Ikiprekybiniai pirkimai – inovatyviems produktams kurti

Publikuota: 2019-02-07

Nuolat didėjant inovatyvių, unikalių produktų poreikiui auga ir ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šiais pirkimais perkančioji organizacija gali, netaikydama Viešųjų pirkimų įstatymo, įsigyti rinkoje nesančių inovatyvių produktų sukūrimą vykdant mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP). Tokių pirkimų nauda įsitikinusios institucijos pasakoja ne vieną sėkmės istoriją, o pirkimus skatinanti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) džiaugiasi ikiprekybinių pirkimų privalumais valstybei.

nuotrauka::1 left

Nors ikiprekybiniai pirkimai yra puiki priemonė gauti kokybišką, naują produktą, ne visos organizacijos dar supranta, kuo jie skiriasi nuo viešųjų pirkimų. Todėl MITA, įgyvendindama projektą „Naujo tipo (inovatyviųjų ir ikiprekybinių) viešųjų pirkimų skatinimas“, teikia konsultacijas, mokymus ir ekspertinę pagalbą apie ikiprekybinių pirkimų vykdymą ir organizavimą. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.

„Viešieji pirkimai iš esmės yra kitokie nei ikiprekybiniai. Pastaruoju būdu organizacija perka rinkoje nesančių produktų sukūrimo paslaugą ir tam tikra prasme kuria rinką. Ikiprekybiniai pirkimai vyksta trimis etapais: pirmiausia kuriama koncepcija, vėliau – prototipas, galiausiai testuojama bandomoji partija. Ikiprekybiniuose pirkimuose dalyvauja keli dalyviai, jų skaičius kiekviename etape mažėja“, – paaiškina Sigutė Stankevičiūtė, MITA ekspertė.

Nurodo naudas

Ikiprekybinius pirkimus gali skelbti visos įstaigos, kurios prekes ir paslaugas gali įsigyti viešųjų pirkimų būdu. O dalyvauti ir inovatyvius produktus kurti gali Lietuvos ir užsienio įmonės bei mokslo ir studijų institucijos. Perkančiosioms organizacijoms dabar ypač palanku vykdyti ikiprekybinius pirkimus, mat jos gali gauti paramą pagal priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“.

S. Stankevičiūtė teigia, kad ikiprekybiniai pirkimai teikia keleriopą naudą: „Perkančioji organizacija turi galimybę įsigyti jai reikalingo produkto, kurio dar nėra rinkoje, sukūrimą. Įmonės bei mokslo ir studijų institucijos gauna finansavimą inovatyvaus produkto kūrimui, kuris turės pirkėją ne tik Lietuvoje. Visuomenei šie pirkimai naudingi, nes kuriami produktai skirti ir jai, ir valstybei aktualioms problemoms spręsti.“

Anot jos, ikiprekybinių pirkimų būdu valstybė investuoja į įmones bei mokslo ir studijų institucijas ir taip skatina jas kurti bei į rinką įvesti inovatyvius, moksliniais tyrimais pagrįstus produktus. Vykdydamos ikiprekybinius pirkimus perkančiosios organizacijos didina valstybės investicijas į MTEP ir kelia bendrąjį vidaus produktą (BVP).

Nanomedžiagos – keliams

Ikiprekybinių pirkimų teikiamus privalumus geriausiai gali įvardyti šiuos pirkimus jau paskelbusios ir vykdyti pradėjusios įstaigos. Pvz., Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) siekia pagerinti asfalto kokybę sukurdama naują mišinį. Jis nuo kitų skirsis tuo, kad jam gaminti bus naudojamos padidinto paviršiaus ploto nanomedžiagos, pasižyminčios geresnėmis fizikinėmis, mechaninėmis, cheminėmis, magnetinėmis ir kt. savybėmis. Nanomedžiagos plačiai taikomos įvairių produktų gamyboje, tačiau asfalto mišinių rinkoje jų dar nėra.

Šiuo metu LAKD yra pasirašiusi sutartis su 4 ikiprekybinio pirkimo dalyviais dėl I etapo vykdymo, koncepcijos parengimo. Analizuojamos nanomedžiagos, kurios galėtų būti naudojamos bitumo arba asfalto mišinio modifikavimui, bei jų savybių poveikis kuriamo asfalto mišinio savybėms. Dalyviai aiškinasi, koks galėtų būti nanomedžiagų įterpimo į asfalto mišinį būdas, kaip užtikrinti asfalto mišinio homogeniškumą, siekiama kuo geriau pasiruošti II etapui.

Į pagalbą Fintech startuoliams

Lietuvos bankas neseniai pradėjo įgyvendinti II etapą ir ieško „fintech“ įmonių, galinčių prisidėti prie produkto prototipo sukūrimo, o vėliau ir testavimo.

„Mūsų ikiprekybinių pirkimų projektas – blockchain technologija paremta bandomoji platforma „LBChain“. Šią idėją sugeneravome matydami naujas blockchain panaudojimo galimybes ir rinkos poreikį. „LBChain“ – reguliacinė ir technologinė „smėlio dėžė“, t. y. bandomoji aplinka, sujungianti reguliatoriaus know-how ir blockchain technologinę platformą, kur startuoliai galės gauti reikiamas technologines konsultacijas iš platformos tiekėjo ir reguliacines konsultacijas iš Lietuvos banko“, – aiškina Andrius Adamonis, Lietuvos banko „LBChain“ projekto vadovas.

Jis priduria, kad ši eksperimentinė platforma leis susikurti savo produktą ir pasiūlys vidinę testuotojų bendruomenę, leisiančią išbandyti sukurtą produktą kontroliuojamojoje aplinkoje ir gauti vartotojų įvertinimą (grįžtamąjį ryšį) – tai labai svarbu naujiems startuoliams.

Inovacijos gydymui

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos prieš 3 m. pradėjo ruoštis ikiprekybinių pirkimų procesui, grynino idėjas, prioritetizavo poreikius, vertino finansines galimybes ir šiandien jau vysto du projektus: operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros sistemos ir inovatyvių įtvarų gamybos technologijų kūrimą.

Lina Žiaukienė, Santaros klinikų Inovacijų ir technologijų perdavimo skyriaus vadovė, pasakoja, kad skelbti ikiprekybinius pirkimus buvo nuspręsta siekiant išnaudoti turimą potencialą: „Vykdant tokius projektus gydytojo ir mokslininko idėja gali pavirsti inovacija bei tarnauti kitiems kolegoms šalyje ir už jos ribų. Aukštos kvalifikacijos specialistai, modernios technologijos ir įranga leidžia suteikti pažangiausią pagalbą pacientams bei plėtoti mokslą. Turime sukurti sąlygas vystytis potencialui vardan augimo, pažangos ir asmeninės motyvacijos.“

Operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros lempa bus naudojamos atvirų operacijų metu ir leis pasodrinti bei išskirti nežymiai besiskiriančius audinių atspalvius. Taip bus sumažintas cheminių žymeklių naudojimas ir chirurginių klaidų skaičius.

Inovatyvių įtvarų kūrimo technologija, anot L. Žiaukienės, leistų pagaminti tvirtą, tačiau elastingą ir žmogaus kūną atitinkantį įtvarą. 3D spausdinimo technologijų dėka įtvaras būtų formuojamas išsaugant jo tvirtumą. Be to, būtų gaminamos įvairaus dydžio ir formų angos visame įtvaro plote, jos užtikrintų gerą ventiliaciją ir leistų nuplauti galūnę. Įtvarai galėtų turėti jungtis, kurios savaime nutrūktų tinimui pasiekus pavojingą lygį ir apsaugotų minkštuosius audinius arba įspėtų gydytojus apie gresiančią riziką.

„Mes šiuos projektus ir ikiprekybinius pirkimus matome kaip galimybę viešajam sektoriui, turinčiam didelį idėjinį ir mokslinį potencialą, prisidėti prie inovacijų kūrimo ir verslo įtraukimo iškeltoms idėjoms realizuoti, taip suaktyvinant ir rinkos ekonomiką. Kuo verslas bus imlesnis naujovėms, tuo jis greičiau pasibels į idėjas turinčių specialistų ir institucijų duris“, – tvirtina L. Žiaukienė.

nuotrauka::2 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
07:05
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
„Bitė Lietuva“ pirmoji Lietuvoje bando įregistruoti garsinį ženklą

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“, neseniai pristačiusi atnaujintą savo pagrindinį prekės ženklą ir...

Rinkodara
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
ESET: sukčiai vėl ėmėsi pornografijos mėgėjų šantažo 7

Kai šią savaitę jaunas programišius buvo nuteistas šešerių metų ir penkių mėnesių laisvės atėmimo bausme...

Paslaugos
2019.04.15
Psichologiniai triukai arba kodėl Siri ir Aleksa kalba moterų balsais 3

Vadinamojo silpnojo dirbtinio intelekto (DI) pagrindu veikiantiems skaitmeniniams asistentams, tokiems kaip...

Paslaugos
2019.04.15
4 iš 10 mokslo daktarų renkasi karjerą versle, kur atlyginimai didesni 6

Nors doktorantūros studijos dažnai siejamos su akademine karjera, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės...

Paslaugos
2019.04.15
Blokų grandinės logistikoje: kelią skinantys milžinai kviečia mažesnius Premium

Blokų grandinių („blokchain“) technologija žada naujas logistikos galimybes: gerąja „Maersk“ ir IBM praktika...

„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
D. Trumpas pasirengęs nugalėti 5G lenktynėse, ruošiasi ir Lietuva 12

JAV vadovo Donaldo Trumpo administracija paskelbė apie įvairias iniciatyvas, skirtas 5G plėtrai. Anot...

Technologijos
2019.04.13
NASDAQ viceprezidentas B. Petersonas: technologijos apverčia verslą Premium

Pirmosios pasaulyje elektroninės biržos NASDAQ, įkurtos dar 1971 m., viceprezidentas ir technologijų ir...

Verslo klasė
2019.04.13
„Uber“ atvėrė detalius finansinius rezultatus 5

JAV pavėžėjimo paslaugų bendrovė „Uber“, balandį planuojanti vieną šiemet labiausiai laukiamų ir...

Rinkos
2019.04.12
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
Jeffas Bezosas jungiasi prie milijardierių lenktynių į kosmosą

Jeffas Bezosas, „Amazon“ įkūrėjas ir vadovas meta pirštinę Elonui Muskui („SpaceX“) ir verslo milžinų...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
„INVL Technology“ valdoma bendrovė „Novian“ įsigijo Norvegijos „Zissor“ Premium

Investicijų į IT verslus bendrovė „INVL Technology“ už 5,9 mln. Norvegijos kronų (0,62 mln. Eur) įsigijo...

Paslaugos
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau