Ikiprekybiniai pirkimai – inovatyviems produktams kurti

Publikuota: 2019-02-07

Nuolat didėjant inovatyvių, unikalių produktų poreikiui auga ir ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šiais pirkimais perkančioji organizacija gali, netaikydama Viešųjų pirkimų įstatymo, įsigyti rinkoje nesančių inovatyvių produktų sukūrimą vykdant mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP). Tokių pirkimų nauda įsitikinusios institucijos pasakoja ne vieną sėkmės istoriją, o pirkimus skatinanti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) džiaugiasi ikiprekybinių pirkimų privalumais valstybei.

nuotrauka::1 left

Nors ikiprekybiniai pirkimai yra puiki priemonė gauti kokybišką, naują produktą, ne visos organizacijos dar supranta, kuo jie skiriasi nuo viešųjų pirkimų. Todėl MITA, įgyvendindama projektą „Naujo tipo (inovatyviųjų ir ikiprekybinių) viešųjų pirkimų skatinimas“, teikia konsultacijas, mokymus ir ekspertinę pagalbą apie ikiprekybinių pirkimų vykdymą ir organizavimą. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.

„Viešieji pirkimai iš esmės yra kitokie nei ikiprekybiniai. Pastaruoju būdu organizacija perka rinkoje nesančių produktų sukūrimo paslaugą ir tam tikra prasme kuria rinką. Ikiprekybiniai pirkimai vyksta trimis etapais: pirmiausia kuriama koncepcija, vėliau – prototipas, galiausiai testuojama bandomoji partija. Ikiprekybiniuose pirkimuose dalyvauja keli dalyviai, jų skaičius kiekviename etape mažėja“, – paaiškina Sigutė Stankevičiūtė, MITA ekspertė.

Nurodo naudas

Ikiprekybinius pirkimus gali skelbti visos įstaigos, kurios prekes ir paslaugas gali įsigyti viešųjų pirkimų būdu. O dalyvauti ir inovatyvius produktus kurti gali Lietuvos ir užsienio įmonės bei mokslo ir studijų institucijos. Perkančiosioms organizacijoms dabar ypač palanku vykdyti ikiprekybinius pirkimus, mat jos gali gauti paramą pagal priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“.

S. Stankevičiūtė teigia, kad ikiprekybiniai pirkimai teikia keleriopą naudą: „Perkančioji organizacija turi galimybę įsigyti jai reikalingo produkto, kurio dar nėra rinkoje, sukūrimą. Įmonės bei mokslo ir studijų institucijos gauna finansavimą inovatyvaus produkto kūrimui, kuris turės pirkėją ne tik Lietuvoje. Visuomenei šie pirkimai naudingi, nes kuriami produktai skirti ir jai, ir valstybei aktualioms problemoms spręsti.“

Anot jos, ikiprekybinių pirkimų būdu valstybė investuoja į įmones bei mokslo ir studijų institucijas ir taip skatina jas kurti bei į rinką įvesti inovatyvius, moksliniais tyrimais pagrįstus produktus. Vykdydamos ikiprekybinius pirkimus perkančiosios organizacijos didina valstybės investicijas į MTEP ir kelia bendrąjį vidaus produktą (BVP).

Nanomedžiagos – keliams

Ikiprekybinių pirkimų teikiamus privalumus geriausiai gali įvardyti šiuos pirkimus jau paskelbusios ir vykdyti pradėjusios įstaigos. Pvz., Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) siekia pagerinti asfalto kokybę sukurdama naują mišinį. Jis nuo kitų skirsis tuo, kad jam gaminti bus naudojamos padidinto paviršiaus ploto nanomedžiagos, pasižyminčios geresnėmis fizikinėmis, mechaninėmis, cheminėmis, magnetinėmis ir kt. savybėmis. Nanomedžiagos plačiai taikomos įvairių produktų gamyboje, tačiau asfalto mišinių rinkoje jų dar nėra.

Šiuo metu LAKD yra pasirašiusi sutartis su 4 ikiprekybinio pirkimo dalyviais dėl I etapo vykdymo, koncepcijos parengimo. Analizuojamos nanomedžiagos, kurios galėtų būti naudojamos bitumo arba asfalto mišinio modifikavimui, bei jų savybių poveikis kuriamo asfalto mišinio savybėms. Dalyviai aiškinasi, koks galėtų būti nanomedžiagų įterpimo į asfalto mišinį būdas, kaip užtikrinti asfalto mišinio homogeniškumą, siekiama kuo geriau pasiruošti II etapui.

Į pagalbą Fintech startuoliams

Lietuvos bankas neseniai pradėjo įgyvendinti II etapą ir ieško „fintech“ įmonių, galinčių prisidėti prie produkto prototipo sukūrimo, o vėliau ir testavimo.

„Mūsų ikiprekybinių pirkimų projektas – blockchain technologija paremta bandomoji platforma „LBChain“. Šią idėją sugeneravome matydami naujas blockchain panaudojimo galimybes ir rinkos poreikį. „LBChain“ – reguliacinė ir technologinė „smėlio dėžė“, t. y. bandomoji aplinka, sujungianti reguliatoriaus know-how ir blockchain technologinę platformą, kur startuoliai galės gauti reikiamas technologines konsultacijas iš platformos tiekėjo ir reguliacines konsultacijas iš Lietuvos banko“, – aiškina Andrius Adamonis, Lietuvos banko „LBChain“ projekto vadovas.

Jis priduria, kad ši eksperimentinė platforma leis susikurti savo produktą ir pasiūlys vidinę testuotojų bendruomenę, leisiančią išbandyti sukurtą produktą kontroliuojamojoje aplinkoje ir gauti vartotojų įvertinimą (grįžtamąjį ryšį) – tai labai svarbu naujiems startuoliams.

Inovacijos gydymui

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos prieš 3 m. pradėjo ruoštis ikiprekybinių pirkimų procesui, grynino idėjas, prioritetizavo poreikius, vertino finansines galimybes ir šiandien jau vysto du projektus: operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros sistemos ir inovatyvių įtvarų gamybos technologijų kūrimą.

Lina Žiaukienė, Santaros klinikų Inovacijų ir technologijų perdavimo skyriaus vadovė, pasakoja, kad skelbti ikiprekybinius pirkimus buvo nuspręsta siekiant išnaudoti turimą potencialą: „Vykdant tokius projektus gydytojo ir mokslininko idėja gali pavirsti inovacija bei tarnauti kitiems kolegoms šalyje ir už jos ribų. Aukštos kvalifikacijos specialistai, modernios technologijos ir įranga leidžia suteikti pažangiausią pagalbą pacientams bei plėtoti mokslą. Turime sukurti sąlygas vystytis potencialui vardan augimo, pažangos ir asmeninės motyvacijos.“

Operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros lempa bus naudojamos atvirų operacijų metu ir leis pasodrinti bei išskirti nežymiai besiskiriančius audinių atspalvius. Taip bus sumažintas cheminių žymeklių naudojimas ir chirurginių klaidų skaičius.

Inovatyvių įtvarų kūrimo technologija, anot L. Žiaukienės, leistų pagaminti tvirtą, tačiau elastingą ir žmogaus kūną atitinkantį įtvarą. 3D spausdinimo technologijų dėka įtvaras būtų formuojamas išsaugant jo tvirtumą. Be to, būtų gaminamos įvairaus dydžio ir formų angos visame įtvaro plote, jos užtikrintų gerą ventiliaciją ir leistų nuplauti galūnę. Įtvarai galėtų turėti jungtis, kurios savaime nutrūktų tinimui pasiekus pavojingą lygį ir apsaugotų minkštuosius audinius arba įspėtų gydytojus apie gresiančią riziką.

„Mes šiuos projektus ir ikiprekybinius pirkimus matome kaip galimybę viešajam sektoriui, turinčiam didelį idėjinį ir mokslinį potencialą, prisidėti prie inovacijų kūrimo ir verslo įtraukimo iškeltoms idėjoms realizuoti, taip suaktyvinant ir rinkos ekonomiką. Kuo verslas bus imlesnis naujovėms, tuo jis greičiau pasibels į idėjas turinčių specialistų ir institucijų duris“, – tvirtina L. Žiaukienė.

nuotrauka::2 nocrop

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Energijos monitoringas: kokias problemas sprendžia ir naudas teikia  Verslo tribūna

Duomenys buvo ir yra didelė vertybė, tačiau retas juos panaudoja tinkamai, ypač energetiniame sektoriuje.

„Google“ steigia debesų kompiuterijos centrą Lenkijoje 1

„Google“ paskelbė, kad Lenkijoje steigiamas naujas jos debesų kompiuterijos centras. Anot JAV milžinės, ši...

Paslaugos
2019.09.30
Dedikuotos IT komandos samdymas – mažiau galvos skausmo verslui Verslo tribūna

Lietuvoje vis sparčiau populiarėja dedikuotų IT specialistų komandų nuomos paslaugos. Ši paslauga, skirtingai...

Technologijos
2019.09.30
Krizė IT sektoriui gali išeiti į naudą 8

Jau kurį laiką netyla kalbos apie ekonominę krizę: tik kol kas nėra aišku, kokio pobūdžio ji bus. Ar krizė...

Technologijos
2019.09.30
E. Musko vizija: gigantė raketa, apgyvendinsianti Marsą 26

Elonas Muskas pristatė naują kosmoso technologijų bendrovės „SpaceX“ kūrinį – raketą „Starship“, skirtą...

Technologijos
2019.09.29
Po „WeWork“ nesėkmės investuotojai pradeda įtariau žiūrėti į pinigus deginančias kompanijas 14

Bendrovės, debiutuojančios JAV akcijų rinkoje, sulaukia grubaus pasveikinimo, ypač jei degina pinigus. Tokia...

Statyba ir NT
2019.09.29
Telefonų industrijos dinozaurai: operacinės sistemos, kurių nebenaudojame 5

Beveik visi išmaniųjų telefonų naudotojai puikiai žino dvi pagrindines operacines sistemas (OS) – „Google“...

Technologijos
2019.09.29
Kinų atsakas – vertikalaus vaizdo serialai 7

Mobiliuoju telefonu nufilmuoti, t. y. vertikalūs, vaizdo įrašai jau seniai įprasti. Dabar didžiosios...

Laisvalaikis
2019.09.28
Po programinės įrangos atnaujinimo „Tesla“ turės ir karaokės funkciją

JAV elektromobilių kompanija „Tesla“ artimiausiomis dienomis pristatys programinės įrangos atnaujinimą, kuris...

Automobiliai
2019.09.28
Mūsų programuotojų reputacija – viena geriausių Europoje 22

IT rinka – viena dinamiškiausių pasaulyje, o IT specialistų poreikis visame pasaulyje nuolat auga ir...

Paslaugos
2019.09.28
Sukčiai SMS klastotėmis iš SEB klientų išviliojo 62.000 Eur  16

Sukčiai trumpųjų žinučių (SMS) klastotėmis iš SEB banko klientų išviliojo 62.000 Eur, šeštadienį rašo...

Finansai
2019.09.28
„OnePlus“ pristatė „7T“ modelį su 90 Hz ekranu 7

Kinijos išmaniųjų telefonų gamintoja „OnePlus“ šios savaitės pabaigoje Indijoje pasauliui pristatė naujausią...

Technologijos
2019.09.27
Lazerių įmonės „Eksma“ steigėjas R. Kraujalis: greiti sprendimai sėkmės negarantuoja Premium

Rimantas Kraujalis įdavęs vizitinę kortelę šypsosi – štai, joje nebėra įrašyta jokių pareigų. „Jau du...

Laisvalaikis
2019.09.27
Mokslininkai kviečia į „Tyrėjų naktį“

Rugsėjo 27 d. visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje...

Laisvalaikis
2019.09.26
Korupcija įtariamai „Ericsson“ susitarimas su JAV kainuos 1,2 mlrd. USD 7

Švedijos telekomunikacijų įrangos gamintoja „Ericsson“ skaičiuoja, kad nuo trečiojo ketvirčio rezultatų jai...

Paslaugos
2019.09.26
Vežėjams siūlo už degalus mokėti išmaniai ir išvengti sukčių Premium 4

Įvairiose srityse atsiskaitymams keliantis į išmaniuosius įrenginius, vežėjai vis dar masiškai naudojasi...

„Paysera“ pasiūlė mokėjimus per „Google Pay“ ir „Samsung Pay“ 15

Bendrovė „Paysera LT“ skelbia, kad nuo šiol jos siūlomas „Visa“ mokėjimų korteles galima susieti su „Google...

Paslaugos
2019.09.26
„Ziticity“ ruošiasi startui Paryžiuje Premium 2

Lietuvių siuntų pristatymo startuolis UAB „Miesto logistika“, veikiantis su prekės ženklu „Ziticity“, dar...

Paslaugos
2019.09.26
VDU mokslininkai vysto dirbtinio intelekto technologijų sprendimus lietuvių kalbai: kodai bus perduoti visuomenei Verslo tribūna 1

2018-aisiais Lietuva tapo viena pirmųjų ES narių, kuri ėmėsi oficialiai skatinti ir vystyti dirbtinio...

Technologijos
2019.09.25
Išmanioji LoRa ateina į Lietuvos miestus Verslo tribūna 9

Grupė Lietuvos įmonių, susibūrusių po daiktų interneto ir išmaniojo miesto vėliavomis, suformavo kompetencinį...

Technologijos
2019.09.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau