Ikiprekybiniai pirkimai – inovatyviems produktams kurti

Publikuota: 2019-02-07 06:00

Nuolat didėjant inovatyvių, unikalių produktų poreikiui auga ir ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šiais pirkimais perkančioji organizacija gali, netaikydama Viešųjų pirkimų įstatymo, įsigyti rinkoje nesančių inovatyvių produktų sukūrimą vykdant mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP). Tokių pirkimų nauda įsitikinusios institucijos pasakoja ne vieną sėkmės istoriją, o pirkimus skatinanti Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) džiaugiasi ikiprekybinių pirkimų privalumais valstybei.

nuotrauka::1 left

Nors ikiprekybiniai pirkimai yra puiki priemonė gauti kokybišką, naują produktą, ne visos organizacijos dar supranta, kuo jie skiriasi nuo viešųjų pirkimų. Todėl MITA, įgyvendindama projektą „Naujo tipo (inovatyviųjų ir ikiprekybinių) viešųjų pirkimų skatinimas“, teikia konsultacijas, mokymus ir ekspertinę pagalbą apie ikiprekybinių pirkimų vykdymą ir organizavimą. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.

„Viešieji pirkimai iš esmės yra kitokie nei ikiprekybiniai. Pastaruoju būdu organizacija perka rinkoje nesančių produktų sukūrimo paslaugą ir tam tikra prasme kuria rinką. Ikiprekybiniai pirkimai vyksta trimis etapais: pirmiausia kuriama koncepcija, vėliau – prototipas, galiausiai testuojama bandomoji partija. Ikiprekybiniuose pirkimuose dalyvauja keli dalyviai, jų skaičius kiekviename etape mažėja“, – paaiškina Sigutė Stankevičiūtė, MITA ekspertė.

Nurodo naudas

Ikiprekybinius pirkimus gali skelbti visos įstaigos, kurios prekes ir paslaugas gali įsigyti viešųjų pirkimų būdu. O dalyvauti ir inovatyvius produktus kurti gali Lietuvos ir užsienio įmonės bei mokslo ir studijų institucijos. Perkančiosioms organizacijoms dabar ypač palanku vykdyti ikiprekybinius pirkimus, mat jos gali gauti paramą pagal priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“.

S. Stankevičiūtė teigia, kad ikiprekybiniai pirkimai teikia keleriopą naudą: „Perkančioji organizacija turi galimybę įsigyti jai reikalingo produkto, kurio dar nėra rinkoje, sukūrimą. Įmonės bei mokslo ir studijų institucijos gauna finansavimą inovatyvaus produkto kūrimui, kuris turės pirkėją ne tik Lietuvoje. Visuomenei šie pirkimai naudingi, nes kuriami produktai skirti ir jai, ir valstybei aktualioms problemoms spręsti.“

Anot jos, ikiprekybinių pirkimų būdu valstybė investuoja į įmones bei mokslo ir studijų institucijas ir taip skatina jas kurti bei į rinką įvesti inovatyvius, moksliniais tyrimais pagrįstus produktus. Vykdydamos ikiprekybinius pirkimus perkančiosios organizacijos didina valstybės investicijas į MTEP ir kelia bendrąjį vidaus produktą (BVP).

Nanomedžiagos – keliams

Ikiprekybinių pirkimų teikiamus privalumus geriausiai gali įvardyti šiuos pirkimus jau paskelbusios ir vykdyti pradėjusios įstaigos. Pvz., Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) siekia pagerinti asfalto kokybę sukurdama naują mišinį. Jis nuo kitų skirsis tuo, kad jam gaminti bus naudojamos padidinto paviršiaus ploto nanomedžiagos, pasižyminčios geresnėmis fizikinėmis, mechaninėmis, cheminėmis, magnetinėmis ir kt. savybėmis. Nanomedžiagos plačiai taikomos įvairių produktų gamyboje, tačiau asfalto mišinių rinkoje jų dar nėra.

Šiuo metu LAKD yra pasirašiusi sutartis su 4 ikiprekybinio pirkimo dalyviais dėl I etapo vykdymo, koncepcijos parengimo. Analizuojamos nanomedžiagos, kurios galėtų būti naudojamos bitumo arba asfalto mišinio modifikavimui, bei jų savybių poveikis kuriamo asfalto mišinio savybėms. Dalyviai aiškinasi, koks galėtų būti nanomedžiagų įterpimo į asfalto mišinį būdas, kaip užtikrinti asfalto mišinio homogeniškumą, siekiama kuo geriau pasiruošti II etapui.

Į pagalbą Fintech startuoliams

Lietuvos bankas neseniai pradėjo įgyvendinti II etapą ir ieško „fintech“ įmonių, galinčių prisidėti prie produkto prototipo sukūrimo, o vėliau ir testavimo.

„Mūsų ikiprekybinių pirkimų projektas – blockchain technologija paremta bandomoji platforma „LBChain“. Šią idėją sugeneravome matydami naujas blockchain panaudojimo galimybes ir rinkos poreikį. „LBChain“ – reguliacinė ir technologinė „smėlio dėžė“, t. y. bandomoji aplinka, sujungianti reguliatoriaus know-how ir blockchain technologinę platformą, kur startuoliai galės gauti reikiamas technologines konsultacijas iš platformos tiekėjo ir reguliacines konsultacijas iš Lietuvos banko“, – aiškina Andrius Adamonis, Lietuvos banko „LBChain“ projekto vadovas.

Jis priduria, kad ši eksperimentinė platforma leis susikurti savo produktą ir pasiūlys vidinę testuotojų bendruomenę, leisiančią išbandyti sukurtą produktą kontroliuojamojoje aplinkoje ir gauti vartotojų įvertinimą (grįžtamąjį ryšį) – tai labai svarbu naujiems startuoliams.

Inovacijos gydymui

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos prieš 3 m. pradėjo ruoštis ikiprekybinių pirkimų procesui, grynino idėjas, prioritetizavo poreikius, vertino finansines galimybes ir šiandien jau vysto du projektus: operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros sistemos ir inovatyvių įtvarų gamybos technologijų kūrimą.

Lina Žiaukienė, Santaros klinikų Inovacijų ir technologijų perdavimo skyriaus vadovė, pasakoja, kad skelbti ikiprekybinius pirkimus buvo nuspręsta siekiant išnaudoti turimą potencialą: „Vykdant tokius projektus gydytojo ir mokslininko idėja gali pavirsti inovacija bei tarnauti kitiems kolegoms šalyje ir už jos ribų. Aukštos kvalifikacijos specialistai, modernios technologijos ir įranga leidžia suteikti pažangiausią pagalbą pacientams bei plėtoti mokslą. Turime sukurti sąlygas vystytis potencialui vardan augimo, pažangos ir asmeninės motyvacijos.“

Operacinio lauko išmaniosios padidintos spalvų skyros lempa bus naudojamos atvirų operacijų metu ir leis pasodrinti bei išskirti nežymiai besiskiriančius audinių atspalvius. Taip bus sumažintas cheminių žymeklių naudojimas ir chirurginių klaidų skaičius.

Inovatyvių įtvarų kūrimo technologija, anot L. Žiaukienės, leistų pagaminti tvirtą, tačiau elastingą ir žmogaus kūną atitinkantį įtvarą. 3D spausdinimo technologijų dėka įtvaras būtų formuojamas išsaugant jo tvirtumą. Be to, būtų gaminamos įvairaus dydžio ir formų angos visame įtvaro plote, jos užtikrintų gerą ventiliaciją ir leistų nuplauti galūnę. Įtvarai galėtų turėti jungtis, kurios savaime nutrūktų tinimui pasiekus pavojingą lygį ir apsaugotų minkštuosius audinius arba įspėtų gydytojus apie gresiančią riziką.

„Mes šiuos projektus ir ikiprekybinius pirkimus matome kaip galimybę viešajam sektoriui, turinčiam didelį idėjinį ir mokslinį potencialą, prisidėti prie inovacijų kūrimo ir verslo įtraukimo iškeltoms idėjoms realizuoti, taip suaktyvinant ir rinkos ekonomiką. Kuo verslas bus imlesnis naujovėms, tuo jis greičiau pasibels į idėjas turinčių specialistų ir institucijų duris“, – tvirtina L. Žiaukienė.

nuotrauka::2 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Oxipit” sprendimas keliasi iš bandymų laboratorijos į klinikas 1

Jaunos lietuvių bendrovės „Oxipit” kuriamam „ChestEye” dirbtinio intelekto (DI) sprendimui, kuris skirtas...

Paskelbti 2018-ųjų Lietuvos mokslo premijų laureatai 3

Lietuvos mokslo premijų (LMP) komisija ketvirtadienį paskelbė 2018-ųjų Lietuvos mokslo premijų...

Laisvalaikis
17:01
Veiklos pradžia su pažangia dokumentų valdymo sistema: iššūkiai ir laimėjimai Rėmėjo turinys 3

Dar pačioje įmonės kūrimosi pradžioje, t. y. prieš pradėdama savo aktyvią veiklą, savivaldybės įmonė...

Sprendimų verslui kūrimas lietuvių startuoliui pasiteisino su kaupu Premium 3

Verslininko Liudo Kanapienio su bendraminčiais įkurtas startuolis „Finpass“ neseniai pakeitė pavadinimą į...

Ikiprekybiniai pirkimai – inovatyviems produktams kurti Rėmėjo turinys

Nuolat didėjant inovatyvių, unikalių produktų poreikiui auga ir ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šiais...

 „Vismos“ vadovas Øysteinas Moanas: esame atviri naujų įmonių įsigijimams Lietuvoje Rėmėjo turinys

Talentingi ir įsitraukę darbuotojai, sunkiai nukopijuojami produktai ir laiko dvasią atitinkantys darbo...

Šaltiniai: „Apple“ sutiko Prancūzijai sumokėti 500 mln. Eur nepriemoką 8

Prancūzijos mokesčių administratorius baigė „Apple“ sąskaitų Prancūzijoje auditą. Anot šaltinių, bendrovė...

Finansai
2019.02.06
Kuriami lietuviški savavaldžiai autobusai 15

UAB „Viltechna“ iniciatyva suburta Vilniaus dailės akademijos (VDA) dizainerių ir projektuotojų komanda baigė...

Technologijos
2019.02.05
Kriptovaliutų biržos įkūrėjo mirtis įšaldė vartotojų pinigus 13

Maždaug 180 mln. Kanados dolerių (120 mln. Eur) buvo įšaldyta Kanados kriptovaliutų biržos „Quadriga“...

Rinkos
2019.02.05
Suomijos „Supermetrics“ kuria plėtros biurą Vilniuje  6

2013 m. Helsinkyje (Suomijoje) įkurta skaitmeninės rinkodaros technologijų bendrovė „Supermetrics“, kurios...

Technologijos
2019.02.05
Lietuvos žvalgyba pateiks išvadas dėl galimos „Huawei“ grėsmės  2

Lietuvos žvalgybos tarnybos žada artimiausiu metu pateikti išvadas dėl rizikų, kurias kelia...

Technologijos
2019.02.05
„Atea“ grupėje – vadovų pokyčiai Premium 1

Mindaugas Pranskevičius, ilgametis UAB „Baltnetos komunikacijos“ generalinis direktorius, paliko įmonę. Jį...

Technologijos
2019.02.05
„Facebook“ sukako 15 metų: 15 faktų apie šį socialinį tinklą

2004-ųjų vasario 4 d. startavo tinklalapis „TheFacebook“. Tuo metu tai buvo Marko Zuckerbergo ir dar keturių...

Technologijos
2019.02.04
„Šviesos konversija“ persivadins į „Light Conversion“  6

Lazerių ir optinių sistemų bendrovė „Šviesos konversija“ ketina pakeisti pavadinimą į „Light Conversion“.

Technologijos
2019.02.04
Startuolis „MOREmins“ pritraukė 750.000 Eur investiciją 10

KŪB Koinvesticinis fondas su 5 verslo angelų komanda investavo 750.000 Eur į Jungtinėje Karalytėje (JK)...

Technologijos
2019.02.04
Vietoj planetariumo Vilniuje 2021 metais duris atverti turėtų mokslo centras moksleiviams 3

Vadinamasis STEAM mokslo centras, skirtas daugiausia moksleivių užsiėmimams, Vilniuje turėtų būti atidarytas...

Technologijos
2019.02.04
H&M pasamdė analitiką, sukėlusį „Facebook“ duomenų nutekinimo skandalą 1

Švedijos drabužių prekybininkė „Hennes&Mauritz“ įdarbino Christopherį Wylie, dėl kurio pateiktos informacijos...

Prekyba
2019.02.03
Kalbos ištekliams internete stiprinti –  1,7 mln. Eur Premium 4

Lietuvių kalbos instituto (LKI) skelbtą 1,7 mln. Eur vertės viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi UAB „Proit“...

Technologijos
2019.02.03
Debesų verslo aukso amžius: AWS augo 45%, „Microsoft Azure“ – 75%

JAV prekybos milžinės „Amazon“ debesų kompiuterijos padalinio pajamos ketvirtąjį fiskalinių metų ketvirtį...

Technologijos
2019.02.01
Lietuvoje steigiasi „Amazon Alexa“ asistentui žaidimus kurianti įmonė

„Amazon“ virtualiajam asistentui „Alexa“ žaidimus kurianti Jungintės Karalystės (JK) bendrovė „Labworks.io“...

Technologijos
2019.02.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau