Dangiškosios manos belaukiant

Ilgą laiką Vyriausybės brandinta, spėlionėmis ir kritika apaugusi vaučerių / maisto kuponų idėja įgavo kūną kovotojai su kainomis išmąstė: tam tikros grupės pirkėjai gaus 20% nuolaidą nuo kupono vertės pirkdami ūkininkų produkciją smulkiose prekybos vietose. Tik visa tai kol kas tik džiugus rinkimų varpelių skambesys elektoratui pritraukti ar ištikimiesiems sustiprinti: valdžios išmislą dar turi įvertinti Europos Komisija. Ir tik po pusmečio bus matyti, ar kuponai yra teisėtas veiksmas. Tačiau visa tai jau bus rinkimams pasibaigus.
O kol kas galima pūsti pažadų burbulus, trimituoti apie kainų mažinimą, smulkiųjų prekybininkų rėmimą, konkurencijos didinimą, rūpinimąsi pirkėjais ir t. t. Visa tai sutelpa į mistinę vaučerių sistemos sąvoką. Tas naujas maisto kuponas, kurio šaknys siekia pirmuosius Nepriklausomybės metus, žada būti nebe toks primityvus: nes žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, vienas naujovės krikštatėvių, sumanė e. vaučerių sistemą.
Norime pasiūlyti, kad tai bus šiuolaikinė moderni priemonė, žmogus galės gauti nuolaidos kodą SMS žinute ar per programėlę telefone. Tos sistemos tikslai yra skatinti smulkias prekyviečių vietas, didinti konkurencingumą, o tai, manau, sudarys prielaidų mažinti kainas, tikina p. Surplys. Kažin ar ministras iš tiesų mano, kad visi tie žmonės, kuriuos siūloma remti duodant galimybę pigiau nusipirkti maisto produktą, turi išmaniuosius telefonus su šiuolaikinėmis programėlėmis? Taip pat įdomu būtų sužinoti, kaip e. vaučerių sistema sudarys prielaidų mažinti kainas? Kaip tuomet reikėtų vertinti labai iškalbingą viso šio proceso iliustraciją iš Žemės ūkio ministerijos prieš kurį laiką nutekėjusią informaciją apie tai, kad numatomas kainų mažinimo planas nepasieks tikslų, tai yra nesumažins kainų? Beje, apie tai prabilo ir patys ūkininkai: jie skaičiuoja, kad kooperuotis, steigti parduotuvę ir ten pardavinėti savo produkciją kainuotų itin daug, o tai reikštų, jog reikėtų didinti savo produkcijos kainą, kad toks verslas atsipirktų.
Išmanusis ministras aiškina, kad pirmiausia bus suteikta parama smulkioms prekybos vietoms steigtis: Jos pasinaudodamos paramos kaimui mechanizmu tiek miesteliuose, tiek miestuose galėtų steigtis. Parama prekybininkams tai jau kai kas naujo. Gal tuo galėtų pasinaudoti ir didieji prekybos centrai, prikūrę daug smulkių prekyviečių? O gal jau aušta rytas, kai laisvos rinkos sąlygomis Europos Komisija leis skatinti prekybos verslą, proteguoti savus gamintojus? Klausimų yra kur kas daugiau, tik, atrodo, vaučerių / kuponų / talonų sumanytojai neturi atsakymų. Kaip ir negali paaiškinti, kiek kainuos ši keisto dosnumo sistema, kiek šeimų ja pasinaudos. Bet ir be premjero Sauliaus Skvernelio nepaaiškinimo aišku, kad pinigus, kuriais bus dengiamas pigesnės prekės kainos skirtumas, teks iš kur nors paimti. Šaltinis vienas biudžetas, tad valdžios viešųjų ryšių akcijoms finansuoti teks susimesti mokesčių mokėtojams. Kaip ir biurokratinio aparato plėtrai. Įdomiausia, kad visos šios dangiškosios manos esmė slypi mažame žodelyje jei: svarbiausią žodį turi tarti Europos Komisija (EK). Vakar premjeras drąsinosi: jis manąs, kad EK pritars maisto kuponams.
Kitaip nei populiarumo, reitingų auginimu šias valdžios idėjas pavadinti sunku. Juolab kad visuomenės palaikymas valdantiesiems gerokai slopsta. Štai jau daugiau nei penktadalis šalies gyventojų valdančiosios frakcijos lyderį Ramūną Karbauskį (21,6%) laiko nepatikimu politiku. Valstiečių vedlys tarp labiausiai nepatikimų politikų yra absoliutus lyderis. Jis šiame antireitinge dvigubai lenkia antroje vietoje esantį ekspremjerą Andrių Kubilių.
VŽ nuomone, visas tas fanfarų gausmas sukeltas rinkimų sėkmei pritraukti mat EK verdikto gali tekti laukti iki pusės metų. Ir tik esant teigiamam Komisijos sprendimui, vaučerių sistema galėtų startuoti. Ir tik nuo kitų metų liepos. Bet kokiu atveju valdantieji laimi kad ir ką nuspręstų EK, rinkimai jau bus praūžę, kaip ir gražūs pažadai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Prekyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti