Prekybininkai apie siūlymą didinti baudas: nuomonės išsiskyrė

Publikuota: 2018-09-24
Atnaujinta 2018-09-24 14:51
Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas ir Kristina Meidė, „Maxima LT“ generalinė direktorė. VŽ koliažas
svg svg
Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas ir Kristina Meidė, „Maxima LT“ generalinė direktorė. VŽ koliažas

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, paklaustas, kaip vertina prezidentės siūlymą didinti baudas už konkurencingumo pažeidimus, sako, kad baudos ir dabar yra didelės, pritaikius viršutinę baudos ribą galima sužlugdyti bet kurį prekybininką.

„Šiuo metu baudos už Konkurencijos įstatymo pažeidimus yra didelės, tik, ko gera, dar nebuvo atvejo, kad būtų pritaikyta didžiausia galima bauda. Viena didžiausių baudų skirta „Maximai“ ir „Mantingai“, bet ir tai ne didžiausia numatyta įstatyme“, - sako p. Dundulis.  

VŽ rašė, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė nutartį byloje, kurioje Konkurencijos taryba (KT) skyrė baudas mažmeninės prekybos tinklą valdančiai bendrovei „Maxima LT“ ir prekių tiekėjai „Mantinga“ už draudžiamo susitarimo sudarymą. Tiekėjams sudarant sutartis su prekybos tinklais visada reikia susitarti, tačiau nežinant draudžiamų dalykų peržengti šią plonytę liniją bet kada gali kiekvienas tiekėjas ir prekybininkas. Teismas patvirtino KT išvadų esmę, ir nors sumažino ankstesnes baudas („Maxima LT“ bauda sumažėjo apie 19%, o „Mantinga“ bauda sumažėjo 51%, palyginus su tomis, kurias buvo skyrusi KT), galutinės baudos išliko tikrai nemažos.  „Maxima LT“ skirta 13,66 mln. Eur, o „Mantingai“ skirta 2,15 mln. Eur. „Mantinga“ skunde netgi nurodė, kad sumokėjusi tokio dydžio baudą ji bankrutuotų, atleisdama daugiau negu 1.000 darbuotojų, tik dar labiau sumažindama konkurenciją rinkoje. Be to, „Mantinga“ teigimu, KT paskirta pradinė bauda (4,4 mln. Eur) būtų buvusi didesnė netgi už visą pelną, kurį bendrovė yra uždirbusi nuo pat jos įsteigimo 1995 m.

Pasak p. Dundulio, Konkurencijos įstatyme yra nemažai neaiškumų, jį galima traktuoti įvairiai, priklausomai nuo aplinkybių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Verslui turi būti aišku, už ką jis gali būti baudžiamas. Prašėme Konkurencijos tarybos įvertinti mūsų sutartis su tiekėjais, ar jose nėra pažeidimų, tačiau nepaisant to, kad jie sutartis jau matė ir įvertino, gali bet kada nubausti, jei kažkuri sutarties dalis pasirodys netinkama. Gali susidaryti įspūdis, kad ribojimai, apie kuriuos girdime, skirti su kai kuriomis įmonėmis susidoroti. Štai nepatiks, ką prikalbėjau, ir skirs didžiausią galimą baudą“, – komentuoja p. Dundulis.

„Rimi Lietuva“: esame už baudų didinimą

„Esame aukščiausių sąžiningo verslo standartų besilaikanti Skandinavijos įmonė, todėl pasisakome už baudų didinimą už tikrai nesąžiningą komercinę veiklą, kai apgaulės būdu yra apeinami įstatymai, klaidinami vartotojai ir panašiai“, – teigia Giedrė Buivydienė, „Rimi Lietuvos“ komunikacijos vadovė.

Pasak jos, labai geri pačios prezidentės paminėti pavyzdžiai, kai komercinės paskirties patalpos pardavinėjamos kaip butai, o paprastas vanduo kaip turintis gydomųjų savybių. Tokie didelės apimties nesąžiningi veiksmai turi būti tiriami ir nagrinėjami atsakingų institucijų.

„Kalbant iš mūsų rinkos perspektyvų, manome, kad taip pat yra svarbu kiekvieną atvejį vertinti individualiai. Kalbame apie atvejus, kai institucija pripažįsta nesąžininga komercine veikla vienkartinę darbuotojo klaidą, pavyzdžiui, dėl laiku nenuimtos akcinės kainos vienoje parduotuvėje, ir skiria keliasdešimties tūkstančių eurų baudą, nors dėl nenuimtos kainos pirkėjui padaryta žala, kurią prekybininkas pirkėjui kompensuoja, tesiekia iki vieno euro, klaida padaroma tik vienoje parduotuvėje, o ne visame tinkle,“ – teigia p. Buivydienė.

Meidė: baudos turi būti adekvačios

Kristina Meidė, „Maxima LT“ generalinė direktorė, palaiko priemones, kurios prisidės prie vartotojų apsaugos stiprinimo, tačiau svarbu, kad reguliuojančios institucijos vertintų padaryto nusižengimo mastą ir jo aplinkybes, t. y. ar pažeidimas yra daugkartinis, ar jis – netyčinis veiksmas, ir atsižvelgiant į tai skirtų adekvataus dydžio baudas, sako ji. 

„Visapusiškai palaikome ir giname vartotojų teisę gauti teisingą ir neklaidinančią informaciją apie prekes. Esame tarpininkai tarp pirkėjų ir gamintojų bei tiekėjų. Bendradarbiaudami su tiekėjais visuomet pabrėžiame įsipareigojimus, reklamuojant savo produkciją, laikytis vartotojų apsaugą reglamentuojančių reikalavimų“, – teigia p. Meidė.

Pasak jos, pasitaiko pavienių atvejų, kai dėl neapdairumo ar žmogiškojo faktoriaus klaidos, keičiant kainų etiketes ar kitą informaciją apie parduodamas prekes, įsivelia netyčiniai netikslumai, kuriuos visada stengiamasi operatyviai ištaisyti. 

Berta Čaikauskaitė, „Palink“, valdančio „Iki“ parduotuves, komunikacijos vadovė, sako, kad vadovai nesiima vertinti ir komentuoti baudų klausimo tol, kol nepamatys konkrečių projektų ar įstatymo pakeitimų šiuo klausimu.

„Mūsų nuomone, bet kokios baudos ar nepamatuotos sankcijos yra skausmingos bet kuriam verslui bei prisideda prie neigiamos konkurencinės ir investicinės aplinkos kūrimo“, – sako p. Čaikauskaitė.

VŽ rašė, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo Seimui priimti įstatymų pataisas, kurios, jos nuomone, padidins konkurenciją ekonomikoje, suvaldys augančias kainas ir padės labiau apsaugoti vartotojų teises. Tarp teikiamų pasiūlymų – ir baudų už konkurencingumo taisyklių pažeidimus didinimas bei jų neišvengiamumo įvedimas. Teikiamus projektus prezidentė pirmadienį aptarė susitikusi su Šarūnu Keserausku, Konkurencijos tarybos pirmininku.

Po susitikimo išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad, anot p. Grybauskaitės, „žmones pagrįstai piktina neadekvačiai didėjančios ir klaidinančios prekių bei paslaugų kainos“: „Kai žmonėms siūlomas gydomasis vanduo, neturintis tokių savybių, kai perkant pigų skrydį bilieto kaina išauga dvigubai, kai biurų patalpos pardavinėjamos kaip butai – tokie atvejai mūsų rinkoje pernelyg dažni. Pagrindinis ir patikimas būdas išvengti apgaudinėjimo – didinti sąžiningą konkurenciją, neleisti verslui piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi ir išvengti atsakomybės už prasižengimus.“

Valstybės vadovė teikia Seimui keturių įstatymų pataisas, susijusias su konkurencingumo didinimu ir bandymu pažaboti augančias kainas, stiprinti vartotojų teisių apsaugą. Būtent vartotojų teisių gynybos srityje Lietuva smarkiai atsilieka nuo kitų valstybių – esame penkti nuo galo Europos Sąjungoje.

Plačiau skaitykite ČIA.

VŽ taip pat rašė, kad viešoji erdvė pastaruoju metu aidi nuo politikų užmačių imtis didžiųjų prekybos tinklų veiklos ribojimo. Galvas ima kelti ir tiekėjai, kurie, šiandien supančioti itin griežtų sutarčių su prekybos tinklais, apie savo problemas baiminasi prabilti viešai.

Viena opiausių vietų – vienpusiškos sutartys, kai kiekvienas tiekėjų žingsnis, neįvykdžius sąlygų, yra palydimas nemenkomis baudomis.

Pavyzdžiui, VŽ pasiekusioje sutartyje su vienu iš prekybos tinklų vos ne 30 punktų, kalbančių apie tiekėjo įsipareigojimų neįvykdymą, yra numatytos baudos. Tačiau pardavėjo galbūt nevykdomi veiksmai – nebaudžiami.

„Jei iš prekybos tinklo centrinio sandėlio mūsų prekė neatkeliavo laiku ir lentyna parduotuvėje stovi pustuštė, mes jokių galių neturime. Užsiminus apie tai prekybos tinklui, jis tik paprašo detalizuoti, kur tokia situacija buvo, atsiųsti nuotrauką, tada padėkoja ir viskas tuo baigiasi. Tačiau kodėl tada mus baudžia iš karto ir nesileidžia į kalbas, vos neįvykdome sąlygų. Kartais ir mes tampame aplinkybių auka“, – teigia pašnekovas.

Jis kelia klausimą ir apie „kosminius“ kai kurių tinklų taikomus baudų dydžius, siekiančius ne dešimtis ar šimtus eurų.

„Esame kalbėję apie tai ir su Konkurencijos taryba. Ji pripažįsta, kad sutartyse yra kvestionuotinų punktų, tačiau sprendimų nesiima. Taip, gyvename laisvoje rinkoje ir verslas turėtų susitarti tarpusavyje, tačiau kai galios centrai yra nevienodi, apie jokius lygiavertiškus santykius, deja, nekalbama“, – pabrėžia VŽ šaltiniai.

Savo ruožtu teisininkai, pamatę tokias sutartis, taip pat kraipo galvas ir antrina, kad jos surašytos į „vienus vartus“.

„Natūralu, kad prekybos tinklai bando apsisaugoti, tai yra normalu, visi siekia apsidrausti, nori, kad susitarimai būtų vykdomi, tačiau neretai tie norai peržengia ribas“, – pabrėžia pašnekovai.

Dirbantys ir užsienio rinkose tiekėjai, lygindami sutartis su prekybos tinklais Lietuvoje ir svetur, pažymi, kad užsienio tinklai taip pat apsidraudžia ir baudas numato, tačiau čia galima derėtis ir abi pusės prisiima lygiavertiškesnius įsipareigojimus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
Metų CMO – R. Urbanas, „Surfshark“ rinkodaros vadovas

Lietuvos marketingo asociacija LiMA paskelbė jau aštuntąjį kartą organizuojamų „Metų CMO‘22” rinkimų...

Rinkodara
2022.05.27
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Verslo aplinka
2022.05.27
„Girteka“ pakeitė vizualinę tapatybę 4

Naujos spalvos ir naujas ženklas aiškinamas siekiu akcentuoti tvarumą ir „ilgametę patirtį“.

Logistika
2022.05.27
Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
2022.05.27
Toliau tobulinamas antrojo sostinės „Akropolio“ projektas 16

Prekybos centrus valdanti bendrovė „Akropolis Group“ parengė naujo komercinio kvartalo, planuojamo plėtoti...

Statyba ir NT
2022.05.27
„Wolt“ vadovė Baltijos šalims: Lietuva šiuo metu turi daugiau talentų nei Latvija ar Estija Premium

„Atsiprašau už trukdžius“, – sako Liis Ristal, „Wolt Baltic“ generalinė direktorė, glausdama prie savęs vieną...

Vadyba
2022.05.27
Transporto, apgyvendinimo ir paslaugų sektoriuje per ketvirtį labiausiai augo veterinarijos įmonių apyvarta

Transporto, apgyvendinimo ir paslaugų įmonių apyvarta (be PVM) pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 8,3 mlrd. Eur...

Prekyba
2022.05.27
Kaip tiesioginė prekyba gali padidinti jūsų pardavimus Verslo tribūna

Austin Li buvo paprastas kinas, dirbęs „L'Oréal“ parduotuvėje pardavėju. Tačiau viskas pasikeitė, kai jis...

Prekyba
2022.05.27
„Butikinės“ agentūros: nepaisant augančios konkurencijos, pardavimus augina kartais Premium

Į komunikacijos agentūrų gretas per pastaruosius metus kaip grybai po lietaus jungiasi dygstančios...

Rinkodara
2022.05.27
„Rimi Lietuvos“ 2021 m. rezultatai: rinkos dalis augo, bet grynasis pelnas susitraukė Premium

Mažmeninės prekybos tinklas „Rimi“ praėjusiais metais skaičiavo 9,7% didesnes pajamas, siekusias 395 mln.

Prekyba
2022.05.27
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
Kainų šokas parduotuvėse: mažesni kiekiai, sėkmė vietos gamintojams Premium

Ryški infliacija ir karas Ukrainoje neabejotinai koreguoja vartotojų nuotaikas ir nusiteikimą išlaidauti.

Prekyba
2022.05.26
„Margirį“ iš Norvegijos konglomerato „Orkla ASA“ nupirko įmonės vadovas Premium 1

Gamybinę veiklą Latvijoje koncentruojantis Norvegijos konglomeratas „Orkla ASA“ už neskelbiamą sumą pardavė...

Pramonė
2022.05.26
PRIEŠ ir PO: senos kavinės interjero pokyčiai ir interjero dizainerės patarimai smulkiam verslui Verslo tribūna 1

Pastarieji du metai daugeliui kavinių ir restoranų nebuvo lengvi. Ne viena maitinimo įstaigų kantriai laukė,...

Ikea
2022.05.26
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 11

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
2022.05.26
D. Mockus: šiemet planuojame A, B ir C scenarijus Premium 5

„MG grupės“, valdančios 84 mažmeninės prekybos drabužiais, žiniasklaidos, telekomunikacijų ir statybos...

Prekyba
2022.05.26
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium 2

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
2022.05.26
Nyderlandų teismas atsisakė nutraukti su N. Numa siejamą tyrimą

Amsterdamo apeliacinis teismas atmetė prašymą nutraukti tyrimą dėl bendrovės „TAF Asset 11“ atliktų 26 mln.

Prekyba
2022.05.25
Naujos grėsmės transporto sektoriuje ir EK sprendimas kovai su jomis Premium

Tarptautinės logistikos ekspertams prognozuojant galimas naujas rizikas, ES vadovybė parengė šiam sektoriui...

Logistika
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku