Kas tai? Prekės ženklas

40 languotos istorijos metų

Publikuota: 2018-06-07

Puikiai žinomų prekių ženklų gaminiai dažnai atpažįstami ne iš logotipo, o iš jiems vieniems būdingo braižo – spalvų, rašto, formos ar kitų unikalių detalių. Miego sistemų gamintojo „Hästens“, kuris visame pasaulyje siejamas su bekompromise kokybe, lovas iš kitų išskiria ypatingas audinys. Iš pažiūros neįmantri išvaizda talpina savyje kur kas daugiau, nei vien spalvinį raštą.

Vieno seniausių skandinavų kompanijos istorija prasidėjo nuo balnų ir pakinktų manufaktūros, tačiau jau kone šimtą metų bendrovė visas savo meistrystės žinias pasitelkia vien lovų gamybai. „Hästens“ lovą, kur ji bestovėtų – aukščiausios klasės viešbučio kambaryje, karališkosios šeimos ar paprasto švedo miegamajame – atpažinsite iš vizitine kortele tapusio languoto audinio. Ironiška, tačiau raštui, kuris šiandien asocijuojamas su prabanga, aukščiausios prabos kokybe ir prestižu, teko sunkiai skintis kelią į vartotojų ir kritikų širdis. 

Legendiniai langeliai

Šįmet languotajam audiniui sukanka 40 metų: vientisa tamsiai mėlynų ir baltų langelių koncepcija visuomenei buvo pristatyta Švedijos baldų parodoje 1978 m. Mėlynojo rašto autorystė priklauso Jackui Ryde, dabartinio kompanijos vadovo Jano Ryde tėvui. Jackas aistringai domėjosi menu bei dizainu, todėl nenuostabu, kad vienas reikšmingiausių sprendimų visoje „Hästens“ istorijoje priklauso jam.

Tuo metu, kai kompanija gamino išvaizda iš kitų pernelyg neišsiskiriančias lovas, jis nusprendė sukurti išskirtinį, prekės ženklą reprezentuojantį audinio raštą. Raštą, kuris būtų modernus, neįprastas, tarsi šviežio oro gūsis visoje industrijoje. Ir, žinoma, iš geriausios kokybės audinio.

Tačiau 1978 m. baldų parodoje pristatęs savo kurtą audinio dizainą, Jackas Ryde sukėlė tikrą kritikos audrą, nuvilnijusią per visą Švedijos žiniasklaidą. Mėlynai balti langeliai visiškai nederėjo su tuo metu baldų industrijoje karaliavusiais rudais, žaliais ir oranžiniais atspalviais bei gėlių raštais. Žurnalistai, architektai, interjero dizaineriai atvirai baisėjosi ir stebėjosi tokiu keistu, jų nuomone, sprendimu.

Visiems kliuvo neįmantrus, dažniausiai su kaimo sodyba ar virtuvės tekstile siejamas raštas, neva nederantis prie nišinio prabangaus bendrovės – o tokia jau tuomet buvo „Hästens“ – produkto. Žinoma, prie languotųjų lovų nepuolė būriuotis ir pirkėjų minios – dar gana ilgai kompanijai įprastu dryžuotu pasteliniu audiniu aptrauktų baldų teko gaminti kur kas daugiau nei languotų.

Kokybės sargai

Saikingas dizainas, neužgožiantis plika akimi nematomos nepriekaištingos baldo kokybės, buvo pasirinktas sąmoningai ir atspindi „Hästens“ veiklos filosofiją: kurti ne puikią lovą. Langeliai atlieka ir svarbią kokybės užtikrinimo  funkciją: simetriškas raštas padeda meistrui kruopščiai sudygsniuoti audinį.

Visos „Hästens“ lovos iki šiol gaminamos Švedijoje ir apsiuvamos rankomis, dygsniuojant kas vieną, du arba tris langelius: kuo prabangesnė lova – tuo daugiau dygsnių. Galiausiai baigus apsiuvimą languotas audinys pasitarnauja vertinant, ar lova preciziškai lygiai aptraukta, kad atitiktų aukščiausios kokybės kompanijos standartus.

Kita vertus, baltos ir mėlynos derinys prieš 40 metų Jackui tiesiog atrodė modernus ir gražus akiai. Laikas parodė, kad vadovas išties buvo įžvalgus – nuosaikusis dizainas sulaukė ir oficialios šlovės valandos.  Raštas, kurį pamatę dizaineriai nepritariamai raukėsi, 2010 m. pelnė laurus įtakingo žurnalo Wallpaper Metų dizaino apdovanojimuose, o vienu metu baltai mėlynų langelių dizainas pasaulyje buvo geriau atpažįstamas nei Švedijos vėliava.

Ši bjauriojo ančiuko istorija kartojasi beveik kaskart, kompanijai žengiant į naują rinką: reikia laiko, kad vietiniai vartotojai pamiltų ir priimtų išskirtinę lovos išvaizdą. Laura Budrevičiūtė, kompanijos atstovė Lietuvoje, pasakoja, kad mūsų šalies pirkėjų reakcija buvo labai panaši.

„Kai prieš trejetą metų duris atvėrė „Hästens“ salonas Vilniuje, žmonės labai palankiai priėmė šį prekės ženklą su visa jo filosofija – natūraliomis medžiagomis rankų darbu ir šimtamete lovų gamybos patirtimi. Tačiau absoliuti dauguma klausdavo, ar turime kitų spalvų“, – prisimena Laura. Languotas audinys lietuviams siejosi su kaimo turizmu, rankšluosčiais ir staltiesėmis.

nuotrauka::1 left nocrop

 Prireikė pusantrų metų, kad svarstyklės persisvertų mėlynai baltų langelių pusėn. „O šiandien pirkėjai jau prašo, kad ne tik lova, bet ir jos galvūgalis būtų mėlynai languotas“, – šypsosi L. Budrevičiūtė. 

Ne tik mėlynai balta

Klasikinis „Hästens“ raštas gimsta iš žakardinio aukščiausios šimtaprocentinės kokybės medvilnės, dažytos pagal Oeko-Tex standartą, audinio. Mėlynai baltų langelių raštą visame pasaulyje gali naudoti tik „Hästens“ – ir pats langelių dizainas, ir audinio tankumas, ir, žinoma, spalvos yra patentuoti Švedijos patentų biure. Daugybė Azijos (ir ne tik) šalių gamintojų bandymų kopijuoti šį raštą miego industrijos produkcijoje dar sykį paliudija, kad languotosios lovos – geidžiama investicija daugelio žmonių miegamuosiuose.

Visgi kaip ir kiti žinomų prekių ženklų gamintojai, „Hästens“ suteikia pirkėjui pasirinkimo laisvę: lovos išvaizda gali būti ne tik tradicinė karališkai mėlyna, bet ir pilkšva, gelsva, vienspalvė ar net juoda – „Hästens“ nesunkiai pritampa įvairiuose interjeruose.

Didžioji išvaizdos duoklės dalis atiduodama ir atskirai komplektuojamiems galvūgaliams: šie gali būti mediniai, aptraukti medvilne, vilna, odiniai, tad galimybės pasireikšti fantazijai kone beribės. Beje, kalbama, jog vienam bendrovės darbuotojui kažkada pasvarsčius, kad jų lovos galėtų atrodyti ir gražiau, Janas Ryde atšovė: „Nežinau, kaip tu, bet aš paprastai miegu užsimerkęs.“ 

Nepaisant siūlomų spalvų derinių, net 60 proc. lovų iš „Hästens“ dirbtuvių pas savininkus iškeliauja aptrauktos languotu mėlynai baltu audiniu. Ne veltui kompanijos vadovas Janas Ryde prieš keletą dešimtmečių savo tėvo žengtą žingsnį vadina „teisingiausiu verslo sprendimu kompanijos istorijoje.“

Nors pradžia buvo išties sunki, tačiau Jacko Ryde atkaklumo ir besąlygiško tikėjimo savo idėja dėka mėlynieji langeliai tapo „Hästens“ skiriamuoju bruožu, šerdimi, komforto, prestižo ir tobulo miego simboliu.

FOTOGALERIJA 40 languotos istorijos metų (5 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kai atlyginimus kelti darosi sunku, darbuotojus vilioja kitaip: „Maximos“, H&M, „Lidl“ sprendimai Premium 4

Prekybos sektoriuje atlyginimai vieni mažesnių, todėl pritraukti ir išlaikyti darbuotojus nėra lengva.

Restoranų ir kavinių apyvarta šiemet augo 19% 1

Maitinimo ir gėrimų teikimo įmonių apyvarta be PVM 2018 m. sausio - spalio mėnesį sudarė 623,4 mln. Eur. Tai...

Vokietijos konkurencijos prievaizdai imasi „Amazon“ 4

Vokietijos konkurencijos sargai pradėjo tirti JAV e. komercijos milžinės „Amazon“ veiklą. Vokiečiai įtaria,...

Technologijos
2018.11.29
Raseinių valdžia ieškos privataus administratoriaus rekonstruotam turgui Premium

Raseinių rajono valdžia ieško privačios įmonės, kuri apsiimtų administruoti šiuo metu rekonstruojamą Raseinių...

Metinė infliacija pagal SVKI lapkritį sudarė 2,4% 4

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis metodologiškai suderintą vartotojų kainų indeksą (SVMI) apskaičiuota...

Prekių ženklų eksporto kryptis lemia procesų greitis ir paprastumas Rėmėjo turinys

Nors pagrindinės Lietuvos prekybos partnerės yra Europos Sąjungos (ES) šalys ir didžioji dalis eksportuojamų...

Rinkodara
2018.11.29
„Maxima“ steigia didmeninės prekybos įmonę 4

2019 m. pradžioje „Maxima grupė“ įsteigs naują bendrovę „Maxima International Sourcing“. Ji teiks agentavimo...

Pašto ir kurjerių įmonių pajamos sumažėjo 21% 3

2018 m. trečiąjį ketvirtį pašto ir pasiuntinių įmonių pardavimo pajamos (be PVM) sudarė 28 mln. Eur to meto...

G. Surplio vizija dėl maisto kuponų: tai bus madinga 5

Apsipirkti mažoje parduotuvėje su maisto kuponu taps madinga, įsitikinęs žemės ūkio ministras. Giedrius...

TOP20 didžiausių darbdavių algos: užmokestį kelia prekybos tinklai 9

Tarp didžiųjų darbdavių atlyginimus augina ne tik valstybinės įstaigos. Apie keliamas algas praneša ir...

Vadyba
2018.11.29
Transporto įmonių pajamos išaugo 17% 3

Transporto ir sandėliavimo įmonių pardavimo pajamos be PVM 2018 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 2,9 mlrd. Eur to...

Transportas
2018.11.29
Pirmame etape „Barbora“ turės du maistomatus, startuoja netrukus Premium 11

Elektroninės prekybos parduotuvė „Barbora“ investuoja į naują internetu užsakytų prekių pristatymo būdą –...

E. parduotuvių galimybės: pristatymo kainos Lietuvoje 23,18% mažesnės 3

Skubių siuntų, pristatomų per 1–2 darbo dienas, kaina Lietuvoje sudaro 8,76 Eur – 23% pigiau nei pasaulinis...

Apgyvendinimo įmonių pajamos augo 15%

Apgyvendinimo įmonių pardavimo pajamos 2018 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 99 mln. Eur to meto kainomis ir,...

Paslaugų sektoriuje pajamas sparčiausiai augino kelionių agentūros 1

Paslaugų įmonių pardavimo pajamos be PVM 2018 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 2,9 mlrd. Eur to meto kainomis ir,...

Prekybininkų darbo laikas per šventes: per Kalėdas didieji nedirbs

Didieji prekybos tinklai „Maxima“, „Norfa“, „Lidl“, „Iki“ ir „Rimi“ kalėdinių švenčių sezoną numatę dirbti...

Stiprinama maisto kontrolė: slapti pirkėjai ir didesnės baudos

Vyriausybė trečiadienį pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlymams vykdyti slaptus kontrolinius maisto...

Agroverslas
2018.11.28
6 mėnesių atlyginimų rezervą Lietuvoje turi 11% gyventojų 1

SEB banko tyrimo duomenimis, be santaupų šiuo metu Lietuvoje gyvena 16% apklaustų gyventojų – 13 procentinių...

Finansai
2018.11.28
„Alibaba“ viceprezidentas: ateityje valdžia bus gamintojo rankose

Labai tikėtina, kad ateityje neliks įprasto prekybos modelio, o vartotojai bendraus tiesiogiai su...

Mažmenininkų apyvarta augo 7,3%

2018 m. spalį, palyginti su 2017 m. tuo pačiu mėnesiu, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, mažmeninės...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau