Turėjo 7 parduotuvių tinklą, nebeliko nė vienos

Publikuota: 2017-11-20
„Didžiųjų prekybos tinklų plėtra kerta smulkiajam verslui“, – įsitikinęs Arturas Mackevičius, UAB „Talismanas tau“ vadovas.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
„Didžiųjų prekybos tinklų plėtra kerta smulkiajam verslui“, – įsitikinęs Arturas Mackevičius, UAB „Talismanas tau“ vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kauno rajone veikianti UAB „Talismanas tau“ šį rudenį atleido paskutinius 4 savo darbuotojus, uždaryta paskutinė įmonės parduotuvė. Priežastis – neliko kas jose perka.

Net 24 metus dirbusi bendrovė geriausiais laikais turėjo septynias parduotuves – visos jos buvo Kauno rajono kaimo vietovėse.

„Paskutiniai keturi atleistieji – tai dvi parduotuvės Naujųjų Bernatonių kaime, Raudondvario seniūnijoje, – pardavėjos, aš pats ir dalį laiko bendrovėje dirbusi mano žmona, – sako Arturas Mackevičius, „Talismanas tau“ vadovas ir savininkas. – Geriausiais laikais mano įmonėje dirbo daugiau kaip 30 žmonių. Deja, geriausi laikai mažoms Lietuvos mažmeninės prekybos įmonėms yra praėję.“

Ponas Mackevičius nesiima įvardyti kurios nors vienos priežasties, privertusios nutraukti veiklą. Pasak jo, tai visas kompleksas vienas po kito veiksnių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pirmasis smarkus smūgis, pasak pašnekovo, buvo 2008–2009 m. krizė. Dėl jos įmonė neteko apie 33% apyvartos, atsitiesti nebuvo lengva.

Kitas smūgis buvo prieš kelerius metus Raudondvaryje vykdytas Europos Sąjungos lėšomis finansuotas projektas – rekonstruota Raudondvario pilis ir į ją vedanti gatvė.

„Pilies gatvėje buvo įkurta pagrindinė mano parduotuvė, kurios apyvarta buvo didžiausia, – pasakoja verslininkas. – Staiga vieną dieną be perspėjimo atvažiavo projektą vykdančios statybos bendrovės darbuotojai, perkasė gatvę, pastatė draudžiamus važiuoti ženklus ir išvažiavo į kitą objektą. Darbai nevyko gana ilgai, matyt, jie turėjo ne vieną tokį objektą. O tiekėjai negalėjo privažiuoti prie mano parduotuvės. Ir niekas negali tau pasakyti, kada tą gatvę vėl atidarys. Vėliau, kai buvo pradėti darbai, gerokai sumažėjo ir pirkėjų, o kartu – ir įmonės apyvarta.“

Ponas Mackevičius mano, kad tokių projektų poveikis vykdymo vietose įsikūrusiems verslo subjektams turėtų būti reglamentuojamas įstatymais. Juk panašūs veiksmai turi tiesioginį poveikį ir verslininkų, ir jų darbuotojų likimui, bet tai niekam nerūpi.

Pribaigė didieji tinklai

„Lemiamą smūgį bendrovei sudavė tai, kad Raudondvaryje buvo atidarytas „Iki“ prekybos centras, – prisimena p. Mackevičius. – Mums jo vieta buvo katastrofiškai bloga – 400 m nuo vienos mūsų parduotuvės ir lygiai tiek pat iki kitos. Mano nuomone, prekybos centras toje vietoje buvo pastatytas apeinant įstatymus, bet didieji prekybos tinklai pas mus turi milžinišką derybų ir lobistinę galią.“

Pasak pašnekovo, „Iki“ prekybos centro atidarymas smarkiai sumažino bendrovės apyvartą, tada p. Mackevičius pradėjo suvokti, kad teks nutraukti verslą.

„Tokiam dalykui pasakyti pakanka kelių paprastų žodžių, bet gyvenime tai vyksta kur kas skausmingiau, – prisimena įmonės vadovas. – Apyvartos mažėjimą pirmiausia turi pajusti savo kailiu, kai įmonė pradeda vėluoti atsiskaityti su tiekėjais, kai tenka sukti galvą, kaip žmonėms išmokėti atlyginimus. Tokie „rinkos tyrimai“, ar greit ir kiek grįš pirkėjų, atliekami irgi savo kailiu. Dėl streso turėjau gana rimtų sveikatos bėdų – esu jau ne jaunuolis, man per 60 metų.“

Įmonė – ne durys, neužtrenksi

Verslininkas suvokė, kad teks verslą stabdyti, tik nežinojo, koks būdas tam tinkamiausias.

„Kai pamačiau, kad viskas eina bankroto link, pradėjau svarstyti verslo sustabdymo galimybes, – pasakoja p. Mackevičius. – Bet kai pasidomėjau, kokiomis sąlygomis reikėtų bankrutuoti, noras praėjo. Tai būtų kainavę brangiau, negu toks įmonės veiklos sustabdymas, kai iš lėto atsiskaitai su tiekėjais, sumoki darbuotojams, tam dar nemažai pridėdamas iš asmeninių santaupų. Dabar man liko asmeninis turtas, o bankroto atveju antstoliai būtų aprašę ir 19 metų automobilį, kuris dabar stovi prie mano namų.“

Šiuo metu bendrovė „Talismanas tau“ nėra likviduota, ji tiesiog nevykdo veiklos. Paskutinė parduotuvė prekiavo, kol įmonės savininkas atsiskaitė su tiekėjais.

„Sumokėjau atlyginimus ir išeitines visiems darbuotojams, internete matau, kad „Sodrai“ esu skolingas 1 Eur su trupučiu, bet ne todėl, kad neturiu nė euro, tai klaidos pasekmė“, – šypsosi pašnekovas.

Ponas Mackevičius šiuo metu verčiasi nuomodamas kai kurių savo buvusių parduotuvių pastatus Kauno rajono kaimo vietovėse ir sodų bendrijose didelei įmonei, kuri užsiima ir mažmenine prekyba. Tie pastatai yra asmeninis jo turtas.

Naujųjų Bernatonių kaime, kur buvo uždaryta paskutinė įmonės parduotuvė, vietos gyventojas ėmė prekiauti maisto produktais savo namų kieme pastatytame kioskelyje. Pašnekovo nuomone, sunku tikėtis, kad ta prekyba išsilaikys ilgiau, nes tokiame kioskelyje neįmanoma gauti leidimo prekiauti alkoholiniais gėrimais, o nedidelėse kaimo parduotuvėse prekyba jais sudaro apie trečdalį apyvartos.

Žiūri filosofiškai

„Niekam ne paslaptis, kad mūsų politikai metai iš metų palaiko stambųjį verslą, kad didžiųjų prekybos tinklų plėtra buvo ir tebėra per smarki mūsų rinkai, – vertina pašnekovas. – Ta plėtra kerta smulkiajam verslui, ne tik mažiesiems prekybininkams, bet ir jų tiekėjams, kitų aptarnaujančių įmonių darbo vietoms – tinkluose jų tiek nesukuriama.“

Vis dėlto pašnekovas mano, kad galbūt jo nesėkmę lėmė ir tai, kad jis neturėjo pakankamai gabumų verslauti.

„Mažos prekybos įmonės verslas turi būti labai taupus, – sako pašnekovas. – Aš pats remontuodavausi savo parduotuvių patalpas, meistrams, kurie man buvo per brangūs, patikėdavau tik pačius būtiniausius darbus, kurių pats nemoku. Tai leido susitvarkyti pastatus taip, kad dabar galiu gauti iš jų nuomos pajamų. Tai man svarbu, nes susiskaičiavau, kad visą gyvenimą dirbęs galiu tikėtis apie 250 Eur pensijos.“

Ponas Mackevičius ilgą laiką visuomeniniais pagrindais vadovavo Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijai, dalyvavo Trišalės tarybos veikloje. Dabar iš šios veiklos jis yra pasitraukęs.

„Šiuo metu rašau knygą – noriu pristatyti savo sukurtą potencialių darbuotojų vertinimo sistemą, – pasakoja pašnekovas. – Ja vadovavausi versle, ji man davė nemažai naudos.“

[infogram id=“e4cc9e2d-f8b8-4cdd-9244-7ab8ff5a8cb6“ prefix=“Djo“ format=“interactive“ title=““]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
Verslas Palangoje: kokių taisyklių išmoko naujokai Premium

Nuo Joninių Palangoje verslui prasideda darbymetis, o poilsiautojams – atostogų sezonas pajūryje. Tokią vieną...

Gazelė
2022.06.24
Lietuvos kūrėjai pelnė sidabrą Europos dizaino apdovanojimuose

Europos dizaino apdovanojimuose (angl. European Design Awards) šiemet Lietuvai atiteko du sidabro...

Rinkodara
2022.06.24
Lietuvos kurortuose Joninių savaitgalį užimta 85% apgyvendinimo vietų

Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvos kurortuose – poilsiautojų gausa. Kai kur apsistoti vietų nelikę, o...

Laisvalaikis
2022.06.24
„Nike“ galutinai palieka Rusijos rinką 1

JAV sportinės avalynės ir aprangos gamintoja „Nike“ ketvirtadienį pranešė, kad galutinai palieka Rusijos...

Prekyba
2022.06.23
Finansiniai rezultatai gerėja, bet pandemijos nukamuotiems viešbučiams – dar vienas išbandymų metas Premium

2021 m. daugelis didžiųjų šalies viešbučių fiksavo geresnius finansinius rezultatus, tačiau jų valdytojai...

Statyba ir NT
2022.06.23
Pernai Lietuvoje kas aštunta žiniasklaidos priemonė buvo valdoma politikų 2

68 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai pernai Lietuvoje valdė 129 arba kas aštuntą...

Rinkodara
2022.06.23
Prie „Audimo“ rinkodaros vairo – nauja vadovė Premium

Tatjana Rudienė tapo UAB „Audimas Brand“ rinkodaros vadove. Prieš tai ji buvo ilgametė mineralinio vandens...

Rinkodara
2022.06.23
Nuo slidinėjimo trasos iki geležinkelio bėgių – ką dažniausiai parduoda e. varžytynių ir aukcionų portale? Verslo tribūna

Per 200 valstybės ar savivaldybių valdomų įstaigų bei privataus verslo atstovų „iškeitė“ sudėtingus ir...

Interneto reklama karo akivaizdoje: mažėjo NT komunikacijos, sprogo kelionių pasiūla Premium

Per pirmuosius 4 šių metų mėnesius reklamos kiekius skaitmeninėje erdvėje labiausiai didino mobiliojo ryšio,...

Rinkodara
2022.06.22
Vyriausybė pritarė turistų apsaugos stiprinimui: draudimo reikėtų visiems kelionių organizatoriams

Vyriausybė trečiadienį pritarė turistų apsaugos stiprinimui – Ekonomikos inovacijų ministerijos siūlymu...

Gazelė
2022.06.22
„Vinted“ pristato siuntimo paslaugų verslą, M. Mikuckas atsitraukia nuo kasdienės veiklos įmonėje 11

„Vinted“ grupė, valdanti didžiausią Europoje internetinę naudotų mados prekių tarpusavio prekybos platformą...

Inovacijos
2022.06.22
„Kanų liūtuose“ – karšta lietuvių sėkmė

Didžiausiame ir svarbiausiame kūrybiškumo festivalyje pasaulyje „Kanų liūtai“ vaizdo meno gamybos...

Rinkodara
2022.06.22
VMG derasi dėl verslo Baltarusijoje pardavimo, SBA tariasi su ERPB Premium

Vienos didžiausių lietuviškų investicijų traukiasi iš Baltarusijos. Į verslą šioje šalyje medienos ir baldų...

Pramonė
2022.06.22
„Nordcurrent“ rinkodaros vadovas S. Stūrys: žaidimų industrija jau varžosi su pramonės gigantais Premium

Didžiausia Lietuvoje žaidimų kūrimo ir leidybos įmonė „Nordcurrent“ šiemet planuoja 110 mln. eurų apyvartą.

Inovacijos
2022.06.22
„Lidl“ rinkos dalis auga, visų kitų – traukiasi Premium 18

Nors Vokietijos kapitalo žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ finansiniai metai neatitinka kalendorinių, kuriais...

Prekyba
2022.06.22
ES sankcijos palaipsniui apims vis daugiau į Kaliningradą vežamų prekių

Nuo birželio 17 d. pradėtas taikyti draudžiamų vežti per Europos Sąjungą (ES) prekių sąrašas, remiantis...

Logistika
2022.06.21
Estijos medienos pramonė stabdo investicijas, Latvijoje – ažiotažas dėl granulių Premium

Nestabili verslo aplinka daro įtaką medienos pramonės įmonių darbui ir keičia vartotojų įpročius. Nors gegužę...

Pramonė
2022.06.21
Architektai antrojo sostinės „Akropolio“ projekte pasigedo infrastruktūros 4

Prekybos centrus valdanti bendrovė „Akropolis Group“ Vilniaus regioninei architektūros tarybai (RAT) pristatė...

Statyba ir NT
2022.06.21
Vagysčių prevencija: iš savitarnos zonų išleis tik su čekiu Premium 21

Mažmeninės prekybos versle dalies atsargų praradimas yra įprastas ir neišvengiamas reiškinys, tačiau vagysčių...

Prekyba
2022.06.20
„Booking“ klientų aptarnavimo centrą Vilniuje perėmė „Majorel“

Trumpalaikės nuomos platformos „Booking.com“ klientų aptarnavimo centro Vilniuje akcininke nuo birželio...

Rinkos
2022.06.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku