Netoleruojami ne tik vaistai, bet ir chaosas

Publikuota: 2017-11-20
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pastarosiomis dienomis kone didžiausios aistros verda vaistinėse – daug jų klientų išeina nieko nepešę: regis, jau įprastiems tapusiems vaistams pradėta reikalauti receptų. Būtiniausių vaistų pristigę pacientai jau skina pirmuosius karčius tokios tvarkos vaisius: eilės pas gydytojus kaipmat išaugo – norint patekti pas kai kuriuos šeimos gydytojus sostinėje, didmiesčiuose, jau teks laukti net kelias savaites. Kritikos, nepasitenkinimo strėlių sulaukęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienio vakare staigiai pareiškė, kad sankcijas nepaklususiems vaistininkams atideda pusmečiui.

Iš tikrųjų didžioji dalis vaistų jau senokai yra receptiniai, tačiau žengti tokį žingsnį vaistininkus pastūmėjo galimi slapti tikrinimai, kuriuos nuo lapkričio 1 d. įgaliota vykdyti Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT). Ponas Veryga teigia, kad prižiūrėti vaistines siunčiant slaptus pirkėjus buvo Seimo sprendimas. Tačiau jis džiaugiasi, kad „farmacijos specialistai, bijodami sankcijų, pradėjo atsakingiau žiūrėti į savo darbą ir nustojo laužyti taisykles, kurios galiojo jau daug metų“.

Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad mūsų šalies vaistinėse, ko gero, be recepto negalima buvo nusipirkti tik antibiotikų ir psichotropinių preparatų. Žmonės įprato vaistus gerti kone saujomis, negana to, dar ir gydytis vaistais, kuriuos geria draugas, kaimynas ar kas nors iš giminių, – jei padeda jam, padės ir man. Tačiau reikia pripažinti ir tai, kad ne tik todėl žmonės pirko vaistus nesitardami su gydytoju, t. y. negavę recepto. Ar dažnas galėtų reikalui prispyrus tą pačią dieną patekti pas gydytoją? Tiesa, jei už vizitą valstybinėje gydymo įstaigoje susimokėjo, tada taip. Už pinigus – nors ir šiandien. Arba keliauk į privačią kliniką – taip pat už pinigus.

Valstybinės poliklinikos – apgultos: ar registruosiesi elektroniniu būdu, ar telefonu (jei pavyks), ar išstovėsi duobę, laukdamas eilėje prie registratūros, rezultatas vienas – gausi „laimės talonėlį“ gana tolimai ateičiai. O jei dar keliai veda pas specialistą, išvysti jį galėsi tik po kelių mėnesių...

Dabartinis chaosas programuoja kitą chaosą – dar didesnes eiles pas gydytojus, jau nekalbant, kad tam gydytojui visiškai nebeliks laiko apžiūrėti pacientą, – jis tik pildys ligos istorijas ir rašys receptus tiems, kurie sulauks eilės.

Kad tai – netušti žodžiai, įsitikinome patys: penktadienį vienoje didelėje sostinės poliklinikoje pas šeimos gydytoją jau nebegalima buvo užsirašyti iki gruodžio 11 dienos. O jei vaistų reikia rytoj arba baigiasi nuolat geriami preparatai? Ponas Veryga aiškina, kad gydytojas turi teisę receptinius kompensuojamus vaistus išrašyti pusei metų, nekompensuojamus – iki metų. Teoriškai – gražu, o praktiškai? Tarkim, pagaliau patekote pas gydytoją. Jums išrašo vaistus pusmečiui ar metams. Ir dar kartu dėl visa ko (turint omenyje naują tvarką) atsinešate sąrašą vaistų, kuriuos norėtumėte turėti namų vaistinėlėje: nuo galvos, dantų, nugaros, sąnarių ir kt. skausmų, virškinimo sutrikimų, t. y. tų, kuriems jau uždėtas „recepto kodas“. Pirkti juos reikėtų iš karto, tad prieš tai, ko gero, tektų užbėgti į banką ir paprašyti vartojamosios paskolos...

Atmetus ironiją, klausimų vis tiek kyla nemažai. Kad ir dėl apskaitos – matyt, vaistines kažkas turės kontroliuoti, skaičiuoti, kiek gauta receptų ir kiek pagal juos parduota vaistų. Numatant milžiniškus jų kiekius, galima spėti, kad prireiks ir papildomų kontrolierių – ar VVKT, ar pačioje ministerijoje. Kitaip tariant, naujų etatų, išlaikomų mokesčių mokėtojų pinigais.

Dar vienas eksperimentas. Vieną kitą receptinį preparatą be recepto vaistinėje pavyko įsigyti, tačiau už tai teko atlikti šiokią tokią prievolę: į popierinį žurnalą (beje, visa tai elektroninės erdvės galimybių laikais) įrašyti savo pavardę, telefono numerį etc. Kam? „Kad galima būtų kontroliuoti, ar ne per dažnai šiuos vaistus perkate.“ Kas kontroliuos? Juk galima per dieną apeiti kone visas vaistines ir visur nusipirkus „pasižymėti“. Kas kontroliuos visus tuos popierinius žurnalus? Suveš į vieną vietą, lygins užrašus, skaičiuos? Kurs dar papildomų etatų?

Savigyda yra rimta problema, būtinybė spręsti šią problemą – nekvestionuojama. Galbūt p. Veryga išties rūpinasi piliečių sveikata. Galbūt jis tikrai nori sutramdyti įstatymus pažeidžiančius vaistininkus. Tačiau spręsti šias problemas reikėtų gerai apgalvojus, ne priešokiais, nekeliant tokio chaoso, kuris kilo pastarosiomis dienomis ir grasina įgyti sniego gniūžtės efektą. Tvarka turėtų būti ir valstybinėse gydymo įstaigose. Vis dar stringa e. sveikatos projektas, prastai veikia (daug kur ir neveikia) e. recepto sistema, jau minėtos didžiulės eilės patekti pas gydytojus. Sveikatos apsaugos sistemą tvarkyti ėmėsi ne vienas ministras, tačiau amunicijos nė vienam neužteko. Pono Verygos ministravimas kol kas įnešė nemažai chaoso – per likusius trejus metus dar yra galimybių parodyti savo kompetenciją.

VŽ nuomone, kad ir kokios srities ministru būtum, visi sprendimai turi būti vadybiškai išmintingi. Ne veltui yra specialūs vadybos mokslai – materialinių ir nematerialinių resursų valdymo studijos. Šiuolaikiniame pasaulyje daugumą sprendimų derėtų priimti konsensuso pagrindu. Nes kaip visuomenės nariai netoleruoja kai kurių vaistų, taip netoleruoja ir chaotiškų sprendimų.

P. S. Penktadienio vakarą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kai vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę VVKT slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis. VŽ tikisi, kad per tą pusmetį bus gerokai pasidarbuota ir sprendžiant valstybinių gydymo įstaigų problemas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Efektyvų rinkodaros būdą išnaudoja dar ne visi – paprasčiausiai drovisi Premium

Kuo dažniau įmonės vadovas cituojamas spaudoje ar dalyvauja renginiuose, tuo daugiau vartotojų sužino apie...

Gazelė
2020.01.20
Teismas mėnesiui nušalino Panevėžio merą R. Račkauską nuo pareigų

Panevėžio apylinkės teismas pirmadienį mėnesiui nuo pareigų nušalino Panevėžio miesto merą Rytį Račkauską,...

Rinkodara
2020.01.20
Lietuvos paštas pasirinko naujus socialinės žiniasklaidos partnerius

Lietuvos paštas pasirinko naujus socialinės medijos komunikacijos partnerius – sutartis pasirašyta su...

Rinkodara
2020.01.20
„Koops“ konsolidavo tinklo administravimą ir didmeninę veiklą  Premium

Nusprendus didmeninę, prekybinę ir logistinę veiklą sutelkti vienoje įmonėje nuo šių metų pradžios...

Prekyba
2020.01.20
Vis daugiau prekių ženklų palieka „Amazon“, bet ši strategija rizikinga  Premium

Švedijos baldų gamybos ir prekybos milžinei IKEA pasitraukus iš „Amazon“ platformos svarstoma, kuris prekės...

Prekyba
2020.01.19
IKEA valdytoja dividendams skirs 7 mln. Eur

Prekybos centrą IKEA Vilniuje valdančios bendrovės „Felit“ pajamos praėjusiais finansiniais metais išaugo...

Prekyba
2020.01.19
Vilnius reklamai užsienyje išleis beveik 100.000 eurų

Vilnius naujai reklamos kampanijai Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje skirs beveik 97.000 eurų (su PVM).

Paslaugos
2020.01.18
„Lidl“ atidarė parduotuvę Trakų Vokėje 

Plėtrą Lietuvoje tęsiantis prekybos tinklas „Lidl“ metus pradėjo atidarydamas naują parduotuvę.

Prekyba
2020.01.18
Išdalinti Lietuvos komunikacijos projektų apdovanojimai „PR Lapės“

Komunikacijos projektų apdovanojimuose „PR Lapės“ buvo įteiktos septynios nominacijos, o nugalėtojų gretose –...

Rinkodara
2020.01.18
Maitinimo paslaugų bendrovė „Pontem“ keičia pavadinimą Premium 2

UAB „Pontem“ valdybos sprendimu nuo 2020 m. sausio 29 d. keičia bendrovės pavadinimą į UAB „Handelshus“.

Prekyba
2020.01.17
Kinija nepateisina Lietuvos eksportuotojų lūkesčių

Lietuvos įmonės kasmet sulaukia naujų leidimų eksportuoti produkciją į trečiąsias šalis, o pernai plačiau...

Pramonė
2020.01.17
Importo ir eksporto kainų statistika: išsiskiria gamtiniai ištekliai 

Per metus (2019 m. lapkritį, palyginti su 2018 m. lapkričiu) eksportuotų prekių kainos sumažėjo 1,4%,...

Prekyba
2020.01.17
Pokyčiai pramonės ir prekybos įmonėse augina logistų sandėlius  Premium

2017 m. į naujas patalpas įsikėlusi UAB „Rhenus Logistics“ dar 50% didina sandėliavimo plotą – tai lemia tiek...

Estijos „UP Invest“ leista įsigyti „Baltic Ticket“

Konkurencijos taryba leido Estijos įmonei „UP Invest“ įsigyti 100% Estijos bilietų platinimo bendrovės...

Prekyba
2020.01.16
Prie Rotušės atidaryta nauja „Max Mara Weekend“ parduotuvė

Drabužių mažmeninės prekybos „Aprangos“ grupė Vilniuje plečia „Max Mara Weekend“ prekės ženklo parduotuvių...

Prekyba
2020.01.16
Medieną internetu pirko vangiai, todėl rado kur kas pelningesnį būdą Premium

Kuo pasiūla mažesnė, tuo yra daugiau galimybių įsitvirtinti toje nišoje. Svarbu neišsigąsti pamačius, jog...

Gazelė
2020.01.16
Kaip pigiau atlikti rinkos tyrimą

Pradedantiesiems verslą ekspertai pataria pirmiausiai pasitikrinti, ar jų idėja yra įdomi ir reikalinga. Tam...

Gazelė
2020.01.16
K. Gečas: „Grigeo“ krizė yra giliausia ir sudėtingiausia mano karjeroje Premium 6

„Grigeo“, kurios antrinė įmonė „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas, ne vien savo...

Rinkodara
2020.01.16
Aplinkos apsaugos agentūra dėl „Grigeo“ tariasi su Europos Komisija Premium

Dėl „Grigeo“ teisės toliau naudoti ES ekologinį ženklą („EU Ecolable“) žymint savo produkciją Aplinkos...

Prekyba
2020.01.15
„Maxima“ ir „Iki“ atidarė po naują parduotuvę 1

Didieji prekybos tinklai „Maxima“ ir „Iki“ antrą metų savaitę atidarė po parduotuvę: „Iki“ šis atidarymas...

Prekyba
2020.01.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau