Netoleruojami ne tik vaistai, bet ir chaosas

Publikuota: 2017-11-20
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pastarosiomis dienomis kone didžiausios aistros verda vaistinėse – daug jų klientų išeina nieko nepešę: regis, jau įprastiems tapusiems vaistams pradėta reikalauti receptų. Būtiniausių vaistų pristigę pacientai jau skina pirmuosius karčius tokios tvarkos vaisius: eilės pas gydytojus kaipmat išaugo – norint patekti pas kai kuriuos šeimos gydytojus sostinėje, didmiesčiuose, jau teks laukti net kelias savaites. Kritikos, nepasitenkinimo strėlių sulaukęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienio vakare staigiai pareiškė, kad sankcijas nepaklususiems vaistininkams atideda pusmečiui.

Iš tikrųjų didžioji dalis vaistų jau senokai yra receptiniai, tačiau žengti tokį žingsnį vaistininkus pastūmėjo galimi slapti tikrinimai, kuriuos nuo lapkričio 1 d. įgaliota vykdyti Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT). Ponas Veryga teigia, kad prižiūrėti vaistines siunčiant slaptus pirkėjus buvo Seimo sprendimas. Tačiau jis džiaugiasi, kad „farmacijos specialistai, bijodami sankcijų, pradėjo atsakingiau žiūrėti į savo darbą ir nustojo laužyti taisykles, kurios galiojo jau daug metų“.

Teisybės dėlei reikia pripažinti, kad mūsų šalies vaistinėse, ko gero, be recepto negalima buvo nusipirkti tik antibiotikų ir psichotropinių preparatų. Žmonės įprato vaistus gerti kone saujomis, negana to, dar ir gydytis vaistais, kuriuos geria draugas, kaimynas ar kas nors iš giminių, – jei padeda jam, padės ir man. Tačiau reikia pripažinti ir tai, kad ne tik todėl žmonės pirko vaistus nesitardami su gydytoju, t. y. negavę recepto. Ar dažnas galėtų reikalui prispyrus tą pačią dieną patekti pas gydytoją? Tiesa, jei už vizitą valstybinėje gydymo įstaigoje susimokėjo, tada taip. Už pinigus – nors ir šiandien. Arba keliauk į privačią kliniką – taip pat už pinigus.

Valstybinės poliklinikos – apgultos: ar registruosiesi elektroniniu būdu, ar telefonu (jei pavyks), ar išstovėsi duobę, laukdamas eilėje prie registratūros, rezultatas vienas – gausi „laimės talonėlį“ gana tolimai ateičiai. O jei dar keliai veda pas specialistą, išvysti jį galėsi tik po kelių mėnesių...

Dabartinis chaosas programuoja kitą chaosą – dar didesnes eiles pas gydytojus, jau nekalbant, kad tam gydytojui visiškai nebeliks laiko apžiūrėti pacientą, – jis tik pildys ligos istorijas ir rašys receptus tiems, kurie sulauks eilės.

Kad tai – netušti žodžiai, įsitikinome patys: penktadienį vienoje didelėje sostinės poliklinikoje pas šeimos gydytoją jau nebegalima buvo užsirašyti iki gruodžio 11 dienos. O jei vaistų reikia rytoj arba baigiasi nuolat geriami preparatai? Ponas Veryga aiškina, kad gydytojas turi teisę receptinius kompensuojamus vaistus išrašyti pusei metų, nekompensuojamus – iki metų. Teoriškai – gražu, o praktiškai? Tarkim, pagaliau patekote pas gydytoją. Jums išrašo vaistus pusmečiui ar metams. Ir dar kartu dėl visa ko (turint omenyje naują tvarką) atsinešate sąrašą vaistų, kuriuos norėtumėte turėti namų vaistinėlėje: nuo galvos, dantų, nugaros, sąnarių ir kt. skausmų, virškinimo sutrikimų, t. y. tų, kuriems jau uždėtas „recepto kodas“. Pirkti juos reikėtų iš karto, tad prieš tai, ko gero, tektų užbėgti į banką ir paprašyti vartojamosios paskolos...

Atmetus ironiją, klausimų vis tiek kyla nemažai. Kad ir dėl apskaitos – matyt, vaistines kažkas turės kontroliuoti, skaičiuoti, kiek gauta receptų ir kiek pagal juos parduota vaistų. Numatant milžiniškus jų kiekius, galima spėti, kad prireiks ir papildomų kontrolierių – ar VVKT, ar pačioje ministerijoje. Kitaip tariant, naujų etatų, išlaikomų mokesčių mokėtojų pinigais.

Dar vienas eksperimentas. Vieną kitą receptinį preparatą be recepto vaistinėje pavyko įsigyti, tačiau už tai teko atlikti šiokią tokią prievolę: į popierinį žurnalą (beje, visa tai elektroninės erdvės galimybių laikais) įrašyti savo pavardę, telefono numerį etc. Kam? „Kad galima būtų kontroliuoti, ar ne per dažnai šiuos vaistus perkate.“ Kas kontroliuos? Juk galima per dieną apeiti kone visas vaistines ir visur nusipirkus „pasižymėti“. Kas kontroliuos visus tuos popierinius žurnalus? Suveš į vieną vietą, lygins užrašus, skaičiuos? Kurs dar papildomų etatų?

Savigyda yra rimta problema, būtinybė spręsti šią problemą – nekvestionuojama. Galbūt p. Veryga išties rūpinasi piliečių sveikata. Galbūt jis tikrai nori sutramdyti įstatymus pažeidžiančius vaistininkus. Tačiau spręsti šias problemas reikėtų gerai apgalvojus, ne priešokiais, nekeliant tokio chaoso, kuris kilo pastarosiomis dienomis ir grasina įgyti sniego gniūžtės efektą. Tvarka turėtų būti ir valstybinėse gydymo įstaigose. Vis dar stringa e. sveikatos projektas, prastai veikia (daug kur ir neveikia) e. recepto sistema, jau minėtos didžiulės eilės patekti pas gydytojus. Sveikatos apsaugos sistemą tvarkyti ėmėsi ne vienas ministras, tačiau amunicijos nė vienam neužteko. Pono Verygos ministravimas kol kas įnešė nemažai chaoso – per likusius trejus metus dar yra galimybių parodyti savo kompetenciją.

VŽ nuomone, kad ir kokios srities ministru būtum, visi sprendimai turi būti vadybiškai išmintingi. Ne veltui yra specialūs vadybos mokslai – materialinių ir nematerialinių resursų valdymo studijos. Šiuolaikiniame pasaulyje daugumą sprendimų derėtų priimti konsensuso pagrindu. Nes kaip visuomenės nariai netoleruoja kai kurių vaistų, taip netoleruoja ir chaotiškų sprendimų.

P. S. Penktadienio vakarą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kai vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę VVKT slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis. VŽ tikisi, kad per tą pusmetį bus gerokai pasidarbuota ir sprendžiant valstybinių gydymo įstaigų problemas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vyriausybė rengiasi bylinėtis ES teisme dėl kaljanų tabako akcizo

Vyriausybė rengiasi bylinėjimuisi Europos Sąjungos Teisingumo Teisme (ESTT) teisme dėl vandens pypkių...

Prekyba
15:20
Vartotojų teisių gynėjai pataria, kaip perkant internetu nepermokėti 

Vos praūžus „Juodojo penktadienio“ išpardavimams, internetinėse parduotuvėse ir vėl apstu patrauklių...

Prekyba
10:25
Tyrimas: tik 8% jaučiasi užtikrintai rinkdami dovanas  

Dovanas išrinkti daugeliui analizės, paieškų ir eksperto vertas darbas, tuo tarpu gaunant jos dažniausiai...

Prekyba
2019.12.07
Stambios prekybos mokestį siūlo keisti progresiniu pelno mokesčiu  1

Apyvartos mokestis padės biudžetui surinkti papildomas pajamas į biudžetą, tačiau tiktai vartotojų, pardavėjų...

Prekyba
2019.12.06
Dovanų rinkoje - naujas žaidėjas Verslo tribūna

Dovanų kortelių ir rinkinių platinimo rinkoje atsirado naujas žaidėjas – „Beta dovana“. Nuo š. m. gruodžio...

Prekyba
2019.12.06
LRT – nauja R. Miliūtės laida 7

Rita Miliūtė į LRT televizijos eterį išleidžia naują laidą „Langas į valdžią“, kurią kurs naudodama viešai...

Rinkodara
2019.12.05
Maitinimo sektoriaus prognozė 2020: kaip keisis kainos ir atlyginimai Premium 1

Nors ir kalbama apie galimą ūkio lėtėjimą, restoranai ir kavinės į kitus metus žvelgia optimistiškai.

Paslaugos
2019.12.05
Padidinus akcizą kaitinamojo tabako pakelis brangs 33 centais 

Nuo 2020 m. kovo kaitinamojo tabako akcizas didės 65%. Skaičiuojama, kad jo pakelis brangs 33 centais ir...

Prekyba
2019.12.05
Prabangos prekių rinkoje galimas dar vienas sandoris

„Gucci“ ir „Saint Laurent“ savininkė sužiuro į drabužių gamintoją „Moncler“, praėjus porai savaičių po...

Rinkos
2019.12.05
„Čepkelių nealkoholinė netrauktinė“ sujudino rinką, pradėti dar 4 tyrimai 4

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) šiandien viešai nagrinėjo „Vilniaus degtinės“...

Rinkodara
2019.12.05
„Maxima“ įvardijo ir apdovanojo savo svarbiausias partneres 

Mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“ savo kasmetiniame renginyje, tiekėjams skirtoje konferencijoje įvardijo...

Prekyba
2019.12.05
„Estep“: įvedus prekybos mokestį kainos papildomai kiltų 13%  Premium 23

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos užsakymu atliktas „Estep“ tyrimas rodo, kad įvedus stambios prekybos...

Prekyba
2019.12.05
Prekybos mokestis skandintų verslus, svarstoma kelti veiklą į kitas šalis  Premium 1

Seimo Biudžeto ir finansų komitete pasisakyti dėl planuojamo įvesti stambios prekybos mokesčio susirinkę...

Prekyba
2019.12.04
Interviu su A. Rusteika: stambios prekybos mokestis baigsis bankrotais ir teismais Premium 9

Buitinės technikos ir elektronikos prekybos tinklo „Topo centras“ įkūrėjas, valdybos pirmininkas Aurelijus...

Prekyba
2019.12.04
„ACC Distribution“ tapo oficialiu „Xiaomi“ įrenginių distributoriumi Baltijos šalyse Verslo tribūna 8

Viena stambiausių didmeninės prekybos bendrovių „ACC Distribution“ Baltijos šalyse sudarė bendradarbiavimo...

Prekyba
2019.12.04
Iki 22 Eur vertės siuntoms iš Kinijos bus taikomas PVM, keičiasi tvarka ir pačioje ES Premium 12

Nuo 2021 m. keičiasi siuntų, kurių vertė iki 150 Eur, prekybos ir PVM mokėjimo tvarka. Pokyčiai paveiks tiek...

Finansai
2019.12.04
„Kibernetinio pirmadienio“ pardavimai JAV pasiekė 9,4 mlrd. USD rekordą

JAV mažmenininkų pardavimai vadinamąjį kibernetinį pirmadienį, palyginti su metais anksčiau, padidėjo beveik...

Prekyba
2019.12.03
„Depo“ skirta 702.000 Eur bauda, įmonė ją skųs 3

Latvijos Konkurencijos taryba skyrė „pasidaryk pats“ segmento prekybininkei „Depo“ baudą už tai, kad...

Prekyba
2019.12.03
Senbuviai atsinaujina, „Lidl“ stato naujas parduotuves

Antradienį Alytuje po atnaujinimo atidaryta „Maximos“ parduotuvė, o Tauragėje – atnaujinta „Norfos“...

Prekyba
2019.12.03
Kompensuojamas medicinos pagalbos priemones galės tiekti ne tik vaistinės

Nuo šiol medicinos pagalbos priemonės bus kompensuojamos įsigyjant jas ne tik iš vaistinių, bet ir iš kitų...

Prekyba
2019.12.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau