Mobiliųjų programėlių valdytojus ragina registruotis, artėja milijoninės baudos

Publikuota: 2017-10-17
Visas mobiliąsias programėles vienija vienas ir tas pats principas – vartotojas, norėdamas pasinaudoti konkrečia paslauga, privalo registracijoje  ar kitokiu būdu mobiliojoje programėlėje pateikti savo asmens duomenis  pardavėjui ar paslaugos teikėjui.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Visas mobiliąsias programėles vienija vienas ir tas pats principas – vartotojas, norėdamas pasinaudoti konkrečia paslauga, privalo registracijoje ar kitokiu būdu mobiliojoje programėlėje pateikti savo asmens duomenis pardavėjui ar paslaugos teikėjui. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Įvairioms prekėms ar paslaugoms parduoti naudojamų mobiliųjų aplikacijų savininkai turėtų nepamiršti šiuo metu galiojančios pareigos registruotis Valstybinėje duomenų apsaugos inspekcijoje (VDAI) kaip asmens duomenų valdytojai, sako teisininkai.

Pasak jų, registruojantis atlikti namų darbai pravers prisitaikant prie 2018 m. gegužę įsigaliosiančių naujų, gerokai griežtesnių duomenų apsaugos reikalavimų.

Sparčiai tobulėjant mobiliosioms technologijoms, dauguma prekybininkų ar paslaugų teikėjų savo vartotojams sudaro galimybę prekes ar paslaugas įsigyti naudojant mobiliąsias aplikacijas.

Egzistuoja mobiliosios programėlės, teikiančios vartotojams vežimo ar automobilių nuomos paslaugas, leidžiančios virtualiai apsipirkti vaistinėse, maisto parduotuvėse, restoranuose ar kavinėse, taip pat užsakyti prekių pristatymą, ir t.t.

Programėlės renka asmens duomenis

Goda Sukackaitė, advokatų profesinės bendrijos „Triniti LT“ asocijuota teisininkė, ragina tokių mobiliųjų programėlių valdytojus nepamiršti, jog pagal dabartinius įstatymus jie privalo registruotis VDAI.

Mat iš esmės visas mobiliąsias programėles vienija vienas ir tas pats principas – vartotojas, norėdamas pasinaudoti konkrečia paslauga, privalo registracijoje ar kitokiu būdu mobiliojoje programėlėje pateikti savo asmens duomenis pardavėjui ar paslaugos teikėjui.

„Visi duomenų valdytojai, automatiniu būdu tvarkantys asmens duomenis, turi registruotis VDAI ir laikytis Asmens duomenų apsaugos įstatyme numatytų reikalavimų, kitaip gali sulaukti nemalonumų. Pagal dabartinius įstatymus, už pažeidimus asmenimis gresia bauda nuo 150 iki 580 Eur, o įmonių vadovams – nuo 300 iki 1.150 Eur, už pakartotinį pažeidimą asmenims gresia 550–1.200 Eur dydžio bauda, o įmonių vadovams – nuo 1.100 – 3.000 Eur“, – perspėja teisininkė.

Ji primena, kad tam tikrais atvejais pagal dabartinę tvarką duomenų valdytojui gali būti privaloma atlikti duomenų tvarkymo veiksmų patikrinimą, t.y. išankstinę patikrą.

Išankstinė patikra yra privaloma tiems mobiliosios programėlės valdytojams, kurie renka ypatingus asmens duomenis, pvz., duomenis, susijusius su vartotojo sveikata, rasine kilme, politiniais ar filosofiniais įsitikinimais ir kita.

„VDAI tokiais atvejais per du mėnesinius privalo atlikti duomenų valdytojo vertinimą ir įsitikinti, ar duomenų valdytojas duomenis tvarkys teisėtai, įgyvendins tinkamas organizacinės ir techninės asmens duomenų saugumo priemonės, nepažeidinės teisės aktų ir duomenų subjektų – vartotojų – teisių“, – dėsto p. Sukackaitė.

2018 m. verslo laukia iššūkiai

Teisininkė ragina mobiliųjų aplikacijų valdytojus įsivertinti situaciją dėl duomenų apsaugos jau dabar, nes 2018 m. gegužės 25 d. įsigaliosiančiame ES Bendrajame duomenų apsaugos reglamente nustatyta dar daugiau sugriežtintų pareigų duomenų valdytojams ir duomenų tvarkytojams, kurias bus privalu užtikrinti visiems, nenorintiems sulaukti tūkstantinių ar milijoninių baudų, kurios tam tikrais atvejais gali reikšti net verslo pabaigą.

Pasak p. Sukackaitės, įsigaliojus naujajam reglamentui, dabartinės pareigos tvarkantiems duomenis automatiniu būdu privalomai registruotis VDAI nebeliks. Nepaisant to, užsiregistruoti VDAI jau dabar programėlių valdytojams yra naudinga ir rengiantis dirbti pagal naujus, gegužę įsigaliosiančius reikalavimus.

„Juk tam, kad šiuo metu tvarkingai užsiregistruotumėte VDAI, pirmiausiai reikia įsivertinti savo duomenų tvarkymo veiklą, t.y. kokius duomenis renkate, kokiu tikslu, kaip renkate, kur tie duomenys vaikšto ir pan. Kitaip tariant, reikia atlikti įmonėje tvarkomų duomenų auditą, be to, kartu turite įvertinti įmonėje naudojamas ir jūsų duomenų tvarkymo veikloje reikalingas technines ir organizacines duomenų tvarkymo priemones. Tam tikrais atvejais, jeigu prieš duomenų tvarkymą reikalinga atlikti išankstinę patikrą, priežiūros institucija ateis pas jus ir „pabaksnos pirštu“, nurodydama, kas yra negerai, ką reikėtų pakeisti, reglamentuoti ar įsidiegti. Tai jau savaime yra naudinga reglamento įsigaliojimo kontekste“, – aiškina teisininkė.

Anot jos, siekiant atitikti naujojo reglamento reikalavimus, bet kuriuo atveju reikės atlikti tiek savo dokumentacijos, tiek naudojamų priemonių auditą.

„Kuo anksčiau pradėsite tą daryti, tuo tvirčiau jausitės dėl duomenų tvarkymo teisėtumo jūsų veikloje. Reglamente išlieka beveik visi reikalavimai, numatyti dabartiniame duomenų apsaugos įstatyme, ir jeigu jau dabar atitinkate šį įstatymą, VDAI keliamus reikalavimus duomenų valdytojams ir tvarkytojams, esate įdiegę atitinkamas technines ir organizacines saugumo priemones, tai reiškia, bent jau dalinę atitiktį ir naujojo reglamento reikalavimams“, – teigia p. Sukackaitė.

Grės milžiniškos baudos

2018 m. gegužės 25 d. įsigaliosiantis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas žada iššūkių ne tik programėlių valdytojoms, bet ir daugumai Lietuvos įmonių bei organizacijų.

VŽ rašė, kad vykdyti minėto reglamento reikalavimus privalės kiekviena organizacija, turinti duomenų, leidžiančių identifikuoti asmenį. Už pažeidimus grės didžiulės baudos – jos gali siekti 2–4% metinės apyvartos ir sudaryti dešimtis milijonų eurų.

Asmens duomenimis laikoma bet kokia informacija apie fizinį asmenį: vardas, telefonas, adresas, buvimo vieta, pajamos, pomėgiai, pirkimo įpročiai, IP adresas, sveikatos informacija, nuotraukos, kliento numeris ir kt. Tad minėtas reglamentas aktualus visoms įmonėms, kurios turi klientų duomenų bazes, taiko tiesioginę rinkodarą (pvz., siunčia naujienlaiškius), atlieka savo patalpų vaizdo stebėjimą, tvarko savo darbuotojų ar kitų organizacijų perduotus duomenis ir pan.

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Didieji prekybininkai žvilgčioja į daug žadantį „Ocado“ Premium 1

Niekam pasaulyje dar nepavyko surasti sėkmingo e. prekybos maisto produktais veiklos modelio. Netgi trys...

Prekyba
2019.11.20
„Caffeine“ laimėjo konkursą ir įsikūrė Oslo ligoninėje Premium 2

Lietuviškas kavinių tinklas „Caffeine“, kurį šių metų pradžioje įsigijo Norvegijos bendrovė „Reitan...

Prekyba
2019.11.20
„Alibaba“ Honkongo biržoje gali pritraukti iki 12,9 mlrd. USD

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ per akcijų platinimą Honkongo vertybinių popierių biržoje...

Rinkos
2019.11.20
Perdirbėjai kreipėsi į Vyriausybę – prekybininkų marketingo strategijas vadina nekorektiškomis

Lietuvos mėsos, grūdų perdirbėjų bei paukštininkystės asociacijos kreipėsi į valdžios institucijas „dėl...

Pramonė
2019.11.20
Inovacijos Lietuvoje ir užsienyje: įsigali automatizavimas ir duomenų analitika  Premium

Darbuotojų trūkumas ir nauji efektyvumo tikslai skatina prekybininkus drąsiau kliautis savitarnos...

Prekyba
2019.11.20
„Iki“ kalėdoms prikėlė 2 m. senumo „Rewe“ reklamos klipą 1

Prekybos tinklas „Iki“ neseniai pristatė savo šiemetinę kalėdinę reklamą, tačiau klipas bemaž identiškas...

Rinkodara
2019.11.20
Dirbtinio intelekto reikšmė e. prekyboje didėja  Premium

Didžiąją dalį visų e. parduotuvių vartotojų patirties galima automatizuoti naudojantis iš anksto paruoštais...

Prekyba
2019.11.20
Vilniuje – didžiausia istorijoje „Jutos“ įmonių investicija  Premium 1

Kauno įmonė UAB „Autojuta“ Vilniuje pristatė naują 8.000 kv. m automobilių prekybos ir paslaugų centrą.

A. Verseckas: paramos projektų klaidos Lietuvoje – vis tos pačios Premium

Ne taip sėkmingai startavusi socialinė kampanija „Vienos kėdės istorija“ transformuojasi ir trūkstamą sumą...

Rinkodara
2019.11.20
Už plastiko maišelių dalinimą nemokamai siūlomos iki 5.000 Eur baudos

Už didesnių plastiko maišelių dalinimą nemokamai prekybininkus siūloma bausti tūkstantinėmis baudomis.

Prekyba
2019.11.19
„Colliers“: laisvalaikio ir pramogų segmente – apstu nišų 

Prekybos centrų plėtotojai žino, kad sėkminga objekto veikla vis labiau priklauso nuo to, kiek išplėtotas...

Prekyba
2019.11.19
Čekijos planuose – skaitmeninis mokestis „Google“ ir „Facebook“

Čekijos vyriausybė pritarė siūlymui įvesti 7% skaitmeninio verslo mokestį, kuriuo siekiama padidinti...

Rinkodara
2019.11.19
„Spar“ plėtros strategija: veiksmai Lenkijoje 

Prieš kelerius metus įsitvirtinusi Airijoje, Pietų Afrikos bendrovė „Spar“ puoselėja tolesnius plėtros...

Prekyba
2019.11.19
Paštomatus diegianti „Itella Logistics“ išnaudos ryšius su prekybininkais Premium 1

Sparčiai augančioje siuntų terminalų rinkoje įsitvirtinti sieks ir valstybinės Suomijos įmonės „Posti Goup“...

Lietuvių tinklui „Supersol“ Ispanijoje ieško pirkėjo 1

Liuksemburgo bendrovė „Carson S.a.r.l.“, kurią netiesiogiai kontroliuoja verslininkas Nerijus Numavičius,...

Prekyba
2019.11.18
„Akropolis“ ruošiasi „Jamam“  1

Lapkričio 22-23 dienomis keturių didžiųjų miestų prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ vyks didžiųjų...

Prekyba
2019.11.18
„Lidl“ tvaraus verslo strategijoje – įsipareigojimai iki 2026 m. 2

Vokietijos prekybos tinklas „Lidl“ paskelbė patikslintą įmonės socialinės atsakomybės strategiją pirkimų...

Prekyba
2019.11.18
IPRA apdovanojimai 2020 m. vyks Vilniuje

Tarptautinės ryšių su visuomene asociacijos IPRA rengiamo projektų meistriškumo konkurso „IPRA Golden World...

Rinkodara
2019.11.18
Išleista „Prekybos sektoriaus apžvalga 2019“  1

„Verslo žinios“ pristato leidinį, skirtą prekybininkams ir šiuo verslo sektoriumi besidomintiems žmonėms.

Prekyba
2019.11.18
Latvijoje jau veikia „Rimi Drive“, Lietuvoje – kitąmet 1

Latvijoje atidaryta „Rimi“ elektroninė parduotuvė, kartu pradėjo veikti ir „Rimi Drive“ – čia e. parduotuvės...

Prekyba
2019.11.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau