Ekspertai: valstybė neturėtų kompensuoti „Perlas Energijos“ klientų nuostolių

Publikuota: 2022-08-19
Atnaujinta 2022-08-19 14:18
Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybės ketinimus kompensuoti veiklą stabdančios nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas Energija“ klientų nuostolius ekonomistai vadina klaida, politiniu ir neteisingu sprendimu kitų vartotojų atžvilgiu.

Papildyta M. Gigos, „Elektrum Lietuva“ vadovo pozicija

„Manau, kad tai yra klaida – kompensuoti bet kokius tariamus nuostolius iš valstybės biudžeto – iš visų mokesčių mokėtojų, mes susimetame ir apmokame kažkieno klaidas ar žioplumą. (...) Šioje situacijoje nematau, kodėl valstybė, visi mokesčių mokėtojai turėtų sumokėti tiems, kurie negavo nepagrįstai pažadėtos pigesnės elektros energijos, kurios rinkoje nėra“, – BNS penktadienį sakė „Swedbank“ analitikas Nerijus Mačiulis. 

Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas sako, kad energetikos ministro siūlymas „Perlo Energijos“ vartotojams kompensuoti galimus nuostolius visų mokesčių mokėtojų sąskaita yra politinis ir neteisingas kitų vartotojų atžvilgiu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Be abejo, šitoje situacijoje politinis momentas yra aktualus, nes bandoma savotiškai reabilituoti įstrigusį elektros liberalizavimą, kita vertus, klausimas yra – kodėl „Perlo Energijos“ klientus permetus į garantinį aptarnavimą dar papildomai būtų mokamos kompensacijos, nes tada ekonominė logika pradeda atrodyti keistai: vieni moka didesnę, kiti mažesnę kainą, bet realiai susimokėsime visi kartu“, – BNS sakė finansų analitikas.

„Lygiai taip pat trečiojo etapo liberalizavimo nukėlimas atrodo keistai, nes panašu, kad pastariesiems elektros kaina bus dirbtinai išlaikoma žema, tai gausis taip, kad pirmojo ir antrojo etapo žmonės mokės už trečiuosius“, – pridūrė M. Dubnikovas.

N. Mačiulio teigimu, „Perlas Energijos“ klientai nuostolių nepatyrė, tiesiog liko neišpildytas jiems duotas pažadas gauti pig-esnės elektros, tačiau dabartinėje situacijoje vartotojai turi saugias, nors ir ne tokias pigias alternatyvas. 

„Vartotojai, kurie pasirašė sutartis su „Perlas Energija“, nuostolių nepatyrė. Jie tiesiog nelaimėjo, jie tikėjosi pigios elektros, bet tos pigios elektros nėra – „Perlas Energija“ negali jos pagaminti, negali niekur rinkoje nusipirkti, jų nepagrįstas pažadas lieka neišpildytas. Ir čia visi vartotojai turi puikias alternatyvas nusipirkti ir fiksuoti kainas galbūt ne tokiomis geromis sąlygomis, bet, mačiau, siūlo konkurentai kažką panašaus, apčiuopiamo, palyginamo ir turėti saugų, nors ne tokį pigų elektros tiekimą“, – kalbėjo N. Mačiulis.

Ekonomistas teigė sutinkantis, kad atsakomybę už pažadus turi prisiimti „Perlas Energija“, tačiau valstybės pinigai tam neturėtų būti naudojami. 

„Įmonė, visas akcininkų kapitalas turi būti panaudotas tiems nepagrįstiems lūkesčiams, bet valstybė neturėtų naudoti viešųjų išteklių šiam tikslui “, – kalbėjo N. Mačiulis.

Tuo metu SEB ekonomisto Tado Povilausko nuomone, žadėdama kompensacijas „Perlo Energijos“ klientams valdžia tiesiog gesina gaisrą – bando minimizuoti tiek ekonominius, tiek politinius nuostolius.

„Perlo Energijos“ veiklos sustabdymas yra dramblys kambaryje – praktinė problema, kurią reikia spręsti, nes 180.000 vartotojų yra daug, todėl valdžia nori ir parodyti rūpestį jais, o kartu jos tikslas turbūt yra, kad papildomų išlaidų poreikis būtų minimalus. Ar tai pavyks suderinti – nežinau, nes kiekvienas naujas veiksmas šioje situacijoje ją vis labiau komplikuoja“, – sakė T. Povilauskas.

„Energetikos ministerija kasdien skelbia po naujieną, kuri prieštarauja ankstesnei – painiojasi, panašu, kad valdžia nėra pasiskaičiavusi, kiek gali reikėti tų pinigų kompensacijoms“, – pridūrė ekonomistas. 

Valstybės protekcijos neįžvelgia

M. Dubnikovas sako nežinantis, kodėl ministras siūlo valstybinį tiekimą ir kompensacijas tuo metu, kai rinkoje yra kitų tiekėjų, o vartotojai įrodė, kad geba rinktis.  

„Situacija klostosi gana įdomiai, vartotojai tarsi priglaudžiami į garantuotą tiekimą ir jiems dar siūloma kompensacija tuo metu, kai įmonė dar veikia, egzistuoja. Nežinau, kodėl toks sprendimas daromas, nes rinkoje yra tiekėjų, kurie galėtų perimti vartotojus, plius vartotojai rodo, kad geba pasirinkti tą tiekėją, nes jie jau buvo tai padarę pirmojo ir antrojo etapo metu. Tai gali būti laikinas sprendimas, kad būtų užtikrintas tiekimas“, – penktadienį BNS sakė jis. 

Vis dėlto M. Dubnikovas sako neįžvelgiantis valstybės pasinaudojimo padėtimi ar vieno tiekėjo protekcijos: „Šiandien tam per mažai duomenų, kad įvertintume tą aspektą, kad kažkas kažkuo naudojasi“. 

Jo manymu, valstybė su elektros tiekimo ir kompensacijų siūlymais gali bandyti sušvelninti, jo nuomone, didžiulę žalą, kurią patyrė rinkos liberalizavimo procesas. 

„Manau, kad bandoma padaryti kaip įmanoma mažesnę žalą. Vienas aspektas – patiems vartotojams dėl tiekimo, antras – bandoma išvengti dar didesnės žalos rinkos liberalizavimui, kuris dabar jau yra labai stipriai „apdaužytas“ atrodo: dėl smarkiai išaugusios kainos ir dėl „Perlas Energijos“ veiklos stabdymo. Tai bandoma minimizuoti šalutinį efektą “, –  BNS sakė M. Dubnikovas. 

Ketvirtadienį „Perlas Energija“ paskelbė stabdanti veiklą, elektrą klientams ji tieks iki rugpjūčio 31 dienos, o naują tiekėją jie turi pasirinkti iki rugpjūčio 28 dienos. Įmonės vadovo Viliaus Juraičio teigimu, įmonė jiems kompensuos kainų skirtumą, jeigu pagal naujas sutartis elektra bus brangesnė.

Tuo metu energetikos ministras Dainius Kreivys netrukus po to pranešė, kad Vyriausybė skirs dalines kompensacijas „Perlas Energijos“ klientams – anot jo, kito tiekėjo nepasirinkusiems vartotojams iki spalio 1 dienos bus tiekiama elektra iš garantinio tiekimo už kainą, artimą visuomeniniam tiekimui, o skirtumas tarp garantinio ir visuomeninio tiekimo kainos bus padengtas iš valstybės biudžeto.

Be to, pasak D. Kreivio, rugsėjį Seimui priėmus Elektros energetikos įstatymo pataisas, „Perlas Energijos“ klientai – pirmojo ir antrojo etapo rinkos liberalizavimo etapo vartotojai – nuo spalio 1 dienos iki Naujųjų metų gaus elektrą iš visuomeninio tiekėjo „Ignitis“. Per tą laiką jie galės pasirinkti nepriklausomą tiekėją. 

Kol kas ministerija negali pasakyti, kokios sumos reikėtų rugsėjį mokamoms kompensacijoms. Be to, dėl rinkos ir vartotojų mokamų kainų skirtumo susikaupusią didesnę jų skolą „Igničiui“ už visuomeninį tiekimą ketvirtąjį šių metų ketvirtį ateityje, tikėtina, turės padengti likę įmonės vartotojai.  

Visuomeninio tiekimo kaina antrąjį šių metų pusmetį siekia 33 centus už kWh, o su valstybės kompensacija – 24 centus. Garantinio tiekimo kaina priklauso nuo elektros kainos biržoje – šį mėnesį ji svyruoja apie 50 centų už kWh, prie jos dar pridedamas 25% priedas.

Mano, jog riboja apsisprendimo teisę

Pasak Martyno Gigos, „Elektrum Lietuva“ direktoriaus, UAB „Ignitis“, veikianti kaip visuomeninis tiekėjas, tuo pačiu yra ir nepriklausomas tiekėjas, tad vartotojų perkėlimas šiai bendrovei būtų nesąžiningas veiksmas kitų nepriklausomų tiekėjų atžvilgiu.

„Visus „Perlas energijos“ klientus automatiškai perkeliant į visuomeninį tiekimą, rizikuojama pažeisti vartotojų apsisprendimo laisvę ir teisę. Šie vartotojai jau kartą padarė sprendimą, pasirinko nepriklausomą elektros tiekėją, tad vėl juos grąžinti į pradinę padėtį neatrodo logiškas žingsnis. Kiti nepriklausomi elektros tiekėjai taip pat gali būti pasiruošę sėkmingai pasirūpinti įsipareigojimų nevykdančios bendrovės klientais, tačiau tokiu sprendimu iš jų atimama galimybė konkuruoti dėl klientų pasiūlant šiems tinkamas sąlygas“, – įmonės pranešime komentuoja jis.

M. Gigos vertinimu, ketinimai būtent tokiu būdu padėti nukentėjusiems „Perlo energijos“ klientams yra nesąžiningi ir kitų elektros vartotojų atžvilgiu. Anot jo, kuo daugiau klientų bus visuomeniniame tiekime, tuo didesnė skola kaupsis visuomeniniam tiekėjui, o šios skolos našta guls ant visų mokesčių mokėtojų pečių, tad už vienų vartotojų gelbėjimą turės mokėti visi kiti.  

Taip pat klausykite: M. Giga: kodėl elektra tokia brangi

„Elektrum Lietuvos“ vadovas sako suprantąs norą pasirūpinti vartotojais, tačiau mano, kad sprendžiant vieną problemą neturėtų būti kuriamos kitos, taip pat tokie visai rinkai svarbūs sprendimai turėtų būti priimami išdiskutavus juos su sektoriaus ekspertais, rinkos dalyviais.

„Norėtųsi, kad valstybė nebekartotų tų pačių klaidų – antrasis liberalizavimo etapas buvo atidėtas taip pat neatsižvelgus į mūsų, elektros tiekėjų, nuomonę, jog toks žingsnis nesumažins elektros kainų. Tikime, kad priimti racionalūs ir apgalvoti sprendimai leistų išvengti dar didesnės sumaišties rinkoje ir apsaugoti vartotojus nuo panašių situacijų ateityje“, – tikina M. Giga.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

ES lyderiai susitikime Prahoje sieks surasti energetikos krizės sprendimų

Penktadienį Prahoje į neformalią Europos Vadovų Tarybą (EVT) susirinkę Bendrijos lyderiai sieks įveikti...

M. Majauskas: energijos kainų kompensavimui tiek gyventojams, tiek verslui numatytas milijardas eurų 3

Išaugusių energijos kainų kompensavimui kitų metų biudžete numatytas milijardas eurų, bus siekiama neviršyti...

Verslo aplinka
2022.10.06
G. Skaistė: biudžeto deficitas bus arčiau 5% ribos 1

Finansų ministrė konservatorė Gintarė Skaistė sako, kad 2023 metų valstybės biudžeto deficitas bus arčiau 5%...

Verslo aplinka
2022.10.06
G. Nausėda: dujų kaina virš nustatytos galėtų būti kompensuota skolintomis lėšomis 6

Gamtinėms dujoms nustačius kainų lubas, virš jų esančią kainą Europos Sąjunga (ES) galėtų kompensuoti...

Pramonė
2022.10.06
Švedija: „Nord Stream“ nuotėkių vietos apžiūra sustiprino įtarimus dėl sabotažo

Dujotiekio „Nord Stream“, jungiančio Rusiją su Europa, nuotėkių vietos apžiūra sustiprino įtarimus, kad tai...

Pramonė
2022.10.06
D. Kreivys: kitąmet elektros kaina verslui galėtų siekti apie 35 ct/kWh

Kitų metų pirmąjį pusmetį Lietuvos verslui elektra be Vyriausybės subsidijų galėtų kainuoti apie 35 ct už...

Pramonė
2022.10.06
„Baltpool“: spalį šilumos kaina augo dukart, panaši gali likti visą šildymo sezoną 1

Vidutinei centralizuotai tiekiamos šilumos kainai spalį išaugus du kartus iki 10,29 ct už kilovatvalandę,...

Pramonė
2022.10.06
Rusijos vicepremjeras: galime tiekti dujas Europai nepažeista „Nord Stream 2“ gija 31

Maskva trečiadienį pareiškė, kad galėtų skubiai pradėti tiekti gamtines dujas Europai dujotiekio „Nord Stream...

Pramonė
2022.10.05
OPEC+ sutarė naftos gavybą mažinti 2 mln. barelių per dieną

Naftos išgavėjų kartelis OPEC kartu su sąjungininkais (OPEC+) sutarė mažinti naftos gavybą 2 mln. barelių per...

Rinkos
2022.10.05
„Litgrid“: iš perkrovų pajamų 142 mln. Eur bus grąžinta vartotojams

Iš Lietuvos elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ šiemet gautų perkrovų pajamų 142 mln. Eur bus grąžinta...

Pramonė
2022.10.05
ES sutarė dėl kainų lubų rusiškai naftai

Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriai sutarė dėl naujojo aštuntojo sankcijų paketo Rusijai, kuriame...

Verslo aplinka
2022.10.05
S. Gentvilas: naudojamo iškastinio kuro nuo 2025 m. sumažėtų uždraudus jo prekybą 6

Aplinkos ministerijai pasiūlius nuo 2025 metų atsisakyti šildymui naudojamo kietojo iškastinio kuro, šio...

Pramonė
2022.10.05
EK pirmininkė: Bendrija pasirengusi diskutuoti ir dėl importuojamų dujų kainų lubų

Europos Sąjunga (ES) yra pasirengusi diskutuoti dėl importuojamų dujų kainų viršutinės ribos, siekdama...

Verslo aplinka
2022.10.05
Prancūzija užpildė savo dujų saugyklas

Prancūzijos gamtinių dujų saugyklos yra visiškai užpildytos, trečiadienį pranešė šalies reguliavimo...

Rinkos
2022.10.05
„Gazprom“ atnaujina dujų tiekimą Italijai

Rusija atnaujins dujų tiekimą Italijai, kurį buvo sustabdžiusi dėl „transportavimo problemos“ Austrijoje,...

Pramonė
2022.10.05
Saudo Arabija su Rusija planuoja smarkiai mažinti naftos gavybą 7

Saudo Arabija ketina ieškoti būdų, kaip pakelti naftos kainą, nepaisant JAV prieštaravimų, o šis veiksmas...

Verslo aplinka
2022.10.05
„Klaipėdos nafta“ pranešė „Hoegh LNG“, kad iki 2024 m. galo išpirks „Independence“ 3

AB „Klaipėdos nafta“ naudojasi opciono teise iš Norvegijos „Hoegh LNG“ įsigyti plaukiojančią suskystintų...

Pramonė
2022.10.05
G. Landsbergis: G. Nausėda atsakingas iš EVT „parvežti mažesnes energetikos kainas“ 47

Nesutikdamas į Europos Vadovų Tarybą (EVT) tariantis dėl energetikos deleguoti Ingridos Šimonytės, premjerės,...

Verslo aplinka
2022.10.05
Eksperimentinis saldainis saulininkams pranoko lūkesčius – ragina nesustoti Premium 7

Aplinkos ministerijai pavaldi Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) rugsėjo 22 d. paskelbė, kad saulės...

Pramonė
2022.10.05
O. Scholzas gina prieštaringai vertinamą 200 mlrd. Eur vertės planą energetikai

Vokietija antradienį atmetė kritiką dėl paskelbto 200 mlrd. Eur (198 mlrd. USD) dydžio energetikos fondo,...

Verslo aplinka
2022.10.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku