Lietuviai Škotijoje semiasi patirties būsimiems vėjo elektrinių jūroje projektams

Reklama publikuota: 2022-07-05
Janina Kulikian ir Valentas Rutkauskas.
svg svg
Janina Kulikian ir Valentas Rutkauskas.

Kitąmet Lietuvoje bus skelbiamas didžiausias jos istorijoje vėjo energetikos projekto konkursas – Baltijos jūroje netoli Palangos planuojamo statyti 700 MW vėjo parko. Šiame konkurse dalyvaus ir tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“. Bendrovės vadovai ne kartą akcentavo, kad rimtai ruošiasi konkursui gerokai iš anksto, tam reikalingos ir tam tikros kompetencijos, kurių Lietuvoje įgyti sudėtinga, nes, anot „Ignitis renewables“ personalo vadovės Boženos Petikonis - Šabanienės, mūsų šalies mokslo įstaigos kol kas neparengia tokiems projektams reikalingų specialistų. “Nesant reikalingų kompetencijų Lietuvoje, turime du kelius – pritraukti specialistus iš užsienio, savotiškai “nusipirkti” žinias iš išorės, arba suteikti ekspertinių žinių mūsų talentingiems darbuotojams ir tokiu būdu atsinešti kompetencijas į įmonę dar tvaresniu keliu. Džiaugiuosi, kad galime investuoti į mūsų kolegų karjerą ir plačiau stiprinti Lietuvos patirtį šioje regionui naujoje srityje” - priduria ji.

Todėl reikalingas kompetencijas jau dirbantys „Ignitis renewables“ kolegos įgyja stažuodamiesi šalyse, kuriose vėjo elektrinių jūroje projektai – kasdienybė. Taip projektų vadovai Janina Kulikian ir Valentas Rutkauskas atsidūrė Škotijoje, bendrovėje „Ocean Winds“ (OW) – atsinaujinančios energetikos lyderėje ir vienoje didžiausių vėjo parkų vystytojų pasaulyje, su kuria „Ignitis grupė“ augina patirtį vėjo parkų jūroje projektų vystymo ir statybos srityje. 

Kolegos prisijungė prie OW komandos, įgyvendinančios vėjo jėgainių parko jūroje „Moray West“ Škotijoje projektą, kuris labai svarbus siekiant atsinaujinančios energijos ir klimato kaitos tikslų. Projektas yra etape, kuomet jau pradėti darbai sausumoje – vyksta sausumos skirstyklos statybos, pradedamos įgyvendinti pagrindinių komponentų tiekimo sutartys, vyksta pamatų gamybos darbai, atliekami įvairūs jūros dugno tyrimai, glaudžiai bendradarbiaujama su bendruomene ir visomis suinteresuotomis šalimis. 

Prie „Ignitis renewables“ Janina Kulikian prisijungė po pusketvirtų metų darbo kitoje „Ignitis grupės“ įmonėje „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), kurioje vadovavo Išmaniosios infrastruktūros departamentui. Iš viso Janina „Ignitis grupėje“ dirba jau šešerius metus. ESO Janina kuravo išmaniųjų skaitiklių programą, prie kurios iš viso dirbo 75 žmonės iš skirtingų įmonės padalinių. Stažuote Škotijoje, kuri suteikia galimybę darbuotojams labiau pasigilinti į ateities energetika vadinamus jūrinių vėjo parkų projektus, projektų vadovė susiviliojo perskaičiusi kvietimą bendrovės intranete: „Mane viliojo vėjo energetika. Daug kas klausė, koks kitas tavo didelis projektas bus? Viliojo ir tai, kad tai gali vykti Lietuvoje, ir kad aš galiu prisidėti – buvo įdomu“.  

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Janinai antrina kolega Valentas: „Tai - didelis kompleksiškas projektas. „Moray West“  komandoje dirba kone 100 žmonių. Joje – ir mes, du stažuotojai iš Lietuvos. Aš dirbu komercijos dalyje, su pirkimais. Pastaruoju metu prisidėjau prie sutarčių, skirtų įrengti sensorius ant skirtingų vėjo jėgainių komponentų, kurie matuoja pasvirimo laipsnius, pagreičius, metalo tempimą, kabelių temperatūrą. Yra ir bangų sensoriai, matuojantys aukštį, kryptį. Dabar yra etapas prieš prasidedant statyboms jūroje, vyksta parengimo darbai, prasideda pamatų gamyba“, - sudėtingą projekto „virtuvę“ atkleidžia „Ignitis renewables“ specialistas. 

Pravers „Moray West“ patirtis 

V. Rutkauskas džiaugiasi, kad dalyvavimas projekte leis ir „Ignitis renewables“ pasirengti pirmajam Lietuvoje vėjo elektrinių jūroje statybos konkursui: „Dirbame prie „Moray West“ projekto, kuris yra antras „Ocean Winds“ projektas Škotijoje. Šiaurės rytuose nuo Škotijos krantų jau veikiančiame „Moray East“ parke generuojama energija. Todėl darbo metu išmokstame daug praktinių dalykų. Pavyzdžiui, Škotijai. būdingi vėjuoti ir su banguotomis jūros sąlygomis orai, kurie dalį laiko neleidžia vykdyti vėjo elektrinių statybos darbų jūroje.  Tai irgi turės būti įvertinama, įgyvendinant lietuvišką projektą. Įkvepia noras, kad know-how būtų kuo efektyviau perkelta ir būtų įgyvendinta pas mus. Pavyzdžiui, , šiame projekte yra labai stipri sąsajų (interface) rolė. Komanda dirba prie skirtingų projekto dalių – turbinos, pamatai, pan., o tie, kurie dirba sąsajų  vaidmenyje, turi užtikrinti, kad visi procesai būtų apjungti ir veiktų“, - pasakoja Valentas. 

Persikeldami pusmečiui į Edinburgą, „Ignitis renewables“ kolegos džiaugėsi, kad „Ignitis grupė“ apsiėmė visus įsikūrimo svečioje šalyje rūpesčius. Janina juokauja, kad tereikėjo pamąstyti, kur palikti ilgesniam laikui savo katiną. O toliau – reikėjo, kaip ir bet kuriam naujam darbuotojui, adaptuotis naujoje aplinkoje: „Kartais geriau neturėti lūkesčių. Kuo mažiau jų turi, tuo lengviau priimi situaciją tokią, kokia yra. Dalyvavimas projekte duoda gerokai daugiau žinių, nei skaitytum knygoje ar stebėtum. Mokausi, gaunu žinių“, - apie savo darbo kasdienybę pasakoja Janina.

Ji džiaugiasi, kad tai, ką išmoko dirbdama projekto vadove ESO, gali pritaikyti ir stažuodamasi Škotijoje: „Man įdomūs ne tik techniniai projekto dalykai, bet ir organizaciniai, administraciniai. Projektuose patinka stebėti, kaip veikia žmonės: kaip organizuojamas jų darbas, kaip dalinamasi informacija. Kaip užtikrinama, kad visi turėtų vienodą supratimą apie projektą, kaip dirbama su tiekėjais. Visos šios dalys man įdomios, nes gali palyginti, kaip dirbame mes, Lietuvoje, o kaip dirba jie čia, Škotijoje. Jaučiasi, kad visi dirbantys prie projekto yra labai atsidavę, dirba iš peties, kad pasiektų numatytų projekto tikslų. Todėl manau, kad turėsime ko pasimokyti: žinoma, turiu omenyje ir laimėjimus, ir klaidas“.

Škotijos sostinės žavesys

Janina prisipažįsta, kad dar nespėjo patyrinėti vėjuoto Edinburgo, tačiau atkreipė dėmesį į viduramžiais persmelktą jo architektūrą, gerai išvystytą infrastuktūrą, ypač traukinių, pėsčiųjų takų. „Naudojuosi čia būdama išmaniosiomis programėlėmis, kurios leidžia per nepilną valandą atsidurti ar prie ežero, ar prie kalnų, taip aš leidžiu savo laisvalaikį“, - įspūdžiais dalinasi Janina. Ji vis dar negali atsistebėti, kad prie 13 laipsnių vietiniai deginasi pliaže, ar maudosi jūroje, tuo metu kai ji žingsniuoja į darbą apsimuturiavusi neperpučiama stiuke. „Iš mano aprangos tikriausiai matyti, kad aš - nevietinė“, - juokiasi Janina.

Lietuviai vis dar negali priprasti prie permainingų Edinburgo orų, kai vieną valandą mieste lyja, o kitą valandą – jau šviečia saulė. Tačiau, anot Valento, orus kompensuoja didinga Škotijos viduramžių epochos architektūra, miesto patogumas ir jaukumas.

Dar vienas skirtumas nuo Lietuvoje veikiančių tarptautinių įmonių, anot „Ignitis renewables“ specialistų, Škotijos įmonėje yra kalba: „Ocean Winds“ dirba ispanai, portugalai, vokiečiai, kiti skirtingų tautybių žmonės. Žinoma, ir korporatyvinė kalba – anglų. „Lietuvoje mes ir tarptautinėse įmonėse vis dar įpratę tarpusavyje bendrauti gimtąja lietuvių kalba, o anglų naudojame tik kad suprastų ekspatai. Škotijoje to nėra. Manau, kad ir Lietuvoje dirbantys užsieniečiai jaustųsi komfortabiliau ir labiau įsitraukę, jeigu dažniau girdėtų kolegas biure kalbant angliškai“, - pastebi J. Kulikian. 

Pašnekovai užsimena, kad galimybė stažuotis Škotijoje ir tapti vienais pirmųjų jūrinių vėjų parkų ekspertų Lietuvoje yra unikali. Todėl pataria ir kitiems specialistams nedvejojant naudotis tokiomis galimybėmis. Žmonės dažnai bijo, kad reikės kažką keisti, pažinti naujus žmones ir kraštus, teks kažko nesuprasti. Bet kai kalbame apie mūsų visų ateitį - dvejonių būti neturėtų, įsitikinę energetikos profesionalai. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Amžinoji viešojo sektoriaus dilema: akcentuojant atlyginimus, bandoma nukreipti dėmesį nuo būtinų sprendimų Premium

Apie viešojo sektoriaus reformą ir jos būtinybę kalbama jau seniai, ir nors dabar ji yra įgavusi realius...

Vadyba
05:45
Lietuviška įmonė „Teknom“ įgyvendina dviejų Ukrainos traukinių kapitalinį remontą Verslo tribūna

Lietuvos inžinerinių paslaugų bendrovė „Teknom“ sėkmingai įsitraukė į bendrą projektą su viena garsiausių...

Logistika
05:30
R. Dargis. Ar mes turime valstybėje autoritetų? Premium 1

Lyderio, kuriuo tiki visa tauta ir kuris įkvepia žmones patikėti praktiškai neįmanomais dalykais, tema...

Vadyba
2022.07.06
Lietuvos oro uostuose – 40 naujų darbo vietų ir kitoks darbdavio įvaizdis

„Aviacija visuomet sujungia ypatingus žmones“ – tai tapo pagrindine idėja, su kuria Lietuvos oro uostai...

Vadyba
2022.07.06
Neprotingų darbdavių dirbtinis intelektas – žala darbuotojų saugumui ir privatumui

Norėdamos įsitikinti darbuotojų produktyvumu, organizacijos jų kompiuteriuose įdiegia stebėjimo įrangą. Šios...

Vadyba
2022.07.06
Teisėjai: per maži atlyginimai kelia grėsmę profesijos nepriklausomumui

Per maži atlyginimai kelia grėsmę nepriklausomumui ir profesijos patrauklumui, sako juos didinti raginantys...

Vadyba
2022.07.05
„Regitros“ valdybai vadovaus O. Mašalė 1

Naujai „Regitros“ valdybai vadovaus nepriklausoma jos narė, strateginio planavimo ir valdymo specialistė...

Vadyba
2022.07.05
Lietuviai Škotijoje semiasi patirties būsimiems vėjo elektrinių jūroje projektams Verslo tribūna

Kitąmet Lietuvoje bus skelbiamas didžiausias jos istorijoje vėjo energetikos projekto konkursas – Baltijos...

Vadyba
2022.07.05
Papildomos lengvatos darbuotojams derinti šeiminius ir darbo įsipareigojimus – ką turėtų žinoti darbdaviai ir darbuotojai arba - kas keičiasi? Verslo tribūna

2022 m. birželio 28 d. Seimas pritarė Darbo kodekso bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo...

Vadyba
2022.07.05
Kvalifikaciją pakeitę darbuotojai: kai „Youtube“ pamokos nusveria universitetą Premium 1

Pokerio kortų kombinacijos ar pastatų braižyba puikiai papildo informacinių technologijų (IT) srities darbui...

Vadyba
2022.07.04
„Devbridge“ vadovas: augimas – mūsų įmonės DNR Premium

Pastarieji metai „Devbridge“ įmonei buvo pažymėti reikšmingais įvykiais – paskelbta, kad ją perka tarptautinė...

Vadyba
2022.07.04
A. Kochanskas paskirtas SBA bendrovės „Robotex“ vadovu 2

SBA grupės robotikos ir automatikos sprendimų bendrovės „Robotex“ vadovu tapo Andrius Kochanskas, iki šiol...

Vadyba
2022.07.04
Išmokomis skatins aktyviau įdarbinti užsieniečius 3

Sutariama, kad norint į šalį pritraukti ir joje išlaikyti tarptautinius verslus, vien tik mokestinių ir kitų...

Vadyba
2022.07.03
Apklausa: masinio išėjimo iš darbo reiškinys tęsis ir toliau 14

Masinio išėjimo iš darbo reiškinys (angl. the Great Resignation) ir ateinančiais metais tęsis – vienas iš...

Vadyba
2022.07.03
J. Adomavičius – apie komunikaciją bei strateginius pokyčius karo nulemtų iššūkių apsuptyje Premium

Jurgis Adomavičius, muitinės tarpininko paslaugas teikiančios įmonės „Bunasta“ vadovas, pasakoja, kaip...

Logistika
2022.07.03
Verslo konfederacija: mažinamos subsidijos neįgaliesiems įdarbinti turės neigiamą efektą 3

Negalią turintys darbuotojai buvo vieni labiausiai pandemijos paveiktų žmonių – jų nedarbo lygis per metus...

Vadyba
2022.07.02
Darbdavio akis darbuotojo namuose: auga stebėjimo programėlių populiarumas 1

Prasidėjus pandemijai ir daliai darbuotojų ėmus dirbti iš namų, kai kurie vadovai sunerimo dėl jų...

Vadyba
2022.07.02
Emociškai išsekęs vadovas – kiek tai kainuoja įmonėms Premium

Vadovaujančios grandies specialistų tyrimas, atliktas lyderiaujančios personalo technologinių sprendimų...

Vadyba
2022.07.01
M. Keizeris paskirtas naujuoju „Epso-G“ vadovu 12

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ valdyba naujuoju vadovu paskyrė Mindaugą Keizerį, kuris...

Vadyba
2022.07.01
VŽ klausomiausi podkastai birželį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Laisvalaikis
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku