Klientai nutraukia sutartis su „Inter RAO Lietuva“, tarp jų tebėra kariškių

Publikuota: 2022-03-24
Luko Balandžio (BNS) nuotr.
svg svg
Luko Balandžio (BNS) nuotr.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) praėjusią savaitę pranešus apie rusiškos elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ apribotą galimybę atlikti bankų operacijas, o Varšuvos vertybinių popierių biržai dėl galimų sąsajų su Rusijos oligarchais sustabdžius prekybą įmonės akcijomis, kai kurie dideli bendrovės klientai jau nutraukė ar ketina nutraukti elektros tiekimo sutartis su įmone. Pati bendrovė išsamių komentarų apie tai neteikia.

Centrinio viešųjų pirkimų portalo (CVPP) duomenimis, sutartis su „Inter RAO Lietuva“ iki praėjusių metų pabaigos turėjo 377 komerciniai elektros vartotojai, tarp kurių buvo ne tik gydymo įstaigos, mokyklos, vandens ir šilumos tiekimo įmonės, bet ir Krašto apsaugos ministerijai (KAM) pavaldžios institucijos.

Pasak CVPP, sutartis su „Inter RAO Lietuva“ iki 2024 metų turėjo Lietuvos karinė žvalgyba – KAM Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (132.200 Eur vertės), iki 2022 metų gruodžio – Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (69.300 Eur) ir karinių oro pajėgų oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdyba (624.800 Eur), iki 2024 metų gegužės – kariuomenės logistikos valdybos įgulų aptarnavimo tarnyba (216.200 Eur).

Vyriausybės kanceliarija ir kariškiai sutartis nutraukė, pastarieji – dar ne visas 

Krašto apsaugos viceministro Viliaus Semeškos teigimu, dalis kariškių sutarčių su „Inter RAO Lietuva“ pernai buvo nutrauktos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tos sutartys per CPO ir negalėjo būti kitaip sudarytos – buvo konkursas ir CPO nusprendė, su kuriais geriausias sąlygas pasiūliusiais tiekėjas privalu pasirašyti sutartį, tačiau, mano žiniomis, tiek Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas, tiek Nacionalinio kibernetinio saugumo centras pernai jau yra sudarę naujas sutartis ir elektros iš „Inter RAO“ nebeperka“, – BNS sakė V. Semeška.

„Mūsų aukščiausias prioritetas, kad nebūtų jokių rizikų su mums nedraugiškomis valstybėmis – Kinija, Rusija, Baltarusija, todėl dar kartą visos mūsų perkančiosios organizacijos bus inspektuotos, o jeigu bus atrasta likusių sutarčių, jos bus nedelsiant nutrauktos“, – pridūrė viceministras.

KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamentas BNS pranešė, jog abi minėtos KAM institucijos jau turi naujas sutartis su kitais tiekėjais, tuo metu Lietuvos kariuomenės Logistikos valdyba ir Karinių oro pajėgų oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdyba turi tebegaliojančias sutartis su „Inter RAO Lietuva“.

„Jau yra duotas pavedimas tiekėją („Inter RAO Lietuva“ – BNS) pakeisti. KAM tikisi, kad CPO tokį tiekėją išbrauks iš savo sąrašų“, – rašoma KAM komentare.

Pasak KAM, CPO taip pat informavo kariškius, kad nuo šiol tiekėjai, susiję su Rusija ir Baltarusija, bus pašalinti iš organizacijos katalogo. Tarp jų – aneksuotas Krymas ir kitos Ukrainos, Sakartvelo bei Moldovos vyriausybių nekontroliuojamos teritorijos,

„Tokiu atveju šie tiekėjai ateityje nebeturės galimybės dalyvauti centralizuotuose viešuosiuose pirkimuose CPO elektroniniame kataloge“, – teigė KAM.

CVPP duomenimis, 96.800 Eur vertės sutartį su „Inter RAO Lietuvos“ nuo 2021 gegužės iki 2023 metų liepos turėjo ir Vyriausybės kanceliarija, tačiau prasidėjus Rusijos agresijai prieš Ukrainą sutartis buvo nutraukta ir dabar elektrą jai tiekia Energijos skirstymo operatoriaus (ESO).

„Šių metų kovo 1 dieną Vyriausybės kanceliarija, prieš tai atidžiai įvertinusi visas elektros energijos tiekimo alternatyvas, raštu kreipėsi į „Inter RAO Lietuva“ dėl sutarties nutraukimo abipusiu šalių sutarimu nuo kovo 7 dienos“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos komentare BNS.

Pagal CVPP, galiojančias sutartis su „Inter RAO Lietuva“ iki 2024 metų balandžio turi Kriminalinės policijos biuras (43.000 Eur vertės), iki 2023 metų liepos – Santaros klinikos (3,5 mln. Eur).

„LTG infra“ ir „Vilniaus vandenys“ milijonines sutartis žada nutraukti

Viena didžiausių „Inter RAO Lietuvos“ klienčių – valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė „LTG infra“ 5,9 mln. Eur vertės sutartį, galiojančią iki šių metų gegužės, žada nutraukti, kai konkurso būdu atsirinks naują elektros tiekėją.

„Ruošiamės atsisakyti „Inter RAO“ paslaugų. Negaliu pasakyti konkrečios datos – tai priklausys nuo to, kaip greitai įvyks naujas tiekėjo pirkimas, nes negalime likti be elektros, o tą turime padaryti viešųjų pirkimų būdu su LTG valdybos pritarimu“, – BNS sakė „Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas.

„Tam yra rengiamasi, neatidėliojam. Beje, ta elektra, kurią pirkome, nebuvo rusiška, nes mūsų pirkimo sąlygose buvo nuostata, kad ji gali būti pagaminta tik Lietuvoje ar kitose ES šalyse“, – pridūrė jis.

Iki šių metų rugpjūčio 4,4 mln. Eur vertės sutartį su „Inter RAO Lietuva“ turintys „Vilniaus vandenys“ taip pat informavo, jog rengiasi sutarties nutraukimui.

„Mes pasikonsultavome su FNTT, tai jie mus patikino, kad „Inter RAO Lietuva“ sąskaitos yra užšaldytos (įmonė teigia, kad sąskaitos nėra įšaldytos – BNS), tai net jeigu mes, kol nutrauksime sutartį, dar su jais atsiskaitinėsime, tai tais pinigais nebus finansuojamas karas, bet taip, artimiausiu metu sutartis tikrai bus nutraukta“, – BNS sakė „Vilniaus vandenų“ Komunikacijos skyriaus vadovė Renata Saulytė-Smalskė.

Ignalinos atominės elektrinės atstovė BNS teigė, jog sutartis su „Inter RAO“ baigėsi 2021 gruodžio 31 dieną, nors centriniame viešųjų pirkimų portale nurodoma, kad 2020 metų lapkritį pasirašyta 4,3 mln. Eur vertės sutartis turėtų galioti iki 2024 sausio 31 dienos.

„Sistemoje paviešintas senosios sutarties galiojimo terminas yra nurodytas su visais įmanomais pratęsimais, tačiau sutartis su „Inter RAO Lietuva“ nebuvo pratęsta šalių susitarimu. Tad galiojančios sutarties su šia bendrove Ignalinos AE neturi, o nuo 2022 metų sausio pasirašyta nauja sutartis su „Ignitis“, – BNS sakė Ignalinos AE atstovė Natalija Survila-Glebova.

„Inter RAO Lietuva“ teigia klientų kaitos nepastebinti

„Inter RAO Lietuvos“ atstovas Juozas Ruzgys, paklaustas, ar bendrovė turi informacijos apie nutraukiamas ar planuojamas nutraukti sutartis, teigė, jog „klientų kaitos nepastebi“.

„Nuo šių metų vasario 24 dienos įmonė kokios nors ženklesnės nei įprasta ankstesniais laikotarpiais klientų kaitos nepastebi“, – atsakyme BNS nurodė J. Ruzgys.

„Jei būtų kokios nors informacijos apie ženklesnius įmonės veiklos pasikeitimus per pirmąjį metų ketvirtį (taigi, ir informacija apie klientų skaičiaus ar prekybos apimčių pasikeitimus) – tai būtų informacija, kurią įmonė privalėtų atskleisti per Varšuvos vertybinių popierių biržą“, – pridūrė „Inter RAO Lietuvos“ atstovas.

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Darius Vedrickas BNS teigė, jog pagal įstatymą pačios perkančiosios organizacijos centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje privalo atnaujinti informaciją apie sutarčių galiojimą, pasikeitusias vertes ar jų nutraukimą.

„Anksčiau tokių dalykų kaip ir nepasitaikydavo, tačiau paskutiniu metu nemažai tokių atvejų yra, kai sutartys yra nutraukiamos, o informacija apie tai neaktualizuojama duomenų bazėje“, – sakė D. Vedrickas.

„Šiuo metu ne tik teisinės bazės užtenka, bet ir funkcionalumai reikalingi yra, kad perkančiosios organizacijos tą padarytų, todėl mes atsižvelgiant į jūsų iškeltą problemą  geranorišką priminimą joms nusiųsime, kad nepamirštų atnaujinti duomenų“, – pridūrė VPT vadovas.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius praėjusią savaitę teigė, kad įmonės veikla nėra sutrikusi ji toliau prekiauja elektra. R. Pociaus teigimu, jeigu įmonė turėtų finansinių problemų, tai pirmiausia atsispindėtų elektros biržoje „Nord Pool“.

Trečiadienį šios biržos skelbiami prekybos duomenys rodo, jog kol kas sandorius „Inter RAO Lietuva“ vykdo visa apimtimi.

Elektra iš Karaliaučiaus, iš kur „Inter RAO Lietuva“ vienintelė importuoja elektrą į Lietuvą, šiuo metu teka leistina 140 MW galia. Maksimali 150 MW riba buvo nustatyta kovo 3 dieną dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą.

51% įmonės akcijų paketas priklauso Suomijoje registruotai „RAO Nordic“, o šią valdo „Inter RAO“ – jos direktorių tarybai pirmininkauja Vakarų sankcionuojamas Rusijos oligarchas Igoris Sečinas, dėl savo ryšių su Kremliumi patekęs į sąrašą asmenų, kuriems dėl karo Ukrainoje taikomos Europos Sąjungos sankcijos.

„Inter RAO Lietuvos“ atstovai aiškina, kad I. Sečinas nėra įmonės naudos gavėjas, todėl sankcijos jai neturėtų būti taikomos. 

R. Pociaus teigimu, 2021 metais „Inter RAO Lietuva“ iš Karaliaučiaus srities importavo 1,8 teravatvalandės elektros – apie 15% visos Lietuvoje pernai suvartotos elektros.

VERT duomenimis, 2021 metų pabaigoje „Inter RAO Lietuva“ užėmė 10% komercinių vartotojų rinkos, o bendroje tiekimo rinkoje jos dalis sudarė 6,8%.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Ignitis grupės“ augančius projektų kaštus atsveria didėjančios energijos kainos Premium

Ketvirtadienį vyko „Ignitis grupės“ pirmojo 2022 m. ketvirčio rezultatų pristatymas investuotojams.

Rinkos
10:07
Estija kaups strategines gamtinių dujų ir grūdų atsargas 2

Estijos vyriausybė ketvirtadienį įpareigojo Valstybės atsargų kaupimo agentūrą suformuoti ne mažesnį kaip 1...

Pramonė
09:29
D. Maikštėnas: Vilniaus jėgainės biokuro projektas brangsta 10% 8

„Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro blokas energijos gamybą pradės kitų...

Pramonė
2022.05.19
Keturios ES šalys iki 2050 m. planuoja 10 kartų padidinti vėjo energijos gamybos pajėgumus Šiaurės jūroje

Keturios Europos Sąjungos (ES) valstybės narės – Vokietija, Danija, Nyderlandai ir Belgija – trečiadienį...

Pramonė
2022.05.19
Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 6

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
2022.05.19
Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
M. Draghi vėlina Italijos nepriklausomybės nuo rusiškų dujų datą

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi ketvirtadienį pareiškė, jog jo šalis gali tapti nepriklausoma nuo...

Pramonė
2022.05.19
Kremlius: maždaug pusė „Gazprom“ klientų atsidarė sąskaitas rubliais 2

Aleksandras Novakas, Rusijos vicepremjeras, ketvirtadienį pareiškė, kad maždaug pusė iš 54 bendrovių, su...

Rinkos
2022.05.19
Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
2022.05.19
Pagerėję „Ignitis grupės“ rezultatai leido dešimtadaliu didinti visų metų prognozę

AB „Ignitis grupė“ pirmąjį šių metų ketvirtį reikšmingai gerino savo veiklos rezultatus ir apie 10% padidino...

Rinkos
2022.05.19
Rusiškos energijos nusikratymas – investicijomis į saulę, šilumos siurblius, energijos taupymą Premium

ES energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos užtikrinimui per ateinančius penkerius metus turės išleisti...

Rinkos
2022.05.19
Anykščiuose planuojamas vienas galingiausių šalies vėjo parkų Premium 27

Anykščių rajone norima statyti vieną didžiausių šalyje vėjo jėgainių – instaliuota galia sieks iki 250 MW.

Pramonė
2022.05.19
Dekarbonizuojant Klaipėdos uostą vizijos neužtenka, reikia verslo iniciatyvų Premium 2

Reaguodamas į ES nustatytą žaliąjį kursą, Klaipėdos uostas pristatė žaliąją uosto koncepciją. Ekspertai sako,...

Logistika
2022.05.19
Austrija parengė skubų planą priklausomybei nuo rusiškų dujų mažinti 1

Austrija trečiadienį pristatė skubų planą, kaip sumažinti savo priklausomybę nuo iš Rusijos importuojamų...

Pramonė
2022.05.18
Suomijos valstybinė dujų bendrovė: Rusija tiekimą gali nutraukti šią savaitę

Suomijos valstybinė dujų bendrovė „Gasum“ trečiadienį išplatino pranešimą, kuriuo perspėjo, jog gegužės...

Pramonė
2022.05.18
V. Sinkevičius apie „RePowerEu“: turime sumažinti ES energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių

Europos Sąjungos (ES) energetikos laukia revoliuciniai pokyčiai, tačiau siekiant susitarti dėl šeštojo...

Verslo aplinka
2022.05.18
„Green Genius“ saulės elektrinėms Lenkijoje pritraukė 38,5 mln. Eur finansavimą

Atsinaujinančiosios energetikos bendrovė „Green Genius“ ir Londono „Sequoia Economic Infrastructure Income...

Pramonė
2022.05.18
„Energy cells“ valdybai vadovaus V. Baltuškonis

Energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą įgyvendinančios bendrovės „Energy cells“ valdybos pirmininku...

Vadyba
2022.05.18
Italijos „Eni“ už dujas mokės rubliais 20

Italijos naftos ir dujų bendrovė „Eni“ paskelbė, kad atsidaro dvi sąskaitas „Gazprombank“, jog galėtų...

Pramonė
2022.05.17
Suomija nemokės Rusijai už dujas rubliais

Suomijos valstybinė dujų bendrovė „Gasum“ atmeta Rusijos reikalavimą už jos eksportuojamas gamtines dujas...

Verslo aplinka
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku