„Ignitis“ ragina neskubėti mažinti „Equinor“ dujų krovinių, nes derasi dėl kainos

Dujų tiekimo įmonė Ignitis teigia jau inicijavusi derybas su Equinor dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) kainos sumažinimo ir prašo Vyriausybės neskubėti su sprendimu mažinti iš Norvegijos bendrovės kasmet perkamų SGD krovinių skaičių.
Ignitis inicijavo derybas su Equinor dėl suskystintų gamtinių dujų tiekimo sąlygų pakeitimo. Todėl raginame Vyriausybę susilaikyti nuo skubotų sprendimų dėl paskirtojo tiekimo būtinojo kiekio sumažinimo ir nesudaryti sąlygų pakenkti bendrovės ir šalies interesams, BNS pranešė įmonė.
Energetikos ministerija ketvirtadienį pranešė siūlanti Vyriausybei gerokai sumažinti SGD terminalo išlaikymo kaštus jei Seimas ir Vyriausybė pritars, vartotojams tenkantys kaštai minimaliai terminalo veiklai palaikyti sumažėtų nuo maždaug 25 mln. Eur šiemet iki 6,5-7 mln. Eur 2021 m.
Tai reiškia, kad didžioji dalis dabar patiriamų nuostolių dėl itin brangių Equinor dujų bus perkelta valstybės kontroliuojamai Ignitis grupei, nebent ši persiderėtų su Eguinor ir sumažintų dujų kainą arba krovinių skaičių.
Energetikos ministerija siūlys Vyriausybei sumažinti Ignitis perkamo minimaliai terminalo veiklai palaikyti skirtų SGD krovinių skaičių nuo keturių iki dviejų per metus. Pagal 10 metų sutartį šie kroviniai perkami iš Equinor (buvusi Statoil), mokant gerokai brangiau nei rinkoje.
Pasak ministerijos, komerciniai SGD terminalo naudotojai kitais metais nupirks mažiausiai 10 didelių SGD krovinių. Pernai ir šiemet atplaukė po 20 tokių krovinių, todėl terminalo veiklai palaikyti nereikia Equinor krovinių, kuriuos pagal ilgalaikę sutartį perka Ignitis.
Be to, Seimui bus siūloma pakeisti SGD terminalo įstatymą ir už likusius du krovinius Ignitis kompensuoti iki 10% Equinor dujų ir rinkoje perkamų dujų kainų skirtumo. Dabar dujų vartotojai kompensuoja visą skirtumą už keturis krovinius šiemet ši suma sieks apie 25 mln. Eur, o kitąmet ji, prognozuojama, išaugs iki 35 mln. Eur.
Anot energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, prognozuojama, kad būtinojo tiekimo kaštai 2021 m., priėmus abu sprendimus, siektų tik 6,5-7 mln. Eur.
Pagal dar 2014 metais pasirašytą ir vėliau pakoreguotą sutartį su Equinor Lietuva įsipareigojo 10 metų pirkti minimalų Klaipėdos terminalo veiklai būtiną SGD kiekį keturis didelius laivus per metus.
Ž. Vaičiūnas anksčiau sakė, kad sutartis yra nelanksti. Jis teigė jau pernai prašęs Norvegijos vyriausybės tarpininkauti ir pakeisti sutartį, tačiau atsako nesulaukė.
2016 m. jau buvo pakeista kainos formulė, ji priartinta prie dujotiekiais tiekiamų dujų kainų, apie trečdalį sumažintas metinis dujų kiekis nuo maždaug 5,5 iki 3,6 TWh (arba nuo 540 mln. iki 350 mln. kubų), o sutarties trukmė pailginta iki 2024 m. pabaigos, kai baigiasi sutartis su Norvegijos Hoegh LNG dėl laivo Independence nuomos.
Dabar siūloma šį kiekį sumažinti iki 1,8 TWh.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti