ESO diegia duomenų mainų platformą mažmeninei prekybai elektra

AB Energijos skirstymo operatorius sukūrė ir 2020 m. sausį pristatys duomenų mainų platformą (angl. data hub). Ja siekiama įgalinti palaipsniui atsiversiančią mažmeninę elektros tiekimo rinką. Rinkos dalyvių duomenų bazėje ir bus kaupiami duomenys apie tiekėjus ir jų klientus.
Duomenų mainų platforma tiekėjams suteiks informaciją apie klientus ir jų elektros vartojimo įpročius (tik su kliento sutikimu), ir leis tiekėjams kiekvienam klientui pasiūlyti jam tinkantį sprendimą. Klientai galės rinktis jiems tinkamiausią elektros pardavėją, jį keisti, persirašyti sutartį. Duomenų platforma liks centriniu duomenų kaupikliu ir administratoriumi.
Bendrovė tikina, kad viskas vyks panašiai kaip telekomunikacijų sektoriuje, kai perkeliamas telefono numeris: duomenų bazę apie klientus administruoja tam tikra bendrovė, o klientas su savo numeriu migruoja tarp ryšio operatorių.
Bus siekiama, kad klientai ateityje galėtų keisti elektros energijos tiekėją per 24 val.
ESO tikina, kad sprendimo galia visada liks kliento rankose tik jis galės nuspręsti, kokiais duomenimis ir kada dalintis su tiekėju. Tuo metu tiekėjai, gavę elektros energijos vartotojų suvartojimo duomenis, turės galimybę stebėti faktinį kilovatvalandžių judėjimą rinkoje ir tiksliau prognozuoti kainą, klientams pasiūlant jiems priimtinus elektros energijos kainos planus.
Klientui sutikus pasidalyti jo elektros vartojimo duomenimis, bendravimas tarp jo ir tiekėjo vyks be tarpininkų, į ESO kreiptis nebereikės.
Sausį bendrovė paleis bazinį duomenų mainų platformos modelį, kuriame bus sukurti pagrindiniai duomenų mainų platformos funkcionalumai. Per šį etapą modifikavus esamas IT sistemas, ESO parengs ir įdiegs dalijimosi duomenimis standartą. Iki 2023 m. pabaigos bus siekiama sukurti pilna apimtimi veikiančią duomenų mainų platformą.
Trys liberalizavimo etapai
VŽ rašė, kad Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė siūlymui palaipsniui iki 2023 metų liberalizuoti elektros tiekimo rinką ir atsisakyti mažmeninių elektros kainų reguliavimo buitiniams vartotojams.
Pirmuoju etapu, nuo 2021 metų sausio 1 dienos, siekiama atsisakyti elektros kainos reguliavimo daugiau nei 5 MWh elektros per metus suvartojantiems vartotojams, taip pat visiems buitiniams vartotojams, kurių objektai prijungti prie vidutinės įtampos elektros tinklų. Tokių vartotojų Lietuvoje yra 8,4%, t. y., apie 140.000.
Antruoju etapu, nuo 2022 metų sausio 1 dienos, būtų atsisakyta galutinių elektros energijos kainų reguliavimo visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas per metus bus daugiau nei 1 MWh. Tokių vartotojų yra apie 46%, t. y., apie 760.000. Trečiuoju etapu, nuo 2023 metų sausio 1 dienos, galutinės elektros energijos kainos būtų nebereguliuojamos ir tiems vartotojams, kurie per metus suvartoja mažiau 1 MWh. Tokių vartotojų taip pat yra 46%, arba 760.000.
Tam bus reikalingas ir Seimo pritarimas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti