Lietuva raginama visiškai liberalizuoti elektros rinką

Publikuota: 2019-05-25
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvai žadant visiškai liberalizuoti elektros rinką ir leisti vartotojams laisvai rinktis elektros tiekėjus, verslas ragina tai padaryti kuo greičiau, nors ir pripažįsta, kad gyventojams gali tekti brangiau mokėti už elektrą. 

Kai kurie tradicinės ir atsinaujinančios energetikos forumo Vilniuje dalyviai stebėjosi, kad kaimyninės Latvija ir Estija jau įgyvendino šiuos pokyčius, o kalbant apie Lietuvą net nėra aiški data, kada procesas bus baigtas – 2020 ar 2023 metais. 

Energetikos ministerija teigia, kad visiškam rinkos liberalizavimui būtina išmanioji elektros apskaita. 

Verslas: kainos augimą nusvertų kita nauda

Estijos valstybinio energetikos holdingo „Eesti Energia“ antrinės įmonės Latvijoje „Enefit“ vadovas Janis Bethersas (Betersas) teigia, kad nors liberalizavus rinką kaina augtų, paslaugų spektras šį trūkumą nusvertų. 

„Mūsų nuomone, pridėtinė sugeneruota vertė visuomenei per naujas paslaugas ir įvairius paketus atpirktų tą kainos padidėjimą. Nes vidutinis elektros suvartojimas Baltijos šalyse, ypač Latvijoje ir Lietuvoje, yra palyginti nedidelis. Tad kainos augimas namų ūkiams nebūtų skaičiuojamas dešimtimis eurų“, – BNS sakė p. Bethersas. 

Jo nuomone, tiekėjai galėtų dalyvauti, įrengiant vartotojų infrastruktūrą, pavyzdžiui, saulės elektrines, „protingų namų“ komponentus, diegiant bendras sąskaitas (interneto, TV, elektros, dujų). 

„Daugiau galimybių, kurių kitaip vartotojai neišnaudotų“, – aiškino p. Bethersas. 

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys teigia, kad svarbu aiškiai pristatyti visas galimas vartotojų naudas. 

„Beveik visada, kai yra sakoma „aš jums supakuosiu daug servisų ir jums kaip paketą parduosiu“, tai kai dekonstruoji tą paketą, dažniausiai randi, kad yra papildomai pabranginta (...). Aš irgi užfiksavau, kad jie (forumo dalyviai – BNS) nepasakė: jeigu liberalizuosime ir jeigu bus paketas, tai efektyviai elektros kaina taps mažesnė. Laukiau ištempęs ausį šio švento išsireiškimo. Eidami tais liberalizavimo keliais turime paklausti ir šitų klausimų“, – BNS sakė p. Poderys. 

Vis dėlto buvęs Kainų komisijos vadovas pripažino, kad liberalizavimo klausimas turi sulaukti deramo dėmesio. 

„Prisipažinsiu, kad taip ir neteko rimtai šia tema užsiimti, nors mūsų Energetikos ir darnios plėtros komisija beveik visas temas esame perėję Seime. Ir čia kaip ir drambliukas kambaryje, kurio mes taip ir nepačiupinėjome. O problema absoliučiai aiškiai, gerai suformuluota rinkos dalyvių. (...) Atsiliekame ir regione, ir europiniu mastu ir kodėl nevykdome savo įsipareigojimų pasirašydami vadinamąjį BEMIP planą, kuriuo mes labai didžiuojamės, kuris mums daug padėjo mūsų projektuose“, – kalbėjo p. Poderys. 

„Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas apgailestauja, kad Lietuvoje vėluojama liberalizuoti elektros tiekimo gyventojams rinką. 

„Liūdna, kad Lietuva yra viena iš paskutinių Europoje namų ūkio skaitmeninimo srityje (...) Taip pat gaila, kad dar neliberalizavome šios rinkos (...) Jeigu rinka nėra konkurencinga, nematysime atsirandančių naujų paslaugų. O juk vėliau daugės gaminančių vartotojų, skaitmeninių sprendimų (...) Be liberalizavimo ir išmaniųjų skaitiklių diegimo tai tiesiog neįmanoma“, – forume kalbėjo p. Maikštėnas. 

V. Poderys: vieną problemą bandome paaiškinti per kitą 

Energetikos ministerijos užsakymu atlikta studija parodė, jog sėkmingam liberalizavimo procesui įgyvendinti yra būtina išmanioji elektros apskaita, kad būtų sukurtos didžiausios naudos vartotojui.

„Todėl rinkos liberalizavimo pradžia prasidės tada, kada prasidės masinis išmaniosios apskaitos diegimas“, – BNS komentavo ministerija. 

„Lietuvos energijos“ vadovas p. Maikštėnas patvirtino, kad skaitiklių diegimas prasidės kitų metų pabaigoje.

„Norime būti konkurencingi pasauliniu mastu, todėl mūsų strateginis tikslas yra skatinti dereguliavimą. Būsime pasirengę su energijos duomenų mainų platforma (angl. data hub) ir sprendimais nepriklausomiems tiekėjams vėliausiai kitų metų viduryje. Tad nėra techninių priežasčių atidėlioti dereguliavimą trejiems metams. Masinis išmaniųjų skaitiklių diegimas prasidės kitų metų pabaigoje. Tad mūsų žvilgsniai nukreipti į politikus ir ministeriją“, – sakė p. Maikštėnas. 

Masinį skaitiklių diegimą numatoma pradėti 2020 metų ketvirtąjį ketvirtį ir baigti 2023 metų pabaigoje. ESO skelbė, kad per penkerius metus į projektą investuos apie 219 mln. Eur. 

Seimo komisijos pirmininkas p. Poderys teigia, kad su liberizavimu labai vėluojama, be to, jam atrodo, kad vieną problemą bandoma aiškinti kita. 

„Datą (liberalizavimo – BNS), kiek pamenu, buvome 2015 metus nusistatę ir tikrai buvo teisės aktuose ir vis mes tą atidėliojome ir dabar, kiek suprantu, tos datos aiškios nėra (...) Kas link išmaniųjų skaitiklių – ir šitame procese esame priešpaskutiniai Europoje. Tai dabar, su vienu projektu vėluojame ir nevykdome įsipareigojimų, ir su kitu, ir mes vieną kitu paaiškiname. Tai ydingas aiškinimas: problemą per problemą“, – kalbėjo p. Poderys. 

J. Bethersas teigė, kad dabar Lietuvoje buitiniai vartotojai turi teisę pasirinkti nepriklausomą tiekėją, bet įmonės tokios paslaugos iš esmės neteikia., nes tai neapsimoka. 

„Šiuo metu didžiausia kliūtis ta, kad jeigu norime parduoti Lietuvos namų ūkiams, turime pirkti elektrą laisvoje rinkoje, o didmeninė kaina rinkoje yra didesnė, nei dabar siūloma Lietuvos namų ūkiams. Tai reiškia, kad siekdami pritraukti klientus, turime ne tik investuoti į skaitmeninius sprendimus – mūsų pirminės investicijos, – bet ir mokėti už tai, kad turėtume klientą“, – aiškino J. Bethersas.

Reikia ir aiškumo vartotojams

Ponas Poderys atkreipė dėmesį, kad rinkos liberalizavimas gali būti skausmingas pažeidžiamoms vartotojų grupėms – nepasirinkus konkretaus tiekėjo būtų taikomas brangesnis garantinis tiekimas.

„Tie kurie nepasirinko, moka kaip už garantinį tiekimą. Be abejo, visada reikia pagalvoti apie tuos neturtinguosius, nesugebančius savo gyvenimo tvarkyti klientus. Jiems, labiausiai neturtingiems, būtų taikoma didžiausia kaina. Ir šitoje vietoje, diegdami tas sistemas, turime būti jautrūs“, – argumentavo p. Poderys.

„Enefit“ Latvijoje vadovas taip pat teigia, kad prieš liberalizuojant rinką turėtų būti bent metų laikotarpis, kai žmonėms būtų paaiškinti pokyčiai.

„Pasirengimas rinkos dereguliavimui labai svarbus. (...) Labai dažnai klientai svarsto: jeigu pirksiu elektrą iš kito tiekėjo, galbūt jiems reikės naujų laidų ar skaitiklių – tokios abejonės turėtų būti išsklaidytos. Tam tikras švietimas turi būti vykdomas (...) Mažiausiai metai iki būtų panaikinta reguliuojama kaina, turi būti nusakoma, kas įvyks“, – BNS sakė p. Bethersas.

Jo manymu, Lietuvoje galėtų būti apie 4-5 aktyvūs rinkos dalyviai.

„Lietuva, vartotojų požiūriu, yra tokia pat kaip Latvija ir Estija kartu sudėjus (tik Estijoje yra populiaru naudoti elektrą šildymui, tad ten vidutinis suvartojimas didesnis). Manau, kad būtų apie 4-5 labai aktyvūs žaidėjai ir dar 5-10 tokių, kurie per daug neinvestuotų į rinkodarą, bet būtų pasirengę vartotojų susidomėjimui“, – vertino „Enefit“ Latvijoje vadovas.

Lietuvoje elektros tiekimas šiuo metu nereguliuojamas tik verslui, tačiau tik iš dalies liberalizuotas namų ūkių vartotojams. 

Energetikos ministerija yra skelbusi, kad dauguma šalių regione, kurio elektros rinkoje dalyvauja ir Lietuva, yra liberalizavusios elektros rinką buitiniams vartotojams – tai Estija, Latvija, Danija, Suomija, Švedija ir Norvegija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Klaipėdos nafta“: svarbu ne dujų kilmė, o jų kaina 38

Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą pirmą kartą atplaukiant dideliam Rusijos bendrovės...

Pramonė
2019.09.13
Elektra rugpjūtį brango lėčiau – „Elektrum Lietuva“ 2

Baltijos šalyse elektra brango penkis mėnesius iš eilės, tačiau rugpjūtį augimo tempas pastebimai...

Pramonė
2019.09.13
Dar trys bendrovės planuoja naujus vėjo parkus  1

Apie planus statyti naujus vėjo parkus rugsėjį pranešė bendrovės „Žvirgždaičių energija“, „Potentia...

Pramonė
2019.09.13
„Litgrid“ skelbtą konkursą laimėjo „Adverum“ 4

Elektros tinklų sinchronizavimo su Europa projekte elektros perdavimo bendrovę „Litgrid“ už 48.400 Eur...

Rinkodara
2019.09.13
„Achema“ ES teisme pralaimėjo ginčą dėl valstybės pagalbos SGD terminalui

Europos Sąjungos teismas ketvirtadienį atmetė koncerno „Achemos grupė“ valdomos Jonavos trąšų gamintojos...

Pramonė
2019.09.12
Mažeikių vėjo parko statybos priežiūros konkursas bus skelbiamas iš naujo

Valstybės valdoma energetikos grupės „Ignitis grupė“ (buvusi „Lietuvos energija“), pernai įsigijusi 60 MW...

Pramonė
2019.09.12
„Litgrid“ nutraukė linijos tarp Elektrėnų ir Alytaus rekonstrukcijos konkursą 1

Valstybės kontroliuojama elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“ nutraukė 330 kilovoltų (kV) įtampos linijos...

Pramonė
2019.09.12
„MT Group“ teisme vėl nepavyko laikinai sustabdyti GIPL rangovo konkurso 2

Lietuvos dujotiekių statybos bendrovei „MT Group“ teisme antrą kartą nepavyko sustabdyti beveik 100 mln. eurų...

Pramonė
2019.09.11
Lenkija laimėjo bylą prieš EK dėl nuolaidžiavimo „Gazprom“ Vokietijoje 4

Lenkijos valstybinė dujų bendrovė PGNiG laimėjo bylą prieš Europos Komisiją (EK) dėl jos nuolaidžiavimo...

Pramonė
2019.09.10
Startavo „Ignitis“, naujojo „Lietuvos energijos“ vardo, komunikacijos kampanija 17

Prasidėjo „Lietuvos energijos“ įmonių prekės ženklo atnaujinimo reklaminė kampanija – energetikos bendrovė...

Rinkodara
2019.09.10
Derybų dėl Ukrainos dujų tranzito išvakarėse Vašingtonas aptarinės sankcijas 4

Tikėtina, kad „Gazprom“ dujotiekis Baltijos jūros dugnu „Nord Stream 2“ nepradės veikti iki kitų metų...

Pramonė
2019.09.10
VPT stabdo beveik 100 mln. Eur vertės dujotiekio į Lenkiją statybos konkursą 4

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nurodė dujų perdavimo bendrovei „Amber Grid“ laikinai sustabdyti beveik 100...

Pramonė
2019.09.10
„Saudi Aramco“ IPO žadama surengti „artimiausiu metu“

Saudo Arabijos naftos gavybos milžinės „Saudi Aramco“ viešas akcijų siūlymas (angl. initial public offering,...

Rinkos
2019.09.10
Kasmet – po vieną žaliosios energetikos aukcioną

Lietuvoje 2020–2022 metais planuojama organizuoti tris atsinaujinančios energetikos aukcionus – po vieną per...

Pramonė
2019.09.09
Už elektros stulpus išmokėta apie 1,8 mln. Eur kompensacijų 3

Žemės savininkams už jų sklypuose esančius elektros stulpus iki šiol išmokėta apie 1,8 mln. Eur kompensacijų.

Pramonė
2019.09.09
„Ignitis grupė“ dalyvaus žaliosios energijos aukcione

Valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ (buvusi „Lietuvos energija“) dalyvaus rugsėjį...

Pramonė
2019.09.09
„MT Group“ dar kartą prašo laikinai stabdyti GIPL rangovo konkursą

Lietuvos dujotiekių statybos bendrovė „MT Group“ teisme dar kartą bando sustabdyti beveik 100 mln. eurų...

Pramonė
2019.09.09
 A. Lukašenka: Baltarusija gali importuoti naftą per Lenkiją ir Baltijos šalis 17

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad šalis galėtų pradėti naftos importą per Lenkiją...

Verslo aplinka
2019.09.07
ESO: išmanieji skaitikliai kels tarifą, bet mažins galutinę sąskaitą 34

Diegiant išmaniuosius elektros skaitiklius, vartotojams didės skirstymo tarifas, tačiau mokėti už skaitiklius...

Pramonė
2019.09.06
„Litgrid“ paskelbė „Harmony Link“ jungčiai svarbų konkursą

Vyriausybei inicijavus keturių sinchronizavimui su Europa svarbių projektų planavimo procedūras, elektros...

Pramonė
2019.09.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau