Valstybinių miškų urėdija fiksavo rekordą: 2022 m. rezultatai – geriausi per įmonės istoriją

  Reklama publikuota: 2023-03-22
  Valstybinių miškų urėdijos (VMU) generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
  svg svg
  Valstybinių miškų urėdijos (VMU) generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

  Valstybinių miškų urėdija 2022-uosius baigė rekordiniais rezultatais – neaudituotais duomenimis, pernai įmonė gavo 320 mln. eurų pajamų (palyginti, 2021 m. – 205,9 mln.) ir 127,5 mln. eurų ikimokestinio pelno (2021 m. – 44,5). Tai aukščiausios įmonės pajamos ir pelnas, vertinant nuo įmonės įkūrimo ir per visą valstybinių miškų sektoriaus gyvavimą.

  Sėkmingus bendrovės rezultatus lėmė palanki padėtis medienos rinkoje ir jau anksčiau pradėtos bei toliau nuosekliai tęsiamos veiklos optimizavimo pastangos, racionalus resursų naudojimas, atsiperkančios investicijos į pažangą bei atsinaujinimą, teigia Valstybinių miškų urėdijos (VMU) generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

  „2022 m. susidūrėme su keletu iššūkių – tai buvo metai po pandemijos, ir jau vasario 24 d. patyrėme didžiulį sukrėtimą – prasidėjo karas Ukrainoje. Kaip ir visa ekonomika, veikėme didelės nežinomybės sąlygomis, vis dėlto įmonės kolektyvo susitelkimas padėjo kryptingai dirbti ir laikytis užsibrėžtų biudžeto tikslų“, – pažymi V. Kaubrė.

  Prasidėjus karui, Įmonė numatė keletą scenarijų, kaip reikėtų koreguoti veiklą, jei įvykiai klostytųsi viena ar kita linkme, pavyzdžiui, medienos pirkėjams susidūrus su problemomis dėl lėtėjančios ekonomikos ir sustojus urėdijos pagamintos žaliavos pardavimams. Tačiau, pasak V. Kaubrės, praėjusiais metais padėtis žaliavų rinkoje gerėjo, o medienos kainos augo, taigi urėdija sėkmingai vykdė savo medienos pateikimo įsipareigojimus ir jau po pirmųjų žaliavinės medienos pardavimo aukcionų fiksavo sparčiai augančius finansinius rodiklius.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Toliau optimizavo veiklos procesus

  Antrąjį pusmetį medienos kainos dar labiau paaugo. „Mūsų pajamos didėjo gerokai sparčiau nei planuota, tačiau nenukreipėme dėmesio nuo kitos srities, kurioje nuosekliai dirbame – procesų ir veiklos optimizavo, siekiant suvaldyti sąnaudas“, – teigė urėdijos vadovas.

  Veiklos optimizavimo reformas VMU pradėjo jau prieš kelerius metus. Kaip sako V. Kaubrė, įmonė eina evoliucijos keliu – drastiškų reformų neplanuoja, tačiau nuolat siekia didinti efektyvumą atsižvelgiant į tai, kad įmonės veiklos sritis yra labai plati.

  „Nuo sėklų paruošimo ir sodmenų pardavimo, medienos paruošimo iki pačių įvairiausių su miškininkyste susijusių paslaugų ir miškotvarkos – toks mūsų veiklos portfelis. Kiekvienai sričiai tam tikru metu skiriame daug mėnesio, siekdami, kad būtų tobulinami visi įmonės procesai“, – teigia pašnekovas.

  Ypatingas dėmesys IT technologijoms

  Praėjusiais metais urėdija toliau rūpinosi medienos apskaitos tikslumo didinimu ir automatizavimu. Pasak VMU vadovo, miško darbuose darbuotojų anksčiau dar naudotus pieštukus ir popierių keičia planšetės, o įdiegti programiniai įrankiai leidžia medienos apskaitą vykdyti realiuoju laiku. Urėdija   medienos matavimams taiko fotogrametrinį metodą, taip pasiekiamas dar didesnis skaičiavimų tikslumas.

  IT sritis praėjusiais metais buvo viena pagrindinių bendrovės investicijų sričių. Tam tikra investicijų dalis buvo nukreipta į miškuose naudojamo technikos parko atnaujinimą. „Žinoma, tą darome kasmet, tai neišvengiama. Tvarkėme ir urėdijai priklausantį nekilnojamąjį turtą. Tai – investicijos, gerinančios tiek įmonės veidą, tiek miškininkų darbo sąlygas“, – sako V. Kaubrė.

  embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1902?placement=

  Atsižvelgdama į gerus praėjusių metų veiklos rezultatus, VMU 2022-aisiais du kartus didino darbuotojų atlyginimus. Iš viso atlyginimai bendrovėje vidutiniškai kilo apie 16-17 proc.

  „Nuolat stebime rinkos tendencijas ir, būdami vieni didžiausių Lietuvoje darbdavių bei socialiai atsakingi, pagal rinkos sąlygas didiname ir atlyginimus“, – paaiškina urėdijos vadovas.

  VMU praėjusiais metais prisidėjo prie pagalbos Ukrainai akcijų – atnaujindama savo technikos parką, dalį automobilių perdavė Ukrainai, taip pat prisidėjo Ukrainos miškininkams perduodant priešgaisrinius automobilius bei net 300 ugniagesių rūbų komplektų.

  Atnaujinta strategija brėžia naujas darnumo kryptis

  Metų pradžioje Valstybinių miškų urėdija atnaujino 2023-2027 metų veiklos strategiją, kurioje patvirtintos pagrindinės strateginės kryptys: didinti miško ekosistemų tvarumą, užtikrinti veiklos tvarumą bei plėtrą, šviesti visuomenę ir didinti pasitikėjimą, didinti veiklos efektyvumą ir skaitmenizaciją bei kurti aukštos darbo kultūros organizaciją.

  Prekyba mediena ir tinkamas sortimentavimas ir toliau išlieka vienu pagrindinių tikslų, tačiau ieškoma ir kitų būdų siekti medienos apdirbimo pramonės augimo ir pridėtinės vertės iš medienos kūrimo.

  „Didelį dėmesį skyrėme darniam veiklos vystymui ir veiklos diversifikavimui. Šiais metais bus parengtas veiklos diversifikavimo planas, vertinama galimybė dėl CO2 kreditų pardavimo bei VMU žemėje esančių žemės gelmių išteklių telkinių eksploatavimo, rekreacijos vystymo galimybių, taip pat koncentruojamasi į ilgalaikius veiklos procesų efektyvumo didinimo ir naujų plėtros iniciatyvų įgyvendinimo planus. Įsivertinsime papildomas veiklas ir galimus pajamų šaltinius“, - sakė Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

  Veiklos strategijoje numatyta tobulinti įmonės valdymo struktūrą siekiant užtikrinti strateginių projektų įgyvendinimą ir numatyta įkurti atskirą padalinį naujų plėtros iniciatyvų įgyvendinimui bei parengti ilgalaikį veiklos procesų efektyvumo didinimo planą.

  Dar pernai vasaros pradžioje pradėta kalbėti apie galimas grėsmes energetinei nepriklausomybei, tad vienas pagrindinių uždavinių įmonei buvo kuo efektyviau panaudoti turimus medienos išteklius. Todėl šiems metams suformuotas malkinės ir smulkinimui naudojamos  medienos rezervas, skirtas naudoti biokuro gamybai. Rinka parodė, kad žaliavos biokuro gamybai užtenka: nuo pernai kaupiamas rezervas ir nuo pernai laikomas kaupiamų likučių rezervas sandėliuose.

  Žiūrėdami į ateitį ir vertindami žaliavos biokuro gamybai iššūkius ir tai, kad klausimas išliks aktualus, strategijoje nusimatėme tam tikrą kiekį biokuro kiekį pagaminti ir rinkai pateikti kaip galutinį produktą, pabrėžė V.Kaubrė.  

  Investuoja į miškininkystės pažangą

  2022-aisiais VMU plėtojo miško atsodinimui reikalingų sėklų, iš kurių auginami sodmenys, paruošimo infrastruktūrą. 2021-aisiais buvo atidarytas modernus miško sodmenų išauginimo kompleksas, kuriame auginant sodmenis naudojamos pažangiausios išteklius tausojančios technologijos. Eidama ta pačia kryptimi, urėdija modernizavo Dubravos medelyno kankorėžių aižyklą – reikšmingą Lietuvos miškininkystei, vienintelį tokios paskirties statinį, kuriame jau beveik 50 metų aižomi įvairių medžių kankorėžiai tam, kad iš atrinktų sėklų būtų nuolat atkuriami ir įveisiami šalies miškai. 

  „Investavome į seną, vienintelį tokios paskirties veikiantį objektą Lietuvoje, įdiegėme modernias technologijas, kurias pasitelkus iš rinktinių šalies medžių kankorėžių išgaunamos kokybiškiausios sėklos. Jos vėliau sėjamos mūsų medelynuose ir taip auginami nauji medeliai šalies miškams įveisti ir atkurti. Tai – pati mūsų miško pradžia, o atsipirkusias investicijas savo akimis pamatysime tuomet, kai iš išaižytų sėklų išauginti sodmenys taps jaunu mišku“, – pasakoja V. Kaubrė.

  Tendencijos: rinkos apsukos lėtės

  Po rekordinių 2022 m. V. Kaubrė prognozuoja, kad šiais metais rinka lėtės: lėtėjanti ekonomika, krentančios pramonės apsukos, mažesnis vartojimas turi įtakos ir medienos sektoriui. Pasak vadovo, jau šių metų vasario ir kovo stebima, kad medienos paklausa mažėja, dalis pirkėjų atsisako sutarčių.

  „Kiek mažės žaliavinės medienos kaina, parodys artimiausi jos pardavimo aukcionai. Jau anksčiau, sudarydami šių metų biudžetą, šias permainas numatėme, tačiau padėtis po aukcionų bus dar aiškesnė“, – sako VMU vadovas.

  Svyravimai  medienos rinkoje apskritai tapo dažnesni, o pati rinka – dinamiškesnė, nei ankstesniais dešimtmečiais. Medienos žaliavų rinkoje svyravimai vyksta didelėmis amplitudėmis – kainos kritimas ir kilimas siekia net iki 40 procentų, todėl nuolat turime vertinti ateities scenarijus ir būti jiems pasiruošus.

  „Retrospektyviai vertinant pastaruosius du dešimtmečius, nuosmukį rinkoje matėme 2000-aisiais, vėliau 2009 m. Po to medienos kainos nuosaikiai kilo ir piką pasiekė 2018 m. Nuo šio momento pokyčiai tapo staigesni: 2019-2020 m. fiksavome medienos kainų kritimą, 2022 m. – pakilimą, 2023-2024 m. paklausa, tikėtina, vėl mažės. Šiems svyravimams įtakos turi geopolitinė padėtis ir vartojimo tendencijos. Kadangi daug medienos panaudojama pramonėje, spartus vartojimas sukuria mums didesnę paklausą, o recesijos nulemtas mažesnis vartojimas mažina ir mūsų sektoriaus tempą“, – teigia V. Kaubrė. 

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Pramonė“
  Rašyti komentarą 0
  „Baltpool“ atstovas: biokuro kainą kitą sezoną gali lemti situacija medienos pramonėje

  Vaidotas Jonutis, Energijos išteklių biržos operatorės „Baltpool“ prekybos vadovas, prognozuoja, jog kitą...

  Pramonė
  17:16
  D. Kreivys: paleisdama antrąjį Astravo reaktorių, Baltarusija išjungė dujines elektrines 1

  Praėjusią savaitę į Baltarusijos energetikos tinklą įjungtas Astravo atominės elektrinės (AE) antrasis...

  Energetika
  16:12
  R. Pocius: kompensacijas už elektrą nuo liepos siūloma naikinti, už dujas – pratęsti 6

  Valstybės kompensacijas už elektrą buitiniams vartotojams nuo liepos siūloma panaikinti, tuo metu už dujas –...

  „Kietaviškių gausai“ SEB skolina 10 mln. Eur

  SEB bankas daržoves auginančiai Elektrėnų įmonei „Kietaviškių gausa“ penkeriems metams skolina 10 mln. Eur...

  Pramonė
  12:34
  Iš Rusijos bėgantys prekybininkai nestabdo „ROL Lithuania“: uždirbo daugiau kaip 3 mln. Eur pelno Premium 1

  Reguliuojamo aukščio stalus ir prekybinę įrangą Šiauliuose gaminanti UAB „ROL Lithuania“ 2022 m. dirbo...

  Pramonė
  11:49
  „Microsoft“ mano, kad energetikos ateitis jau čia pat Premium 2

  „Microsoft“ sutarė jau 2028 m. pirkti termobranduoliniame reaktoriuje pagamintą elektrą iš startuolio „Helion...

  Inovacijos
  11:04
  Čekai siekia anglies pramonę pakeisti ličio

  Čekija turi unikalią galimybę išgaudama litį prisidėti prie šalies ir visos Europos energetinio saugumo, sako...

  Energetika
  09:56
  Gniaužtai automobilių pramonei: taip jokie investuotojai neateis 15

  Pakelkit rankas, jeigu jūsų gamykloje lankėsi kolegijų ar universitetų dėstytojai. Kiek jų per metus prašėsi...

  Nuomonės
  05:50
  Akcininkės problemos pakirto „Hugaas construction“, įmonė bankrutuoja Premium

  Norvegų įmonių grupė „Hugaasgruppen“, susidūrusi su finansinėmis problemomis, paskui save nusitempė Gargždų...

  Pramonė
  05:45
  Užsitęsiančių iškastinio kuro laidotuvių kaina pernai perkopė trilijoną USD Premium

  Atėjo tas metas, kai bent kuriam laikui pinigų srautų vėjai atsisuko ne į programinės įrangos kūrėjų pusę.

  Energetika
  2023.05.16
  ES siūlo įsigyti daugiau nei 13,4 mlrd. kubų dujų

  Europos Sąjungai (ES) praėjusią savaitę paskelbus pirmąjį bendro dujų pirkimo konkursą, 25 tarptautinės dujų...

  Pramonė
  2023.05.16
  Raudonasis kryžius įspėja – užsilikę sprogmenys gali turėti pasekmių ir Ukrainos žemės ūkio derliui

  Ukrainoje užsilikusios nesprogusios bombos, sviediniai ir minos ne tik kelia grėsmę žmonių gyvybėms, bet ir į...

  Verslo aplinka
  2023.05.16
  „Orlen Lietuvos“ turto vertė sumažėjo – praėjusiais metais nuostoliai siekė 183 mln. Eur 13

  Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“...

  Finansai
  2023.05.16
  Afrikos šalys siųs taikos misiją į Ukrainą ir Rusiją – teigia nukentėjusios nuo karo

  Šešių Afrikos lyderių grupė planuoja kuo greičiau vykti į Rusiją ir Ukrainą, kad padėtų užbaigti karą,...

  Verslo aplinka
  2023.05.16
  Dar vienas skydas, nuo sankcijų saugantis „Rosatom“ – vokiškasis „Nukem“ Premium

  Senosios Europos atominės elektrinės daugelyje šalių jau pasiekė didžiausią galimą „ridą“ ir artimiausiu metu...

  Energetika
  2023.05.16
  TEA: Rusijos naftos eksportas balandį – didžiausias nuo karo pradžios 2

  Rusijos naftos eksportas balandį išaugo iki aukščiausio lygio nuo jos invazijos į Ukrainą ir, nepaisant...

  Energetika
  2023.05.16
  Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 15

  Trečiadienį „Verslo žinių“ konferencijoje „Komandų lyderiai. Kuriame vertę kartu“ apdovanoti TOP 5 darbdaviai...

  Vadyba
  2023.05.16
  „Litgrid“: įjungtas Astravo AE antrasis reaktorius Lietuvos sistemai įtakos neturi

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ sako, jog į Baltarusijos energetikos tinklą...

  Energetika
  2023.05.16
  Seimas linkęs leisti LEZ kurtis ginkluotės gamintojams

  Seime skinasi kelią siūlymas leisti šalies ir užsienio gynybos pramonės įmonėms kurti technologijas bei...

  Verslo aplinka
  2023.05.16
  Naujasis ES sankcijų paketas apkarpys kai kurių Lietuvos įmonių eksportą Premium

  Naujasis ES sankcijų paketas Rusijai, kuriame daugiausia dėmesio žadama skirti ribojimams, susijusiems su...

  Pramonė
  2023.05.16

  Verslo žinių pasiūlymai