Kaip be revoliucinių pertvarkymų pramonės įmonėms susimažinti elektros energijos suvartojimą?

  Reklama publikuota: 2023-01-23
  UAB „PakMarkas“ Pavarų ir automatizavimo skyriaus vadovas Eimantas Daunoras.
  svg svg
  UAB „PakMarkas“ Pavarų ir automatizavimo skyriaus vadovas Eimantas Daunoras.

  Šiandien, kai suvartojamos elektros energijos optimizavimas itin aktualus, verslui pravartu žinoti apie visas galimybes sumaniai naudoti energetinius išteklius. Vienas iš galimų kelių – pertvarkyti ar atnaujinti įmonėje naudojamus elektros variklius. Šis būdas ypač patrauklus tuo, kad nereikalauja jokių esminių permainų įmonės procesuose.

  Elektros varikliai pramonėje naudojami plačiai – kur tik įrenginiai kažką kelia, suka, veža ar kitaip juda. Variklius turi ir pastatuose esančių vėdinimo sistemų įrenginiai (ventiliatoriai, kondicionieriai), vandens ir šilumos sistemos įranga (siurbliai), ir, pavyzdžiui, liftai. 

  „Variklis elektros energiją paverčia mechanine – judesiu. Kuo ekonomiškesnis variklis, tuo mažiau elektros energijos suvartoja tam judesiui išgauti. O mažesnis elektros energijos vartojimas reiškia ir efektyvesnę gamybą bei mažesnius produkcijos kaštus. Todėl elektros variklių modernizavimas arba jų valdymo efektyvinimas įmonėms yra elektros energijos taupymo potencialas“, – teigia Eimantas Daunoras, UAB „PakMarkas“ Pavarų ir automatizavimo skyriaus vadovas. 

  Atnaujinti variklį ar naudoti dažnio keitiklį? 

  Varikliai yra viena iš sudedamųjų sistemos dalių, tad yra net keli būdai, kaip optimizuoti įrenginio suvartojamą elektros energiją. Efektyviausia, žinoma, modernizuoti visą sistemą – taip įmanoma kaštus sumažinti net iki 60 proc. Tačiau pakankamai ženklūs sutaupymai fiksuojami ir pakeitus tik variklį, o dar didesnis efektas pasijus įdiegus (ar atnaujinus) dažnio keitiklį, kuris optimizuoja variklio valdymą. Tai padaryti nėra sudėtinga. 

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Pakavimo, robotizavimo ir inžinerinių sprendimų bendrovė „PakMarkas“ skaičiuoja, kad pakeitus standartinį (IE1) variklį į super premium efektyvumo (IE4 klasės) variklį, investicijos atsipirktų per vienerius metus. Pasirinkus 7,5 kw galios įrenginį, investicija siektų apie 1000 Eur. Per dešimt metų šis atnaujinimas leistų sutaupyti vidutiniškai 9320 Eur (6,3 proc.).

  [infogram id="17bfac78-2858-488a-8b13-c7b2d6becdb3" prefix="E9x" format="interactive" title="Bendrieji kaštai (įskaitant IE4 variklio kainą)"]

  Sutaupyti gerokai daugiau – iki 30 proc. – galima naudojant dažnio keitiklius. Dažnio keitikliai padidina elektros variklių efektyvumą, nes leidžia reguliuoti variklio galią priklausomai nuo apkrovos, panaudoti stabdymo energiją, kuri nesant keitiklio išgaruoja šilumos pavidalu. Dažnio keitikliai taip pat įgalina švelnų variklio paleidimą ir stabdymą (ne tik mažėja energijos sąnaudos, bet ir  ilgėja tiek variklio, tiek visos sistemos veikimo laikas),  nuotolinį valdymą, galima  stebėti, kiek laiko dirba variklis, kiek elektros jis sunaudoja.

  „Prie dažnio keitiklio galima prijungti daviklius, matuojančius proceso parametrus, ir pagal tai valdyti variklį. Jeigu variklis į tinklą jungiamas be keitiklio, jis visą laiką dirbs vienodu režimu. Pavyzdžiui, vandens tiekimo sistemoje stovintis 100 kW siurblys, kuris pumpuoja vandenį į sistemą, be keitiklio dirbs maksimaliu pajėgumu. O naudojant dažnio keitiklį su davikliu, matuojančiu vandens suvartojimą ir slėgį sistemoje, siurblys visu galingumu veiks tik piko metu, kai vandens reikia visiems. Suvartojimui krentant, variklis pradės mažinti galią, o naktį gal net ir visai išsijungs“, – paaiškina E. Daunoras.

  Pavyzdys: siurblį su senu standartinio efektyvumo varikliu IE1 ir švelniu paleidėju pakeisti nauju 7,5 kW varikliu, dirbančiu su dažnio keitikliu G120, kainuotų 2150 Eur. Investicija atsipirktų per keturis mėnesius, o ilguoju (dešimties metų) periodu leistų sutapyti 68 170 Eur arba 49 proc. energijos kaštų.

  [infogram id="72d209cd-d533-4eaa-a316-18c6e889ea1a" prefix="bPl" format="interactive" title="Palyginimas 100kW siurblio sąnaudų tarp IE1 variklio su švelniu paleidėju ir naujo variklio su dažnių keitikliu"]

  Tiesa, skaičiavimai atlikti darant prielaidą, kad varikliai veikia pilna apkrova visą parą, o taip praktiškai nedirba joks įrenginys. Tad faktiniai sutaupymai, tikėtina, bus kiek mažesni – siurblių modernizavimo atveju realu sutaupyti 25–35 proc.

  Nuo ko pradėti

  Pasak Arūno Olšausko, variklius gaminančios bendrovės „Siemens“ atstovo Lietuvoje, pramonės įmonėms, turinčioms daug elektros variklių, lengviausias būdas sumažinti elektros suvartojimą yra pakeisti senus variklius į naujus, IE4 efektyvumo klasės. Jeigu įmonėje esama vietų, kur varikliai dirba nuolatos, pilnu pajėgumu, tose vietose jis rekomenduoja optimizuoti variklio greičio valdymą naudojant dažnio keitiklius.

  „Žinoma, kiekvienas atvejis individualus, visgi kalbant apie variklių atnaujinimą, pirmiausia tikrai rekomenduočiau keisti jau taisytus (pervyniotus),  IE1 klasės variklius arba tokius, kurie išvis neturi jokio efektyvumo žymėjimo ant variklio lentelių“, – pataria A. Olšauskas.

  Nuo 2023 m. liepos Europos Sąjungoje įsigaliosianti el. variklių direktyva įpareigos variklius gaminančias įmones tiekti aukštos efektyvumo klasės variklius, o gamintojai, montuojantys variklius į savo gaminamą įrangą taip pat privalės naudoti efektyvesnius variklius.

  „PakMarkas“ savo asortimente turi labai plačią gamą įvairių variklių (trifaziai asinchroniniai, žemo centro, būgniniai ir kt.) bei dažnio keitiklių, kuriuos tiekia pasaulyje žinomi gamintojai. Galimos įvairios jų specifikacijos, priklausomai nuo įrenginio darbo pobūdžio ir užsakovo veiklos sferos, o klientų patogumui bendrovė sandėlyje visada turi ir skirtingų dydžių bei perdavimo laipsnių reduktorių, kuriuos greitai galima sumontuoti ant pasirinkto variklio. 

  „Kai kurios įmonės efektyvesnį varikį perka tik tada, kai sugenda senasis. Bet yra ir tokių, kurios vienu ypu pasikeičia visus savo variklius. Reikia skaičiuoti, nes jeigu variklis ir žemesnės efektyvumo klasės, bet dar nėra senas ir dirba nedaug, tai vargu, ar apsimokės jį keisti – atsipirkimas bus labai ilgas. Tačiau įmonėms, kuriose „įdarbinta“ daug variklių ir ypač jei jie senesnės kartos ir intensyviai veikia, tai – tikrai greitas ir sąlyginai nesudėtingas būdas sumažinti elektros vartojimą“, – sako „PakMarko“ ekspertas E. Daunoras. 

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Pramonė“
  Rašyti komentarą 0
  3M mažina gamybą, atleidžia apie 2.500 darbuotojų

  JAV pramonės milžinė 3M visame pasaulyje atleis apie 2.500 gamyboje dirbančių darbuotojų, siekdama...

  Pramonė
  19:23
  Iš Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko – dar 10 mln. Eur daugiabučiams renovuoti 1

  Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) skolina 10 mln. Eur Viešųjų investicijų plėtros agentūrai.

  Energetika
  17:26
  Energetikos agentūros vadovas siūlo tirti, ar kompensacijos už elektrą tiekėjus pasiekia pagrįstai

  Mažėjant didmeninėms elektros kainoms ir visiems tiekėjams sausį sumažinus fiksuotų planų kainas, Virgilijus...

  Energetika
  17:06
  Dviguba rezervacija: du energetikos gigantai susikibo dėl vietos jūros dugne

  Viena didžiausių naftos gavybos bendrovių „British Petroleum“ (BP) planuoja Šiaurės jūros dugne įgyvendinti...

  Energetika
  16:48
  Nepaisant smukimo Kinijoje, „Swatch“ pajamos pernai augo beveik 5%

  Šveicarijos laikrodžių gamintoja „Swatch“, kuriai taip pat priklauso prabangūs prekės ženklai „Tissot“,...

  Pramonė
  15:26
  Ukrainos tankų bakai pildomi „Lukoil“ degalais

  Po „Die Welt“ publikacijos „Šalis, kuri slapta išgelbėjo Ukrainą“, paaiškėjo, kad degalai Ukrainos tankams...

  Energetika
  14:06
  „BMI Group“ Vilniuje atidarė globalių verslo paslaugų centrą, jame dirbs virš 150 žmonių

  Europos stogų dangų ir hidroizoliacijos sistemų ekspertė „BMI Group“ antradienį Vilniuje atidarė Globalių...

  Pramonė
  12:23
  Italija siekia tapti Alžyro naftos ir dujų vartais į Europą

  Giorgia Meloni, Italijos ministrė pirmininkė, stiprina bendradarbiavimą energetikos srityje su didžiausiu...

  Energetika
  11:47
  Parama Ukrainai iš verslo ir universiteto: lovos per minutę be jokio varžto ir įrankių  Premium

  Verslas sugalvojo idėją, o mokslas padėjo ir prisidėjo sprendiniais, kaip ją įgyvendinti. Taip reklamos...

  Gazelė
  11:00
  Prezidento patarėja ragina VERT stebėti, kaip nepriklausomi elektros tiekėjai keičia savo kainodarą 6

  Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) turėtų stebėti, ar krentant elektros kainoms rinkoje...

  Energetika
  10:24
  Nauji terminalai Europoje mažina spaudimą dujų kainai, bet tiesa paaiškės vasarį Premium

  Užsidegęs magistralinis dujotiekis Pasvalio rajone turbūt nėra pati geriausia priežastis susitikti su Nemunu...

  Energetika
  09:18
  Iki kovo pabaigos pratęstas terminas pateikti „Snaigės“ restruktūrizavimo planui

  Kauno apygardos teismas praėjusį penktadienį tenkino bendrovės „Snaigė“ nemokumo administratoriaus Aurimo...

  Pramonė
  07:34
  Bendrovė, kurios produkcijos ambasadoriumi tapo V. Zelenskis Premium

  Ukrainos karinės aprangos M-TAC („Militarist Tactical“) prekių ženklo įkūrėjai niekada neturėjo ambicijų...

  Pramonė
  05:45
  „Marijampolės pieno konservų“ bendraturtis H. Karpavičius – apie įmonės ateitį ir siūlomą taikos sutartį buvusiai brolio šeimai Premium

  Henrikas Karpavičius, brolio testamentu tapęs UAB „Marijampolės pieno konservai“ ir kitų įmonių bendraturčiu,...

  Pramonė
  05:45
  Valstybės kompensacijų nereikia 30% nepriklausomų elektros tiekėjų klientų

  Už elektros kilovatvalandę (kWh) 28 ct ar mažiau šiuo metu moka 34%, arba 401.000 didžiuosius nepriklausomus...

  Energetika
  2023.01.23
  Šeimos ūkininkams siūlant griežtinti žemės įsigijimą stambiesiems, ministras pripažįsta įstatymo netobulumą

  Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungai prašant dar labiau griežtinti žemės įsigijimą dideliems ūkininkams bei...

  Agroverslas
  2023.01.23
  „Orlen“ investuos daugiau nei 100 mln. Eur į naują terminalą Gdansko uoste

  Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ Gdansko uoste pastatys naują naftos produktų krovos terminalą.

  Pramonė
  2023.01.23
  Lenkijos pramonininkai kainas per metus kilstelėjo penktadaliu

  Lenkijos pramonės produkcijos gamintojų kainų indeksas per praėjusius metus (gruodį, palyginti su paskutiniu...

  Pramonė
  2023.01.23
  Sumažėjus vėjo jėgainių gamybai, elektra per savaitę brango 41% 2

  Praėjusią savaitę visoje Europoje vėjo elektrinės pagamino mažiau elektros, tačiau Baltijos šalyse ir...

  Energetika
  2023.01.23
  2022-ieji „Alwark“ bendrovei buvo rekordiniai: apyvarta augo daugiau nei 50% Verslo tribūna

  Krovos ir komunalinės technikos pardavimo bei priežiūros paslaugas teikianti įmonė „Alwark“, 2022 metais net...

  Verslo žinių pasiūlymai