Tikslas – nulinė įmonės CO2 emisija: nuo ko pradėti?

Tvarumo siekiai šiandien yra daugelio įmonių prioritetų sąrašo viršuje, o vis daugiau verslų išsikelia tikslą savo veikloje ilgainiui pasiekti nulinę ar minimalią CO2 emisiją. Tai išties ambicingas tikslas, kuriam reikalingos nuoseklios pastangos. Tačiau nuo ko pradėti ir kurie žingsniai judant aplinkai draugiškesnės veiklos link yra svarbiausi?
Maksimalus CO2 pėdsako mažinimas
Pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės Toksika technologas-vadybininkas Danielius Šeštokas įsitikinęs, kad siekiant nulinės CO2 emisijos pirmiausiai svarbu peržiūrėti įmonės veiklos procesus ir identifikuoti visas galimybes sumažinti anglies dvideginio pėdsaką. Bendrovė yra išsikėlusi tikslą savo CO2 emisiją iki 2030 metų sumažinti perpus, o toliau judėti visiško CO2 neutralumo link.
Viena iš naujausių bendrovės iniciatyvų siekiant šio tikslo nuosavų elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimas. Elektros energija 4 stotelėms bus generuojama fotovoltinėse saulės jėgainėse, kurios jau seniau įrengtos ant įmonei priklausančių pastatų Vilniuje ir Alytuje. Elektromobilių įkrovimo stoteles įmonei įrengs nepriklausoma energijos tiekėja ir atsinaujinančios energijos sprendimų bendrovė Enefit.
Elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimas yra atskaitos taškas tolimesnei mūsų įmonės elektra varomų transporto priemonių parko plėtrai, kurią planuojame ateityje. Tai yra mūsų pastangų prisidėti prie globalių ir regioninių klimato tikslų dalis. Įvairiomis priemonėmis mažindami savo CO2 emisiją siekiame įnešti savo indėlį į tvaresnės ateities kūrimą ir planetos išsaugojimą, sako D. Šeštokas.
Laikosi tvarumo veiksmų plano
Anot D. Šeštoko, įmonė dar pernai parengė savo veiklos neigiamo poveikio aplinkai ir anglies dioksido emisijos mažinimo bei kompensavimo priemonių planą. Jame numatytas platus spektras priemonių, kurios įgyvendinamos jau šiandien bendrovė vartoja tik savo saulės elektrinių pagamintą žaliąją elektros energiją, o trūkstamą jos kiekį perka iš tik žaliąją energiją tiekiančio Enefit, gerina savo pastatų energetinį efektyvumą, diegia atsinaujinančiais energijos šaltiniais paremtus sprendimus, iškastiniu kuru varomą techniką keičia elektrine. Bendrovė taip pat įsigijo žemės sklypą, kuriame planuoja įveisti mišką ir tokiu būdu iš dalies kompensuoti savo eksploatuojamo pavojingųjų atliekų deginimo įrenginio CO2 emisiją.

Verta paminėti, kad dėl atliekų tvarkymo specifikos mūsų įmonė prisideda prie vadinamojo energijos susigražinimo (angl. energy recovery) proceso. Deginant perdirbimui netinkamas pavojingąsias atliekas susidaranti šilumos energija paverčiama elektros energija ir perduodama į bendrą paskirstymo tinklą. Tad šiuo požiūriu esame ne tik atliekų tvarkymo įmonė, bet ir energijos gamintojas. Be to, energiją gaminame ir savo saulės jėgainėse, o pačių iš karto nesuvartotą kiekį taip pat perduodame į tinklą, sako D. Šeštokas.
Tampa prioritetu verslui
Bendrovės Enefit verslo pardavimų vadovė Žana Klusovskienė savo ruožtu pažymi, kad iš tiesų vis daugiau verslų Lietuvoje siekia reikšmingai sumažinti savo CO2 emisiją ar kelią tikslą ją visiškai eliminuoti. Dėl to įmonės atsigręžia į atsinaujinančių išteklių energetikos sprendimus, o taip pat siekia modernizuoti savo valdomą infrastruktūrą ir automobilių parkus, prioritetą teikiant elektra varomoms transporto priemonėms.
Įmonių dėmesys savo poveikiui aplinkai ir siekis jį sumažinti, be abejo, yra teigiamas dalykas. Tos įmonės, kurios nenori ar nesugeba savo noru pereiti prie tvaresnių praktikų galiausiai vis vien bus priverstos tai padaryti dėl rinkos ir investuotojų spaudimo bei griežtėjančios reguliacinės aplinkos. Dėl to tikrai geriau nelaukti, o veiksmų imtis jau šiandien, sako Ž. Klusovskienė.
Anot specialistės, greičiausiai tai lėmė ir aktyvų verslų susidomėjimą vos prieš 1,5 metų rinkai pasiūlytais ilgalaikiais energijos įsigijimo kontraktais.
Šiandien jau beveik 250 Lietuvos bei kiek daugiau nei 800 Baltijos šalių įmonių, tarp kurių tiek stambus, tiek vidutinis verslas, yra sudariusios ilgalaikius energijos įsigijimo susitarimus su Enefit, kurie užtikrina žaliosios energijos tiekimą iš vėjo jėgainių parkų iki 2033-ųjų. Laikome tai itin geru rezultatu, kadangi nors tokia praktika užsienyje taikoma jau daugiau nei dešitmetį, Baltijos šalyse iki šiol neturėjome nieko panašaus, sako Ž. Klusovskienė.
Siekiant užtikrinti skirtingų verslų poreikius, Enefit savo klientams siūlo įvairiapusį tvarių paslaugų paketą bei nuolat teikia konsultacijas, kaip diegti aplinkai draugiškus sprendimus ir CO2 pėdsaką reikšmingai mažinti visose verslo grandyse.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti