Įtampa verslo aplinkoje gamybininkus skatina ieškoti išeičių

Reklama publikuota: 2022-07-18
Simonas Bauža, bendrovės „PakMarkas“ Robotikos vystymo vadovas.
svg svg
Simonas Bauža, bendrovės „PakMarkas“ Robotikos vystymo vadovas.

Gamybos procesų automatizavimas toli gražu nebėra nauja tema, tačiau aktualumo nepraranda, veikiau priešingai. Griežtėjantys reikalavimai dėl darbuotojų sveikatos prevencijos bei darbo sąlygų, kylantis darbo užmokestis ir darbuotojų stygius tampa svarbia paskata automatizacijai ir robotizacijai. Juolab kad rinkoje yra sprendimų, pritaikytų ne tik stambioms bendrovėms, bet ir vidutinio dydžio ar net mažiems verslams, o jų įdiegimas atneša daugialypę naudą.

Viena iš karščiausių aktualijų, svarbių pramonės įmonėms – pasikeitusi krovinių tvarkymo rankomis reglamentacija. 2022 gegužės 1 d. įsigaliojusi „Ergonominių profesinės rizikos veiksnių tyrimo metodinių nurodymų“ redakcija apibrėžia naujus svorio reikalavimus rankomis tvarkomiems kroviniams. Vietoje buvusio fiksuoto svorio – 10 ir 30 kg – dabar reglamentuojamas krovinio svoris moterims svyruoja nuo 3 iki 16 kg, vyrams – nuo 5 iki 25 kg.

Šiuo sprendimu, kaip teigiama Valstybinės Darbo inspekcijos išaiškinime, siekiama gerinti su darbu susijusių ligų prevenciją: ergonominių veiksnių lemtos profesinės ligos šalyje sudaro beveik pusę visų pastaraisiais metais nustatytų profesinių ligų.

O darbdaviams, jau susiduriantiems su augančiu darbo užmokesčiu ir darbuotojų deficitu, griežtėjantys reikalavimai reiškia viena: darbo rankų, reikalingų įgyvendinti gamybos planus, stygius pasijus dar aštriau, nei iki šiol. Ypač jį pajus įmonės, dirbančios su didesnio svorio, stambiagabaričiais kroviniais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Į pagalbą – automatizavimas

„2022 m. I ketv. vidutinis mėnesinis darbo užmokestis lyginant su 2020 m. atitinkamu laikotarpiu išaugo 25%. Per tą patį laiką MMA pakilo nuo 607 EUR iki 730 EUR, o laisvų darbo vietų skaičius pasiekė rekordinius 26-27 tūkst. Šiuo metu rinkoje ypač trūksta nekvalifikuotų darbuotojų, atlyginimų augimas įsibėgėja, o darbų profesinės rizikos vertinimo reikalavimai tik griežtėja. Darbdaviai dabar atsidūrę padėtyje, kai būtina ieškoti kūrybingų išeičių iš susiklosčiusios situacijos“, – konstatuoja Simonas Bauža, bendrovės „PakMarkas“ Robotikos vystymo vadovas.

Viena galimų išeičių – darbo palengvinimas bei darbo procesų automatizavimas, leidžiantis ne tik padidinti darbo našumą ir produktyvumą, bet ir gerinantis ergonomiką bei darbo saugą. Inžinerinių ergonominių sprendimų spektras yra itin platus: nuo rankinių-mechaninių ar pusiau automatinių įrenginių iki pilnai automatinių sudėjimo ir nuėmimo nuo paletės sistemų. Kuris jų tinkamiausias konkrečiai įmonei, verta spręsti kartu su specialistais. S. Baužos teigimu, jei projektas, konservatyviai skaičiuojant, atsiperka per 1,5 metų, o įranga gali atitarnauti bent 100 000 valandų, vertėtų nedelsiant svarstyti apie tokią investiciją.

„Pradžioje svarbu atlikti namų darbus – išsigryninti problemą, pasidomėti galimybėmis ir rinkoje įgyvendintais sprendimais, apsibrėžti užduotį, biudžetą bei įgyvendinimo terminus. Turint viziją jau galima tikslingai kreiptis į integratorių, kuris ne tik pateiks tinkamus klausimus, bet ir padės parengti projektą“, – pataria ekspertas. Linijų automatizavimo srityje „PakMarkas“ dirba jau daugiau nei du dešimtmečius.

Vieni iš naujausių bendrovės vykdytų projektų – pusiau automatinis ir pilnai automatinis dėžių ir termo plėvele aptrauktų paketų paletavimas chemijos, maisto ir gėrimų pramonės įmonėse.  Įdiegti sprendimai ne tik reikšmingai padidino linijų produktyvumą, bet ir leido sumažinti darbo vietų skaičių gamyboje.

Daugialypė nauda

Automatizacija bei robotizacija atneša ne tik apčiuopiamus ir paskutinėje finansinių ataskaitų eilutėje matomus rezultatus. Ji kelia ir įmonės prestižą, sustiprina šiuolaikiškos, koja kojon su inovacijomis žengiančios bendrovės įvaizdį, padeda palaikyti pastovų darbo kokybės lygį, sumažina žmogiškų klaidų tikimybę bei sandėlio išlaidas.

Artūras Perednis, „Gubernijos“ gamybos direktorius.
Artūras Perednis, „Gubernijos“ gamybos direktorius.

Tai – racionali ir daugelį įmonės veiklos aspektų teigiamai paveikianti investicija.

„Automatizavimas visų pirma didina veiklos efektyvumą, atveria galimybes pakelti gamybos našumą, užtikrinti, kad procesai vyktų žymiai greičiau, sklandžiau. Be to, leidžia pasiekti aukščiausius kokybės standartus. Tačiau ne mažiau reikšmės turi ir tai, kad naujos, modernios technologijos užtikrina patogumą bei geras darbo sąlygas mūsų darbuotojams. Tai mums labai svarbu“, – kalba Artūras Perednis, „Gubernijos“ gamybos direktorius.

„Gubernijos“ alaus daryklą 2018 m. įsigijo AB „MV GROUP Production“ ir nuo to laiko nuosekliai investuoja į įrangos modernizaciją, pažangias technologijas, naujus produktus. Kaip ir kiekvienoje  gamybos įmonėje, kroviniai, jų kėlimo darbai gamykloje – kasdienybė. Praėjusiais metais „Gubernija“ automatizavo paketų dėjimą ant palečių – darbuotojų rankomis dirbtą sunkų ir nepatogų darbą perėmė Japonijoje gamintas robotas, atliekantis jį kur kas efektyviau. Į paletavimo įrangą bendrovė investavo 330 000 Eur., projektą įgyvendino kartu su „PakMarku.“

Pasak A. Perednio, paketų sudėjimo automatizavimas – tik pirmasis žingsnis robotizuojant gamybą. Šiems metams gamykla toliau planuoja dirbti automatizavimo linkme, atnaujinti programas.

„Projekto įgyvendinimui vėl pasirinkome partnerius iš Lietuvos. Esame lietuviška darykla, todėl labai džiaugiamės galėdami kokybiškai bendradarbiauti su savo šalies įmonėmis“, – sako vienos seniausių alaus daryklų Lietuvoje Gamybos vadovas.

Ne tik stambiam verslui

Pasak S. Baužos, mūsų šalies ir regiono ypatumas – vyraujančios smulkios ir vidutinės įmonės, turinčios platų produktų spektrą ir gaminančios nedidelėmis partijomis. Paprastai jų biudžeto galimybės yra gan ribotos, o vietos gamybinėse patalpose trūksta. Todėl Baltijos regiono pramonės automatizacijos ateitis – lankstūs, kompaktiški ir ekonomiški sprendimai.

„Pavyzdžiui, mažose ir vidutinėse įmonėse puikiai pritaikoma pusiau automatinė paletavimo sistema su robotu. Ji užima vos 10 kv. m., gali dirbti su 2 linijomis vienu metu, o kilus poreikiui, ją nesunku perkelti kitur ir modernizuoti. Norėdamos minimaliais kaštais palengvinti operatoriams palečių pakrovimo ir iškrovimo darbus, įmonės dažnai renkasi rankinius keltuvus“, – vardina „PakMarko“ Robotikos vystymo vadovas.

Nuo 2018 m. pasaulinio gamintojo „Kawasaki“ pramoninius robotus atstovaujantis „PakMarkas“ vertinamas kaip vienas Baltijos šalių rinkos lyderių, dirbančių su maisto, gėrimų, chemijos pramonės bendrovėmis. Naujausi „PakMarko“ įgyvendinami projektai – stiklinių butelių sudėjimo į plastikines dėžes įranga, molinių butelių keliomis eilėmis depaletizatorius, plastikinių bakelių su skysčiais sudėjimo ant paletės sprendimas – palengvins operatorių darbą, o kai kuriais atvejais našumą daugiau nei padvigubins.

2021 m. bendrovė įgyvendino du reikšmingus koncepcinius projektus: mobilų kompaktišką paletavimo su robotu sprendimą svoriams iki 100 kg krauti bei robotinę gofruoto kartono dėžių išlankstymo sistemą darbui su trimis skirtingais formatais, pasiekiančią iki 10 vnt/min našumą.  Abu jie orientuoti būtent į mažesnius verslus, siekiant dar geriau padėti įgyvendinti smulkių ir vidutinių įmonių automatizacijos poreikius.

Akivaizdu, kad su griežtėjančiomis krovinių kėlimo taisyklėmis susidurs dauguma gamybos bendrovių, nepriklausomai nuo jų dydžio. Pasak „Gubernijos“ Gamybos vadovo A. Perednio, darbuotojų trūkumas – jau dabar daugelio gamybos įmonių galvos skausmas. Ir nors tikrai ne visus rankinius darbus galima perleisti mašinoms, procesų automatizavimas bei robotizavimas gali padėti bent iš dalies išspręsti šią problemą ir užtikrinti, kad verslas judėtų pirmyn sklandžiai, šiuolaikiškai ir efektyviai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Rašyti komentarą 0
EK nemano, kad Rusija atnaujins tiekimą dujotiekiu „Nord Stream 1“

Europos Komisija nemano, kad Rusija atnaujins dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream 1“ po to, kai šią...

Pramonė
18:00
„Lifosa“ netrukus išsiųs pirmąją po pertraukos produkcijos siuntą

Kėdainių fosforo trąšų bendrovė „Lifosa“ ruošiasi grįžti prie įprasto darbo režimo. Liepos 27 d. dalis...

Pramonė
17:43
„Litgrid“ perdavimo linijoje Vakarų Lietuvoje diegia dirbtinio intelekto technologijas

Palangos ir Vydmantų transformatorines pastotes jungiančioje 110 kV linijoje bus įrengtos sensorių ir...

Pramonė
15:19
STT: savivalda piktnaudžiauja prastu vėjo parkų PAV reglamentavimu

Vėjo energetikos projektų poveikio aplinkai vertinimo (PAV) reglamentavimas nėra nuoseklus ir aiškus, todėl...

Pramonė
15:13
Estų maisto pramonė karštligiškai ieško pakaitalo dujoms Premium

Estijos maisto pramonė, kuri yra viena didžiausių dujų vartotojų šalyje, neturi garantijų, kad dujos bus...

Pramonė
15:09
„Orlen Lietuva“ parengė statybos aikštelę 641 mln. Eur vertės modernizavimo projektui

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo ir importo gamykla...

Pramonė
09:29
TEA: ES reikia užpildyti saugyklas 90%, jei žiemą tikisi išgyventi be rusiškų dujų 1

Europos pastangų diversifikuoti dujų tiekėjus nepakaks, kad šią žiemą žemynas galėtų išgyventi be rusiškų...

Rinkos
09:27
Žaliosios energetikos anšlagas temdo populiarios investicijos perspektyvas Premium

Gyventojai, investuojantys į nuotolines saulės elektrines, dar porą metų gali būti ramūs – dabartiniais...

Rinkos
05:45
„Stellantis“ nutrauks „Jeep“ gamybą Kinijoje

JAV ir Europos automobilių gamintoja „Stellantis“ pirmadienį pranešė, kad Kinijoje nutrauks savo visureigio...

Pramonė
2022.07.18
M. Draghi Alžyre bando susitarti dėl dujų tiekimo didinimo

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi pirmadienį pradėjo vizitą Alžyre, ketindamas pasirašyti keletą...

Verslo aplinka
2022.07.18
„Enefit“ pelnas Lietuvoje pernai augo 29 kartus 13

Estijos valstybinio energetikos koncerno „Eesti energia“ antrinė elektros ir dujų tiekimo bendrovė „Enefit“...

Pramonė
2022.07.18
ES sieks per keletą metų padvigubinti dujų importą iš Azerbaidžano iki 20 mlrd. kubinių metrų

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, kad ES nori padvigubinti iš Azerbaidžano...

Pramonė
2022.07.18
Vokiečių dujininkė „Uniper“ išnaudojo 2 mlrd. Eur valstybinę kredito liniją 1

Vokietijos energetikos milžinė „Uniper“, teigianti, kad dėl rusiškų dujų stygiaus susiduria su didžiuliu...

Rinkos
2022.07.18
„Boeing“ prognozuoja tolimesnį komercinių orlaivių laivyno augimą

JAV aviacijos pramonės milžino prognozė rodo, kad pandemija iš esmės nepakeitė ilgalaikių komercinės...

Logistika
2022.07.18
Viso gero, didmiesti! Verslą galima kurti ir kaime Premium 1

Vis daugiau jaunų žmonių kardinaliai pakeičia gyvenimą atsisakydami karjeros ir iš miesto persikeldami...

Gazelė
2022.07.18
Teismas sustabdė „Inter RAO Lietuvos“ bankroto procesą

Vilniaus apygardos teismas laikinai sustabdė Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ kontroliuojamos...

Pramonė
2022.07.18
Į Klaipėdą atvyko 150.000 kub. m dujų krovinys iš JAV

Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą pasiekė didelis dujų krovinys iš JAV. Tai jau antras...

Rinkos
2022.07.18
Vilnius nebėra tik taškas Suomijos plieno gigantės žemėlapyje: išsiplėtęs globalių paslaugų centras sustoti neketina Verslo tribūna

Pasaulyje pripažintos nerūdijančiojo plieno gamybos lyderės „Outokumpu“ atėjimas į Lietuvą tapo bene...

Pramonė
2022.07.18
„Achema“ apyvartai pasiskolino 40 mln. Eur

Azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintojai „Achemai“ bankas „Swedbank“ suteikė 40 mln. Eur...

Pramonė
2022.07.18
Įtampa verslo aplinkoje gamybininkus skatina ieškoti išeičių Verslo tribūna

Gamybos procesų automatizavimas toli gražu nebėra nauja tema, tačiau aktualumo nepraranda, veikiau...

Pramonė
2022.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku