Pasauliniai žaidėjai sutarė toliau didinti naftos gavybą

Saudo Arabija, Rusija ir kiti pagrindiniai naftos gamintojai ketvirtadienį sutarė dar šiek tiek padidinti juodojo aukso gavybą, nepaisydami rizikos, kuri kyla paklausai dėl COVID-19 apribojimų Kinijoje.
Be paklausos, rizika kyla ir pasiūlai visų pirma, dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, taip pat dėl Europoje svarstomo galimo rusiškos naftos embargo.
Tačiau Naftą eksportuojančių valstybių organizaciją (OPEC) ir jos partnerius vienijančios vadinamosios OPEC+ grupės nariai per ketvirtadienį surengtą trumpą susitikimą pakartotinai patvirtino sprendimą bendrą mėnesinę gavybą birželį padidinti 0,432 mln. barelių per dieną, rašoma grupės paskelbtame pranešime.
Naftos kainos trečiadienį smarkiai pakilo Brent rūšies naftos kaina sesijos pabaigoje viršijo 110 USD už barelį ir šis lygis buvo aukščiausias per pustrečios savaitės.
Ketvirtadienį maždaug 12 val. 45 min. Lietuvos laiku Brent kainavo 110,47 USD už barelį, o WTI rūšies nafta 107,83 USD už barelį.
Analitikai bendrai prognozavo, kad OPEC+ grupė nepakeis savo gavybos strategijos.
OPEC greičiausiai laikysis savo plano, nepaisydamas besitęsiančio nestabilumo, susijusio su Rusijos ir Ukrainos konfliktu, naujienų agentūrai AFP prieš OPEC+ susitikimą pareiškė brokerių grupės XTB analitikas Walidas Koudmani, paminėjęs paklausos mažėjimo perspektyvą, kurią lemia Kinijoje dėl koronaviruso plitimo įvedami karantinai.
Kas mėnesį po 0,432 mln. barelių per dieną naftos gavybą OPEC+ didina nuo 2021 metų pavasario, kai ekonomika pradėjo atsigauti po pandemijos sukrėtimo.
Kinija pagrindas elgtis atsargiai
Kinija, kuri tebesilaiko nulinės COVID-19 tolerancijos strategijos, pastarosiomis savaitėmis kovojo su didžiausiu šalyje koronaviruso protrūkiu nuo 2020 metų pavasario.
Pekinas trečiadienį uždarė dešimtis metropoliteno stočių ir gyventojai baiminasi, kad mieste bus įvestas karantinas, kuris jau buvo paskelbtas Šanchajuje didžiausiame šalies mieste, turinčiame 25 mln. gyventojų.
Lėtėjantis aktyvumas Kinijoje neabejotinai yra vienas iš veiksnių, kurie pateisins jų sprendimą nekeisti savo plano, nepaisant didėjančio tarptautinio spaudimo didinti gavybą, nes pasaulyje vis labiau aštrėja energetinė krizė, agentūrai AFP prieš OPEC+ susitikimą pareiškė Swissquote Bank analitikė Ipek Ozkardeskaya.
Tai viena iš priežasčių toliau elgtis atsargiai, pažymėjo City Index ir Forex.com analitikas Fawadas Razaqzada.
Ekspertai prognozavo, kad savo strategijos OPEC+ neatsisakys ir dėl planuojamų naujų ekonominių sankcijų Rusijai.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Europos Parlamentui pareiškė, kad Komisija šeštajame sankcijų Rusijai rinkinyje ragina iki 2022 metų pabaigos uždrausti visos ir neperdirbtos, ir perdirbtos rusiškos naftos importą jūra ir naftotiekiais.
Milžiniškas poveikis
Tokia perspektyva kelia grėsmę pasiūlai Europos rinkoje, kurioje jau vyrauja didelė įtampa.
Tam, kad sankcijos įsigaliotų, joms turi pritarti visos 27 Europos Sąjungos (ES) valstybės narės, tačiau nuo tiekimo iš Rusijos itin priklausoma Vengrija jau pareiškė nepritarianti šiam ES planui jo dabartine forma.
Jeigu (ES VŽ) sugebės įtikinti savo narius patvirtinti planą ... tai padarys milžinišką poveikį rusiškos naftos eksportui, pareiškė F. Razaqzada.
Tačiau OPEC+ grupė, kuri stengiasi išlikti vieninga ir nenori gadinti santykių su Maskva viena iš savo narių, vėlgi padėties tikrai neišgelbės, prieš OPEC+ susitikimą sake I. Ozkardeskaya.
Kartelis aiškiai davė suprasti, kad karas Ukrainoje, kuris daro poveikį Rusijos eksportui, nėra priežastis nerimauti (dėl tiekimo VŽ), pareiškė ji.
Turto valdymo bendrovės SPI Asset Management analitikas Stephenas Innesas pažymėjo, jog požiūris pažiūrėsim pamatysim, kurio laikosi OPEC+, tampa vis labiau nepriimtinas ir prieštarauja grupės deklaruojamai misijai.
Štai kodėl jie nuolat kritikuojami už tai, kad yra lėti ir techniškai nepasirengę reaguoti į naujausius pokyčius pasaulio rinkose, pareiškė jis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti