Ką Lietuvoje nutarė Europos klasterių lyderiai?

Reklama publikuota: 2022-04-29
svg svg

Dėl karo Ukrainoje įvykę geopolitiniai pokyčiai pastūmėjo verslus permąstyti savo strategijas ir verslo modelius bei privertė tiek pertvarkyti esamas tiekimo grandines, tiek ieškoti naujų. Be to, tai paskatino visus mąstyti apie dar gilesnę integraciją į Europos Sąjungos bendrąją rinką, kadangi ji padėtų amortizuoti tokių staigių ir nuo pačių įmonių nepriklausomų pokyčių atsiradimo galimybę. Tad Europos Komisija renginiui, vykusiam balandžio 26–27 dienomis, kuriame buvo kalbama apie rizikos šalinimą, atsparumo didinimą ir kuriamų vertės grandinių stiprinimą Europoje geopolitinių iššūkių akivaizdoje, neatsitiktinai pasirinko Lietuvą. Mūsų šalis tapo viena iš pagrindinių „Clusters meet Regions“ renginių ciklo vietų.

Atviro visuomenei renginio metu Vilniuje susirinkę Europos klasterių lyderiai kartu su Europos Komisijos atstovais, Lietuvos valdžios pareigūnais bei verslo lyderiais aktyviai diskutavo apie Senojo žemyno klasteriams aktualias problemas ir jų sprendimo būdus siekiant sustiprinti bendradarbiavimą regione.

Renginys pritraukė dalyvių iš visos Europos – nuo Maltos iki Švedijos bei nuo Portugalijos iki Estijos. Konferencijos ir kitą dieną vykusių individualių verslo susitikimų (angl. matchmaking) sesijos rimtumą ir didelį įtraukimą atspindėjo ir solidus organizatorių būrys. Prie Europos Komisijos organizuojant šį tarptautinį verslo renginį prisidėjo LR Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Europos klasterių bendradarbiavimo platforma (ECCP), „AgriFood Lithuania DIH“, „SmartFood“ klasteris bei Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). 

Klasteriai – svarbus instrumentas 

Renginį atidaręs už vidaus rinką atsakingas Europos Komisijos narys Thierry Breton teigė, kad šiandien susiduriame su iki šiol precedento neturėjusiomis krizėmis. Nuo koronaviruso pandemijos iki brutalios ir nepateisinamos Rusijos agresijos Ukrainoje bei Kinijos veikimų prieš Lietuvą nesilaikant Pasaulio prekybos organizacijos taisyklių. Anot jo, būtinos sankcijos, nukreiptos prieš Rusijos ekonomiką, paveikė ir Europos verslus bei atskirus sektorius, tiekimo grandines. Europos Komisijos narys pažymėjo, kad pamoka, kurią turime išmokti, yra stiprios ir atsparios vieningos rinkos turėjimas. T. Breton nuomone, klasteriai prie to gali reikšmingai prisidėti ir jau įrodė, kad gali būti svarbūs. „Laikas pradėti tarpusavyje kalbėtis be užsibrėžtų išankstinių linijų ir tabu. Be to, būtinos stiprios partnerystės ir bendradarbiavimas tarp Europos verslų, politikos kūrėjų ir įgyvendintojų. Tai ir prasideda nuo tokių renginių kaip šis Vilniuje“, – pranešimą užbaigė Europos Komisijos narys T. Breton.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Europos Industrinės politikos darbotvarkę pristatęs EK departamento, atsakingo už valdyseną ir ryšius, direktorius Jakub Boratynski išskyrė šiuos pagrindinius tikslus: stiprinti bendrosios rinkos atsparumą, išanalizuoti ir išspręsti egzistuojančias strategines priklausomybes, paspartinti dvejopą transformaciją ir bendrai sustiprinti verslo atsparumą. Anot EK atstovo, klasteriai yra svarbi šių tikslų įgyvendinimo dalis, todėl jiems yra ir bus suteikiami įrankiai, padėsiantys šiuos tikslus įgyvendinti.

J. Boratynski įvertindamas „Clusters meet Regions“ renginių ciklą teigė, jog tokias konferencijas Europos Komisija organizuoja tam, kad klasteriai ir politikos kūrėjai būtų suvesti bendram dialogui. Tai padeda klasteriams būti aktyviau įtrauktiems į politikos kūrimą ir įgyvendinimą, didina įvairių valdžios institucijų informuotumą apie klasterių potencialą bei skatinama bendradarbiavimą tarp įvairių Europos regionų sektoriniu ir tarpsektoriniu mastu.

Europos Komisijos pareigūnų nuomonei pritarė renginyje dalyvavusi Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė. „Klasteriai yra labai svarbi Lietuvos ekonomikos ekosistemos dalis, kuri stipriai prisideda prie aukštą pridėtinę vertę kuriančių verslų tokių kaip lazerių industrija, biotechnologijų sritis bei pažangių žemės ūkio technologijų, produktų ar maisto gamyba augimo. Be to, klasteriai padeda vystytis Lietuvos regionams. Kaip ministerija labai tikimės, kad tokiuose renginiuose Lietuvos verslas atras tvarių ir ilgalaikių partnerysčių“, – renginio metu teigė Ekonomikos ir inovacijų viceministrė. 

Kas yra klasteriai?

Lietuvos klasterių tinklo ir „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė vaizdingai atsakė į klausimą, kurio dažnai mažiau su klasterių veikla susipažinęs žmogus nedrįsta viešai paklausti.

Kas yra klasteris? Tokį klausimą jai uždavė septynmetis sūnus prieš šį renginį. Atsakymo paieškomis ji pasidalino su renginį stebėjusiais svečiais iš daugiau nei 30 valstybių, kurių daliai tai irgi buvo pirmoji pažintis su klasterių bendruomene.

„Teoriniame lygmenyje tai verslo bendruomenės, dažnai apribotos aiškia geografine padėtimi ir veikiančios kartu. Kita vertus, kas yra klasteris skaitmeniniame amžiuje, kada viskas yra labai lengvai pasiekiama? Man klasteris yra grupė organizacijų, dirbančių kartu, kuri gali būti matoma kaip viena sistema. Labai svarbu pabrėžti, kad klasteriai turėtų būti matomi kaip viena kartu dirbanti sistema, kuri reikšmingai prisideda prie vieningos rinkos ir verslų bei valstybių atsparumo didinimo, dvejopos transformacijos, regionų stiprinimo ir aukštos pridėtinės vertės kūrimo“, – viename iš labiausiai įsiminusių konferencijos pranešimų teigė Lietuvos klasterių tinklo ir „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė K. Šermukšnytė- Alešiūnienė. 

Verslo susitikimų renginyje – naujos partnerystės

Antrąją didžiausius Senojo žemyno klasterius iš visos Europos sukvietusio renginio dieną vyko B2B susitikimų sesija. Tai buvo „MITA“ koordinuojamo projekto „InoLink“ inicijuota verslo partnerių paieškos sesija, skirta bendradarbiavimui regione stiprinti. Jos metu susitiko daugiau nei 230 verslų atstovų iš 31 valstybės, kurie turėjo galimybę pristatyti save ir atrasti naujus kontaktus plečiant savo veiklą į naujas rinkas užsienyje.

„Tokie susitikimai suteikia neįkainojamos patirties, naujų idėjų, kontaktų ir galimybę save pristatyti per labai trumpą laiką labai plačiam ratui potencialų partnerių. Nors dažniausiai tai buvo pirmieji kontaktai, po kurių iškart negimsta sutartys ir kontraktai, tačiau užsimezgusi sėkminga partnerystė ir sutarti susitikimai ateityje gali leisti įmonėms pakankamai greitai atrasti naujas eksporto rinkas ir patikimus ilgalaikius partnerius“, – šių susitikimų svarbą pabrėžė Lietuvos klasterių tinklo prezidentas ir „LitMEA“ direktorius Giedrius Bagušinskas. 

„AgriFood Lithuania DIH“ dalyvauje projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“, kurį koordinuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Projektas skatina įmonių jungimąsi į klasterius, didina klasterių brandą, skatina jų augimą ir tarptautinį bendradarbiavimą. Projekto partneris – Lietuvos inovacijų centras (LIC). Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. 

  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Rašyti komentarą 0
COVID-19 vakcina vėl paskatino įspūdingą „Pfizer“ pajamų augimą

JAV farmacijos milžinė „Pfizer“ pranešė apie dar vieną ketvirtį įspūdingo pajamų augimo, kurį užtikrino jos...

Pramonė
2022.05.03
„Stellantis“ perka BMW ir „Mercedes“ dalijimosi automobiliais verslą

JAV ir Europos automobilių gamintoja „Stellantis“ antradienį pareiškė sutikusi įsigyti Vokietijos automobilių...

Rinkos
2022.05.03
Bulgarijos premjeras tikisi, kad naujas SGD terminalas Graikijoje pakeis Europos energetikos žemėlapį

Graikijos šiaurės rytų uostamiestyje Aleksandrupolyje įrengiamas plaukiojantis suskystintų gamtinių dujų...

Verslo aplinka
2022.05.03
Detalių pristigęs Rusijos automobilių gamintojas pagalbos kreipėsi į Iraną

Rusijos automobilių gamintojas paprašė Irano tiekti jam svarbius komponentus, kurių jis nebegali gauti iš...

Pramonė
2022.05.03
TOP 20 maisto ir gėrimų pramonės įmonių, I ketvirtį sumokėjusių daugiausia mokesčių Premium

Per šių metų pirmąjį ketvirtį TOP 20 Lietuvos maisto ir gėrimų pramonės įmonės valstybei pervedė daugiau nei...

Pramonė
2022.05.03
Estijos pramonė per metus didėjo 7,8%

Estijos pramonės gamyba kovą, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, palyginamosiomis kainomis didėjo...

Pramonė
2022.05.03
Karantinai Kinijoje smukdo JAV pramonės aktyvumą

Dėl naujos pandeminių karantinų Kinijoje bangos padaugėjus tiekimo grandinių sutrikimų, aktyvumas JAV...

Pramonė
2022.05.03
„Continental Automotive Lithuania“ pelningai dirbti pradės 2025 m. 2

Elektronikos komponentų ir sensorių gamybos UAB „Continental Automotive Lithuania“, pabrangus žaliavoms,...

Pramonė
2022.05.03
ES ruošiasi galimam rusiškų dujų tiekimo nutraukimui

Europos Sąjunga (ES) pirmadienį įspėjo nares pasirengti galimam visiškam rusiškų dujų tiekimo nutraukimui,...

Pramonė
2022.05.03
Karo išvakarėse inovaciją pristatę kretingiškiai pardavimus didins kartais Premium

Pernai vasarį pradėję naujojo produkto – PET su „FlexBlow“ deguonies barjeru – kūrimą UAB „Terekas“ turbūt nė...

Pramonė
2022.05.03
Iššūkiai žemės ūkyje skatina sektoriaus modernizaciją Verslo tribūna

Rusijos karo sukelti padariniai maisto grandinėms, kylančios kainos, infliacija, darbo jėgos trūkumas, ES...

Agroverslas 2023
2022.05.03
30 ABB metų Lietuvoje: pasaulinio lygio patirtis ir motyvuota komanda Verslo tribūna

Jau 30 metų mūsų šalyje sėkmingai veikianti kompanija ABB yra viena pirmųjų tarptautinių įmonių, įsikūrusių...

Pramonė
2022.05.03
Suomių „Fennovoima“ stabdo naujos atominės elektrinės kontraktą su „Rosatom“

Suomijos konsorciumas „Fennovoima“ pirmadienį pranešė nutraukiantis sutartį dėl atominės elektrinės statybos...

Verslo aplinka
2022.05.02
D. Kreivys mano, jog paspartinti sinchronizaciją būtų įmanoma dalį projektų įgyvendinant vėliau

Lietuvos elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentine Europa būtų galima pagreitinti pirmiau įgyvendinus...

Pramonė
2022.05.02
„Litgrid“ akcininkai pritarė 38,6 mln. Eur sutarčiai su „Žilinskis ir Co“

Elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ akcininkai pritarė 38,6 mln. Eur (su PVM) vertės sutarčiai...

Pramonė
2022.05.02
Dujų srautai iš Lietuvos į Lenkiją siekia trečdalį GIPL pajėgumo

Sekmadienį pradėjus veikti vienam svarbiausių pastarojo dešimtmečio Lietuvos strateginių projektų –...

Pramonė
2022.05.02
Infograma: Rusijos veiksmai užgrobtuose Ukrainos branduoliniuose objektuose

VŽ pateikia visų svarbiausių žinomų Rusijos veiksmų sąrašą užgrobtuose Ukrainos branduoliniuose objektuose.

Verslo aplinka
2022.05.02
Vilniaus kogeracinė jėgainė iki metų pabaigos veikti nepradės 5

„Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro katilų sistemas už 30 mln. Eur įrengs...

Pramonė
2022.05.02
„Lavango Engineering“: vietos užsakovai atsigręžė į mus, užsakymų turime iki rudens

Maisto pramonės įrenginių gamyba užsiimanti Lietuvos kapitalo bendrovė „Lavango Engineering“ pernai padidino...

Pramonė
2022.05.02
ES susitarimą dėl rusiškos naftos embargo temdo Vengrijos veto 4

Trys Europos Sąjungos šalys – Vengrija, Austrija ir Slovakija – nusprendė nebeblokuoti siūlymų įvesti naftos...

Pramonė
2022.05.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku