Tokių įmonių Europoje – vos 10: elektronikos atliekų perdirbėjai pasiekė ambicingą tikslą

Reklama publikuota: 2021-11-26
„EMP recycling“ vadovas Darius Valeika.
svg svg
„EMP recycling“ vadovas Darius Valeika.

Lietuvos visuomenės sąmoningumas stipriai keičiasi – prieš dvidešimtmetį elektroninės įrangos atliekas į buitinius konteinerius mesdavę gyventojai dabar jau ne tik suvokia šių atliekų pavojingumą, bet ir vis dažniau pasirūpina tinkamu jų perdirbimu ar utilizavimu. Tačiau elektronikos perdirbėjų veiklą kasmet apsunkina ir patys gamintojai ir importuotojai, į rinką išleisdami vis daugiau sunkiai perdirbamų produktų. Kaip keičiasi šis sektorius ir kokių modernių sprendimų imasi elektroninės įrangos atliekų perdirbėjai, pasakoja neseniai išskirtinį „Weeelabex“ sertifikatą įgijusios įmonės „EMP recycling“ vadovas Darius Valeika.

„Daugiau nei 20 metų veikdami elektros ir elektroninės įrangos perdirbimo srityje ir būdami didžiausia tokio tipo įmone Baltijos šalyse, iš arti galime stebėti šio sektoriaus pokyčius ir patys būti jų dalimi. Per šį laiką ne tik augo visuomenės sąmoningumas, griežtėjo atliekų tvarkymo reguliavimas, bet ir modernėjo pačios perdirbimo technologijos. Kasmet susidurdami su vis didesniu ir sunkiau perdirbamu elektronikos atliekų srautu ir siekdami jas tvarkyti kaip įmanoma efektyviau, nusprendėme atnaujinti perdirbimo procesus, investuoti tiek į technologijas, tiek į darbuotojų žinias. Šiuo metu mūsų veikla atitinka itin aukštus Europos atliekų perdirbimo standartus, o tai patvirtina „Weeelabex“ sertifikatas, kurį tokiam plačiam atliekų srautui turi viso labo 10 organizacijų visame žemyne“, – pažymi D. Valeika.

Perdirbimą sunkina gamintojai

Generalinis direktorius pasakoja, kad 1999 m. darbą pradėjusios įmonės veiklos esmė – ne tik elektronikos, buitinės technikos, bet ir spalvotųjų ir juodųjų metalų bei katalizatorių atliekas paversti kokybiškomis antrinėmis žaliavomis ir taip jas grąžinti į gamybos ciklą. „EMP recycling“ valdo 10 atliekų supirkimo punktų visoje Lietuvoje, turi atliekų surinkimo sistemą bei didžiąją dalį atliekų perdirba patys gamykloje Vilniaus rajone. Čia atliekos tampa antrine žaliava, kuri iškeliauja į lydymo gamyklas.

„Elektronikos atliekas perdirbame nuo 2003 metų, o 2004-aisiais pirmieji šalyje pradėjome elektronikos atliekų iš namų surinkimo sistemą. Tuo metu visuomenė dar nelabai suprato, kodėl mes tai darome ir kuo elektronikos atliekos yra pavojingos bei skiriasi nuo visų kitų. Žinoma, dabar pasikeitė ne tik gyventojų sąmoningumas, bet ir visas sektorius, atsirado įvairūs atliekų tvarkymo reguliavimai, taisyklės, priežiūra, teisinė bazė – reikalavimai nuolat griežtėja. Be to, ir patys atliekų darytojai jau kreipia dėmesį, nori įsitikinti, ar atliekos bus teisingai, pagal reikalavimus sutvarkytos ir tai bus patvirtinta dokumentais“, – tikina pašnekovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Stiprėjantį gyventojų sąmoningumą rodo ir skaičiai – anot D. Valeikos, įmonei perduodamų atliekų kiekiai kasmet auga maždaug dešimtadaliu. Vis mažiau nusibodusių ar nebetinkamų naudoti prietaisų paliekama prie komunalinių atliekų konteinerių, pamiškėse ar kitose vietose.

nuotrauka::1 right

„Šiuo metu jau didelė visuomenės dalis supranta, kad tokios atliekos yra pavojingos aplinkai, žmonių sveikatai ir turi būti atsakingai perdirbamos arba utilizuojamos. Turime ir nuolatinių klientų, kuriems jau įprasta šias atliekas atskirti ir atiduoti tinkamam perdirbimui. Žinoma, ir mes, perdirbėjai, nuolat svarstome, kaip atliekų pridavimą padaryti dar patogesnį ir paprastesnį mūsų klientams, kad kuo daugiau atliekų būtų sutvarkytos saugiai ir tinkamai“, – pažymi pašnekovas.

Tačiau yra ir ne tokių džiuginančių tendencijų. D. Valeika atkreipia dėmesį, kad elektronikos atliekų kiekiai kasmet pastebimai auga. Vartotojams siūloma įsigyti daugybė pačių įvairiausių elektronikos gaminių, kurių gamybos sudėtis nuolat keičiasi. Elektronikos atliekos skirstomos ir perdirbamos skirtingais būdais, tad neatsakingai pagaminti produktai itin apsunkina perdirbimo procesus.

Patobulino sistemą ir pasiekė ambicingą tikslą

Nepaisant kylančių iššūkių, „EMP recycling“ pastaruoju metu pavyko pasiekti itin ambicingą tikslą – įgyti „Weeelabex“ sertifikatą. Šis dokumentas patvirtina, kad organizacija atitinka aukštus Europos atliekų perdirbimo standartus – užtikrina efektyvų elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų surinkimą, gabenimą ir atskirų kategorijų perdirbimo procesą, pavojingų atliekų nukenksminimą.

„Šiuo metu esame vieni iš dviejų sertifikuotų šaldytuvų perdirbėjų Šiaurės Europoje ir patenkame į dešimtuką visos Europos įmonių, kurios turi „Weeelabex“ sertifikatą tokiam plačiam atliekų srautui“, – džiaugiasi D. Valeika.

Generalinis direktorius pažymi, kad tam prireikė tiek laiko, tiek finansinių investicijų, tiek visų padalinių darbuotojų įsitraukimo. Standarto diegimo procedūroms įmonė pradėjo ruoštis dar 2017 m. Pirmiausia visuose padaliniuose įdiegtas EEĮ atliekų surinkimo ir logistikos standartas, tuomet imtasi ekranų, smulkių ir stambių EEĮ atliekų tvarkymo sertifikavimo. Investavus 3 mln. eurų atnaujinta šaldytuvų perdirbimo linija – dabar ji daug efektyviau surenka freonus iš šaldytuvų ir kitos kondicionavimo bei šaldymo įrangos. Patobulinus įrangą vyko darbuotojų mokymai, įrangos testavimas. Taip pat įmonė, siekdama tobulinti procesus, pradėjo vykdyti detalų perdirbimo efektyvumo monitoringą bei analizuoti surinktus duomenis. Galiausiai, po šiemet įvykusio audito, įmonė įgijo sertifikatą.  

„Pandemija šiek tiek apsunkino visus procesus – nuo linijos atnaujinimo darbų strigimo, įvairių vėlavimų iki darbuotojų saugos užtikrinimo – juk gamyklos darbo nuotoliniu būdu organizuoti neįmanoma. Tačiau net ir tokiu nenuspėjamu laikotarpiu komanda susitelkė ir kartu pasiekėme savo didžiausią kelerių metų tikslą“, – tikina vadovas.

Pašnekovas pažymi, kad sertifikato įgijimas yra tik pradžia ir didelis įsipareigojimas. Tam, kad įmonė išlaikytų šį sertifikatą, privalo nuolat tobulėti, gerinti visų veiklos sričių kokybę – ne tik organizuodama atliekų surinkimo bei perdirbimo procesus, bet ir atitikdama aukštus darbų saugos ir sveikatos, gaisrinės saugos bei kitų teisės aktų reikalavimus.

„Sertifikavimo priežiūra bus vykdoma kiekvienais metais, tad mūsų ir toliau lauks iššūkiai, bet esame jiems pasiruošę. Taip būsime tikri, kad atliekas tvarkome aplinkai draugišku būdu, o mūsų veikla atitinka aukštus standartus“, – įsitikinęs D. Valeika.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Rašyti komentarą 0
Vokietija ragina JAV netaikyti sankcijų dujotiekiui „Nord Stream 2“

Vokietijos vyriausybė kreipėsi į JAV Kongreso narius ragindama nesankcionuoti dujotiekio „Nord Stream 2“, nes...

Pramonė
2021.11.28
Latvijoje surado lietuviškų šiukšlių, reikalauja jas išsivežti  Premium

Valstybinė aplinkosaugos tarnyba Latvijoje aptiko 4.200 tonų iš Lietuvos atvežtų šiukšlių. Inicijuotos...

Pramonė
2021.11.27
Moldova sumokėjo 75 mln. USD įsiskolinimą „Gazprom“

Moldova sumokėjo esamą 75 mln. USD (66 mln. Eur) įsiskolinimą „Gazprom“, penktadienį savo „Facebook“...

2021.11.26
Teismas: G. Žiemelio baldų gamintoja „Fitsout“ gali tęsti pertvarką

Aviacijos grupės „Avia Solutions Group“ savininko Gedimino Žiemelio valdoma Kauno rajono baldų gamintoja...

Pramonė
2021.11.26
Lietuvos ir Suomijos įmonės iš „European Energy“ įsigijo 186 MW vėjo parkų

„Lords LB Asset Management“ valdoma investicijų bendrovė „Atsinaujinančios energetikos investicijos“ kartu su...

Pramonė
2021.11.26
„Domus Lumina“ pateko į Šiaurės Airijos „Mzuri Holdings“ įsigijimų bangą  Premium

Kauno rajono langų uždengimų gamintoja UAB „Domus Lumina“, kurios akcijas perėmė Šiaurės Airijos grupė „Mzuri...

Pramonė
2021.11.26
Vokietijos įmonės galėjo iš anksto žinoti apie Rusijos dujų tiekimo į ES apribojimą 1

Vokietijos kompanijos iš anksto žinojo apie Rusijos planus apriboti dujų tiekimą į Europą, tuo siekiant...

Verslo aplinka
2021.11.26
TVF: Ukraina dėl „Nord Stream 2“ veiklos kasmet neteks 1,2 mlrd. USD 3

Pradėjus veikti Rusijos antrajam eksporto dujotiekiui per Baltijos jūrą iki Vokietijos „Nord Stream 2“,...

Pramonė
2021.11.26
Tokių įmonių Europoje – vos 10: elektronikos atliekų perdirbėjai pasiekė ambicingą tikslą Verslo tribūna

Lietuvos visuomenės sąmoningumas stipriai keičiasi – prieš dvidešimtmetį elektroninės įrangos atliekas į...

Pramonė
2021.11.26
E. Stralkus palieka Lietuvos monetų kalyklos vadovo pareigas 1

Valstybės įmonės Lietuvos monetų kalyklos (LMK) generalinio direktoriaus pareigas savo noru palieka Evaldas...

Vadyba
2021.11.25
Naujos Vokietijos planas: nuo vandenilio iki marihuanos  Premium 7

Vokietijos koalicinių partijų susitarimas, kuris taps naujos šalies vyriausybės programos pagrindu, sieks...

Pramonė
2021.11.25
IEA paragino OPEC imtis priemonių sumažinti naftos kainas   1

Tarptautinės energetikos agentūros (IEA) vadovas paragino Naftą eksportuojančių valstybių organizaciją (OPEC)...

Rinkos
2021.11.25
Jūrinio vėjo parko projektas pristatytas potencialiems investuotojams 

Europos vėjo energetikos gamintojų organizacijos „Wind Europe“ konferencijoje „Electric City 2021“ Lietuva...

Pramonė
2021.11.25
ES sankcijos bus taikomos „Gardino Azotui“ ir „Belorusneft“ 

Penktasis ES sankcijų paketas bus taikomas ne tik Baltarusijos aviacijos bendrovei „Belavia“, bet ir azotinių...

Pramonė
2021.11.25
„Ekobazė“ rengiasi plastiko perdirbimo šuoliui:  į įrengimus investavo 0,8 mln. Eur 1

Nuo 2022-ųjų Lietuvos didėjant mokesčiams už neperdirbamų pakuočių naudojimą, prognozuojama augsiant plastiko...

Pramonė
2021.11.25
Neišnaudotas regionų potencialas: kaip paskatinti proveržį? Verslo tribūna

Ekonominis ir socialinis Lietuvos regionų stiprinimas yra viena aktualiausių ir labiausiai diskutuotinų temų...

Pramonė
2021.11.25
Aukščiausiasis Teismas atsisakė priimti V. Kučinsko kasacinį skundą

Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus atrankos kolegija atsisakė priimti Vidmanto Kučinsko skundą dėl...

Pramonė
2021.11.25
Agromaisto forumas 2021 (tiesioginė transliacija) Verslo tribūna

Šiandien Vilniuje vyksta didžiausias Baltijos šalyse tarptautinis „Agromaisto forumas 2021”. Šių metų...

Išmani Lietuva
2021.11.25
„Grigeo“ grupės 9 mėnesių ikimokestinis  pelnas – 11,7 mln. Eur  4

Per 9 šių metų mėnesius medienos ir popieriaus gamybos įmonių grupė „Grigeo“ pasiekė 117,8 mln. Eur...

Pramonė
2021.11.24
Naujoji Vokietijos valdžia sieks užbaigti anglių vartojimą iki 2030 metų 1

Trys partijos, sudarysiančios naująją Vokietijos vyriausybę, planuoja, kad šalis laipsniškai atsisakys anglių...

Pramonė
2021.11.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku