„Peikko Lietuva“: visų įmonių prioritetuose privalo būti saugios darbo aplinkos kūrimas

Pagal oficialiai skelbiamą ir viešai prieinamą statistiką, kiekvienais metais Lietuvos įmonėse įvyksta apie 100 nelaimingų atsitikimų pasibaigusių mirtimi ar sunkiu kūno sužalojimu. Tačiau sunkūs atvejai yra tik ledkalnio viršūnė. Didžioji dalis nelaimingų atsitikimų yra lengvi, taip pat kiekvieną dieną įvyksta aibė incidentų bei pavojingų situacijų ir jiems turėtų būti skiriamas žymiai didesnis dėmesys negu dabar. Anot Peikko Lietuva vadovo Pauliaus Bulotos, modernios įmonės pareiga ir atsakomybė dalintis informacija bei statistika apie darbo saugos rodiklius. Taip pat svarbu siekti nulinio nelaimingų atsitikimų skaičiaus ir dalintis būdais padedančiais sukurti saugią darbo aplinką bei analogišką darbuotojų elgesį joje.
Incidentų fiksavimas nelaimingų atsitikimų prevencija
Vidutinis metinis lengvų nelaimingų atsitikimų skaičius įmonėje Peikko Lietuva per pastaruosius dešimt metų yra 8. Turint omenyje, kad įmonėje dirba beveik 350 darbuotojų, o dalyje gamyklų darbas vyksta 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą, kai kam statistika gali pasirodyti nebloga, bet mūsų tai visiškai netenkina. Gerai, kad išvengiame sunkių kūno sužalojimų, tačiau net ir vienas atvejis yra per daug. Labai svarbu užtikrinti dar didesnį darbuotojų sąmoningumą ir pasiekti rezultatą, kuomet per metus neįvyks nei vieno nelaimingo įvykio, kurio metu bus sužalotas žmogus, teigia P. Bulota.
nuotrauka::1 right
Pasak įmonės vadovo, labai svarbu fiksuoti incidentus, kurių metu niekas nenuketėjo, bet sveikatai buvo iškilusi rizika. Vien per šiuos metus Peikko Lietuva gamyklose užfiksuoti 128 incidentai, beveik visi jie įvyko dėl nesaugaus elgesio, sąlygoto žmogaus pasirinkimo. Didelis incidentų skaičius jokiu būdu negali būti vertinamas kaip neigiamas rodiklis, nes tik juos fiksuodami ir ištirdami, galime imtis pokyčių, kurie užkirstų kelią vėliau galintiems kilti rimtiems sveikatos sužalojimams, apie incidentų fiksavimo svarbą pasakoja P. Bulota.
Įmonėje pastebėta, kad tarp incidentų fiksavimo ir nelaimingų atsitikimų yra ir tiesioginis ryšys kuo daugiau incidentų užfiksuojama, tuo mažiau nelaimingų atsitikimų įvyksta. Pastebėjome, kad incidentų skaičius taip pat nėra tolygus darbo vietos specifikai, naudojamiems įrenginiams. Tai lemia darbuotojo, kuris fiksuoja incidentus požiūriui. Jeigu jis tam skiria didelį dėmesį, natūralu, kad incidentų fiksuojama daug. Mūsų požiūriu, blogiausia, ką galime daryti šioje srityje nuslėpinėti faktus ir taip gerinti įmonės statistiką, įsitikinęs pašnekovas ir sako, kad daug dėmesio skiriama būtent tam, kad kiekvieno darbuotojo požiūris būtų toks pats.
Saugaus darbo standartas ir darbuotojų švietimas
Peikko Lietuva darbuotojų saugos ir sveikatos specialistė Asta Ziemelytė-Karpavičienė kaip vieną pagrindinių problemų gamybinėse įmonėse įvardija standarto nebuvimą: ,,Remiantis įmonėje atliktais saugos tyrimais, kiekvienas žmogus saugų ir nesaugų elgesį vertina skirtingai. Ne visi mato galimas grėsmes viename ar kitame darbo atlikimo procese, todėl edukuojame ir instruktuojame darbuotojus, kuris būdas atlikti darbą yra saugiausias.
Pasak darbuotojų saugos specialistės, saugoje alternatyvų būti negali. ,,Su darbuotojais nuolat aptariami incidentai, kurie jau įvyko, kokios galėjo būti jų pasekmės, vedami papildomi instruktažai ir mokymai. Taip stengiamės užtikrinti, kad saugių ir pavojingų sveikatai situacijų samprata tarp įmonės darbuotojų būtų vieninga. Konkretumas ir vienodų taisyklių taikymas ne tik kiekvienam darbuotojui, bet ir gamyklos svečiams, padeda išvengti nelaimių- teigia specialistė.
nuotrauka::2
Saugos kampanijos būdas paskatinti, o ne bausti
A. Ziemelytė-Karpavičienė pabrėžia, kad norint pasiekti gerų rezultatų saugos srityje, būtina matyti ne tik darbuotojų pažeidimus ar fiksuoti incidentus, bet kurti sistemą, kuri motyvuotų dirbti saugiai. Organizuojant saugos skatinimo kampanijas didėja darbuotojų tiesioginis įsitraukimas, informacija perduodama iš kitos perspektyvos ir dažnai geriau įsisavinama.
,,Šiais metais įmonėje organizavome saugos kampaniją saugus šakinių krautuvų eksploatavimas. Tuo metu buvo akcentuojama incidentų ir nelaimingų atsitikimų priežastys, tobulinamos vidinės procedūros, vykdomi mokymai, kurių tikslas diegti vienodą požiūrį į saugų šakinių krautuvų naudojimą. Kaip šios kampanijos dalis, įvyko ir geriausio šakinio krautuvo vairuotojo konkursas. Šioje iniciatyvoje dalyvavo daugelis gamyklos krautuvų vairuotų, o kuomet visos užduotys pateikiamos per saugos perspektyvą, nuo diržo užsisegimo iki akylaus transportuojamo krovinio ir aplinkos stebėjimo darbuotojai šią informaciją įsisavina daug geriau, sako A. Ziemelytė-Karpavičienė.
Įmonės vadovas Paulius Bulota taip pat pažymi, kad daug iniciatyvų yra vykdoma Peikko grupės mastu, o tai padeda šį klausimą vertinti plačiau ir remtis įvairiomis praktikomis: ,,Visoje įmonių grupėje darbuotojų sauga pirmoje vietoje, todėl nuolatinis saugos kampanijų organizavimas tarptautiniu mastu ir incidentų vertinimo sistemų diegimas kiekvienos darbo dienos dalis. Mes visada esame atviri ir kviečiame Lietuvos įmones diskutuoti ir dalintis gerosiomis patirtimis, nes sauga yra ta sritis, kurioje, konkurencijos būti negali.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti