Prabangi pakuotė ir tvarumas – kaip suderinti?

Reklama publikuota: 2021-10-11
Žilvinas Salatka, UAB „PakMarkas“ produkto vadovas.
svg svg
Žilvinas Salatka, UAB „PakMarkas“ produkto vadovas.

Per pasauliui ritantis stiprėjančiai tvarumo bangai, prekių gamintojai ieško kelių, kaip  veiklą vystyti darniau, o produktus paversti lengviau perdirbamais, mažiau veikiančiais aplinką. Čia itin aktualios prekių pakuotės, kurios vis dar atlieka svarbų produkto kokybės užtikrinimo bei rinkodaros vaidmenį, tačiau neišvengiamai patenka į atliekas. Ar gali pakuotė būti ekologiškesnė, tačiau ne mažiau dekoratyvi? Kaip išlaikyti tvarumo ir ekonomiškumo balansą? Ar įmanoma būti tvariam ir kartu – itin šiuolaikiškam? Ekspertai tikina, kad atsakymų ieškoti reikia pasitelkus kūrybiškumą ir inovatyvius sprendimus.

Pagrindines produkto pakuotės rinkodaros funkcijas – informuoti vartotoją ir suteikti produktui išskirtinumo – dažniausiai atlieka ant pakuotės esančios etiketės. Tuo tikslu dažnai kuriamos itin dekoratyvios etiketės, pasižyminčios puošybos elementais ir ryškiomis spalvomis. Vertinant per tvarumo prizmę, etiketės, kurių gamyboje sunaudojama daug dažų, yra sunkiau perdirbamos ir palieka didesnį pėdsaką aplinkoje.

Pasak Žilvino Salatkos, UAB „PakMarkas“ produkto vadovo, šis aspektas ypač aktualus gamintojams, naudojantiems stiklo tarą, pavyzdžiui, alkoholinių gėrimų kompanijoms.

„Jei, tarkime, plastiko etiketės dar gali būti perdirbamos kartu su PP arba PE pakuote, tai popierinės etiketės nuo stiklo arba PET taros atskiriamos nuplaunant ir utilizuojamos sudeginant. Bėda ta, kad  popierinės etiketės, ypač klijuojamos ant prabangių prekių, dažnai spausdinamos su didele dažų išeiga. O dažai yra medžiaga, sudaryta iš įvairių cheminių komponentų, kurie net ir utilizuojant etiketę palieka nepageidautiną poveikį gamtai. Tad norint pasiekti didesnio tvarumo, vienareikšmiškai reikėtų mažinti sunaudojamų dažų kiekius“, – aiškina Baltijos šalyse pirmaujančios produktų etikečių spausdinimo bendrovės „PakMarkas“ ekspertas.

Ir tvaru, ir gražu

Klausimas, kaip sukurti patrauklią, išsiskiriančią, prabangią pakuotę ir tuo pačių atitikti tvarumo tendencijas, gamintojams aktualus ne vien dėl didėjančio vartotojų sąmoningumo. Griežtinamas ES ekologinis reglamentavimas taipogi kelia vis naujus reikalavimus gamybos sektoriaus kompanijoms.

„Be to, kompanijos veikiančios premium segmente puikiai supranta, kad jų produktai patenka ant ypač motyvuotų ir daug pasiekusių žmonių stalo, kuriems ne tas pats, kokioje aplinkoje gyventi, ką valgyti, ką gerti, kuo kvėpuoti. Ir tai sąlygoja pasirinkimus. Tad čia svarbu visuma: kokybė ir įvaizdis, patogumas ir prieinamumas, tvarumas ir ekologiškumas, išskirtinumas ir stabilumas“, – sako Ž. Salatka, iš klientų neretai sulaukiantis klausimų apie tvaresnius etikečių bei pakuočių gamybos variantus.

Dizaino agentūros „Critical“ meno vadovas Benjaminas Alimas pritaria, kad greta funkcinių bei estetinių pakuočių reikalavimų jau atsiranda ir tvarumo aspektas, tačiau šioje srityje tebesama iššūkių.

„Su tvarumo poreikiu susiduriame vis dažniau, šis poreikis atkeliauja iš klientų arba kyla dizaino užduoties formavimo procese. Tvarumas pamažu tampa svarbiu projekto kriterijumi, o ne tiesiog pridėtine verte. Dažniausiai pakuočių tvarumo poreikis yra susijęs su klientų siekiu tausoti gamtą: naudoti mažesnį kiekį ir įvairovę medžiagų, o naudojamas perdirbti, kompostuoti arba užtikrinti teisingą jų utilizavimą, apie tai informuojant vartotojus. Tačiau ne paslaptis, jog tvarios medžiagos kainuoja daugiau, tad galutinė pakuotės kaina išauga. Nemažai apklausų parodė, kad vartotojai, nors ir deklaruoja tvarumo siekį, yra retai pasiryžę mokėti daugiau už tvarius produktus. Galiausiai, tvarumą dažnai lemia ir trumpalaikis išskaičiavimas“, – dėsto B. Alimas.

Tad kaip savo produkciją ne tik gaminti, bet ir pakuoti tvariau, kartu išlaikant ir produkto išvaizdos koncepciją, ir prabangos pojūtį? Ekspertai siūlo remtis kitų šalių pavyzdžiais, ypač ateinančiais iš tendencijas diktuojančios Skandinavijos.

Vakarų Europoje įsivyravusi paprastumo, minimalizmo kryptis. Ant produktų etikečių atspausdinami tik būtini tekstai ar ženklai, o gan dideli plotai tiesiog paliekami natūralūs. Tuo tarpu Lietuvoje prekių gamintojai dar renkasi itin margus etikečių dizainus, kuriems sunaudojama daug dažų. „PakMarkas“  skelbia dabar sunaudojantis apie 20% daugiau dažų nei prieš penketą metų, o tai liudija, kad spalvingų, rėksmingų etikečių mada vis dar gaji.

Užsienio gamintojų pavyzdžiai rodo, kad prabangiau – tai nebūtinai daugiau. Išskirtinę, tačiau už gausiai dažais nuspalvintą aplinkai draugiškesnę etiketę galima sukurti išnaudojant inovatyvias medžiagas: šaltą folijavimą ar specialų laką, kuris sukuria prisilietimo pojūtį. Galima naudoti tvaresnes plėveles ar tiesiog rinktis minimalizmą, kai etiketę puošia ne dekoras, o jos natūralios medžiaginės savybės.

„Smagu matyti, kad kai kurie dizaineriai jau išnaudoja natūralaus paprasto ar dekoratyvinio popieriaus grožį. Pasirinkus tinkamą atspalvį – balsvą, rusvą, rožinį, gelsvą, žalsvą (jų tikrai yra nemažai) – galima sukurti išties prabangų ir aplinkai draugiškesnį dizainą. Kai kurios medžiagos padarytos iš perdirbtų žolių arba vaisių atrodo išties puošniai“, –  tikina Ž. Salatka. Jis pripažįsta, kad renkantis tvaresnę medžiagą etiketės konstrukcija dažnai kelia daugiau iššūkių, tačiau dizaineriams  pavyksta trūkumus paversti privalumais.

Sprendimų yra

Kalbant apie etiketes, reikia nepamiršti, kad jos – pakuotės dalis. Ekspertai pabrėžia, kad etiketės spauda tėra vienas iš daugelio aspektų, prisidedančių prie tvarumo, o rinkoje tebejaučiamas tvarių įpakavimo sprendimų trūkumas.

„Dažnu atveju gamintojai negali pasiūlyti technologinių sprendimų, kurie užtikrintų tokį patį tvirtumą, atsparumą aplinkos poveikiams ir estetiką, kaip, pavyzdžiui, kombinuotų medžiagų pakuotės analogai. Agentūroje esame diskutavę ir išsikėlę tikslą mąstyti apie tvarumą kompleksiškai. Susiduriame su projektais, kurių metu sprendžiame, kaip sumažinti energijos ir žmogiškųjų resursų poreikį pakuočių adaptacijoms. Kurdami pakuotes atsižvelgiame ir į jų logistikos iššūkius, pavyzdžiui – kompaktišką pakavimą į antrines pakuotes ir su tuo susijusį transporto emisijų mažinimą. Galiausiai, tvarumas yra susijęs su visų projektų grandžių darbuotojų gerove ir sveikata“, – kalba „Critical“ meno vadovas B. Alimas.

„PakMarko“ ekspertas pastebi, kad ne visas pakuotes šiandien įmanoma perdirbti, maža to, į sąvartynus vis dar patenka ir labai didelė dalis perdirbti tinkamų pakuočių. Taigi šiandienos sprendimas ieškantiems tvaresnio kelio – etiketės iš lengviau suyrančių medžiagų (pavyzdžiui popieriaus), kad patekusios tarp atliekų, padarytų kuo mažesnį poveikį gamtai. Tačiau išties norintiems prisidėti prie švaresnės aplinkos vertėtų įsivertinti įvairius savo gaminamo produkto ypatumus ir rasti geriausiai poreikius atitinkantį sprendimą.

„Vieną atsakymą sunku pateikti, nes tai labai priklauso nuo įmonės ir produkto. Pavyzdžiui,  gėrimų gamintojai dažnai pilsto skysčius į PET tarą. O PET yra viena geriausiai perdirbamų medžiagų, be to, perdirbti surenkami pakankamai ženklūs šios taros kiekiai. Tad PET taros etiketes geriausia būtų gaminti iš PP arba PE, tačiau su nuplaunamais klijais, kad etiketes galima būtų pašalinti iš perdirbti skirtos PET masės. Bendra situacija ženkliai pasikeis, kai pavyks surinkti ir perdirbti didesnę visų pakuočių rūšių dalį. Tada plastikinės etiketės bus ekologiškesnės už popierines, o pačios ekologiškiausios, ko gero, bus etiketės, pagamintos iš perdirbto plastiko“, – sako Ž. Salatka.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Pramonė“

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Seimas spręs dėl sidro gamybos atlaisvinimų 1

Seimas svarstys, ar sudaryti geresnes sąlygas Lietuvoje steigtis daugiau sidro daryklų. 

Pramonė
2021.10.12
Konkurencijos taryba „Linas Agro Group“ leido įsigyti „Agro logistic service“

Lietuvos Konkurencijos taryba antradienį leido agroverslo ir maisto produktų gamybos grupei „Linas Agro...

Verslo aplinka
2021.10.12
D. Kreivys: elektros tiekėjo pasirinkimo pataisos Seimą pasieks šią savaitę

Planas pusmečiui atidėti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą į Seimą bus atneštas ketvirtadienį, žada...

Pramonė
2021.10.12
Vėjo jėgainių projektas Baltijoje pristatytas Vokietijos „RWE Renewables“

Vėjo jėgainių parkas Baltijos jūroje turėtų atsirasti iki 2030-ųjų. Šiandien Klaipėdos uoste lankosi ir...

Pramonė
2021.10.12
„LG Electronics“ JAV koncernui „General Motors“ kompensuos 1,9 mlrd. USD 

Pietų Korėjos akumuliatorių gamintojas sutiko atlyginti kaštus, reikiamus eliminuoti amerikietiškų...

Logistika
2021.10.12
„Volvo“ atšaukia beveik pusę milijono sedanų  2

Švedijos automobilių gamintojas „Volvo“ saugos pagalvių patikrai atšaukia daugiau nei 460.000 sedanų S60 ir...

Automobiliai
2021.10.12
„Swedbank“ didina paskolą VMG grupei, ERPB dalį perima SEB 

Vienai didžiausių Baltijos šalyse medienos ir baldų gamybos grupių Vakarų medienos grupė (VMG) pernai...

Pramonė
2021.10.12
„Teltonikos“ grupės 2020 m. grynasis pelnas – 11,5 mln. Eur 

Verslininko Arvydo Paukščio kontroliuojama transporto stebėjimo ir valdymo sistemų gamintoja „Teltonika IoT...

Pramonė
2021.10.12
Nerimo ruduo: automobilių dalių gamintojai pradeda stabdyti gamybą  Premium 2

Lėtėjanti Europos automobilių pramonė jau pradeda atsiliepti Lietuvos gamykloms – trumpinamas darbo laikas,...

Pramonė
2021.10.12
700 MW jūrinio vėjo parkas pradės veikti 2028 m., diskutuojama apie antrą   7

Lenkijoje vykstančios jūrinio vėjo temai skirtos konferencijos „Baltijos jūrinio vėjo vystymas: planai,...

Pramonė
2021.10.11
Konkurencijos taryba: atidėtas elektros rinkos liberalizavimas sumažins konkurenciją 7

Vyriausybės planus pusmečiui atidėti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą Konkurencijos taryba vertina...

Pramonė
2021.10.11
Ekspertai: energijos kainų šuolis paveiks žmonių perkamąją galią

Numatomas energijos kainų šuolis nuo 2022 metų paveiks gyventojų perkamąją galią, nepaisant Vyriausybės...

Pramonė
2021.10.11
Lietuvoje parduotos vietos gamintojų produktų kainos didėjo 18%

Per metus, 2021 m. rugsėjį, palyginti su 2020 m. rugsėju, visos gamintojų parduotos pramonės produkcijos...

Pramonė
2021.10.11
„Aurika“ verslui atveria greitos skaitmeninės etikečių spaudos galimybes Verslo tribūna

Lipnių etikečių ir lanksčių pakuočių gamintoja „Aurika“ šiais metais dar labiau išplėtė ir papildė savo...

Pramonė
2021.10.11
Lenkijos forume Lietuva pristatys jūros vėjo energetikos planus

Vėjo elektrinių parką Baltijos jūroje planuojančios statyti Lietuvos atstovai pirmadienį Lenkijoje...

Pramonė
2021.10.11
K. Navickas su ES ministrais tarsis dėl žvejybos kvotų kitąmet, kiaulienos kainų

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pirmadienį dalyvauja Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje...

Pramonė
2021.10.11
Nauji „Harju Elekter“ projektai: vandenilis, kriptovaliutos  Premium

Sprendimas per pandemiją tęsti „Harju Elekter“ gamyklos plėtrą leido sutaupyti maždaug 2,5 mln. Eur ir...

Pramonė
2021.10.11
Prabangi pakuotė ir tvarumas – kaip suderinti? Verslo tribūna

Per pasauliui ritantis stiprėjančiai tvarumo bangai, prekių gamintojai ieško kelių, kaip  veiklą vystyti...

Pramonė
2021.10.11
SkGD terminale – pirmasis dujovežis naujais dujų metais

Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą sekmadienį atplaukė nedidelis dujovežis iš Rusijos –...

Darbo sąlygų džiazas. Groja Vilniaus šilumos tinklai Premium 5

Energetiką galima mėgti, energetikos galima nesuprasti. Mėgstančiųjų skaičius baigtinis, nesuprantančių –...

Vadyba
2021.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku