Ekspertai: „Achemos“ bėdos – ne išskirtinės, bet pakenks žemdirbiams, maisto gamintojams

Publikuota: 2021-09-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Didžiausiai dujų vartotojai šalyje Jonavos azotinių trąšų gamintojai „Achema“ dėl brangstančių dujų sumažinus gamybą ir į prastovas išleidžiant apie 400 žmonių, vieni analitikai nemato didelės problemos, nes gamykla kartas nuo karto priversta riboti gamybą, kiti gi įžvelgia rizikos tiek įmonei, tiek žemdirbiams bei maisto gamintojams.    

Ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad įmonės bėdos nėra išskirtinės, svarbiausia valdyti rizikas ir tarp jų laviruoti. Tuo metu ekspertas Aleksandas Izgorodinas teigia, jog esama rizikos, kad Lietuvos pramonės augimas šiek tiek lėtės, be to, tai gali sutrikdyti maisto pramonę, kuri negaus pigesnių CO2 dujų, naudojamų skerdžiant gyvulius.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius mano, kad pabrangus trąšoms, ūkininkai jų gali naudoti mažiau, o tai lems mažesnį derlių ir didesnes maisto kainas.

T. Povilauskas: svarbiausia valdyti rizikas ir laviruoti

SEB ekonomisto Tado Povilausko teigimu, „Achemą“ užgriuvusios bėdos nėra išskirtinės, nes tai yra bendra problema.

„Žiūrint istoriškai, tai ne pirmas kartas, kai stabdoma „Achemos“ gamykla dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių, ir ji čia nėra kokia nors išskirtinė, nemažai tokio pobūdžio gamyklų Europoje elgiasi panašiai“, – BNS sakė T. Povilauskas.

Anot jo, tikėtina, jog dujų problema turėtų išsispręsti per žiemą, todėl teigti, kad įmonė neatsistos ant kojų, negalima.

„Anksčiau pernelyg ilgai neužtrukdavo tie laikai, kai amoniako gamyba tapdavo nuostolinga, „Achema“ vėl sugrįždavo atgal į rinką ir vėl būdavo uždirbami pelnai. Pavyzdžiui, 2018 metais „Achema“ irgi buvo sustabdžiusi vieną amoniako gamybos cechą, kai maržos buvo neigiamos. O praėję metai „Achemai“ buvo tikrai neblogi, ką galima matyti iš maržų“, – teigė T. Povilauskas.

„Apskritai trąšų rinkoje yra laikotarpiai, kai tu dirbi nuostolingai, yra laikotarpiai, kai tu dirbi pelningai ir labai pelningai. Tokia yra šio verslo specifika. Svarbiausia yra tas rizikas valdyti ir laviruoti“, – pridūrė jis. 

„Achema“ 2020-ųjų pabaigoje turėjo 61,4 mln. Eur nepaskirstyto pelno. Pernai akcininkams, iš kurių didžiausia – „Achemos grupė“, ji išmokėjo 24 mln. Eur dividendų, kiek jų išmokėta šiemet, neskelbiama.

SEB ekonomisto teigimu, nors Lietuvos mastu „Achema“ yra didelė įmonė, netgi visiškas jos uždarymas neturėtų dramatiškai paveikti visos šalies ekonomikos.

„Achemos“ kuriama pridėtinė vertė Lietuvos mastu yra 0,3% BVP, tai nėra kažkoks labai ženklus dalykas. Taip, Jonavos rajonas susidurs su iššūkiais, tačiau tai nėra pirmas kartas, gal labiau neramina, kad tas dujų kainų cunamis šiuo metu užkabina ne vieną konkrečią įmonę, o daug sektorių“, – teigė SEB analitikas.

T. Povilauskas nemano, kad valstybė turėtų jau dabar reaguoti į įmonės prašymus persvarstyti SkGD terminalo ir apyvartinių taršos leidimų mokesčius.

„Gerai, kad įmonė įspėja iš anksto apie patiriamas rizikas, tačiau ar tuos pasiūlymus valstybė turėtų priimti, manyčiau, gal dar kiek per ankstoka. Reikia susidėlioti planus, jeigu ši krizė užtruktų ilgiau, bet skubėti neverta. Tarkim, „Lifosa“ irgi panašiai dirba – būna metų, kai ji būna nuostolinga, būna metų, kai ji būna super pelninga, bet kažkaip iš „Lifosos“ negirdime tokių kalbų“, – svarstė T. Povilauskas.

A. Izgorodinas: situacija buvo neišvengiama

Komunikacijos agentūros „Brandonomika“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, kad dujų kainų augimas gali būti pakankamai ilgalaikis ir tęstis iki gruodžio. Anot jo, „Achemos“ situacija darbuotojams yra skaudi, tačiau tai neišvengiama.

„Achema“ nėra vienintelė gamykla Europoje, kuri sustabdė veiklą. Jungtinėje Karalystėje pakankamai didelė trąšų gamykla irgi sustabdė veiklą. Problema gana didelė, nes tokiose bendrovėse dujų kaštai sudaro absoliučiai didžiausią dalį savikainos, o dėl trąšų konkuruoji globaliai. Jeigu dujų kaina pakyla iki nežmoniško lygio, tos įmonės išstumiamos iš tos pasaulinės konkurencijos“, – BNS sakė A. Izgorodinas.

Pasak jo, kai kuriose šalyse trąšų gamyklų sustabdymas paveikė ne tik chemijos pramonę, bet ir maisto, kadangi gaminant trąšas kaip pašalinis produktas gaunamos CO2 dujos, naudojamos skerdžiant gyvulius.

„Jungtinėje Karalystėje buvo gana stipriai sustojusi maisto pramonė, nes įmonės negavo CO2 dujų. Gali būti, kad Lietuvoje maisto pramonė pajus tam tikrą papildomą poveikį dėl trąšų gamybos sustabdymo, nes jie negaus tų pigesnių CO2 dujų, kurių ir taip trūksta“, – teigė A. Izgorodinas.

Pasak jo, „Achemos“ padėtis smarkiai pramonės nepaveiks, tačiau yra bendra rizika, kad Lietuvos pramonės augimas šiek tiek lėtės, nes paklausa pasaulyje stabilizuojasi, o Europos gamintojų optimizmas mažėja.

„Aišku, vienos gamyklos sustabdymas mūsų pramonės fundamentaliai nenužudys ir stipriai nepaveiks, šiandien „Termo Fisher“ gamykla turi didžiausią poveikį pramonės statistikai“, – sakė A. Izgorodinas.

Jis taip pat teigė, kad 400 darbuotojų išėjimas į prastovas nebus pavojingas, nes jie galėtų nesunkai rasti darbą kitose bendrovėse – šiuo metu yra daug laisvų darbo vietų.

Paveiks maisto kainas

A. Izgorodinas sako, kad Europoje stojant trąšų gamykloms, mažės jų pasiūla, o tai automatiškai augins trąšų kainas. Jis atkreipė dėmesį, kad poveikį sustiprins ir tai, jog gruodį dėl JAV sankcijų Europos rinka neteks baltarusiškų trąšų.

Anot jo, susidarius tokiai situacijai, poveikį žmonės pajus per maisto kainų augimą.

„Šitame kontekste Lietuva yra gana nepavydėtinoje situacijoje, nes maisto produktai sudaro didžiausią dalį vartotojų struktūroje“, – sakė A. Izgorodinas.

„Kai auga dujų kaina, gal tai nėra labai blogai Lietuvai, nes dujos nesudaro didelio svorio vartotojų išlaidų struktūroje, bet maisto prekės sudaro apie 20%, ir čia bus problema, matysime spartesnį infliacijos augimą“, – teigė jis.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad pabrangus trąšoms, ūkininkai, tikėtina, jų naudos mažiau, o tai lems mažesnį derlių ir didesnes maisto kainas.

„Grandininė reakcija viso šito dalyko jau prasidėjusi, ji turės ir pabaigą, o pabaiga visą laiką šiuo atveju yra ta, kad galutinis vartotojas už viską turės susimokėti. Deja, tokia situacija bus“, – BNS sakė R. Juknevičius.

Anot jo, naudoti įprastą kiekį trąšų ūkininkams nebus ekonomiškai naudinga, nes grūdų kaina taip sparčiai nekyla kaip gamtinių dujų.

„Tai reiškia, kad ūkininkas, pasiskaičiavęs galimą grūdų pardavimo kainą, labai rimtai svarstys, kiek trąšų galima naudoti, kad būtų ekonominis efektas. (...) Akivaizdu, kad ūkininkai rinksis strategiją mažiau tręšti, kad subalansuotų derliaus pardavimo kainą ir savikainą“, – sakė R. Juknevičius.

„Derliui sumažėjus, atsiranda deficitas, o tai prognozuojant ateitį, išaugins grūdų kainą, tada brangs ir duonos gaminiai“, – sakė jis.

„Achema“ šią savaitę pranešė, kad jos veikla dėl brangstančių dujų ir kitų energetikos šaltinių tapo nuostolinga.

Įmonė sustabdė jau tris gamybos agregatus, iš jų vienas yra amoniako gamybos cechas. Įmonė patvirtino, kad į prastovas išleidžiama trečdalis darbuotojų, arba apie 400 žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Pramonė“

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Išrinkta pramonės sektoriaus lyderė

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą reitingavimo modelį sudarė pramonės sektoriuje...

Pramonė
07:59
Seimo komitete – elektros ir dujų kainų augimo stabdymo planas

Seimo Ekonomikos komitetas pirmadienį svarsto Vyriausybės inicijuojamas priemones, kaip amortizuoti nuo kitų...

Pramonė
06:39
Interviu su „Idex“ vadovu: apie infrastruktūros fondų lėšų perteklių ir šilumininkų bėdas Kaune Premium

Didžiausią nepriklausomą šilumos tiekėją Lietuvoje neseniai įsigiję prancūzai „Idex“ regione dairosi naujų...

Rinkos
05:45
Naminės aparatų gamyba – beprecedentis verslo augimas 

Kai pernai kovą Rusijoje buvo paskelbtas karantinas ir žmonės buvo priversti daug laiko praleisti namuose, iš...

Pramonė
2021.10.17
Šildymas dujomis Vokietijoje praranda populiarumą 

Naujuose Vokietijos gyvenamuosiuose pastatuose  dominuoja elektra ir ekologiškos technologijos, ypač šilumos...

Pramonė
2021.10.17
Elektros visuomeninio tiekimo kainos riba auga 18% 

Elektros visuomeninio tiekimo kainos viršutinė riba daliai buitinių vartotojų kitąmet didėja 18,1%.

Pramonė
2021.10.15
Europos plieno milžinė riboja gamyklų darbą

Viena didžiausių Europos plieno gamintojų „ArcelorMittal“ dėl didėjančių energijos sąnaudų piko valandomis...

Pramonė
2021.10.15
VERT vadovas: „Ignitis“ gali tekti skolintis iki 170 mln. Eur 8

Valdžiai siekiant amortizuoti didelį energijos kainų augimą gyventojams ir išdėlioti jį per kelerius metus,...

Rinkos
2021.10.15
Prezidentūra siūlo papildomas priemones energijos kainų šuoliui sušvelninti 1

Prezidentūra remia Vyriausybės pastangas sušvelninti energijos kainų augimo smūgį buitiniams vartotojams,...

Pramonė
2021.10.15
„Mantinga“ suplanavo 33 mln. Eur investicijas, 21 mln. Eur skolinasi iš SEB

Duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių įmonė „Mantinga“ iš SEB banko pasiskolino 21,32 mln. Eur. Didžiausia...

Pramonė
2021.10.15
„Enefit Green“ įgyvendino 175 mln. Eur IPO, paklausa keturgubai viršijo pasiūlą  13

Į Talino biržą žengianti Estijos atsinaujinančios energetikos bendrovė „Enefit Green“ per pirminį viešą...

Rinkos
2021.10.15
Elektros baterijas Lietuvoje už 109 mln. Eur įrengs „Siemens“ ir „Fluence“

Keturis izoliuoto darbo rezervui skirtus energijos kaupimo įrenginius, arba baterijas, Lietuvoje už 109 mln.

Pramonė
2021.10.15
Klimatui neutralus verslas – kelionė su „Neptūno“ ženklu Verslo tribūna

Klimatui visiškai neutralus verslas ir partnerystės projektai, kurie maksimaliai sumažina anglies pėdsaką...

Tvarus verslas
2021.10.15
Seimas imasi plano stabdyti elektros ir dujų kainų augimą 12

Seimas ketvirtadienį priėmė svarstyti Vyriausybės siūlomas priemones, kaip amortizuoti smarkiai didėjančias...

Pramonė
2021.10.14
Ministerija: „Homanit Lietuva“ į gamyklą Vilniaus rajone investuos 150 mln. Eur  1

Medžio plaušo plokščių gamyklai, Vokietijos „Homanit“ projektui Pagiriuose, suteiktas stambaus investicinio...

Pramonė
2021.10.14
Už tvaresnę veiklą ūkininkams iki 2027-ųjų bus skirta 1 mlrd. Eur

Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai 2023–2027 metais bus skirta daugiau nei 4 mlrd. Eur, o apie 1 mlrd. Eur...

Pramonė
2021.10.14
SBA pastatytas, „Eften“ fondo nupirktas centras prie Klaipėdos sertifikuotas pagal BREEAM

SBA grupės pastatytas ir Estijos kapitalo investicijų bendrovės „Eften Capital“ fondo įsigytas logistikos...

Statyba ir NT
2021.10.14
Latvijos ir Estijos reguliuotojai pritarė prekybos elektra su Rusija metodikai

Latvijos komunalinių paslaugų reguliavimo komisija ir Estijos konkurencijos taryba palaiko šalių elektros...

Pramonė
2021.10.13
V. Sinkevičius: EK siūlo svarstyti bendrą dujų pirkimą 6

Europoje pastaruoju metu trūkstant gamtinių dujų bei kylant jų, elektros bei šilumos kainoms, Europos...

Pramonė
2021.10.13
Vyriausybė pritarė planui, kaip sumažinti energijos kainų augimą gyventojams 2

Siekiant amortizuoti smarkiai augančias energijos kainas gyventojams, Vyriausybė trečiadienį pritarė planui...

Pramonė
2021.10.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku