Augalų apsaugos produktų klastotės: mastas šokiruoja, išeitis – griežtinti atsakomybę

Reklama publikuota: 2021-03-31
Nelegalūs augalų apsaugos produktai.
svg svg
Nelegalūs augalų apsaugos produktai.

Prekyba nelegaliais augalų apsaugos produktais (AAP) Lietuvoje klesti – tą patvirtina ir mūsų šalies tarnybų, ir ES duomenys. Kai kurių ekspertų vertinimu, prekyba AAP falsifikatais nusikalstamoms grupuotėms neša naudą, prilygstančią pelnui iš prekybos narkotikais, ginklais ar žmonėmis, tačiau už pastarąsias veikas griežtai baudžiama, o nelegalūs augalų apsaugos produktai vis dar palyginti ramiai klesti sąžiningo ūkininkavimo paraštėse. Tiesa, situacija gali keistis – praėjusią savaitę LR Seimas pritarė dviejų projektų, susijusių su atsakomybės už prekybą AAP falsifikatais nustatymu  bei įtvirtinimu, svarstymui.

Nuo to, kokia eiga pakryps Administracinių nusižengimų kodekso  pakeitimo ir Augalų apsaugos įstatymo papildymo projektų svarstymas Seime, didele dalimi priklausys tolesnė situacija Lietuvos ūkiuose, kalbant apie augalų apsaugą, ir tolerancijos falsifikatams lygis Lietuvoje, pabrėžia Zita Varanavičienė, Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) direktorė. 

„Tikimės, kad pagaliau bus duotas atkirtis šešėlinei prekybai falsifikatais, kadangi jų kiekiai rinkoje jau net ne stebina, o šokiruoja. Remiantis EUIPO (European Union Intellectual Property Office) duomenimis, Lietuvoje nelegali prekyba AAP vidutiniškai sudaro beveik 18%, tuo lenkiame ES, skaičiuojant kartu su Jungtine Karalyste, vidurkį (13,8 %). Pandemija ir jos nulemti ekonominiai sunkumai šį šešėlį gali dar padidinti, jei nebus imtasi reikiamų veiksmų“, – teigia Z. Varanavičienė.

nuotrauka::1 left

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pernai – rekordinis kiekis falsifikatų

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) patvirtina, kad šešėlinė prekyba nelegaliais AAP Europos Sąjungoje kasmet vis auga. Praėjusiais metais ES teisėsaugos agentūra (EUROPOL) sulaikė ir iš rinkos pašalino rekordinį skaičių nelegalių augalų apsaugos produktų – net 1346 tonas. Tendencijos rodo, kad šešėlinės prekybos mastas ES bei trečiosiose šalyse nuolat didėja, ir Lietuva nėra išimtis.

„Suklastotų augalų apsaugos produktų gaminimu ir prekyba užsiima asmenys, turintys tam reikiamų žinių, padirbti produktai pardavinėjami pažįstamiems ar kitaip susijusiems asmenims, o tokios šešėlinės prekybos apyvarta siekia dešimtis milijonų eurų. Kai kurie ekspertai prekybos augalų apsaugos produktų falsifikatais pelningumą prilygina pelnui iš tokių nelegalių veiklų, kaip prekyba narkotikais, ginklais ar žmonėmis. Už pastarąsias nusikalstamas veikas griežtai baudžiama, o prekyba augalų apsaugos produktų falsifikatais iki šiol nesulaukė deramo reglamentavimo“, – pažymi FNTT direktorius Antonis Mikulskis.

FNTT skaičiavimais, nelegalių AAP Lietuvoje per metus gali būti parduodama maždaug už 40 mln. Eur.

nuotrauka::2 right

„Prekybos mastai kelia susirūpinimą, todėl FNTT šiam sektoriui skiria nemažai dėmesio. Vien per praėjusius metus patikrinimus atliekantys pareigūnai aptiko tiek suklastotų AAP, kad jų vertė rinkoje gali siekti kelis milijonus eurų. Tarnyba ir toliau ketina imtis visų reikalingų veiksmų nelegaliai prekybai ir klastojimui užkardyti“, – teigia  A. Mikulskis.

„Toks šešėlio augimas iš tiesų baugina. Matydami tokias tendencijas turėtų sunerimti tiek politikai, tiek institucijos, tiek visuomenė“, –  pažymi LAAA direktorė Z. Varanavičienė.

Legalūs produktai – nuodugniai ištirti ir saugūs

LAAA vadovė paaiškina, kad legalių AAP patekimas į rinką yra griežtai reglamentuojamas – jų registracijos metu būtina įrodyti, kad produktai neturi kenksmingo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai, nedaro jokio nepriimtino poveikio aplinkai ir yra efektyvūs. Apskritai AAP  yra labiausiai reguliuojami ir geriausiai ištirti rinkoje esantys cheminiai mišiniai – prieš produktus pateikiant į rinką, atliekama virš 400 saugos tyrimų.

Tačiau klastotėms visa tai, suprantama, negalioja.  

„Falsifikatai – tai neaiškios cheminės sudėties mišiniai, galimai neišgrynintos medžiagos ir mišiniai, turintys toksiškų gamybos priemaišų ar kitų  ES naudoti neleistinų priedų. Naudojant tokius produktus, neįmanoma tiksliai apskaičiuoti jų naudojimo normos, nustatyti rizikos mažinimo priemonių, negalima tiksliai įvertinti skilimo ir sklaidos aplinkoje bei apskaičiuoti laikotarpio iki derliaus nuėmimo. Visa tai kelia grėsmę maisto saugai, taigi – visuomenei“, – pabrėžia Z. Varanavičienė.

Jos teigimu, atsakomybės už falsifikatų platinimą griežtinimas ir baudų didinimas padėtų įveikti klastočių plitimą ūkiuose.   Šiuo metu, jei ūkyje nustatomas nelegalaus AAP naudojimo faktas, baudžiamas galutinis vartotojas – tai yra, žemdirbys. Bauda siekia 60 Eur ir dar mažinama perpus, jei pažeidimas – pirmas.

Kone griežčiausiai už  falsifikatų tiekimą rinkai baudžiama Prancūzijoje – iki septynerių metų laisvės atėmimo ir bauda iki 750 tūkst. Eur. Pernai priimtos pataisos kaimyninėje Lenkijoje taip pat numatė griežtesnes baudas – iki trejų metų laisvės atėmimo.

[infogram id="3400859d-c731-4d95-84ea-cb3a1d7bee8b" prefix="jyS" format="interactive" title="TR:Augalai"]

Muitinė: naudojamos šešėlinės schemos

LR Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pateiktoje informacijoje nurodoma, kad pesticidų kontrabanda ar jų falsifikatai į Lietuvą paprastai įvežami iš trečiųjų (ne ES) valstybių, dažniausiai – Kinijos, pastaruoju metu – ir Didžiosios Britanijos. Taip pat iš gretimų valstybių, pvz., Latvijos.

MKT pareigūnų vertinimu, šitaip įvežama maždaug kelios dešimtys tonų didelės koncentracijos pesticidų per metus.

Paprastai tam naudojamos įvairios šešėlinės schemos, nurodo MKT. Viena jų – kai krovinys įvežamas netiesiogiai, kelis kartus perparduodant iš vienos įmonės kitai – priedangos – įmonei, neretai net esančiai kitoje valstybėje. Tokios perpardavimų grandinės tikslas – nuslėpti pirminius gaminio dokumentus ir jų kilmę: galutinis pirkėjas teturi prekių įsigijimo, o ne kilmės dokumentus. Be to, pirkėjui neprivalu tikrinti pardavėjo.

Panašios priedangos įmonės naudojamos ir kitai schemai – prekių neišvežimui, kai legaliai į Lietuvą įvežti pesticidai vežami tranzitu arba eksportuojami į užsienio valstybę – pvz., Rusijos Kaliningrado sritį. Tačiau realiai šios prekės neišvežamos – sieną kerta tušti vilkikai, o pesticidai lieka Lietuvoje ir patenka į juodąją rinką.

Taip pat neretai pesticidai įvežami ir kontrabandos būdu, deklaruojant juos kaip kitas prekes: kačių kraiką, statybines medžiagas ir pan.

Muitinės pareigūnų vertinimu,   falsifikuotų pesticidų įvežimo atvejų daugėja – vien šiemet pareigūnai ėmėsi tirti tris atvejus, kurių metu sulaikytos 16 tonų, įtariama, falsifikuotų neaiškios kilmės įvairių rūšių pesticidų. Jų vertė – apie 200 tūkst. JAV dolerių, kai kurie iš pesticidų neregistruoti Lietuvoje arba uždrausti naudoti ES.

[infogram id="6cb4dcfe-bbd6-4203-9996-f25b5635d742" prefix="IVZ" format="interactive" title="TR:Augalai2"]

Bendros valstybių pastangos

Kad neteisėta prekyba įvairiomis klastotėmis, įskaitant AAP falsifikatus, užima dominuojančią vietą visoje nelegalios prekybos nišoje, patvirtina ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenys. EBPO teigimu, milijardai dolerių, cirkuliuojantys nelegalioje prekyboje, kenkia valstybių ekonomikai, legaliam verslui, bendruomenėms ir socialinei gerovei, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Pagrindinėmis neteisėtos prekybos varomosiomis jėgomis įvardijama menka intelektinės nuosavybės apsauga ir korupcija valdžios institucijose, pigi darbo jėga ir menka darbo sąlygų kontrolė, prekių atsekamumo nebuvimas logistikos grandinėse ir neskaidri prekyba.

Kovai su nelegalia prekyba EBPO narės subūrė specialią grupę (OECD Task Force on Countering Illicit Trade TF-CIT).  

EUROPOL savo ruožtu dar 2015 m. surengė bandomąją Sidabrinio kirvio (Silver Axe) akciją, kurios metu buvo organizuoti reidai visoje ES teritorijoje. Per 2017 m.  „Silver Axe II“ dešimt dienų trukusią akciją prie ES sienų buvo sulaikytos 122 tonos, o per 2019 m. „Silver Axe IV“ akciją – jau 550 tonų nelegalių produktų. 2020 m. pasiektas savotiškas antirekordas – net 1346 tonos. Per penkerius akcijos metus iš viso sulaikytos 2568 tonos nelegalių produktų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Paskelbta naujos „Epso-G“ valdybos narių atranka

Energetikos ministerija paskelbė valstybės valdomos energetikos grupės „Epso-G“ naujos valdybos narių atranką.

Vadyba
17:32
VERT vadovas: gali padažnėti neigiamos elektros kainos atvejai 4

Renatas Pocius, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas, sako, kad didėjant...

Pramonė
16:34
Briuselis nori pertvarkyti Europos elektros rinką 1

Europos Komisija (EK) planuoja pertvarkyti Europos Sąjungos (ES) elektros rinką, siekdama, kad pigesnė...

Rinkos
16:23
R. Pocius: kitą pusmetį visuomeninė elektros kaina gali likti panaši

Visuomeninė elektros kaina, nuo sausio išaugusi du kartus, antrąjį šių metų metų pusmetį gali išlikti panaši...

Pramonė
10:36
Mažesnis vartojimas ir rekordinė vėjo elektros gamyba kainą Lietuvoje sumažino 64%

Praėjusią savaitę Lietuvoje elektros suvartojimas dėl švenčių ir šiltų orų buvo itin mažas. Tuo metu vėjo...

Pramonė
13:06
Analitikai: maistas sparčiai brangti nebeturėtų, įtakos kainoms turės vartotojų elgsena

Infliacijai Lietuvoje po truputį slūgstant, tačiau maistui toliau brangstant, analitikai sako, kad kitąmet...

„Italiana LT“ „Panevėžio stiklui“ turės sumokėti 87.000 Eur skolą

Putojančio vyno ir kitų alkoholinių gėrimų gamintoja „Italiana LT“ turi sumokėti 87.000 Eur skolą su...

Pramonė
09:49
„Grigeo“ gamyklos Ukrainoje darbą sunkina elektros tiekimo problemos

Medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos grupės „Grigeo“ gamyklos Ukrainoje darbą...

Pramonė
09:44
Europai įveikus šios žiemos iššūkį, „Gazprom“ prašosi grįžti Premium

Baigiantis 2022 m. gamtinių dujų kaina Europoje smuko iki 2021 m. pabaigos lygio, prekybininkams nutarus, kad...

Rinkos
05:45
Supaprastinus reikalavimus, atrado verslo nišą Premium

Pastaraisiais metais smulkių maisto produktų ir patiekalų nedideliais kiekiais gamintojų kasmet daugėjo...

Gazelė
05:45
10 populiariausių metų VŽ podkastų: kalba verslininkai, ekonomistai, istorikas, filosofas, CEO

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio 2022 m. sulaukusių podkastų TOP 10.

Rinkodara
2023.01.01
V. Strazdaitė-Užubalienė. Kas nulems elektros kompensacijų poreikį 2023 m.? 1

Šių metų vasarą ženkliai išaugus elektros ir dujų kainoms Europos šalių centriniai bankai ypatingą dėmesį...

Pramonė
2023.01.01
2023 m. naujienos: elektromobiliai stums tradicinius į šešėlį Premium 76

Su infliacija, tebesitęsiančiais COVID-19 pandemijos iššūkiais ir Rusijos karo Ukrainoje pasekmėmis...

Automobiliai
2023.01.01
Lustų gamyba Pietų Korėjoje krito labiausiai nuo 2009 m. 2

Lustų gamyba Pietų Korėjoje lapkritį krito labiausiai nuo pasaulinės finansų krizės laikų. Puslaidininkių...

Inovacijos
2023.01.01
„Spiečių“ verslininkai gavo subsidijas: naudos restobaro užsakymų sistemai, CNC staklėms 4

Kone trečdalis iš 300 bendradarbystės centrų „Spiečių“ narių kreipėsi Inovacijų agentūros subsidijos...

Gazelė
2023.01.01
R. Švedas: energetikos strategija ambicinga, bet planas ne Premium

Beprecedentė kaktomuša tarp verslo ir valstybės dėl energetikos paliks randą 2022-ųjų retrospektyvoje. Buvo...

Pramonė
2022.12.31
Ramiame Vengrijos mieste – elektromobilių pramonės bumas Premium

Centrinės Europos šalis tampa netikėtai sparčiai augančiu akumuliatorių pramonės centru. Tačiau kritikai bijo...

Automobiliai
2022.12.31
Bulgarija pasirašė susitarimą dėl branduolinio kuro tiekimo su Prancūzijos įmone

Bulgarijos vienintelė atominė elektrinė penktadienį pasirašė branduolinio kuro tiekimo sutartį su prancūzų...

Pramonė
2022.12.30
LEA: per savaitę elektra pigo 54%, dujos – 23%

Elektros kaina Lietuvoje per savaitę mažėjo 54%, tuo metu dujos Nyderlandų TTF prekybos taške pigo 23%,...

Pramonė
2022.12.30
„Ignitis gamyba“ ir „Litgrid“ pasirašė 84 mln. Eur vertės sutartį

„Ignitis grupės“ antrinė bendrovė „Ignitis gamyba“ 2023 metais suteiks apie 84 mln. Eur vertės elektrinių...

Pramonė
2022.12.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku