Metų pabaiga su megasandorių laukimu

Bendrovėms skubant registruoti sukurtas vakcinas nuo koronaviruso, o šalims jų įsigyti, kad būtų galima paskiepyti gyventojus, po karantino atsigavęs verslas siekia investuoti pinigų perteklių. Ir Lietuva ne išimtis.
Kad su palengvėjimu galėtume pareikšti: Metai buvo geri, įsigijimų ir susijungimų (M&A) rinka turėtų sulaukti vadinamųjų megasandorių.
Prieš porą mėnesių AB Linas Agro Group pasirašė akcijų pirkimopardavimo sutartis su verslininko Tautvydo Barščio valdoma KG Group, kuriai priklauso įmonės Kauno grūdai, Kaišiadorių paukštynas bei Vilniaus paukštynas, siekdama įsigyti kontrolinius šių bendrovių akcijų paketus.
Po dviejų mėnesių Konkurencija taryba dar nėra priėmusi pranešimo dėl koncentracijos. Šaltiniai aiškina, kad KG Group vienija dvi dešimtis įmonių Lietuvoje ir užsienyje, jos turi ne po vieną akcininką. Kad priimtų pranešimą ir pradėtų svarstyti leidimą dėl koncentracijos, taryba nori turėti išsamią informaciją. Todėl verslo nuolat prašoma pateikti papildomų duomenų, neatmetama, kad prašymo priėmimas gali būti nukeltas į ateinančius metus.
Šis sandoris, kaip buvo spėliota, gali siekti maždaug 120 mln. Eur. Jį planuota užbaigti 2021 m. pavasarį.
Taip pat laukiama daugiau naujienų apie susitarimus iš Fortum. Penktas didžiausias šilumos gamintojas pasaulyje Suomijos Fortum yra pranešęs planuojantis parduoti dalį centralizuoto šildymo ir vėsinimo verslo Baltijos šalyse, Lenkijoje ir Suomijoje. Anot ekspertų, procesas yra sulaukęs didelio užsienio investuotojų susidomėjimo ir įdomu, kas įsigis verslus Lietuvoje.
Be to, apie ambicingus plėtros užsienio rinkose planus garsiai kalba sėkmingai IPO įvykdžiusi Ignitis grupė, investicijoms pritraukusi beveik pusę milijardo eurų.
2020 m. įmonių vadovai taip pat siekia kompensuoti laiką, kurio metu verslo aktyvumas dėl koronaviruso pandemijos ir dėl jos nustatytų apribojimų buvo suvaržytas, prieš porą savaičių rašė britų verslo dienraštis The Financial Times.
Paskutinį metų ketvirtį aktyvumas įsigijimų ir susijungimų (M&A) sektoriuje tradiciškai būna didžiausias, nes tiek JAV, tiek Europos kompanijos tokius sandorius stengiasi užbaigti iki metų pabaigos. Ir kol kas, vertinant M&A sandorių skaičių, šių metų paskutinis ketvirtis pasaulyje yra trečias pagal aktyvumą per du dešimtmečius.
Kaip trečiadienį Verslo žinių publikacijoje aiškino Paulius Gruodis, advokatų kontoros Ellex Valiunas partneris, suaktyvėjimą vasarą ir rudenį nulėmė ne tik metų pradžioje sustabdyti procesai, bet ir pinigų perteklius, kurį turėjo sukaupę privataus ir rizikos kapitalo fondai bei kiti rinkos žaidėjai.
Spaudimą vietos investuotojams didino nauji ir potencialūs rinkos dalyviai iš tokių rinkų kaip Lenkija, Skandinavija, Prancūzija ar Vokietija, ieškantys naujų galimybių investuoti ir išplėsti savo portfelius Šiaurės ir Baltijos šalyse.
Šiemet įvyko ir ne vienas sandoris su vadovais, kai ambicijų nestokojanti vadovų komanda, pasinaudojusi rinkoje atsiradusiomis galimybėmis pasiskolinti lėšų iš privačios skolos fondų, susitardavo su verslų savininkais dėl jų verslo išpirkimo.
VŽ nuomone, pandemija kai kam gali būti ir ne tik išgyvenimo, bet ir galimybių metas. Per pastarąjį dešimtmetį stabiliai veikusios bendrovės, turinčios subalansuotus finansinius srautus, yra pelniusios bankų pasitikėjimą. Ir tokių įmonių Lietuvoje yra ne viena. Ir nors pastaruoju metu finansavimas gana suvaržytas, sunku būtų tikėti, kad finansinės institucijos atsisakytų skolinti gerai pasvertai, potencialiai pelningai investicijai.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti