Pirmyn – iš žemo starto pozicijos

Publikuota: 2020-10-30
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Pramonės lyderių planuose – ne tik kaip gyventi šia diena ar išgyventi pandemijos laikotarpį: įmonių vadovai jau ieško sprendimų, kurie padėtų transformuotis taip, kad, „juodai“ juostai atsitraukus, būtų galima plėsti gamybą, užimti naujas rinkas.

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą reitingavimo modelį atrinko pačias stipriausias Lietuvos apdirbamosios pramonės ir energetikos bendroves. Sąrašo priekyje antrus metus paeiliui – produktus ir paslaugas mokslui teikianti aukštųjų technologijų UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Pramonės ir energetikos sektoriuje šiemet buvo reitinguojamos 257 įmonės.

Praėjusiais metais pirmajame dešimtuke buvo trys medienos ir baldų pramonės atstovės, dvi elektronikos bendrovės, trąšų, elektros perdavimo, orlaivių remonto ir kitų veiklų įmonės. Iš jų dešimtuke išsilaikė tik dvi – „Thermo Fisher Scientific Baltics“ ir UAB „Teltonika“.

Į reitingą pateko didžiausios atskirų sektorių bendrovės pagal pajamas, vertinamais metais uždirbtą pelną, turi daugiau nei 10 darbuotojų, o jų atlyginimų vidurkis viršija sektoriaus vidurkį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Stipriausių dešimtuko įmonių vadovai sutiko pasidalyti savo patirtimi ir planais su VŽ skaitytojais. Klausydamas jų gana optimistinių minčių, supranti, kad nebuvo lengva per pirmąją pandemijos bangą, nebus ir per antrąją. O kas bus dar toliau – tai jau profesionalių būrėjų „verslas“. Tačiau pramonininkai nenuleidžia rankų, suprasdami, kad eiti reikia tik į priekį, modeliuojant situaciją atitinkančius tikslus ir sprendimus.

Lyderiaujančios „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovas Algimantas Markauskas teigia: geras ženklas, kad Lietuvoje daugėja aukštųjų technologijų įmonių ir jos savo rezultatais bei kuriama aukšta pridėtine verte vis daugiau prisideda prie šalies ekonomikos.

Vilniaus bendrovės pasaulinė reikšmė dar labiau išaugo COVID-19 pandemijos metu, kai „Thermo Fisher Scientific Baltics“ pradėjo gaminti ir tiekti koronaviruso nustatymo testams skirtus reagentus. Direktorius minėjo, kad, užplūdus paklausos bangai, buvo dirbama kiauromis paromis, o gamybą pavyko perorientuoti per kelias dienas.

Įmonė plėtros ir toliau nestabdo: siekiant patenkinti augančią produktų gyvybės mokslams paklausą, bendrovės teritorijoje projektuojamas naujas pastatas, kuris leis padidinti gamybos ir logistikos apimtį.

Pandemija kai kurioms įmonėms tapo postūmiu, paskatinusiu išmėginti savo jėgas naujose srityse. Pavyzdžiui, UAB „Teltonika“, pandemijai atslinkus, ėmė kurti inovatyvią medicinos įrangą – jos vadovai tikina, kad šis žingsnis pasiteisino. Bendrovė 2021 m. tikisi išlaikyti numatytą 30% augimą. Planuojama, kad įmonių grupės darbuotojų skaičius per ateinančius metus padidės nuo 1.100 iki 1.700.

„Šiais metais visos verslo nišos pademonstravo augimą, o nauju akcentu tapo verslo niša telemedicinos srityje, kuri sukūrė virš 100 naujų darbo vietų Lietuvoje. Per ypač trumpą laiką mūsų komandai pavyko sukurti dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatą“, – primena Julius Švagždys, „Teltonikos“ įmonių grupės korporatyvinės rinkodaros vadovas.

Bendrovė ruošia ir keletą naujų produktų, skirtų širdies, kraujagyslių, plaučių ir diabeto medicinai. Juos įgyvendinus būtų sudarytos sąlygos nuotoliniu būdu stebėti gyvybiškai svarbius parametrus iš kiekvienos medicinos įstaigos.

Sėkmingai pandemijos sukeltus iššūkius atlaikė duonos ir šaldytų gaminių gamybos UAB „Mantinga“. Jos direktorius Mantas Agentas pasakoja, kad įmonė auga kasmet, atrasdama naujų klientų įvairiose rinkose.

Tiesa, šį pavasarį, kai visa Lietuva buvo trijų mėnesių karantine, bendrovės gamybos apkrova buvo sumažėjusi net 50%. Pasak vadovo, pardavimai krito užsidarius daug eksporto šalių, maitinimo sektoriui, krito ir mažmeniniai pardavimai, gyventojams rečiau lankantis parduotuvėse. Bet jau birželį įmonė fiksavo tokį pat staigų šuolį – pardavimai grįžo į praėjusių metų lygį, o nuo liepos fiksuojamas ir pajamų padidėjimas, palyginti su ankstesnių metų rezultatais.

Nepaisydama įvairiausių prognozių dėl pandemijos įtakos ekonomikai, „Mantinga“ kitiems metams suplanavo 22 mln. Eur sieksiančias investicijas. Ketinama vykdyti gamybos plėtrą, automatizuoti gamybos linijas ir sutvarkyti gamyklų teritorijų infrastruktūrą. Vis dėlto investuojama kur kas kukliau, nei buvo planuojama prieš pandemiją, mat, kaip byloja liaudies išmintis, atsarga gėdos nedaro.

Antroje pramonės lyderių rikiuotėje įsitvirtinusi lazerių ir lazerių sistemų gamybos UAB „Light Conversion“ (LC) kelis projektus nukėlė į ateitį, tačiau, pasak bendrovės direktoriaus Martyno Barkausko, reikšmingų atšaukimų nebuvo, metus vadina gerais. Dabar įmonė stato naują priestatą, kitąmet tikisi plėtros projektą baigti.

Lazerių pramonės prietaisai – brangi produkcija, todėl nenuostabu, kad pardavimai šiuo sunkmečiu kiek sulėtėjo. Bendrovės klientai atsargiai dėlioja ateities planus, todėl ir LC didesnių proveržių ateinančiais metais neprognozuoja. Lazerių gamybos veikla yra gana specifinė – daug įmonės produkcijos keliauja į užsienio rinkas, todėl yra itin aktualios atviros valstybių sienos: bendrauti su klientais, instaliuoti sudėtingas lazerių sistemas ir pan.

VŽ nuomone, pandemija verčia bendroves koreguoti planus, iš naujo apsvarstyti investicijų galimybes (ir pasekmes). Tačiau kone sunkiausią uždavinį tenka įveikti eksportuojančioms įmonėms – bet kokia prognozė dabar efemeriška kaip niekada. Tačiau, kaip rodo daugiametė pramonės lyderių patirtis, ypač pandemijos laikotarpiu apie rytdieną, nors galbūt ir ne tokią artimą, reikia galvoti ir sprendimų ieškoti jau dabar: išmėginti jėgas naujose srityse, žvalgytis klientų įvairiose rinkose – sporto terminais kalbant, užimti žemo starto poziciją.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Tiekimo problemos privertė „Harley-Davidson“ stabdyti dalį gamybos

Motociklų gamintoja „Harley-Davidson“ paskelbė dviem savaitėms Jungtinėse Amerikos Valstijose sustabdžiusi...

Pramonė
18:04
Programišiai kelia grėsmę pasaulio maisto tiekimo grandinėms

Išmanūs ūkiai, kuriuose žmones vis dažniau pakeičia technologijos, gali tapti programišių taikiniu. Dėl to...

Inovacijos
15:41
Latvijoje pagaminta 18% mažiau elektros

Latvija per keturis šių metų mėnesius pagamino 2,095 mln. megavatvalandžių (MWh) elektros energijos – 18%...

Pramonė
15:04
Saulę įdarbino per 1.000 įmonių: domisi ir smulkiausieji 1

Lietuvoje saulės elektrines įsirengę maždaug 1.100 įmonių, o didėjant sąskaitoms už elektros energiją,...

Gazelė
11:43
Suomija ir Estija rusiškų dujų kratosi prikeldamos 2015 m. laidotą projektą Premium

Suomija šeštadienį prisijungė prie negausaus būrelio Europos šalių, kurios visai atsisakė rusiškų gamtinių...

Rinkos
09:59
Kaliningrado pramonė: patiriame kolosalius sunkumus Premium 3

Kaliningrado metalo apdirbimo įmonės susiduria su „kolosaliais logistikos sunkumais“. Europos uostuose...

Pramonė
07:30
„Nord Pool“ sustabdžius prekybą rusiška elektra, jos importas stabdomas ir Lietuvoje

Elektros energijos biržos operatorė „Nord Pool“ nusprendė stabdyti prekybą rusiška elektra iš vienintelio jos...

Pramonė
2022.05.20
Lašišos ir upėtakiai išplaukia iš Baltarusijos Premium 1

Viena didžiausių Baltarusijos maisto pramonės įmonių „Santa Bremor“, kurios žuvies gaminių dar visai neseniai...

Pramonė
2022.05.20
Vokietija ir Kataras susitarė dėl dujų tiekimo

Penktadienį Vokietija ir Kataras pasirašė partnerystės energetikos srityje sutartį, pagal kurią Doha 2024 m.

Pramonė
2022.05.20
A. Melničenka skundžia sankcijas ir ragina stabdyti karą 2

Rusijos milijardierius Andrejus Melničenka, netiesiogiai kontroliuojantis Kėdainių „Lifosos“ gamyklą, gegužės...

Pramonė
2022.05.20
„Light Conversion“ praėjusiais metais uždirbo beveik 25 mln. Eur grynojo pelno

Lazerių gamybos įmonė „Light Conversion“ praėjusiais metais uždirbo beveik 25 mln. Eur grynojo pelno – 13%...

Pramonė
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
Rusiškos dujos Suomijai bus užsuktos šeštadienį

Rusiškos dujos Suomijai nebebus tiekiamos nuo šeštadienio ryto, praneša Suomijos valstybinė dujų bendrovė...

Rinkos
2022.05.20
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
„DS Smith Packaging Lithuania“: karas gali turėti poveikį

Didžiosios Britanijos kapitalo gofruotojo kartono ir pakuočių gamintoja „DS Smith Packaging Lithuania“...

Pramonė
2022.05.20
„Ignitis grupės“ augančius projektų kaštus atsveria didėjančios energijos kainos Premium 3

Ketvirtadienį vyko „Ignitis grupės“ pirmojo 2022 m. ketvirčio rezultatų pristatymas investuotojams.

Rinkos
2022.05.20
Estija kaups strategines gamtinių dujų ir grūdų atsargas 4

Estijos vyriausybė ketvirtadienį įpareigojo Valstybės atsargų kaupimo agentūrą suformuoti ne mažesnį kaip 1...

Pramonė
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku