Pirmyn – iš žemo starto pozicijos

Publikuota: 2020-10-30 05:50
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Pramonės lyderių planuose – ne tik kaip gyventi šia diena ar išgyventi pandemijos laikotarpį: įmonių vadovai jau ieško sprendimų, kurie padėtų transformuotis taip, kad, „juodai“ juostai atsitraukus, būtų galima plėsti gamybą, užimti naujas rinkas.

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą reitingavimo modelį atrinko pačias stipriausias Lietuvos apdirbamosios pramonės ir energetikos bendroves. Sąrašo priekyje antrus metus paeiliui – produktus ir paslaugas mokslui teikianti aukštųjų technologijų UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Pramonės ir energetikos sektoriuje šiemet buvo reitinguojamos 257 įmonės.

Praėjusiais metais pirmajame dešimtuke buvo trys medienos ir baldų pramonės atstovės, dvi elektronikos bendrovės, trąšų, elektros perdavimo, orlaivių remonto ir kitų veiklų įmonės. Iš jų dešimtuke išsilaikė tik dvi – „Thermo Fisher Scientific Baltics“ ir UAB „Teltonika“.

Į reitingą pateko didžiausios atskirų sektorių bendrovės pagal pajamas, vertinamais metais uždirbtą pelną, turi daugiau nei 10 darbuotojų, o jų atlyginimų vidurkis viršija sektoriaus vidurkį.

Stipriausių dešimtuko įmonių vadovai sutiko pasidalyti savo patirtimi ir planais su VŽ skaitytojais. Klausydamas jų gana optimistinių minčių, supranti, kad nebuvo lengva per pirmąją pandemijos bangą, nebus ir per antrąją. O kas bus dar toliau – tai jau profesionalių būrėjų „verslas“. Tačiau pramonininkai nenuleidžia rankų, suprasdami, kad eiti reikia tik į priekį, modeliuojant situaciją atitinkančius tikslus ir sprendimus.

Lyderiaujančios „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovas Algimantas Markauskas teigia: geras ženklas, kad Lietuvoje daugėja aukštųjų technologijų įmonių ir jos savo rezultatais bei kuriama aukšta pridėtine verte vis daugiau prisideda prie šalies ekonomikos.

Vilniaus bendrovės pasaulinė reikšmė dar labiau išaugo COVID-19 pandemijos metu, kai „Thermo Fisher Scientific Baltics“ pradėjo gaminti ir tiekti koronaviruso nustatymo testams skirtus reagentus. Direktorius minėjo, kad, užplūdus paklausos bangai, buvo dirbama kiauromis paromis, o gamybą pavyko perorientuoti per kelias dienas.

Įmonė plėtros ir toliau nestabdo: siekiant patenkinti augančią produktų gyvybės mokslams paklausą, bendrovės teritorijoje projektuojamas naujas pastatas, kuris leis padidinti gamybos ir logistikos apimtį.

Pandemija kai kurioms įmonėms tapo postūmiu, paskatinusiu išmėginti savo jėgas naujose srityse. Pavyzdžiui, UAB „Teltonika“, pandemijai atslinkus, ėmė kurti inovatyvią medicinos įrangą – jos vadovai tikina, kad šis žingsnis pasiteisino. Bendrovė 2021 m. tikisi išlaikyti numatytą 30% augimą. Planuojama, kad įmonių grupės darbuotojų skaičius per ateinančius metus padidės nuo 1.100 iki 1.700.

„Šiais metais visos verslo nišos pademonstravo augimą, o nauju akcentu tapo verslo niša telemedicinos srityje, kuri sukūrė virš 100 naujų darbo vietų Lietuvoje. Per ypač trumpą laiką mūsų komandai pavyko sukurti dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatą“, – primena Julius Švagždys, „Teltonikos“ įmonių grupės korporatyvinės rinkodaros vadovas.

Bendrovė ruošia ir keletą naujų produktų, skirtų širdies, kraujagyslių, plaučių ir diabeto medicinai. Juos įgyvendinus būtų sudarytos sąlygos nuotoliniu būdu stebėti gyvybiškai svarbius parametrus iš kiekvienos medicinos įstaigos.

Sėkmingai pandemijos sukeltus iššūkius atlaikė duonos ir šaldytų gaminių gamybos UAB „Mantinga“. Jos direktorius Mantas Agentas pasakoja, kad įmonė auga kasmet, atrasdama naujų klientų įvairiose rinkose.

Tiesa, šį pavasarį, kai visa Lietuva buvo trijų mėnesių karantine, bendrovės gamybos apkrova buvo sumažėjusi net 50%. Pasak vadovo, pardavimai krito užsidarius daug eksporto šalių, maitinimo sektoriui, krito ir mažmeniniai pardavimai, gyventojams rečiau lankantis parduotuvėse. Bet jau birželį įmonė fiksavo tokį pat staigų šuolį – pardavimai grįžo į praėjusių metų lygį, o nuo liepos fiksuojamas ir pajamų padidėjimas, palyginti su ankstesnių metų rezultatais.

Nepaisydama įvairiausių prognozių dėl pandemijos įtakos ekonomikai, „Mantinga“ kitiems metams suplanavo 22 mln. Eur sieksiančias investicijas. Ketinama vykdyti gamybos plėtrą, automatizuoti gamybos linijas ir sutvarkyti gamyklų teritorijų infrastruktūrą. Vis dėlto investuojama kur kas kukliau, nei buvo planuojama prieš pandemiją, mat, kaip byloja liaudies išmintis, atsarga gėdos nedaro.

Antroje pramonės lyderių rikiuotėje įsitvirtinusi lazerių ir lazerių sistemų gamybos UAB „Light Conversion“ (LC) kelis projektus nukėlė į ateitį, tačiau, pasak bendrovės direktoriaus Martyno Barkausko, reikšmingų atšaukimų nebuvo, metus vadina gerais. Dabar įmonė stato naują priestatą, kitąmet tikisi plėtros projektą baigti.

Lazerių pramonės prietaisai – brangi produkcija, todėl nenuostabu, kad pardavimai šiuo sunkmečiu kiek sulėtėjo. Bendrovės klientai atsargiai dėlioja ateities planus, todėl ir LC didesnių proveržių ateinančiais metais neprognozuoja. Lazerių gamybos veikla yra gana specifinė – daug įmonės produkcijos keliauja į užsienio rinkas, todėl yra itin aktualios atviros valstybių sienos: bendrauti su klientais, instaliuoti sudėtingas lazerių sistemas ir pan.

VŽ nuomone, pandemija verčia bendroves koreguoti planus, iš naujo apsvarstyti investicijų galimybes (ir pasekmes). Tačiau kone sunkiausią uždavinį tenka įveikti eksportuojančioms įmonėms – bet kokia prognozė dabar efemeriška kaip niekada. Tačiau, kaip rodo daugiametė pramonės lyderių patirtis, ypač pandemijos laikotarpiu apie rytdieną, nors galbūt ir ne tokią artimą, reikia galvoti ir sprendimų ieškoti jau dabar: išmėginti jėgas naujose srityse, žvalgytis klientų įvairiose rinkose – sporto terminais kalbant, užimti žemo starto poziciją.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
VATESI: Lietuva negavo Minsko atsakymų apie Astravo AE aušinimo sistemą

Lietuva negavo Minsko atsakymo apie Astravo atominės elektrinės (AE) avarinės aušinimo sistemos būklę po to,...

Pramonė
11:36
„Klaipėdos mediena“ skaičiuoja: žaliosios gamybos pertvarka atsieis 16 mln. Eur

Medienos plokščių gamybos įmonė „Klaipėdos mediena” pradėjo baigiamąjį strateginės transformacijos etapą,...

Pramonė
10:48
130 darbuotojų turinti gamykla iškeliama iš Lietuvos  Premium 5

Pernai perkėlusi gamybos liniją iš grupės padalinio Vengrijoje ir šiais metais planavusi didinti gamybą,...

Pramonė
10:04
Metų pabaiga su megasandorių laukimu

Bendrovėms skubant registruoti sukurtas vakcinas nuo koronaviruso, o šalims – jų įsigyti, kad būtų galima...

Pramonė
05:50
Net sėkmingiems pyragų kepėjams dabar – ne pyragai Premium

Kasmet sparčiai augusias duonos ir konditerijos gaminių bendroves šiemet pristabdė pandemija – kai kurios...

Gazelė
05:45
„Danmink“ ūkyje trečiadienį užmigdomos 3.000 audinių 5

Jonavos rajone veikiančiame audinių ūkyje „Danmink“, kuriame koronavirusas nustatytas tiek gyvūnams, tiek...

Pramonė
2020.12.02
Dėl mažinamų iš „Equinor“ perkamų SkGD krovinių sunerimo ERPB, vertina STT 22

Energetikos ministerijai siūlant Vyriausybei perpus sumažinti dujų tiekimo įmonės „Ignitis“ iš Norvegijos...

Pramonė
2020.12.02
Dėl gedimo Švedijoje nustojo veikti „NordBalt“ elektros jungtis

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ praneša, kad gruodžio 2 d. naktį dėl gedimo...

Pramonė
2020.12.02
„Samsung“ atsisako „Galaxy Note“ modelio

Kitais metais „Samsung Electronics“ gali nutraukti išmaniojo telefono „Galaxy Note“ – vieno iš dvejų...

Technologijos
2020.12.02
Žaliąją elektrą „Lietuvos geležinkeliams“ tieks „InterRAO Lietuva“ 3

Šalies geležinkelių tinklą valdanti bendrovė „LTG Infra“ pasirūpino elektros energija visos „Lietuvos...

Pinigų perteklius – investicijų valdytojai skuba įdarbinti laisvas lėšas   Premium

Sandorių rinka po trumpo stabtelėjimo – vėl aktyvi, o 2021 m. galima tikėtis tolesnio verslų konsolidavimo,...

Pramonė
2020.12.02
P. Narbutas: darbdavys turės pirkti baldus darbuotojams  Premium 9

Biuro baldų UAB „Narbutas International“ 2021 m. planuoja 15% augimą ir yra įsitikinusi, kad pagalbos...

Pramonė
2020.12.02
G. Nausėda siūlo ES sutarti dėl mokesčio taršiems importuotojams

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Europos Sąjungą (ES) susitarti dėl pasienio taršos mokesčio importuojamai...

Verslo aplinka
2020.12.01
Sprendimas dėl „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos registravimo ES - iki metų galo

Europos vaistų reguliavimo tarnyba antradienį pranešė, kad iki gruodžio 29 dienos nuspręs, ar skubos tvarka...

Pramonė
2020.12.01
„Agrokoncerno“ pelnas augo kelis kartus Premium 2

Didmenine prekyba trąšomis, chemikalais bei grūdinėmis kultūromis vykdanti UAB „Agrokoncernas“ praėjusiais...

Pramonė
2020.12.01
„Orlen“ strategija: nulinės CO2 emisijos iki 2050 m.

31 mlrd. Eur investicijos ir iki 2050 m. iki nulio sumažinti anglies dvideginio išmetimai, numatyta „Orlen“...

Pramonė
2020.12.01
VATESI aiškinasi galimą avariją Astravo AE aušinimo sistemoje 3

Baltarusijos Astravo atominėje elektrinėje (AE) galbūt įvykus avarijai atsarginėje pirmojo bloko aušinimo...

Verslo aplinka
2020.12.01
Jonavos rajone audinių ūkyje nugaišo 1.200 žvėrelių, įvesta ekstremalioji padėtis

Dėl praėjusią savaitę Jonavos rajono bendrovės „Danmink“ audinių ūkyje nustatyto koronaviruso, šioje...

Pramonė
2020.12.01
„Auga group“ pajamos ūgtelėjo trečdaliu

AB „Auga group“ 9 mėn. pardavimo pajamos šiemet sudarė 62,38 mln. Eur ir buvo 33% didesnės nei per tą...

Pramonė
2020.12.01
Geras derlius prisidėjo prie sėkmingos „Linas Agro Group” finansinių metų pradžios

AB „Linas Agro Group” per tris 2020-2021 finansinių metų mėnesius gavo 239 mln. Eur pajamų – 60% daugiau nei...

Pramonė
2020.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus