Į siūlymus iškelti „Grigeo Klaipėdą“ iš miesto centro akcininkas numoja ranka

Publikuota: 2020-08-22
Algimanto Kalvaičio nuotr.
svg svg
Algimanto Kalvaičio nuotr.

Klaipėdoje augant nepasitenkinimui dėl nemalonių kvapų, sklindančių nuo šalia miesto centro esančio kartono gamybos fabriko „Grigeo Klaipėda“, vėl keliama idėja šią uoste veikiančią įmonę iškelti atokiau.

„Grigeo Klaipėdos“ vadovybė tvirtina, kad gamyklos iškėlimo klausimas nėra svarstomas.

Pasak didžiausio „Grigeo“ akcininko Gintauto Pangonio, svarstyti naujo fabriko statybą, kai įmonė turi kitų  bėdų, dabar būtų nelogiška.

Praėjusį savaitgalį prie „Grigeo Klaipėdos“ fabriko surengto mitingo organizatoriai teigė, kad aplink Nemuno gatvėje stovinčią gamyklą gyvenantys žmonės nuolat jaučia „aštrų, gerklę graužiantį chemijos kvapą“. Anot jų, nuo gegužės vidurio iki birželio pradžios, kai fabrikas neveikė, kvapų situacija buvo pastebimai pagerėjusi.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Mitinge dalyvavęs buvęs ilgametis uosto vadovas Arvydas Vaitkus sakė, kad ieškant būdų, kaip sumažinti nuo „Grigeo Klaipėdos“ sklindančią smarvę, reikia svarstyti ir šios bei kitų taršių įmonių iškėlimą atokiau nuo miesto centro.

„Šiuolaikiniame pasaulyje yra technologinių priemonių – kas liestų oro gaudykles, oro išvalymą, praktiškai yra įrenginių, kurie gali išvalyti orą beveik idealiai“, – BNS teigė A. Vaitkus.

„Bet mes turime omenyje tai, kad ši gamyba vyksta Klaipėdos miesto centre, vos ne senamiestyje (...) Patrauklu būtų tokio pobūdžio įmones iškelti į atokesnius rajonus, kuriuose nebūtų tankiai apgyvendintų zonų“, – pridūrė jis.

A. Vaitkaus teigimu, dėl nuo „Grigeo Klaipėdos“ sklindančių kvapų aplinkinių rajonų žmonių gyvenimo kokybė „jokiu būdu neatitinka XXI amžiaus ES valstybės gyvenimo kokybės“.

„Statant naują gamyklą, atsirastų galimybė pareikalauti atitinkamų technologinių įrangų, kurios leistų minimalizuoti poveikį aplinkai“, – pabrėžė politikas.

„Grigeo“: iškėlimo klausimo valdybos darbotvarkėje nėra

„Grigeo“ grupės stambiausias akcininkas G. Pangonis sako girdėjęs apie svarstymus iškelti „Grigeo Klaipėdą“ iš centro, tačiau apie tai su niekuo nekalbėjęs. Jis taip pat teigė, kad komentuoti yra anksti, nes klausimo įmonės valdybos darbotvarkėje nėra.

„Šiuo klausimu aš esu tik valdybos narys. Yra vadovai, valdybos pirmininkas, tai jie rūpinasi tais klausimais, tai aš negalėčiau atsakyti į tą klausimą, nes su niekuo apie tai nesu kalbėjęs“, – BNS tvirtino G. Pangonis.

43,5% „Grigeo“ akcijų netiesiogiai valdantis G. Pangonis, iki Kuršių marių taršos skandalo buvęs ir „Grigeo Klaipėdos“ valdybos pirmininku, sako, kad fabriko iškėlimas yra ne vien jo atsakomybė – jo, kaip akcininko galios esą yra apribotos.

„Čia galbūt šiek tiek ir pajuokausiu, bet akcininkas turi teisę gauti dividendus, jeigu turi daugiau (akcijų – BNS), dalyvauti susirinkime, palikti testamentu akcijas ir viskas“, – sakė jis.

Anot G. Pangonio, „Grigeo Klaipėdos“ prioritetas šiuo metu turėtų būti klausimai, susiję su Kuršių marių taršos skandalu ir koronaviruso krize.

„Svarstyti naujo fabriko statybą, kai yra tiek bėdų, šiandien yra nelogiška“, – tvirtino jis.

Šiemet nuo Kuršių marių taršos skandalo ir koronaviruso krizės jau nukentėjusios „Grigeo Klaipėda“  vadovas Tomas Eikinas po susitikimo su bendruomenių atstovais tvirtino, kad jau rudenį bus pradėti blogų kvapų monitoringo sprendimai.

Visuomenininkai tokius pareiškimus vadino „viešųjų ryšių akcija“ ir pabrėžė, kad „Grigeo Klaipėda“ tvarkyti kvapų problemą žada jau ne vienerius metus.

T. Eikinas sako, kad įmonės tikslas yra atnaujinti pirminį nuotekų valymą jos pačios įrenginiais Dumpiuose ir nustatyti blogų kvapų priežastis.

„Pačiame fabrike, Nemuno gatvėje, turime nustatyti priežastis ir rasti geriausią būdą tų kvapų neutralizavimui. Kol kas mes koncentruojamės į tai“, – BNS sakė jis.

Yra sektinų pavyzdžių

A. Vaitkus sako, kad siekiant iškelti „Grigeo Klaipėdą“ ir kitas nemalonius kvapus skleidžiančias, taršias įmones iš Klaipėdos centro, būtų galima panaudojant ES lėšas – tačiau tam reikėtų Vyriausybės pritarimo.

„Šiuo metu kaip tik rengiamas naujas dokumentas ES lėšų skirstymui ir galvočiau, kad mūsų valstybė, turinti nemažai problemų užterštumo klausimais, galėtų skirti prioritetą būtent duodant pinigus pagelbėti sprendžiant ekologines problemas“, – sakė jis.

Anot jo, gerų pavyzdžių, kaip iš miestų centrų iškeliama tarši ūkinė veikla, yra tiek Vakarų Europoje, tiek kaimyninėse valstybėse.

„Dirbant uosto direkcijoje, analogiškus pavyzdžius mačiau Europoje, pavyzdžiui, Rygos uostas, siekdamas iškelti anglių terminalą, pasinaudodamas ES pagalba, jį iškėlė į kitą pusę, atitolusį rajoną nuo miesto centro“, – pasakojo A. Vaitkus.

Jo teigimu, rengiant 2019 metų pabaigoje priimtą bendrąjį uosto planą buvo minėta, kad galimybės plėstis Klaipėdos uostui yra gana ribotos, todėl, jei būtų iškelta „Grigeo Klaipėdos“ gamykla, jos teritorijoje būtų logiška plėstis uostui.

„To plano rengimo procese ne kartą buvo minėta, kad Klaipėdos uostas turi pačią siauriausią zoną ir, aišku, tai kažkada baigsis. Visos tos zonos, teritorijos, jos bus pilnai išnaudotos“, – sakė buvęs uosto vadovas.

„Be abejonės, ta teritorija, kuri yra užimta „Grigeo“ fabriko statiniais ir įranga, ji galėtų būti panaudota uostui“, – pridūrė jis.

Tuo pat metu A. Vaitkus sako, kad kai kurios uosto teritorijos – pavyzdžiui, ties Žiemos uostu ar Senamiesčio zona – perspektyvoje galėtų būti atiduotos miesto bendruomenei, o naujos teritorijos – įsisavintos toliau nuo gyvenamųjų rajonų.

Daugiau kaip 120 metų veikiantis kartono fabrikas buvo įkurtas tuometinėje Malūnų gatvėje (dabartinėje Nemuno gatvėje), jis užėmė apie 29 ha teritoriją.

Sovietų okupacijos laikais jis buvo nacionalizuotas, po nepriklausomybės, 1994 metais – privatizuotas ir veikė „Klaipėdos kartono“ pavadinimu. Vykstant privatizacijos procesui, kartono gamybos veikla buvo atskirta ir didelė dalis tuometinio Klaipėdos celiuliozės ir popieriaus kombinato teritorijos panaudota uosto krovai.

Nepaisant to, fabrikas iki šiol išlieka Klaipėdos uosto teritorijoje – jis veikia jūrų krovinių kompanijos „Bega“ kaiminystėje.

2010 metais „Klaipėdos kartoną“ įsigijo „Grigeo“ įmonių grupė, 2015 metais bendrovę pervadinusi į „Grigeo Klaipėdos kartonas“, 2017 metais – į „Grigeo Klaipėdą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Latvijos „Dobeles“ įsigijo „Baltic Mill“ įmones Latvijoje ir Estijoje

Didžiausia Latvijos maisto gamintoja „Dobeles dzirnavnieks“ įsigijo Lietuvos grūdų perdirbėją „Baltic Mill“ –...

Agroverslas
16:10
Nuo kitų metų „Ignitis“ privatiems klientams neįrenginės saulės elektrinių ir įkrovimo stotelių

Valstybės valdomos „Ignitis grupės“ UAB „Ignitis“ nuo kitų metų nebeteiks kai kurių paslaugų klientams:...

Pramonė
14:18
„Orlen“ perėmė 79 „Lukoil“ degalines Vengrijoje, plėsis Slovakijoje

Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ perėmė 79 degalines Vengrijoje, šiuo metu veikiančias su „Lukoil“...

Pramonė
13:49
Italija „Lukoil“ naftos perdirbimo gamyklai žada įvesti laikino administravimo priemones

Italijoje Rusijos naftos milžinės „Lukoil“ naftos perdirbimo gamyklai laikinai pritaikytos valstybės...

Pramonė
12:07
G. Ilekytė. Ar jau laimėjome energetinį karą? 4

Šiemet labiau nei kada nors anksčiau istorijoje oro sąlygos ir temperatūra gali turėti lemiamos įtakos ne tik...

Nuomonės
11:19
„Perlas energija“ beveik 14.000 buvusių klientų išmokėjo 141.000 Eur kompensacijų

Įsipareigojimų klientams nesugebėjusi įvykdyti ir veiklą sustabdžiusi nepriklausoma elektros tiekėja „Perlas...

Pramonė
09:35
„Ignitis“ keičia nefiksuotos kainos elektros tiekimo buitiniams vartotojams planą 6

Energetikos bendrovės „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo buitiniai vartotojai, pasirinkę nefiksuotos kainos...

Pramonė
09:19
Naujos elektros kainos aukštumos belaukiant – žvilgsniai į gruodžio dangų Premium

Elektros kainoms biržoje mandagiai palaukus, atėjo kalendorinė žiema. Deja, pasakyti, kad – netikėtai,...

Pramonė
09:10
„Lifosa“ gamybą atnaujinti planuoja gruodžio viduryje

Rugsėjį veiklą sustabdžiusi laikinojo administratoriaus prižiūrima Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“...

Pramonė
08:34
Investicijų šuolis Baltarusijoje – režimo manipuliacija skaičiais Premium

Baltarusija pateikia statistiką, kurioje rodo, kad daugiausia tiesioginių investicijų per tris šių metų...

Pramonė
05:45
„Ignitis grupės“ finansų vadovas – apie politines rizikas ir akcijų kainą Premium

Jonas Rimavičius, „Ignitis grupės“ finansų direktorius, VŽ podkaste pasakoja apie tai, kaip periodiškai...

Rinkos
05:45
„Reuters“: ES šalys sutaria dėl 60 USD kainos lubų rusiškai naftai, neaišku tik dėl lenkų 12

Ketvirtadienį Europos Sąjungos šalys preliminariai susitarė dėl 60 USD už barelį lubų rusiškos naftos kainai,...

Pramonė
2022.12.01
Naują reaktorių Čekijoje statyti panoro JAV, Prancūzijos ir Pietų Korėjos įmonės 1

Čekijos energetikos grupė CEZ trečiadienį pranešė gavusi tris pasiūlymus – iš JAV ir Kanados įmonės...

Pramonė
2022.12.01
Estijos pramonės gamyba mažėja, ypač sparčiai – medienos perdirbimo sektoriuje

Estijos statistikos departamento duomenimis, spalį pramonės įmonių produkcija palyginamosiomis kainomis buvo...

Pramonė
2022.12.01
Siūlo Sanitarinių apsaugos zonų tvarkos netaikyti jau esamų taršių įmonių kaimynystėje esantiems sklypams

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nusiteikęs inicijuoti pataisas, leidžiančias netaikyti sanitarinės apsaugos...

Pramonė
2022.12.01
„Orlen“ užbaigė savo sandorius su „Saudi Aramco“

Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ užbaigė sandorius dėl kai kurių aktyvų pardavimo, įskaitant Gdansko naftos...

Pramonė
2022.12.01
„Latvijas gaze“ trijų ketvirčių finansiniai rezultatai – rekordiniai

Latvijos dujų bendrovės „Latvijas gaze“ įmonių grupė pranešė šiemet pasiekusi geriausius istorijoje...

Pramonė
2022.12.01
I. Šimonytė: sankcijos naftai paveiks 15% tranzito į Kaliningradą

Gruodį įsigaliojus Vakarų sankcijoms rusiškai naftai, tai paveiks maždaug 15% per Lietuvą tranzitu į...

Verslo aplinka
2022.12.01
Garantinio tiekimo paslauga gruodį brangsta iki 43,6 ct

Jokio nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams garantinio tiekimo paslauga gruodį,...

Pramonė
2022.12.01
„Litgrid“ vadovų komandą papildė M. Gedaminskas ir I. Junevičius 1

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ nuo gruodžio 1 d. stiprina vadovų komandą. Naujai...

Vadyba
2022.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku