ETPT modelis: kaip jis padeda siekti energijos taupymo tikslų?

Publikuota: 2020-05-05
Pagal ETPT modelį įgyvendinus projektą, apšildytas Vilkijos žemės ūkio mokyklos pastatas, pakeisti jo langai, automatizuotas šilumos punktas, daug elektros energijos naudojantys šviestuvai pakeisti į LED.
svg svg
Pagal ETPT modelį įgyvendinus projektą, apšildytas Vilkijos žemės ūkio mokyklos pastatas, pakeisti jo langai, automatizuotas šilumos punktas, daug elektros energijos naudojantys šviestuvai pakeisti į LED.

Taupus ir efektyvus energijos vartojimas tampa vis svarbesnis Europos Sąjungoje (ES). Siekiant įgyvendinti šį tikslą, reikšmingas vaidmuo tenka pastatų energinio efektyvumo didinimui. Viešųjų pastatų modernizavimas – vienas iš svarbiausių Lietuvos prioritetų. Todėl norėdamos pasiekti šiuos tikslus sporto, kultūros, mokslo ir kitos valstybės valdomos įstaigos gali kreiptis į UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūrą (VIPA).

Įstaigos gali pasinaudoti patraukliu finansiniu instrumentu, kuris sudaro galimybę energetinio efektyvumo sprendimais ne tik mažinti išlaidas už energiją bei taupyti valstybės biudžeto pinigus, bet kartu sudaro geresnes sąlygas ten dirbantiems. Šia galimybe pasinaudojo Vilkijos žemės ūkio mokykla. Energijos taupymo priemonių diegimo darbų kaštai siekia 722.876 Eur, tačiau Vilkijoje esančiai mokyklai nereikėjo iš karto turėti visos sumos ar turėti kokį nors pradinį įnašą. Jos gavimą ir reikiamų energijos taupymo priemonių diegimo darbų suplanavimą, organizavimą ir sėkmingą įgyvendinimą užtikrino energijos taupymo paslaugų teikėjas – UAB „Mano būsto priežiūra“.

ETPT modelis: kas tai?

„Projektas buvo finansuotas VIPA valdomo Energijos efektyvumo fondo (ENEF) paskolos lėšomis, pritaikant Energijos taupymo paslaugų teikėjo modelį (ETPT). Neretu atveju energetinio efektyvumo sprendimams diegti reikalinga vienu kartu skirti itin dideles lėšas, kurių viešųjų pastatų valdytojai neturi. ETPT modelis – kai įmonė, teikianti energijos vartojimo efektyvumo paslaugas arba diegianti energijos vartojimo efektyvinimo priemones energijos vartotojams, investuoja į priemones, padedančias gerinti pastato energinį efektyvumą, o didžiąją dalį investicijoms skirtų lėšų atgauna per sutarties galiojimo laikotarpį iš būsimų energijos sutaupymų. Modelio esmė – pasiekti kuo didesnį energijos taupymo efektą nepatiriant didelių pradinių investicijų“, – pasakojo Žaneta Maskaliovienė, VIPA Projektų finansavimo skyriaus vadovė.

Laimi visi

ETPT įmonei „Mano būsto priežiūra“ iš VIPA valdomo ENEF buvo suteikta lengvatinė paskola, kurią įmonė turės grąžinti pagal sutarties galiojimo metu suderintą grafiką. ENEF paskola sudarė 80% mokyklos atnaujinimo darbų sumos, o likusius 20% sumos mokyklos modernizavimo darbams atlikti užtikrino pati ETPT įmonė. Projektas buvo finansuojamas pagal ETPT įmonės bei švietimo įstaigos sudarytą paslaugų teikimo sutartį, kurios trukmė 15 m. Grąžinamos sumos tiekėjui priklausys nuo užfiksuotų energijos sutaupymų.

nuotrauka::2 left

„ETPT modelyje laimi visi: šiuolaikinės ir energetiškai efektyvios patalpos leidžia sutaupyti, taip iš dalies dengiami modernizavimo kaštai. Taip pat užtikrinama infrastruktūros atitiktis  higienos normų reikalavimams ir didinamas komfortas, gerėja žmonių savijauta ir socialinė būsena, mažinamos į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančios dujos (CO2). ETPT įmonė gauna lengvatinę paskolą, kuri kas mėnesį užtikrina pastovias įplaukas, o valstybė užsitikrina, kad laikomasi Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl energijos vartojimo efektyvumo įsipareigojimų renovuoti kasmet 3% valstybės valdomo viešųjų pastatų ploto“, – kalbėjo Ž. Maskaliovienė.

Pagrindinis uždavinys – taupymas

„Džiaugiamės, kad sėkmingai taikomas dalyje Europos valstybių viešojo sektoriaus pastatų ETPT modelis pagaliau bendro darbo ir pastangų dėka yra praktiškai įgyvendinamas ir Lietuvoje. Mums buvo patikėtos esminės – finansinė, techninė ir profesionalaus įgyvendinimo –sritys. Pagrindinis uždavinys buvo sutaupyti šilumos kiekį pastatų šildymui ir elektrą dirbtiniam apšvietimui bei padidinti energijos vartojimo efektyvumą – sudaryti prielaidas sumažinti ir optimizuoti pastato naudotojo išlaidas jo šildymui“, – pasakojo Sigita Balionytė, „Mano būsto priežiūros“ Rinkų vystymo departamento direktorė.

Individualiai suplanuotos ir įdiegtos energijos taupymo priemonės padėjo pasiekti pastato C energinio naudingumo klasę, o šilumos energijos taupymas garantiniu laikotarpiu sieks 2.910 MWh.

Bendruomenės traukos centras

„Įgyvendinus projektą pasikeitė mokyklos, kurioje kasmet mokosi apie 330–350 mokinių, išorė: apšildytas pastatas, pakeisti langai, automatizuotas šilumos punktas, daug elektros energijos naudojantys šviestuvai pakeisti LED. Pagerėjo mokymosi, darbo, poilsio sąlygos“, – rezultatais džiaugiasi Dalytė Rudzevičienė, Vilkijos žemės ūkio mokyklos direktorė.

nuotrauka::1 right

Anot jos, pagal projektą, kurio darbai buvo baigti vos prieš mėnesį, atsipirkimas numatomas per 15–20 m. Direktorė teigia, kad atnaujintas pastatas papuošė ir mažą Vilkijos miestelį, kuriame mokykla – vienas iš didžiausių pastatų. Tikimasi, kad po šių darbų atlikimo bus sudarytos galimybės atnaujintomis erdvėmis naudotis ne tik mokyklos, bet ir vietos bendruomenei.

Gerėja finansavimo sąlygos

Valstybės valdomiems viešiesiems pastatams modernizuoti dabar yra palankus metas, nes nuo kovo pabaigos reikšmingai pagerintos VIPA teikiamos finansavimo sąlygos pagal priemonę Nr. 04.3.1-VIPA-T-113 „Valstybei nuosavybės teise priklausančių pastatų atnaujinimas (II)“ (grąžinamoji subsidija). Nuo 2018 m. liepos, kai ši priemonė startavo, pareiškėjai turėjo galimybę pretenduoti tik į 30% investicijų siekiančią subsidiją ir 70% paskolą (pretenduojant į grąžinamąją subsidiją buvo privalomas pritarimas dėl paskolos gavimo iš ENEF).

Nuo š. m. kovo pabaigos pagal grąžinamosios subsidijos priemonę yra numatytos dvi finansavimo schemos: biudžetinių įstaigų pastatų atnaujinimui skiriama grąžinamoji subsidija iki 100%, viešųjų įstaigų ir centralizuotai valdomo turto valdytojo pastatų projektai finansuojami derinant ENEF paskolas (iki 30%) ir grąžinamąją subsidiją (iki 70%), o projektams, taikantiems ETPT modelį, finansavimas skiriamas teikiant grąžinamąją subsidiją net iki 80% ir paskolą – iki 20% investicijų. Be to, pastatų valdytojai, ketinantys atnaujinti (modernizuoti) pastatus, gali gauti ne tik lengvatines paskolas iš ENEF trūkstamai tinkamų išlaidų daliai padengti, bet ir papildomą subsidiją techniniams dokumentams, jei paraišką teikia viešoji įstaiga ar centralizuotai valdomo turto valdytojas (energinio vartojimo auditui, pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektui bei techninio projekto ekspertizei) parengti. Tam reikia kreiptis į VIPA ir užpildyti prašymą subsidijos techninei dokumentacijai gauti.

Biudžetinės įstaigos, kurios kreipiasi dėl 100% subsidijos finansavimo, šias išlaidas gali įtraukti į paraiškos biudžetą ir tam taip pat gauti finansavimą. Svarbu pažymėti, jog projekto pabaigoje, priklausomai nuo nustatytų rodiklio pasiekimų, gali tekti dalį subsidijos grąžinti: biudžetinėms įstaigoms numatytas iki 10 m. laikotarpis, o kai yra viešosios įstaigos bei centralizuotai valdomo turto valdytojas – iki 5 m.

nuotrauka::3 nocrop

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Serbijoje atidaryta Rusijos ir Turkijos dujotiekio „TurkStream“ dalis 

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius penktadienį atidarė per Serbiją nutiestą Rusijos ir Turkijos...

Pramonė
15:40
GMO: sąmokslo teorija ar mokslo pažanga? Premium 3

Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priešininkai kalba apie keliamą pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.

Pramonė
15:21
5 vadovų įžvalgos apie 2021 m.: be nuosmukio, su inovacijomis Premium

Išgyvenę į amerikietiškus kalnelius panašius 2020 m., 2021 metais gerai žinomų įmonių vadovai ir savininkai...

Pramonė
08:35
Po medikų virusas dažniausiai čiumpa pramonės darbuotojus Premium 1

Atvėrus duomenis apie koronaviruso plitimą Lietuvoje pagal ekonomines veiklas, paaiškėjo, kad po sveikatos...

Pramonė
2020.12.31
Prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“ uždraustas: vadinkitės kad ir „kremu kremuotu“ Premium 21

Šešerius metus veikiantis prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“, panašu, skaičiuoja paskutines dienas, nes jo...

Gazelė
2020.12.31
„Agrokoncerno“ grupės pelnas pernai augo devynis kartus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausanti viena didžiausių...

Pramonė
2020.12.31
Investicijos į gamyklas: pradėjo veikti už 140 mln. Eur, projektuojama už 0,5 mlrd. Eur Premium

Dėl pandemijos naujų fabrikų statybos kiek sulėtėjo, bet nesustojo.

Pramonė
2020.12.31
Verslininkai net patys stebisi, kad išdrįso taip rizikuoti Premium

Verslas reikalauja išmanymo, tačiau kartais drąsa rizikuoti atsiperka labiau nei teorinės žinios. Jauni...

Gazelė
2020.12.31
Geidžiamiausių darbdavių medianos: lyderis nesitraukia Premium

„Sodros“ pateikiami duomenys rodo, kokias atlygio medianas lapkritį mokėjo geidžiamiausi šalies darbdaviai.

Vadyba
2020.12.31
ES ir Kinijos suderėtam susitarimui dėl investicijų Lietuva pritars tik su viena sąlyga 3

Europos Sąjunga (ES) ir Kinija skelbia susitarusi dėl 7 metus derinto susitarimo dėl investicijų, turinčio...

Pramonė
2020.12.30
Vyriausybė: „Ignitis“ iš „Equinor“ kol kas galės pirkti 4 SkGD krovinius 8

Vyriausybė trečiadienį nutarė, kad dujų tiekimo bendrovė „Ignitis“ iš Norvegijos „Equinor“ 2021 metais galės,...

Pramonė
2020.12.30
„Intus Windows“ fabriko statybas Šiauliuose pradės 2021 m.  1

Šiauliuose veikianti JAV kapitalo „Intus Windows“  antrinė įmonė UAB „Ltintus“ pasiekė 10 mln. Eur apyvartą.

Pramonė
2020.12.30
„Blockchain“ revoliucijai pramonėje dar neatėjo laikas 

Ko 2021 m. tikrai nebus – tai „blockchain“ tikrai nepadarys revoliucijos pramonėje, naujoje ataskaitoje...

Pramonė
2020.12.30
„Ignitis grupės“ pajamos šiemet perkopė 1 mlrd. Eur 3

„Ignitis grupės“ pajamos šiemet auga – sausio-lapkričio mėnesiais jos buvo 1,09 mlrd. Eur — 10,1% didesnės...

Pramonė
2020.12.30
Teismas patvirtino „Belor“ teisę į skolą pagal V. Kučinsko vekselį 3

Vokietijos „Belor Eurofert“ kontroliuojama Lietuvos trąšų prekybos bendrovė „Belor“ iš verslininko Vidmanto...

Pramonė
2020.12.30
Sigitas Paulauskas: Atsakingo verslo apibrėžimas šiemet pasikeitė Verslo tribūna 3

Aplinkos tausojimą strategijos ašimi šiemet padariusios ir persitvarkiusios tarptautinės investicinės VMG...

Pramonė
2020.12.30
Draudimas, stabdantis darbuotojų saugumą 1

Įmonėse daugėja darbuotojų, užsikrėtusių COVID-19, tačiau pasitaiko atvejų, kai darbdaviai apie tai stengiasi...

Pramonė
2020.12.30
Gamybininkai: atlyginimai, kad ir mažiau, kils  Premium

Šie metai, sujaukę daugelį prognozių ir išmokę pernelyg toli į priekį neplanuoti, į ateinančius metus perkels...

Pramonė
2020.12.30
„Arvi ir ko“ Kauno teismas iškėlė bankroto bylą 1

Kauno apygardos teismas antradienį iškėlė bankroto bylą pagrindinei verslininko Vidmanto Kučinsko grupės...

Pramonė
2020.12.29
Pradėtas tyrimas dėl V. Uspaskicho stebuklingo vandens 2

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją,...

Pramonė
2020.12.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus