ETPT modelis: kaip jis padeda siekti energijos taupymo tikslų?

Publikuota: 2020-05-05
Pagal ETPT modelį įgyvendinus projektą, apšildytas Vilkijos žemės ūkio mokyklos pastatas, pakeisti jo langai, automatizuotas šilumos punktas, daug elektros energijos naudojantys šviestuvai pakeisti į LED.
svg svg
Pagal ETPT modelį įgyvendinus projektą, apšildytas Vilkijos žemės ūkio mokyklos pastatas, pakeisti jo langai, automatizuotas šilumos punktas, daug elektros energijos naudojantys šviestuvai pakeisti į LED.

Taupus ir efektyvus energijos vartojimas tampa vis svarbesnis Europos Sąjungoje (ES). Siekiant įgyvendinti šį tikslą, reikšmingas vaidmuo tenka pastatų energinio efektyvumo didinimui. Viešųjų pastatų modernizavimas – vienas iš svarbiausių Lietuvos prioritetų. Todėl norėdamos pasiekti šiuos tikslus sporto, kultūros, mokslo ir kitos valstybės valdomos įstaigos gali kreiptis į UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūrą (VIPA).

Įstaigos gali pasinaudoti patraukliu finansiniu instrumentu, kuris sudaro galimybę energetinio efektyvumo sprendimais ne tik mažinti išlaidas už energiją bei taupyti valstybės biudžeto pinigus, bet kartu sudaro geresnes sąlygas ten dirbantiems. Šia galimybe pasinaudojo Vilkijos žemės ūkio mokykla. Energijos taupymo priemonių diegimo darbų kaštai siekia 722.876 Eur, tačiau Vilkijoje esančiai mokyklai nereikėjo iš karto turėti visos sumos ar turėti kokį nors pradinį įnašą. Jos gavimą ir reikiamų energijos taupymo priemonių diegimo darbų suplanavimą, organizavimą ir sėkmingą įgyvendinimą užtikrino energijos taupymo paslaugų teikėjas – UAB „Mano būsto priežiūra“.

ETPT modelis: kas tai?

„Projektas buvo finansuotas VIPA valdomo Energijos efektyvumo fondo (ENEF) paskolos lėšomis, pritaikant Energijos taupymo paslaugų teikėjo modelį (ETPT). Neretu atveju energetinio efektyvumo sprendimams diegti reikalinga vienu kartu skirti itin dideles lėšas, kurių viešųjų pastatų valdytojai neturi. ETPT modelis – kai įmonė, teikianti energijos vartojimo efektyvumo paslaugas arba diegianti energijos vartojimo efektyvinimo priemones energijos vartotojams, investuoja į priemones, padedančias gerinti pastato energinį efektyvumą, o didžiąją dalį investicijoms skirtų lėšų atgauna per sutarties galiojimo laikotarpį iš būsimų energijos sutaupymų. Modelio esmė – pasiekti kuo didesnį energijos taupymo efektą nepatiriant didelių pradinių investicijų“, – pasakojo Žaneta Maskaliovienė, VIPA Projektų finansavimo skyriaus vadovė.

Laimi visi

ETPT įmonei „Mano būsto priežiūra“ iš VIPA valdomo ENEF buvo suteikta lengvatinė paskola, kurią įmonė turės grąžinti pagal sutarties galiojimo metu suderintą grafiką. ENEF paskola sudarė 80% mokyklos atnaujinimo darbų sumos, o likusius 20% sumos mokyklos modernizavimo darbams atlikti užtikrino pati ETPT įmonė. Projektas buvo finansuojamas pagal ETPT įmonės bei švietimo įstaigos sudarytą paslaugų teikimo sutartį, kurios trukmė 15 m. Grąžinamos sumos tiekėjui priklausys nuo užfiksuotų energijos sutaupymų.

nuotrauka::2 left

„ETPT modelyje laimi visi: šiuolaikinės ir energetiškai efektyvios patalpos leidžia sutaupyti, taip iš dalies dengiami modernizavimo kaštai. Taip pat užtikrinama infrastruktūros atitiktis  higienos normų reikalavimams ir didinamas komfortas, gerėja žmonių savijauta ir socialinė būsena, mažinamos į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančios dujos (CO2). ETPT įmonė gauna lengvatinę paskolą, kuri kas mėnesį užtikrina pastovias įplaukas, o valstybė užsitikrina, kad laikomasi Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl energijos vartojimo efektyvumo įsipareigojimų renovuoti kasmet 3% valstybės valdomo viešųjų pastatų ploto“, – kalbėjo Ž. Maskaliovienė.

Pagrindinis uždavinys – taupymas

„Džiaugiamės, kad sėkmingai taikomas dalyje Europos valstybių viešojo sektoriaus pastatų ETPT modelis pagaliau bendro darbo ir pastangų dėka yra praktiškai įgyvendinamas ir Lietuvoje. Mums buvo patikėtos esminės – finansinė, techninė ir profesionalaus įgyvendinimo –sritys. Pagrindinis uždavinys buvo sutaupyti šilumos kiekį pastatų šildymui ir elektrą dirbtiniam apšvietimui bei padidinti energijos vartojimo efektyvumą – sudaryti prielaidas sumažinti ir optimizuoti pastato naudotojo išlaidas jo šildymui“, – pasakojo Sigita Balionytė, „Mano būsto priežiūros“ Rinkų vystymo departamento direktorė.

Individualiai suplanuotos ir įdiegtos energijos taupymo priemonės padėjo pasiekti pastato C energinio naudingumo klasę, o šilumos energijos taupymas garantiniu laikotarpiu sieks 2.910 MWh.

Bendruomenės traukos centras

„Įgyvendinus projektą pasikeitė mokyklos, kurioje kasmet mokosi apie 330–350 mokinių, išorė: apšildytas pastatas, pakeisti langai, automatizuotas šilumos punktas, daug elektros energijos naudojantys šviestuvai pakeisti LED. Pagerėjo mokymosi, darbo, poilsio sąlygos“, – rezultatais džiaugiasi Dalytė Rudzevičienė, Vilkijos žemės ūkio mokyklos direktorė.

nuotrauka::1 right

Anot jos, pagal projektą, kurio darbai buvo baigti vos prieš mėnesį, atsipirkimas numatomas per 15–20 m. Direktorė teigia, kad atnaujintas pastatas papuošė ir mažą Vilkijos miestelį, kuriame mokykla – vienas iš didžiausių pastatų. Tikimasi, kad po šių darbų atlikimo bus sudarytos galimybės atnaujintomis erdvėmis naudotis ne tik mokyklos, bet ir vietos bendruomenei.

Gerėja finansavimo sąlygos

Valstybės valdomiems viešiesiems pastatams modernizuoti dabar yra palankus metas, nes nuo kovo pabaigos reikšmingai pagerintos VIPA teikiamos finansavimo sąlygos pagal priemonę Nr. 04.3.1-VIPA-T-113 „Valstybei nuosavybės teise priklausančių pastatų atnaujinimas (II)“ (grąžinamoji subsidija). Nuo 2018 m. liepos, kai ši priemonė startavo, pareiškėjai turėjo galimybę pretenduoti tik į 30% investicijų siekiančią subsidiją ir 70% paskolą (pretenduojant į grąžinamąją subsidiją buvo privalomas pritarimas dėl paskolos gavimo iš ENEF).

Nuo š. m. kovo pabaigos pagal grąžinamosios subsidijos priemonę yra numatytos dvi finansavimo schemos: biudžetinių įstaigų pastatų atnaujinimui skiriama grąžinamoji subsidija iki 100%, viešųjų įstaigų ir centralizuotai valdomo turto valdytojo pastatų projektai finansuojami derinant ENEF paskolas (iki 30%) ir grąžinamąją subsidiją (iki 70%), o projektams, taikantiems ETPT modelį, finansavimas skiriamas teikiant grąžinamąją subsidiją net iki 80% ir paskolą – iki 20% investicijų. Be to, pastatų valdytojai, ketinantys atnaujinti (modernizuoti) pastatus, gali gauti ne tik lengvatines paskolas iš ENEF trūkstamai tinkamų išlaidų daliai padengti, bet ir papildomą subsidiją techniniams dokumentams, jei paraišką teikia viešoji įstaiga ar centralizuotai valdomo turto valdytojas (energinio vartojimo auditui, pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektui bei techninio projekto ekspertizei) parengti. Tam reikia kreiptis į VIPA ir užpildyti prašymą subsidijos techninei dokumentacijai gauti.

Biudžetinės įstaigos, kurios kreipiasi dėl 100% subsidijos finansavimo, šias išlaidas gali įtraukti į paraiškos biudžetą ir tam taip pat gauti finansavimą. Svarbu pažymėti, jog projekto pabaigoje, priklausomai nuo nustatytų rodiklio pasiekimų, gali tekti dalį subsidijos grąžinti: biudžetinėms įstaigoms numatytas iki 10 m. laikotarpis, o kai yra viešosios įstaigos bei centralizuotai valdomo turto valdytojas – iki 5 m.

nuotrauka::3 nocrop

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Paskatinta pramonė sukurs 12.000 darbo vietų, atlyginimai kils 38 Eur

Finansų ministerija, parengusi Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID — 19) plitimo pasėkmių mažinimo...

Pramonė
16:14
Bendrovė „Juodeliai“ tapo Kinijos padėklų asociacijos nare

Stiprindama pozicijas Kinijos padėklų industrijoje, medienos perdirbimo įmonė „Juodeliai“ prisijungė prie...

Pramonė
14:05
Pajamas auginusi „Vilniaus duona“ šiemet dėmesį skirs e. komercijai

Pernai 6% pajamas auginusi UAB „Vilniaus duona“ teigia pandeminės situacijos ir karantino įtaką pajutusi, vis...

Pramonė
13:16
Nuo kovo stojusį eksportą „Nova rent“ kompensavo vidaus rinkoje

„Covid-19“ viruso pandemija ir sutrikdyta tarptautinė prekyba įnešė pokyčių sunkiosios technikos prekybos ir...

Pramonė
12:45
Pasėlių draudimo rinkoje – naujas žaidėjas

Austrijos grupei „Vienna Insurance Group“ priklausanti draudimo bendrovė „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA)...

Pramonė
10:44
Naftos kainos lėtai kopia aukštyn

Naftos kainos po permainingos antradienio prekybos sesijos trečiadienį kopia aukštyn.

Rinkos
10:07
Dėl VERT sprendimų vartotojai pernai sutaupė 55 mln. Eur

Dėl Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) sprendimų vartotojai pernai sutaupė 54,86 mln. Eur,...

Pramonė
08:20
Vyriausybė spręs, ar leisti atvykti dar 80 užsienio specialistų 

Lietuvoje tebegaliojant karantinui Vyriausybė trečiadienį spręs, ar leisti atvykti į šalį dar apie 80...

Pramonė
07:23
Trumpinant tiekimo grandines, Lietuvai – šansas tapti mažuoju Europos fabriku Premium 15

Koronaviruso pandemija ne tik parodė, kad dauguma tiekimo grandinių veda į Kiniją, bet ir apnuogino su tuo...

Pramonė
05:45
Ekspertai vertins Lietuvos-Lenkijos dujotiekio panaudojimą Europoje

Lietuvai ir Lenkijai statant bendrą dujotiekį šalių teritorijose (GIPL) tarptautinė konsultacijų ir...

Pramonė
2020.05.19
Naftos rinkoje – nuotaikų praskaidrėjimas Premium

Košmariško balandžio nuotaikos naftos rinkoje gegužę kol kas nebeatsikartoja – išgavėjams sutartinai mažinant...

Rinkos
2020.05.19
„Coca-Colos“ vadovas: HORECA kanale praradome 70–90% prekybos apimties Premium

Jaakas Mikkelis, „Coca-Cola HBC“ Lenkijos ir Baltijos šalių padalinio generalinis direktorius, sako, kad...

Prekyba
2020.05.19
Pandemija paveikė „Fitsout“: buvo laikas, kai pajamų eilutėje buvo nulis  Premium 9

Gedimino Žiemelio kontroliuojama baldų gamybos UAB „Fitsout“ paskelbus karantiną buvo priversta pristabdyti...

Pramonė
2020.05.19
Nuo „koronos“ pasaulis tveriasi organiniu stiklu – paklausa šovė į viršų Premium

Atsidarančios viešosios erdvės nuo koronaviruso ginkluojasi plastiko pertvaromis ir skydais. Organinio stiklo...

Pramonė
2020.05.18
„Lifosos“ pelną mažino pasaulyje kritusios trąšų kainos  

Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovės „Lifosa“ pajamos iš pagrindinės veiklos 2019 m. siekė 352,5 mln. Eur...

Pramonė
2020.05.18
SBA Technologijų ir inovacijų parke statoma nauja gamykla 1

SBA grupė pradėjo Technologijų ir inovacijų parko II-ąjį plėtros etapą. Šalia Klaipėdos kuriamame klasteryje...

Pramonė
2020.05.18
Kritus eksportui, pernai mažėjo „Nemateko“ pajamos

ŽŪB „Nematekas“ pernai gavo 30,885 mln. Eur pajamų – 1,5% mažiau nei 2019 m., kuomet pajamos siekė 31,339...

Pramonė
2020.05.18
„Baltik vairui“ pandemija iš pradžių pakišo koją, paskui padėjo pagalvę Premium 5

Sutrikęs tiekimas iš Kinijos ir COVID-19 pandemija privertė Šiaulių dviračių gamybos UAB „Baltik vairas“...

Pramonė
2020.05.18
Viskio aukcionuose dominuoja japoniški gėrimai Premium 1

Prieš kelias dienas pasibaigė „Sotheby‘s“ internetinis retų viskių aukcionas. Nors visi pasiūlyti gėrimai...

Laisvalaikis
2020.05.17
 „Vilnika“ neišvengė nuostolių

Nemenčinės čiužinių ir pagalvėlių užvalkalų gamybos UAB „Vilnika“, kuri dėl koronaviruso protrūkio buvo...

Pramonė
2020.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus