„Grigeo“ vadovas pripažino, kad marios buvo teršiamos: „Atėjau atsiprašyti“ 

Publikuota: 2020-01-09
Gintauto Pangonio, AB „Grigeo“ grupės prezidento, spaudos konferencija. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gintauto Pangonio, AB „Grigeo“ grupės prezidento, spaudos konferencija. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gintautas Pangonis, „Grigeo“ grupės prezidentas, susipažinęs su pirminiais vidinio tyrimo duomenimis, pripažįsta – „Grigeo Klaipėda“ nuotekomis teršė marias. Jo teigimu, nors specialaus vamzdžio nutiesta nebuvo, nepilnai išvalytos nuotekos į marias patekdavo per avarinį vamzdį.

„Vakar teisėsauga paskelbė tyrimo išvadas, tai buvo turbūt viena juodžiausių dienų mano gyvenime. Visą dieną praleidau Klaipėdoje ir man pradėjo aiškėti visas mastas, kas ten įvyko. Šiandien čia atėjau atsiprašyti už tai, kas įvyko „Grigeo Klaipėda“, kas buvo daroma su Kuršių mariomis, su miestu, su Lietuva. Tai nedovanotina ir mes to netoleruojame“, – bendrovės surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Pangonis.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/291?placement=

Jo teigimu, pirminio vidinio tyrimo duomenys rodo, kad „Grigeo Klaipėda“ kyla teisinė atsakomybė dėl žalos aplinkai išleidžiant nuotekas į kanalą, kuris veda į Kuršių marias.

„Komisija nustatė, kad papildomai įrengto valymo įrenginį apeinančio vamzdžio nėra. Tai yra avarinio nuleidimo vamzdis. Dumpiuose esančiuose valymo įrengimuose, per kuriuos nuotekos patekdavo į pirminį mechaninį valymą, išvalomos mechaniškai, jos po to eina į biologinio valymo įrengimus. Po mechaniškai išvalytų nuotekų yra avarinio nuleidimo vamzdis, kuris buvo panaudojamas ne pagal paskirtį“, – aiškino G. Pangonis.

Jo teigimu, nuotekos buvo mechaniškai išvalytos, vėliau dalis jų keliaudavo į biologinio valymo įrenginius, dalis per avarinį vamzdį – į marias. Nuo antradienio visos nuotekos atiduodamos į „Klaipėdos vandenis“, tad marios nebeteršiamos.

„Kažkokio specialaus vamzdžio ar mygtuko nebuvo ir nėra, yra sklendė, kurią užsukdavo ar atsukdavo operatorius, kuris to daryti negalėjo“, – sakė G. Pangonis. Apie tokią veiklą „Grigeo“ grupės prezidentas teigia nieko nežinojęs.

Kas kaltas – neaišku

G. Pangonis teigia, kad į marias patekusios nuotekos nebuvo „šimtu procentu nevalytos“, – jos buvo dalinai, mechaniniu būdu, išvalytos. Kiek laiko tai buvo daroma – kol kas nežinia.

„Turėjau daug pokalbių su darbuotojais, kodėl ir kaip dažnai tas vamzdis buvo naudojamas, nes niekas to nefiksavo. Šiuo metu į tai atsakyti dar negaliu“, – aiškino G. Pangonis.

Jis, kaip grupės vadovas, teigia prisiimantis moralinę atsakomybę už tokią bendrovės veiklą.

Nuo šiandien nuspręsta už nuotekų tvarkymą „Grigeo Klaipėda“ atsakingus asmenis nušalinti nuo pareigų, nors nei vienas darbuotojas kol kas atleistas nėra. „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Tomas Eikinas nuo savo pareigų nušalintas nebus.

„Nepriimtas sprendimas nušalinti generalinio direktoriaus, nes bendrovėje jis dirba tik 5 savaites, todėl tikiuosi, kad jis apie tai nežinojo. Jeigu paaiškės, kad žinojo, tai bus taip pat imtasi priemonių“, – aiškino „Grigeo“ grupės prezidentas. Iki T. Eikinio „Grigeo Klaipėdai“ nuo 2013 m. vadovavo Vidas Beržonskis, atleistas praėjusias metais. Po atleidimo pusę metų laikinai direktoriaus pareigas ėjo Vidmantas Mačiukas.

G. Pangonis teigia, kad prokurorai nustatė, kad avarinio nuotekų vamzdžio sklendės buvo atsukamos naktį, tačiau kieno tai atsakomybė – neaišku.

Kurs fondą

Anksčiau teigęs, kad įvyko avarija, dabar G. Pangonis pripažįsta padaręs klaidą.

„Kai vyko krata, su atsakingais darbuotojais susisiekti nepavyko. Prisiskambinus technikams jie atsakė, kad turbūt yra gedimas, avarija, aš šia informacija ir pasidalinau. Tai buvo mano klaida, nes nežinojau pilnos informacijos“, – aiškino G. Pangonis.

Į visus klausimas G. Pangonis teigia atsakyti negalintis ir dabar, o vidinis tyrimas gali užtrukti. Bendrovė nusprendė sukurti fondą Kuršių marioms tvarkyti, kurio lėšomis bus finansuojami nepriklausomi ekspertiniai tyrimai Kuršių marių vandens būklei nustatyti bei kitos aplinkosauginės iniciatyvos. Fondas bus valdomas su bendrove nesusijusių asmenų, į jį investuos „Grigeo“ grupė, asmeninėmis lėšomis prisidėti pažadėjo ir G. Pangonis.  

Ruošiamasi samdyti ir konsultantus ar tvarumo profesionalą, kuris rūpintųsi bendrovės vadyba aplinkosaugos klausimais.

„Bendrausime su visais pareigūnais, įmonė dirba toliau. Vakar su darbuotojais kalbėjome ir prašiau, kad jeigu kas nors mato kokį įtartiną vamzdį ar atlieka ne taip, kaip turi būti – iškart praneštų“, – kalbėjo G. Pangonis.

Pasirodžius informacijai apie galimą gamtos teršimą, kai kurie prekybos tinklai pranešė nutraukiantys „Grigeo“ produkcijos tiekimą. G. Pangonis teigia, kad Lietuvoje parduodama 40-50% „Gritės“ prekės ženklo produkcijos, o jos boikotas įmonei skaudžiai kirstų. Jis sako neturintis informacijos apie tai, kaip skandalas gali atsiliepti eksporto rinkose.

„Suprantu, kad žmonės jautriai reaguoja. Tikrai prisiimu atsakomybę, tik noriu dar kartą pabrėžti, kad tai nebuvo piktybiniai veiksmai – apie juos mes nežinojome. Tai buvo kažkokių mūsų darbuotojų veiksmai ir bendrovėje tokie dalykai netoleruotini“, – tikino G. Pangonis.

Pradėtas tyrimas

Informacija apie galimai į Kuršių maras pilamas nuotekas pasirodė antradienį, prokuratūrai paskelbus apie dėl taršos pradėtą tyrimą.

Aplinkos apsaugos departamentas su teisėsauga atlikęs patikrinimą nustatė, kad Klaipėdoje įmonės gamybiniame objekte Nemuno gatvėje susidarančios nuotekos išleidžiamos į Kuršių marias beveik be jokio valymo. Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos teigimu, žala aplinkai gali siekti iki 60 mln. Eur.

Antradienį G. Pangonis žiniasklaidai teigė, kad nuotekos į marias galėjo būti leidžiamos dėl gedimo, o ne dėl tyčinės veiklos, nors prokuratūra įtaria, kad nevalytos nuotekos į Kuršių marias leidę įrenginiai buvo sumontuoti tyčia, o tarša galėjo tęstis labai seniai. 

Vėliau išplatintame pranešime G. Pangonis pranešė, kad bendrovė prisiima visą atsakomybę.

Anot išplatinto pranešimo, „Grigeo“ prezidentas su „Grigeo Klaipėda“ generaliniu direktoriumi Tomu Eikinu sudarė vidinį tyrimą atliksiančią komisiją, kuri tirs visas aplinkybes, susijusias su galima įmonės vykdyta Kuršių marių tarša.

Gruodžio 3 dieną, „Grigeo Klaipėda“ generaliniu direktoriumi paskirtas T. Eikinas sakė, kad komisija pradėjo darbą trečiadienį. Vidinis tyrimas, atliekamas bendrovėje, apima visapusišką informacijos surinkimą iš visų atsakingų asmenų, techninę nuotekų valymo įrenginių analizę ir kitus susijusius duomenis.

„Tyrimas užtruks ne ilgiau nei keletą savaičių, o jo išvadų pagrindu bus parengtas veiksmų planas, kurį įvykdysime nedelsiant. Taip pat bendradarbiaujame ir bendradarbiausime su teisėsauga ir visomis atsakingomis valstybės institucijomis bei pareigūnais, jiems bus suteikta visa informacija, kokią tik turi įmonė ir jos darbuotojai“, – sakė T. Eikinas.

Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kuri nebuvo paskelbta per biržą, „Grigeo“ akcijų kaina smuko apie 10%. Po reakcijos rinkoje biržos operatorė pranešė stabdanti prekybą akcijomis „Nasdaq OMX Vilnius“ akcijų biržoje. Ji nebus atnaujinta iki išsamios informacijos pateikimo.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
IKEA valdytoja dividendams skirs 7 mln. Eur

Prekybos centrą IKEA Vilniuje valdančios bendrovės „Felit“ pajamos praėjusiais finansiniais metais išaugo...

Prekyba
08:00
Europai baiminantis naujo paukščių gripo protrūkio, virusas aptiktas Čekijoje

Viename Čekijos ūkyje buvo patvirtinta itin patogeniška paukščių gripo atmaina, šeštadienį pareiškė šalies...

Pramonė
2020.01.18
Klaipėdoje – naujas „Novatek“ dujų krovinys

Į Klaipėdą šeštadienį atplaukė naujas nedidelis Rusijos dujų bendrovės „Novatek“ suskystintųjų gamtinių dujų...

Pramonė
2020.01.18
Žaliosios energijos aukciono laimėtojui – pirmenybė persiųsti elektrą

Pirmajame žaliosios energetikos aukcione net trims vėjo parkų vystytojams nepaprašius valstybės pagalbos,...

Pramonė
2020.01.17
„Idex Baltic“ leista įsigyti biokuro tiekėją „Pusbroliai“

Pernai į Lietuvą įžengusios Prancūzijos atsinaujinančios energetikos grupės „Idex“ valdoma bendrovė „Idex...

Pramonė
2020.01.17
Prokurorai pareiškė įtarimus trims fiziniams asmenims ir AB „Grigeo Klaipėda“ 1

Prokuratūra atskleidė daugiau detalių dėl pradėto ikiteisminio tyrimo, susijusio su „Grigeo Klaipėda“. Kol...

Pramonė
2020.01.17
Maitinimo paslaugų bendrovė „Pontem“ keičia pavadinimą Premium 2

UAB „Pontem“ valdybos sprendimu nuo 2020 m. sausio 29 d. keičia bendrovės pavadinimą į UAB „Handelshus“.

Prekyba
2020.01.17
Patvirtinta beveik 1 mln. Eur bauda „Kauno grūdams“ 1

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė bendrovės „Kauno grūdai“ skundą ir patvirtino,...

Pramonė
2020.01.17
Kinija nepateisina Lietuvos eksportuotojų lūkesčių

Lietuvos įmonės kasmet sulaukia naujų leidimų eksportuoti produkciją į trečiąsias šalis, o pernai plačiau...

Pramonė
2020.01.17
Importo ir eksporto kainų statistika: išsiskiria gamtiniai ištekliai 

Per metus (2019 m. lapkritį, palyginti su 2018 m. lapkričiu) eksportuotų prekių kainos sumažėjo 1,4%,...

Prekyba
2020.01.17
Pokyčiai pramonės ir prekybos įmonėse augina logistų sandėlius  Premium

2017 m. į naujas patalpas įsikėlusi UAB „Rhenus Logistics“ dar 50% didina sandėliavimo plotą – tai lemia tiek...

„Groward Group“ siekia įsigyti „Baltic Egg Production“ ir „Europe eggs“

Su Kauno mero Visvaldo Matijošaičio valdoma „Vičiūnų grupe“ susijusi žemės ūkio bendrovių grupė „Groward...

Pramonė
2020.01.16
Pramonės įmonėms bus grąžinta apie 24 mln. Eur VIAP

Daliai daug energijos naudojančių pramonės įmonių už 2019 metus bus grąžinta apie 15,5 mln. Eur, o už šiuos...

Pramonė
2020.01.16
„Achemos grupė“ pernai išmokėjo 20 mln. Eur dividendų, dar mokės tarpinius

Vienas didžiausių koncernų Lietuvoje „Achemos grupė“, 2018 metais uždirbęs 19,23 mln. Eur audituoto...

Pramonė
2020.01.16
Nutolusias saulės elektrines siūlo ir „Saulės grąža“

Gyventojams pasiūlytas jau ketvirtas nutolusių saulės elektrinių projektas. Vieno megavato galios saulės...

Pramonė
2020.01.16
„Grigeo Klaipėda“ paskelbė pirmines vidinio tyrimo išvadas 22

Praėjusią savaitę „Grigeo Klaipėda“ sudaryta komisija ketvirtadienį pateikė pirmines vidinio tyrimo išvadas.

Pramonė
2020.01.16
„Roquette“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Beyond Meat“ Premium

Augalinės kilmės produktų gamybos grupė „Roquette“, kuriai priklauso ir Lietuvoje veikianti krakmolo gamybos...

Pramonė
2020.01.16
Žaliosios energijos aukcioną laimėjo UAB „Windfarm Akmenė one“ 6

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) paskelbė elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių...

Pramonė
2020.01.16
Kariuomenė kviečia tekstilės įmones: ruošiasi apsipirkti už 38 mln. Eur

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos organizuoja rinkos konsultaciją dėl aprangos ir...

Pramonė
2020.01.16
K. Gečas: „Grigeo“ krizė yra giliausia ir sudėtingiausia mano karjeroje Premium 6

„Grigeo“, kurios antrinė įmonė „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas, ne vien savo...

Rinkodara
2020.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau