SWW projektas atspindi naujausias darbo aprangos tendencijas

Projekte Smart and Safe Work Wear SWW (Išmani ir saugi darbo apranga SWW) dalyvaujančios šalys kuria inovatyvius darbo drabužius su integruotomis naujausiomis IT ir elektroninės tekstilės technologijomis. Lietuvos atstovai parodoje Baltic Fashion & Textile pristatys patobulintą aprangą ugniagesiams.
Pagrindinis Baltijos jūros regioną apimančio projekto tikslas didinti Baltijos regiono įmonių, gaminančių darbo drabužius, konkurencingumą ir verslo galimybes. Projektas, kurio vertė 2,4 mln. eurų tęsiasi nuo 2015 iki 2019 metų, jame dalyvauja penkios Baltijos šalys: Suomija (Centria kolegija), Estija (Talino technikos kolegija), Latvija (Rygos technikos universitetas), Lenkija (Lodzės pluoštų institutas). Lietuvą atstovauja Vilniaus kolegija kartu su UAB Ansell Protective Solutions (Tauragė).
Ketvirtosios pramonės revoliucijos pagrindas yra inovacijos produkto, procesų arba paslaugų. SWW projektas apima dviejų tipų inovacijas produkto kūrimo ir procesų. Pagrindinis dėmesys skiriamas masinės gamybos darbo aprangos individualizavimui, kartu integruojant į ją IT ir elektroninės tekstilės technologijas. Taip pat įmonių tiekimo grandinių valdymo tobulinimui, garantuojant darbo drabužių pramonės svarbą Baltijos jūros regione.
SWW projektu siekiama:
naudojant žmogaus 3D skenavimo technologiją sukurti funkcionaliai ir estetiškai modernius, gerai pritaikytus darbo drabužius;
padidinti darbuotojų sveikatos ir saugos garantiją, integruojant į aprangą IT ir elektroninės tekstilės technologijas;
aprangos kūrimo ir vystymo sprendimus priimti galutinio vartotojo atsiliepimų ir vertinimų pagrindu;
sukurti mažųjų ir vidutinių įmonių tiekimo grandinės valdymo tobulinimo modelį.
Kostiumas ugniagesiams su jutikliais ir individualizuotas
Kiekviena šalis projekte dalyvauja pasitelkdama du pramonės (ir/ar paslaugų sektoriaus) partnerius (vienas jų darbo drabužių gamintojas, o kitas vartotojas, kasdienėje darbo aplinkoje dėvintis atitinkamą aprangą) ir tyrimo institutą ar aukštojo mokslo partnerį.
Darbo drabužių saugumo lygmuo priklauso nuo rizikos laipsnio atliekant darbus. Jie gali saugoti nuo šalčio ar karščio, atviros ugnies ar jos kibirkščių. Esant ypatingoms situacijoms, darbuotojams reikia apsaugos nuo biologinio poveikio, cheminių proveržių, spinduliuotės ir pan.
UAB Ansell Protective Solutions inovatyvios darbo aprangos vartotojai Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai, cheminio incidento atveju privalantys dėvėti 1a tipo cheminės apsaugos kostiumą CPC.
Tai absoliučiai sandarus ir 80-čiai skirtingų chemikalų atsparus kostiumas. Jis dengia visą ugniagesio kūną ir komplektuojamas su pilna kvėpavimo įranga (kauke, oro balionais ir t.t.) bei šalmu. Taigi aprangos konstrukcija turi būti individualizuojama ne tik pagal žmogaus kūno išmatavimus, bet ir dėvimos įrangos matmenų atžvilgiu.
Ne paslaptis, kad drabužiai, taigi ir darbo apranga, ne visada atitinka individualius žmogaus matavimus. Be to, dauguma šalių taiko skirtingas dydžių sistemas. Išeitis dizaino ir gamybos procesų virtualizavimas bei skaitmenizavimas, leidžiantis kurti gaminius pagal suasmenintus vartotojo poreikius.
3D skenavimas kartu su 3D matavimu leidžia sukurti individualizuotus erdvinius objektus, kurie vėliau gali būti importuojami į virtualios 3D aprangos projektavimo programas, pvz., Modaris 3D Fit. Be to, 3D skenavimo technologijomis galima fiksuoti ugniagesio tipines kūno padėtis darbo metu ir maksimaliai joms pritaikyti kostiumą.
Taip didinamas ne tik jo darbo efektyvumas, bet trumpėja paties produkto vystymo proceso trukmė. Šių technologijų dėka lietuviams pavyko pagaminti mažesnio svorio CPC kostiumo prototipus, sumažinti sunaudojamos medžiagos kiekį bei optimizuoti kostiumo konstrukciją, sumažinant bendrą siūlių ilgį.
Apranga gali būti ne tik nepatogi, neatitinkanti individualių matmenų bei varžanti judesius, bet ir fiziologiškai pavojinga dėl savo absoliutaus sandarumo. Vertinant CPC kostiumo funkcionalumą, šį neigiamą reiškinį nurodė beveik visi apklausti ugniagesiai. Todėl papildomai buvo sukurtas, po CPC kostiumu dėvimos liemenės prototipas su integruota IT ir jutikliais: aplinkos temperatūros, kūno paviršiaus temperatūros, pulso, drėgmės, judesio ir slėgio. Tokia sistema leidžia per atstumą stebėti ugniagesio būklę ir realiu laiku sekti jos pasikeitimus.
Darbo drabužių rinkos tendencijos
Prognozuojama, kad ateinančiais metais pasaulinė darbo drabužių rinka augs, nors Europoje jis gali būti lėtesnis nei kitose pasaulio šalyse. Didžioji dalis inovacijų šioje srityje tenka pažangioms daugiafunkcėms medžiagoms, nes didžiausia siekiamybė yra užtikrinti darbuotojo darbo aprangos dėvėtojo sveikatą ir saugumą. Ne tik kuriamos naujos medžiagos, bet ir ieškoma naujų tekstilės apdailos būdų, kuriais būtų praplečiamas jau esamų medžiagų funkcionalumas, pavyzdžiui, didinamas atsparumas platesnei chemikalų skalei.
Žiūrint į ateitį, akivaizdu kad vartotojų poreikiai ir elgsena taps sudėtingesni, labiau orientuoti į naujas technologijas ir sunkiau nuspėjami. Individualizuoti ryšį su vartotoju ir prisiderinti prie jo poreikių padės naujos internetinės technologijos: virtualus madų demonstravimas, mobilių atsiskaitymų infrastruktūra ir kitos. Tačiau šie pokyčiai turi būti neatsiejami nuo atliekų ir taršos mažinimo, produkto gyvavimo ciklo ilginimo, jo vertės didinimo bei gamtos išteklių efektyvaus naudojimo ir atsinaujinančių energijos šaltinių paieškų, įsitikinusi Vilniaus kolegijos Mados dizaino katedros profesorė Eugenija Strazdienė.
nuotrauka::1 nocrop
FOTOGALERIJA Smart and Safe Work Wear SWW (Išmani ir saugi darbo apranga SWW) (8 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti