Iš ES guja plastikines lėkštes ir šiaudelius

Publikuota: 2018-05-28
Fransas Timmermansas, už darnų vystymąsi atsakingas pirmasis Komisijos pirmininko pavaduotojas. Eric Vidal („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Fransas Timmermansas, už darnų vystymąsi atsakingas pirmasis Komisijos pirmininko pavaduotojas. Eric Vidal („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

Europos Komisija pirmadienį pateikė naujas taisykles, kuriomis tam tikruose gaminiuose (pvz., ausų krapštukuose, stalo įrankiuose, gėrimų šiaudeliuose) uždraudžiamas plastikas, taip pat mažinamas plastiko pakuočių naudojimas, didinama gamintojų atsakomybė ir finansinis indėlis į atliekų tvarkymą bei visuomenės švietimą. Taisyklėms dar turi pritarti Europos Parlamentas ir Taryba.

„Plastiko atliekos neabejotinai yra didelė problema ir europiečiai turi veikti drauge, kad ją išspręstų, nes plastiko atliekos galiausiai atsiduria mūsų ore, dirvožemyje, vandenynuose ir maiste. Šiandienos pasiūlymuose numatytos įvairios priemonės, kurias taikant bus sumažintas vienkartinių plastikinių gaminių kiekis mūsų prekybos centrų lentynose. Kai kuriuos gaminius uždrausime ir pakeisime juos ekologiškesniais pakaitalais, tad žmonės galės toliau vartoti savo mėgstamus produktus,“ – EK pranešime spaudai cituojamas Fransas Timmermansas, už darnų vystymąsi atsakingas pirmasis Komisijos pirmininko pavaduotojas.

Skaičiuojama, kad vienkartiniai plastikiniai gaminiai bei pamesti žvejybos įrankiai sudaro apie 70% visų Europos jūrose randamų šiukšlių.

Pasak EK, taisyklės numato, kad skirtingiems produktams bus taikomos skirtingos priemonės. Kai esama lengvai prieinamų ir įperkamų pakaitalų, vienkartiniai plastikiniai gaminiai rinkoje bus uždrausti. Jei tokių tiesioginių pakaitalų nėra, dėmesys sutelkiamas į gaminių naudojimo ribojimą mažinant vartojimą nacionaliniu lygmeniu, nustatant projektavimo ir ženklinimo reikalavimus, atliekų tvarkymo bei surinkimo įpareigojimus gamintojams.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Taisyklėse numatomas draudimas plastikiniams ausų krapštukams, stalo įrankiams, lėkštėms, gėrimų šiaudeliams, gėrimų maišikliams ir oro balionėlių lazdelėms – šie gaminiai turės būti gaminami iš tvaresnių medžiagų. Rinkoje bus leidžiama prekiauti tik tokia iš plastiko pagaminta vienkartine gėrimų tara, kurios kamšteliai ir dangteliai lieka pritvirtinti.

Be to, valstybės narės turės mažinti plastikinių maisto pakuočių ir gėrimų indelių naudojimą. Tai jos galės daryti nustatydamos nacionalinius mažinimo tikslus, prekybos vietose pateikdamos alternatyvių gaminių arba užtikrindamos, kad vienkartiniai plastikiniai gaminiai nebūtų suteikiami nemokamai.

Gamintojams taisyklėse taip pat numatoma pareiga padėti padengti atliekų tvarkymo ir surinkimo išlaidas. Teks finansiškai daugiau prisidėti ir prie informuotumo didinimo priemonių, skirtų maisto tarai, pakeliams ir popierėliams (pvz., traškučių ir saldainių), gėrimų tarai ir indeliams, tabako gaminiams su filtrais (pvz., nuorūkoms), drėgnoms servetėlėms, oro balionėliams ir lengviems plastikiniams maišeliams. Pramonei bus suteikta paskatų kurti mažiau taršius šių gaminių pakaitalus.

Valstybės narės bus įpareigotos iki 2025 m. surinkti 90% vienkartinių plastikinių gėrimų butelių, pvz. taikydamos užstato grąžinimo sistemas. Lietuva, įdiegusi depozito sistemą, šį reikalavimą atitinka jau šiandien: per 2017 m. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ surinko 92% į rinką išleistų gėrimų pakuočių, daugiau nei pusė šios pakuotės buvo plastikinė.

EK numato, kad higieninius paketus, drėgnas servetėles ir oro balionėlius reikės aiškiai ir standartizuotai ženklinti, nurodant, kaip reikėtų šalinti atliekas, koks yra gaminio neigiamas poveikis aplinkai ir ar gaminiuose esama plastiko. Valstybės narės taip pat privalės didinti visuomenės informuotumą apie neigiamą šiukšlinimo vienkartiniais plastikiniais gaminiais ir žvejybos įrankiais poveikį, taip pat apie pakartotinio naudojimo sistemas, kuriomis galima pasinaudoti, ir visų šių gaminių atliekų tvarkymo galimybes.

Žada konkurencinį pranašumą

EK tvirtina, kad pradėjus taikyti numatytas priemones, Europos įmonės įgis konkurencinį pranašumą. ES rinkoje įsigaliojus vienam taisyklių rinkiniui, joms bus sukurtas atspirties taškas naudotis masto ekonomija ir geriau konkuruoti augančioje pasaulinėje tvarių produktų rinkoje. Sukurdamos pakartotinio naudojimo sistemas (pvz., užstato grąžinimo), įmonės galės užsitikrinti, kad joms būtų stabiliai tiekiamos kokybiškos medžiagos. Kitais atvejais paskata ieškoti tvaresnių sprendimų įmones gali išvesti į priekį technologijų srityje, palyginti su jų konkurentais visame pasaulyje.

„Europai tai galimybė pirmauti, kurti produktus, kurių pasaulyje reikės ateinančiais dešimtmečiais, ir gauti daugiau ekonominės vertės iš mūsų vertingų, tačiau ribotų išteklių. Mūsų nustatytas plastikinių butelių surinkimo tikslas irgi padės surinkti tokį kiekį, koks būtinas plastiko perdirbimo pramonei klestėti,“ – nurodo Jyrkis Katainenas, už darbo vietų kūrimą, ekonomikos augimą, investicijas ir konkurencingumą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas.

Šiandieniniai EK pasiūlymai bus perduoti priimti Europos Parlamentui ir Tarybai.

Rengiant pasiūlymą EK konsultavosi su suinteresuotaisiais subjektais, vykdė viešos konsultacijos, atlikto išsamų poveikio vertinimą. 2017 m. gruodžio mėn. – 2018 m. vasario mėn. vykusiose viešose konsultacijose 95% respondentų pritarė, kad būtina ir skubu imtis veiksmų dėl vienkartinių plastikinių gaminių, o 79% laikėsi nuomonės, kad šios priemonės bus veiksmingos, jei jų bus imtasi ES lygmeniu. Kad imtis veiksmų yra būtina ir skubu atsakė ir 70% gamintojų ir 80% prekių ženklų savininkų.

Tiesa, gamintojai teigia, kad tokie draudimai turėtų būti labiau apgalvoti, ir siūlo EK verčiau susitelkti ties visuomenės švietimu, o ne konkrečių daiktų draudimais. Pvz., vaikams tokiu atveju teks pirkti balionus ant virvučių, o tai yra mažiau saugu.

Eamonnas Batesas, „Pack2Go“ grupės, vienijančios Europos maisto išsinešimui pakuočių gamintojus, sako, kad EK tiesiog ieško antraščių spaudoje, vietoje to, kad priimtų sprendimus, paremtus įrodymais. Esą nueita lengviausiu keliu apmokestinti gamintojus.

Šių metų sausį EK pateikė Plastiko strategiją, kurioje žadama susitelkti į dažniausiai išmetamus daiktus – maisto pakuotes, plastikinius butelius, vienkartinius stalo įrankius, cigarečių filtrus ir kt.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Kochanskas paskirtas SBA bendrovės „Robotex“ vadovu

SBA grupės robotikos ir automatikos sprendimų bendrovės „Robotex“ vadovu tapo Andrius Kochanskas, iki šiol...

Vadyba
09:24
„Hollister Lietuvos“ pajamos pernai augo dukart iki 71,9 mln. Eur

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje įsikūręs JAV medicinos produktų gamintojos „Hollister Incorporated“...

Pramonė
08:59
Vokiečiai nerimauja, kad „Gazprom“ uždarys „Nord Stream 1“ Premium

Rusijos dujų monopolininkei ruošiantis remontuoti aktyviausiai naudojamą tiekimo giją į Europą, nerimaujama,...

Rinkos
05:45
„Festo“ 30-ies metų sėkmė: atrasti talentai, nuolatinis augimas ir šeimyninės vertybės Verslo tribūna

Pasaulyje pirmaujančios pramonės automatizavimo sprendimų, techninio išsilavinimo ir mokymo kompanijos...

Inovacijos
05:00
Finansų įstaigoje užčiuopė verslo nišą: parūpina ir milijonines paskolas Verslo tribūna

Vienoje kredito bendrovėje kelerius metus dirbęs Matas Kadžiulis netruko suprasti, kad rinkoje konkurencija...

Finansai
00:01
Automobilių pramonės mirtis Rusijoje ir stebuklingas „Volkswagen“ receptas Premium

Ekspertų teigimu, Rusijos automobilių pramonė, su kuria šalyje susiję virš 1 mln. darbo vietų, – miršta.

Pramonė
2022.07.03
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje 1

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Snaigė“ kreipėsi į teismą dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo 3

Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos bendrovės...

Pramonė
2022.07.02
ESO: išmaniųjų skaitiklių projektas brangsta apie 10,5 mln. Eur 4

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) ir Prancūzijos bendrovės „Sagemcom Energy and Telecom“ pernai gegužę...

Pramonė
2022.07.01
Teismas nutarė nepriimti „Inter RAO Lietuvos“ skundo dėl sankcijų

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) penktadienį nutarė nepriimti Rusijos energetikos milžinės...

Pramonė
2022.07.01
M. Keizeris paskirtas naujuoju „Epso-G“ vadovu 12

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ valdyba naujuoju vadovu paskyrė Mindaugą Keizerį, kuris...

Vadyba
2022.07.01
Norvegijos BEWI perka Lietuvos termoizoliacinių medžiagų gamintoją „BalPol“ 2

Viena didžiausių pasaulyje pakavimo ir izoliacijos sprendimų kompanija BEWI perka 100% Lietuvos bendrovės...

Pramonė
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
„Akmenės cemento“ 27,5 mln. Eur nuostoliai patirti dėl įsigytų ATL

Per 2021 m. cemento gamintoja AB „Akmenės cementas“ uždirbo 87,5 mln. EUR pajamų, metus baigė su 27,5 mln.

Pramonė
2022.07.01
V. Bumelio įmonės šuolis: dviem trečdaliais išaugę pardavimai ir grynasis pelnas Premium

Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“, užsiimantis mokslinių tyrimų ir taikomosios plėtros...

Pramonė
2022.07.01
Rygos biurų pastate „Verde“ kursis „Enefit“

Investicijų bendrovės „Capitalica Asset Management“ fondas pranešė pasirašęs nuomos sutartį su Estijos...

Statyba ir NT
2022.07.01
JAV pirmąkart aplenkė Rusiją pagal dujų tiekimo Europai apimtis 2

Jungtinės Valstijos praėjusį mėnesį pirmą kartą istorijoje Europai tiekė daugiau dujų nei Rusija, paskelbė...

Pramonė
2022.07.01
Kontrolinį „Glassbee“ akcijų paketą įsigijo „Magnus Investments“

Alytuje veikianti aliuminio bei plastiko langų, durų, fasadų projektavimu, gamyba ir montavimu užsiimanti...

Pramonė
2022.07.01
„Thermo Fisher“ projektuoja dar vieną gamybos pastatą 1

Medicinos ir mokslo įrangą gaminanti įmonė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ planuoja plėstis ir statyti...

Pramonė
2022.07.01
Didėja elektros ir gamtinių dujų kainos gyventojams

Nuo liepos 1-osios buitiniams vartotojams didėja elektros bei gamtinių dujų kainos. Siekdama sumažinti jų...

Pramonė
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku