Lietuvos inovacijų politikos laukia pokyčiai: semiasi patirties iš pažangių ES regionų

Publikuota: 2018-05-10

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) jau antrus metus dalyvauja „Interreg Europe“ programos projekte „Inovacijų politikos tobulinimas  Europos regionuose pažangių gamybos procesų srityje“ (MANUMIX), kuriame keturių Europos Sąjungos (ES) regionų partneriai vertina bei tobulina nacionalines inovacijų politikos priemones. Projektu siekiama, keičiantis sėkmingiausiais politikos įgyvendinimo pavyzdžiais, gerinti inovacines iniciatyvas pažangių gamybos procesų srityje ne tik regioniniu, nacionaliniu, bet ir visos ES lygiu.

„Interreg Europe“ programa padeda ES regionų bei vietos valdžios institucijoms kurti ir įgyvendinti geresnę politiką įvairiais klausimais. Programa siekiama sukurti aplinką, leidžiančią dalintis įvairiais politiniais sprendimais, o programoje dalyvaujančios vyriausybės vykdomų programos projektų rėmuose gali įgyvendinti politikos pokyčius darančius teigiamą poveikį visos ES gyventojams.

MOSTA atrinkta dalyvauti „Iterreg Europe“ organizuojamame projekte kaip Lietuvos atstovė, turinti inovacijų politikos vertinimo patirties. Projekte kartu su Lietuva dalyvauja trys pažangūs ES regionai: Ispanijos Karalystės Baskija, Italijos Pjemontas bei Jungtinės Karalystės Velsas.

Metų gale baigsis pirmasis projekto ciklas: kiekviena projekto partnerė baigs politikos mokymosi, keitimosi gerąja praktika procesą ir įsipareigos atlikti konkrečius darbus, skirtus tobulinti inovacijų politikos priemones. Per ateinančius dvejus metus kiekviena projekto partnerė privalės įgyvendinti savo įsipareigojimus.

nuotrauka::1 left

Dalijasi patirtimi

„MOSTA dalyvauja projekte siekdama padėti Lietuvos viešajam sektoriui tobulinti inovacijų politiką. Tikime, kad atliekami vertinimai, analitinės įžvalgos ir rekomendacijos gali padėti Lietuvos institucijoms įgyvendinti sprendimus dėl inovacijų politikos tobulinimo rezultatyviau ir efektyviau“, – sako Ieva Penelytė, MOSTA politikos analitikė.

Ji teigia, kad nuolat konsultuodamiesi tarpusavyje MANUMIX projekto dalyviai gali išskirti geriausias inovacijų politikos praktikas Europoje ir sukauptas žinias perduoti vieni kitiems, kas, savo ruožtu, sudaro prielaidas sukauptą patirtį taikyti vykdomos politikos gerinimui.

„Pavyzdžiui, kovą MOSTA konsultavo Baskijos regiono vyriausybę dėl 3-jų vykdomų inovacinių iniciatyvų, liepą konsultuos Velso vyriausybę. MOSTA kartu su partnerėmis (Švietimo ir mokslo ministerija, Vilniaus universitetu, Centrine projektų valdymo agentūra, Lietuvos mokslų taryba bei Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra) balandį buvo konsultuojamos Vilniuje dėl lietuviškų inovacinių politikos priemonių patobulinimo“, – pasakoja p. Penelytė.

Nusivylę inovacijų politika

Dalyvaudama projekte MOSTA Švietimo ir mokslo ministerijai padeda tobulinti tris inovacijų politikos priemones: „Kompetencijos centrų ir inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas“, „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“ bei „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas“.

nuotrauka::2 right

„Patobulinus šias priemones Lietuvos universitetai, tyrimų institutai, universitetinės ligoninės ir mažos tyrėjų kuriamos įmonės galės gausiau ir efektyviau dalyvauti paramos schemose bei įgyvendinti inovacinius projektus“, – tvirtina p. Penelytė.

Verslo ir mokslo atstovai viliasi, kad MANUMIX projektas pasieks šį tikslą, mat šiuo metu, anot jų, Lietuvos inovacijų politika nėra tame lygyje, kuriame galėtų būti. Jie tikisi aktyvesnio inovacijų ir naujų gaminių kūrimo skatinimo.

Dr. Ramūnas Valiokas, vadovaujantis į regeneracinę mediciną ir biomedžiagas orientuotai UAB „Ferentis“, sako, kad norint būti tokios srities lyderiu ir laikytis rinkoje tarp stipriausių būtina atlikti mokslinius tyrimus ir dalytis rezultatais. Jis tvirtina, kad nors jiems atlikti reikalingos didelės sumos, galiausiai tai atsiperka plačiajai visuomenei.

„Moksliniai tyrimai yra brangus malonumas, ypač mažoms įmonėms, tačiau ne visi tyrimų rezultatai reikalingi tik mums – jų reikia ir kitoms įmonėms bei mokslininkams. Gaudami finansavimą mes duodame grąžą visuomenei prisidėdami prie minkštosios infrastruktūros kūrimo. Pasinaudodama esamais tyrimais ir kurdama daugiau inovacijų Lietuva taptų patrauklesnė investuotojams. Tokiu principu inovacijų sistema veikia visame pasaulyje, taip turėtume veikti ir mes“, – tvirtina specialistas.

nuotrauka::3 right

Jam pritaria ir Andžej Urbanovič, UAB „Teravil“ vadovas: „Iki šiol mokslinė veikla yra vertinama pagal vieną matą – mokslines publikacijas kuo aukštesnio lygio žurnaluose. Tai gal tinka universitetiniam mokslui, tačiau valstybinių mokslo institutų veiklą derėtų daugiau orientuoti ne tik į naujas žinias, bet ir į naujus gaminius. Reikėtų skatinti mokslininkus aktyviau kurti naujas įmones, nes tik jos gali padėti pasiekti technologinį proveržį.“

Tikisi ilgalaikių pokyčių

Anot MOSTA politikos analitikės, tobuliau veikianti inovacijų politika – svarbi prielaida Lietuvos ekonomikos augimui užtikrinti, kadangi inovacijos padeda perorientuoti Lietuvos ūkį į aukštos pridėtinės vertės produkciją. Šiam teiginiui pritaria ir pokyčių laukiantys Lietuvos mokslininkai bei verslininkai.

Ponas Urbanovič, tvirtina, kad pažangios gamybos sritys apskritai yra prioritetinė inovacijų politikos kryptis Lietuvoje, tačiau iki šiol šalyje vyrauja praktika, jog inovacijų skatinimui skirtą finansavimą dažniausiai gauna didžiosios bendrovės. Tobulinant inovacijų politiką būtina atsižvelgti ir į mažesnes gamybos įmones.

Ponas Valiokas sako, kad Lietuvos inovacijų politikai iš esmės trūksta tvarumo: „Kas kelerius metus besikeičiantys ministrai ateina su vis nauja dienotvarke, į kurią jau keletą metų nuolat būna įtraukta inovacijų plėtra, tačiau skiriasi jos įgyvendinimo būdai. Inovacijų skatinimo problema sprendžiama labai įvairiai, tačiau nenuosekliai ir nestabiliai. Taip švaistomos lėšos, o jaučiami pokyčiai – kosmetiniai ir parodomieji, bet ne ilgalaikiai.“

Jo teigimu, Lietuva turėtų orientuotis ne į eksperimentinius bandymus ir naujų specialistų apmokymą, bet iškart dirbti su daug pasiekusiais specialistais ir semtis jų patirties.

„Jeigu norime Lietuvoje įkurti Silicio slėnį, turime bendradarbiauti ir mokytis iš savo rankomis jį sukūrusių žmonių, kurie jau žino, nuo ko reikėtų pradėti, kurioms sritims ir kokiu mechanizmu remiantis skirstyti lėšas. Nebūtina remtis vien tik užsienio praktika, turime nemažą diasporą inovacijų srityje daug pasiekusių lietuvių, kurių praktines žinias, mano manymu, taikyti būtų žymiai prasmingiau nei šviežiai atėjusių ministrų nuomonę ir idėjas.“

MOSTA atstovė teigia, kad būtent toks ir yra MANUMIX tikslas – suvienyti daug patirties inovacijų skatinimo ir tobulinimo srityje turinčius specialistus, o gautas žinias ir jau praktikoje pasitvirtinusias idėjas įgyvendinti regioniniu, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Pasinaudojus geriausiomis praktikomis, transformuojant finansavimo mechanizmus ir skatinant inovacijų kūrimą kitose šalyse jau pasitvirtinusiais būdais, galiausiai bus sukurta efektyvi inovacinė aplinka ir Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Arginta Engineering“ perka įmones Lietuvoje ir Suomijoje, gamyklą Panevėžyje išsinuomojo Premium

Po to, kai ekologinio ūkininkavimo bendrovė „Auga Group“ šiemet nutraukė sutartį dėl Vilniaus metalo...

Pramonė
06:01
Akių ligų ikiklinikiniams tyrimams  –  1 mln. Eur 

Suomijos mokslinių tyrimų bendrovei „Experimentica Ltd“, kuri Lietuvoje yra įsteigusi antrinę įmonę, skirta 1...

Pramonė
2018.09.30
Primirštas, tačiau veiksmingas ir nemokamas „Solvit“

Lietuvos „Solvit“, kurios tikslas padėti ES piliečiams ir įmonėms išspręsti su vidaus rinka susijusias...

Pramonė
2018.09.29
Verslas jau dėlioja, kaip elgsis kietojo „Brexit“ atveju Premium 4

Kritusio svaro kurso ir įvestų prekių muitų derinys būtų toksiškas ir taptų rimtu išbandymu į Jungtinę...

Pramonė
2018.09.28
Rokiškio meras – apie milijonines investicijas: spėju, kad darbuotojų atsiveš iš Indijos Premium 10

Ketinimų protokolą su dviem Indijos kompanijomis dėl 98 mln. Eur investicijų pasirašęs Antanas Vagonis,...

Pramonė
2018.09.27
Į Paryžiaus mados savaitę Utenos „About“ veža drabužius iš sojos

Bendrovės „Utenos trikotažas“ valdomo prekių ženklo „About“ komanda ruošiasi vykti į Europos mados sostinę...

Pramonė
2018.09.27
Dėl sklypų stygiaus praradome 13 gamyklų , 110 mln. Eur investicijų Premium 6

Dėl nepakankamos nekilnojamojo turto pasiūlos, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ skaičiavimu, per penkerius metus...

Pramonė
2018.09.27
Indijos bendrovės Rokiškyje planuoja vienas didžiausių plyno lauko investicijų Lietuvoje 40

Dvi Indijos bendrovės į skardinių ir tekstilės gamyklas Rokiškyje numato investuoti beveik 200 mln. Eur ir...

Pramonė
2018.09.26
„Veika“ kurs biodegraduojančią pakuotę

Inovatyvias technologijas tapetų pramonei kurianti UAB „Veika“ kreipia savo žvilgsnį į kitą sritį – užsiims...

Pramonė
2018.09.26
Baltijos šalių įmonių TOP 50 reitinge dominuoja lietuviai 1

Naujausiame „Coface“ sudarytame Baltijos šalių TOP 50 įmonių reitinge lietuviai ir šiemet užtikrintai...

Verslo aplinka
2018.09.26
Ministerija: GPAIS pereinamąjį laikotarpį numatoma pratęsti iki gruodžio 4

Aplinkos ministerija paskelbė, kad prisitaikymo prie gaminių, pakuočių ir atliekų informacinės apskaitos...

Finansai
2018.09.26
A. Izgorodinas paliko pramonininkus ir perėjo į „SME Finance“

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas palieka Lietuvos pramoninkų konfederaciją ir pereina dirbti į faktoringo...

Vadyba
2018.09.26
Šiaurės Korėjos kosmetikos ženklas susiruošė konkuruoti su „Chanel“ 1

Šiaurės Korėja, regis, užsimojo įsitvirtinti grožio pramonėje – Pchenjano kosmetikos gamintoja pareiškė, kad...

Pramonė
2018.09.25
GPAIS rakštis: svarstomas naujas pereinamojo laikotarpio terminas Premium 8

Verslininkams su nerimu laukiant spalio 1 d., kai baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos...

Finansai
2018.09.25
„Intelektas. Bendri mokslo–verslo projektai“: jau pateiktos 45 paraiškos 3

Likus kelioms valandoms iki kvietimo pagal priemonę „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ pabaigos, į...

Pramonė
2018.09.25
„Arvi“ į kalakutų kompleksą Baltarusijoje investuoja 48 mln. Eur 4

Marijampolės „Arvi ir Ko“ į kalakutų auginimo ir perdirbimo kompleksą Baltarusijoje investuoja 48 mln. Eur,...

Pramonė
2018.09.25
Įstatymas apie nieką: Seimas „Lietuvos energijos“ projektus Skverneliui patieks ant lėkštutės Premium 1

Antradienį Seime svarstysiamos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, net jei būtų priimtos, automatiškai...

Energetika
2018.09.25
„Ryterna Group“: dar vienos gamyklos statybos Premium

Pakeliamųjų garažo ir pramoninių vartų gamybos UAB „Ryterna Group“ plečiasi Kauno laisvojoje ekonominėje...

Pramonė
2018.09.25
Latvių startuolis pradeda ergonominių apyrankių gamybą 3

Latvių startuolis „SIA Panonia Group“ per 12 mėnesių sukūrė ir pradėjo gaminti apyrankes žmonėms, dirbantiems...

Pramonė
2018.09.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau