Lietuvos inovacijų politikos laukia pokyčiai: semiasi patirties iš pažangių ES regionų

Publikuota: 2018-05-10

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) jau antrus metus dalyvauja „Interreg Europe“ programos projekte „Inovacijų politikos tobulinimas  Europos regionuose pažangių gamybos procesų srityje“ (MANUMIX), kuriame keturių Europos Sąjungos (ES) regionų partneriai vertina bei tobulina nacionalines inovacijų politikos priemones. Projektu siekiama, keičiantis sėkmingiausiais politikos įgyvendinimo pavyzdžiais, gerinti inovacines iniciatyvas pažangių gamybos procesų srityje ne tik regioniniu, nacionaliniu, bet ir visos ES lygiu.

„Interreg Europe“ programa padeda ES regionų bei vietos valdžios institucijoms kurti ir įgyvendinti geresnę politiką įvairiais klausimais. Programa siekiama sukurti aplinką, leidžiančią dalintis įvairiais politiniais sprendimais, o programoje dalyvaujančios vyriausybės vykdomų programos projektų rėmuose gali įgyvendinti politikos pokyčius darančius teigiamą poveikį visos ES gyventojams.

MOSTA atrinkta dalyvauti „Iterreg Europe“ organizuojamame projekte kaip Lietuvos atstovė, turinti inovacijų politikos vertinimo patirties. Projekte kartu su Lietuva dalyvauja trys pažangūs ES regionai: Ispanijos Karalystės Baskija, Italijos Pjemontas bei Jungtinės Karalystės Velsas.

Metų gale baigsis pirmasis projekto ciklas: kiekviena projekto partnerė baigs politikos mokymosi, keitimosi gerąja praktika procesą ir įsipareigos atlikti konkrečius darbus, skirtus tobulinti inovacijų politikos priemones. Per ateinančius dvejus metus kiekviena projekto partnerė privalės įgyvendinti savo įsipareigojimus.

nuotrauka::1 left

Dalijasi patirtimi

„MOSTA dalyvauja projekte siekdama padėti Lietuvos viešajam sektoriui tobulinti inovacijų politiką. Tikime, kad atliekami vertinimai, analitinės įžvalgos ir rekomendacijos gali padėti Lietuvos institucijoms įgyvendinti sprendimus dėl inovacijų politikos tobulinimo rezultatyviau ir efektyviau“, – sako Ieva Penelytė, MOSTA politikos analitikė.

Ji teigia, kad nuolat konsultuodamiesi tarpusavyje MANUMIX projekto dalyviai gali išskirti geriausias inovacijų politikos praktikas Europoje ir sukauptas žinias perduoti vieni kitiems, kas, savo ruožtu, sudaro prielaidas sukauptą patirtį taikyti vykdomos politikos gerinimui.

„Pavyzdžiui, kovą MOSTA konsultavo Baskijos regiono vyriausybę dėl 3-jų vykdomų inovacinių iniciatyvų, liepą konsultuos Velso vyriausybę. MOSTA kartu su partnerėmis (Švietimo ir mokslo ministerija, Vilniaus universitetu, Centrine projektų valdymo agentūra, Lietuvos mokslų taryba bei Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra) balandį buvo konsultuojamos Vilniuje dėl lietuviškų inovacinių politikos priemonių patobulinimo“, – pasakoja p. Penelytė.

Nusivylę inovacijų politika

Dalyvaudama projekte MOSTA Švietimo ir mokslo ministerijai padeda tobulinti tris inovacijų politikos priemones: „Kompetencijos centrų ir inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas“, „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“ bei „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas“.

nuotrauka::2 right

„Patobulinus šias priemones Lietuvos universitetai, tyrimų institutai, universitetinės ligoninės ir mažos tyrėjų kuriamos įmonės galės gausiau ir efektyviau dalyvauti paramos schemose bei įgyvendinti inovacinius projektus“, – tvirtina p. Penelytė.

Verslo ir mokslo atstovai viliasi, kad MANUMIX projektas pasieks šį tikslą, mat šiuo metu, anot jų, Lietuvos inovacijų politika nėra tame lygyje, kuriame galėtų būti. Jie tikisi aktyvesnio inovacijų ir naujų gaminių kūrimo skatinimo.

Dr. Ramūnas Valiokas, vadovaujantis į regeneracinę mediciną ir biomedžiagas orientuotai UAB „Ferentis“, sako, kad norint būti tokios srities lyderiu ir laikytis rinkoje tarp stipriausių būtina atlikti mokslinius tyrimus ir dalytis rezultatais. Jis tvirtina, kad nors jiems atlikti reikalingos didelės sumos, galiausiai tai atsiperka plačiajai visuomenei.

„Moksliniai tyrimai yra brangus malonumas, ypač mažoms įmonėms, tačiau ne visi tyrimų rezultatai reikalingi tik mums – jų reikia ir kitoms įmonėms bei mokslininkams. Gaudami finansavimą mes duodame grąžą visuomenei prisidėdami prie minkštosios infrastruktūros kūrimo. Pasinaudodama esamais tyrimais ir kurdama daugiau inovacijų Lietuva taptų patrauklesnė investuotojams. Tokiu principu inovacijų sistema veikia visame pasaulyje, taip turėtume veikti ir mes“, – tvirtina specialistas.

nuotrauka::3 right

Jam pritaria ir Andžej Urbanovič, UAB „Teravil“ vadovas: „Iki šiol mokslinė veikla yra vertinama pagal vieną matą – mokslines publikacijas kuo aukštesnio lygio žurnaluose. Tai gal tinka universitetiniam mokslui, tačiau valstybinių mokslo institutų veiklą derėtų daugiau orientuoti ne tik į naujas žinias, bet ir į naujus gaminius. Reikėtų skatinti mokslininkus aktyviau kurti naujas įmones, nes tik jos gali padėti pasiekti technologinį proveržį.“

Tikisi ilgalaikių pokyčių

Anot MOSTA politikos analitikės, tobuliau veikianti inovacijų politika – svarbi prielaida Lietuvos ekonomikos augimui užtikrinti, kadangi inovacijos padeda perorientuoti Lietuvos ūkį į aukštos pridėtinės vertės produkciją. Šiam teiginiui pritaria ir pokyčių laukiantys Lietuvos mokslininkai bei verslininkai.

Ponas Urbanovič, tvirtina, kad pažangios gamybos sritys apskritai yra prioritetinė inovacijų politikos kryptis Lietuvoje, tačiau iki šiol šalyje vyrauja praktika, jog inovacijų skatinimui skirtą finansavimą dažniausiai gauna didžiosios bendrovės. Tobulinant inovacijų politiką būtina atsižvelgti ir į mažesnes gamybos įmones.

Ponas Valiokas sako, kad Lietuvos inovacijų politikai iš esmės trūksta tvarumo: „Kas kelerius metus besikeičiantys ministrai ateina su vis nauja dienotvarke, į kurią jau keletą metų nuolat būna įtraukta inovacijų plėtra, tačiau skiriasi jos įgyvendinimo būdai. Inovacijų skatinimo problema sprendžiama labai įvairiai, tačiau nenuosekliai ir nestabiliai. Taip švaistomos lėšos, o jaučiami pokyčiai – kosmetiniai ir parodomieji, bet ne ilgalaikiai.“

Jo teigimu, Lietuva turėtų orientuotis ne į eksperimentinius bandymus ir naujų specialistų apmokymą, bet iškart dirbti su daug pasiekusiais specialistais ir semtis jų patirties.

„Jeigu norime Lietuvoje įkurti Silicio slėnį, turime bendradarbiauti ir mokytis iš savo rankomis jį sukūrusių žmonių, kurie jau žino, nuo ko reikėtų pradėti, kurioms sritims ir kokiu mechanizmu remiantis skirstyti lėšas. Nebūtina remtis vien tik užsienio praktika, turime nemažą diasporą inovacijų srityje daug pasiekusių lietuvių, kurių praktines žinias, mano manymu, taikyti būtų žymiai prasmingiau nei šviežiai atėjusių ministrų nuomonę ir idėjas.“

MOSTA atstovė teigia, kad būtent toks ir yra MANUMIX tikslas – suvienyti daug patirties inovacijų skatinimo ir tobulinimo srityje turinčius specialistus, o gautas žinias ir jau praktikoje pasitvirtinusias idėjas įgyvendinti regioniniu, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Pasinaudojus geriausiomis praktikomis, transformuojant finansavimo mechanizmus ir skatinant inovacijų kūrimą kitose šalyse jau pasitvirtinusiais būdais, galiausiai bus sukurta efektyvi inovacinė aplinka ir Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Migracijos politika turkmėniškai: iki 40 m. uždrausta išvykti iš šalies 14

Turkmėnija išsprendė migracijos problemą, uždrausdama gyventojams, nesulaukusiems 40 metų, išvykti iš šalies.

Pramonė
2018.06.30
Kova dėl medienos aštrės – „Kronospan“ Rygoje investuoja 100 mln. Eur

Tarptautinei medienos perdirbimo milžinei priklausanti „Kronospan Riga“ Latvijoje į medžio drožlių ir medžio...

Pramonė
2018.06.29
GPAIS rakštis – spręs, ar pratęsti pereinamąjį laikotarpį Premium 4

Birželio 30 d. baigiasi Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS), kuria...

„Intersurgical“ užims visą „Smart“ parką, per kelis etapus sukurs 1.500 darbo vietų Premium 6

Visagino taryba kitą savaitę ne aukciono tvarka perduos maždaug 8 ha žemės sklypą „Smart“ parke regioninės...

Pramonė
2018.06.29
Derybos su atliekų vežėjais dėl kainų didinimo – finišo tiesiojoje Premium

Atliekų vežėjams po nelengvų ir užsitęsusių derybų pavyko pasiekti, kad gamintojų organizacijos padidintų...

Austrų „Pago“ prieš „Gubernijos“ „Pago Pago ginger beer“ 1

Tarptautinės „Eckes-Granini Group“ valdoma austrų sulčių gamintoja „Pago International Gesellschaf“...

Pramonė
2018.06.28
„Vilniaus baldų“ grynasis pelnas sumažėjo 32%

Baldų gamybos AB „Vilniaus baldai“ 2018 m. finansinių metų devynių mėnesių pardavimo pajamos išaugo 7,8%,...

Pramonė
2018.06.27
Sabaliauskas: „Independence“ yra „boxeris“, bet už jį moka ne visi Premium 11

Verslininkai pasirengę mokėti už kovą su klimato kaita ir atsijungti nuo Maskvos valdomos elektros sistemos.

Energetika
2018.06.27
„BusinessEurope“: ES ekonomikos augimas pasiekė piką, po kurio ims lėtėti

Europos pramonės ir darbdavių organizacijas vienijančios verslo organizacijos „BusinessEurope” 2018 m.

Pramonė
2018.06.27
Kaip paveiktų Lietuvą visuotinis prekybos karas Premium

Jeigu prasidėjęs prekybos karas taptų visuotinis, pasaulio ekonomikos lauktų „užtemimas“, perspėja...

Verslo aplinka
2018.06.27
„Sicor Biotech“ konkurencija JAV apyvartą nusmukdė 21%, pelną – 61% Premium

Mažėjanti biotechnologinės farmacijos UAB „Sicor Biotech“ gaminamo produkto kaina ir įmonei nepalankus euro...

Pramonė
2018.06.27
Pirmąkart paskelbė „Chanel“ ataskaitą: apyvarta beveik 10 mlrd. USD

Per savo 108 metų istoriją mados namai „Chanel“ pirmąkart paskelbė metinę ataskaitą: per 2017 m. mados namų...

Pramonė
2018.06.26
Baltarusijoje – 615 lietuviško kapitalo įmonių 1

Baltarusijos statistikos tarnyba suskaičiavo užsienio investicijas šalyje: daugiausia įmonių įsteigta su...

Pramonė
2018.06.26
Šiaulių baldų gamintoja „Vilmers“ pirmoji pasaulyje išbando „Pramonė 4.0“ įrengimą Premium 2

Šiaulių minkštųjų baldų gamybos UAB „Vilmers“ pirmoji pasaulyje bando skaitmeninę baldinių audinių sukirpimo...

Pramonė
2018.06.26
Skelbiamas „Auditas pramonei LT“ kvietimas – galės pasinaudoti ir stambios įmonės 1

Skatindama įmones didinti energijos vartojimo efektyvumą, Ūkio ministerija skelbia kvietimą pasinaudoti...

Pramonė
2018.06.25
Lietuvos įmonė pradeda klinikinius tyrimus kovai su vėžiu 2

Biotechnologijų UAB „Froceth“, vienintelė Lietuvoje turinti leidimą gaminti pažangios terapijos vaistinius...

Pramonė
2018.06.25
Lietuvos bankas prognozuoja toliau augsiant algas, perspėja dėl prekybos karų

Nors Lietuvos ūkio augimas lėtėja, darbo užmokestis toliau auga dėl darbo rinkoje išliekančios įtampos.

Verslo aplinka
2018.06.25
Klaipėdos LEZ įmonių apyvarta pasiekė 1 mlrd. Eur

Klaipėdos LEZ praėjusiais metais fiksavo šuolį – pradėti 7 nauji investicijų bei plėtros projektai, LEZ...

Pramonė
2018.06.25
Kodėl švedų įmonių Lietuvoje dešimteriopai mažiau nei Estijoje Premium 3

Dvi iš trijų Lietuvoje veikiančių Švedijos kapitalo įmonių planuoja toliau investuoti Lietuvoje, tačiau...

Verslo aplinka
2018.06.25
Įvardijo, kokia dalis naftos gavybos padidėjimo teks Rusijai 4

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos OPEC ir ne OPEC nariams sutarus nuo liepos naftos gavybą didinti 1...

Pramonė
2018.06.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau