Lietuvos inovacijų politikos laukia pokyčiai: semiasi patirties iš pažangių ES regionų

Publikuota: 2018-05-10

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) jau antrus metus dalyvauja „Interreg Europe“ programos projekte „Inovacijų politikos tobulinimas  Europos regionuose pažangių gamybos procesų srityje“ (MANUMIX), kuriame keturių Europos Sąjungos (ES) regionų partneriai vertina bei tobulina nacionalines inovacijų politikos priemones. Projektu siekiama, keičiantis sėkmingiausiais politikos įgyvendinimo pavyzdžiais, gerinti inovacines iniciatyvas pažangių gamybos procesų srityje ne tik regioniniu, nacionaliniu, bet ir visos ES lygiu.

„Interreg Europe“ programa padeda ES regionų bei vietos valdžios institucijoms kurti ir įgyvendinti geresnę politiką įvairiais klausimais. Programa siekiama sukurti aplinką, leidžiančią dalintis įvairiais politiniais sprendimais, o programoje dalyvaujančios vyriausybės vykdomų programos projektų rėmuose gali įgyvendinti politikos pokyčius darančius teigiamą poveikį visos ES gyventojams.

MOSTA atrinkta dalyvauti „Iterreg Europe“ organizuojamame projekte kaip Lietuvos atstovė, turinti inovacijų politikos vertinimo patirties. Projekte kartu su Lietuva dalyvauja trys pažangūs ES regionai: Ispanijos Karalystės Baskija, Italijos Pjemontas bei Jungtinės Karalystės Velsas.

Metų gale baigsis pirmasis projekto ciklas: kiekviena projekto partnerė baigs politikos mokymosi, keitimosi gerąja praktika procesą ir įsipareigos atlikti konkrečius darbus, skirtus tobulinti inovacijų politikos priemones. Per ateinančius dvejus metus kiekviena projekto partnerė privalės įgyvendinti savo įsipareigojimus.

nuotrauka::1 left

Dalijasi patirtimi

„MOSTA dalyvauja projekte siekdama padėti Lietuvos viešajam sektoriui tobulinti inovacijų politiką. Tikime, kad atliekami vertinimai, analitinės įžvalgos ir rekomendacijos gali padėti Lietuvos institucijoms įgyvendinti sprendimus dėl inovacijų politikos tobulinimo rezultatyviau ir efektyviau“, – sako Ieva Penelytė, MOSTA politikos analitikė.

Ji teigia, kad nuolat konsultuodamiesi tarpusavyje MANUMIX projekto dalyviai gali išskirti geriausias inovacijų politikos praktikas Europoje ir sukauptas žinias perduoti vieni kitiems, kas, savo ruožtu, sudaro prielaidas sukauptą patirtį taikyti vykdomos politikos gerinimui.

„Pavyzdžiui, kovą MOSTA konsultavo Baskijos regiono vyriausybę dėl 3-jų vykdomų inovacinių iniciatyvų, liepą konsultuos Velso vyriausybę. MOSTA kartu su partnerėmis (Švietimo ir mokslo ministerija, Vilniaus universitetu, Centrine projektų valdymo agentūra, Lietuvos mokslų taryba bei Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra) balandį buvo konsultuojamos Vilniuje dėl lietuviškų inovacinių politikos priemonių patobulinimo“, – pasakoja p. Penelytė.

Nusivylę inovacijų politika

Dalyvaudama projekte MOSTA Švietimo ir mokslo ministerijai padeda tobulinti tris inovacijų politikos priemones: „Kompetencijos centrų ir inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas“, „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“ bei „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas“.

nuotrauka::2 right

„Patobulinus šias priemones Lietuvos universitetai, tyrimų institutai, universitetinės ligoninės ir mažos tyrėjų kuriamos įmonės galės gausiau ir efektyviau dalyvauti paramos schemose bei įgyvendinti inovacinius projektus“, – tvirtina p. Penelytė.

Verslo ir mokslo atstovai viliasi, kad MANUMIX projektas pasieks šį tikslą, mat šiuo metu, anot jų, Lietuvos inovacijų politika nėra tame lygyje, kuriame galėtų būti. Jie tikisi aktyvesnio inovacijų ir naujų gaminių kūrimo skatinimo.

Dr. Ramūnas Valiokas, vadovaujantis į regeneracinę mediciną ir biomedžiagas orientuotai UAB „Ferentis“, sako, kad norint būti tokios srities lyderiu ir laikytis rinkoje tarp stipriausių būtina atlikti mokslinius tyrimus ir dalytis rezultatais. Jis tvirtina, kad nors jiems atlikti reikalingos didelės sumos, galiausiai tai atsiperka plačiajai visuomenei.

„Moksliniai tyrimai yra brangus malonumas, ypač mažoms įmonėms, tačiau ne visi tyrimų rezultatai reikalingi tik mums – jų reikia ir kitoms įmonėms bei mokslininkams. Gaudami finansavimą mes duodame grąžą visuomenei prisidėdami prie minkštosios infrastruktūros kūrimo. Pasinaudodama esamais tyrimais ir kurdama daugiau inovacijų Lietuva taptų patrauklesnė investuotojams. Tokiu principu inovacijų sistema veikia visame pasaulyje, taip turėtume veikti ir mes“, – tvirtina specialistas.

nuotrauka::3 right

Jam pritaria ir Andžej Urbanovič, UAB „Teravil“ vadovas: „Iki šiol mokslinė veikla yra vertinama pagal vieną matą – mokslines publikacijas kuo aukštesnio lygio žurnaluose. Tai gal tinka universitetiniam mokslui, tačiau valstybinių mokslo institutų veiklą derėtų daugiau orientuoti ne tik į naujas žinias, bet ir į naujus gaminius. Reikėtų skatinti mokslininkus aktyviau kurti naujas įmones, nes tik jos gali padėti pasiekti technologinį proveržį.“

Tikisi ilgalaikių pokyčių

Anot MOSTA politikos analitikės, tobuliau veikianti inovacijų politika – svarbi prielaida Lietuvos ekonomikos augimui užtikrinti, kadangi inovacijos padeda perorientuoti Lietuvos ūkį į aukštos pridėtinės vertės produkciją. Šiam teiginiui pritaria ir pokyčių laukiantys Lietuvos mokslininkai bei verslininkai.

Ponas Urbanovič, tvirtina, kad pažangios gamybos sritys apskritai yra prioritetinė inovacijų politikos kryptis Lietuvoje, tačiau iki šiol šalyje vyrauja praktika, jog inovacijų skatinimui skirtą finansavimą dažniausiai gauna didžiosios bendrovės. Tobulinant inovacijų politiką būtina atsižvelgti ir į mažesnes gamybos įmones.

Ponas Valiokas sako, kad Lietuvos inovacijų politikai iš esmės trūksta tvarumo: „Kas kelerius metus besikeičiantys ministrai ateina su vis nauja dienotvarke, į kurią jau keletą metų nuolat būna įtraukta inovacijų plėtra, tačiau skiriasi jos įgyvendinimo būdai. Inovacijų skatinimo problema sprendžiama labai įvairiai, tačiau nenuosekliai ir nestabiliai. Taip švaistomos lėšos, o jaučiami pokyčiai – kosmetiniai ir parodomieji, bet ne ilgalaikiai.“

Jo teigimu, Lietuva turėtų orientuotis ne į eksperimentinius bandymus ir naujų specialistų apmokymą, bet iškart dirbti su daug pasiekusiais specialistais ir semtis jų patirties.

„Jeigu norime Lietuvoje įkurti Silicio slėnį, turime bendradarbiauti ir mokytis iš savo rankomis jį sukūrusių žmonių, kurie jau žino, nuo ko reikėtų pradėti, kurioms sritims ir kokiu mechanizmu remiantis skirstyti lėšas. Nebūtina remtis vien tik užsienio praktika, turime nemažą diasporą inovacijų srityje daug pasiekusių lietuvių, kurių praktines žinias, mano manymu, taikyti būtų žymiai prasmingiau nei šviežiai atėjusių ministrų nuomonę ir idėjas.“

MOSTA atstovė teigia, kad būtent toks ir yra MANUMIX tikslas – suvienyti daug patirties inovacijų skatinimo ir tobulinimo srityje turinčius specialistus, o gautas žinias ir jau praktikoje pasitvirtinusias idėjas įgyvendinti regioniniu, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Pasinaudojus geriausiomis praktikomis, transformuojant finansavimo mechanizmus ir skatinant inovacijų kūrimą kitose šalyse jau pasitvirtinusiais būdais, galiausiai bus sukurta efektyvi inovacinė aplinka ir Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Žiedinės ekonomikos startui pasiruošta: įtvirtinti tikslai ir taisyklės 1

ES valstybės narės antradienį pritarė naujoms taisyklėms, kurios padės įgyvendinti žiedinės ekonomikos...

Pramonė
2018.05.22
Į verslo centrą Kauno LEZ investavo 4 mln. Eur 1

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) atidarytas pirmasis verslo centras. Į 3.000 kv. m nuomojamojo ploto...

Statyba ir NT
2018.05.22
Šiaulių pramonininkų asociacijos direktoriumi pradeda dirbti E. Lukas

Šiaulių pramonininkų asociacijoje vykdančiojo direktoriaus pareigas pradeda eiti Eugenijus Lukas, iki šiol...

Pramonė
2018.05.22
Komercinę paslaptį įmonėje „Gealan Baltic“ žino tik keli žmonės Premium

Amerikiečių langai gali būti pradėti gaminti su lietuviškais profiliais – jeigu derybos su pirkėju iš JAV bus...

Pramonė
2018.05.22
Nuplagijuotas šūkis „Geriausia vieta keisti ratus“ kainuos per 10.000 Eur 6

Reklamjuostė „Vianor geriausia vieta keisti ratus!“, Apeliacinio teismo vertinimu, faktiškai yra kitos įmonės...

Pramonė
2018.05.21
Ukrainoje – dar vienas konkurentas „Snaigei“ 1

Ukrainos Čerkasų mieste pradedami gaminti šaldytuvai. Oficialus fabriko atidarymas – liepą.

Pramonė
2018.05.21
Parodoje Lenkijoje – Lietuvoje surinkti „Kamaz“

Rusijos sunkvežimių gamykla „Kamaz“ Lenkijoje vykusioje tarptautinėje kelių statybos parodoje...

Pramonė
2018.05.21
Teisingas žingsnis: brangių užsakymų sulaukė anksčiau, nei parsigabeno įrangą Premium

Investavusieji į modernią gamybos įrangą kalba apie naują veiklos etapą – technologinis atnaujinimas ne tik...

Pramonė
2018.05.19
„Achemos grupės“ pelnas pernai smuko 18%

Verslininkės Lydos Lubienės ir jos dukters kontroliuojamas vienas didžiausių Lietuvoje koncernų...

Pramonė
2018.05.18
„Narbuto“ pelnas per metus išaugo 64,6%  1

Baldų gamybos ir prekybos įmonė „Narbutas Furniture Company“ praėjusiais metais uždirbo 7,814 mln. Eur...

Finansai
2018.05.18
Suomių bendrovė Lietuvoje užsiims ikiklinikiniais tyrimais Premium 2

Suomijos mokslinių tyrimų bendrovė „Experimentica Ltd“, pripažinta kaip viena perspektyviausių Suomijos...

Pramonė
2018.05.18
Ministerijos žinia įmonėms: taikos sutartis dėl „Metrail“ gali būti pasirašyta 1

Aplinkos ministerija, įvertinusi gamintojų ir importuotojų atstovų pateiktą taikos sutarties projektą,...

Latviai renkasi kitą būdą į regionus privilioti specialistų 6

Latvijos ekonomikos ministerija artimiausiu metu pradės statyti regionuose butus nuomai – taip tikimasi...

Pramonė
2018.05.17
Barštys: derybos su „KG Group“ pirkėjais vyksta Premium

Pernai prakalbęs, kad pasaulinė maisto pramonė stambėja ir pavieniui tampa sunku išsilaikyti, Tautvydas...

Pramonė
2018.05.17
Plungės verslininkas: Vilniuje darbuotojai sutinka dirbti už mažiau negu pas mus Premium 21

Kuo toliau nuo didmiesčių, tuo pragyvenimo lygis žemesnis. Tačiau sėkmingai dirbančių įmonių vadovai teigia,...

Pramonė
2018.05.17
„Litexpo“: trys technikos ir transporto parodos

Vilniuje trečiadienį duris atvėrė transporto, inžinerijos ir pramonės profesionalams skirtos parodos...

Transportas
2018.05.16
„Vilniaus pergalės“ perkama „Naujoji Rūta“ – nuostolinga 2

Konditerijos AB „Vilniaus pergalė“ perkama AB „Naujoji Rūta“ praėjusius metus baigė su panašiu nuostoliu,...

Pramonė
2018.05.16
„Glassbel Baltic“ rinkų nebeieško, ieško NT plėtotojų Premium

Į sudėtingus aukštos pridėtinės vertės fasadinio stiklo gaminius besiorientuojanti UAB „Glassbel Baltic“...

Pramonė
2018.05.16
„Tūta“ apie klaidas, nuo kurių verslo angelai neapsaugojo Premium 5

Rizikos kapitalo fondas KŪB Verslo angelų fondas I po šešerių metų ruošiasi pasitraukti iš sporto aprangos...

Pramonė
2018.05.16
Rekomendacijos „Novametai“ atvėrė Saudo Arabijos rinką Premium

Kauno UAB „Novameta“, pramoninės nerūdijančiojo plieno įrangos virtuvėms gamintoja, įžengė į Saudo Arabijos...

Pramonė
2018.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau