Kaliningradas prašosi tapti paralelinio importo eksperimento aikštele

Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas siūlo Rusijos Vyriausybei eksperimentą: sritis galėtų tapti paralelinio (lygiagretaus) vaistų importo bandymų aikštele. Rusijos antimonopolinės tarnybos nuomone, eksperimente galėtų dalyvauti ir kitos prekės.
Paraleliniu importas vadinamas tuomet, kai su intelektinės nuosavybės turėtoju jokiais ekonominiais ar teisiniais ryšiais nesusijęs verslininkas, vienoje rinkoje įsigijęs prekių, gali jas be intelektinės nuosavybės savininko sutikimo perpardavinėti kitų valstybių rinkose.
Vis tik prekybininkai įspėja, kad įvežant produkciją be jų gamintojų ar prekybos teises turinčių įmonių žinios, galima sukelti klastočių bangą ir išbalansuoti visą regiono prekybos sistemą.
Pono Alichanovo nuomone, vertinant vaistų kainas iš paprasto žmogaus pozicijų, matyti, kad Rusijos rinka yra superpelninga. Vaistų mažmeninės kainos, palyginus su kainomis tose šalyse, kuriose jie gaminami, skiriasi dešimtimis kartų. Ir tuomet, anot jo, kyla klausimas, ką gina paralelinio importo draudimas.
Portalas rugrad.eu primena, kad ginčai dėl paralelinio importo legalizavimo Rusijoje vyksta jau keletą metų. Dabar be prekių savininko sutikimo draudžiama prekiauti ne tik vaistais, bet ir buitine technika, automobilių detalėmis. Tradiciškai prieš tokį draudimą pasisako Rusijos antimonopolinė taryba, kuri nesyk yra pareiškusi, kad gamintojo teisę spręsti, kur ir kam parduoti prekę, privalu riboti.
Tuo tarpu paralelinis importas padidintų konkurenciją ir suvaržytų galimybę kelti kainas.
Vasarį Rusijos Konstitucinis teismas pripažino, kad galima įvežti prekes be jų teisių turėtojo sutikimo, jeigu tas teisių turėtojas elgiasi nesąžiningai. Sprendimas buvo priimtas nagrinėjant vieno Kaliningrado verslininko bylą.
Antimonopolinė tarnyba palaikys Kaliningrado gubernatoriaus prašymą, argumentuodama tuo, kad sritis unikali tai savotiškas ekonominis klasteris, kuriame galima efektyviai kontroliuoti prekių judėjimą. Ir, jei anksčiau buvo svarstomas tik paralelinis vaistų importas, jį galima būtų taikyti kur kas platesnei prekių grupei.
Anatolijus Semionovas, Intelektinės nuosavybės ombudsmenas Kaliningrade, tokį žingsnį laikytų logišku ir įsitikinęs, jog vyriausybė jam pritars. Juolab, kad tai atitinka geopolitiką, susijusią su sričiai taikomomis PVM lengvatomis, muitų tarifais ir kt. Be to, į Kaliningradą kur kas paprasčiau ir pigiau įvežti prekes iš Europos, negu iš Rusijos, netgi su teisių turėtojų leidimu.
Aleksejus Fiodorovas, internetinių prekybos įmonių asociacijos prezidentas, primena, kad jeigu Rusija priims vienašališkus sprendimus, jie galios ir visoje Muitų sąjungoje. Ir įspėja, jog tiekėjai gali atsisakyti dirbti su Kaliningrado srities užsakovais, gali išaugti prekyba klastotėmis, būtų sugriauta nusistovėjusi prekybos sistema.
Farmacijos produktų paralelinis importas yra teisėta prekybos Europos Bendrijos vidaus rinkoje forma. Lietuvos Vyriausybė 2016 m. pakeitė teisės aktą, kuris ribojo lygiagretų vaistų importą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti