Karas dėl raganosių

Publikuota: 2016-05-28
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
 

Raganosio puošmena jį žudo. Raganosių ragų poreikis medicinos tikslams toks didelis, kad kilogramo jų kaina prilygsta narkotikų kainai. Tačiau dabar nacionaliniai parkai medžioklę stengiasi sustabdyti naujų gynybos priemonių arsenalu. Raganosių ragai padengiami toksinu arba gyvūnai saugomi kiaurą parą.

Pietų Afrikos policija 2010 m. Pabaigoje gauna informacijos, kad du veterinarai turi didelį kiekį M99 – migdomųjų vaistų, skirtų labai dideliems gyvūnams. Šie veterinarijos gydytojai dirba safarius rengiančioje bendrovėje, kuriai vadovauja baltasis ūkininkas Dawie Groenewaldas. Apieškoję ūkį, policininkai randa masiniame kape palaidotus 20 raganosių, visiems jiems nupjauti ragai. Kartu su žmona, abiem veterinarais ir septyniais kitais asmenimis, tarp kurių – pilotas ir profesionalus medžiotojas, D. Groenewaldas apkaltinamas medžiokle ir prekyba raganosių ragais. Po sėkmingos gyvūnų apsaugos kampanijos, kuri prasidėjo 1990 m. ir tęsėsi keliolika metų, brakonieriavimo mastai vėl smarkiai išaugo, o raganosių ragų poreikio, regis, neįmanoma patenkinti.

Vien 2012 m.nuo brakonierių rankų žuvo beveik 600 raganosių. Anksčiau vykdavo tik atsitiktiniai pavienių brakonierių ir nacionalinių parkų prižiūrėtojų susidūrimai, tačiau šiandien valdžios atstovai ir brakonieriai kariauja atvirai. Kova nelygi, nes nelegalią medžioklę finansuoja tarptautiniu mastu veikiantys organizuoti nusikaltėliai. Ši tragedija itin ironiška. Dėl plačiai paplitusio įsitikinimo gydomosiomis raganosių ragų savybėmis jų kaina išaugo iki absurdiško lygio ir kelia pavojų visų raganosių išlikimui, nors iš tikrųjų ragai neturi jokio medicininio poveikio.

Medžioja iš sraigtasparnių

Prieš 20 metų tipiškas brakonierius buvo ginkluotas senu šautuvu. Šiandien brakonieriai veikia didelėmis grupėmis, apsirūpinusiomis visureigiais, sudėtingais ginklais ir infraraudonųjų spindulių akiniais, tad gali medžioti naktį. Dažnai jie skraido sraigtasparniais ir gali žvalgyti didelius plotus. Siekdama apsaugoti retuosius gyvūnus, Afrikos šalių valdžia taip pat ėmėsi papildomų priemonių: GPS stebėjimo, nusamdė ginkluotų apsaugininkų ir net patys nupjauna raganosiams ragus, kad gyvūnai brakonieriams būtų beverčiai. Nacionaliniai parkai išsiplėtė, policijos ir muitinės finansavimas padidėjo, tačiau valdžios atstovams sunkiai sekasi neatsilikti nuo brakonierių.

Raganosių ragų poreikis ypač įsišaknijęs tradicinėje Azijos medicinoje, kur smulkintais raganosių ragais gydoma daug negalavimų. Naujausią paklausos šuolį sukėlė Vietname pasklidę gandai apie žmones, kurie pasveiko nuo vėžio, vartodami vaistus iš raganosių ragų.Tuo pat metu Vietname atsirado nauja pasiturinčių žmonių klasė, ligos atveju turinti užtektinai pinigų bet kokiems vaistams.

Didžiuosiuose Vietnamo miestuose raganosių ragų miltelių įsigyti taip pat paprasta, kaip ir vaistų nuo skausmo, o raganosių ragų trintuvės tarp turtingųjų vietnamiečių yra populiari dovana. Tradiciniuose Kinijos turguose smulkintų raganosių ragų poreikis irgi smarkiai išaugo. Ir Vietnamas, ir Kinija pasirašė Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (angl. CITES), kuria siekiama kontroliuoti prekybą nykstančių rūšių augalais ir gyvūnais ir jų šalutiniais produktais, o ją pasirašiusios šalys įsipareigoja kovoti su nelegalia medžiokle ir kontrabanda. Bet iš tiesų jos ne itin stengiasi šias taisykles įgyvendinti.

Neabejojama, kad svarbiausia priežastis yra ta, kad smulkinti raganosių ragai dabar kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai, tad visi susiję asmenys iš to gali susikrauti turtų. Įmedžioklę ir kontrabandą neretai įsipainioję ir korumpuoti pareigūnai. Kinijoje raganosių apsaugai atvirai kliudo kai kurie vyriausybės nariai ir aplinkosaugos pareigūnai. 2007 m. Kinijos vyriausybė tradicinės medicinos pramonę parėmė labai didele suma. Po metų vyriausybė paskelbė ataskaitą, kurioje pasiūlė smulkintų raganosių ragų antpilu gydyti daugybę negalavimų, nors keli moksliniai tyrimai ir buvo parodę, kad ragai neturi jokio poveikio sveikatai. Keli artimiausi Kinijos vyriausybės patarėjai sveikatos apsaugos klausimais vis tiek teigia, kad raganosių raguose yra aktyviųjų medžiagų. Pasak buvusio didžiausios tradicinės medicinos tyrimų institucijos Kinijoje vadovo Dzi Čiano, ragas gydo „viską: nuo karščiavimo iki kraujo išsiliejimo į smegenis, SARS ir AIDS“.

Kinijos raganosių ūkis

Kai kurių aplinkosaugos organizacijų, pvz., „Save the Rhino“ (liet. „Išgelbėk raganosius“), teigimu, staigus susidomėjimas raganosių ragais ir Kinijos vyriausybės pastangos didinti paklausą atsirado dėl planų Kinijoje įsteigti raganosių ūkį. Ūkyje bus „imamas raganosių ragų derlius“: ragas per penkerius metus atauga ir skiriamas vaistams gaminti. Į Kiniją jau atvežti 65 raganosiai. Oficialiai teigiama, kad gyvūnai bus tik dalis Safario parke gyvenančios faunos, tačiau per kelerius metus po jo atidarymo kitų gyvūnų neatvežta. Keli Kinijos pareigūnai ir Nacionalinio Liaudies Kongreso nariai turi su projektu susijusių finansinių interesų.

Raganosių ūkiai jau keletą metų vertinami nevienareikšmiškai. Rėmėjų teigimu, reglamentuotas gyvūnų ragų naudojimas yra vienintelis būdas baigti karą dėl raganosių. Tačiau kritikai baiminasi, kad toks didelis legalių ragų kiekis rinkoje tik padidins paklausą ir skatins brakonieriavimą. Būtent tuo baigėsi kelių šalių pastangos legalizuoti prekybą dramblio kaulu.

Brakonierių pažaboti nepadeda ir tai, kad raganosių medžioklė gali būti ir legali. Tokias medžiokles paprastai organizuoja raganosių augintojai, leidžiantys medžiotojams už didelius pinigus šaudyti jų žemėse besiganančius raganosius. Reikalaujama, kad tokioje medžioklėje dalyvautų ir vietos aplinkosaugos institucijos atstovas, vienam medžiotojui leidžiama nušauti tik vieną raganosį, be to, rago negalima parduoti. Tačiau, nušovus gyvūną, aplinkosaugos pareigūnai beveik negali kontroliuoti medžioklės trofėjų likimo. Tuo ypač gerai pasinaudojo vietnamiečiai. Pastaraisiais metais smarkiai išaugo medžiotojų iš Vietnamo skaičius. Jie priversti už raganosių medžioklę mokėti didelę kainą, tačiau dėl itin brangių ragų vis tiek gauna pelno.

Galima parduoti ir akis

Prekyba raganosių ragais išaugo į milijonais JAV dolerių vertinamą pramonę, į šį traukinį stengiasi spėti ir vietos pareigūnai bei aplinkosaugos organizacijos. Tikriausiai dėl korupcijos brakonierių ir kontrabandininkų nuteista labai nedaug. Savo ūkyje Pietų Afrikoje dvidešimt raganosių palaidojęs ūkininkas Dawie Groenewaldas yra buvęs policininkas. Per dvejus metus nė vienas kaltinamasis nesulaukė bausmės, bylos nagrinėjimas keletą kartų atidėtas. 2012 m. gegužę areštuota maždaug 18 mln. litų vertės D. Groenewaldo ir dviejų veterinarų turto. Įtariama, kad šie pinigai atkeliavo iš raganosių medžioklės. Vien iš plaukų sudarytų raganosių ragų vertė prilygsta auksui, nors iš to paties baltymo keratino yra sudaryti ir žmonių plaukai bei nagai.

Su šiuo gyvūnu susijusi magija tokia galinga, kad pernai brakonieriai ėmėsi naujos veiklos. Dabar jie raganosiams išpjauna ir akis, jos, kaip manoma, gali atkurti prarastą regėjimą.

FOTOGALERIJA Raganosio puošmena jį žudo (3 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Antradienio futbolas: nuskriausta Kolumbija, klydusi Lenkija ir antra rusų pergalė

Antradienį Rusijoje vykstančiame pasaulio futbolo čempionate įvyko paskutinės H grupės rungtynės ir antroje...

Laisvalaikis
2018.06.19
Teatro festivalis „Sirenos“ skelbia programos vinis

15-ąjį kartą šiemet vyksiantis teatro festivalis „Sirenos“ tradiciškai pristatys ne vienos tarptautinės...

Laisvalaikis
2018.06.19
Dainų šventei – speciali apyvartinė 2 Eur moneta

Lietuvos bankas išleis apyvartinę 2 Eur monetą, skirtą Šimtmečio dainų ir šokių šventei. Pusės milijono...

Laisvalaikis
2018.06.19
Lietuvos futbolą vėl temdo įtarimai nesąžiningais susitarimais

Birželio 19 d. turėjusios vykti Lietuvos futbolo A lygos rungtynės tarp Klaipėdos „Atlanto“ ir Kauno...

Laisvalaikis
2018.06.19
VU šešiems mokslininkams suteikė išskirtinių profesorių statusą 4

Vilniaus universitetas (VU) pirmą kartą šešiems mokslininkams suteiks išskirtinių profesorių statusą. Toks...

Laisvalaikis
2018.06.19
Penktąją futbolo fiestos dieną nervus patampė anglai

Pirmadienį pasaulio futbolo čempionate Rusijoje sužaistos dar trejos rungtynės. Pergale džiaugėsi Švedija ir...

Laisvalaikis
2018.06.18
LKL čempionais tapo Kauno „Žalgirio“ krepšininkai 2

Kauno „Žalgiris“ penktosiose Lietuvos krepšinio lygos (LKL) finalo rungtynėse Kaune rezultatu 80:70 įveikė...

Laisvalaikis
2018.06.18
Geriausi miestai, jei norite mažai dirbti ir daug uždirbti 9

Liuksemburgas pagal darbo laiko trukmės ir pajamų santykį yra palankiausias miestas darbuotojams, rodo naujas...

Laisvalaikis
2018.06.18
Pasaulio čempionate – baudinių, technologijų ir Islandijos diena

Pasaulio futbolo čempionate šiandien buvo sužaistos net ketverios rungtynės, kurios žaidimo gerbėjams...

Laisvalaikis
2018.06.16
Šilalėje iškilo 3 metrų aukščio popiežius iš smėlio

Šilalėje prasidėjo antrą kartą rengiamas tarptautinis smėlio skulptūrų projektas. Jame kūrinius pristato du...

Laisvalaikis
2018.06.15
Lietuvoje filmuosis Holivudo žvaigždė Helen Mirren 1

Kino kūrėjai iš Didžiosios Britanijos Lietuvoje ruošiasi kurti filmą apie Rusijos imperatorienę Jekateriną...

Laisvalaikis
2018.06.15
„Kempinski Hotels” vyriausiųjų šefų gretas papildė pirmasis lietuvis 2

Vilniaus viešbučio „Kempinski Hotel Cathedral Square“ naujuoju vyriausiuoju virtuvės šefu tapo Vytautas...

Laisvalaikis
2018.06.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Nesvarbu, kurioje Lietuvos vietoje būsite šį savaitgalį, vis tiek netoliese atsiras įdomių renginių. Lietuvių...

Laisvalaikis
2018.06.15
Virtuvės šefas Lapinskas ir someljė Darasevičius – apie 9-ių restoranų verslo pradžią, sėkmę ir iššūkius

Virtuvės šefas Egidijus Lapinskas ir someljė Arminas Darasevičius, ko gero, yra vienintelis toks restoranų...

Laisvalaikis
2018.06.15
Nepaklyskite „Kultūros naktyje“: vietos, kurias verta aplankyti

Vienos nakties festivalis „Kultūros naktis“ žanrų ir temų ribas išplėtė tiek, kad jo neapkaltinsi norais...

Laisvalaikis
2018.06.15
Futbolo čempionatą pradėję šeimininkai patiesė Saudo Arabiją 9

Ketvirtadienį pasaulio futbolo čempionato atidarymas Maskvoje tapo dviguba švente Rusijai – jos rinktinė...

Laisvalaikis
2018.06.14
Futbolo šventė prasidėjo: trys didžiausios intrigos

Ketvirtadienį atidarymo švente ir rungtynėmis tarp šeimininkės Rusijos ir Saudo Arabijos rinktinių prasidėjo...

Laisvalaikis
2018.06.14
„Sidabrinių gervių“ apdovanojimuose – „Stebuklo“ kūrėjų triumfas

Lietuviško kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ pagrindinėse nominacijose nugalėjo režisierė Eglė Vertelytė ir...

Laisvalaikis
2018.06.13
FIFA kišenę pildo Kinijos bendrovės

Prieš ketverius metus, kai pasaulio futbolo pirmenybės vyko Brazilijoje, FIFA pajamos iš rėmėjų buvo didesnės...

Laisvalaikis
2018.06.13
Pasaulio futbolo čempionatas po 8 metų vyks JAV, Kanadoje ir Meksikoje 1

2026 m. pasaulio futbolo čempionatas vyks Šiaurės Amerikoje – Rusijoje balsavusios FIFA narės pasirinko...

Laisvalaikis
2018.06.13

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau