Karas dėl raganosių

Publikuota: 2016-05-28
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
 

Raganosio puošmena jį žudo. Raganosių ragų poreikis medicinos tikslams toks didelis, kad kilogramo jų kaina prilygsta narkotikų kainai. Tačiau dabar nacionaliniai parkai medžioklę stengiasi sustabdyti naujų gynybos priemonių arsenalu. Raganosių ragai padengiami toksinu arba gyvūnai saugomi kiaurą parą.

Pietų Afrikos policija 2010 m. Pabaigoje gauna informacijos, kad du veterinarai turi didelį kiekį M99 – migdomųjų vaistų, skirtų labai dideliems gyvūnams. Šie veterinarijos gydytojai dirba safarius rengiančioje bendrovėje, kuriai vadovauja baltasis ūkininkas Dawie Groenewaldas. Apieškoję ūkį, policininkai randa masiniame kape palaidotus 20 raganosių, visiems jiems nupjauti ragai. Kartu su žmona, abiem veterinarais ir septyniais kitais asmenimis, tarp kurių – pilotas ir profesionalus medžiotojas, D. Groenewaldas apkaltinamas medžiokle ir prekyba raganosių ragais. Po sėkmingos gyvūnų apsaugos kampanijos, kuri prasidėjo 1990 m. ir tęsėsi keliolika metų, brakonieriavimo mastai vėl smarkiai išaugo, o raganosių ragų poreikio, regis, neįmanoma patenkinti.

Vien 2012 m.nuo brakonierių rankų žuvo beveik 600 raganosių. Anksčiau vykdavo tik atsitiktiniai pavienių brakonierių ir nacionalinių parkų prižiūrėtojų susidūrimai, tačiau šiandien valdžios atstovai ir brakonieriai kariauja atvirai. Kova nelygi, nes nelegalią medžioklę finansuoja tarptautiniu mastu veikiantys organizuoti nusikaltėliai. Ši tragedija itin ironiška. Dėl plačiai paplitusio įsitikinimo gydomosiomis raganosių ragų savybėmis jų kaina išaugo iki absurdiško lygio ir kelia pavojų visų raganosių išlikimui, nors iš tikrųjų ragai neturi jokio medicininio poveikio.

Medžioja iš sraigtasparnių

Prieš 20 metų tipiškas brakonierius buvo ginkluotas senu šautuvu. Šiandien brakonieriai veikia didelėmis grupėmis, apsirūpinusiomis visureigiais, sudėtingais ginklais ir infraraudonųjų spindulių akiniais, tad gali medžioti naktį. Dažnai jie skraido sraigtasparniais ir gali žvalgyti didelius plotus. Siekdama apsaugoti retuosius gyvūnus, Afrikos šalių valdžia taip pat ėmėsi papildomų priemonių: GPS stebėjimo, nusamdė ginkluotų apsaugininkų ir net patys nupjauna raganosiams ragus, kad gyvūnai brakonieriams būtų beverčiai. Nacionaliniai parkai išsiplėtė, policijos ir muitinės finansavimas padidėjo, tačiau valdžios atstovams sunkiai sekasi neatsilikti nuo brakonierių.

Raganosių ragų poreikis ypač įsišaknijęs tradicinėje Azijos medicinoje, kur smulkintais raganosių ragais gydoma daug negalavimų. Naujausią paklausos šuolį sukėlė Vietname pasklidę gandai apie žmones, kurie pasveiko nuo vėžio, vartodami vaistus iš raganosių ragų.Tuo pat metu Vietname atsirado nauja pasiturinčių žmonių klasė, ligos atveju turinti užtektinai pinigų bet kokiems vaistams.

Didžiuosiuose Vietnamo miestuose raganosių ragų miltelių įsigyti taip pat paprasta, kaip ir vaistų nuo skausmo, o raganosių ragų trintuvės tarp turtingųjų vietnamiečių yra populiari dovana. Tradiciniuose Kinijos turguose smulkintų raganosių ragų poreikis irgi smarkiai išaugo. Ir Vietnamas, ir Kinija pasirašė Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (angl. CITES), kuria siekiama kontroliuoti prekybą nykstančių rūšių augalais ir gyvūnais ir jų šalutiniais produktais, o ją pasirašiusios šalys įsipareigoja kovoti su nelegalia medžiokle ir kontrabanda. Bet iš tiesų jos ne itin stengiasi šias taisykles įgyvendinti.

Neabejojama, kad svarbiausia priežastis yra ta, kad smulkinti raganosių ragai dabar kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai, tad visi susiję asmenys iš to gali susikrauti turtų. Įmedžioklę ir kontrabandą neretai įsipainioję ir korumpuoti pareigūnai. Kinijoje raganosių apsaugai atvirai kliudo kai kurie vyriausybės nariai ir aplinkosaugos pareigūnai. 2007 m. Kinijos vyriausybė tradicinės medicinos pramonę parėmė labai didele suma. Po metų vyriausybė paskelbė ataskaitą, kurioje pasiūlė smulkintų raganosių ragų antpilu gydyti daugybę negalavimų, nors keli moksliniai tyrimai ir buvo parodę, kad ragai neturi jokio poveikio sveikatai. Keli artimiausi Kinijos vyriausybės patarėjai sveikatos apsaugos klausimais vis tiek teigia, kad raganosių raguose yra aktyviųjų medžiagų. Pasak buvusio didžiausios tradicinės medicinos tyrimų institucijos Kinijoje vadovo Dzi Čiano, ragas gydo „viską: nuo karščiavimo iki kraujo išsiliejimo į smegenis, SARS ir AIDS“.

Kinijos raganosių ūkis

Kai kurių aplinkosaugos organizacijų, pvz., „Save the Rhino“ (liet. „Išgelbėk raganosius“), teigimu, staigus susidomėjimas raganosių ragais ir Kinijos vyriausybės pastangos didinti paklausą atsirado dėl planų Kinijoje įsteigti raganosių ūkį. Ūkyje bus „imamas raganosių ragų derlius“: ragas per penkerius metus atauga ir skiriamas vaistams gaminti. Į Kiniją jau atvežti 65 raganosiai. Oficialiai teigiama, kad gyvūnai bus tik dalis Safario parke gyvenančios faunos, tačiau per kelerius metus po jo atidarymo kitų gyvūnų neatvežta. Keli Kinijos pareigūnai ir Nacionalinio Liaudies Kongreso nariai turi su projektu susijusių finansinių interesų.

Raganosių ūkiai jau keletą metų vertinami nevienareikšmiškai. Rėmėjų teigimu, reglamentuotas gyvūnų ragų naudojimas yra vienintelis būdas baigti karą dėl raganosių. Tačiau kritikai baiminasi, kad toks didelis legalių ragų kiekis rinkoje tik padidins paklausą ir skatins brakonieriavimą. Būtent tuo baigėsi kelių šalių pastangos legalizuoti prekybą dramblio kaulu.

Brakonierių pažaboti nepadeda ir tai, kad raganosių medžioklė gali būti ir legali. Tokias medžiokles paprastai organizuoja raganosių augintojai, leidžiantys medžiotojams už didelius pinigus šaudyti jų žemėse besiganančius raganosius. Reikalaujama, kad tokioje medžioklėje dalyvautų ir vietos aplinkosaugos institucijos atstovas, vienam medžiotojui leidžiama nušauti tik vieną raganosį, be to, rago negalima parduoti. Tačiau, nušovus gyvūną, aplinkosaugos pareigūnai beveik negali kontroliuoti medžioklės trofėjų likimo. Tuo ypač gerai pasinaudojo vietnamiečiai. Pastaraisiais metais smarkiai išaugo medžiotojų iš Vietnamo skaičius. Jie priversti už raganosių medžioklę mokėti didelę kainą, tačiau dėl itin brangių ragų vis tiek gauna pelno.

Galima parduoti ir akis

Prekyba raganosių ragais išaugo į milijonais JAV dolerių vertinamą pramonę, į šį traukinį stengiasi spėti ir vietos pareigūnai bei aplinkosaugos organizacijos. Tikriausiai dėl korupcijos brakonierių ir kontrabandininkų nuteista labai nedaug. Savo ūkyje Pietų Afrikoje dvidešimt raganosių palaidojęs ūkininkas Dawie Groenewaldas yra buvęs policininkas. Per dvejus metus nė vienas kaltinamasis nesulaukė bausmės, bylos nagrinėjimas keletą kartų atidėtas. 2012 m. gegužę areštuota maždaug 18 mln. litų vertės D. Groenewaldo ir dviejų veterinarų turto. Įtariama, kad šie pinigai atkeliavo iš raganosių medžioklės. Vien iš plaukų sudarytų raganosių ragų vertė prilygsta auksui, nors iš to paties baltymo keratino yra sudaryti ir žmonių plaukai bei nagai.

Su šiuo gyvūnu susijusi magija tokia galinga, kad pernai brakonieriai ėmėsi naujos veiklos. Dabar jie raganosiams išpjauna ir akis, jos, kaip manoma, gali atkurti prarastą regėjimą.

FOTOGALERIJA Raganosio puošmena jį žudo (3 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Nacionalinėje bibliotekoje – atvirukai iš V. Landsbergio lagaminėlio 2

Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje atidaryta prof. Vytauto Landsbergio šeimos išsaugotų kalėdinių atvirukų...

Laisvalaikis
2018.12.18
Rašytojų sąjungos premija skirta U. Radzevičiūtei

Kasmetinė Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta prozininkei Undinei Radzevičiūtei už istorinį romaną...

Laisvalaikis
2018.12.18
„Manchester United“ atleido trenerį J. Mourinho 4

Po itin prastos sezono pradžios „Manchester United“ futbolo klubas nusprendė atsisveikinti su vyriausiuoju...

Laisvalaikis
2018.12.18
Gražiausios kalėdinės vitrinos 1

Likus savaitei iki didžiųjų metų švenčių, sunku rasti parduotuvių vitrinų, kuriose nespingsėtų lemputės,...

Laisvalaikis
2018.12.17
Dainų šventės auditoriai pasigedo racionalaus finansinio požiūrio

Kultūros ministerija, atlikusi Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) 2018 m. organizuotos Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.12.17
Dirbtinis protas, kuris pats išmoko būti agresyvus ir kūrybiškas 3

Kūrybiškas ir agresyvus. Galbūt tai nėra apibūdinimai, kuriuos norėtumėte išgirsti kalbant apie dirbtinį...

Technologijos
2018.12.16
„Titanikas“ rastas vykdant slaptą karinę misiją

Ilgai teigta, kad 1912 m. nuskendusį laivą „Titanikas“ 1985 m. vandenyno dugne surado JAV  mokslininkai.

Laisvalaikis
2018.12.16
Turtingiausi tarpukario Lietuvos žmonės

1918-aisiais susikūrus nepriklausomai Lietuvos valstybei, jos ūkis ant kojų stojosi sunkiai, juolab kad...

Laisvalaikis
2018.12.15
LVSO atsvara kalėdinių hitų vajui – G. Verdi „Requiem“

Gruodžio 14 d. Vilniaus kongresų rūmuose ir gruodžio 15 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.12.14
Preliminari koncertų salės ant Tauro kalno kaina – 47 mln. Eur 8

Vietoje Profsąjungų rūmų ant sostinės Tauro kalno planuojama statyti nacionalinė koncertų salė kainuos...

Statyba ir NT
2018.12.14
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 2

Kalėdinių renginių pasipylė kaip iš gausybės rago ir tikrai ne visi jie – su kokybės antspaudu. Tačiau iš...

Laisvalaikis
2018.12.14
Dizainerė K. Petraitytė pamokų nuobodulį gydo „Chem žetonais“ 1

Dizainerė Karolina Petraitytė, Vilniaus dailės akademijos studentė, neseniai grįžo iš didžiausio Vidurinių...

Laisvalaikis
2018.12.13
Kultūros indėlis į šalies ekonomiką auga

Lietuvos statistikos departamentas skelbia suskaičiavęs, kad, išankstiniais duomenimis, kultūros sektoriaus...

Laisvalaikis
2018.12.12
Pasaulio plaukimo čempionate sidabro medalius pelnė R. Meilutytė ir D. Rapšys

Rūta Meilutytė Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo trumpajame baseine čempionate pelnė sidabro medalį 50...

Laisvalaikis
2018.12.12
Kur slidinėsime šiemet: dėmesio verti kurortai 1

Prasidėjus sezonui, milijonai slidininkų ir snieglentininkų tarsi kokie maldininkai traukia į slidinėjimo...

Laisvalaikis
2018.12.12
„Time“ Metų žmogumi paskelbė persekiojamus žurnalistus

„Time“ Metų žmogumi paskelbė „Sergėtojus“ („The Guardians“) – taip žurnalas pavadino dėl savo darbo...

Laisvalaikis
2018.12.12
Pasaulio plaukimo čempionate Kinijoje – D. Rapšio triumfas 2

Kinijoje vykstančiame plaukimo trumpajame baseine pasaulio čempionate Danas Rapšys iškovojo aukso medalį 400...

Laisvalaikis
2018.12.11
Lengvatą kino gamintojams pratęs iki 2024 m.

Seimas leido dar penkeriems metams – iki 2023 m. pabaigos pratęsti pelno mokesčio lengvatą kino gamintojams,...

Laisvalaikis
2018.12.11
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Prieškalėdinis laikotarpis yra kaip tik tas metas, kai leidyklos iššauna stambiausius savo sviedinius, o...

Laisvalaikis
2018.12.10
Pirmąja UEFA moterų futbolo programos rėmėja tapo „Visa“

Pasaulinė mokėjimo technologijų kompanija „Visa“ tapo pirmąja bendrove su UEFA pasirašiusia rėmimo sutartį...

Laisvalaikis
2018.12.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau