Karas dėl raganosių

Publikuota: 2016-05-28
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
 

Raganosio puošmena jį žudo. Raganosių ragų poreikis medicinos tikslams toks didelis, kad kilogramo jų kaina prilygsta narkotikų kainai. Tačiau dabar nacionaliniai parkai medžioklę stengiasi sustabdyti naujų gynybos priemonių arsenalu. Raganosių ragai padengiami toksinu arba gyvūnai saugomi kiaurą parą.

Pietų Afrikos policija 2010 m. Pabaigoje gauna informacijos, kad du veterinarai turi didelį kiekį M99 – migdomųjų vaistų, skirtų labai dideliems gyvūnams. Šie veterinarijos gydytojai dirba safarius rengiančioje bendrovėje, kuriai vadovauja baltasis ūkininkas Dawie Groenewaldas. Apieškoję ūkį, policininkai randa masiniame kape palaidotus 20 raganosių, visiems jiems nupjauti ragai. Kartu su žmona, abiem veterinarais ir septyniais kitais asmenimis, tarp kurių – pilotas ir profesionalus medžiotojas, D. Groenewaldas apkaltinamas medžiokle ir prekyba raganosių ragais. Po sėkmingos gyvūnų apsaugos kampanijos, kuri prasidėjo 1990 m. ir tęsėsi keliolika metų, brakonieriavimo mastai vėl smarkiai išaugo, o raganosių ragų poreikio, regis, neįmanoma patenkinti.

Vien 2012 m.nuo brakonierių rankų žuvo beveik 600 raganosių. Anksčiau vykdavo tik atsitiktiniai pavienių brakonierių ir nacionalinių parkų prižiūrėtojų susidūrimai, tačiau šiandien valdžios atstovai ir brakonieriai kariauja atvirai. Kova nelygi, nes nelegalią medžioklę finansuoja tarptautiniu mastu veikiantys organizuoti nusikaltėliai. Ši tragedija itin ironiška. Dėl plačiai paplitusio įsitikinimo gydomosiomis raganosių ragų savybėmis jų kaina išaugo iki absurdiško lygio ir kelia pavojų visų raganosių išlikimui, nors iš tikrųjų ragai neturi jokio medicininio poveikio.

Medžioja iš sraigtasparnių

Prieš 20 metų tipiškas brakonierius buvo ginkluotas senu šautuvu. Šiandien brakonieriai veikia didelėmis grupėmis, apsirūpinusiomis visureigiais, sudėtingais ginklais ir infraraudonųjų spindulių akiniais, tad gali medžioti naktį. Dažnai jie skraido sraigtasparniais ir gali žvalgyti didelius plotus. Siekdama apsaugoti retuosius gyvūnus, Afrikos šalių valdžia taip pat ėmėsi papildomų priemonių: GPS stebėjimo, nusamdė ginkluotų apsaugininkų ir net patys nupjauna raganosiams ragus, kad gyvūnai brakonieriams būtų beverčiai. Nacionaliniai parkai išsiplėtė, policijos ir muitinės finansavimas padidėjo, tačiau valdžios atstovams sunkiai sekasi neatsilikti nuo brakonierių.

Raganosių ragų poreikis ypač įsišaknijęs tradicinėje Azijos medicinoje, kur smulkintais raganosių ragais gydoma daug negalavimų. Naujausią paklausos šuolį sukėlė Vietname pasklidę gandai apie žmones, kurie pasveiko nuo vėžio, vartodami vaistus iš raganosių ragų.Tuo pat metu Vietname atsirado nauja pasiturinčių žmonių klasė, ligos atveju turinti užtektinai pinigų bet kokiems vaistams.

Didžiuosiuose Vietnamo miestuose raganosių ragų miltelių įsigyti taip pat paprasta, kaip ir vaistų nuo skausmo, o raganosių ragų trintuvės tarp turtingųjų vietnamiečių yra populiari dovana. Tradiciniuose Kinijos turguose smulkintų raganosių ragų poreikis irgi smarkiai išaugo. Ir Vietnamas, ir Kinija pasirašė Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (angl. CITES), kuria siekiama kontroliuoti prekybą nykstančių rūšių augalais ir gyvūnais ir jų šalutiniais produktais, o ją pasirašiusios šalys įsipareigoja kovoti su nelegalia medžiokle ir kontrabanda. Bet iš tiesų jos ne itin stengiasi šias taisykles įgyvendinti.

Neabejojama, kad svarbiausia priežastis yra ta, kad smulkinti raganosių ragai dabar kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai, tad visi susiję asmenys iš to gali susikrauti turtų. Įmedžioklę ir kontrabandą neretai įsipainioję ir korumpuoti pareigūnai. Kinijoje raganosių apsaugai atvirai kliudo kai kurie vyriausybės nariai ir aplinkosaugos pareigūnai. 2007 m. Kinijos vyriausybė tradicinės medicinos pramonę parėmė labai didele suma. Po metų vyriausybė paskelbė ataskaitą, kurioje pasiūlė smulkintų raganosių ragų antpilu gydyti daugybę negalavimų, nors keli moksliniai tyrimai ir buvo parodę, kad ragai neturi jokio poveikio sveikatai. Keli artimiausi Kinijos vyriausybės patarėjai sveikatos apsaugos klausimais vis tiek teigia, kad raganosių raguose yra aktyviųjų medžiagų. Pasak buvusio didžiausios tradicinės medicinos tyrimų institucijos Kinijoje vadovo Dzi Čiano, ragas gydo „viską: nuo karščiavimo iki kraujo išsiliejimo į smegenis, SARS ir AIDS“.

Kinijos raganosių ūkis

Kai kurių aplinkosaugos organizacijų, pvz., „Save the Rhino“ (liet. „Išgelbėk raganosius“), teigimu, staigus susidomėjimas raganosių ragais ir Kinijos vyriausybės pastangos didinti paklausą atsirado dėl planų Kinijoje įsteigti raganosių ūkį. Ūkyje bus „imamas raganosių ragų derlius“: ragas per penkerius metus atauga ir skiriamas vaistams gaminti. Į Kiniją jau atvežti 65 raganosiai. Oficialiai teigiama, kad gyvūnai bus tik dalis Safario parke gyvenančios faunos, tačiau per kelerius metus po jo atidarymo kitų gyvūnų neatvežta. Keli Kinijos pareigūnai ir Nacionalinio Liaudies Kongreso nariai turi su projektu susijusių finansinių interesų.

Raganosių ūkiai jau keletą metų vertinami nevienareikšmiškai. Rėmėjų teigimu, reglamentuotas gyvūnų ragų naudojimas yra vienintelis būdas baigti karą dėl raganosių. Tačiau kritikai baiminasi, kad toks didelis legalių ragų kiekis rinkoje tik padidins paklausą ir skatins brakonieriavimą. Būtent tuo baigėsi kelių šalių pastangos legalizuoti prekybą dramblio kaulu.

Brakonierių pažaboti nepadeda ir tai, kad raganosių medžioklė gali būti ir legali. Tokias medžiokles paprastai organizuoja raganosių augintojai, leidžiantys medžiotojams už didelius pinigus šaudyti jų žemėse besiganančius raganosius. Reikalaujama, kad tokioje medžioklėje dalyvautų ir vietos aplinkosaugos institucijos atstovas, vienam medžiotojui leidžiama nušauti tik vieną raganosį, be to, rago negalima parduoti. Tačiau, nušovus gyvūną, aplinkosaugos pareigūnai beveik negali kontroliuoti medžioklės trofėjų likimo. Tuo ypač gerai pasinaudojo vietnamiečiai. Pastaraisiais metais smarkiai išaugo medžiotojų iš Vietnamo skaičius. Jie priversti už raganosių medžioklę mokėti didelę kainą, tačiau dėl itin brangių ragų vis tiek gauna pelno.

Galima parduoti ir akis

Prekyba raganosių ragais išaugo į milijonais JAV dolerių vertinamą pramonę, į šį traukinį stengiasi spėti ir vietos pareigūnai bei aplinkosaugos organizacijos. Tikriausiai dėl korupcijos brakonierių ir kontrabandininkų nuteista labai nedaug. Savo ūkyje Pietų Afrikoje dvidešimt raganosių palaidojęs ūkininkas Dawie Groenewaldas yra buvęs policininkas. Per dvejus metus nė vienas kaltinamasis nesulaukė bausmės, bylos nagrinėjimas keletą kartų atidėtas. 2012 m. gegužę areštuota maždaug 18 mln. litų vertės D. Groenewaldo ir dviejų veterinarų turto. Įtariama, kad šie pinigai atkeliavo iš raganosių medžioklės. Vien iš plaukų sudarytų raganosių ragų vertė prilygsta auksui, nors iš to paties baltymo keratino yra sudaryti ir žmonių plaukai bei nagai.

Su šiuo gyvūnu susijusi magija tokia galinga, kad pernai brakonieriai ėmėsi naujos veiklos. Dabar jie raganosiams išpjauna ir akis, jos, kaip manoma, gali atkurti prarastą regėjimą.

FOTOGALERIJA Raganosio puošmena jį žudo (3 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sigitas Tamkevičius: popiežiaus maršrute – ir buvęs KGB kalėjimas

1983 metais ilgus mėnesius tardomas KGB kalėjime Vilniaus centre tuometinis Kybartų klebonas Sigitas...

Laisvalaikis
11:24
Restoranų pajamas augina ne tik kylančios kainos Premium

Restoranams ir kavinėms 2018-ieji žada būti dar vieni geri metai. Statistikos duomenimis, šiemet sausį–liepą...

TOP 20 restoranų pagal 2017–ųjų pelną ir pajamas Premium 6

2017-ieji kavinėms ir restoranams taip pat buvo geri. Pajamas didino 17-a iš 20-ies į VŽ sudarytą didžiausių...

Tyrimas rodo: kasdienė aspirino dozė naudos neduoda 2

Sveikata nesiskundžiantys vyresnio amžiaus žmonės neturėtų jos „gerinti“, kasdien išgerdami dozę aspirino,...

Laisvalaikis
2018.09.18
Prie Vilniaus įrengta dar viena vieta kultūringam poilsiui

Vilniaus pašonėje, šalia baltuoju moliu garsaus Gėlos ežero, esančio Nemenčinės girininkijoje, įrengta dar...

Laisvalaikis
2018.09.18
Pirmuoju „SpaceX“ kosmoso turistu taps milijardierius iš Japonijos

Milijardierius iš Japonijos Yusaku Maezawa (g. 1975 m.), taps pirmuoju bendrovės „Space Exploration...

Laisvalaikis
2018.09.18
70-ąjį kartą išdalintos „Emmy“ statulėlės

Pirmadienio vakarą Los Andžele išdalinti JAV televizijos akademijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia jų...

Laisvalaikis
2018.09.18
Italijoje aptiktas aukso monetų lobis

Šiaurės Italijos Komo mieste, buvusio „Cressoni“ teatro rūsyje, archeologai patiko daugiau kaip 300 aukso...

Laisvalaikis
2018.09.17
Birštonas muša kulinarijos korta – vietų pavalgyti vis daugiau

Visai neseni laikai, kai, neskaičiuojant sanatorijų valgyklų ir Kultūros centro bufeto, Birštone veikė vos...

Laisvalaikis
2018.09.17
2017-ieji žmonijai buvo rekordiškai sunkūs 1

2017 metai žmonijai buvo patys blogiausi per pastarąjį dešimtmetį. Taip teigia agentūra „Gallup“, atlikusi...

Laisvalaikis
2018.09.17
Mirė aktorė Nijolė Gelžinytė

Eidama 81-uosius Vilniuje mirė teatro ir kino aktorė Nijolė Gelžinytė (1938–2018).

Laisvalaikis
2018.09.17
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Alksta kas devintas Žemės gyventojas 3

Jungtinių Tautų organizacijos duomenimis, 2017 m. pasaulyje maisto trūksta 821 mln. žmonių arba vienam iš...

Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16
Skrudžo Makdako paieškos 2

Genialus šantažuotojas, žaidžiantis katę ir pelę su Vokietijos policija. Tikriausiai jis viską žino apie...

Laisvalaikis
2018.09.16
Vilnius siūlo pasivaikščioti piligrimų keliu

Vilnius pristato naują kelionių maršrutą „Patirk savąją piligrimystės istoriją“, skirtą piligrimams, ir...

Laisvalaikis
2018.09.15
Turkijoje brangsta bilietai į Pamukalę ir kitus turistinius objektus

Nuo spalio 1 d. Turkijos grožybes norintiems apžiūrėti turistams teks plačiau atverti pinigines: bilietai į...

Iliustruotoji istorija: Drugelis gali sukelti tornadą

Prieš 50 metų niekam nežinomas meteorologas Edwardas Lorenzas (1917– 2008 m.) paneigė senas gamtos mokslų...

Laisvalaikis
2018.09.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau