Karas dėl raganosių

Publikuota: 2016-05-28
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
Smulkinti raganosių ragai kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai. „Scanpix/Reuters“ nuotr.
 

Raganosio puošmena jį žudo. Raganosių ragų poreikis medicinos tikslams toks didelis, kad kilogramo jų kaina prilygsta narkotikų kainai. Tačiau dabar nacionaliniai parkai medžioklę stengiasi sustabdyti naujų gynybos priemonių arsenalu. Raganosių ragai padengiami toksinu arba gyvūnai saugomi kiaurą parą.

Pietų Afrikos policija 2010 m. Pabaigoje gauna informacijos, kad du veterinarai turi didelį kiekį M99 – migdomųjų vaistų, skirtų labai dideliems gyvūnams. Šie veterinarijos gydytojai dirba safarius rengiančioje bendrovėje, kuriai vadovauja baltasis ūkininkas Dawie Groenewaldas. Apieškoję ūkį, policininkai randa masiniame kape palaidotus 20 raganosių, visiems jiems nupjauti ragai. Kartu su žmona, abiem veterinarais ir septyniais kitais asmenimis, tarp kurių – pilotas ir profesionalus medžiotojas, D. Groenewaldas apkaltinamas medžiokle ir prekyba raganosių ragais. Po sėkmingos gyvūnų apsaugos kampanijos, kuri prasidėjo 1990 m. ir tęsėsi keliolika metų, brakonieriavimo mastai vėl smarkiai išaugo, o raganosių ragų poreikio, regis, neįmanoma patenkinti.

Vien 2012 m.nuo brakonierių rankų žuvo beveik 600 raganosių. Anksčiau vykdavo tik atsitiktiniai pavienių brakonierių ir nacionalinių parkų prižiūrėtojų susidūrimai, tačiau šiandien valdžios atstovai ir brakonieriai kariauja atvirai. Kova nelygi, nes nelegalią medžioklę finansuoja tarptautiniu mastu veikiantys organizuoti nusikaltėliai. Ši tragedija itin ironiška. Dėl plačiai paplitusio įsitikinimo gydomosiomis raganosių ragų savybėmis jų kaina išaugo iki absurdiško lygio ir kelia pavojų visų raganosių išlikimui, nors iš tikrųjų ragai neturi jokio medicininio poveikio.

Medžioja iš sraigtasparnių

Prieš 20 metų tipiškas brakonierius buvo ginkluotas senu šautuvu. Šiandien brakonieriai veikia didelėmis grupėmis, apsirūpinusiomis visureigiais, sudėtingais ginklais ir infraraudonųjų spindulių akiniais, tad gali medžioti naktį. Dažnai jie skraido sraigtasparniais ir gali žvalgyti didelius plotus. Siekdama apsaugoti retuosius gyvūnus, Afrikos šalių valdžia taip pat ėmėsi papildomų priemonių: GPS stebėjimo, nusamdė ginkluotų apsaugininkų ir net patys nupjauna raganosiams ragus, kad gyvūnai brakonieriams būtų beverčiai. Nacionaliniai parkai išsiplėtė, policijos ir muitinės finansavimas padidėjo, tačiau valdžios atstovams sunkiai sekasi neatsilikti nuo brakonierių.

Raganosių ragų poreikis ypač įsišaknijęs tradicinėje Azijos medicinoje, kur smulkintais raganosių ragais gydoma daug negalavimų. Naujausią paklausos šuolį sukėlė Vietname pasklidę gandai apie žmones, kurie pasveiko nuo vėžio, vartodami vaistus iš raganosių ragų.Tuo pat metu Vietname atsirado nauja pasiturinčių žmonių klasė, ligos atveju turinti užtektinai pinigų bet kokiems vaistams.

Didžiuosiuose Vietnamo miestuose raganosių ragų miltelių įsigyti taip pat paprasta, kaip ir vaistų nuo skausmo, o raganosių ragų trintuvės tarp turtingųjų vietnamiečių yra populiari dovana. Tradiciniuose Kinijos turguose smulkintų raganosių ragų poreikis irgi smarkiai išaugo. Ir Vietnamas, ir Kinija pasirašė Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (angl. CITES), kuria siekiama kontroliuoti prekybą nykstančių rūšių augalais ir gyvūnais ir jų šalutiniais produktais, o ją pasirašiusios šalys įsipareigoja kovoti su nelegalia medžiokle ir kontrabanda. Bet iš tiesų jos ne itin stengiasi šias taisykles įgyvendinti.

Neabejojama, kad svarbiausia priežastis yra ta, kad smulkinti raganosių ragai dabar kainuoja dvigubai daugiau nei narkotikai, tad visi susiję asmenys iš to gali susikrauti turtų. Įmedžioklę ir kontrabandą neretai įsipainioję ir korumpuoti pareigūnai. Kinijoje raganosių apsaugai atvirai kliudo kai kurie vyriausybės nariai ir aplinkosaugos pareigūnai. 2007 m. Kinijos vyriausybė tradicinės medicinos pramonę parėmė labai didele suma. Po metų vyriausybė paskelbė ataskaitą, kurioje pasiūlė smulkintų raganosių ragų antpilu gydyti daugybę negalavimų, nors keli moksliniai tyrimai ir buvo parodę, kad ragai neturi jokio poveikio sveikatai. Keli artimiausi Kinijos vyriausybės patarėjai sveikatos apsaugos klausimais vis tiek teigia, kad raganosių raguose yra aktyviųjų medžiagų. Pasak buvusio didžiausios tradicinės medicinos tyrimų institucijos Kinijoje vadovo Dzi Čiano, ragas gydo „viską: nuo karščiavimo iki kraujo išsiliejimo į smegenis, SARS ir AIDS“.

Kinijos raganosių ūkis

Kai kurių aplinkosaugos organizacijų, pvz., „Save the Rhino“ (liet. „Išgelbėk raganosius“), teigimu, staigus susidomėjimas raganosių ragais ir Kinijos vyriausybės pastangos didinti paklausą atsirado dėl planų Kinijoje įsteigti raganosių ūkį. Ūkyje bus „imamas raganosių ragų derlius“: ragas per penkerius metus atauga ir skiriamas vaistams gaminti. Į Kiniją jau atvežti 65 raganosiai. Oficialiai teigiama, kad gyvūnai bus tik dalis Safario parke gyvenančios faunos, tačiau per kelerius metus po jo atidarymo kitų gyvūnų neatvežta. Keli Kinijos pareigūnai ir Nacionalinio Liaudies Kongreso nariai turi su projektu susijusių finansinių interesų.

Raganosių ūkiai jau keletą metų vertinami nevienareikšmiškai. Rėmėjų teigimu, reglamentuotas gyvūnų ragų naudojimas yra vienintelis būdas baigti karą dėl raganosių. Tačiau kritikai baiminasi, kad toks didelis legalių ragų kiekis rinkoje tik padidins paklausą ir skatins brakonieriavimą. Būtent tuo baigėsi kelių šalių pastangos legalizuoti prekybą dramblio kaulu.

Brakonierių pažaboti nepadeda ir tai, kad raganosių medžioklė gali būti ir legali. Tokias medžiokles paprastai organizuoja raganosių augintojai, leidžiantys medžiotojams už didelius pinigus šaudyti jų žemėse besiganančius raganosius. Reikalaujama, kad tokioje medžioklėje dalyvautų ir vietos aplinkosaugos institucijos atstovas, vienam medžiotojui leidžiama nušauti tik vieną raganosį, be to, rago negalima parduoti. Tačiau, nušovus gyvūną, aplinkosaugos pareigūnai beveik negali kontroliuoti medžioklės trofėjų likimo. Tuo ypač gerai pasinaudojo vietnamiečiai. Pastaraisiais metais smarkiai išaugo medžiotojų iš Vietnamo skaičius. Jie priversti už raganosių medžioklę mokėti didelę kainą, tačiau dėl itin brangių ragų vis tiek gauna pelno.

Galima parduoti ir akis

Prekyba raganosių ragais išaugo į milijonais JAV dolerių vertinamą pramonę, į šį traukinį stengiasi spėti ir vietos pareigūnai bei aplinkosaugos organizacijos. Tikriausiai dėl korupcijos brakonierių ir kontrabandininkų nuteista labai nedaug. Savo ūkyje Pietų Afrikoje dvidešimt raganosių palaidojęs ūkininkas Dawie Groenewaldas yra buvęs policininkas. Per dvejus metus nė vienas kaltinamasis nesulaukė bausmės, bylos nagrinėjimas keletą kartų atidėtas. 2012 m. gegužę areštuota maždaug 18 mln. litų vertės D. Groenewaldo ir dviejų veterinarų turto. Įtariama, kad šie pinigai atkeliavo iš raganosių medžioklės. Vien iš plaukų sudarytų raganosių ragų vertė prilygsta auksui, nors iš to paties baltymo keratino yra sudaryti ir žmonių plaukai bei nagai.

Su šiuo gyvūnu susijusi magija tokia galinga, kad pernai brakonieriai ėmėsi naujos veiklos. Dabar jie raganosiams išpjauna ir akis, jos, kaip manoma, gali atkurti prarastą regėjimą.

FOTOGALERIJA Raganosio puošmena jį žudo (3 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ernestas Parulskis. Kilnojamosios parodos kačiukas

Formaliai kilnojamosiomis parodomis galima vadinti bet kurią parodą, surengtą nuo XV a., kai jo pradžioje...

Laisvalaikis
2018.02.24
Leidybos verslas kalba ir apie kilimą, ir apie bankrotus 5

„Litexpo“ parodų centre šį savaitgalį vykstanti Vilniaus knygų mugė, žvelgiant iš šalies, atrodo kaip...

Laisvalaikis
2018.02.23
Trys stendai prie Ebingo, Misūryje 1

Nedažnai pamatysi filmą, primenantį didžiojo Hitchcocko žodžius apie „kiną, kuris yra torto gabalas“.

Laisvalaikis
2018.02.23
Berlyno kino festivalis: laukiant pokyčių, bijant pokyčių

Daugybę metų kaip antras svarbiausias kino festivalis pasaulyje žinoma Berlynalė pastaraisiais metais...

Laisvalaikis
2018.02.22
Vilniaus knygų mugė užėmė visas „Litexpo“ erdves 1

Vasario 22 d. Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, prasidėjo 19-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė...

Laisvalaikis
2018.02.22
Gražiausi lietuviški įmonių pavadinimai: nuo „Gėlių burtų“ iki „Dangaus kačių“ 3

Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena, primenanti, kaip svarbu ją gerbti ir puoselėti. Šia...

Laisvalaikis
2018.02.21
Lietuvių biatlono rinktinė nepasiekė finišo 8

Antradienį Žiemos olimpinėse žaidynėse Pjongčange mišrioje estafetėje Lietuvos sportininkams pritrūko...

Laisvalaikis
2018.02.20
„Universal Music“ planuoja plėtrą Lietuvoje

Su kultūros ministre Liana Ruokytė-Jonsson susitikę muzikos leidybos kompanijos „Universal Music“ atstovai...

Laisvalaikis
2018.02.20
Restauruojamuose Pacų rūmuose veriasi freskos 3

Vilniuje, restauruojamuose istoriniuose Pacų rūmuose Didžiojoje gatvėje, kur šiemet bus atidarytas pasaulinio...

Laisvalaikis
2018.02.20
Valstybės pažinimo centre – nauja interaktyvi paroda 

Vilniuje, Valstybės pažinimo centre, Vasario 16-osios išvakarėse atidaryta nauja interaktyvi paroda...

Laisvalaikis
2018.02.19
Metų vertėjo krėslas įteiktas Irenai Aleksaitei

Metų vertėjo krėslo premija šiemet skirta vertėjai Irenai Aleksaitei „už adekvačiai ir gyvai išverstą Witoldo...

Laisvalaikis
2018.02.19
BAFTA apdovanojimuose triumfavo „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“ 

BAFTA apdovanojimuose, kurie laikomi britišku „Oskarų“ atitikmeniu, triumfavo tragikomedija „Trys stendai...

Laisvalaikis
2018.02.19
Stuburo skausmas – mūsų pačių reikalas 2

Nedaug rasi vyrėlesnio amžiaus žmonių, dirbančių sėdimą darbą, kurie nejustų nugaros skausmų ar bent jau...

Laisvalaikis
2018.02.18
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Kuo Vilniaus knygų mugė arčiau, tuo labiau intriguojamus leidinius ir jų autorius į viešumą „išmeta“...

Laisvalaikis
2018.02.18
Apie sveiką maistą – kitaip

Mitybos specialistų „išduodami“ leidimai valgyti vienus produktus ir vengti kitų, kaip ir stebuklingos...

Laisvalaikis
2018.02.18
2018-ųjų mitybos tendencijos ir mados

Nuo vegetariškų „mėsainių“ iki nealkoholinių „svaigiųjų“ gėrimų: 2018-aisiais vyraus ne tik sveiko, bet ir...

Laisvalaikis
2018.02.17
Berlinalės kino mugėje – Lietuviški virtualios realybės projektai

Vokietijoje prasideda 68-asis Berlyno tarptautinis kino festivalis, o kartu su juo ir Europos filmų mugė,...

Laisvalaikis
2018.02.16
Tyrimas: šimtmetį pasitinkantys lietuviai vieningesni ir laimingesni 2

„Žmogaus studijų centro“ nuo 2008 m. kasmet atliekami Lietuvos psichologinio klimato ir žmonių jausenos...

Laisvalaikis
2018.02.16
Kuriantis Lietuvos valstybei, ūkio padėtis buvo katastrofiška 11

„Kuriantis Lietuvos valstybei, ūkio padėtis buvo katastrofiška: badas, pramonės įmonių nedaug ir tos pačios...

Laisvalaikis
2018.02.16
Įteiktos Nacionalinės kultūros ir meno premijos 1

Vasario 16-osios išvakarėse Lietuvos Respublikos prezidentūroje tradiciškai įteiktos Nacionalinės kultūros ir...

Laisvalaikis
2018.02.15

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau