Kultūros spauda – ant ledo

Publikuota: 2016-01-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Sausio 19 d. vidudienį Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje, grupė kultūrinės žiniasklaidos redaktorių surengs simbolinę akciją „Pernykštis sniegas“. Akcijos dalyviai kastuvais sniegą permetinės iš vienos vietos į kitą ir atgal, taip primindami, kad valdžios žmonių požiūris į kultūrą ir parama jai, ypač kultūros spaudai, išlieka toks pat absurdiškas, kaip ir sniego kasimas iš vienos vietos į kitą.

„Šiuo simboliniu veiksmu siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į absurdišką kultūros rėmimo padėtį, tapusią liūdna tradicija. Jau seniai praėjo terminas skelbti spaudos rėmimo konkursą, o ta tema vis dar susirašinėja įvairios įstaigos, ministerijos, Vyriausybė nepasirašo dokumento, kuris leistų Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui (SRTRF) inicijuoti paramos projektų teikimą“, – sako vienas iš akcijos sumanytojų Antanas Šimkus, mėnraščio „Metai“ redaktorius.

2016 m., kaip ir pernai, SRTR fondas konkurso tvarka 20-čiai leidinių turi paskirstyti 2,4 mln. Eur iš atskiros biudžeto eilutės. Kultūros leidiniams iš šios sumos, įvykus konkursui, turėtų tekti kiek daugiau nei 25%.

„Bėganti“ eilutė SRTR fondo svetainėje praneša, jog 2016 m. konkursas bus paskelbtas Vyriausybei patvirtinus Spaudos, radijo ir televizijos fondo parengtus rėmimo bendruosius konkurso nuostatus. Kodėl tie nuostatai ligšiol nepatvirtinti – dėl darbų apimties ar kompetencijos stokos, kitas klausimas. Dabar kultūrininkai pilstys į tuščio į kiaurą, t. y., kas sniegą užuot kūrę prasmingus tekstus, o institucijų atstovai, kratydamiesi atsakomybės, rodo vieni į kitus.

Kafkos labirintais

Garsusis austrų prozininkas Franzas Kafka savo romaną „Procesas“ parašė daugiau nei prieš šimtmetį, 1915-aisiais, tačiau biurokratija, regis, yra nepalyginti gajesnė nei į bet kokią raudonąją knygą įtrauktos žinduolių rūšys. Ir nelengva suprasti sveiko proto mokesčių mokėtojui, kodėl vieni ar kiti nuostatai, potvarkiai etc mėnesiais užsiguli biurokratinėse įstaigose.

Gintaras Songaila, SRTRF direktorius, VŽ sako, jog fondo tarybos parengtas nuostatų projektas per instancijas pradėjo keliauti 2015 m. liepą – pagal įstatymą, jį turėjo patvirtinti du Seimo komitetai: Švietimo, mokslo ir kultūros bei Informacinės visuomenės. Pasak p. Songailos, jie tai padarė spalio 14 d., o toliau kamuoliukas nuriedėjo į Kultūros ministeriją, kurioje tarpinstitucinės derinimo procedūros užtruko du mėnesius. Vėliau konkurso nuostatų projektas mėnesį užstrigo Teisingumo ministerijoje. Išvadas ji turėjo pateikti iki gruodžio 16 d., pateikė sausio 8-ąją.

„Vyriausybės kanceliarija savo pastabas parengė per dieną. Kultūros ministerija šį sykį irgi paskubėjo suderinti tekstą per keletą dienų. Dabar esame laukimo, stebėjimo ir raginimo būsenoje, nes tie nuostatai dabar Kultūros ministerijoje“, – sako p. Songaila.

Anot kultūros viceministro Arno Neverausko, teisės aktas Kultūros ministeriją pasiekė spalio 20 dieną, ir, kadangi tai kompleksinis dokumentas, jo derinimas, vėliau ir Teisingumo ministerijoje, šiek tiek užtruko.

Juridinės technikos prasme pakoreguoti bendrieji konkurso nuostatai, pasak p. Neverausko, sausio 19 d. bus svarstomi ministerijų pasitarime, juos tikimasi įtraukti į sausio 20 d. Vyriausybės posėdį.

„Manau ir labai tikiuosi, kad kitų ministerijų atstovai ir Vyriausybė supranta dokumento svarbą, ir šis klausimas bus išspręstas. Dabar paprasta pirštais rodyti vieni į kitus, aš stengiuosi nerodyti. Kultūros ministerija tik padeda dokumentui „suvaikščioti“ ir mes iš savo pusės padėjome visas pastangas, kad procedūros būtų įveiktos, bet jos nėra trumpos. Turint galvoje, kad dokumentą gavome spalio pabaigoje, dabar turim situaciją tokią, kokią turim“, – aiškina p. Neverauskas.

Reakcijos – tik tam kartui

Pasak Giedrės Kazlauskaitės, kultūros savaitraščio „Šiaurės Atėnai“ redaktorės, jeigu konkursas galiausiai bus paskelbtas, kultūros leidiniai per dieną finansavimo negaus, jis užtruks kelis mėnesius. Kaip per tą laiką išgyventi žiniasklaidai, regis, niekam neįdomu.

Renginio iniciatorių teigimu, tokia padėtis yra metų metais formuoto sisteminio požiūrio rezultatas: „Po praėjusių metų pirmąjį pusmetį vykusių ilgų pokalbių, peticijų, radijo laidų, diskusijų su Lietuvos kultūros taryba ir Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondu, Prezidentūros, Vyriausybės, Kultūros ministerijos raštų, galiu tik pasakyti, jog niekas nepasikeitė. Niekas. Greičiausiai valdininkai neranda laiko padėti dviejų parašų ir antspaudo“, – svarsto akcijos dalyvis, „Literatūros ir meno“ redaktorius Gytis Norvilas.

„Po pernykščių mūsų peticijų buvo reakcijų, bet tik tam kartui. Dabar pasiekta tokia nirvana, kad net nekyla rankos ką nors daryti, nes atrodo, kad iš mūsų tiesiog tyčiojasi. Ir net nežinia, į ką kreiptis, nes fondas – tarsi įkaitas, jis mums nieko negali paaiškinti. Nežinia, prie kurios ministerijos eiti protestuoti – Kultūros ar Teisingumo, o gal prie Seimo. Todėl ir akciją rengiame nepolitizuotą, nes kaltų nėra: gaidžiukas vištytei akytę išmušė, nes ožka lazdyną pagraužė, nes jos piemenė neganė, nes močia pyragų neiškepė, nes kiaulė tešlą suėdė... Mes tiesiog siekiame atkreipti visuomenės dėmesį“, – sako p. Kazlauskaitė.

Kultūrinę spaudą Lietuvoje remia dvi institucijos: SRTR fondas ir, atskirus projektus, – Lietuvos kultūros taryba. Paraiškas pastarajai leidėjai jau pateikė, tačiau pirmojo šaukimo rezultatai skelbiami vasarį-kovą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau