Bazilikata: apie vyną, žmones ir pipirus

Publikuota: 2015-12-12
Vyndarystę turtingoje Toskanoje iškeitusi į skurdžią Bazilikatą Picinnų šeima – Lorenzo, Cecilia Naldoni, Andrea.  
Beatričės Laurinavičienės nuotr.
Vyndarystę turtingoje Toskanoje iškeitusi į skurdžią Bazilikatą Picinnų šeima – Lorenzo, Cecilia Naldoni, Andrea. Beatričės Laurinavičienės nuotr.
„Verslo žinios“

Kelionė automobiliu nuo Romos iki Bazilikatos užtrunka – tai geros 6 val. automobiliu skriejant kur kas didesniu greičiu nei Lietuvoje leistinas. Kondicionierius automobilyje ištrina bet kokią nuovoką apie lauko temperatūrą: kai išlipame kavos degalinėje kažkur už Neapolio, ties Kampanijos ir Bazilikatos regionų sandūra, net kojos linkteli nuo lipnios tvankos.

Taip, tai Pietūs. Į jokią kitą Italijos dalį nepanašus peizažas, kitoks maistas, kitoks vynas. Proga viso to kvėptelti buvo kelionė, į kurią saujelę žurnalistų iš Belgijos, JAV, Lenkijos, Vokietijos ir Lietuvos į Bazilikatą pasikvietė vyninė „Grifalco“, kelionę surengė Michele Shah – Italijos vyno ekspertė, žurnalų „Decanter“, „Wine Spectator“ autorė, knygų apie vyną bendraautorė.

Išsukę iš greitkelio, išmuštais keliais (panašu, kad šiame Italijos regione, bent jau Potencos provincijoje, ES pinigais neišklota nė vieno kelio metro) kildami į kalnus, riedame nuo vieno miestuko iki kito, juose – tarsi nė gyvos dvasios. Temsta. Pokalbio pauzėms ilgėjant, prie apynaujės „Škodos“ vairo sėdintis jaunasis „Grifalco“ vyndarys Lorenzo vis tarsteli; na, dabar jau tuoj. Kai jau regisi, kad „tuoj“ niekada nebus, automobilis čiūžteli prie elegantiško statinio kalnuose. Tai viešbutis „Hotel Le Masserie“. Aplink – kalnai ir tuštuma. Kažkodėl prisimenu Arvydo Šliogerio Niekį. Jei jis kažkur gyvena, tai čia, Bazilikatos kalnuose. Tuštumos pojūtis lydi visas viešnagės dienas: žemėlapyje, regis, ranka įveikiamą atstumą važiuojame ilgus kilometrus nesutikdami nė vieno automobilio. Gamtovaizdis sunkiai nusakomas: į tolį vienas už kito banguoja kalnai. Jų šlaitai – ne akmuo, o juodas ir rudas dirvožemis, atsivėręs nupjovus pasėlius ir suarus dirvas.

Ateiviai iš Toskanos

Bazilikata – bene mažiausias ir rečiausiai gyvenamas Italijos regionas, padalintas į dvi provincijas – Potencos ir Materos. 10.000 km2 ploto regione gyvena apie pusė milijono žmonių. Dominuoja žemės ūkis – grūdai, alyvuogės, vaisiai. Dar dominuoja bedarbystė ir vargas. Danielis, padėjęs vyndarių šeimai mus „prižiūrėti“, gimė Bazilikatoje. Gyvena ir dirba Romoje, kaip ir daugelis. Šiame regione, sako jis, gerai tik vaikams ir seniams. Jaunimas čia neturi darbo. O seniai vaikų negimdo.

infogr.am::infogram_0_bazilikata-562180

Piccinų šeima, kuriai priklauso vyninė „Grifalco“ greta Venozos miesto, pasielgė priešingai: 20 metų darę vyną turtingoje Toskanoje, 2004-aisiais įsikūrė Bazilikatoje. Tiesą sakant, jie ir dabar gyvena viena koja Toskanoje, kita – Bazilikatoje, tačiau vyną daro tik čia. Cecilia Naldoni, šeimos mama, sako, jog Toskanos vyndarystė tapo komercinė, o čia ji dar tik prasideda, todėl ir galimybės čia didesnės, ir įdomiau. Nors iš vienos kitos užuominos gali suprasti, kad regiono vyndarystę rankose tvirtai laiko konsorciumai, t. y. jų vadovai. Nepriklausomų vyninių nėra daug, apskritai vyninių čia nedaug, gal 40.

„Grifalco“ enologai – tėvas Fabrizio ir sūnus Lorenzo. Jaunesnysis Andrea, dirbęs vyninėse Naujojoje Zelandijoje, baruose Kinijoje ir Amerikoje, yra atsakingas už rinkodarą ir prekybą. Jis džiaugiasi turėjęs progos pasibastyti po pasaulį, – tai suteikė neįkainojamos patirties. Andrea atrodo dar visai jaunas, toks ir yra, tačiau tvarko šeimos vyninės reikalus ir Niujorke. Mama Cecilia prižiūri visus juos ir du gražuolius šunis. Tiesa, dar yra dukra, ji kažkur iškeliavusi.

„Grifalco“ vyninė nedidelė. Turi 16 ha vynuogynų skirtinguose ploteliuose, per metus padaro 80.000 butelių. Vyndarystė – sertifikuota organinė.

Sunkusis vaikas ‚Aglianico‘

Vynus Piccinų šeima daro vien iš ‚Aglianico‘, senovinių Italijos vynuogių. Ji anksti išleidžia pumpurus, vėlai sunoksta. Kad įgautų reikiamą skonių ir rūgštingumo balansą, jai reikia daug saulės ir santykinai nemažo aukščio (vynuogynai čia auga maždaug 450–580 m virš jūros lygio). Taip pat – vulkaninės kilmės uolienos, kad įgautų minerališkumo.

Ko jau ko, bet nei saulės, nei vulkaninės uolienos čia netrūksta, ji nuklojusi kone visą Potencos provinciją – tai prieš šimtus tūkstančių metų užgesusio Vulturės ugnikalnio (Monte Vulture, 1326 m) palikimas.

Venoza susispietusi Vulturės šiauriniame slėnyje. Vertintojai vienbalsiai sutaria, kad geriausi ‚Aglianico‘ veislės vynai daromi Italijos pietuose – Taurasi DOCG areale Kampanijoje ir Aglianico del Vulture DOC Bazilikatoje. Abi apeliacijos nutolusios viena nuo kitos apie pora valandų kelio, abiejų dirvožemis – vulkaninės kilmės.

Pasak Lorenzo, ‚Aglianico‘ – „labai sunki“ vynuogė, vienas svarbiausių uždavinių vyndariui – susidoroti su aitrumu, kurio ji suteikia vynui. „Grifalco“ vyndariai – tėvas ir sūnus – susidoroja ir su aitrumu, ir su taninais. Jie – švelnūs, šilkiniai, vaisiškumo ir rūgštingumo balansas puikus, o sykiu šis vynas – nei rafinuotas, nei tarptautinis.

Vynų šeima daro nedaug – vos penkių pavadinimų, visų jų etiketėse – auksu įrėmintas erelis.

Lengvąją ‚Aglianico‘ veislės pusę demonstruoja „Gricos“ – tai jų kasdienis vynas, skirtas prie kepsnių, picos, dešrų, užkandžių. „Grifalco“ – vidutinio stoto, kvepia raudonaisiais vaisiais, miško paklote. Jo aromatas sodrus ir elegantiškas, turi visas ‚Aglianico‘ žavesį sudarančias savybes: minerališkumą, gėliškumą, raudonas uogas, stiprų skonį ir švelnius taninus. Gera rūgštis pailgina gilų, išraiškingą poskonį.

„Damaschito“ – puikus, tvirtas, brandinimo vertas vynas iš seno vynuogyno, augančio 450 m aukštyje, derliaus. 18 mėnesių šis vynas brandinamas Slovėnijos ąžuolo statinėse, 12 mėnesių – buteliuose. Puikią vyno struktūrą papildo švelnūs, šilkiniai taninai. „Daginestra“ – taip pat iš vieno vynuogyno derliaus, struktūriškas, tvirto stoto, minerališkas vynas kvepia šokoladu, juodomis uogomis, pipirais. Visi šie raudonieji neliko nepastebėti įtaką vyno prekybai pasaulyje darančių vertintojų: Roberto Parkerio, „Wine Enthusiast“, „Gambero rosso“, „Wine Spectator“.

Labai įdomus rožinis jų vynas „Rosato di Basilicata“, taip pat iš 100% ‚Aglianico‘ vynuogių – jo aromatas gėliškas, su citrusinių vaisių užuominomis. Gaivus sausas vynas su ryškia rūgštimi, vidutinė struktūra leidžia jį derinti su įvairiais užkandžiais. Anot Lorenzo, visi šie vynai, išskyrus „Grico“ ir rožinį, tinkami ilgai laikyti: „Aglianico del Vulture“ vynai Italijoje yra vieni iš tinkamiausių ilgai laikyti rūsyje, labai įdomu sekti jų vystymąsi nuo išleidimo į rinką metų“, – sako Lorenzo.

Degustacija Venozoje

Venozoje, „Centro della Civilta dell‘Aglianico“, mums surengta vynų degustacija. Vynai daugiausia iš Aglianico del Vulture DOC, juos pristato apie 15 gamintojų. Ryškiai išsiskiria kelios grupės: pirmojoje – paprasti baziniai, dažniausiai aitrūs ir salsvi, balanso neturintys vynai. Antrojo lygmens vynuose daugiau rūgšties, raudonų vaisių ir miško uogų, aitraus šokolado, aiškūs prieskoninių žolių aromatai. Trečiosios grupės, geriausi, vynai – aiškūs, tvirti ir sodrūs, tarsi atlieptų chrestomatinius ‚Aglianico‘ veislės aprašymus: gilios spalvos, struktūros ir vaisiškumo derinys puikus, viršun mušasi šokolado, slyvų, vyšnių aromatai, taninai švelnūs, o poskonyje lieka maloni rūgštis.

Tų trečiųjų buvo mažiausiai – po degustacijos burnoje lieka aitrus vaistažolių ir prieskoninių žolių skonis: rozmarinų, šalavijų, mentuccia‘os (mėtos atmaina, Lietuvoje tokios neteko aptikti), eukaliptų, visi jie auga šiame regione.

Su kolegomis Tomu ir Simona sprunkame už kampo alaus. Vietinio čia nebūna, geriame tarptautinį – 0,5 l kainuoja 2 Eur. (Paprasto vyno butelis krautuvėlėje šalia – 4–6 Eur). Susėdę svarstome, atsitiktinumas ar ne, kad „Grifalco“ vynai degustacijoje buvo geriausi. Į gerųjų sąrašą iš ragautųjų įtraukiame ir „Basilisco“, „Carbone“, „Mastrodomenico“ vyninių vynus.

Bazilikatos garažuose

Kelias dienas keliaujame po Potencos provinciją. Barilės miestuke traukiame apžiūrėti vyno rūsių. Šie it kokie sovietmečio garažėliai vienas prie kito įkurdinti tufo uolienose išraustuose urvuose, kadaise juos čia iškirto albanų imigrantai. Moderniaisiais laikais pirmasis juos pastebėjo režisierius Pieras Paolo Pasolini (1922–1975) ir 1964 m. nufilmavo čia keletą scenų filmui „Evangelija pagal Matą“.

Beje, iš Bazilikatos kilęs Francis Fordas Coppola, kita kino garsenybė. Jo protėvių gimtinė – Bernaldos miestukas Materos regione. 2004 m. F. F. Coppola Bernaldoje nusipirko rūmus „Palazzo Margherita“ ir įrengė juose viešbutį, kalbama, puikiausią visoje Pietų Italijoje. Grįžtant į buvusius albanų pabėgėlių namus – dabar juose įsikūrę, mūsų terminais tariant, vyndariai namudininkai, čia rengiamos ‚Aglianico“ vyno šventės.

Kol žioplinėjame aplink tuos rūsius, iš vieno išeina tėvukas: viena ranka pasirėmęs lazdike, kita rakina duris. Įsiprašome į vidų. Ir ką gi, tokiomis sąlygomis, – normaliai įrengtas rūsys. Iš apmūsijusių stiklinaičių ragaujame vyną, fotografuojamės, tačiau vidun įsiveržia garbaus amžiaus matrona: sekmadienis, o jis čia gaišta. Už kelis eurus nusiperkame 2 l butelį, vynas dar su burbuliukais – toks Bazilikatos lambrusko – išgersime jį prie Monticchio ežerų. Tai ir padarome, nes maudytis čia negalima, tik slampinėti aplinkui, mat jame nuskendo keli žmonės, o gelbėtojų tarnyboms gelbėti skęstančiuosius trūksta lėšų. Užtat čia apstu įvairiausių pramogų ir suvenyrų stoginių, beveik kas antroje parduodami džiovinti, saldūs ir traškūs ankštpipiriai, peperone di Senise. Tie ankštpipiriai, Lukanios (Lucania – graikiškasis Bazilikatos vardas) gastronominis paveldas, surišti į sočias girliandas, džiūsta namų balkonuose, pašiūrių pavėsiuose, stoginėse. Būna ir aštrių – krimstelėjau tokį prišokusi prie stalo per minėtąją degustaciją ir mano reakcija sukėlė gardaus juoko miestelėnams: nusipirkę bilietus jie vaišinosi nuo degustacijos likusiu vynu, ragavo mocarella buffala, medų, aliejų – vietos ūkininkai pristatė savo gaminius.

Išėjusią laukan įkvėpti oro užkalbino moteris. Ji atvažiavo iš Amerikos aplankyti gimtųjų vietų ir draugų. Apsitaisiusi, tarsi dalyvautų Federico Fellini filmo masuotėje: kostiumėlis, karoliai, bateliai, „pakelta“ šukuosena. Ji sako gimtinės labai pasiilgstanti, bet gyventi čia buvo sunku. Užtai gražu, tarsteliu.

Ir gyva romėnų poeto Horacijaus (Quinto Oratio Flacco; 65 m. pr. Kr. – 8 m. pr. Kr.) dvasia. Venoza – jo gimtinė.

FOTOGALERIJA Bazilikata – skurdžiausias Italijos regionas (10 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nacionalinėje dailės galerijoje – Moi Vero modernybės montažai

Gruodžio 13 d. Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) Vilniuje atidaroma vilniečio, Bauhauzo mokyklos...

Laisvalaikis
2019.12.12
Vilniaus oro uosto Kalėdų eglutė iš konfiskuotų daiktų apskriejo pasaulio žiniasklaidą 1

Artėjant šventėms, Vilniaus oro uostas pasirinko neįprastą būdą priminti keleiviams apie draudžiamus gabenti...

Paslaugos
2019.12.12
Vilniaus pašonėje – 12 mln. Eur investicija į didžiulį SPA centrą 4

Vilniaus raj. įsikūrusio viešbučio „Vilnius Grand Resort“ valdytojai investavo 12 mln. Eur į naują SPA centrą.

Paslaugos
2019.12.11
Vienas geriausių sušių restoranų išbrauktas iš „Michelin“ gido

Tokiją pelnytai galima vadinti pasaulio gurmanų sostine. Prestižinis restoranų gidas „Michelin“ į 2020-ųjų...

Laisvalaikis
2019.12.10
Suskaičiavo, kiek šįmet uždirbo pasaulio muzikos žvaigždės 

Žurnalas „Forbes“ paskelbė 2019 m. daugiausia uždirbusių muzikantų sąrašą. Šie metai pelningiausi buvo...

Laisvalaikis
2019.12.09
Saudo Arabijos restoranuose nebeliks atskirų įėjimų vyrams ir moterims

Saudo Arabijos restoranams ir kavinėms nebebus privaloma įrenginėti atskirus įėjimus skirtingos lyties...

Paslaugos
2019.12.09
Meno aukcionai rodo sveikos rinkos požymius Premium

Gruodžio 5 ir 6 d. Vilniuje vyko du meno kūrinių aukcionai, leidę pasitikrinti, kur link krypsta antrinė meno...

Laisvalaikis
2019.12.09
Turkija visgi įvedė turisto mokestį

Nepaisant Turkijos viešbučių savininkų prašymų atšaukti arba atidėti apgyvendinimo mokesčio įvedimą, mokestis...

Paslaugos
2019.12.09
Jaunieji virtuvės meistrai: pripažinimą reiškia ne tik „Michelin“ žvaigždė Premium

Nebegalime skųstis, kad Lietuvoje stinga tikrai gerų restoranų ar turime vos kelis kūrybingus virtuvės...

Laisvalaikis
2019.12.08
Meliuzinų šėlsmas Laisvydės Šalčiūtės parodoje Premium

Laisvydės Šalčiūtės paroda yra ne tai, ko jūs tikitės. Įėję į Vilniaus grafikos meno centro galeriją...

Laisvalaikis
2019.12.08
Penki nuvertinti taupymo būdai Premium 1

Daugybė žmonių prisipažįsta, jog kartais švaisto pinigus niekams, todėl taupyti yra tikriausiai toks pat...

Laisvalaikis
2019.12.08
Iliustruotoji istorija: 1983 m. savižudžio išpuolis Beirute  Premium 1

1983 m. spalį išsišiepęs vyras sunkvežimiu įvažiuoja į JAV jūrų pėstininkų korpuso pastatą Beirute, Libane.

Laisvalaikis
2019.12.07
Išsiaiškino, ką turistai dažniausiai vagia iš Europos viešbučių

Viešbučių vadovo „Wellness Heaven“ ekspertai apklausė beveik 1.160 Europos viešbučių savininkų ir...

Paslaugos
2019.12.07
Profesorė S. Jarmalaitė: vėžys nebėra mirtina liga Premium

Genetikos profesorė, biologijos mokslų daktarė Sonata Jarmalaitė, Nacionalinio vėžio instituto (VNI)...

Laisvalaikis
2019.12.07
Pasaulio miestai, kuriuose turistų daug daugiau nei gyventojų

JAV vizų tvarkymo kompanija ESTA sudarė sąrašą pasaulio miestų, kuriuose 100-ui vietos gyventojų tenka...

Paslaugos
2019.12.07
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Šį savaitgalį veikia tiek gerų parodų, kad vien jas lankant galima praskaidrinti į neviltį varančias gruodžio...

Laisvalaikis
2019.12.06
Paskelbtas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų trumpasis sąrašas 1

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė kūrėjų, pretenduojančių gauti 2019 metų...

Laisvalaikis
2019.12.06
„Uber“ paskelbė populiariausias tarp jos klientų 2019 m. pasaulio turistines įžymybes

Pavėžėjimo paslaugų platforma „Uber“ paskelbė, kurie turistiniai objektai šiemet buvo populiariausi tarp jos...

Paslaugos
2019.12.05
Lietuvos urbanistai įvertinti globalios Europos konkurse Premium

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) tarptautiniame urbanistiniame...

Laisvalaikis
2019.12.05
MO nominuotas Europos metų muziejaus‘2020 apdovanojimui 2

Europos muziejų forumas (EMF) paskelbė geriausio Europos metų muziejaus 2020 (European Museum of the Year...

Laisvalaikis
2019.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau