Irklentė – kam hobis, kam pragyvenimo šaltinis

Publikuota: 2015-07-24
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
svg svg
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
 

Nors irklenčių sporto šaka (angl. Stand Up Paddling, SUP) Lietuvoje dar embriono stadijos, visgi pamatyti plaukiantį irklentininką – tai ne paparčio žiedą rasti. Šio vaikščiojimui ant vandens prilyginamo užsiėmimo entuziastai ima ne tik steigti įrangos pardavimo įmones, bet ir užsiima aktyvia sporto integracija šalyje.

Pirmosios oficialios irklenčių varžybos pasaulyje įvyko 2007 m. Regis, visai nauja sporto šaka, tačiau jos pradininkais kartais juokais pavadinami net tie, kurie plaukiodavo, susirentę plaustą ir prigriebę vien irklą. Tokiu atveju pirmąja Lietuvos irklentininke galime vadinti Vaivą Mainelytę iš „Velnio nuotakos“, 9-ąją filmo minutę valtyje stačiomis besiiriančią vienu irklu.

Iš esmės tokia technika ir taikoma irklenčių sporte. Tereikia lentos, irklo ir vandens telkinio – visai nesvarbu, jūra tai ar vandenynas, upė, o gal ežeras. Igno Kazlausko, tinklalapio sup-board.lt įkūrėjo, teigimu, irklentės yra bene demokratiškiausia sporto šaka, tinkanti skirtingų pomėgių ir galimybių auditorijai.

Pasak p. Kazlausko, vos prieš ketverius metus Ginto Lapėno, VšĮ „Vėjas galvoje“ įkūrėjo, iniciatyva Lietuvoje pasirodęs sportas čia neabejotinai užsiliks. Tokia tendencija ryški visame pasaulyje.

Verslininkai suinteresuoti

Populiarinti irklenčių sportą šalyje ėmėsi ir verslininkai, laiku supratę, kad ištroškusiems vandens pramogų naujoji alternatyva patiks. Laisvūno Cibo, vandens sporto šakų inventoriaus prekyba užsiimančios IĮ „L. Cibo įmonė“ vadovo, teigimu, Europoje irklentės tarp vandens sporto inventoriaus lyderiauja pagal pardavimo apimtį ir net lenkia burlentes.

„Lietuviai – labai atsargūs, naujomis sporto šakomis ima domėtis tuomet, kai atplaukia masinė banga, tačiau jau keletą metų irklentės ir pas mus yra akivaizdžiai madingas reiškinys“, – kalba jis.

Anot p. Cibo, irklenčių sporte kainos priklauso nuo kiekvieno individualių poreikių. Vieni nori įsigyti aukštos kokybės lentų varžyboms, kitiems pakanka kuklesnių variantų. Kol kas rinkoje dar neatsirado naudotų produktų, kai taip nutiks, naudotos lentos kaina turėtų būti nuo 200 Eur. Naujos, pasak p. Lapėno, kainuoja 800–5.000 Eur.

Irklenčių pardavimu ir nuoma užsiimantis p. Kazlauskas pabrėžia, kad ne mažiau svarbi jo veikla – šio sporto integravimas į žmonių laisvalaikį. Verslininkas pasakoja, kad Vilniuje rengti grupiniai plaukimai irklentėmis Nerimi sudomino daugybę žmonių ir ši sporto šaka ėmė sparčiai populiarėti. Anot jo, labiausiai irklentės traukia jaunus žmones, tačiau ant jų drąsiai stoja ir vyresni ir jiems puikiai sekasi. Užtenka penkiolikos minučių, kad pasijustum stovįs ant lentos stabiliai.

Pavojus, pasak p. Cibo, priklauso nuo kiekvieno atskirai, – nemokantiems plaukti rizika visada bus didesnė nei tiems, kuriems net „žiaunos kalasi“.

Apie rimtesnes varžybas ar įvertintus šios srities Lietuvos sportininkus kalbėti dar per anksti, tačiau tokių užuomazgų jau yra, o iniciatyvos veikti entuziastams netrūksta. Bandyta rengti parodomąsias ir mėgėjų rungtynes, viliamasi, kad jos pritrauks daugiau besidominčių.

Rudenį, pasak p. Kazlausko, planuojama rengti aukštesnio lygio varžybas aplink Nemuno salą Kaune, tačiau kol kas vyksta derybos.

Bendruomenėse lengviau

Europinio lygio čempionatų organizavimu užsiimti ketinantis verslininkas Artūras Nersesianas neseniai įsteigė Irklenčių sporto asociaciją. Jo teigimu, jau yra nemažai bendraminčių, entuziastingai nusiteikusių plėtoti šią sporto šaką, o įsteigta asociacija kai kurias procedūras labai palengvina. Sykiu ir Lietuvos triatlono federacijos viceprezidento pareigas einantis verslininkas teigia, esą organizuoti irklenčių varžybas mieste nebus sunku, – neprireiks derėtis su policija dėl gatvių užtvėrimo, kaip tenka bėgimo ar dviračių maratonų rengėjams. Pakaks susitarti su aplinkosaugininkais ir miesto valdžia. Be to, ši iniciatyva atsieis gerokai pigiau.

Didžiausiu šalies irklenčių sporto entuziastu save drąsiai vadinantis asociacijos pirmininkas aktyviai plaukioja kelerius metus, pats ant irklentės lipa net žiemą ir yra baigęs instruktorių kursus. Rugpjūtį p. Nersesianas ketina dalyvauti čempionate Vokietijoje.

„Tai mano hobis, o ne pragyvenimo šaltinis. Uždirbu pinigus savo versle ir palieku juos irklenčių sportui“, – šypsosi pašnekovas.

Garsioji tautietė

Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis, kuri 2014 m. pasaulio čempionate iškovojo pirmą vietą. Sportininkė pasakoja, kad labiausiai šis sportas išpopuliarėjęs JAV, Australijoje ir Havajuose, kur ji pati praleidžia daugiausia laiko ir atstovauja havajiečių irklenčių bendrovei „Sic Maui“.

Kasmet tarptautinės organizacijos rengia čempionatus, į kuriuos susirenka stipriausi pasaulio sportininkai.

Ponia Augaitis VŽ „Sa­vaitgaliui“ pasakoja irklentėmis susidomėjusi prieš penkerius metus – ėmė aktyviai plaukioti ir galiausiai vieną po kito segtis medalius. Dabar, pasak jos, irklenčių sportas yra daug įvairesnis, nes žmonės randa išradingiausių būdų, kaip naudotis inventoriumi: vieni ant lentų gulėdami deginasi, kiti ant jų užsiima joga, o kai kuriems malonumą teikia žvejyba.

„Irklentė leidžia tapti profesionaliu atletu ir keliauti po visą pasaulį. Aš taip ir darau“, – šypsosi p. Lina.

Pasak sportininkės, irklenčių sportas dabar yra ne tik jos hobis, bet ir pajamų šaltinis. Rungtyniaudama įvairiose pasaulio šalyse ji laimi piniginių prizų, rengia programas vaikams ir suaugusiesiems, padeda sportininkams varžybose. Jos teigimu, materialiai turtingam tapti šioje srityje sunku, tačiau yra ir didesnis atlygis – tai ypatinga gyvenimo patirtis ir galimybė padėti žmonėms būti sportiškiems.

Yra, kur stiebtis

Anot p. Nersesiano, ši sporto šaka sportininkams patraukli ir dėl nedidelio mokesčio – už dalyvavimą varžybose tenka sumokėti maždaug 80 Eur, užtat prizų fondas prasideda nuo 10.000 Eur.

„Lietuvai dabar labai svarbus laikas – profesionalaus sporto radimosi pradžia. Kas nors turi išmokti puikiai plaukioti ir mokyti kitus. Inventoriaus parduotuvės galėtų prisidėti prie bendruomenių kūrimo. Rengti mėgėjų varžybas taip pat svarbu, nes taip į sportą įtraukiami rungtyniauti linkę žmonės“, – vardija p. Augaitis. Pašnekovė pabrėžia, kad didžiuojasi dėl lietuviškų šaknų: visi keturi sportininkės seneliai karo metais iš Lietuvos persikėlė už Atlanto.

Anot jos, norint tapti profesionalu, būtina išsirinkti tinkamą lentą ir stilių, kuriuo plaukdamas jautiesi geriausiai.

Pono Kazlausko teigimu, lentų pasirinkimo spektras labai platus: nuo pripučiamų (viduje esantis aukštas slėgis neleidžia jai susmegti) iki tuščiavidurių medinių. Viena populiariausių rungčių irklenčių sporte – plaukimas pavėjui. Taip plaukiant išvystomas didelis greitis, taigi reikia ne tik būti gerai pasirengusiam fiziškai, bet ir mokėti „skaityti“ vandenį: nusimanyti apie skirtingų rūšių bangas ir sroves, kad pasiektum kuo didesnį pagreitį.

Norintiesiems užsiimti irklenčių sportu p. Augaitis pataria palaikyti gerus santykius su jų prekybos ar nuomos vietose dirbančiais žmonėmis – juk ten lankosi tik besidomintys irklentėmis, taigi tai lengviausias būdas susirasti bendraminčių.

Susidomėjimas šiuo sportu, sako p. Augaitis, išties milžiniškas. Yra žmonių, kurie nuoširdžiai stengiasi, kad irklenčių sportas taptų olimpine sporto šaka. Tikimasi, kad tai atsitiks 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Mirė fotomenininkas R. Rakauskas

Eidamas 81-uosius metus mirė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotomenininkas Romualdas...

Laisvalaikis
2021.09.15
Penki vakarai su dvidešimtuoju „Vilnius Mama Jazz“

Rugsėjo 22 d. prasidėsiantį 20-ąjį „Vilnius Mama Jazz“ festivalį atidarys kontraboso žvaigždė Avishai...

Laisvalaikis
2021.09.15
Senas geras kinas: atsirita „Pirmoji banga“

Rugsėjo 16 d. Vilniuje prasideda šeštasis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Šiemet tiesiog...

Laisvalaikis
2021.09.15
Paminklo P. Cvirkai likimas nuspręstas: nukelti 4

2017 m. Vilniaus savivaldybės pradėtas kryžiaus žygis prieš skulptoriaus Juozo Mikėno 1959 m. sukurtą Petro...

Laisvalaikis
2021.09.15
Muziejininkai sutarė su policija – istoriniai ginklai bus užregistruoti laiku 

Rugsėjo 14 d. pasibaigus terminui, iki kurio Lietuvos muziejininkai pagal nustatytą tvarką turėjo...

Laisvalaikis
2021.09.14
„ArtVilnius’21“ – ir vėl rudenį

Šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“ ir šiemet vyks rudenį, spalio 15–17 dienomis. Parodų ir kongresų...

Laisvalaikis
2021.09.14
Siekiama keisti Lietuvos kultūros tarybos finansavimo modelį

Kultūros ministerija Seimo rudens sesijai teikia Lietuvos kultūros tarybos (LKT) įstatymo pakeitimą, kuriuo...

Laisvalaikis
2021.09.14
Pietų Korėjoje atidaryta didžiausia ligšiol Lietuvos fotografijų paroda

Rugsėjo 11 d. Seulo fotografijos muziejuje (Pietų Korėja) atidaryta lig šiol didžiausia originalius Lietuvos...

Laisvalaikis
2021.09.13
Prasideda Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“

Rugsėjo 15 d. prasideda Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“. Iki spalio 7-osios renginyje,...

Laisvalaikis
2021.09.13
Naujoji MO paroda: šventes švęsk Premium

„Iš „Sunkaus amžiaus“ tiesiai į šventę!“ – prasidedant naujiems mokslo metams kviečia MO muziejus. Tomo...

Laisvalaikis
2021.09.12
AAT klausia, kokia teatro ir meno prasmė

Į naujojo sezono pristatymų „maratoniuką“ įsijungęs AAT, Artūro Areimos teatras, provokuodamas klausia, kokia...

Laisvalaikis
2021.09.12
Pramoniniai užkulisiai pradeda atsiverti visiems, bet proveržio dar laukiama Premium

Vis daugiau keliautojų nori aplankyti ne tik istorinius, gamtos objektus, bet ir pradeda domėtis gamybos...

Pramonė
2021.09.12
L. Bareišos juostai „Piligrimai“ – įvertinimas Venecijos kino festivalyje

Venecijos kino festivalyje lietuvių režisieriaus Lauryno Bareišos debiutinis pilnametražis filmas...

Laisvalaikis
2021.09.11
Legendinis džiazistas V. Ganelinas atvyksta koncertui su simfoniniu orkestru

Lietuva irgi turi gyvų savo muzikos legendų. Ne akademinės ar klasikinės, bet džiazo. Vienas jų –...

Laisvalaikis
2021.09.11
Naujajame OKT sezone – 12 premjerų, griausiančių socialinę atskirtį

Kodėl mus vis dar kankina kito baimė, o mūsų visuomenės kone kertine fraze vis dar išlieka „Taip, aš suprantu...

Laisvalaikis
2021.09.11
Į Lietuvą atvežta 8,4 mln. Eur vertės Danijos „aukso amžiaus” paveikslų  2

Vilniaus Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1) rengiamai parodai „Bundančios tautos. Danų...

Laisvalaikis
2021.09.10
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį 

Šio savaitgalio dominantė – „ekskursiniai renginiai“ nuo Vilniaus iki Palangos ir sezono pradžios koncertai...

Laisvalaikis
2021.09.10
Sėkmės formulė pagal „Arimex“ vadovą A. Jurskį Premium 20

„Aš nebandau varžytis su trimis didžiaisiais mūsų kolekcininkais ir niekada nesivaržysiu, tai visiškai kita...

Laisvalaikis
2021.09.10
„Ekskursas“ vėl kviečia ekskursuoti po Kauno modernizmą

Visuomeninė iniciatyva „Ekskursas“ šį savaitgalį vėl primins apie Kauno modernizmą ir sekmadienį ir rugsėjo...

Laisvalaikis
2021.09.09
Buvusi Alytaus sinagoga tapo miesto kultūros erdve

Minint 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines, atidaryta Alytaus sinagoga. Daugiau nei prieš šimtmetį...

Laisvalaikis
2021.09.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku