Irklentė – kam hobis, kam pragyvenimo šaltinis

Publikuota: 2015-07-24
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
 

Nors irklenčių sporto šaka (angl. Stand Up Paddling, SUP) Lietuvoje dar embriono stadijos, visgi pamatyti plaukiantį irklentininką – tai ne paparčio žiedą rasti. Šio vaikščiojimui ant vandens prilyginamo užsiėmimo entuziastai ima ne tik steigti įrangos pardavimo įmones, bet ir užsiima aktyvia sporto integracija šalyje.

Pirmosios oficialios irklenčių varžybos pasaulyje įvyko 2007 m. Regis, visai nauja sporto šaka, tačiau jos pradininkais kartais juokais pavadinami net tie, kurie plaukiodavo, susirentę plaustą ir prigriebę vien irklą. Tokiu atveju pirmąja Lietuvos irklentininke galime vadinti Vaivą Mainelytę iš „Velnio nuotakos“, 9-ąją filmo minutę valtyje stačiomis besiiriančią vienu irklu.

Iš esmės tokia technika ir taikoma irklenčių sporte. Tereikia lentos, irklo ir vandens telkinio – visai nesvarbu, jūra tai ar vandenynas, upė, o gal ežeras. Igno Kazlausko, tinklalapio sup-board.lt įkūrėjo, teigimu, irklentės yra bene demokratiškiausia sporto šaka, tinkanti skirtingų pomėgių ir galimybių auditorijai.

Pasak p. Kazlausko, vos prieš ketverius metus Ginto Lapėno, VšĮ „Vėjas galvoje“ įkūrėjo, iniciatyva Lietuvoje pasirodęs sportas čia neabejotinai užsiliks. Tokia tendencija ryški visame pasaulyje.

Verslininkai suinteresuoti

Populiarinti irklenčių sportą šalyje ėmėsi ir verslininkai, laiku supratę, kad ištroškusiems vandens pramogų naujoji alternatyva patiks. Laisvūno Cibo, vandens sporto šakų inventoriaus prekyba užsiimančios IĮ „L. Cibo įmonė“ vadovo, teigimu, Europoje irklentės tarp vandens sporto inventoriaus lyderiauja pagal pardavimo apimtį ir net lenkia burlentes.

„Lietuviai – labai atsargūs, naujomis sporto šakomis ima domėtis tuomet, kai atplaukia masinė banga, tačiau jau keletą metų irklentės ir pas mus yra akivaizdžiai madingas reiškinys“, – kalba jis.

Anot p. Cibo, irklenčių sporte kainos priklauso nuo kiekvieno individualių poreikių. Vieni nori įsigyti aukštos kokybės lentų varžyboms, kitiems pakanka kuklesnių variantų. Kol kas rinkoje dar neatsirado naudotų produktų, kai taip nutiks, naudotos lentos kaina turėtų būti nuo 200 Eur. Naujos, pasak p. Lapėno, kainuoja 800–5.000 Eur.

Irklenčių pardavimu ir nuoma užsiimantis p. Kazlauskas pabrėžia, kad ne mažiau svarbi jo veikla – šio sporto integravimas į žmonių laisvalaikį. Verslininkas pasakoja, kad Vilniuje rengti grupiniai plaukimai irklentėmis Nerimi sudomino daugybę žmonių ir ši sporto šaka ėmė sparčiai populiarėti. Anot jo, labiausiai irklentės traukia jaunus žmones, tačiau ant jų drąsiai stoja ir vyresni ir jiems puikiai sekasi. Užtenka penkiolikos minučių, kad pasijustum stovįs ant lentos stabiliai.

Pavojus, pasak p. Cibo, priklauso nuo kiekvieno atskirai, – nemokantiems plaukti rizika visada bus didesnė nei tiems, kuriems net „žiaunos kalasi“.

Apie rimtesnes varžybas ar įvertintus šios srities Lietuvos sportininkus kalbėti dar per anksti, tačiau tokių užuomazgų jau yra, o iniciatyvos veikti entuziastams netrūksta. Bandyta rengti parodomąsias ir mėgėjų rungtynes, viliamasi, kad jos pritrauks daugiau besidominčių.

Rudenį, pasak p. Kazlausko, planuojama rengti aukštesnio lygio varžybas aplink Nemuno salą Kaune, tačiau kol kas vyksta derybos.

Bendruomenėse lengviau

Europinio lygio čempionatų organizavimu užsiimti ketinantis verslininkas Artūras Nersesianas neseniai įsteigė Irklenčių sporto asociaciją. Jo teigimu, jau yra nemažai bendraminčių, entuziastingai nusiteikusių plėtoti šią sporto šaką, o įsteigta asociacija kai kurias procedūras labai palengvina. Sykiu ir Lietuvos triatlono federacijos viceprezidento pareigas einantis verslininkas teigia, esą organizuoti irklenčių varžybas mieste nebus sunku, – neprireiks derėtis su policija dėl gatvių užtvėrimo, kaip tenka bėgimo ar dviračių maratonų rengėjams. Pakaks susitarti su aplinkosaugininkais ir miesto valdžia. Be to, ši iniciatyva atsieis gerokai pigiau.

Didžiausiu šalies irklenčių sporto entuziastu save drąsiai vadinantis asociacijos pirmininkas aktyviai plaukioja kelerius metus, pats ant irklentės lipa net žiemą ir yra baigęs instruktorių kursus. Rugpjūtį p. Nersesianas ketina dalyvauti čempionate Vokietijoje.

„Tai mano hobis, o ne pragyvenimo šaltinis. Uždirbu pinigus savo versle ir palieku juos irklenčių sportui“, – šypsosi pašnekovas.

Garsioji tautietė

Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis, kuri 2014 m. pasaulio čempionate iškovojo pirmą vietą. Sportininkė pasakoja, kad labiausiai šis sportas išpopuliarėjęs JAV, Australijoje ir Havajuose, kur ji pati praleidžia daugiausia laiko ir atstovauja havajiečių irklenčių bendrovei „Sic Maui“.

Kasmet tarptautinės organizacijos rengia čempionatus, į kuriuos susirenka stipriausi pasaulio sportininkai.

Ponia Augaitis VŽ „Sa­vaitgaliui“ pasakoja irklentėmis susidomėjusi prieš penkerius metus – ėmė aktyviai plaukioti ir galiausiai vieną po kito segtis medalius. Dabar, pasak jos, irklenčių sportas yra daug įvairesnis, nes žmonės randa išradingiausių būdų, kaip naudotis inventoriumi: vieni ant lentų gulėdami deginasi, kiti ant jų užsiima joga, o kai kuriems malonumą teikia žvejyba.

„Irklentė leidžia tapti profesionaliu atletu ir keliauti po visą pasaulį. Aš taip ir darau“, – šypsosi p. Lina.

Pasak sportininkės, irklenčių sportas dabar yra ne tik jos hobis, bet ir pajamų šaltinis. Rungtyniaudama įvairiose pasaulio šalyse ji laimi piniginių prizų, rengia programas vaikams ir suaugusiesiems, padeda sportininkams varžybose. Jos teigimu, materialiai turtingam tapti šioje srityje sunku, tačiau yra ir didesnis atlygis – tai ypatinga gyvenimo patirtis ir galimybė padėti žmonėms būti sportiškiems.

Yra, kur stiebtis

Anot p. Nersesiano, ši sporto šaka sportininkams patraukli ir dėl nedidelio mokesčio – už dalyvavimą varžybose tenka sumokėti maždaug 80 Eur, užtat prizų fondas prasideda nuo 10.000 Eur.

„Lietuvai dabar labai svarbus laikas – profesionalaus sporto radimosi pradžia. Kas nors turi išmokti puikiai plaukioti ir mokyti kitus. Inventoriaus parduotuvės galėtų prisidėti prie bendruomenių kūrimo. Rengti mėgėjų varžybas taip pat svarbu, nes taip į sportą įtraukiami rungtyniauti linkę žmonės“, – vardija p. Augaitis. Pašnekovė pabrėžia, kad didžiuojasi dėl lietuviškų šaknų: visi keturi sportininkės seneliai karo metais iš Lietuvos persikėlė už Atlanto.

Anot jos, norint tapti profesionalu, būtina išsirinkti tinkamą lentą ir stilių, kuriuo plaukdamas jautiesi geriausiai.

Pono Kazlausko teigimu, lentų pasirinkimo spektras labai platus: nuo pripučiamų (viduje esantis aukštas slėgis neleidžia jai susmegti) iki tuščiavidurių medinių. Viena populiariausių rungčių irklenčių sporte – plaukimas pavėjui. Taip plaukiant išvystomas didelis greitis, taigi reikia ne tik būti gerai pasirengusiam fiziškai, bet ir mokėti „skaityti“ vandenį: nusimanyti apie skirtingų rūšių bangas ir sroves, kad pasiektum kuo didesnį pagreitį.

Norintiesiems užsiimti irklenčių sportu p. Augaitis pataria palaikyti gerus santykius su jų prekybos ar nuomos vietose dirbančiais žmonėmis – juk ten lankosi tik besidomintys irklentėmis, taigi tai lengviausias būdas susirasti bendraminčių.

Susidomėjimas šiuo sportu, sako p. Augaitis, išties milžiniškas. Yra žmonių, kurie nuoširdžiai stengiasi, kad irklenčių sportas taptų olimpine sporto šaka. Tikimasi, kad tai atsitiks 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Uber“ paskelbė populiariausias tarp jos klientų 2019 m. pasaulio turistines įžymybes

Pavėžėjimo paslaugų platforma „Uber“ paskelbė, kurie turistiniai objektai šiemet buvo populiariausi tarp jos...

Paslaugos
2019.12.05
Lietuvos urbanistai įvertinti globalios Europos konkurse Premium

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) tarptautiniame urbanistiniame...

Laisvalaikis
2019.12.05
MO nominuotas Europos metų muziejaus‘2020 apdovanojimui 2

Europos muziejų forumas (EMF) paskelbė geriausio Europos metų muziejaus 2020 (European Museum of the Year...

Laisvalaikis
2019.12.05
„Spotify“ paskelbė klausomiausias dešimtmečio dainas

„Spotify“, viena populiariausių pasaulyje muzikos transliavimo internetu paltformų, paskelbė klausomiausias...

Laisvalaikis
2019.12.04
Vilniaus meno aukcionai tikisi pasitikrinti investicinę grąžą

Ši savaitė kolekcininkams įdomi ir globaliai, ir lokaliai: postimpresionisto Paulio Gauguino drobė Paryžiuje...

Laisvalaikis
2019.12.04
Paskelbė daugiausiai turistų 2019 m. pritraukusius pasaulio miestus

Strateginių rinkos tyrimų bendrovės „Euromonitor International“ ekspertai surikiavo daugiausiai užsienio...

Paslaugos
2019.12.03
Vėl tęsiamas 2 mln. Eur vertės Reformatų sodo atkūrimo projektas Premium

Nuo gruodžio 4 d. bus tęsiami Vilniaus centre, Pylimo gatvėje, esančio Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo...

Laisvalaikis
2019.12.03
Menui netikėtose erdvėse Vilnius skirs pusę milijono

Vilniaus miesto savivaldybė, tęsdama konkursą „Kuriu Vilnių“, meno objektų idėjoms netikėtose erdvėse...

Laisvalaikis
2019.12.03
Šventės kurortuose: kai kuriuose viešbučiuose jau nebėra vietų Premium

Tradicija Naujuosius sutikti Lietuvos kurortuose vis giliau įleidžia šaknis. Kurortų verslininkai šiemet...

Paslaugos
2019.12.03
„Sotheby‘s“ rengia internetinį „Žvaigždžių karų“ atributikos aukcioną

Aukcionų namai „Sotheby‘s“ rengia internetinį aukcioną, skirtą fantastinės kino sagos „Žvaigždžių karai“...

Laisvalaikis
2019.12.02
Kalėdas praleisti Baltijos šalyse šiemet planuoja 25% daugiau rusų turistų

Baltijos šalys turistams iš Rusijos tapo savotišku šio kalėdinio sezono Europoje atradimu, rašo Rusijos...

Paslaugos
2019.12.02
Sveikiausios sporto šakos, sulaukus 40-ies

Visiems aišku, jog sportuoti, judėti yra sveika. Bet sportuojant per daug, pasirinkus netinkamą sporto šaką...

Laisvalaikis
2019.12.01
Iliustruotoji istorija: karalius, kuris mėgo aukštus vyrus Premium

Prūsijos karalius Frydrichas Vilhelmas I (1688–1740) buvo klasikinis prūsiškos tvarkos ir nuosaikumo...

Laisvalaikis
2019.12.01
„De Luxe“: kas yra madinga Premium

Praeitame amžiuje mados tendencijos buvo apibrėžiamos kas dešimtmetį ar bent penkmetį, o peržengusi šio...

Laisvalaikis
2019.12.01
Iliustruotoji istorija: pavojingiausias darbas Romoje – imperatoriaus

Įtakingiausiu Romos imperijos asmeniu svajojo tapti kiekvienas didikas. Tačiau tik kelioms dešimtims iš tų,...

Laisvalaikis
2019.11.30
Tailandas nuo 2020 m. įveda apribojimus pigioms kelionėms

Tailande nuo 2020 m. sausio įsigalioja įstatymo pakeitimai, apribosiantys mažiausią galimą kelionių paketų...

Paslaugos
2019.11.30
Kur slidinėsime šiemet: paskelbti geriausi Europos kurortai

Europa yra viena populiariausių slidinėjimo kelionių krypčių, į jos kalnus vyksta tūkstančiai žiemos sporto...

Laisvalaikis
2019.11.30
Egiptas tikisi užsienio turistų srautus šiemet sugrįšiant į 2010 m. lygį

Viena populiariausių Lietuvos gyventojų žiemos atostogų krypčių – Egiptas – šiemet padidino užsienio turistų...

Paslaugos
2019.11.29
Radvilos – arogantiški turtuoliai, dirbę Lietuvai Premium

„Radvilų giminės istorija yra tiesiog pavydėtina sėkmės istorija. Gudrūs politikai, protingi turto...

Laisvalaikis
2019.11.29
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Šį savaitgalį Lietuvos miestai žiebs Kalėdų eglutes. Bus ir kitokių vis vėstančias dienas praskaidrinančių...

Laisvalaikis
2019.11.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau