Irklentė – kam hobis, kam pragyvenimo šaltinis

Publikuota: 2015-07-24
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
 

Nors irklenčių sporto šaka (angl. Stand Up Paddling, SUP) Lietuvoje dar embriono stadijos, visgi pamatyti plaukiantį irklentininką – tai ne paparčio žiedą rasti. Šio vaikščiojimui ant vandens prilyginamo užsiėmimo entuziastai ima ne tik steigti įrangos pardavimo įmones, bet ir užsiima aktyvia sporto integracija šalyje.

Pirmosios oficialios irklenčių varžybos pasaulyje įvyko 2007 m. Regis, visai nauja sporto šaka, tačiau jos pradininkais kartais juokais pavadinami net tie, kurie plaukiodavo, susirentę plaustą ir prigriebę vien irklą. Tokiu atveju pirmąja Lietuvos irklentininke galime vadinti Vaivą Mainelytę iš „Velnio nuotakos“, 9-ąją filmo minutę valtyje stačiomis besiiriančią vienu irklu.

Iš esmės tokia technika ir taikoma irklenčių sporte. Tereikia lentos, irklo ir vandens telkinio – visai nesvarbu, jūra tai ar vandenynas, upė, o gal ežeras. Igno Kazlausko, tinklalapio sup-board.lt įkūrėjo, teigimu, irklentės yra bene demokratiškiausia sporto šaka, tinkanti skirtingų pomėgių ir galimybių auditorijai.

Pasak p. Kazlausko, vos prieš ketverius metus Ginto Lapėno, VšĮ „Vėjas galvoje“ įkūrėjo, iniciatyva Lietuvoje pasirodęs sportas čia neabejotinai užsiliks. Tokia tendencija ryški visame pasaulyje.

Verslininkai suinteresuoti

Populiarinti irklenčių sportą šalyje ėmėsi ir verslininkai, laiku supratę, kad ištroškusiems vandens pramogų naujoji alternatyva patiks. Laisvūno Cibo, vandens sporto šakų inventoriaus prekyba užsiimančios IĮ „L. Cibo įmonė“ vadovo, teigimu, Europoje irklentės tarp vandens sporto inventoriaus lyderiauja pagal pardavimo apimtį ir net lenkia burlentes.

„Lietuviai – labai atsargūs, naujomis sporto šakomis ima domėtis tuomet, kai atplaukia masinė banga, tačiau jau keletą metų irklentės ir pas mus yra akivaizdžiai madingas reiškinys“, – kalba jis.

Anot p. Cibo, irklenčių sporte kainos priklauso nuo kiekvieno individualių poreikių. Vieni nori įsigyti aukštos kokybės lentų varžyboms, kitiems pakanka kuklesnių variantų. Kol kas rinkoje dar neatsirado naudotų produktų, kai taip nutiks, naudotos lentos kaina turėtų būti nuo 200 Eur. Naujos, pasak p. Lapėno, kainuoja 800–5.000 Eur.

Irklenčių pardavimu ir nuoma užsiimantis p. Kazlauskas pabrėžia, kad ne mažiau svarbi jo veikla – šio sporto integravimas į žmonių laisvalaikį. Verslininkas pasakoja, kad Vilniuje rengti grupiniai plaukimai irklentėmis Nerimi sudomino daugybę žmonių ir ši sporto šaka ėmė sparčiai populiarėti. Anot jo, labiausiai irklentės traukia jaunus žmones, tačiau ant jų drąsiai stoja ir vyresni ir jiems puikiai sekasi. Užtenka penkiolikos minučių, kad pasijustum stovįs ant lentos stabiliai.

Pavojus, pasak p. Cibo, priklauso nuo kiekvieno atskirai, – nemokantiems plaukti rizika visada bus didesnė nei tiems, kuriems net „žiaunos kalasi“.

Apie rimtesnes varžybas ar įvertintus šios srities Lietuvos sportininkus kalbėti dar per anksti, tačiau tokių užuomazgų jau yra, o iniciatyvos veikti entuziastams netrūksta. Bandyta rengti parodomąsias ir mėgėjų rungtynes, viliamasi, kad jos pritrauks daugiau besidominčių.

Rudenį, pasak p. Kazlausko, planuojama rengti aukštesnio lygio varžybas aplink Nemuno salą Kaune, tačiau kol kas vyksta derybos.

Bendruomenėse lengviau

Europinio lygio čempionatų organizavimu užsiimti ketinantis verslininkas Artūras Nersesianas neseniai įsteigė Irklenčių sporto asociaciją. Jo teigimu, jau yra nemažai bendraminčių, entuziastingai nusiteikusių plėtoti šią sporto šaką, o įsteigta asociacija kai kurias procedūras labai palengvina. Sykiu ir Lietuvos triatlono federacijos viceprezidento pareigas einantis verslininkas teigia, esą organizuoti irklenčių varžybas mieste nebus sunku, – neprireiks derėtis su policija dėl gatvių užtvėrimo, kaip tenka bėgimo ar dviračių maratonų rengėjams. Pakaks susitarti su aplinkosaugininkais ir miesto valdžia. Be to, ši iniciatyva atsieis gerokai pigiau.

Didžiausiu šalies irklenčių sporto entuziastu save drąsiai vadinantis asociacijos pirmininkas aktyviai plaukioja kelerius metus, pats ant irklentės lipa net žiemą ir yra baigęs instruktorių kursus. Rugpjūtį p. Nersesianas ketina dalyvauti čempionate Vokietijoje.

„Tai mano hobis, o ne pragyvenimo šaltinis. Uždirbu pinigus savo versle ir palieku juos irklenčių sportui“, – šypsosi pašnekovas.

Garsioji tautietė

Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis, kuri 2014 m. pasaulio čempionate iškovojo pirmą vietą. Sportininkė pasakoja, kad labiausiai šis sportas išpopuliarėjęs JAV, Australijoje ir Havajuose, kur ji pati praleidžia daugiausia laiko ir atstovauja havajiečių irklenčių bendrovei „Sic Maui“.

Kasmet tarptautinės organizacijos rengia čempionatus, į kuriuos susirenka stipriausi pasaulio sportininkai.

Ponia Augaitis VŽ „Sa­vaitgaliui“ pasakoja irklentėmis susidomėjusi prieš penkerius metus – ėmė aktyviai plaukioti ir galiausiai vieną po kito segtis medalius. Dabar, pasak jos, irklenčių sportas yra daug įvairesnis, nes žmonės randa išradingiausių būdų, kaip naudotis inventoriumi: vieni ant lentų gulėdami deginasi, kiti ant jų užsiima joga, o kai kuriems malonumą teikia žvejyba.

„Irklentė leidžia tapti profesionaliu atletu ir keliauti po visą pasaulį. Aš taip ir darau“, – šypsosi p. Lina.

Pasak sportininkės, irklenčių sportas dabar yra ne tik jos hobis, bet ir pajamų šaltinis. Rungtyniaudama įvairiose pasaulio šalyse ji laimi piniginių prizų, rengia programas vaikams ir suaugusiesiems, padeda sportininkams varžybose. Jos teigimu, materialiai turtingam tapti šioje srityje sunku, tačiau yra ir didesnis atlygis – tai ypatinga gyvenimo patirtis ir galimybė padėti žmonėms būti sportiškiems.

Yra, kur stiebtis

Anot p. Nersesiano, ši sporto šaka sportininkams patraukli ir dėl nedidelio mokesčio – už dalyvavimą varžybose tenka sumokėti maždaug 80 Eur, užtat prizų fondas prasideda nuo 10.000 Eur.

„Lietuvai dabar labai svarbus laikas – profesionalaus sporto radimosi pradžia. Kas nors turi išmokti puikiai plaukioti ir mokyti kitus. Inventoriaus parduotuvės galėtų prisidėti prie bendruomenių kūrimo. Rengti mėgėjų varžybas taip pat svarbu, nes taip į sportą įtraukiami rungtyniauti linkę žmonės“, – vardija p. Augaitis. Pašnekovė pabrėžia, kad didžiuojasi dėl lietuviškų šaknų: visi keturi sportininkės seneliai karo metais iš Lietuvos persikėlė už Atlanto.

Anot jos, norint tapti profesionalu, būtina išsirinkti tinkamą lentą ir stilių, kuriuo plaukdamas jautiesi geriausiai.

Pono Kazlausko teigimu, lentų pasirinkimo spektras labai platus: nuo pripučiamų (viduje esantis aukštas slėgis neleidžia jai susmegti) iki tuščiavidurių medinių. Viena populiariausių rungčių irklenčių sporte – plaukimas pavėjui. Taip plaukiant išvystomas didelis greitis, taigi reikia ne tik būti gerai pasirengusiam fiziškai, bet ir mokėti „skaityti“ vandenį: nusimanyti apie skirtingų rūšių bangas ir sroves, kad pasiektum kuo didesnį pagreitį.

Norintiesiems užsiimti irklenčių sportu p. Augaitis pataria palaikyti gerus santykius su jų prekybos ar nuomos vietose dirbančiais žmonėmis – juk ten lankosi tik besidomintys irklentėmis, taigi tai lengviausias būdas susirasti bendraminčių.

Susidomėjimas šiuo sportu, sako p. Augaitis, išties milžiniškas. Yra žmonių, kurie nuoširdžiai stengiasi, kad irklenčių sportas taptų olimpine sporto šaka. Tikimasi, kad tai atsitiks 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 2

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
12 metų LEGO dirbanti D. Staneikaitė-Naldal – apie karjerą, inovacijas ir buriamą legomanų armiją Premium 3

Man visada atrodo šiek tiek magiškai, kai vizitinėje kortelėje perskaitau, kad žmogus kompanijoje yra...

Laisvalaikis
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
Kokius tiltus architektai siūlo Vilniui 6

Paskelbusi pėsčiųjų tilto per Nerį prie „Litexpo“ architektūrinės idėjos konkursą, Vilniaus miesto...

Laisvalaikis
2019.02.14
Placido Domingo Kaune koncertuos su Violeta Urmana

Jau kuris laikas tarp melomanų sklandžiusias kalbas apie tai, kad vasario 16-ąją Kaune koncertuosiantis...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 14

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Cirque du Soleil“ krepšelyje – dar vienas pirkinys už milijonus

Kanados gigantas „Cirque du Soleil Entertainment Group“ paskelbė įsigijęs „The Works Entertainment“...

Laisvalaikis
2019.02.13
Aukcione nepavyko parduoti A. Hitlerio paveikslų

Vokietijos aukcionų namams „Weidler“ nepavyko parduoti penkių paveikslų, kuriuos, kaip teigiama, nutapė nacių...

Laisvalaikis
2019.02.12
Vasario 16-ąją Birmingame – M. K. Čiurlionis virtualioje erdvėje

Lietuvos nepriklausomybės 101-ųjų metinių proga Birmingamo (Didžioji Britanija) koncertų salėje „Symphony...

Laisvalaikis
2019.02.12
20-etė Vilniaus knygų mugė kvies į 500 renginių

Vasario 21–24 d. vyks Tarptautinė Vilniaus knygų mugė (VKM). Savo bičiulius šiemet ji kviečia į pasimatymą...

Laisvalaikis
2019.02.12
Ant Užgavėnėms skirtos monetos liepsnoja Morė 1

Lietuvos bankas išleidžia trečiąją tradicinėms lietuvių šventėms įamžinti skirtą monetų seriją, šįkart jos...

Laisvalaikis
2019.02.12
Nevalstybinėms kultūros įstaigoms paskirstyta 200.000 Eur

Šešiolikos nevalstybinių teatrų ir koncertinių įstaigų veiklai 2019 metams paskirstyta 200.000 eurų, tiek...

Laisvalaikis
2019.02.12
VŽ bando: „Toyota RAV4“ transformacija Premium 13

Pristačiusi penktos kartos RAV4, japonų gamintoja „Toyota“ verčia naują puslapį ir tikisi neužleisti lyderio...

Laisvalaikis
2019.02.11
„Barbie“ pardavimai perkopė 1 mlrd. USD

JAV žaislų gamintoja „Mattel“ paskelbė 2018 m. IV-ojo ketvirčio rezultatus ir nustebino kur kas prastesnių...

Laisvalaikis
2019.02.11
Kultūros ministro komandoje – nauja viceministrė

Pirmadienį darbą pradėjo ministro Mindaugo Kvietkausko paskirta kultūros viceministrė Regina Jaskelevičienė,...

Laisvalaikis
2019.02.11
Didysis „Grammy“ laurų vainikas – kantri muzikos atlikėjai

Pagrindinį šių metų „Grammy“ apdovanojimą – statulėlę už geriausią metų albumą – pelnė JAV kantri muzikos...

Laisvalaikis
2019.02.11
BAFTA išsirinko kino favoritus

Sekmadienio vakarą Londone įvyko 72-ieji Didžiosios Britanijos kino industrijos apdovanojimai BAFTA, kuriuose...

Laisvalaikis
2019.02.11
Motyvacija fiziniam aktyvumui: naujausios sporto tendencijos Premium

Ar šiandien jau supypsėjo jūsų telefonas, pranešdamas, kad per ilgai sėdite prie kompiuterio? O gal dėl to...

Laisvalaikis
2019.02.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau