Irklentė – kam hobis, kam pragyvenimo šaltinis

Publikuota: 2015-07-24
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
svg svg
Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis. Metthew Abbotto nuotr.
 

Nors irklenčių sporto šaka (angl. Stand Up Paddling, SUP) Lietuvoje dar embriono stadijos, visgi pamatyti plaukiantį irklentininką – tai ne paparčio žiedą rasti. Šio vaikščiojimui ant vandens prilyginamo užsiėmimo entuziastai ima ne tik steigti įrangos pardavimo įmones, bet ir užsiima aktyvia sporto integracija šalyje.

Pirmosios oficialios irklenčių varžybos pasaulyje įvyko 2007 m. Regis, visai nauja sporto šaka, tačiau jos pradininkais kartais juokais pavadinami net tie, kurie plaukiodavo, susirentę plaustą ir prigriebę vien irklą. Tokiu atveju pirmąja Lietuvos irklentininke galime vadinti Vaivą Mainelytę iš „Velnio nuotakos“, 9-ąją filmo minutę valtyje stačiomis besiiriančią vienu irklu.

Iš esmės tokia technika ir taikoma irklenčių sporte. Tereikia lentos, irklo ir vandens telkinio – visai nesvarbu, jūra tai ar vandenynas, upė, o gal ežeras. Igno Kazlausko, tinklalapio sup-board.lt įkūrėjo, teigimu, irklentės yra bene demokratiškiausia sporto šaka, tinkanti skirtingų pomėgių ir galimybių auditorijai.

Pasak p. Kazlausko, vos prieš ketverius metus Ginto Lapėno, VšĮ „Vėjas galvoje“ įkūrėjo, iniciatyva Lietuvoje pasirodęs sportas čia neabejotinai užsiliks. Tokia tendencija ryški visame pasaulyje.

Verslininkai suinteresuoti

Populiarinti irklenčių sportą šalyje ėmėsi ir verslininkai, laiku supratę, kad ištroškusiems vandens pramogų naujoji alternatyva patiks. Laisvūno Cibo, vandens sporto šakų inventoriaus prekyba užsiimančios IĮ „L. Cibo įmonė“ vadovo, teigimu, Europoje irklentės tarp vandens sporto inventoriaus lyderiauja pagal pardavimo apimtį ir net lenkia burlentes.

„Lietuviai – labai atsargūs, naujomis sporto šakomis ima domėtis tuomet, kai atplaukia masinė banga, tačiau jau keletą metų irklentės ir pas mus yra akivaizdžiai madingas reiškinys“, – kalba jis.

Anot p. Cibo, irklenčių sporte kainos priklauso nuo kiekvieno individualių poreikių. Vieni nori įsigyti aukštos kokybės lentų varžyboms, kitiems pakanka kuklesnių variantų. Kol kas rinkoje dar neatsirado naudotų produktų, kai taip nutiks, naudotos lentos kaina turėtų būti nuo 200 Eur. Naujos, pasak p. Lapėno, kainuoja 800–5.000 Eur.

Irklenčių pardavimu ir nuoma užsiimantis p. Kazlauskas pabrėžia, kad ne mažiau svarbi jo veikla – šio sporto integravimas į žmonių laisvalaikį. Verslininkas pasakoja, kad Vilniuje rengti grupiniai plaukimai irklentėmis Nerimi sudomino daugybę žmonių ir ši sporto šaka ėmė sparčiai populiarėti. Anot jo, labiausiai irklentės traukia jaunus žmones, tačiau ant jų drąsiai stoja ir vyresni ir jiems puikiai sekasi. Užtenka penkiolikos minučių, kad pasijustum stovįs ant lentos stabiliai.

Pavojus, pasak p. Cibo, priklauso nuo kiekvieno atskirai, – nemokantiems plaukti rizika visada bus didesnė nei tiems, kuriems net „žiaunos kalasi“.

Apie rimtesnes varžybas ar įvertintus šios srities Lietuvos sportininkus kalbėti dar per anksti, tačiau tokių užuomazgų jau yra, o iniciatyvos veikti entuziastams netrūksta. Bandyta rengti parodomąsias ir mėgėjų rungtynes, viliamasi, kad jos pritrauks daugiau besidominčių.

Rudenį, pasak p. Kazlausko, planuojama rengti aukštesnio lygio varžybas aplink Nemuno salą Kaune, tačiau kol kas vyksta derybos.

Bendruomenėse lengviau

Europinio lygio čempionatų organizavimu užsiimti ketinantis verslininkas Artūras Nersesianas neseniai įsteigė Irklenčių sporto asociaciją. Jo teigimu, jau yra nemažai bendraminčių, entuziastingai nusiteikusių plėtoti šią sporto šaką, o įsteigta asociacija kai kurias procedūras labai palengvina. Sykiu ir Lietuvos triatlono federacijos viceprezidento pareigas einantis verslininkas teigia, esą organizuoti irklenčių varžybas mieste nebus sunku, – neprireiks derėtis su policija dėl gatvių užtvėrimo, kaip tenka bėgimo ar dviračių maratonų rengėjams. Pakaks susitarti su aplinkosaugininkais ir miesto valdžia. Be to, ši iniciatyva atsieis gerokai pigiau.

Didžiausiu šalies irklenčių sporto entuziastu save drąsiai vadinantis asociacijos pirmininkas aktyviai plaukioja kelerius metus, pats ant irklentės lipa net žiemą ir yra baigęs instruktorių kursus. Rugpjūtį p. Nersesianas ketina dalyvauti čempionate Vokietijoje.

„Tai mano hobis, o ne pragyvenimo šaltinis. Uždirbu pinigus savo versle ir palieku juos irklenčių sportui“, – šypsosi pašnekovas.

Garsioji tautietė

Viena ryškiausių figūrų irklenčių sporte entuziastai vadina lietuvių kilmės kanadietę Liną Augaitis, kuri 2014 m. pasaulio čempionate iškovojo pirmą vietą. Sportininkė pasakoja, kad labiausiai šis sportas išpopuliarėjęs JAV, Australijoje ir Havajuose, kur ji pati praleidžia daugiausia laiko ir atstovauja havajiečių irklenčių bendrovei „Sic Maui“.

Kasmet tarptautinės organizacijos rengia čempionatus, į kuriuos susirenka stipriausi pasaulio sportininkai.

Ponia Augaitis VŽ „Sa­vaitgaliui“ pasakoja irklentėmis susidomėjusi prieš penkerius metus – ėmė aktyviai plaukioti ir galiausiai vieną po kito segtis medalius. Dabar, pasak jos, irklenčių sportas yra daug įvairesnis, nes žmonės randa išradingiausių būdų, kaip naudotis inventoriumi: vieni ant lentų gulėdami deginasi, kiti ant jų užsiima joga, o kai kuriems malonumą teikia žvejyba.

„Irklentė leidžia tapti profesionaliu atletu ir keliauti po visą pasaulį. Aš taip ir darau“, – šypsosi p. Lina.

Pasak sportininkės, irklenčių sportas dabar yra ne tik jos hobis, bet ir pajamų šaltinis. Rungtyniaudama įvairiose pasaulio šalyse ji laimi piniginių prizų, rengia programas vaikams ir suaugusiesiems, padeda sportininkams varžybose. Jos teigimu, materialiai turtingam tapti šioje srityje sunku, tačiau yra ir didesnis atlygis – tai ypatinga gyvenimo patirtis ir galimybė padėti žmonėms būti sportiškiems.

Yra, kur stiebtis

Anot p. Nersesiano, ši sporto šaka sportininkams patraukli ir dėl nedidelio mokesčio – už dalyvavimą varžybose tenka sumokėti maždaug 80 Eur, užtat prizų fondas prasideda nuo 10.000 Eur.

„Lietuvai dabar labai svarbus laikas – profesionalaus sporto radimosi pradžia. Kas nors turi išmokti puikiai plaukioti ir mokyti kitus. Inventoriaus parduotuvės galėtų prisidėti prie bendruomenių kūrimo. Rengti mėgėjų varžybas taip pat svarbu, nes taip į sportą įtraukiami rungtyniauti linkę žmonės“, – vardija p. Augaitis. Pašnekovė pabrėžia, kad didžiuojasi dėl lietuviškų šaknų: visi keturi sportininkės seneliai karo metais iš Lietuvos persikėlė už Atlanto.

Anot jos, norint tapti profesionalu, būtina išsirinkti tinkamą lentą ir stilių, kuriuo plaukdamas jautiesi geriausiai.

Pono Kazlausko teigimu, lentų pasirinkimo spektras labai platus: nuo pripučiamų (viduje esantis aukštas slėgis neleidžia jai susmegti) iki tuščiavidurių medinių. Viena populiariausių rungčių irklenčių sporte – plaukimas pavėjui. Taip plaukiant išvystomas didelis greitis, taigi reikia ne tik būti gerai pasirengusiam fiziškai, bet ir mokėti „skaityti“ vandenį: nusimanyti apie skirtingų rūšių bangas ir sroves, kad pasiektum kuo didesnį pagreitį.

Norintiesiems užsiimti irklenčių sportu p. Augaitis pataria palaikyti gerus santykius su jų prekybos ar nuomos vietose dirbančiais žmonėmis – juk ten lankosi tik besidomintys irklentėmis, taigi tai lengviausias būdas susirasti bendraminčių.

Susidomėjimas šiuo sportu, sako p. Augaitis, išties milžiniškas. Yra žmonių, kurie nuoširdžiai stengiasi, kad irklenčių sportas taptų olimpine sporto šaka. Tikimasi, kad tai atsitiks 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Istorijos mėgėjas aptiko bronzos amžiaus lobį

Britas istorijos mėgėjas Mariuszas Stepienas metalo detektoriumi aptiko bronzos amžiaus lobį. „The Guardian“...

Laisvalaikis
2020.08.10
Peršalimas treniruoja imuninę sistemą atsilaikyti prieš COVID-19 Premium 3

Imuninės sistemos atmintis gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės COVID-19 serga lengviau. Anot...

Laisvalaikis
2020.08.10
Kauno soboro restauracija kainuos per 2 mln. Eur

Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios, senu papratimu vadinamos soboru, kapitalinei restauracijai...

Laisvalaikis
2020.08.10
Sveikatai kenkia ir mikrobai, ir vadovai

Moksliniai tyrimai rodo, kad biuruose dirbančiųjų sveikatą labiausiai žaloja klaviatūra, biuro kėdės,...

Laisvalaikis
2020.08.09
Grožis – bet kokia kaina Premium

Posakis „ko tik dėl grožio nepadarysi“, pasirodo, turi labai gilias šaknis: visais civilizacijos tarpsniais...

Laisvalaikis
2020.08.09
Per karantiną italai prisiminė vyno langelius

Nuo viduramžių Toskanos kilmingieji per nedidukus langelius savo rūmų sienose pardavinėdavo vyną žemesniųjų...

Laisvalaikis
2020.08.09
Laikrodžių muziejuje – įstabi porceliano istorija

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Laikrodžių muziejuje (Liepų g. 12, Klaipėda) veikia paroda...

Laisvalaikis
2020.08.08
Rudenį vėl bus galima kopti į Everestą

Pasaulio valstybėms įsivedus karantinus, visi muziejai ir lankytinos vietos buvo uždaryti, tarp jų – ir...

Laisvalaikis
2020.08.08
Madingieji glotnučiai: kiek juose naudos sveikatai Premium 1

Vaisiai ir daržovės yra naudingi sveikatai. Lygiai taip manoma ir apie glotnučius – trintų vaisių ir (arba)...

Laisvalaikis
2020.08.08
G. Orwello „Gyvulių ūkį“ į skaitomiausių sąrašą kilstelėjo Seimo pirmininkas

Asociacija LATGA tradiciškai vasariškai paskelbė 2019-aisiais Lietuvos bibliotekose populiariausių autorių ir...

Laisvalaikis
2020.08.07
LNOBT direktoriui diagnozuotas koronavirusas, teatras stabdo darbą 1

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) direktoriui Jonui Sakalauskui diagnozuotas...

Laisvalaikis
2020.08.07
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalį renginių bus daug, visokio žanro ir visoje Lietuvoje. VŽ atkreipia dėmesį į keletą jų.

Laisvalaikis
2020.08.07
Verslui – karo patikrintos patirtys Premium

„Tik turint iniciatyvius karius, galima išlaikyti manevringumą, tempą, agresiją ir nugalėti priešininką“, –...

Laisvalaikis
2020.08.07
Ar kolektyvinis imunitetas apsaugos nuo COVID-19 Premium 10

Pasak mokslininkų, pandemijos gali baigtis dviem būdais: visus ligos atvejus pavyksta atsekti ir izoliuoti,...

Laisvalaikis
2020.08.06
Rastas prezidento A. Stulginskio lageryje rašytas dienoraštis 7

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) darbuotojai rado Lietuvos prezidento...

Laisvalaikis
2020.08.06
Viešbutis „Artagonist“ įtrauktas į „TripAdvisor“ geriausiųjų sąrašą

Vilniaus senamiestyje veikiantis viešbutis „Artagonist“ pateko tarp 10% geriausių ir lankytojų mėgstamiausių...

Laisvalaikis
2020.08.06
Suvožtinių festivalio rengėjai: „bulka ir kotletu“ žmonių neprisiviliosi Premium 1

Rugpjūčio 6 d. Vilniuje rengiamas 6-asis gurmė burgerių festivalis „Vilnius Burger Fest“. Miestiečių...

Laisvalaikis
2020.08.05
D. Kalinauskaitė apie S. Kondrotą: iš jo mokėmės pasaulio be ribų

Saulius Tomas Kondrotas (g. 1953) – vienas ryškiausių lietuvių prozininkų, atnešęs į lietuvių literatūrą...

Laisvalaikis
2020.08.05
Pandemija darbo dieną prailgino beveik valanda  Premium 1

Amerikiečių mokslininkai, įvertinę 3,1 mln. darbuotojų elgesį karantino metu visame pasaulyje, suskaičiavo,...

Laisvalaikis
2020.08.04
„Vilniaus festivaliai“ skelbia rudens koncertus

Galėtum pagalvoti, kad „koronos“ akivaizdoje VšĮ „Vilniaus festivaliai“ žaidžia su ugnimi vieną po kito...

Laisvalaikis
2020.08.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus