Vandens pramogų rinkoje lyderiauja vandenlentės

Publikuota: 2015-07-17
Ant vandenlentės – Jonas Kriščiūnas, vienas stipriausių šalies vandenlentininkų. 
BoardSports nuotr.
Ant vandenlentės – Jonas Kriščiūnas, vienas stipriausių šalies vandenlentininkų. BoardSports nuotr.
 

Vandenlenčių (angl. wake­boarding) sporto šaka, pretenduojanti tap­ti olimpine, Lietuvoje tapo menkai alternatyvų tetu­rinčia vandens pramoga. „Prieinama ir nereikalauja išankstinio pasirengimo“, – taip šią maždaug prieš 5 metus šalyje pasirodžiusią vandens sporto šaką api­būdina Jonas Kriščiūnas, vienas stipriausių šalies vandenlentininkų.

Pradedant nuo pradžių, vandenlenčių sporto esmė – čiuožimas vandens paviršiumi lenta, tempiant kateriui arba traukiant kabeliui. Amerikoje prieš gerą dešimtmetį paplitęs pirmasis būdas šią sporto šaką atitempė ir iki Europos. Vokiečiams ėmus gaminti apie 10 m virš vandens iškeltas kabelių konstrukcijas, sportas tapo prieinamas daugeliui. Tokia vandenlenčių sporto įrangos evoliucija verslininkams suteikė gerokai daugiau galimybių plėtrai ir išvadavo nuo gąsdinančiai brangių specialių katerių pirkimo ar nuomos.

Lietuvoje – nauji vėjai

Lietuvoje šiuo metu veikia keliolika vandenlenčių parkų. Pirmieji bandymai supažindinti vartotojus su nauja pramoga buvo sėkmingi. 2011 m. prie Vilnojos ežero įsikūrė dabartinis „SPLASH“ vandenlenčių parkas, prie Salotės ežero – UAB „Wakerepublic“ parkas.

Lietuvių „meilė iš pirmo žvilgsnio“ šiam sportui lėmė tai, kad vienas po kito visuose regionuose ėmė kurtis parkai, vis tobulėdami ir vienas kitą stengdamiesi pralenkti ne tik lankytojų skaičiumi ar generuojamomis pajamomis, bet ir technikos tobulumu bei, tiesiogine prasme, – vieta po saule.

„Idėja kurti vandenlenčių parką ramybės nedavė nuo 2007-ųjų. Iš pradžių – jėgos aitvarų sportas, vėliau – žiemos pramogų sistemos Vilniuje, prie Baltojo tilto, o štai galiausiai – „Wakerepublic“ vandenlenčių parkas“, – verslo evoliuciją brėžia Antanas Sysas, šio parko steigėjas.

Anot jo, susidomėjimas šia sporto šaka auga ir vietos rinkoje verslininkams dar pakanka. Prieš keletą metų savo pirmąjį vandenlenčių parką dėl prastos vietos uždaręs p. Sysas jau kuriasi prie viešbučio „Vilnius Grand Resort“ Vilniaus rajone, tai bus tris sistemas turintis vandenlenčių parkas. Pašnekovo teigimu, tokio Lietuvoje iki šiol nebuvo.

Anot Jono Kriščiūno, įmonių UAB „BoardSports“ ir UAB „Wake Systems“ bendraturčio, vandenlenčių sporto profesionalo, pernykštis plaukimo sezonas buvo gerokai ramesnis nei šis, – tuomet buvo atidaryti parkai Vilniuje ir Panevėžyje, o šiemet jau juntamas proveržis. Šio sporto sezono trukmė ypač priklauso nuo orų.

„Tie keli vandenlenčių parkai privertė žmones pamėgti šį sportą, o verslininkai, patys jį išmėginę, suprato, kad čia yra vietos investicijoms“, – teigia sportininkas.

Vieni iš tokių – UAB „Auksinis savaitgalis“ steigėjai, vos prieš savaitę atidarę vandenlenčių parką „FLIP point“ pačiame Molėtų centre. Jame veikia pirmoji Lietuvoje vokiška „System 2.0“ kabelių sistema. Rokas Voldemaras, vienas iš įmonės bendraturčių, pabrėžia, kad sėkmę lemia ne vien ji. „Svarbu sukurti rimtą infrastruktūrą ir patrauklią klientui atmosferą“, – įsitikinęs jis. Molėtų vandenlenčių parkas įkurtas ES lėšomis sutvarkytoje miesto teritorijoje, turi savo kavinę, o klientams siūlo ir kitų vandens pramogų: vandens dviračius ir vadinamąsias SUP lentas, kurios Lietuvoje ėmė populiarėti šį sezoną ir, spėjama, sukels bangų vandens pramogų sektoriuje.

Kryžiaus keliais

Ne viskas auksas, kas auksu žiba. Įveikti biurokratijos aparatą, bandant gauti leidimus įrengti vandenlenčių parką, pavyksta ne visiems.

„Už krantą atsakinga konkrečios vietos savivaldybė. Už tai, kas virš vandens ir vandenyje, – Nacionalinė žemės tarnyba. Už tai, kas miške, – Vyriausybė. Į kiekvieną gabaliuką, kurį nuomojiesi, reikia atsargiai įsisprausti, kad niekam nekliūtų“, – kalba p. Voldemaras. Jo, kaip bendraturčio, įmonė pati inicijavo konkursą Molėtų savivaldybėje dėl žemės nuomos ir jį laimėjo, būdama vienintelė kandidatė. Pasak pašnekovo, akivaizdu, jog savivaldybė suinteresuota, kad mieste būtų investuojama kuo daugiau privačių lėšų. Verslininkas pasakoja apie planuojamą veiklos plėtrą: pasitelkus europinę paramą ketinama nutiesti dar vieną kabelį ir toje pačioje teritorijoje įrengti laipynių parką.

Kitokios patirties šiuo klausimu sukaupęs p. Kriščiūnas teigia dalyvavęs ne viename projekte, kuris galiausiai žlugo, nes nepavyko gauti visų reikiamų dokumentų, būtinų parkui steigti. Pasak jo, dabar Lietuvoje vyksta, kad ir menkai juntama, bet kova. Visi bando užsiimti kuo geresnę vietą ir ten investuoti. „Mažesniuose miesteliuose ir net Vilniuje dar tikrai trūksta parkų“, – teigia jis.

Nuo pardavimų – prie gamybos

Pasak rinkos dalyvių, įrengti vandenlenčių parką – sukurti sistemas, išsinuomoti įrangą ir žemę – reikia daug investicijų, jos atsiperka per trejus metus. Didėjančią konkurenciją jie vertina teigiamai, bent jau kol kas. Kitokia nuomonė vyrauja tarp tų, kuriems pramogos pardavimų pasirodė per mažai ir jie ėmėsi gamybos.

Pasak p. Syso, perpratęs kabelio sistemų kūrimą, jis, kaip įmonių „Wakerepublic“ ir Estijoje registruotos „Snow and Wake Solutions“ bendraturtis, gali jas gaminti. Abi įmonės per kelerius metus įrengė apie 80 kabelio sistemų ir apie 50 vandenlenčių parkų. Daugiausia jų – Europoje ir Kanadoje.

Nuo vaikystės įvairiu vandens sportu užsiimantis p. Kriščiūnas kartu su komanda „BoardSports“ ėmė aktyviai populiarinti vandenlentes Lietuvoje, vos tik joms čia pasirodžius. Aplankęs kone visus geriausiai vertinamus pasaulio vandenlenčių parkus, susipažinęs su garsiausiais sportininkais, p. Kriščiūnas dabar save vadina vienu kompetentingiausių šios srities atstovų. Jo veikla apima viską – nuo vandens sporto aistruolių aprangos stiliaus kūrimo iki sistemų inžinerijos.

Kalbant apie inžineriją, p. Kriščiūnas su savo komanda atstovauja didžiausiai pasaulyje kabelių gamintojai „Sesitec“.

Anot jo, turima patirtis leidžia ir patiems kurti sistemas, ir pritaikyti inžinerinius sprendimus pagal užsakovų poreikius. Pono Kriščiūno teigimu, Lietuvos vandenlenčių sporto rinka pasirengusi pokyčiams, todėl gamintojai jau varžosi, kurie pirmi įdiegs vieną ar kitą naujovę, o tada savaime susiduriama su teisiniais vargais.

Potencialo netrūksta

Pagrindinė kova dabar vyksta dėl to, kas pirmas Lietuvoje įdiegs kabelio sistemą, sudarančią ratą. Vienu metu ja čiuožti gali aštuoni žmonės.

Dabar Lietuvoje įrengtos tik dviejų bokštų kabelių sistemos, kiek daugiau nei prieš 20 m. jas išrado vokietis Christianas von Lerchenfeldas. Vėliau pasipylė tūkstančiai jo išradimo kopijų, šios sistemos stovi daugelyje vandenlenčių parkų ir kai kuriais atvejais pranoksta patį originalą.

Pasak Karolio Pipiro, Svencelėje dirbančio aitvaravimo ir vandenlenčių sporto trenerio bei entuziasto, ypač įmantrias konstrukcijas statyti Lietuvoje yra gerokai rizikinga, nes sezonas labai trumpas. Kita vertus, priduria įvairiose pasaulio šalyse besitreniruojantis p. Pipiras, Lietuva pasaulyje neatrodo liūdnai, – turime stiprių sportininkų, ir tobulėti yra kur. Kaimynus latvius, anot p. Kriščiūno, jau pasivijome, nors vandenlenčių sportas ten pasirodė anksčiau.

„Lietuva turi daug potencialo šioje srityje. Plaukioti vandenlentėmis – tai kaip eiti į sporto klubą. Gali susiplanuoti valandas, užsiregistruoti ir ateiti. Tai nepriklauso nei nuo vėjo, nei yra neįperkama“, – tęsia jis. Sportininko teigimu, dabar plaukioti vandenlentėmis yra madinga, tačiau jis pabrėžia, kad ta mada greičiausiai laikysis tol, kol bus entuziastų, organizuojančių čempionatus, įvairias varžybas, o vandenlenčių sporto ateitis priklausys nuo dabartinių lyderių indėlio ir noro veikti toliau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Naujų knygų lentynos turinį trumpai apibūdinčiau taip: dienoraščiai. Tačiau neturėtų jų kratytis tie, kurie...

Laisvalaikis
2019.02.18
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu 5

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
2019.02.17
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 7

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
2019.02.17
Kavos ūkiuose gyvenimas – ne kaip reklamose: išmoktos pamokos 1

Anksti rytą ūkininkas priklaupia prie kavos krūmo ir šypsodamasis skina prisirpusią tamsiai raudoną uogą, o...

Laisvalaikis
2019.02.17
Filmo premjera: ką mums liudija „Purpurinis rūkas“ 4

Kino teatruose pradėtas rodyti naujas Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“, pirmiausiai skirtas žiniai...

Laisvalaikis
2019.02.16
Karaliaus Mindaugo taurė dosni žaidėjams ir žiūrovams 1

Šį savaitgalį keturi stipriausi šalies krepšinio klubai Vilniaus „Siemens“ arenoje stos į kovą dėl Karaliaus...

Laisvalaikis
2019.02.16
Politologas Antanas Kulakauskas: vienybės nebuvo nei tada, nei dabar 8

Kalendoriaus langelyje – vėl Vasario 16-oji. Apie tai, kur buvome ir kur esame, sulaukę 101-ųjų moderniosios...

Laisvalaikis
2019.02.16
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 3

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
12 metų LEGO dirbanti D. Staneikaitė-Naldal – apie karjerą, inovacijas ir buriamą legomanų armiją Premium 3

Man visada atrodo šiek tiek magiškai, kai vizitinėje kortelėje perskaitau, kad žmogus kompanijoje yra...

Laisvalaikis
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
Kokius tiltus architektai siūlo Vilniui 6

Paskelbusi pėsčiųjų tilto per Nerį prie „Litexpo“ architektūrinės idėjos konkursą, Vilniaus miesto...

Laisvalaikis
2019.02.14
Placido Domingo Kaune koncertuos su Violeta Urmana

Jau kuris laikas tarp melomanų sklandžiusias kalbas apie tai, kad vasario 16-ąją Kaune koncertuosiantis...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 15

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Cirque du Soleil“ krepšelyje – dar vienas pirkinys už milijonus

Kanados gigantas „Cirque du Soleil Entertainment Group“ paskelbė įsigijęs „The Works Entertainment“...

Laisvalaikis
2019.02.13
Aukcione nepavyko parduoti A. Hitlerio paveikslų

Vokietijos aukcionų namams „Weidler“ nepavyko parduoti penkių paveikslų, kuriuos, kaip teigiama, nutapė nacių...

Laisvalaikis
2019.02.12
Vasario 16-ąją Birmingame – M. K. Čiurlionis virtualioje erdvėje

Lietuvos nepriklausomybės 101-ųjų metinių proga Birmingamo (Didžioji Britanija) koncertų salėje „Symphony...

Laisvalaikis
2019.02.12
20-etė Vilniaus knygų mugė kvies į 500 renginių

Vasario 21–24 d. vyks Tarptautinė Vilniaus knygų mugė (VKM). Savo bičiulius šiemet ji kviečia į pasimatymą...

Laisvalaikis
2019.02.12
Ant Užgavėnėms skirtos monetos liepsnoja Morė 1

Lietuvos bankas išleidžia trečiąją tradicinėms lietuvių šventėms įamžinti skirtą monetų seriją, šįkart jos...

Laisvalaikis
2019.02.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau