Nauja investicija padidins elektronikos gaminių perdirbimo pajėgumus ir efektyvumą

  Reklama publikuota: 2020-12-04
  Darius Valeika, UAB „EMP recycling“ generalinis direktorius.
  svg svg
  Darius Valeika, UAB „EMP recycling“ generalinis direktorius.

  Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų perdirbimo sektoriuje – dideli pokyčiai. Viena jo lyderių „EMP recycling“ lapkritį paleido didžiulių investicijų pareikalavusią išskirtinę Pabaltijyje šaldytuvų perdirbimo liniją. Pasak bendrovės vadovo Dariaus Valeikos, tokį įmonės žingsnį paskatino nuolat tobulėjančios technologijos ir griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai. Tikima, kad tris milijonus eurų kainavusi investicija padidins verslo pajėgumus bei užtikrins aukštą EEĮ perdirbimo efektyvumą.

  Jungtinių Tautų universiteto kartu su partneriais atlikto Pasaulinio EEĮ atliekų monitoringo duomenimis, 2019 m. pasauliečiai išmetė rekordinį – 53,6 mln. t – kiekį elektros ir elektroninės įrangos atliekų – 21 proc. daugiau nei prieš penkerius metus. Ataskaitoje taip pat prognozuojama, kad elektronikos gaminių atliekos iki 2030 m. pasaulyje sudarys net 74 mln. t. Rodikliai įspėja, kad šios atliekos tampa sparčiausiai pasaulyje augančiu buitinių atliekų srautu, kurį daugiausia skatina didesnis elektros ir elektroninės įrangos vartojimas, trumpas prietaisų gyvavimo ciklas ir sąlyginai mažai galimybių juos remontuoti.

  Remiantis ataskaita, daugiausiai EEĮ atliekų susidarė Azijoje (apie 24,9 mln. t), Amerikoje (13,1 mln. t) ir Europoje (12 mln. t). Šias atliekas 2019 m. daugiausia sudarė smulki (17,4 Mt), stambi (13,1 Mt) ir temperatūros keitimo (apimant šaldytuvus) įranga (10,8 Mt).

  Europa – trečioji pagal didžiausią elektronikos atliekų srautą generuojančių žemynų, taigi ne veltui Europos Sąjungos šalyse įsigaliojo Europos Komisijos direktyva dėl EEĮ atliekų tvarkymo, gerinant (efektyvinant) atskirą elektronikos gaminių atliekų surinkimą ir sutvarkymą. Bendrijos šalys įsipareigojusios sukurti EEĮ atliekų surinkimo sistemas bei kasmet didinti perdirbtų ir pakartotiniam naudojimui skirtų elektronikos atliekų kiekį.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Šiuo metu pagrindinis „EMP recycling“ tikslas – EEĮ atliekų tvarkymo standarto įsidiegimas. Jam įmonė ėmė ruoštis dar 2017 m., standarto diegimo procedūros pradėtos 2019 m. ir tęsiamos iki šiol. Norint toliau vykdyti atliekų tvarkymo veiklą, nuo 2021 m. šis standartas Lietuvoje bus privalomas.

  D. Valeika, įmonės generalinis direktorius, dalinasi, kad investicijos į naują šaldytuvų perdirbimo liniją – vienas iš standarto diegimo etapų. Jo teigimu, atnaujinta įranga įmonėje ženkliai padidins ne tik šaldytuvų, bet ir kitų EEĮ prietaisų perdirbimo pajėgumus bei užtikrins aukštą perdirbimo efektyvumą, kas itin svarbu siekiant procesą sertifikuoti.

  „Naujos linijos aptarnavimui ir priežiūrai pakanka vos 9 darbuotojų, o jos našumas siekia iki 60 šaldytuvų per valandą, – kalba vadovas. – Perdirbimo įranga įmonei reikalinga ne tik šaldytuvų perdirbimui, bet ir kitos įvairios elektros ir elektroninės įrangos sutvarkymui. Po pastarųjų perdirbimo gautos žaliavos nukreipiamos kitais transportavimo konvejeriais nei žaliavos po šaldytuvų perdirbimo ir automatiškai išrūšiuojamos į juodą bei spalvotą metalą ir plastiką. Pažymėtina, kad visoje Europoje yra tik keletas įmonių, kurios užsiima visų elektronikos gaminių atliekų perdirbimu.“

  Dalį bendrovės investicijos finansavo „Swedbank“, naujosios šaldytuvų perdirbimo linijos įrengimui įmonei išdavęs 1,645 mln. eurų paskolą.

  „Elektronikos atliekos ir jų perdirbimas tampa ypač svarbia aplinkosaugos tema, todėl džiaugiamės galėdami prisidėti prie šio svarbaus projekto įgyvendinimo, – sako Mindaugas Steikūnas, „Swedbank“ Verslo klientų departamento direktorius. – Investicijų į tvarius sprendimus poreikis nuolat auga, todėl ir toliau didelį dėmesį skirsime žaliosios transformacijos ir tvarių sprendimų finansavimui.“

  Užtikrins gautų žaliavų saugumą

  Bendrovės investicijas į šaldytuvų perdirbimo liniją, anot D. Valeikos, paskatino ne tik aplinkosauginis faktorius, bet ir vis modernėjančios technologijos, leidžiančios pasiekti didesnį perdirbimo našumą ir efektyvumą.

  „EEĮ atliekų tvarkymo standartas reikalauja, kad surinktame kompresoriaus tepale esantis dujų likutis neviršytų 0,2 proc. Atnaujinta perdirbimo linija daug efektyviau surenka dujas iš šaldytuvų ar kondicionierių kompresorių jas atskirdama nuo tepalo ir kondensuodama į skystį, kuris patalpinamas specialiose, sandariose cisternose, – dėsto pašnekovas. – Kadangi pavojingos dujos yra ne tik kompresoriuje, bet ir šaldytuvo sienelėse bei duryse, prietaiso žaliavų atskyrimo metu sandari perdirbimo linija nuolat surenka ir išsiskiriančias dujas. Tuo pačiu šildomi ir visi žaliavų transportavimo konvejeriai, kad šios išskirtų pavojingų dujų likučius, kuriuos toliau surenka ir į skystį paverčia dujų kondensavimo įrenginys.“

  Šio perdirbimo proceso pabaigoje, pasakoja D. Valeika, lieka tik švarios, antriniam panaudojimui tinkamos žaliavos. Perdirbus šaldytuvus gaunamos tokios medžiagos kaip stiklas (iš šaldytuvų lentynėlių), juodo metalo granulės (iš šaldytuvų sienelių), aliuminio granulės (iš šaldymo kamerų), vario granulės (iš šaldymo sistemų), plastiko granulės (iš šaldytuvų vidinių sienelių) ir poliuretanas (iš šaldytuvų termoizoliacinio sluoksnio). Iš kai kurių šaldytuvų dar gaunamas ir nerūdijantis plienas bei cinko granulės, o perdirbus šaldytuvo kompresorių – juodasis metalas ir varis.

  „EMP recycling“ jau turi įsidiegusi EEĮ atliekų surinkimo ir logistikos standartą, taip pat atlikti visų EEĮ atliekų kategorijų, išskyrus temperatūros keitimo įrangos, atliekų tvarkymo bandomieji testai. Šiuo metu įmonėje atliekamas EEĮ kategorijų generalinis auditas, kuriuo bus sertifikuotas šių atliekų tvarkymo procesas. Dar šių metų gruodį įmonė planuoja pradėti temperatūros keitimo įrangos (apimant šaldytuvus) atliekų tvarkymo standarto diegimo procedūras.

  Svarbus švietimas

  Minėtame EEĮ atliekų monitoringe taip pat pažymima, kad tinkamas elektronikos gaminių atliekų tvarkymas aktualus ne tik siekiant palaikyti švarią aplinką, bet gali padėti sušvelninti ir visuotinį klimato atšilimą. Apskaičiuota, kad 2019 m. iš išmestų šaldytuvų ir oro kondicionierių į atmosferą pateko 98 Mt anglies dioksido ekvivalentų, kurie sudarė maždaug 0,3 proc. viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.

  Tvarkyti nebenaudojamus elektronikos prietaisus, pasak ataskaitos sudarytojų, būtina ir dėl to, kad pastarieji – pavojingi žmogaus sveikatai. Elektronikos įranga turi toksiškų medžiagų, tarp kurių – gyvsidabris, nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir pažeisti smegenis.

  D. Valeika sutinka, kad keičiantis technologijoms, keičiasi ir pati elektronika bei jos gaminių tarnavimo laikotarpis. Žmonių gyvenime atsiranda vis daugiau daiktų, kuriami nauji prietaisai, palengvinantys buities rūpesčius ar siūlantys kitokį laisvalaikio praleidimo būdą, o tai skatina vis daugiau pirkti ir vartoti. Taigi svarbu šviesti visuomenę, o geriausia tai pradėti jau nuo mokyklinio amžiaus, taip užsitikrinant, kad jaunoji karta užaugs su teisingu požiūriu į elektros ir elektroninės įrangos vartojimą bei jų atliekų rūšiavimą.

  Prie švietimo šiuo klausimu ir tvarumo prisideda ir „EMP recycling“ – pirmiausia, kviečia savo darbuotojus dalyvauti aplinkosauginėse akcijose, kuria įvairų viešą turinį apie atsakingą EEĮ atliekų tvarkymą ir šviečia visuomenę antrinio įrangos panaudojimo tema kartu su „Parduodunaudota.lt“ projektu. Dalį savo pelno bendrovė skiria įvairioms ne pelno siekiančioms organizacijoms, dalyvauja ir remia tokius aplinkosauginius projektus kaip „Už švarią Lietuvą“, „World Cleanup Day“ ir kt. Taip pat biure mažina popierinę dokumentaciją, atsisako vienkartinių daiktų bei vykdo „Mainytuvių“ projektą, skatinantį darbuotojus dalintis nebenaudojamais daiktais.

  Tarp lyderių

  1999 m. įkurta inovatyvi antrinių žaliavų supirkimo, surinkimo, perdirbimo ir prekybos įmonė „EMP recycling“ didžiausia Baltijos šalyse EEĮ perdirbimo bendrove tapo dar 2007 m. investavus į pirmąją šaldytuvų perdirbimo gamyklą. Atliekų supirkimą „EMP recycling“ vykdo 8 supirktuvėse, esančiose didžiuosiuose miestuose bei plėtoja EEĮ atliekų surinkimo iš namų ūkių sistemą – per metus atlieka daugiau nei 15 tūkst. užsakytų išvežimų.

  „Per daugiau nei 20 veiklos metų įsigijome, pasigaminome ir įdiegėme įvairių gamybinių įrenginių, skirtų atskirti ir perdirbti kuo įvairesnes elektros ir elektroninės įrangos atliekas ir iš jų išgauti kiek įmanoma daugiau skirtingų produktų. Per metus perdirbame apie 20 tūkst. t EEĮ atliekų, spalvotųjų ir juodųjų metalų, automobilių sudedamųjų dalių ir katalizatorių laužo“, – teigia įmonės vadovas D. Valeika.

  Praėjusiais metais bendrovė pradėjo teikti naują paslaugą – Vilniuje įkurtos dvi mobilios elektronikos gaminių, buitinės technikos ir metalų supirktuvės, atliekas iš gyventojų ir įmonių superkančios tiesiog automobilyje. Šiandien tai vis dar naujovė atliekų supirkimo sektoriuje.

  2019 m. „EMP recycling“ apyvarta siekė 52 mln. eurų, pelnas – 1,8 mln. eurų. Ir 2018 m. verslui buvo sėkmingi – įmonė jau antrą kartą patenka į „Verslo žinių“ skelbiamą „Lietuvos verslo lyderių 500“ reitingą, kurį sudaro didžiosios Lietuvoje veikiančios bendrovės, išreitinguotos pagal jų pajamų bei pelno (40 proc.), socialinės vertės – atlyginimų ir matomumo (30 proc.), efektyvumo (20 proc.) ir augimo (10 proc.) rodiklius. „EMP recycling“ – trečia iš septynių šiame sąraše išrikiuotų vandens tiekimu, nuotekų valymu, atliekų tvarkymu ir regeneravimu užsiimančių įmonių Lietuvoje.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Pramonė“
  „Baltpool“ atstovas: biokuro kainą kitą sezoną gali lemti situacija medienos pramonėje

  Vaidotas Jonutis, Energijos išteklių biržos operatorės „Baltpool“ prekybos vadovas, prognozuoja, jog kitą...

  Pramonė
  17:16
  D. Kreivys: paleisdama antrąjį Astravo reaktorių, Baltarusija išjungė dujines elektrines 1

  Praėjusią savaitę į Baltarusijos energetikos tinklą įjungtas Astravo atominės elektrinės (AE) antrasis...

  Energetika
  16:12
  R. Pocius: kompensacijas už elektrą nuo liepos siūloma naikinti, už dujas – pratęsti 6

  Valstybės kompensacijas už elektrą buitiniams vartotojams nuo liepos siūloma panaikinti, tuo metu už dujas –...

  „Kietaviškių gausai“ SEB skolina 10 mln. Eur

  SEB bankas daržoves auginančiai Elektrėnų įmonei „Kietaviškių gausa“ penkeriems metams skolina 10 mln. Eur...

  Pramonė
  12:34
  Iš Rusijos bėgantys prekybininkai nestabdo „ROL Lithuania“: uždirbo daugiau kaip 3 mln. Eur pelno Premium 1

  Reguliuojamo aukščio stalus ir prekybinę įrangą Šiauliuose gaminanti UAB „ROL Lithuania“ 2022 m. dirbo...

  Pramonė
  11:49
  „Microsoft“ mano, kad energetikos ateitis jau čia pat Premium 2

  „Microsoft“ sutarė jau 2028 m. pirkti termobranduoliniame reaktoriuje pagamintą elektrą iš startuolio „Helion...

  Inovacijos
  11:04
  Čekai siekia anglies pramonę pakeisti ličio

  Čekija turi unikalią galimybę išgaudama litį prisidėti prie šalies ir visos Europos energetinio saugumo, sako...

  Energetika
  09:56
  Gniaužtai automobilių pramonei: taip jokie investuotojai neateis 15

  Pakelkit rankas, jeigu jūsų gamykloje lankėsi kolegijų ar universitetų dėstytojai. Kiek jų per metus prašėsi...

  Nuomonės
  05:50
  Akcininkės problemos pakirto „Hugaas construction“, įmonė bankrutuoja Premium

  Norvegų įmonių grupė „Hugaasgruppen“, susidūrusi su finansinėmis problemomis, paskui save nusitempė Gargždų...

  Pramonė
  05:45
  Užsitęsiančių iškastinio kuro laidotuvių kaina pernai perkopė trilijoną USD Premium

  Atėjo tas metas, kai bent kuriam laikui pinigų srautų vėjai atsisuko ne į programinės įrangos kūrėjų pusę.

  Energetika
  2023.05.16
  ES siūlo įsigyti daugiau nei 13,4 mlrd. kubų dujų

  Europos Sąjungai (ES) praėjusią savaitę paskelbus pirmąjį bendro dujų pirkimo konkursą, 25 tarptautinės dujų...

  Pramonė
  2023.05.16
  Raudonasis kryžius įspėja – užsilikę sprogmenys gali turėti pasekmių ir Ukrainos žemės ūkio derliui

  Ukrainoje užsilikusios nesprogusios bombos, sviediniai ir minos ne tik kelia grėsmę žmonių gyvybėms, bet ir į...

  Verslo aplinka
  2023.05.16
  „Orlen Lietuvos“ turto vertė sumažėjo – praėjusiais metais nuostoliai siekė 183 mln. Eur 13

  Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“...

  Finansai
  2023.05.16
  Afrikos šalys siųs taikos misiją į Ukrainą ir Rusiją – teigia nukentėjusios nuo karo

  Šešių Afrikos lyderių grupė planuoja kuo greičiau vykti į Rusiją ir Ukrainą, kad padėtų užbaigti karą,...

  Verslo aplinka
  2023.05.16
  Dar vienas skydas, nuo sankcijų saugantis „Rosatom“ – vokiškasis „Nukem“ Premium

  Senosios Europos atominės elektrinės daugelyje šalių jau pasiekė didžiausią galimą „ridą“ ir artimiausiu metu...

  Energetika
  2023.05.16
  TEA: Rusijos naftos eksportas balandį – didžiausias nuo karo pradžios 2

  Rusijos naftos eksportas balandį išaugo iki aukščiausio lygio nuo jos invazijos į Ukrainą ir, nepaisant...

  Energetika
  2023.05.16
  Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 15

  Trečiadienį „Verslo žinių“ konferencijoje „Komandų lyderiai. Kuriame vertę kartu“ apdovanoti TOP 5 darbdaviai...

  Vadyba
  2023.05.16
  „Litgrid“: įjungtas Astravo AE antrasis reaktorius Lietuvos sistemai įtakos neturi

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ sako, jog į Baltarusijos energetikos tinklą...

  Energetika
  2023.05.16
  Seimas linkęs leisti LEZ kurtis ginkluotės gamintojams

  Seime skinasi kelią siūlymas leisti šalies ir užsienio gynybos pramonės įmonėms kurti technologijas bei...

  Verslo aplinka
  2023.05.16
  Naujasis ES sankcijų paketas apkarpys kai kurių Lietuvos įmonių eksportą Premium

  Naujasis ES sankcijų paketas Rusijai, kuriame daugiausia dėmesio žadama skirti ribojimams, susijusiems su...

  Pramonė
  2023.05.16

  Verslo žinių pasiūlymai