Nauja investicija padidins elektronikos gaminių perdirbimo pajėgumus ir efektyvumą

Reklama publikuota: 2020-12-04
Darius Valeika, UAB „EMP recycling“ generalinis direktorius.
svg svg
Darius Valeika, UAB „EMP recycling“ generalinis direktorius.

Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų perdirbimo sektoriuje – dideli pokyčiai. Viena jo lyderių „EMP recycling“ lapkritį paleido didžiulių investicijų pareikalavusią išskirtinę Pabaltijyje šaldytuvų perdirbimo liniją. Pasak bendrovės vadovo Dariaus Valeikos, tokį įmonės žingsnį paskatino nuolat tobulėjančios technologijos ir griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai. Tikima, kad tris milijonus eurų kainavusi investicija padidins verslo pajėgumus bei užtikrins aukštą EEĮ perdirbimo efektyvumą.

Jungtinių Tautų universiteto kartu su partneriais atlikto Pasaulinio EEĮ atliekų monitoringo duomenimis, 2019 m. pasauliečiai išmetė rekordinį – 53,6 mln. t – kiekį elektros ir elektroninės įrangos atliekų – 21 proc. daugiau nei prieš penkerius metus. Ataskaitoje taip pat prognozuojama, kad elektronikos gaminių atliekos iki 2030 m. pasaulyje sudarys net 74 mln. t. Rodikliai įspėja, kad šios atliekos tampa sparčiausiai pasaulyje augančiu buitinių atliekų srautu, kurį daugiausia skatina didesnis elektros ir elektroninės įrangos vartojimas, trumpas prietaisų gyvavimo ciklas ir sąlyginai mažai galimybių juos remontuoti.

Remiantis ataskaita, daugiausiai EEĮ atliekų susidarė Azijoje (apie 24,9 mln. t), Amerikoje (13,1 mln. t) ir Europoje (12 mln. t). Šias atliekas 2019 m. daugiausia sudarė smulki (17,4 Mt), stambi (13,1 Mt) ir temperatūros keitimo (apimant šaldytuvus) įranga (10,8 Mt).

Europa – trečioji pagal didžiausią elektronikos atliekų srautą generuojančių žemynų, taigi ne veltui Europos Sąjungos šalyse įsigaliojo Europos Komisijos direktyva dėl EEĮ atliekų tvarkymo, gerinant (efektyvinant) atskirą elektronikos gaminių atliekų surinkimą ir sutvarkymą. Bendrijos šalys įsipareigojusios sukurti EEĮ atliekų surinkimo sistemas bei kasmet didinti perdirbtų ir pakartotiniam naudojimui skirtų elektronikos atliekų kiekį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šiuo metu pagrindinis „EMP recycling“ tikslas – EEĮ atliekų tvarkymo standarto įsidiegimas. Jam įmonė ėmė ruoštis dar 2017 m., standarto diegimo procedūros pradėtos 2019 m. ir tęsiamos iki šiol. Norint toliau vykdyti atliekų tvarkymo veiklą, nuo 2021 m. šis standartas Lietuvoje bus privalomas.

D. Valeika, įmonės generalinis direktorius, dalinasi, kad investicijos į naują šaldytuvų perdirbimo liniją – vienas iš standarto diegimo etapų. Jo teigimu, atnaujinta įranga įmonėje ženkliai padidins ne tik šaldytuvų, bet ir kitų EEĮ prietaisų perdirbimo pajėgumus bei užtikrins aukštą perdirbimo efektyvumą, kas itin svarbu siekiant procesą sertifikuoti.

„Naujos linijos aptarnavimui ir priežiūrai pakanka vos 9 darbuotojų, o jos našumas siekia iki 60 šaldytuvų per valandą, – kalba vadovas. – Perdirbimo įranga įmonei reikalinga ne tik šaldytuvų perdirbimui, bet ir kitos įvairios elektros ir elektroninės įrangos sutvarkymui. Po pastarųjų perdirbimo gautos žaliavos nukreipiamos kitais transportavimo konvejeriais nei žaliavos po šaldytuvų perdirbimo ir automatiškai išrūšiuojamos į juodą bei spalvotą metalą ir plastiką. Pažymėtina, kad visoje Europoje yra tik keletas įmonių, kurios užsiima visų elektronikos gaminių atliekų perdirbimu.“

Dalį bendrovės investicijos finansavo „Swedbank“, naujosios šaldytuvų perdirbimo linijos įrengimui įmonei išdavęs 1,645 mln. eurų paskolą.

„Elektronikos atliekos ir jų perdirbimas tampa ypač svarbia aplinkosaugos tema, todėl džiaugiamės galėdami prisidėti prie šio svarbaus projekto įgyvendinimo, – sako Mindaugas Steikūnas, „Swedbank“ Verslo klientų departamento direktorius. – Investicijų į tvarius sprendimus poreikis nuolat auga, todėl ir toliau didelį dėmesį skirsime žaliosios transformacijos ir tvarių sprendimų finansavimui.“

Užtikrins gautų žaliavų saugumą

Bendrovės investicijas į šaldytuvų perdirbimo liniją, anot D. Valeikos, paskatino ne tik aplinkosauginis faktorius, bet ir vis modernėjančios technologijos, leidžiančios pasiekti didesnį perdirbimo našumą ir efektyvumą.

„EEĮ atliekų tvarkymo standartas reikalauja, kad surinktame kompresoriaus tepale esantis dujų likutis neviršytų 0,2 proc. Atnaujinta perdirbimo linija daug efektyviau surenka dujas iš šaldytuvų ar kondicionierių kompresorių jas atskirdama nuo tepalo ir kondensuodama į skystį, kuris patalpinamas specialiose, sandariose cisternose, – dėsto pašnekovas. – Kadangi pavojingos dujos yra ne tik kompresoriuje, bet ir šaldytuvo sienelėse bei duryse, prietaiso žaliavų atskyrimo metu sandari perdirbimo linija nuolat surenka ir išsiskiriančias dujas. Tuo pačiu šildomi ir visi žaliavų transportavimo konvejeriai, kad šios išskirtų pavojingų dujų likučius, kuriuos toliau surenka ir į skystį paverčia dujų kondensavimo įrenginys.“

Šio perdirbimo proceso pabaigoje, pasakoja D. Valeika, lieka tik švarios, antriniam panaudojimui tinkamos žaliavos. Perdirbus šaldytuvus gaunamos tokios medžiagos kaip stiklas (iš šaldytuvų lentynėlių), juodo metalo granulės (iš šaldytuvų sienelių), aliuminio granulės (iš šaldymo kamerų), vario granulės (iš šaldymo sistemų), plastiko granulės (iš šaldytuvų vidinių sienelių) ir poliuretanas (iš šaldytuvų termoizoliacinio sluoksnio). Iš kai kurių šaldytuvų dar gaunamas ir nerūdijantis plienas bei cinko granulės, o perdirbus šaldytuvo kompresorių – juodasis metalas ir varis.

„EMP recycling“ jau turi įsidiegusi EEĮ atliekų surinkimo ir logistikos standartą, taip pat atlikti visų EEĮ atliekų kategorijų, išskyrus temperatūros keitimo įrangos, atliekų tvarkymo bandomieji testai. Šiuo metu įmonėje atliekamas EEĮ kategorijų generalinis auditas, kuriuo bus sertifikuotas šių atliekų tvarkymo procesas. Dar šių metų gruodį įmonė planuoja pradėti temperatūros keitimo įrangos (apimant šaldytuvus) atliekų tvarkymo standarto diegimo procedūras.

Svarbus švietimas

Minėtame EEĮ atliekų monitoringe taip pat pažymima, kad tinkamas elektronikos gaminių atliekų tvarkymas aktualus ne tik siekiant palaikyti švarią aplinką, bet gali padėti sušvelninti ir visuotinį klimato atšilimą. Apskaičiuota, kad 2019 m. iš išmestų šaldytuvų ir oro kondicionierių į atmosferą pateko 98 Mt anglies dioksido ekvivalentų, kurie sudarė maždaug 0,3 proc. viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.

Tvarkyti nebenaudojamus elektronikos prietaisus, pasak ataskaitos sudarytojų, būtina ir dėl to, kad pastarieji – pavojingi žmogaus sveikatai. Elektronikos įranga turi toksiškų medžiagų, tarp kurių – gyvsidabris, nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir pažeisti smegenis.

D. Valeika sutinka, kad keičiantis technologijoms, keičiasi ir pati elektronika bei jos gaminių tarnavimo laikotarpis. Žmonių gyvenime atsiranda vis daugiau daiktų, kuriami nauji prietaisai, palengvinantys buities rūpesčius ar siūlantys kitokį laisvalaikio praleidimo būdą, o tai skatina vis daugiau pirkti ir vartoti. Taigi svarbu šviesti visuomenę, o geriausia tai pradėti jau nuo mokyklinio amžiaus, taip užsitikrinant, kad jaunoji karta užaugs su teisingu požiūriu į elektros ir elektroninės įrangos vartojimą bei jų atliekų rūšiavimą.

Prie švietimo šiuo klausimu ir tvarumo prisideda ir „EMP recycling“ – pirmiausia, kviečia savo darbuotojus dalyvauti aplinkosauginėse akcijose, kuria įvairų viešą turinį apie atsakingą EEĮ atliekų tvarkymą ir šviečia visuomenę antrinio įrangos panaudojimo tema kartu su „Parduodunaudota.lt“ projektu. Dalį savo pelno bendrovė skiria įvairioms ne pelno siekiančioms organizacijoms, dalyvauja ir remia tokius aplinkosauginius projektus kaip „Už švarią Lietuvą“, „World Cleanup Day“ ir kt. Taip pat biure mažina popierinę dokumentaciją, atsisako vienkartinių daiktų bei vykdo „Mainytuvių“ projektą, skatinantį darbuotojus dalintis nebenaudojamais daiktais.

Tarp lyderių

1999 m. įkurta inovatyvi antrinių žaliavų supirkimo, surinkimo, perdirbimo ir prekybos įmonė „EMP recycling“ didžiausia Baltijos šalyse EEĮ perdirbimo bendrove tapo dar 2007 m. investavus į pirmąją šaldytuvų perdirbimo gamyklą. Atliekų supirkimą „EMP recycling“ vykdo 8 supirktuvėse, esančiose didžiuosiuose miestuose bei plėtoja EEĮ atliekų surinkimo iš namų ūkių sistemą – per metus atlieka daugiau nei 15 tūkst. užsakytų išvežimų.

„Per daugiau nei 20 veiklos metų įsigijome, pasigaminome ir įdiegėme įvairių gamybinių įrenginių, skirtų atskirti ir perdirbti kuo įvairesnes elektros ir elektroninės įrangos atliekas ir iš jų išgauti kiek įmanoma daugiau skirtingų produktų. Per metus perdirbame apie 20 tūkst. t EEĮ atliekų, spalvotųjų ir juodųjų metalų, automobilių sudedamųjų dalių ir katalizatorių laužo“, – teigia įmonės vadovas D. Valeika.

Praėjusiais metais bendrovė pradėjo teikti naują paslaugą – Vilniuje įkurtos dvi mobilios elektronikos gaminių, buitinės technikos ir metalų supirktuvės, atliekas iš gyventojų ir įmonių superkančios tiesiog automobilyje. Šiandien tai vis dar naujovė atliekų supirkimo sektoriuje.

2019 m. „EMP recycling“ apyvarta siekė 52 mln. eurų, pelnas – 1,8 mln. eurų. Ir 2018 m. verslui buvo sėkmingi – įmonė jau antrą kartą patenka į „Verslo žinių“ skelbiamą „Lietuvos verslo lyderių 500“ reitingą, kurį sudaro didžiosios Lietuvoje veikiančios bendrovės, išreitinguotos pagal jų pajamų bei pelno (40 proc.), socialinės vertės – atlyginimų ir matomumo (30 proc.), efektyvumo (20 proc.) ir augimo (10 proc.) rodiklius. „EMP recycling“ – trečia iš septynių šiame sąraše išrikiuotų vandens tiekimu, nuotekų valymu, atliekų tvarkymu ir regeneravimu užsiimančių įmonių Lietuvoje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
M. Keizeris paskirtas naujuoju „Epso-G“ vadovu

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ valdyba naujuoju vadovu paskyrė Mindaugą Keizerį, kuris...

Vadyba
14:23
Norvegijos BEWI perka Lietuvos termoizoliacinių medžiagų gamintoją „BalPol“

Viena didžiausių pasaulyje pakavimo ir izoliacijos sprendimų kompanija BEWI perka 100% Lietuvos bendrovės...

Pramonė
13:50
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

„Akmenės cemento“ 27,5 mln. Eur nuostoliai patirti dėl įsigytų ATL

Per 2021 m. cemento gamintoja AB „Akmenės cementas“ uždirbo 87,5 mln. EUR pajamų, metus baigė su 27,5 mln.

Pramonė
12:45
V. Bumelio įmonės šuolis: dviem trečdaliais išaugę pardavimai ir grynasis pelnas Premium

Biotechnologinės farmacijos centras „Biotechpharma“, užsiimantis mokslinių tyrimų ir taikomosios plėtros...

Pramonė
11:56
Rygos biurų pastate „Verde“ kursis „Enefit“

Investicijų bendrovės „Capitalica Asset Management“ fondas pranešė pasirašęs nuomos sutartį su Estijos...

JAV pirmąkart aplenkė Rusiją pagal dujų tiekimo Europai apimtis 2

Jungtinės Valstijos praėjusį mėnesį pirmą kartą istorijoje Europai tiekė daugiau dujų nei Rusija, paskelbė...

Pramonė
11:00
Kontrolinį „Glassbee“ akcijų paketą įsigijo „Magnus Investments“

Alytuje veikianti aliuminio bei plastiko langų, durų, fasadų projektavimu, gamyba ir montavimu užsiimanti...

Pramonė
10:45
„Thermo Fisher“ projektuoja dar vieną gamybos pastatą 1

Medicinos ir mokslo įrangą gaminanti įmonė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ planuoja plėstis ir statyti...

Pramonė
10:08
Didėja elektros ir gamtinių dujų kainos gyventojams

Nuo liepos 1-osios buitiniams vartotojams didėja elektros bei gamtinių dujų kainos. Siekdama sumažinti jų...

Pramonė
08:18
Apeiti sankcijas: į gudrias schemas įpainiotos ir Baltijos šalys Premium

Išradingumui, siekiant apeiti Rusijai taikomas sankcijas, nėra ribų. Ir tai daro ne tik pačios Rusijos, bet...

Pramonė
05:45
Renovuojantiems šilumos punktus valstybė kompensuos iki 80% kaštų

Valstybė nuo šiol kompensuos nebe 30%, o iki 80% šilumos punktų bei šildymo ir karšto vandens sistemų...

Pramonė
2022.06.30
„Lifosa“: patvirtinta pardavimo sandorių už 19 mln. Eur, dar 6 mln. Eur vertės sandoriai vertinami

AB „Lifosa“, kuri dėl sankcijų taikymo sustabdė savo veiklą balandžio pradžioje, atnaujinti gamybą planuoja...

Pramonė
2022.06.30
„Gazprom“ žlugdo ilgametį savo partnerį „Uniper“ 2

Vokietijos energetikos milžinė „Uniper“ svarsto galimybes prašyti Vyriausybės pagalbos, Rusijos „Gazprom“...

Rinkos
2022.06.30
Teismas spręs, ar priimti „Inter RAO Lietuva“ skundą dėl sankcijų

Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ kontroliuojama grupė „Inter RAO Lietuva“ skundžia teismui Finansinių...

Pramonė
2022.06.30
„Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ naujasis vadovas – R. Čepaitis

Nuo liepos 1 d. naujuoju „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ vadovu paskirtas Robertas Čepaitis, pastaruoju...

Vadyba
2022.06.30
„Samsung“ pirmoji pasaulyje pradeda masinę pažangių 3 nm lustų gamybą

„Samsung Electronics“ tapo pirmąja lustų gamintoja pasaulyje, pradėjusia masinę pažangių 3 nanometrų...

Inovacijos
2022.06.30
Užsienio investicijų fronte ryškėja Vokietijos lyderystė, vejamės Estiją

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje 2022 m. kovo 31 d. sudarė 27 mlrd. Eur ir,...

Finansai
2022.06.30
„Elektrum Lietuvos“ valdymo struktūros pokyčiai: atsiranda trijų narių valdyba

Latvijos grupei „Latvenergo“ priklausanti viena didžiausių Lietuvoje privačių energetikos bendrovių „Elektrum...

Vadyba
2022.06.30
„Equite“ vietoje „Pieno žvaigždžių“ sandėlių Vilniuje mato gyvenamuosius namus

Verslininko Viliaus Kavaliausko investicijų bendrovė „Equite“, užbaigusi vienos didžiausių pieno perdirbimo...

Statyba ir NT
2022.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku