Nauja investicija padidins elektronikos gaminių perdirbimo pajėgumus ir efektyvumą

Elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų perdirbimo sektoriuje dideli pokyčiai. Viena jo lyderių EMP recycling lapkritį paleido didžiulių investicijų pareikalavusią išskirtinę Pabaltijyje šaldytuvų perdirbimo liniją. Pasak bendrovės vadovo Dariaus Valeikos, tokį įmonės žingsnį paskatino nuolat tobulėjančios technologijos ir griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai. Tikima, kad tris milijonus eurų kainavusi investicija padidins verslo pajėgumus bei užtikrins aukštą EEĮ perdirbimo efektyvumą.
Jungtinių Tautų universiteto kartu su partneriais atlikto Pasaulinio EEĮ atliekų monitoringo duomenimis, 2019 m. pasauliečiai išmetė rekordinį 53,6 mln. t kiekį elektros ir elektroninės įrangos atliekų 21 proc. daugiau nei prieš penkerius metus. Ataskaitoje taip pat prognozuojama, kad elektronikos gaminių atliekos iki 2030 m. pasaulyje sudarys net 74 mln. t. Rodikliai įspėja, kad šios atliekos tampa sparčiausiai pasaulyje augančiu buitinių atliekų srautu, kurį daugiausia skatina didesnis elektros ir elektroninės įrangos vartojimas, trumpas prietaisų gyvavimo ciklas ir sąlyginai mažai galimybių juos remontuoti.
Remiantis ataskaita, daugiausiai EEĮ atliekų susidarė Azijoje (apie 24,9 mln. t), Amerikoje (13,1 mln. t) ir Europoje (12 mln. t). Šias atliekas 2019 m. daugiausia sudarė smulki (17,4 Mt), stambi (13,1 Mt) ir temperatūros keitimo (apimant šaldytuvus) įranga (10,8 Mt).
Europa trečioji pagal didžiausią elektronikos atliekų srautą generuojančių žemynų, taigi ne veltui Europos Sąjungos šalyse įsigaliojo Europos Komisijos direktyva dėl EEĮ atliekų tvarkymo, gerinant (efektyvinant) atskirą elektronikos gaminių atliekų surinkimą ir sutvarkymą. Bendrijos šalys įsipareigojusios sukurti EEĮ atliekų surinkimo sistemas bei kasmet didinti perdirbtų ir pakartotiniam naudojimui skirtų elektronikos atliekų kiekį.
Šiuo metu pagrindinis EMP recycling tikslas EEĮ atliekų tvarkymo standarto įsidiegimas. Jam įmonė ėmė ruoštis dar 2017 m., standarto diegimo procedūros pradėtos 2019 m. ir tęsiamos iki šiol. Norint toliau vykdyti atliekų tvarkymo veiklą, nuo 2021 m. šis standartas Lietuvoje bus privalomas.
D. Valeika, įmonės generalinis direktorius, dalinasi, kad investicijos į naują šaldytuvų perdirbimo liniją vienas iš standarto diegimo etapų. Jo teigimu, atnaujinta įranga įmonėje ženkliai padidins ne tik šaldytuvų, bet ir kitų EEĮ prietaisų perdirbimo pajėgumus bei užtikrins aukštą perdirbimo efektyvumą, kas itin svarbu siekiant procesą sertifikuoti.
Naujos linijos aptarnavimui ir priežiūrai pakanka vos 9 darbuotojų, o jos našumas siekia iki 60 šaldytuvų per valandą, kalba vadovas. Perdirbimo įranga įmonei reikalinga ne tik šaldytuvų perdirbimui, bet ir kitos įvairios elektros ir elektroninės įrangos sutvarkymui. Po pastarųjų perdirbimo gautos žaliavos nukreipiamos kitais transportavimo konvejeriais nei žaliavos po šaldytuvų perdirbimo ir automatiškai išrūšiuojamos į juodą bei spalvotą metalą ir plastiką. Pažymėtina, kad visoje Europoje yra tik keletas įmonių, kurios užsiima visų elektronikos gaminių atliekų perdirbimu.
Dalį bendrovės investicijos finansavo Swedbank, naujosios šaldytuvų perdirbimo linijos įrengimui įmonei išdavęs 1,645 mln. eurų paskolą.
Elektronikos atliekos ir jų perdirbimas tampa ypač svarbia aplinkosaugos tema, todėl džiaugiamės galėdami prisidėti prie šio svarbaus projekto įgyvendinimo, sako Mindaugas Steikūnas, Swedbank Verslo klientų departamento direktorius. Investicijų į tvarius sprendimus poreikis nuolat auga, todėl ir toliau didelį dėmesį skirsime žaliosios transformacijos ir tvarių sprendimų finansavimui.
Užtikrins gautų žaliavų saugumą
Bendrovės investicijas į šaldytuvų perdirbimo liniją, anot D. Valeikos, paskatino ne tik aplinkosauginis faktorius, bet ir vis modernėjančios technologijos, leidžiančios pasiekti didesnį perdirbimo našumą ir efektyvumą.
EEĮ atliekų tvarkymo standartas reikalauja, kad surinktame kompresoriaus tepale esantis dujų likutis neviršytų 0,2 proc. Atnaujinta perdirbimo linija daug efektyviau surenka dujas iš šaldytuvų ar kondicionierių kompresorių jas atskirdama nuo tepalo ir kondensuodama į skystį, kuris patalpinamas specialiose, sandariose cisternose, dėsto pašnekovas. Kadangi pavojingos dujos yra ne tik kompresoriuje, bet ir šaldytuvo sienelėse bei duryse, prietaiso žaliavų atskyrimo metu sandari perdirbimo linija nuolat surenka ir išsiskiriančias dujas. Tuo pačiu šildomi ir visi žaliavų transportavimo konvejeriai, kad šios išskirtų pavojingų dujų likučius, kuriuos toliau surenka ir į skystį paverčia dujų kondensavimo įrenginys.
Šio perdirbimo proceso pabaigoje, pasakoja D. Valeika, lieka tik švarios, antriniam panaudojimui tinkamos žaliavos. Perdirbus šaldytuvus gaunamos tokios medžiagos kaip stiklas (iš šaldytuvų lentynėlių), juodo metalo granulės (iš šaldytuvų sienelių), aliuminio granulės (iš šaldymo kamerų), vario granulės (iš šaldymo sistemų), plastiko granulės (iš šaldytuvų vidinių sienelių) ir poliuretanas (iš šaldytuvų termoizoliacinio sluoksnio). Iš kai kurių šaldytuvų dar gaunamas ir nerūdijantis plienas bei cinko granulės, o perdirbus šaldytuvo kompresorių juodasis metalas ir varis.
EMP recycling jau turi įsidiegusi EEĮ atliekų surinkimo ir logistikos standartą, taip pat atlikti visų EEĮ atliekų kategorijų, išskyrus temperatūros keitimo įrangos, atliekų tvarkymo bandomieji testai. Šiuo metu įmonėje atliekamas EEĮ kategorijų generalinis auditas, kuriuo bus sertifikuotas šių atliekų tvarkymo procesas. Dar šių metų gruodį įmonė planuoja pradėti temperatūros keitimo įrangos (apimant šaldytuvus) atliekų tvarkymo standarto diegimo procedūras.
Svarbus švietimas
Minėtame EEĮ atliekų monitoringe taip pat pažymima, kad tinkamas elektronikos gaminių atliekų tvarkymas aktualus ne tik siekiant palaikyti švarią aplinką, bet gali padėti sušvelninti ir visuotinį klimato atšilimą. Apskaičiuota, kad 2019 m. iš išmestų šaldytuvų ir oro kondicionierių į atmosferą pateko 98 Mt anglies dioksido ekvivalentų, kurie sudarė maždaug 0,3 proc. viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
Tvarkyti nebenaudojamus elektronikos prietaisus, pasak ataskaitos sudarytojų, būtina ir dėl to, kad pastarieji pavojingi žmogaus sveikatai. Elektronikos įranga turi toksiškų medžiagų, tarp kurių gyvsidabris, nuodingiausias sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir pažeisti smegenis.
D. Valeika sutinka, kad keičiantis technologijoms, keičiasi ir pati elektronika bei jos gaminių tarnavimo laikotarpis. Žmonių gyvenime atsiranda vis daugiau daiktų, kuriami nauji prietaisai, palengvinantys buities rūpesčius ar siūlantys kitokį laisvalaikio praleidimo būdą, o tai skatina vis daugiau pirkti ir vartoti. Taigi svarbu šviesti visuomenę, o geriausia tai pradėti jau nuo mokyklinio amžiaus, taip užsitikrinant, kad jaunoji karta užaugs su teisingu požiūriu į elektros ir elektroninės įrangos vartojimą bei jų atliekų rūšiavimą.
Prie švietimo šiuo klausimu ir tvarumo prisideda ir EMP recycling pirmiausia, kviečia savo darbuotojus dalyvauti aplinkosauginėse akcijose, kuria įvairų viešą turinį apie atsakingą EEĮ atliekų tvarkymą ir šviečia visuomenę antrinio įrangos panaudojimo tema kartu su Parduodunaudota.lt projektu. Dalį savo pelno bendrovė skiria įvairioms ne pelno siekiančioms organizacijoms, dalyvauja ir remia tokius aplinkosauginius projektus kaip Už švarią Lietuvą, World Cleanup Day ir kt. Taip pat biure mažina popierinę dokumentaciją, atsisako vienkartinių daiktų bei vykdo Mainytuvių projektą, skatinantį darbuotojus dalintis nebenaudojamais daiktais.
Tarp lyderių
1999 m. įkurta inovatyvi antrinių žaliavų supirkimo, surinkimo, perdirbimo ir prekybos įmonė EMP recycling didžiausia Baltijos šalyse EEĮ perdirbimo bendrove tapo dar 2007 m. investavus į pirmąją šaldytuvų perdirbimo gamyklą. Atliekų supirkimą EMP recycling vykdo 8 supirktuvėse, esančiose didžiuosiuose miestuose bei plėtoja EEĮ atliekų surinkimo iš namų ūkių sistemą per metus atlieka daugiau nei 15 tūkst. užsakytų išvežimų.
Per daugiau nei 20 veiklos metų įsigijome, pasigaminome ir įdiegėme įvairių gamybinių įrenginių, skirtų atskirti ir perdirbti kuo įvairesnes elektros ir elektroninės įrangos atliekas ir iš jų išgauti kiek įmanoma daugiau skirtingų produktų. Per metus perdirbame apie 20 tūkst. t EEĮ atliekų, spalvotųjų ir juodųjų metalų, automobilių sudedamųjų dalių ir katalizatorių laužo, teigia įmonės vadovas D. Valeika.
Praėjusiais metais bendrovė pradėjo teikti naują paslaugą Vilniuje įkurtos dvi mobilios elektronikos gaminių, buitinės technikos ir metalų supirktuvės, atliekas iš gyventojų ir įmonių superkančios tiesiog automobilyje. Šiandien tai vis dar naujovė atliekų supirkimo sektoriuje.
2019 m. EMP recycling apyvarta siekė 52 mln. eurų, pelnas 1,8 mln. eurų. Ir 2018 m. verslui buvo sėkmingi įmonė jau antrą kartą patenka į Verslo žinių skelbiamą Lietuvos verslo lyderių 500 reitingą, kurį sudaro didžiosios Lietuvoje veikiančios bendrovės, išreitinguotos pagal jų pajamų bei pelno (40 proc.), socialinės vertės atlyginimų ir matomumo (30 proc.), efektyvumo (20 proc.) ir augimo (10 proc.) rodiklius. EMP recycling trečia iš septynių šiame sąraše išrikiuotų vandens tiekimu, nuotekų valymu, atliekų tvarkymu ir regeneravimu užsiimančių įmonių Lietuvoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti