Parkavimo aikštelė ne guminė: kaip įmonės motyvuoja į darbą judėti darniau?

Vilniaus įmonės, kurioms rūpi jų darbuotojų gyvenimo kokybė, patogumas kelyje namai-darbas-namai, kviečiamos sužinoti, kaip motyvuoti komandą ir kartu sumažinti transporto keliamus iššūkius sostinėje. Nauda pačioms įmonėms, kad, skatindamos judėti į darbą darniau, jos sprendžia ir parkavimo vietų, kurių neretai trūksta, problemą.
Patirtimi apie tai idėjų mugėje Verslas juda. Darni patirtis dalinsis pokyčius jau įgyvendinusių sostinės įmonių, architektų, nekilnojamo turto vystytojų atstovai, judumo ekspertai. Transliacija internete vyks gruodžio 8 d.
Viena iš aktualių sričių norint formuoti ar keisti vilniečių judumo įpročius, yra įsiklausymas į verslo įmonių poreikius. Taip pat ir bendradarbiavimas su jomis skatinant darbuotojus rinktis ne tik automobilį, bet ir alternatyvius būdus judėti į darbą. Kasdienės kelionės namai-darbas-namai yra būtent tos, kurios aktualios beveik kiekvienam, todėl tai puikus būdas pabandyti judėti kitaip, teigia Miglė Bielinytė, renginį organizuojančios įmonės Susisiekimo paslaugos komunikacijos vadovė.
Anot jos, vienas variantų galėtų būti atsisakyti kasdienių kelionių automobiliu vieną ar kelias dienas pasirenkant judėti dviračiu ar viešuoju transportu. Kitas būdas kombinuotos kelionės, kai dalį kelio žmogus važiuoja, pavyzdžiui, automobiliu, o likusią, artėdamas link miesto centro, kur įmonių koncentracija itin didelė, paeina pėsčiomis, pavažiuoja autobusu ar naudojasi dalinimosi paslaugomis dviračiu, elektriniu paspirtuku.
Taip išvengiama spūsčių, miesto centras tampa laisvesnis ir erdvesnis, o ir pats žmogus laimi, nes daugiau juda, kai kurias atvejais sutaupoma laiko ir pinigų neparkuojant automobilio centre ar jo prieigose.
Per pandemiją daugiau dviračių, paspirtukų
Pavasarį Lietuvą pasiekusi koronaviruso pandemija pakeitė judumo įpročius. Kur kas daugiau nei anksčiau vilniečių į biurus judėjo dviračiais ir paspirtukais.
Jau keletą metų Vilniaus įmonėse vykdome kasdieninių keliavimo įpročių tyrimą, o vėliau kartu su įmonių vadovais aptariame rezultatus, sprendžiame realias įmonėms kylančias judumo problemas. Naujausią apklausą atlikome po karantino, kad įvertintume pandemijos sukeltą judumo įpročių pokytį, pasakoja M. Bielinytė.
Paspirtukus, dviračius vilniečiai kur kas dažniau renkasi ne kaip pramogą, o kaip kasdienę transporto priemonę tai svarbus elgsenos ir judumo mieste pokytis, kuris susijęs ir su edukacija, eismo dalyvių pagarba vieni kitiems, naujomis taisyklėmis.
Skatina gerėjanti infrastruktūra ir darbdaviai
Apklausa apie kasdieninius keliavimo į darbą įpročius jau atlikta daugiau kaip 350-yje Vilniaus įmonių. Jos rezultatai rodo, kad 43% darbuotojų į darbą atvyksta automobiliu, o kartu keliauja vos 0,68 keleivio. Viešuoju transportu į darbą vyksta 33% darbuotojų.
Apklaustieji akcentuoja, kad siekiant skatinti rinktis alternatyvius automobiliui keliavimo būdus dviratį, elektrinį paspirtuką ar judėjimą pėsčiomis svarbi darbdavio motyvacija, sąlygos.
Dalis įmonių organizuoja darbuotojų dviračių paruošimą naujam sezonui, įrengia patogias bei saugias dviračių ir paspirtukų laikymo vietos, dušus ir persirengimo kambarius. Kūrybiškiausios įmonės net rengia žaidimus darbuotojams, kas daugiau nuvažiuos ar nueis žingsnių, tam pasitelkiamos mobiliosios programėlės, o nugalėtojai skatinami prizais.
Motyvuoja ir mieste gerėjančios sąlygos rekordiškai atnaujintas viešasis transportas, per paskutinius 4 metus mieste atnaujinta arba naujai įrengta daugiau nei 50 km dviračių takų, artimiausiu metu planuojamos dar apie 20 km jungčių, atnaujinta arba įrengta ir daugiau nei 100 km pėsčiųjų takų. Be to, visame mieste įrengta daugiau kaip 2.000 naujų dviračių stovų, prie kurių galima saugiai prirakinti dviračius.
Nemaža dalis įmonių net nesusimąsto, jog paprastai ir nebrangiai gali paskatinti savo darbuotojus keisti judumo įpročius, pavyzdžiui, kompensuodami ilgalaikius viešojo transporto bilietus jų kelionėms į darbą. Mėnesinius ar metinius viešojo transporto bilietus įmonės gali patogiai įsigyti mūsų savitarnos svetainėje, o Statyk ir važiuok paslaugą apmokėti viena sąskaita už visus jų darbuotojų apsilankymus per praėjusį mėnesį. Taip įmonės gali sumažinti brangiai kainuojančių parkavimo vietų nuomą arba sąnaudas leidimams už parkavimą centrinėje miesto dalyje, pasakoja M. Bielinytė.
Daugiau nei 30% automobiliu į darbą atvykstančių darbuotojų nurodo, jog darbdavio skatinimas paskatintų dažniau naudotis viešuoju transportu. 2019 m. apie 500 įmonių ir įstaigų įsigijo viešojo transporto bilietų savo darbuotojams.
Dalinsis judumo skatinimo idėjomis
Naujausios įmonių apklausos rezultatai ir įžvalgos bus pristatytos gruodžio 8 d. idėjų mugėje Verslas juda. Darni patirtis.
2019 m. pirmą kartą surengtas projektas sulaukė didelio įmonių susidomėjimo. Jo tikslas suburti įmones ir skatinti dalintis gerosiomis patirtimis, kaip motyvuoti darbuotojus į darbą judėti darniai. Šiemet nemokamas renginys vyks nuotoliniu būdu, jo programa ir registracija www.verslasjuda.lt tinklapyje.
Medžiaga parengta pagal Susisiekimo paslaugos užsakymą. Turinys apmokėtas.
FOTOGALERIJA : (6 nuotr.)
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti