Tiek saulės Lietuvos versle dar nebuvo: nauja paramos priemonė aktuali įmonėms

Publikuota: 2020-10-14
„SEB“ banko pastatas Vilniuje, Konstitucijos pr. 24. Saulės elementai ant stogo. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
„SEB“ banko pastatas Vilniuje, Konstitucijos pr. 24. Saulės elementai ant stogo. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Elektros energija iš atsinaujinančių elektros šaltinių – strateginė visos Europos Sąjungos energetikos kryptis. Ne išimtis ir Lietuva, kurioje daugėja įvairių paramos šiai energetikos rūšiai priemonių. Pavyzdžiui, neseniai APVA paskelbtas kvietimas teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti pirmą kartą skirtas ir juridiniams asmenims. Kvietimu numatoma skirti parama siekia 10 mln. Eur. 

Šiandien turėti saulės elektrinę ar naudoti nutolusios elektrinės energiją gali ir gyventojai, ir verslas, kuris pastaruoju metu sulaukia vis daugiau paskatinimo rinktis atsinaujinančių išteklių energiją. Ne vienerius metus veikusią Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) administruojamą priemonę, kuria buvo teikiama parama pramonės įmonėms, diegiančioms saulės elektrines, šįmet papildė nauja Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) priemonė.

Teikti paraiškas šiai paramai gali visi juridiniai asmenys visuomeninės, gamybinės paskirties pastatuose, kitos paskirties inžineriniuose statiniuose (sąvartynuose, nuotekų valyklų statiniuose), pakeičiant iškastinio kuro naudojimą. Bendra paramai skirta suma siekia 10 mln. Eur, o paramos suma vienam projektui gali siekti iki 200 000 Eur.

Dėmesio centre – terminai ir tiekėjai

„Pastebime, kad pagal atsinaujinančių išteklių naudojimą skatinančias priemones dažniausiai prašoma finansavimo būtent saulės elektrinių įrengimui. Saulės energija – viena iš prieinamiausių atsinaujinančios energijos išteklių rūšių. Saulės elektrinė tinka bet kuriai įmonei – nuosava elektrinė, jei įmonė turi nekilnojamąjį turtą su tinkamu stogu arba laisvą žemės sklypą, arba nutolusi saulės elektrinė – įmonėms, kurios stogo ar laisvo ploto neturi. Gavus paramą, tokios elektrinės atsipirkimo laikas nuo 7–10 metų trumpėja iki 5–6. Paskaičiuota, kad saulės elektrinės tarnavimo amžius siekia 25 metus. Tad  naudotis nemokama elektros energija iš savo saulės elektrinės arba už elektrą mokėti mažiau verslui yra išties reikšminga ekonominė nauda“, – komentuoja Dainora Tverijonė, sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ saulės energijos verslo klientams produkto vadovė.

nuotrauka::1 right

„Ignitis“ atstovė pažymi, kad paraiškų dėl saulės elektrinių populiarumą gali lemti ir tai, jog įprastai kreipimosi dėl paramos terminai būna per trumpi itin dideliems, strateginiams projektams paruošti. Saulės elektrinės projektą parengti paprasčiau, tačiau delsti visgi nereikėtų – paraiškos priimamos iki gruodžio pabaigos, o per šį laiką reikia atlikti nemažai darbų. Pirmiausia, anot D. Tverijonės, tvirtai apsispręsti įmonės viduje ir gauti įmonės valdymo organo pritarimą dėl saulės elektrinės diegimo. Tai neretai užtrunka, ypač, jei bendrovės savininkai yra užsienyje.

Kitas žingsnis, nusprendus, kad įmonė nori naudoti saulės energiją – gauti leidimus iš ESO ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT). Šis procesas gali trukti iki pusantro mėnesio. „Kadangi reikia trijų skirtingų leidimų, beveik visi mūsų klientai taupydami laiką patiki visą šį darbą „Ignitis“ specialistams, gerai išmanantiems visus šio proceso niuansus“, – sako ekspertė.

Kreipiantis dėl paramos reikės pateikti ir finansavimo šaltinius pagrindžiančius dokumentus bei techninį saulės elektrinės projektą arba galimybių studiją. Pastaruosius rengia saulės elektrinių tiekėjai,  vertinantys įvairius techninius aspektus: reikiamą elektrinės galią, modulių išdėstymą ant stogo ar žemės ir panašiai. Ekspertų parengtas techninis projektas garantuos geriausią elektrinės generaciją ir greičiausią investicijos atsipirkimą.

Jei prašymas skirti paramą bus patvirtintas, finansavimą gaunanti bendrovė privalės vykdyti viešuosius pirkimus. Daugumai juridinių asmenų tai nėra įprastas tiekėjo pasirinkimo būdas, tad D. Tverijonė ragina itin atidžiai formuluoti konkurso reikalavimus.

„Saulės elektrinė – ilgalaikis projektas, todėl didelę reikšmę turi kokybiška įranga ir patikimas tiekėjas. Saulės energijos rinka Lietuvoje darosi vis aktyvesnė ir šiandien tikrai yra iš ko rinktis. Patarčiau skirti laiko ir pasigilinti, kokia įranga yra pripažinta pasauliniu mastu ir kiek patirties saulės energijos srityje tikitės iš būsimo tiekėjo. Siekite, kad jūsų tiekėjas turėtų stiprius mokumo rodiklius ir nepriekaištingą reputaciją. Visa tai padės užtikrinti, kad pasistačiusi saulės elektrinę, bendrovė galės ja sklandžiai naudotis, gaus operatyvų garantinį aptarnavimą, konsultacijas, tinkamą eksploatacijos paslaugą. Juolab, kad saulės elektrinės dažniausiai yra įrengiamos ant stogų, tad netinkamai įvertinus apkrovą, kyla nelaimingų atsitikimų rizika. Tikrai verta investuoti į patikimus ir ilgaamžius dalykus, kad jaustumėtės saugiai ne vieną dešimtmetį ir žinotumėte, kad optimaliai išnaudojate visas elektrinės galimybes. Galvojant apie tokį atsakingą ir ilgalaikį projektą nereikėtų rinktis kelio „pigiai ir greitai“, –  komentuoja D. Tverijonė.

Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, net ne itin galingos, 100  kWp galios elektrinės su visomis konstrukcijomis, balastu ir kita įranga masė gali siekti 20 tonų ir daugiau. Tokią papildomą apkrovą atlaikys tikrai ne kiekvienas stogas, o juk negalima pamiršti ir galimo sniego, vėjo apkrovų. „Ne veltui mūsų specialistai kiekvieną kartą imdamiesi naujo projekto skiria ypatingą dėmesį rizikoms suvaldyti, modeliuoja įvairius galimus scenarijus ir ieško ne tik patrauklaus, bet ir saugaus sprendimo“, – pabrėžia „Ignitis“ atstovė.

Žalia šviesa žaliajai energijai

Europos Sąjunga pastaraisiais metais stiprindama dėmesį žaliosios energijos programoms akivaizdžiai demonstruoja, kad eina atsinaujinančios energetikos keliu. Saulės energetikai teks tikrai ne antraplanis vaidmuo – po penkerių metų ji turėtų tapti vienu iš dominuojančių elektros energijos šaltinių. Tokią žinią, anot Energetikos ministro Ž. Vaičiūno, didžiausiame Europos saulės energetikos forume „Solar Power Summit“ rugsėjį pasiuntė Tarptautinės energetikos agentūros vadovas Fatih Birol. Lietuva, išsikėlusi tikslą iki 2030 m. net 45 proc. elektros energijos gaminti iš atsinaujinančių išteklių, yra viena ambicingiausių ES valstybių.

Mūsų šaliai šie metai taipogi išskirtiniai dėl išaugusios paramos, skiriamos atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Tokios priemonės, į kurios finansavimą gali pretenduoti toks platus spektras verslo subjektų, iki šiol nebuvo. Investicijas į saulės energiją APVA administruojamos priemonės dėka juridiniai asmenys gali susimažinti net iki 30 proc. Tiesa, maksimalus subsidijos dydis negali viršyti 200 000 Eur. Tačiau, anot bendrovės „Ignitis“ ekspertės, tokios finansavimo lubos yra pakankamai aukštos ir aktualios nebent itin didelės galios saulės elektrines planuojančioms bendrovėms.

D. Tverijonė pabrėžia, kad nors saulės energija verslui yra racionalus sprendimas, atnešantis ekonominę vertę, vis dėlto išlaidų elektros energijai taupymas jau nebėra vienintelis motyvas, skatinantis įmones rinktis žaliąjį kursą.

„Žinoma, kiekvienas  verslas skaičiuoja atsiperkamumą ir pasveria finansinę grąžą. Tačiau pastebime, kad vis svarbesnis tampa tvarumo aspektas. Verslo sąmoningumas auga, tam įtakos turi ir reiklesni vartotojai, klientai, norintys pirkti iš socialiai atsakingų bendrovių, ir partneriai,  mieliau bendradarbiaujantys su tvarios veiklos principus propaguojančiomis įmonėmis, neretai net paprašantys tą įrodančių sertifikatų. Dauguma mūsų klientų akcentuoja, jog jiems svarbu palaikyti atsinaujinančių energijos šaltinių idėją ir patiems gaminti bei vartoti žaliąją energiją. Kad ir kokia būtų motyvacija įsirengti saulės elektrinę – sutaupyti, prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo ar ir viena, ir kita,  dabar yra pats palankiausias metas įgyvendinti savo planus“, – tikina D. Tverijonė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ar gyvensime pagal išgales

Ilgai po stalu laikytas 2021 m. valstybės biudžeto projektas vakar pagaliau išvydo dienos šviesą ir buvo...

Finansai
05:50
Ką davė keliamilijardinis monetarinis Lietuvos ekonomikos skatinimas Premium

Plačios diskusijos dėl vyriausybinės paramos paskirstymo nuo pandemijos nukentėjusiems verslams ir...

Rinkos
05:45
Seimo rinkimų antrasis turas: stiprių veidų koziris Premium

Nors Seimo rinkimų pirmasis turas ir baigėsi konservatorių pergale, šiandien ir politikai, ir politologai...

Rinkodara
05:45
Derybose dėl ateities santykių su britais aižėja ir Europos Sąjungos vienybė Premium

Suintensyvėjus deryboms dėl ateities prekybos santykių tarp Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos...

Dalyje Prancūzijos įvedama naktinė komendanto valanda, siekiant stabdyti COVID-19 plitimą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas trečiadienio vakarą paskelbė, kad Paryžiaus ir dar aštuonių...

Verslo aplinka
2020.10.14
Rusijoje plečiantis koronaviruso epidemijai įregistruota nauja COVID-19 vakcina 5

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pranešė, kad jo šalyje įregistruota antra vakcina nuo...

Verslo aplinka
2020.10.14
Vyriausybė su išlygomis pritaria prezidento siūlymui dėl viešųjų pirkimų reformos 2

Vyriausybė trečiadienį su išlygomis pritarė prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvai reformuoti viešųjų pirkimų...

Verslo aplinka
2020.10.14
Aukščiausiasis teismas sumažino buvusiai NŽT vadovei skirtą baudą 1

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) trečiadienį paskelbė sumažinęs dėl piktnaudžiavimo nuteistai buvusiai...

Verslo aplinka
2020.10.14
D. Trumpo kandidatė į JAV Aukščiausiąjį Teismą atsakė į opius senatorių klausimus

JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlyta kandidatė į Aukščiausiojo Teismo teisėjus Amy Coney Barrett...

Verslo aplinka
2020.10.14
Ekonomistai: 4 mlrd. Eur biudžeto deficitas Lietuvai per didelis  Premium 16

Vyriausybė išnaudojo Briuselio atlaisvintą fiskalinės drausmės diržą 2021 m. biudžeto išlaidoms padidinti...

Finansai
2020.10.14
Kirgizijos prezidentas krizei užbaigti pritarė naujo premjerui skyrimui

Kirgizijos prezidentas trečiadienį pritarė populisto Sadyro Žaparovo skyrimui ministru pirmininku, šiai...

Verslo aplinka
2020.10.14
Tiek saulės Lietuvos versle dar nebuvo: nauja paramos priemonė aktuali įmonėms Verslo tribūna

Elektros energija iš atsinaujinančių elektros šaltinių – strateginė visos Europos Sąjungos energetikos...

Verslo aplinka
2020.10.14
Premjeras: 13-osios pensijos idėjos neatsisakoma, bet kada ji atsiras – neaišku 3

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad vadinamosios tryliktosios pensijos idėjos nėra atsisakoma, nors...

Verslo aplinka
2020.10.14
J. Bidenas ir D. Trumpas surengė netiesioginę dvikovą svyruojančiose valstijose

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį per mitingą Pensilvanijoje pareiškė savo šalininkams kovojąs su...

Verslo aplinka
2020.10.14
ES sutarė skelbti sankcijas Rusijai dėl A. Navalno apnuodijimo 1

Europos Sąjunga trečiadienį sutarė skelbti sankcijas šešiems asmenims ir vienam subjektui dėl Rusijos...

Verslo aplinka
2020.10.14
Plintant COVID-19 Vilniui siūloma riboti laisvalaikio ir barų veiklą

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ragina Vilniuje apriboti aktyvaus laisvalaikio veiklas...

Paslaugos
2020.10.14
Vyriausybė: pareigūnų ir biudžetininkų bazinė alga turėtų augti 1 Eur

Kitąmet turėtų šiek tiek paaugti darbo užmokestis valstybės tarnautojams, pareigūnams, biudžetinių įstaigų...

Verslo aplinka
2020.10.14
Vaiko pinigai kitąmet bus didesni, nemokamai pietaus ir antrokai

Vyriausybė siūlo, kad vaiko pinigai kitąmet augtų nuo 60 iki 70 Eur. Taip pat siūloma nuo kitų metų rudens...

Verslo aplinka
2020.10.14
Vyriausybė padidino minimalią mėnesio algą 19

Kitąmet minimali mėnesio alga (MMA) didinama beveik 6% – nuo dabartinių 607 Eur iki 642 Eur. Tokį nutarimą...

Verslo aplinka
2020.10.14
Žiniasklaida: B. Johnsonas sprendimą dėl pasitraukimo iš derybų priims po ES lyderių susitikimo

Jungtinė Karalystė (JK) tęs derybas dėl prekybos susitarimo su Europos Sąjunga (ES) ir po spalio 15 d.,...

Verslo aplinka
2020.10.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus