Tiek saulės Lietuvos versle dar nebuvo: nauja paramos priemonė aktuali įmonėms

Reklama publikuota: 2020-10-14
„SEB“ banko pastatas Vilniuje, Konstitucijos pr. 24. Saulės elementai ant stogo. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
„SEB“ banko pastatas Vilniuje, Konstitucijos pr. 24. Saulės elementai ant stogo. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Elektros energija iš atsinaujinančių elektros šaltinių – strateginė visos Europos Sąjungos energetikos kryptis. Ne išimtis ir Lietuva, kurioje daugėja įvairių paramos šiai energetikos rūšiai priemonių. Pavyzdžiui, neseniai APVA paskelbtas kvietimas teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti pirmą kartą skirtas ir juridiniams asmenims. Kvietimu numatoma skirti parama siekia 10 mln. Eur. 

Šiandien turėti saulės elektrinę ar naudoti nutolusios elektrinės energiją gali ir gyventojai, ir verslas, kuris pastaruoju metu sulaukia vis daugiau paskatinimo rinktis atsinaujinančių išteklių energiją. Ne vienerius metus veikusią Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) administruojamą priemonę, kuria buvo teikiama parama pramonės įmonėms, diegiančioms saulės elektrines, šįmet papildė nauja Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) priemonė.

Teikti paraiškas šiai paramai gali visi juridiniai asmenys visuomeninės, gamybinės paskirties pastatuose, kitos paskirties inžineriniuose statiniuose (sąvartynuose, nuotekų valyklų statiniuose), pakeičiant iškastinio kuro naudojimą. Bendra paramai skirta suma siekia 10 mln. Eur, o paramos suma vienam projektui gali siekti iki 200 000 Eur.

Dėmesio centre – terminai ir tiekėjai

„Pastebime, kad pagal atsinaujinančių išteklių naudojimą skatinančias priemones dažniausiai prašoma finansavimo būtent saulės elektrinių įrengimui. Saulės energija – viena iš prieinamiausių atsinaujinančios energijos išteklių rūšių. Saulės elektrinė tinka bet kuriai įmonei – nuosava elektrinė, jei įmonė turi nekilnojamąjį turtą su tinkamu stogu arba laisvą žemės sklypą, arba nutolusi saulės elektrinė – įmonėms, kurios stogo ar laisvo ploto neturi. Gavus paramą, tokios elektrinės atsipirkimo laikas nuo 7–10 metų trumpėja iki 5–6. Paskaičiuota, kad saulės elektrinės tarnavimo amžius siekia 25 metus. Tad  naudotis nemokama elektros energija iš savo saulės elektrinės arba už elektrą mokėti mažiau verslui yra išties reikšminga ekonominė nauda“, – komentuoja Dainora Tverijonė, sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ saulės energijos verslo klientams produkto vadovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

nuotrauka::1 right

„Ignitis“ atstovė pažymi, kad paraiškų dėl saulės elektrinių populiarumą gali lemti ir tai, jog įprastai kreipimosi dėl paramos terminai būna per trumpi itin dideliems, strateginiams projektams paruošti. Saulės elektrinės projektą parengti paprasčiau, tačiau delsti visgi nereikėtų – paraiškos priimamos iki gruodžio pabaigos, o per šį laiką reikia atlikti nemažai darbų. Pirmiausia, anot D. Tverijonės, tvirtai apsispręsti įmonės viduje ir gauti įmonės valdymo organo pritarimą dėl saulės elektrinės diegimo. Tai neretai užtrunka, ypač, jei bendrovės savininkai yra užsienyje.

Kitas žingsnis, nusprendus, kad įmonė nori naudoti saulės energiją – gauti leidimus iš ESO ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT). Šis procesas gali trukti iki pusantro mėnesio. „Kadangi reikia trijų skirtingų leidimų, beveik visi mūsų klientai taupydami laiką patiki visą šį darbą „Ignitis“ specialistams, gerai išmanantiems visus šio proceso niuansus“, – sako ekspertė.

Kreipiantis dėl paramos reikės pateikti ir finansavimo šaltinius pagrindžiančius dokumentus bei techninį saulės elektrinės projektą arba galimybių studiją. Pastaruosius rengia saulės elektrinių tiekėjai,  vertinantys įvairius techninius aspektus: reikiamą elektrinės galią, modulių išdėstymą ant stogo ar žemės ir panašiai. Ekspertų parengtas techninis projektas garantuos geriausią elektrinės generaciją ir greičiausią investicijos atsipirkimą.

Jei prašymas skirti paramą bus patvirtintas, finansavimą gaunanti bendrovė privalės vykdyti viešuosius pirkimus. Daugumai juridinių asmenų tai nėra įprastas tiekėjo pasirinkimo būdas, tad D. Tverijonė ragina itin atidžiai formuluoti konkurso reikalavimus.

„Saulės elektrinė – ilgalaikis projektas, todėl didelę reikšmę turi kokybiška įranga ir patikimas tiekėjas. Saulės energijos rinka Lietuvoje darosi vis aktyvesnė ir šiandien tikrai yra iš ko rinktis. Patarčiau skirti laiko ir pasigilinti, kokia įranga yra pripažinta pasauliniu mastu ir kiek patirties saulės energijos srityje tikitės iš būsimo tiekėjo. Siekite, kad jūsų tiekėjas turėtų stiprius mokumo rodiklius ir nepriekaištingą reputaciją. Visa tai padės užtikrinti, kad pasistačiusi saulės elektrinę, bendrovė galės ja sklandžiai naudotis, gaus operatyvų garantinį aptarnavimą, konsultacijas, tinkamą eksploatacijos paslaugą. Juolab, kad saulės elektrinės dažniausiai yra įrengiamos ant stogų, tad netinkamai įvertinus apkrovą, kyla nelaimingų atsitikimų rizika. Tikrai verta investuoti į patikimus ir ilgaamžius dalykus, kad jaustumėtės saugiai ne vieną dešimtmetį ir žinotumėte, kad optimaliai išnaudojate visas elektrinės galimybes. Galvojant apie tokį atsakingą ir ilgalaikį projektą nereikėtų rinktis kelio „pigiai ir greitai“, –  komentuoja D. Tverijonė.

Skaičiuojama, kad, pavyzdžiui, net ne itin galingos, 100  kWp galios elektrinės su visomis konstrukcijomis, balastu ir kita įranga masė gali siekti 20 tonų ir daugiau. Tokią papildomą apkrovą atlaikys tikrai ne kiekvienas stogas, o juk negalima pamiršti ir galimo sniego, vėjo apkrovų. „Ne veltui mūsų specialistai kiekvieną kartą imdamiesi naujo projekto skiria ypatingą dėmesį rizikoms suvaldyti, modeliuoja įvairius galimus scenarijus ir ieško ne tik patrauklaus, bet ir saugaus sprendimo“, – pabrėžia „Ignitis“ atstovė.

Žalia šviesa žaliajai energijai

Europos Sąjunga pastaraisiais metais stiprindama dėmesį žaliosios energijos programoms akivaizdžiai demonstruoja, kad eina atsinaujinančios energetikos keliu. Saulės energetikai teks tikrai ne antraplanis vaidmuo – po penkerių metų ji turėtų tapti vienu iš dominuojančių elektros energijos šaltinių. Tokią žinią, anot Energetikos ministro Ž. Vaičiūno, didžiausiame Europos saulės energetikos forume „Solar Power Summit“ rugsėjį pasiuntė Tarptautinės energetikos agentūros vadovas Fatih Birol. Lietuva, išsikėlusi tikslą iki 2030 m. net 45 proc. elektros energijos gaminti iš atsinaujinančių išteklių, yra viena ambicingiausių ES valstybių.

Mūsų šaliai šie metai taipogi išskirtiniai dėl išaugusios paramos, skiriamos atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Tokios priemonės, į kurios finansavimą gali pretenduoti toks platus spektras verslo subjektų, iki šiol nebuvo. Investicijas į saulės energiją APVA administruojamos priemonės dėka juridiniai asmenys gali susimažinti net iki 30 proc. Tiesa, maksimalus subsidijos dydis negali viršyti 200 000 Eur. Tačiau, anot bendrovės „Ignitis“ ekspertės, tokios finansavimo lubos yra pakankamai aukštos ir aktualios nebent itin didelės galios saulės elektrines planuojančioms bendrovėms.

D. Tverijonė pabrėžia, kad nors saulės energija verslui yra racionalus sprendimas, atnešantis ekonominę vertę, vis dėlto išlaidų elektros energijai taupymas jau nebėra vienintelis motyvas, skatinantis įmones rinktis žaliąjį kursą.

„Žinoma, kiekvienas  verslas skaičiuoja atsiperkamumą ir pasveria finansinę grąžą. Tačiau pastebime, kad vis svarbesnis tampa tvarumo aspektas. Verslo sąmoningumas auga, tam įtakos turi ir reiklesni vartotojai, klientai, norintys pirkti iš socialiai atsakingų bendrovių, ir partneriai,  mieliau bendradarbiaujantys su tvarios veiklos principus propaguojančiomis įmonėmis, neretai net paprašantys tą įrodančių sertifikatų. Dauguma mūsų klientų akcentuoja, jog jiems svarbu palaikyti atsinaujinančių energijos šaltinių idėją ir patiems gaminti bei vartoti žaliąją energiją. Kad ir kokia būtų motyvacija įsirengti saulės elektrinę – sutaupyti, prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo ar ir viena, ir kita,  dabar yra pats palankiausias metas įgyvendinti savo planus“, – tikina D. Tverijonė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
E. Macronas įspėja nebūti užtikrintiems, kad jis laimės prezidento rinkimus

Emmanuelis Macronas, antros kadencijos siekiantis Prancūzijos prezidentas, įspėjo, kad gali pralaimėti...

Verslo aplinka
2022.04.02
Kurie Rusijos oligarchai išvengė Vakarų sankcijų ir kodėl Premium

Sankcijos dėl karo Ukrainoje yra pritaikytos tik daliai turtingiausių Rusijos žmonių. Nors vieša paslaptis,...

Finansai
2022.04.02
Lenkijos premjeras: jei Ukraina neapgins savo laisvės, Europa bus pažeminta

Jei Ukraina neapgins savo laisvės, suvereniteto, prie normalaus gyvenimo nebus grįžta, nes Europa pasirodys...

Verslo aplinka
2022.04.02
Rusijos ambasada Prahoje taip pat atsidūrė Ukrainos herojų gatvėje 1

Gatvė Čekijos sostinėje, kur įsikūrusi Rusijos ambasada, buvo pervadinta į Ukrainos herojų gatvę.

Verslo aplinka
2022.04.02
ES ir Kinijos prekybos apimtis pernai pasiekė rekordines aukštumas

Prekyba su Kinija, trečia pagal dydį Europos Sąjungos (ES) eksporto šalimi ir didžiausia importo partnere,...

Finansai
2022.04.02
STRATA paslaugų grupės vadovė: galvojant apie ateitį Premium 1

Iš vaikystės atsimenu pasaką, kurioje dar tik būsimas karalius, kelyje patirdamas įvairių išmėginimų ir net...

Verslo aplinka
2022.04.02
Infografika: kiek karių ir technikos Ukrainoje neteko Rusija 6

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje iki balandžio 1-osios Rusijos pajėgos Ukrainoje neteko beveik 18.000...

Verslo aplinka
2022.04.02
Lietuvoje – Vokietijos trumpojo nuotolio oro gynybos sistema „Ozelot“ 3

Vokietija stiprina NATO priešakinių pajėgų bataliono Rukloje pajėgumą – šią savaitę Lietuvoje dislokuota jos...

Verslo aplinka
2022.04.02
Seimas svarsto idėją iš esmės keisti moksleivių brandos vertinimą

Seimas svarstys „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos idėją iš esmės keisti abiturientų brandos vertinimo sistemą:...

Vadyba
2022.04.02
JAV suteiks papildomą karinę pagalbą Ukrainai už 300 mln. USD

JAV Gynybos departamentas penktadienį paskelbė skirsiantis dar 300 mln. USD (272 mln. Eur) vertės „saugumo...

Verslo aplinka
2022.04.02
I. Langaitė. Pirmieji darbuotojai iš Ukrainos: verslo reakcija ir klaidos

Lietuvoje daugėja prieglobstį gavusių ukrainiečių, tad vis daugiau dėmesio pradedama skirti ne tik...

Nuomonės
2022.04.02
Į Ukrainą Lietuvos medikai išvyks balandžio viduryje

Dvi Lietuvos medikų grupės į karo niokojamą Ukrainą turėtų išvykti balandžio viduryje, sako sveikatos...

Verslo aplinka
2022.04.02
Penktadienį – 2.442 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 2.442 nauji COVID-19 atvejai, devyni žmonės mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.04.02
Lietuvoje registravosi per 39.100 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.167 karo pabėgėliai iš Ukrainos, 16.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.04.02
Kinija pareiškė nesiimanti jokių priemonių apeiti Rusijai įvestas Vakarų sankcijas

Kinija neigia mėginanti apeiti Rusijai įvestas sankcijas, kai buvo perspėta Europos Sąjungos pareigūnų, jog...

Verslo aplinka
2022.04.02
Į Lietuvą iš Baltarusijos neįleisti 63 migrantai

Penktadienį pasieniečiai užkirto kelią į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai patekti 63 migrantams, šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.04.02
Vilniaus rajone savaitgalį vyks karinės pratybos

Vilniaus rajone savaitgalį vyks Krašto apsaugos savanorių pajėgų karinės pratybos, skelbia savivaldybė.

Verslo aplinka
2022.04.02
V. Putino pradėtas karas maišo rinkimines kortas artimam jo sąjungininkui V. Orbanui Premium 2

Artimo Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininko Vengrijos premjero Viktoro Orbano pirmą kartą per 12...

Verslo aplinka
2022.04.02
A. Anušauskas: Lietuva perdavė Ukrainai 10 mln. Eur vertės karinės paramos 5

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, jog Lietuva perdavė Ukrainai karinės paramos už dar 10...

Verslo aplinka
2022.04.01
Jemeno konflikto šalys susitarė dėl dviejų mėnesių paliaubų

Jungtinės Tautos pranešė, kad Jemeno konflikto šalys susitarė nuo šeštadienio du mėnesius laikytis paliaubų...

Verslo aplinka
2022.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku