Dovanotam arkliui į dantis pažvelgti tenka

Publikuota: 2020-09-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdantieji, pasišovę pamaloninti medikus dovanodami jiems po 200 Eur kompensaciją atostogoms, į spąstus įviliojo ir juos, ir jiems paslaugas teikiančias įmones: sanatorijas, SPA, viešbučius, poilsio namus etc. Valdžios pastangomis ši „dovana“ virto „parama verslui“, nors iš tiesų tai yra elementarus paslaugų iš verslo pirkimas. Po tokių gudrių manipuliacijų minėtos srities įmonės neteko teisės į paramą verslui, tačiau šį farsą sugalvoję valdžios gudručiai padėties taisyti neskuba, nors paramos laikas senka

Tokios kompensacijos pradėtos dalyti nuo rugsėjo 1 d. Tačiau, kaip rašė VŽ, kai kurie šia galimybe pasinaudoti panorę medikai jau atsitrenkė uždaras sanatorijų, SPA, viešbučių ir kitų įmonių duris, tad nemenka šios profesijos žmonių dalis valstybės dovanotomis atostogomis gali likti nusivylę. Kaktomis medikus ir paslaugų teikėjus sumušusi valdžia paruošė tikrą „dovanėlę“ abiem pusėms: pasirodo, skyrusi pinigus medikų poilsiui, juos ji užskaito kaip paramą... ir medikams, ir verslininkams.

Pagal priemonę „Atostogos medikams“ valstybės kompensacija poilsiui Lietuvoje medikai gali pasinaudoti iki lapkričio 30 d. Tam numatyta 10 mln. Eur, taigi iš viso šiomis atostogomis pasinaudoti gali 50.000 medikų. Tačiau dalis didžiųjų SPA ir sanatorijų šioje programoje dalyvauti gali labai ribotai dėl nustatyto 200.000 Eur valstybės pagalbos limito. Tokios „lubos“ taikomos nereikšmingai pagalbai – de minimis.

De minimis pagalba vienam ūkio subjektui – įmonei ar įmonių grupei – per 3 metus gali siekti iki 200.000 Eur. Teoriškai, neviršydama šio limito, viena įmonė galėtų priimti iki 1.000 atostogaujančių medikų. Tačiau bėda ta, kad būrys sanatorijų ar viešbučių dalį šio valstybės pagalbos limito jau yra išnaudojusios: vienos be palūkanų atsidėjo „Sodros“ ir kitus mokesčius, dalis įmonių pasinaudojo lengvatinėmis paskolomis apyvartai užtikrinti ir pan. Todėl joms likusi de minimis suma jau yra mažesnė nei 200.000 Eur, o yra tokių, kurios išnaudojusios kone visą limitą, todėl medikų priimti išvis negali. Kitos „lubų“ nepasiekė, tačiau baiminasi išnaudoti visą sumą dabar, nes jeigu vėl tektų skelbti karantiną, įmonės, maksimaliai išnaudojusios de minimis paramą pirmosios COVID-19 bangos metu, vėliau nebeturėtų galimybės į ją pretenduoti, gauti kokios nors valstybės pagalbos ar pan.

Viešbučių ir sanatorijų atstovai nuo vasaros mina valdžios slenksčius, prašydami surasti sprendimą, kuris leistų „Atostogos medikams“ programoje dalyvauti platesniam ratui tiekėjų. Verslas tikėjosi, kad valdžia sugalvos būdų, kaip kilstelėti valstybės pagalbos „lubas“ nuo dabartinių 200.000 Eur iki bent kokių 500.000 Eur arba ras galimybių, kaip de minimis būtų galima išvis netaikyti: juk valstybės pagalbą šiuo atveju gauna medikai, o ne verslas.

„Manome, kad yra iš esmės neteisinga visus 200 Eur už mediką valstybės sumokamų pinigų užskaityti kaip paramą verslui. Juk verslas teikdamas paslaugas patiria sąnaudas: sumoka darbo užmokestį, mokesčius, perka maisto produktus, priemones procedūroms ir t. t. Todėl prašėme, kad kaip de minimis būtų skaičiuojama tik pelno marža“, – VŽ pasakoja Artūras Salda, Birštone ir Druskininkuose veikiančios AB „Eglės sanatorijos“ generalinis direktorius. Pasak jo, net ir dabar, nors programa jau veikia, verslas prašė pabandyti lygiagrečiai derinti šios programos traktavimo išimtį su Europos Komisija (EK), kad paskiau retrospektyviai ji nebūtų laikoma parama verslui. Tačiau jokių sprendimų iš atsakingų institucijų įmonės iki šiol nesulaukė.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovai pasakoja, kad šia tema buvo susitikę su Konkurencijos tarybos (KT), Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) atstovais. Viskas veltui: institucijos viena nuo kitos stumia sprendimo paiešką: KT sako, kad tai ministerijos atsakomybė, kaip traktuoti tą reikalą, o ministerija teigia, kad išaiškinimą turi duoti KT.

Nuo Ainošiaus pas Kaipošių siuntinėjami verslininkai aiškina, kad KT, kaip vieną iš galimų variantų, pasiūlė stabdyti priemonę, pateikti notifikaciją EK, ir, gavus jos patvirtinimą, teikti paramą be de minimis apribojimo. Dabar viskas EIM rankose , tačiau verslo atstovai tikina nejuntantys ministerijos noro padėti į dviprasmišką padėtį patekusiam verslui. Beje, tos pačios ministerijos, kurios naujoji viceministrė neseniai stebėjosi, kad mūsų šalyje „tiek daug medikų“. Matyt, retas pakluso premjero Sauliaus Skvernelio pasiūlymui išvažiuoti svetur...

Tuo metu kitų ES šalių pavyzdys rodo, kad, norint, galima rasti sprendimų, kurie neapribotų savo paslaugų teikėjų. Pasak Valdo Trinkūno, Druskininkuose įsikūrusio sveikatingumo komplekso „SPA Vilnius“ valdančios UAB „Raminora“ vieno iš akcininkų, Čekija, nusprendusi kiekvienam 18 metų sulaukusiam savo piliečiui kompensuoti sanatorijų paslaugų už maždaug 150 Eur, gavo EK leidimą vykdyti programą pagal „Laikiną valstybės pagalbos priemonių, skirtų ekonomikai remti dabartinio COVID-19 protrūkio metu, sistemą“, kuri leidžia įmonėms gauti valstybės pagalbą iki 800.000 Eur.

Teisininkai irgi mato galimybių: valstybė gali efektyviai išspręsti susidariusią problemą, suderindama valstybės pagalbos schemą, skirtą turizmo sektoriui. Tai galėtų būti padaryta vadovaujantis specialiomis EK gairėmis, skirtomis COVID-19 situacijai suvaldyti. Įprastai šių gairių pagrindu vienam ūkio subjektui leidžiama suteikti net iki 800.000 Eur siekiančią paramą. Būtent taip problemą sprendė užsienio šalys – Bulgarija, Airija, Belgija.

Ne vienas VŽ kalbintas sanatorijų ir SPA vadovas tvirtino: jei nebus rasta išeitis iš aklavietės dėl valstybės pagalbos „lubų“, daliai medikų negalės pasiūlyti galimybės pasinaudoti valstybės dovanojamu poilsiu. Jau dabar sanatorijų atstovai teigia, kad norinčiųjų atvykti yra keliskart daugiau, nei jos gali priimti pagal de minimis reikalavimą. Skaičiuojama: jei nebūtų ribojimo, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos nariai galėtų priimti iki 15.000 medikų, tačiau dėl 200.000 Eur „lubų“ šis skaičius daugiausia sieks tik 4.900, t.y. tris kartus mažiau. Laiko žaidimo taisyklėms, kad priemonė taptų patrauklesnė verslui, pakeisti dar yra – viskas priklauso nuo valdančiųjų noro ir siekio spėriau suktis.

VŽ nuomone, jei jau valdžia prieš rinkimus užsimojo pasirūpinti medikais (pinigai, kaip ir pensininkams, skiriami būtent likus iki rinkimų visai mažai laiko – idant „geradariai“ nebūtų pamiršti), ji neturėjo imtis tokios ekvilibristikos ir visko paversti veiklos parodija, supriešinančia verslininkus ir medikus. Valdžios institucijoms tai turėtų būti pamoka, kad visas paramos priemones ir jų sąlygas reikia nuo pat pradžių derinti su verslu. Kitaip tokia „pagalba“ virsta farsu ir dovanotam arkliui vis dėlto tenka į dantis pažiūrėti.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Koronavirusas yra pasaulinė problema. ES teikia pasaulinius sprendimus Verslo tribūna

Jei koronavirusas kelia grėsmę vienai šaliai, tokia grėsmė tampa aktuali mums visiems. Virusas nepaiso...

Paslaugos
06:00
Būdas, leidžiantis bendrovės išlaidas sumažinti dešimtimis procentų Verslo tribūna

Lietuvių įkurta verslo vykdomų pirkimų platforma „DealLink.biz“ gali dėkoti pandemijai, kuri verslą pastūmėjo...

Paslaugos
06:00
„MV GROUP Logistics“ technologinį virsmą įvertino ir darbuotojai, ir klientai Verslo tribūna

Bendrovė „MV GROUP Logistics“ kartu su partneriais UAB „RASO“ ir „Quantum Qguar Sp. z o.o.“ savo logistikos...

Gilyn, į uždaro rato vidurį

Pandemija turizmo verslui paspendė ypač klastingus spąstus: prognozuoti, kada ir kurioje pasaulio šalyje...

Paslaugos
05:50
Planuojantiems keliones rudenį – 25 turizmo naujienos

Šį rudenį planuojantiems atostogas Lietuvoje Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir...

Paslaugos
2020.09.21
„Lidl“ pristato naują kokybės ženklą pieno produktams Verslo tribūna

Išskirtinį dėmesį produktų kokybei teikiantis prekybos tinklas „Lidl“ pristato naują ženklinimą pieno...

Prekyba
2020.09.21
Dėl karantino į užsienį keliavo 94% mažiau Lietuvos gyventojų

2020 m. antrąjį ketvirtį Lietuvos gyventojų į užsienį keliavo mažiau, rodo Statistikos departamento duomenys.

Paslaugos
2020.09.21
„TikTok“ JAV tampa „TikTok Global“ ir patvirtina planuojanti IPO

„TikTok Global“ planuoja pradėti viešą akcijų platinimą, pirmadienį žiniasklaidos pranešimus...

Technologijos
2020.09.21
LRT: Eurolygos transliacijų kaina – dvigubai mažesnė nei spekuliuota 3

Lietuvos nacionalinis transliuotojas LRT teigia, kad naujojo sezono Eurolygos rungtynių transliavimo teisių...

Rinkodara
2020.09.21
Kelionių po Lietuvą dėl karantino sumažėjo 23%

2020 m. antrąjį ketvirtį, dėl nuo kovo 16 d. įvesto karantino, Lietuvos gyventojai keliavo mažiau, skelbia...

Paslaugos
2020.09.21
TV3 valdytojai neigiamą įtaką daro sumažėjusios reklamos pajamos 1

Bendrovė „All Media Lithuania“ (buvusi „Tele-3“), kuriai priklauso televizijos kanalas TV3, teigia, kad...

Rinkodara
2020.09.21
Mokslo ir studijų institucijoms skiriama 10 mln. EUR inovacijoms kurti 2

Mokslo ir studijų institucijoms skiriama 10 mln. Eur inovatyvių, verslių idėjų kūrimui ir įgyvendinimui,...

Technologijos
2020.09.21
JAV teisėjas užblokavo draudimą parsisiųsti „WeChat“ 1

Vienas federalinis teisėjas sekmadienį užblokavo JAV vyriausybės draudimą parsisiųsti kinų socialinės...

Technologijos
2020.09.21
„Flipo“ kūrėjai: e. pirkėjams rūpi ne tik prekės pristatymas – svarbu ir patogus grąžinimas Verslo tribūna

Galimybė patogiai grąžinti įsigytas prekes internete šiandieniams pirkėjams yra vienas motyvų...

Paslaugos
2020.09.21
EXPO centro įkūrėjai: geriau nutraukti veiklą negu deginti pinigus Premium

Kai veikla ypač smarkiai priklauso nuo vieno sektoriaus, o šį ištinka gili krizė, smulkių įmonių įkūrėjams...

Gazelė
2020.09.21
Baltarusijoje nerimsta protestai, A. Lukašenkos rezidenciją saugo šarvuočiai

Minsko centre sekmadienį į opozicijos organizuotą protestą, skaičiuojama, susirinko apie 10.000 žmonių, apie...

Verslo aplinka
2020.09.20
Latvijoje nužudytas advokatas, buvęs „Olainfarm“ tarybos pirmininkas

Latvijoje sekmadienio naktį savo namuose buvo nužudytas advokatas Pavelas Rebenokas, pranešė policija. Šalies...

Verslo aplinka
2020.09.20
Pinigų už neįvykusias keliones neatgaunantys turistai – aklavietėje Premium 5

Seimas šią savaitę nusprendė svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlomas pataisas, pagal kurias...

Paslaugos
2020.09.20
„Lidl Lietuva“ ir „Tele2“ apsikeitė vietomis

Tyrimų bendrovės „Kantar“ duomenys rodo, kad liepą fiksuodamas spartesnis reklamos rinkos atsigavimas.

Rinkodara
2020.09.20
Paskelbė, kurie Baltijos šalių ryšio operatoriai aptarnauja geriausiai

UAB „Slapto pirkėjo tyrimai“, dirbanti su prekės ženklu „Dive Lietuva“, paskelbė geriausiai klientus 2020 m.

Paslaugos
2020.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus