Nereikia nė svarstyklių

Publikuota: 2020-08-10
Turizmo darbuotojų protestas „Gelbėkime turizmą“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Turizmo darbuotojų protestas „Gelbėkime turizmą“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Nors svarstyklių, rodančių nuostolių svorį, nėra, Lietuvos turizmo sektorius, ko gero, nusvertų bet kokią pusę – jis yra bene tarp labiausiai nukentėjusių nuo koronaviruso pandemijos ir su ja susijusių draudimų: sumažėjus kelionių krypčių, mūsų šalį lankant saujelei turistų, įmonės sunkiai suduria galą su galu, kitos planuoja net keisti veiklą. Sektoriaus padėtį dar labiau apsunkina valstybės pagalbos trūkumas. O, pavyzdžiui, kaimynė Estija turizmo sektoriui gelbėti meta dešimtis milijonų eurų.

Milda Plepytė, Lietuvos turizmo asociacijos vykdomoji direktorė, pripažįsta, kad, smarkiai sumažėjus keliautojų ir krypčių, turizmo verslui išgyventi tampa sunku, trūksta valstybės paramos. „Tiek kelionių agentūroms, tiek organizatoriams situacija yra sudėtinga, dalis turizmo verslo subjektų yra pasiėmę paskolas, kad galėtų išlaikyti likvidumą, užtikrinti darbo vietų išlaikymą ir pačias bendroves. Bet, aišku, paskola nėra tiesioginė subsidija, nes ją reikės grąžinti, o, kalbant apie tiesioginę finansinę valstybės paramą konkrečiai turizmo verslo įmonėms, tokios paramos dar neturime“, – BNS sakė M. Plepytė. Pasak jos, situacija yra komplikuota ir veiklos vykdymas sudėtingas, nėra generuojami net panašūs rodikliai, kokie buvo pernai. Norint, kad sektoriuje išsilaikytų kelionių agentūros ir organizatoriai, būtina ieškoti variantų ir galimybių teikti tiesioginę finansinę paramą.

Daugelio agentūrų atstovai pasakoja, kad padėtis darosi tiesiog dramatiška: keliautojų – vienas kitas, visi dėl jų tiesiog plėšosi. Bendrovės stabdo licencijas, svarsto ir apie veiklos keitimą. Prognozuojama, kad užsidaryti turės ne viena ir ne dvi, ypač didesnės, įmonės – uždirbti pinigus dabar sudėtinga, daug kas išėjo nemokamų atostogų iš kolegų, daug kas į darbo biržą.

Anot turizmo agentūrų atstovų, padėtį apsunkina ir tai, kad bendrovės kol kas negauna paramos iš valstybės. Turizmo globoti neseniai paskirta ekonomikos ir inovacijų viceministrė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė sako, kad Vyriausybė turizmo sektoriui niekada nebuvo žadėjusi tiesioginių subsidijų, o suplanuotos priemonės įgyvendinamos laiku. Pasak jos, iš 49 mln. Eur paramos, numatytos turizmo sektoriui, 30 mln. Eur skirta lengvatinėms paskoloms, 10 mln. Eur – medikų atostogoms nuo rugsėjo, 6 mln. Eur turizmo inovacijomis, o likę 800.000 Eur – sumokėti už trečią naktį, jei į Lietuvą atvykęs turistas sumokės už dvi.

Nuo liepos 15 d. pradėtos rinkti paraiškos paskoloms – jų gauta už 18 mln. Eur, jos vertinamos. Kada paskolos bus pradėtos dalyti, viceministrė negalėjo pasakyti. Tikriausiai tada, kai jau nelabai ir bus kam dalyti...

Vartotojų teisų apsaugos tarnybos duomenimis, nuo karantino pradžios panaikintos aštuonių kelionių organizatorių licencijos, dažniausiai pačių įmonių prašymu, be to, 16-ai bendrovių jos laikinai sustabdytos. Tai reiškia, kad įmonės nebegali organizuoti kelionių, bet gali jas platinti.

Liepos 15 d. Lietuvos turizmo bendruomenė sostinėje surengė demonstraciją „Gelbėkime turizmą“. Akcijos dalyviai ragino valdžią didinti paramą turizmo sektoriui. Pasak renginio organizatorių, akcija siekiama atkreipti dėmesį į turizmo sektoriaus problemas, nes turizmo krizė Lietuvoje aštrėja ir gilėja, o valstybės parama vėluoja.

„Deja, Lietuvoje realios pagalbos COVID-19 pandemijos metu turizmo sektorius dar nesulaukė“, – pranešime spaudai teigė Jurgita Kaušinytė, Lietuvos kelionių verslo asociacijos viceprezidentė. Pasak jos, padėtis blogėja kasdien: iš kelionių agentūrų ir kelionių organizatorių per pirmąjį 2020 m. pusmetį atleista 19% turizmo darbuotojų – iš viso apie 600 žmonių.

„Jei nebus imtasi svarių ir efektyvių pagalbos priemonių, manome, kad iki kitų metų pavasario darbo neteks apie 10.000–15.000 turizmo sektoriaus darbuotojų, pajamos sumažės 80% ar daugiau ir daugelis turizmo įmonių bus priverstos užsidaryti“, – sako viceprezidentė.

Pasak jos, nors ir deklaruojama, kad turizmui „gelbėti“ valstybė skyrė 45 mln. Eur, jie daugiausia paskolų forma pasieks tik keletą turizmo bendrovių (asociacijos duomenimis, šiuo metu paskolas gavo tik 34 įmonės).

„Jokios paramos negaus nei kelionių agentūros, nei gidai, nei kelionių vadovai. Paramą planuojama skirti tik viešbučiams, tačiau apgyvendinimo paslaugas teikia ir svečių namai, ir kempingai, neklasifikuotos apgyvendinimo įstaigos ir privatūs asmenys. Paramą gaus didieji restoranų tinklai, o visas smulkusis restoranų ir kavinių verslas liks be paramos“, – sako J. Kaušinytė.

Rimantas Šimkevičius, Birštone esančio viešbučio ir SPA „Royal SPA Residence“ direktorius, prieš mėnesį VŽ paklaustas, ar prašys paskolos pagal naująją priemonę, rėžė, kad pagalbos pagal tokias valdžios priemones, kokias ji siūlo verslui per šią krizę, jo vadovaujama bendrovė prašytų nebent mirdama. „Mano nuomone, valstybės pagalba COVID-19 parblokštoms įmonėms – tik akių dūmimas. Žinodami, kiek kolegų negauna ir kodėl negauna tos paramos, netikime tokia pagalba. Jei reikės paskolos, geriau kreipsimės į savo banką dėl paprasto kredito, nes tada tikrai tų pinigų pasiskolinsime, tai geresnis kelias nei kad pildyti milijoną dokumentų, kurių prašo valstybė, ir paskui negauti paramos pinigų“, – karčiai kalbėjo pašnekovas.

Kol Lietuvos turizmo sektorius beldžiasi į valdžios vartus ir tebėra maitinamas pažadais (vien dėl paskolų), kaimynai estai jau balandžio pabaigoje patvirtino 25 mln. Eur paramos paketą, skirtą pandemijos nusiaubtoms turizmo, maitinimo, apgyvendinimo įmonėms gelbėti. Pasitelkdama „Enterprise Estonia“, Estijos ekonomikos ir komunikacijų ministerija teikia tiesioginę paramą apgyvendinimo, maitinimo ir kelionių bendrovėms, turistiniams objektams, taip pat turizmo paslaugų teikėjams, dirbantiems gamtos turizmo, kultūrinio turizmo ar aktyvaus laisvalaikio srityje. Kaip rašo „Baltic-course.com“, paramos dydis vienai įmonei svyruos nuo 2.000 iki 60.000 Eur, atsižvelgiant į jos veiklos sritį, dydį, negautas pajamas, valstybei sumokėtus darbo mokesčius ir t. t. Kai kurios kitos šalys, tarp jų – Slovėnija, Japonija, subsidijuoja savo gyventojų keliones po šalį. Tokios priemonės taip pat prisidės prie turizmo sektoriaus paramos.

Lietuvoje turizmo sektorius ne tik negaus jokių subsidijų, bet, VŽ nuomone, ir dėl paskolų pernelyg ilgai maitinamas pažadais. Epidemiologinė padėtis dėl koronaviruso pasaulyje ir Lietuvoje linkusi prastėti, tad kelionės rizikuoja visiškai išnykti – kaip ir be realios paramos likęs šalies turizmo sektorius. Todėl šviečia niūroka prognozė – papildomos dešimtys ar net šimtai tūkstančių bedarbių.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Bitė“ laimėjo nemažą konkursą JAV

„Bitė Lietuva“ laimėjo JAV įmonės „iTraq“ skelbtą paslaugų konkursą ir ryšiu aprūpins apie 100.000 jos...

„Novian“ grupė turi naują vadovą

IT infrastruktūros paslaugų ir programavimo grupę „Novian“ valdančiai to paties pavadinimo bendrovei pradėjo...

Vadyba
11:17
JAV teisėjas sustabdė draudimą atsisiųsti „TikTok“

Jungtinėse Valstijose ir toliau bus galima atsisiųsti kinišką trumpų vaizdo įrašų programėlę „TikTok“ iš „App...

ES kova su JAV technologijų titanais pasiekė naujas aukštumas: debesis Premium

Europos Komisija (EK) jau ėmėsi veiksmų, siekdama teisingiau (Europos požiūriu) apmokestinti JAV technologijų...

Ruošti dviračių žiemą raginti jau nebereikės 

Dviračių paklausos bumas ne tik strėle į viršų pašokdino jų pardavėjų pajamas, bet, kaip šie tikisi, sumažins...

Gazelė
2020.09.27
Šiauliuose svarsto kurtis karinių orlaivių pilotus rengianti bendrovė

Tarptautinio Šiaulių oro uosto teritorijoje pilotų bei pagalbinių tarnybų mokymų centrą svarsto įkurti...

Pramonė
2020.09.27
„Amazon“ pristatė visą tuntą naujų įrenginių

Kasmetiniame renginyje „Amazon“ šią savaitę pristatė visą glėbį naujų produktų ir paslaugų, įskaitant...

Technologijos
2020.09.26
Užsidegus „Huawei“ pastatui Kinijoje žuvo trys žmonės

Didžiuliam gaisrui nusiaubus statomą technologijų milžinės „Huawei“ tyrimų centrą pietiniame Kinijos Donguano...

Technologijos
2020.09.26
SBA skiria stipendijas Vilniuje studijuosiantiems baltarusiams 9

Pastaruoju metu gerokai padaugėjus Baltarusijos piliečių, siekiančių studijuoti Vilniaus universitete, SBA...

Verslo aplinka
2020.09.26
„Swedbank“ atnaujina verslo mokėjimo kortelių dizainą

Nuo rugsėjo pabaigos „Swedbank“ verslo klientai gaus naujo dizaino mokėjimo korteles, kurios pritaikytos...

Paslaugos
2020.09.26
Per parą nustatyta 111 naujų koronaviruso atvejų

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 111 naujų koronaviruso atvejų, bendras susirgimų skaičius šalyje...

Verslo aplinka
2020.09.26
„Netflix“ įkūrėjas R. Hastingsas: tokio augimo dar neregėjome Premium 1

Reedas Hastingsas. Milijardierius, „Netflix“ įkūrėjas, filantropas. Žmogus, kuris sunaikino „Blockbuster“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.26
Lietuvoje – JAV valiutų keitimo paslaugų įmonė

Lietuvoje kuriasi JAV bendrovė „GPS Capital Markets“, teikianti valiutos keitimo paslaugas verslui.

Paslaugos
2020.09.25
Naujas konsorciumas skatins skaitmenizavimą ūkyje

Lietuvoje kuriamas skaitmeninių inovacijų centras sieks vidurio ir vakarų Lietuvos regionuose paskatinti...

Technologijos
2020.09.25
10 idėjų trumpoms savaitgalio išvykoms Lietuvoje

Rugsėjo 27 d. minima Pasaulinio turizmo diena. Dėl pandemijos pasaulinis turizmas sustojo, todėl Pasaulio...

Laisvalaikis
2020.09.25
ES apskundė milžinei „Apple“ palankų ESBT sprendimą

Europos Sąjunga (ES) penktadienį apskundė Europos Sąjungos Bendrojo Teismo (ESBT) sprendimą, kuriuo...

Technologijos
2020.09.25
Pagal priemonę „Atostogos medikams“ turizmo verslui išmokėtas pirmasis milijonas eurų

Pagal priemonę „Atostogos medikams“ turizmo paslaugų teikėjams už suteiktas paslaugas jau išmokėta 1 mln. Eur...

Paslaugos
2020.09.25
„Charlie pizza“ toliau veiks Vilniaus oro uoste

Bendrovės Lietuvos oro uostai skelbtą patalpų picerijoms nuomos konkursą Vilniaus oro uoste vėl laimėjo...

Paslaugos
2020.09.25
Žadėtas kompensacijas už trečią nakvynę turistams kol kas teks pamiršti Premium

Lietuvos valdžios planus kompensuoti užsienio turistams kas trečią nakvynę šalies apgyvendinimo įstaigose...

Paslaugos
2020.09.25
Paslaugų startuolis „Discontract“ žengia į Klaipėdą

Lietuvių startuolis „Discontract“, siūlantis meistrų iškvietimo ir namų priežiūros paslaugas, per šiuos metus...

Paslaugos
2020.09.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus