Startuoja paskolos nukentėjusioms turizmo įmonėms, viešbučiams ir restoranams

Publikuota: 2020-07-15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjai jau gali kreiptis į nacionalinę plėtros įstaigą „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) dėl tiesioginių paskolų, skirtų kelionių organizatoriams atsiskaityti su turistais dėl neįvykusių kelionių, o taip pat apgyvendinimo ar viešojo maitinimo verslų būtinosioms išlaidoms padengti.

Šioms tikslinėms paskoloms skirta 30 mln. Eur.

„Šio segmento verslai yra vieni labiausiai paveiktų pandemijos. Atšaukus karantiną, turizmo paslaugas teikiančios įmonės jau gali atnaujinti ir dalį paslaugų, o kartu pasinaudodamos tikslinėmis lengvatinėmis paskolomis galės finansuoti dalį būtinų veiklos išlaidų, reikalingų iki įprastų verslo apimčių atsistatymo, – pranešime spaudai sako Kęstutis Motiejūnas, „Invega“ vadovas. – „Įmonių situacijos yra skirtingos, tačiau tikimės, kad įvertinusios savo padėtį, jos pasinaudos paskolomis, skirtomis stabilizuoti veiklai ir išsaugoti darbuotojus“.

Anot „Invega“ vadovo, ruošiant priemonę atsižvelgta į verslo pasiūlymus įvertinti pandemijos poveikį ne tik kelionėms, organizuojamoms autobusu ar užsakomaisiais skrydžiais, bet ir reguliariaisiais reisais, sudaryti galimybes dėl paskolų kreiptis platesniam apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių ratui, taip pat didelėms viešojo maitinimo įstaigoms.

Kelionių organizatoriai „Invega“ lengvatinėmis paskolomis galės pasinaudoti atsiskaitydami su turistais dėl neįvykusių kelionių tais atvejais, kai galiojančias sutartis turintys keliautojai atsisakė pasiūlyto kupono.

Paskolos dydis apskaičiuojamas individualiai, atsižvelgiant į sumą, kurią kelionių organizatorius turi grąžinti turistams už dėl COVID-19 protrūkio neįvykusias keliones. Esant poreikiui, paskolos suma gali būti didinama, tačiau visais atvejais ji negali viršyti maksimalios 3 mln. Eur sumos.

Turistinės kelionės sutartys turėjo būti sudarytos iki  2020 m. kovo 16 d. ir turėjo būti vykdomos nuo 2020 m. vasario 1 d.

Jei kelionių organizatorius ima iki 20.000 Eur paskolą, ji suteikiama iki 18 mėnesių laikotarpiui, visais kitais atvejais – iki 72 mėnesių.

Paskola pradedama grąžinti praėjus 6 mėnesiams po sutarties sudarymo dienos, kai trukmė yra iki 18 mėn., arba po 12 mėn. nuo sutarties sudarymo dienos, kai ji sudaryta ilgesniam nei 18 mėn. laikotarpiui.

Lengvatinės paskolos apgyvendinimo ar viešojo maitinimo paslaugas teikiantiems verslininkams skirtos būtiniausioms išlaidoms finansuoti: valstybės nekompensuojamam darbo užmokesčiui, transporto nuomos ir kitų paslaugų pirkimui, nekilnojamojo turto nuomos mokesčiui (jeigu jis nėra valstybės kompensuojamas pagal šiam tikslui numatytą priemonę), turto išlaikymo išlaidoms, kitų paskolų įmokų mokėjimui, komunalinių paslaugų ir kitoms administracinėms išlaidoms. Atsižvelgiant į šias veiklos patiriamas išlaidas tęstinumui užtikrinti, apskaičiuojamas individualus 3 mln. Eur neviršijantis paskolos dydis.

Paskolos sutartis su apgyvendinimo ar viešojo maitinimo paslaugas teikiančiais verslininkais sudaroma iki 72 mėn. laikotarpiui ir pradedama grąžinti ne vėliau kaip po 12 mėn. po paskolos sutarties pasirašymo dienos.

Tiek kelionių organizatoriams, tiek apgyvendinimo ar viešojo maitinimo paslaugas teikiančioms įmonėms palūkanų dydis nustatomas pagal paskolos trukmę ir įmonės dydį: smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams numatytos 0,1-0,69%, didelėms įmonėms – 0,19-1,69% palūkanos.

Paskolų turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjai paraiškas paskolai gauti turi pateikti interneto platformoje https://tour.invega.lt iki 2020 m. lapkričio 30 d., o paskolų sutartys galės būti sudaromos iki š. m. gruodžio 31 d.

Verslas piktinosi, kad parama vėluoja

VŽ rašė, jog turizmo sektoriaus verslas seniai laukia šių paskolų ir kritikavo Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, jog priemonė vėliuoja startuoti – pradėti priiminėti paraiškas šioms paskoloms buvo žadėta dar birželio mėnesį.

Tiesa, kai kurie kelionių organizatoriai jau pradėjo grąžinti pinigus turistams pasinaudodami kitais paramos instrumentais. VŽ rašė, jog didžiausias kelionių organizatorius „Novaturas“ birželį susitarė dėl lengvatinės 5 mln. Eur paskolos, kurią gavo pagal investicijų ir verslo garantijų fondo „Invega“ priemonę „Garantijos portfelinėms paskoloms“.

„Šią paskolą naudosime tiek įvairioms likvidumo priemonėms įgyvendinti, tiek ir atsiskaitymams su klientais, kurių kelionės buvo atšauktos dėl pandemijos. Nors pagal Lietuvos teisinį reguliavimą už dėl COVID-19 neįvykusias keliones pinigus grąžinti privaloma per 90 dienų nuo apribojimų pabaigos, suprantame žmonių norą kuo greičiau atgauti pinigus, todėl grąžinimus pradėsime jau liepą, palaipsniui pagal grafikus. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos paskelbta priemonė „Paskolos turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjams“ kelionių organizatoriams yra skirta išimtinai atsiskaityti su turistais už dėl COVID-19 protrūkio neįvykusias turistines keliones. Ja taip pat planuojame pasinaudoti“, – tuomet komentavo Dovilė Zapkutė, „Novaturo“ komunikacijos projektų vadovė.

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako apgailestaujantis, kad kai kurias pagalbos priemones teikti vėluojama, tačiau teigia, kad taip yra tik todėl, kad siekta išsiderėti geriausias sąlygas turizmo įmonėms.

„Suprantama, kad vėluojama teikti valstybės pagalba komplikuoja turizmo sektoriaus įmonių padėtį, tačiau norėta išsiderėti kuo palankesnes kreditavimo sąlygas, kad paramą būtų galima gauti sklandžiai ir ji būtų kuo naudingesnė nukentėjusioms turizmo, apgyvendinimo ir maitinimo įstaigoms“, – pranešime spaudai tvirtina ministras.

Apie kitą paramą turizmui

Pasak ministerijos, be naujausios, paskolų, priemonės, turizmo sektorius jau naudojasi ir dar turi galimybę pasinaudoti kitomis pagalbos priemonėmis.

Skelbiama, kad pagal subsidijų mikroįmonėms priemonę 268 įmonėms jau išmokėta 830.000 Eur. Dar 473.000 Eur išmokėta apgyvendinimo paslaugas teikiančiai 241 įmonei. Šiuo metu panaudota 88% numatytų subsidijų, todėl įmonės, kurios vis dar nėra pateikusios paraiškos, turi suskubti tai padaryti per „Mano VMI“ sistemą, skelbia ministerija.

Turizmo sektorius galės pasinaudoti ir garantijomis kelionių organizatorių prievolių įvykdymui užtikrinti. Pagal šią kelionių organizatorių ir draudikų santykius švelninančią priemonę bus teikiamos neatlygintinos individualios garantijos draudimo įmonėms ir finansų įstaigoms už kelionių organizatorių, siekiančių apsidrausti prievolių įvykdymo garantija ar laidavimo draudimu, prievolių užtikrinimą.  Priemonė įgyvendinama per „Invega“. Priemonės krepšelis – 15 mln. Eur.

Pagal priemonę „Turizmo inovacijos“, kuriai paraiškas galima buvo teikti nuo birželio 2 d. iki liepos 8 d., turizmo sektorius galėjo kreiptis dėl pagalbos persiorientuoti į inovatyvias veiklas ir taip prisitaikyti prie COVID-19 sukeltų aplinkybių. Ši priemonė sulaukė didelio susidomėjimo dėl plačios pasiūlos ir įvairovės. Per mėnesį sulaukta 325 paraiškų už 9 mln. Eur. Didžioji dalis finansavimo prašančių įmonių planuoja kurti ir tobulinti turizmo paslaugas: diegti naujas inovatyvias informacines sistemas, kelionių rezervacijų programas, nuotolinį teikiamų paslaugų pristatymą, vartotojų pasiūlymų automatinį kūrimą. Taip pat nemažai pareiškėjų ketina kurti įvairius virtualius savo paslaugų pristatymus ir vaizdo turus.

Priemonės krepšelis – 6 mln. Eur. Priemonė įgyvendinama per MITA.

Šiuo metu baigiama derinti kompensavimo už turistų pargabenimą iš užsienio schema. Priemonė bus įgyvendinama per viešąją įstaigą „Keliauk Lietuvoje“. Priemonės krepšelis – 1 mln. Eur.

Pasak ministerijos, taip pat šiuo metu derinamas priemonės „Atostogų sistema Lietuvoje dirbantiems medikams“ mechanizmas, kuriuo siekiama paskatinti vietinės turizmo rinkos atsigavimą ne turistinio sezono metu ir taip atsidėkoti medikams už jų darbą karantino laikotarpiu. Priemonės mechanizmas bus patvirtintas iki rugsėjo mėnesio. Priemonės krepšelis – 10 mln. Eur. Priemonė bus įgyvendinama per viešąją įstaigą „Keliauk Lietuvoje“.

Priemone „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“ jau pasinaudojo 55 turizmo įmonės, joms paskirstyta daugiau kaip 2,6 mln. Eur. Apmokėtinų sąskaitų paskolomis pasinaudojo 6 turizmo įmonės, joms paskirstyta 147.000 Eur. Daliniu palūkanų kompensavimu pasinaudojo 8 turizmo įmonės, joms paskirstyta 22.000 Eur. Nuomos mokesčio kompensacija pasinaudojo 7 turizmo įmonės, joms paskirstyta 13.400 Eur.

Negaunantieji paramos šiandien rengia protesto akciją

Tiesa, dalis turizmo sektoriaus teigia, kad Lietuvoje realios pagalbos Covid-19 pandemijos metu turizmo sektorius dar nesulaukė.

Skelbta, kad norėdama atkreipti dėmesį į turizmo problemas, Lietuvos turizmo  bendruomenė 2020 m. liepos 15 dieną organizuoja demonstraciją „Gelbėkime turizmą“.

Ši akcija trečiadienį 12 val. prasidės Vilnelės upėje prie Užupio Respublikos tilto, vėliau bus pratęsta Lukiškių aikštės „pliaže“, o baigsis peticijos įteikimu Lietuvos Vyriausybei ir Seimui.

Pasak akcijos organizatorių, nors ir deklaruojama, kad turizmo „gelbėjimui“ valstybės skirta 45 milijonai Eur, tačiau jie daugiausia paskolų forma pasieks tik keletą turizmo įmonių (Lietuvos kelionių verslo asociacijos skelbiamais duomenimis, šiuo metu paskolas gavo tik 34 įmonės).

„Jokios paramos negaus nei kelionių agentūros, nei gidai, nei kelionių vadovai. Paramą planuojama skirti tik viešbučiams, tačiau apgyvendinimo paslaugas teikia ir svečių namai, ir kempingai, neklasifikuotos  apgyvendinimo įstaigos ir privatūs asmenys. Paramą gaus didieji restoranų tinklai, o visas smulkusis restoranų ir kavinių verslas liks be paramos“, – teigia Jurgita Kaušinytė, Lietuvos kelionių verslo asociacijos viceprezidentė ir viena iš akcijos organizatorių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baigti formuoti medikų, kuriems priklauso atostogų kompensacijos, sąrašai

Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia, kad baigti formuoti iš savivaldybių bei kitų įstaigų gauti...

Paslaugos
2020.08.14
Startuoliai baimėje negimsta: laisvas Baltarusijos verslas – už pokyčius Premium

Nors visą savaitę streikuojantys Baltarusijos stambių pramonės bendrovių darbuotojai kol kas dažniau sulaukia...

Pramonė
2020.08.14
Didžiausia Europoje kelionių organizatorė TUI iš Vokietijos gaus dar 1,2 mlrd. Eur

Didžiausia Europoje kelionių organizatorė Vokietijos „TUI Group“ pasiekė susitarimą su Vokietijos vyriausybe...

Paslaugos
2020.08.14
Patvirtinti minimalūs rodikliai stojantiems į aukštąsias mokyklas 2022 metais

Patvirtinti minimalūs rodikliai stojantiems į aukštąsias mokyklas 2022 metais, penktadienį pranešė Švietimo,...

Verslo aplinka
2020.08.14
„Biotechpharma“ pradeda antikūnų gamybą kovai su COVID-19

„Northway“ įmonių grupės bendrovė „Biotechpharma“ su Šveicarijos kompanija „Memo Therapeutics AG“ kurs...

Pramonė
2020.08.14
Beta.lt jungiasi prie iniciatyvos ATOSTOGOS MEDIKAMS ir pristato pasiūlymų medikams platformą Verslo tribūna 3

Jautriai reaguodami į šalį palietusią pandemiją, jungiamės prie iniciatyvos „Atostogos medikams“, kurios...

Paslaugos
2020.08.14
Buvęs „McDonald’s“ CEO klimpsta į skandalą dėl santykių su pavaldinėmis Premium

Greitojo maisto restoranų tinklas „McDonald’s“ ėmėsi teisinių veiksmų prieš buvusį vadovą Steve’ą...

Vadyba
2020.08.14
Pandemija davė darbo dirbtiniam intelektui Premium

Domas Janickas, buvęs „Data Dog“ vienas įkūrėjų ir vadovų, dabar vadovauja bendrovei „Satalia Lietuva“. 2019...

Verslo klasė
2020.08.13
Kas bendro tarp dalgių, dūmų ir Naujosios Vilnios Premium

Traukinys Vilniaus geležinkelio stotyje su kryptį nurodančiu užrašu „Vilnius–Naujoji Vilnia, Dūmų fabrikas“...

Laisvalaikis
2020.08.13
Kaimo turizmo siūlomos atrakcijos atsimuša į vieną esminę kliūtį Premium

Prognozės, kad, šiemet daugeliui atostogautojų likus Lietuvoje, kaimo turizmo sektorius ims tarpti,...

Gazelė
2020.08.13
„Bitė Lietuva“ skundžia „CPO LT“ teismui, ši bendrovės kaltinimus atmeta 3

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, Viešųjų pirkimų...

Technologijos
2020.08.13
Pradedamas pilotinis skubiosios telemedicinos projektas

Siekiant modernizuoti ligoninių skubiosios medicinos pagalbos skyrių darbą Lietuva planuoja įsidiegti...

Paslaugos
2020.08.13
Lietuvos žurnalistai reiškia paramą persekiojamiems kolegoms Baltarusijoje

Lietuvos žiniasklaidos priemonių vadovai ketvirtadienį išreiškė solidarumą Baltarusijoje persekiojamiems...

Rinkodara
2020.08.13
Savaitgalį neplauks „Raketa“ 1

Rugpjūčio 13–16 dienomis dėl prognozuojamo itin žemo vandens lygio Nemune maršrutu Kaunas-Nida-Kaunas...

Laisvalaikis
2020.08.13
„Telegram“ platformoje – LRT naujienos anglų ir rusų kalbomis

Pranešimų programėlėje „Telegram“ pradeda veikti LRT paskyra. Joje bus skelbiamos „Lrt.lt“ portale...

Rinkodara
2020.08.13
Draudžiami susitarimai: aiškesnis atleidimas nuo baudų Premium

Konkurencijos taryba priėmė du nutarimus, kuriais yra atnaujintos draudžiamų susitarimų dalyvių atleidimo nuo...

Prekyba
2020.08.13
Atnaujintas priemonės „Inostartas“ kvietimas teikti paraiškas 

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) atnaujino ES priemonės „Inostartas“ kvietimą teikti...

Gazelė
2020.08.13
„Apple“ už patentų pažeidimus teks sumokėti 500 mln. USD 1

JAV technologijų milžinei „Apple“ už intelektinės nuosavybės bendrovės „PanOptis“ valdomų ketvirtosios kartos...

Technologijos
2020.08.12
Pandemijos poveikis keičia „Uber“ veiklos akcentus  Premium

Apie antrąjį šių metų ketvirtį 73% sumažėjusį metinį užsakymų skaičių pranešusi JAV dalijimosi platforma...

Akcija 200 Eur medikams: euforija blėsta, verslo ir medikų laukia šaltas dušas Premium 1

Paskelbus, kad kiekvienam šalies medikui bus skirta po 200 Eur atostogoms, dalis šalies sanatorijų ir...

Paslaugos
2020.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus