Vakarų Lietuvos startuoliai pasitelkia pasaulines IT tendencijas

Publikuota: 2020-02-26
svg svg

Jaunus verslus dominančios sferos atspindi globalias tendencijas ir liudija, kad startuoliai savo energiją sėkmingai nukreipia ten, kur tikėtina didžiausia grąža. Klaipėdos mokslo ir technologijų parko komanda pastebi, jog Vakarų Lietuvos inovatoriai nelieka elektroninės prekybos, mobiliųjų programėlių ir daiktų interneto bumo nuošalyje, aktyviai įsitraukia į naujos kartos bendradarbiavimo tinklų kūrimą.

Inovacijų ekosistemoje – pozityvūs procesai

Ambicingą strategiją, apimančią laikotarpį iki 2030-ųjų, pasitvirtinusi Klaipėda regi IT kaip vieną itin svarbių sektorių greta išmanios pramonės ir uosto plėtros. Tarpinstituciniame lygmenyje siekiama ieškoti būdų, kaip jį stiprinti – skatinant verslo ir mokslo bendradarbiavimą, pritraukiant ir auginant talentus.

nuotrauka::7 left

Optimistiškai nuteikia stebima tendencija, jog su IT savo ateitį siejantis jaunimas atsigręžia į Klaipėdą ir ryžtingiau renkasi ją kaip platformą vystant reikalingus gebėjimus – 2019 m. informatikos specialybę Klaipėdos universitete pasirinko 77% daugiau studentų, taip pat augo informatikos inžinerijos studentų skaičius Klaipėdos valstybinėje kolegijoje. Pernai naujovę pristatė Klaipėdoje veikiantis LCC tarptautinis universitetas – bendradarbiaujant su „Turing Society“  startavo Harvardo universiteto metodologija paremtas IT kursas.

Pozityvumo į Vakarų Lietuvos inovacijų ekosistemą  įlieja plačiai nuskambančios sėkmės istorijos. Išmanią vertimo paslaugą sukūręs startuolis, kurio atspirties tašku tapo Klaipėda, yra žinomas visame pasaulyje bei  sėkmingai dirba su tokiais gigantais kaip „Google“, „Amazon“, „Microsoft“, „TEDx“ platforma ir kt. Klaipėdoje lietuvių įkurtas SaaS (angl. software as a service) tipo startuolis, kurio kryptis – duomenų analizė ir ataskaitų kūrimas – neseniai  paskelbė pritraukęs papildomą 850 tūkst. Eur investiciją produkto vystymui ir plėtrai.

Teikia e-prekybos optimizavimo sprendimus

Galbūt greta jau gerai žinomų startuolių greitu metu išgirsime ir naujų vardų. Rinkos poreikius atliepiantis ir ne tik šiandienos, bet ir ateities pulsą gebantis jausti IT verslas turi rimtus kozirius.

Pasaulines tendencijas sekantis ir analizuojantis statistikos portalas „Statista“ prognozuoja, kad iki 2040 m. apie 95% visų pirkimų bus vykdoma elektroninės prekybos būdu. Dar iki 2021-ųjų tokiu būdu perkančiųjų skaičius visame pasaulyje turėtų siekti 2,14 mlrd.

Svaiginančių skaičių paaiškinimo toli ieškoti nereikia: rinkdamiesi e-prekybą, vartotojai renkasi patogumą, galimybę sutaupyti laiko ir pinigų. Spartus internetas, įrenginių gausa ir prieinamumas suteikia papildomo pagreičio šio sektoriaus augimui.

E-komercijos bumą liudijančios pasaulinės tendencijos nepraslydo pro UAB "Skaitmeninis origamis" komandos akis – ši Klaipėdos mokslo ir technologijų parko konsultuojama įmonė įsteigta 2019 m. rugpjūtį, tačiau savo sukurto sprendimo vartotojams jau padėjo  parduoti prekių už daugiau nei 200 tūkst. Eur. Pagrindinis įmonės produktas yra „DSTitan“ sistema, kuri skirta palengvinti darbą žmonėms prekiaujantiems „Ebay“ platformoje. Pastarojoje, pasitelkiant minėtą įrankį, jau sukurta apie 2 mln. skelbimų. Šiuo metu maždaug pusė sistemos naudotojų yra iš Lietuvos, kita dalis – žmonės iš Izraelio, Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados.

nuotrauka::2 right

„Rankinis" skelbimų kūrimo būdas yra gan sudėtingas ir reikalauja daug laiko, o mūsų sistema padeda vartotojui procesą automatizuoti, kaskart sutaupant apie 5 minutes. Mūsų skaičiavimu, per visą sistemos gyvavimo laiką vartotojams jau sutaupėme virš 8 tūkst. darbo dienų“, – teigia UAB "Skaitmeninis origamis" vadovas Gediminas Mikelėnas.

Revoliucija draudimo rinkoje

Kadaise labai futuristiškai skambėjusi daiktų interneto (IoT) sąvoka yra tapusi apčiuopiama realybe, kuri vis aktyviau smelkiasi į visas gyvenimo sritis. Technologijos padeda patobulinti įvairius procesus, sumažinti patiriamas išlaidas – tuo įsitikina ne tik įmonės, bet ir pavieniai vartotojai.

Inovacijų kūrėjai savo ruožtu intensyviai ieško vis naujų dirbtinio intelekto pritaikymo galimybių, sąsajų su duomenų analizės įrankiais ir dirbtiniu intelektu. Vienas tokių pavyzdžių – vairuotojams skirta programėlė, kurią pristatė į „InoSpurto“ projektą įsitraukęs startuolis „Ubitel“, pranašaujantis revoliucingas permainas draudimo rinkoje. 

„Ubitel“ sprendimas automobilio savininkui – tai mažesnės automobilio civilinės atsakomybės draudimo kainos atsakingiems vairuotojams. Programėlės technologija analizuoja vairavimo įpročius realiu laiku, pasitelkdama pažangius dirbtinio intelekto ir kompiuterinio mokymosi algoritmus. Nustatyti galimas rizikas padeda išmaniajame telefone esantys sensoriai ir „Ubitel“ technologija.

nuotrauka::6 right

Jau sulaukusi investuotojų iš Norvegijos palaikymo, startuolio komanda džiaugiasi galimybe greitu metu inovatyvaus sprendimo dėka ne tik pateikti adekvačias vairavimo stiliui draudimo paslaugų kainas, bet ir prisidėti prie mažesnio avaringumo keliuose. Programėlė jos kūrėjams jau atvėrė daug vertingos informacijos apie Lietuvos vairuotojų stilių. „Pernai nuo lapkričio iki Kalėdų buvome paleidę beta versiją, kurią parsisiuntė 1000 naudotojų. Vertinimo aspektų yra išties nemažai, tačiau esminė įžvalga liudija –agresyviau linkę vairuoti jauni galingų automobilių vairuotojai. Tad gan plačiai įsigalėjusi visuomenės nuomonė greičiausiai nėra vien iš piršto laužti stereotipai“, – kalbėjo „Ubitel“ rinkodaros vadovas Mindaugas Kaikaris, taip pat pažymėjęs, jog dauguma moterų vairuotojų išsiskiria pagirtinu drausmingumu keliuose ir programėlės buvo įvertintos pačiais palankiausiais balais. Šie balai, kai programėlė pradės veikti, lems automobilio civilinės atsakomybės draudimo kainą.

Kontaktų paieškose – inovatyvus įrankis

Dar viena šiuo metu stebima tendencija – ieškoma inovatyvių sprendimų tiksliniams kontaktų tinklams kurtis bei plėstis. Į „InoSpurtą“ įsitraukusio Edvino Micutos sukurta ir šiuo metu tobulinama platforma „No Small Contact” skatina paversti naujas pažintis „kuru“ savo profesiniam tobulėjimui, pasitelkti jas atrandant partnerius, darbuotojus, mentorius. Sprendimas suteikia galimybę kontaktų tinklą plėsti naudotojui optimaliausiu būdu – efektyviai išnaudojant pietų pertraukas, renginius ar laiką po darbo.

nuotrauka::3 left

„Tenka dalyvauti įvairiose konferencijose, kur susirenka tikslinė auditorija. Pastebiu, kad pertraukų metu žmonės dažniausiai tikrina savo socialinių tinklų paskyras arba bendrauja su pažįstamais vietoje to, kad plėstų savo kontaktų ratą iš potencialių klientų, tiekėjų ar bendraminčių. Gimė mintis, kad tai būtų galima pakeisti ir dalyvavimui renginiuose suteikti visai kitą patirtį“, – teigia UAB „Kontaktų vakaras“ direktorius E.Micuta.

Jau užbaigtas platformos modulis, padedantis patogiau pasiruošti įvairiems susitikimams renginiuose ir įgalinantis vienoje vietoje turėti  informaciją apie programą ir pranešimus, matyti erdvių planą bei kitą aktualią informaciją. Netrukus programėlę bus galima atsisiųsti ir į savo išmaniuosius telefonus.

Daugiau galios rinkodaros partnerystėms

Galimybė atrasti reikalingus partnerius, operatyviai sutelkti pajėgas įgyvendinant projektus – tai aktualu visiems, tačiau itin išryškėja kalbant apie rinkodarą, kurios atstovai yra priversi spausti kūrybiškumo ir efektyvumo svirtį „iki dugno“ – tam, kad jų atstovaujamos paslaugos ir produktai išsiskirtų beribės pasiūlos horizonte. 

Ekonomikos mokslų daktaro, rinkodaros praktiko bei į „InoSpurtą“ įsitraukusios UAB „Rinkodaros algoritmai“ vadovo Donato Joniko teigimu, Vakarų Europoje veikiančio verslo tendencijas atspindinti statistika brėžia labai aiškią kryptį – rinkodaros technologijų biudžetai augs, apie 66% dirbančiųjų šioje srityje jau naudoja arba planuoja pradėti naudoti bendradarbiavimui skirtas technologijas.

nuotrauka::4 left

„Vieni galbūt rinksis likti pasyviais tendencijų stebėtojais, tačiau kiti neabejotinai jais pasinaudos. Su startuoliais man pačiam tenka nemažai bendrauti ir dirbti – absoliuti jų dauguma susiduria su ribotais finansiniais resursais, tačiau išties nestokoja potencialo užmegzti ir vystyti partnerystes. Pastarąsias sėkmingomis galima įvardinti tik tuo atveju, kai nauda realiai sukuriama abiem pusėms“, – kalbėjo dr. D. Jonikas.

UAB „Rinkodaros algoritmai“  sprendimas – platforma „Winawin“ (www.leveragein.com) – nukreipta į bendradarbiavimo rinkodaros srityje skatinimą. Jau yra paleista oficiali platformos įrankio „Marketing Partnership Wizard“ beta versija, kurią nemokamai gali išbandyti visi norintys.

„Pasauliniu mastu žinomi prekiniai ženklai, pavyzdžiui, „Coca Cola”, „Uber“,  „Spotify“ ar „McDonald‘s‘“, turi patirties įvairiose bendradarbiavimo formose ir gali pasidžiaugti sėkmingais rezultatais. Tuo tarpu mažiems verslams čia dar trūksta ryžto ir žinių. Pirma, ne visi geba savarankiškai susivokti, kur būtų verta ir įmanoma bendradarbiauti. Antra – sudėtinga rasti patikimus partnerius, kurie įgyvendintų tai, dėl ko šalys susitarė. Savo platformoje pateikiame apčiuopiamus sprendimus, kaip minėtas kliūtis įveikti“, – pažymėjo UAB „Rinkodaros algoritmai“ vadovas.

nuotrauka::5 right

Pozicijas įtvirtina toliaregiškumas

Projektui „InoSpurtas“ artėjant prie finišo, kuris numatomas šių metų kovą, Klaipėdos mokslo ir technologijų parko direktorė Roma Stubrienė pastebi, kad į informacines technologijas orientuoti verslai iš plataus konsultuotų įmonių spektro išsiskiria gebėjimu pasirinkti itin perspektyvias sritis: „Jaunos įmonės demonstruoja gerus gebėjimus identifikuojant tai, kas yra ir išliks „ant bangos“, bei paverčiant iššūkius naujomis galimybėmis. Šiuo atžvilgiu „InoSpurto“ naujokai yra įkvepiantis pavyzdys ir brandžioms organizacijoms“.

Nuo projekto „InoSpurtas“ įgyvendinimo pradžios 2017-ųjų pabaigoje, konsultacijas ir inovacijų paramos paslaugas Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas suteikė 37 įmonėms. Pusė jų per šį laikotarpį sukūrė arba įdiegė inovacijas, buvo sukurti 6 naujų technologinių sprendimų prototipai. Dar kelios įmonės tebetęsia prototipų kūrimo procesus. 

Siekiant spręsti aktualias Lietuvos inovacijų ekosistemos problemas – didinti verslo investicijas į MTEPI, skatinti technologijų perdavimo procesus, prisidėti prie įmonių inovatyvumo – projekte „InoSpurtas“ jėgas iš viso sutelkė 10 partnerių. Jų gretose – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), Lietuvos inovacijų centras, mokslo ir technologijų parkai bei kitos organizacijos.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Europos regioninio plėtros fondo lėšomis finansuojamą projektą „Inovacijų konsultacinės ir paramos paslaugos verslui (InoSpurtas)“.

www.kmtp.lt

nuotrauka::1 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Prie koronaviruso testavimo tinklo jungiasi privatūs centrai

Vilniuje įsikūrusi viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Lietuvoje Medicinos diagnostikos ir gydymo...

Paslaugos
2020.03.31
Pavasarinis servisų sezonas – su viltingu žvilgsniu į balandį  Premium

Artėjant padangų sezono pradžiai, servisų vadovai tik gūžčioja pečiais: sterilaus darbo sąlygos perpus stabdo...

Kaip atsivesti pirkėjų į e. parduotuvę Premium

Karantinui sustabdžius daugelį verslų, šie karštligiškai keliasi į virtualią erdvę. Tai padaryti nėra nei...

Gazelė
2020.03.31
Seimo komitetas pritarė, kad uždarytų įmonių darbuotojams algą mokėtų tik valstybė, o ne darbdaviai 3

Seimo ekonomikos komitetas pritaria Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos siūlymui, kad dėl karantino...

Paslaugos
2020.03.31
Reklamos agentūros sujungė jėgas socialinei kampanijai

Sostinėje ir kituose šalies miestuose netrukus startuos reklaminė kampanija, skatinanti atsakingą piliečių...

Rinkodara
2020.03.31
Nepaisant JAV sankcijų, „Huawei“ pajamos ir pelnas augo 

Kinijos kompanija „Huawei“ 2019 m., nepaisant JAV sankcijų, pagerino rezultatus visose veiklos srityse, rodo...

Technologijos
2020.03.31
Lietuvos kurortai karantino metu svečių nebelaukia

Palanga, Birštonas ir Druskininkai, siekdami apsaugoti vietos gyventojus nuo galimo koronaviruso plitimo,...

Laisvalaikis
2020.03.31
Sezoninis verslas: ar per kelis mėnesius galima užsidirbti visiems metams?

Nepaisant visą pasaulį šiuo metu užklupusios neeilinės situacijos, atėjęs pavasaris – sezoninio verslo...

Paslaugos
2020.03.31
„Delano“ vadovas: dėl karantino neatleidome nė vieno darbuotojo Premium 1

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad per pastarąjį mėnesį vieno didžiausių maitinimo tinklų „Delano“...

Paslaugos
2020.03.31
„Bolt“ savo pavėžėjus įdarbins kurjeriais

Pavėžėjimo platforma „Bolt“ imasi prekių išvežiojimo. Iki šiol tik maisto pristatymo iš maitinimo įstaigų...

Sukčiai ir piktavaliai suaktyvėjo – pandemija jiems puiki priedanga Premium

Kibernetinio saugumo bendrovės fiksuoja sukčių suaktyvėjimą. Visame pasaulyje plintantis koronavirusas jiems...

Technologijos
2020.03.31
„Paysera“ pradėjo tarpininkauti aukso prekyboje

Lietuvos mokėjimų įstaiga „Paysera“ klientams sudarė galimybę savo platformoje prekiauti auksu, o vėliau leis...

Rinkos
2020.03.31
„Revolut“ daliai klientų virto banku 2

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ daliai klientų sudarė galimybę tapti...

Rinkos
2020.03.31
Interneto tiekėjai žada susitvarkyti su išaugusiais srautais 

Lietuvos interneto tiekėjai teigia, kad karantino metu ir ypač prasidėjus nuotoliniam moksleivių mokymui bei...

Technologijos
2020.03.30
Piliečių grąžinimas lėktuvais valstybei jau kainavo beveik 150.000 Eur

Piliečių grąžinimas į Lietuvą lėktuvais karantino metu valstybei atsiėjo beveik 150.000 Eur, tačiau dalį šios...

„Amber Food“ vadovas: neatleidome nė vieno darbuotojo, jie išeina patys 36

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad vieno didžiausių maitinimo tinklų „Amber food“ darbuotojų...

Paslaugos
2020.03.30
„Omniva LT“ pajamas pernai augino 39%, COVID-19 bus papildomas postūmis 2

Bendrovė „Omniva LT“ praėjusiais metais gavo 9 mln. Eur pajamų – 39% daugiau nei 2018-aisiais. Įmonės pelnas...

„Air Baltic“ sulaukė solidžios finansinės injekcijos iš valstybės 

Latvijos ministrų kabinetas priėmė principinį sprendimą pritarti nacionalinės oro vežėjos „Air Baltic“...

RRT vadovas: padidėjusius krūvius ryšių tinklai kol kas atlaiko

Pirmadienį prasidėjus ugdymo procesui nuotoliniu būdu ir elektroninėms mokymo platformoms neatlaikius...

Paslaugos
2020.03.30
Vilniuje karantino tvarkos pažeidėjus stebi dronai 1

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė apie pritaikytas išmaniąsias technologijas karantino metu įvestai...

Laisvalaikis
2020.03.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus