Inovacijos pėdina šlubčiodamos

Publikuota: 2019-08-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Paskelbtuose inovatyviausių pasaulio valstybių reitinguose Lietuva užkopė dviem laipteliais aukščiau nei pernai – jai skirta 38 vieta tarp 130 tyrime dalyvavusių valstybių. Mūsų šalis keturiomis vietomis atsilieka nuo Latvijos ir net 14 – nuo Estijos. Prieš metus priimant Technologijų ir inovacijų įstatymą, Virginijus Sinkevičius, tuometinis ūkio ministras, vylėsi, kad tai suteiks didesnį pagreitį pradėtai inovacijų reformai.

Inovacijų indekse aukščiausias įvertis buvo skirtas Šveicarijai – 67,24 balo, antroje vietoje liko Švedija – 63,65, o trečioje – JAV – 61,73. Lietuva gavo 41,46 balo iš 100. Tam tikrose atskirose grupėse Lietuva gavo aukštus įverčius bei pateko tarp 5 geriausių pasaulio valstybių, tačiau kai kuriose kategorijose gauti balai verčia raudonuoti. Aukštųjų technologijų importo, mokesčių už naudojimąsi intelektine nuosavybe ir informacinių bei ryšių technologijų kategorijose Lietuva krito žemiau pasaulio vidurkio. Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius tokį rezultatą vertina santūriai bei tikisi, kad ateityje Lietuva šoktels aukščiau.

„Visada yra geriau pakilti, norėtųsi, kad tas augimas būtų didesnis. Džiaugiuosi, kad pakilome, tačiau manau, kad įgyvendinus inovacijų reformą, augimas galėtų būti daug didesnis“, – portalui lrt.lt teigė V. Sinkevičius. Estija ir Latvija pasaulio inovacijų reitinge jau kelerius metus lenkia Lietuvą; ministro nuomone, taip yra todėl, kad inovacijų tema Lietuvoje aktualizuota vėliau nei minėtose šalyse.

Daug vilčių dedama į pernai vasarą priimtą Technologijų ir inovacijų įstatymą – tikimasi, kad bus sukurtos prielaidos maksimaliai išnaudoti šalyje turimas žinias kuriant inovacijomis grįstą ekonomiką, kad jis suteiks didesnį pagreitį pradėtai inovacijų reformai. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, tampanti šalies technologijų ir inovacijos politikos formuotoja, pernai skaičiavo, kad įgyvendinus inovacijų reformą, kurios dalis yra naujas minėtas įstatymas, gyventojų atlyginimai galėtų augti šeštadaliu greičiau, o BVP augimas pagreitėtų penktadaliu. Tuometinė Ūkio ministerija jau matė ir 2020-uosius – skaičiavo, kad eksporto mastas padidės dar 1,4 mlrd. Eur.

Deklaruotas ir inovacijas skatinančio įstatymo poveikis ekonomikai: ilgalaikis ir tvarus valstybės ekonomikos augimas, aukštas produktyvumo lygis gali būti užtikrintas aktyviai plėtojant inovacijas kuriantį verslą ir kt.

Pasirašydama šį įstatymą prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai teigė: kad Lietuva taptų inovacijų valstybe, būtina siekti aukštos mokslinių tyrimų kokybės, efektyvaus mokslo ir verslo bendradarbiavimo, plėtoti startuolių ekosistemą, pritraukti užsienio investicijų, nukreiptų į šią sritį.

Lietuvoje mokslo ir verslo bendruomenės daugybę metų dirbo kiekviena sau – nebūta jokio bendradarbiavimo. Ir tik pastaraisiais metais pradėjo ryškėti šioks toks interesų artėjimas. Tačiau mokslininkų žinios vis dar retai virsta rinkoje paklausiais produktais. Iš tikrųjų dėl to pralaimi abi pusės: mokslininkai, bendradarbiaudami su verslininkais ir siūlydami praktikoje diegiamų sprendimų, galėtų daugiau uždirbti, o verslininkai, siūlydami rinkai išskirtinį produktą, ne tik patys uždirbtų daugiau – jie galėtų steigti aukštesnę pridėtinę vertę kuriančias darbo vietas. Atitinkamai – ir pasiūlyti didesnius atlyginimus.

Grįžtant prie inovacijų švieslentės rezultatų, galima priminti, kad realūs skaičiai galėtų būti kur kas geresni, tačiau koją čia kiša tos pačios jau daug metų egzistuojančios problemos. Įmonės apskaito tik dalį savo vykdomų inovacijų: dalis jų nežino kaip, dalis spjauna į tai apskritai, nes apskaitoje nemato naudos. Be to, visuomenės kompiuterinis raštingumas yra menkas, mokslininkai verčiami rašyti popierius, o ne atlikti tyrimus ir eksperimentus. Ilgą laiką valstybė tik apsimetė, kad turi inovacijų politiką – jei ne niuksai iš Briuselio, Europos Komisijos programos „Horizon“ priemonės, klausimas dar, ar mūsų šalies biurokratai išvis ko nors šioje srityje siektų.

Minėtas įstatymas įsigaliojo šių metų sausio 1 dieną. Galbūt proveržio tikėtis ir ankstoka. Tačiau kai kurie pavyzdžiai ir dabar rodo, kad ne viskas yra inovacijos, kas jomis vadinama. Nieko naujo, juolab – naudingo, verslas neįžvelgė Registrų centro (RC) atvertuose duomenyse: nekilnojamojo turto rinkos dalyviai tikina, kad nemato juose didelės naudos ar potencialo naujiems produktams. VŽ kalbinti rinkos dalyviai, paprašyti įvertinti atvertų duomenų kokybę bei reikšmę, kaip esminius trūkumus nurodė tai, kad RC vis dėlto neatskleidė detalesnių duomenų apie įvykusių sandorių vertę. Be to, paviešinti duomenys nesusieti su konkrečia lokacija, kas priimant verslo sprendimus suteiktų vertės. Tiksliausia, kiek galima suprasti iš duomenų, yra seniūnijos lygmuo.

„Pažiūrėjęs į tokius duomenis, galiu, pavyzdžiui, pasakyti, kad Fabijoniškėse stovi penki 15-aukščiai. Ir kas iš to?“ – atvertos informacijos aktualumą verslui ironiškai apibūdino vienas duomenų analitikas, nenorėjęs viešinti savo pavardės. RC renginyje dalyvavęs V. Sinkevičius džiaugėsi pradedamais atverti valstybės duomenimis, nes šie žinių ekonomikos laikais yra XXI a. nafta. Tačiau Arnoldas Antanavičius, VšĮ „Realdata“ įkūrėjas, NT analitikas, sako manantis, kad ministras galbūt neįsigilino, kokius duomenis visuomenei pasiūlė RC.

„RC atverti duomenys analitiniu požiūriu yra visiškas šlamštas. Tai yra parodija ir šaipymasis iš visuomenės. Ministras, kalbėdamas apie tai, kad čia atsiras terpė kurtis startuoliams, arba visiškai nesusigaudo, apie ką šneka, arba elementariai net nesigilino į tai, kokie duomenys atveriami, – sako A. Antanavičius. – Reziumuojant, galima teigti, kad RC atskleidė tik tokią informaciją, kuri nėra arba jau nebėra aktuali ir kurios niekas ir taip iš jų nepirktų, tad jiems nebegaila atskleisti“, – mano A. Antanavičius.

VŽ nuomone, gali būti, kad norai žengti inovatyvesnės valstybės kūrimo link yra išties geri. Ir kad pirmasis didelis blynas šiek tiek prisvilo. Tačiau jei ryžto pakanka, kelią įveikti įmanoma – tad gal aktyvų ir inovatyvų ministrą dar pasiliekam Lietuvoje?

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Google“ griežtina politinės reklamos sąlygas Premium

JAV kompanija „Google“ nusprendė įvesti apribojimus tikslinei politinei reklamai – reklamdaviai nebegalės...

Verslo aplinka
2019.11.21
„Novaturas“ ramina: tai neturi įtakos mūsų darbui Premium

Likvidumu nepasižyminčios „Novaturo“ akcijos ketvirtadienį tapo Baltijos biržos aktyviausiai prekiaujamais...

Rinkos
2019.11.21
Biurų darbuotojus sportuoti skatinantis „OnePass“ pritraukė 160.000 Eur investiciją 1

Viena narystė – visi sporto klubai. Tokią idėją siekiantis įgyvendinti startuolis „OnePass“ (UAB „Sporto...

Paslaugos
2019.11.21
Vertinimai: už „Novaturo“ akcijas instituciniai investuotojai turi pagrindo prašyti dviženklės nuolaidos Premium

„Novaturo“ pagrindinis akcininkas pasirinko paplitusį būdą parduoti didesnį kiekį akcijų ir taip nusistatyti...

Rinkos
2019.11.21
Konkurencija toliau smukdo tinklinių viešbučių rodiklius Premium 1

Vilniuje smarkiai išaugusi naujų kambarių pasiūla toliau mažėjimo linkme koreguoja tarptautiniams tinklams...

Paslaugos
2019.11.21
Vilniaus Perkūnkiemyje darželiui statyti perimama privati žemė

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pradeda procedūras, reikalingas visuomenės poreikiams perimti privačius žemės...

Statyba ir NT
2019.11.21
Lietuvos lazerių įmonės žengia gilyn į pramonės sektorių Premium 2

Pastarosiomis dienomis kelios Lietuvos lazerių bendrovės pranešė apie bebaigiamus pramoninių inovacijų...

Technologijos
2019.11.21
„15min“ registruoja naują prekės ženklą ir siūlys mokamą turinį Premium 2

Portalas „15min“ registruoja naują prekės ženklą „15MAX“, kuris skirtas nuo gruodžio startuosiančiam mokamam...

Rinkodara
2019.11.21
Buvęs „Novaturo“ Estijoje vadovas bendrovei turės atlyginti per 230.000 Eur 1

Estijos Harju apygardos teismas priėmė nutartį, kad buvęs AB „Novaturo“ padalinio Estijoje vadovas Andree...

Paslaugos
2019.11.21
„Novaturo“ pagrindinis akcininkas siekia išsigryninti investicijų dalį 2

Pagrindinis kelionių organizatoriaus „Novaturo“ akcininkas „Central European Tour Operator S.a.r.l.1“ rinkai...

Rinkos
2019.11.20
Vilniaus universitete bus dėstoma kibernetinė sauga

Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su Izraelio kibernetinio saugumo bendrove „Check Point“,...

Paslaugos
2019.11.20
Vilniuje gruodį veiklą pradės nauji moduliniai darželiai 2

Vilniuje, Pašilaičių rajone, duris atvers naujas lopšelio-darželio „Gabijėlė“ modulinis priestatas, kurį nuo...

Paslaugos
2019.11.20
„Caffeine“ laimėjo konkursą ir įsikūrė Oslo ligoninėje Premium 3

Lietuviškas kavinių tinklas „Caffeine“, kurį šių metų pradžioje įsigijo Norvegijos bendrovė „Reitan...

Prekyba
2019.11.20
„Alibaba“ Honkongo biržoje gali pritraukti iki 12,9 mlrd. USD

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ per akcijų platinimą Honkongo vertybinių popierių biržoje...

Rinkos
2019.11.20
Apžvalga: Lietuvos startuolių ekosistema auga sparčiau už latvių ir estų

Tarp 3 Baltijos šalių Lietuvoje rizikos kapitalo investicijų augimas yra didžiausias – Estiją lenkiame 47%, o...

Paslaugos
2019.11.20
„Plačiajuostis internetas“ nutraukė 20 mln. Eur vertės ryšio bokštų konkursus

Įsiteisėjus teismo sprendimui, viešoji įstaiga „Plačiajuostis internetas“ nutraukė tris daugiau nei 20...

Technologijos
2019.11.20
„Bolt“ skaičiuoja pirmojo paspirtukų sezono rezultatus  5

Pirmąjį paspirtukų nuomos sezoną Lietuvoje baigusi Estijos kapitalo transporto dalijimosi platforma...

JAV kapitalo įmonės idėja – sukurti asmeninę sveikatos sistemą Premium

Prieš penkerius metus Lietuvoje įsteigta JAV programinės įrangos kūrėjos „Exadel Inc“ antrinė įmonė „Exadel...

Pramonė
2019.11.20
Viešbučių užimtumas Hurgadoje ir Šarm el Šeiche pasiekė 75%

Vidutinis viešbučių užimtumas Egipto Raudonosios jūros kurortuose Hurgadoje ir Šarm el Šeiche pasiekė 75%,...

Paslaugos
2019.11.19
Vyno ir desertų čempionatas: už laimėtojų nugaros – geriausi latvių ir estų restoranai

Lapkričio 18 d. Vilniuje vykusio 10-ojo atvirojo Vyno ir desertų derinių čempionato pirmąsias vietas užėmė...

Laisvalaikis
2019.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau