Inovacijos pėdina šlubčiodamos

Publikuota: 2019-08-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Paskelbtuose inovatyviausių pasaulio valstybių reitinguose Lietuva užkopė dviem laipteliais aukščiau nei pernai – jai skirta 38 vieta tarp 130 tyrime dalyvavusių valstybių. Mūsų šalis keturiomis vietomis atsilieka nuo Latvijos ir net 14 – nuo Estijos. Prieš metus priimant Technologijų ir inovacijų įstatymą, Virginijus Sinkevičius, tuometinis ūkio ministras, vylėsi, kad tai suteiks didesnį pagreitį pradėtai inovacijų reformai.

Inovacijų indekse aukščiausias įvertis buvo skirtas Šveicarijai – 67,24 balo, antroje vietoje liko Švedija – 63,65, o trečioje – JAV – 61,73. Lietuva gavo 41,46 balo iš 100. Tam tikrose atskirose grupėse Lietuva gavo aukštus įverčius bei pateko tarp 5 geriausių pasaulio valstybių, tačiau kai kuriose kategorijose gauti balai verčia raudonuoti. Aukštųjų technologijų importo, mokesčių už naudojimąsi intelektine nuosavybe ir informacinių bei ryšių technologijų kategorijose Lietuva krito žemiau pasaulio vidurkio. Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius tokį rezultatą vertina santūriai bei tikisi, kad ateityje Lietuva šoktels aukščiau.

„Visada yra geriau pakilti, norėtųsi, kad tas augimas būtų didesnis. Džiaugiuosi, kad pakilome, tačiau manau, kad įgyvendinus inovacijų reformą, augimas galėtų būti daug didesnis“, – portalui lrt.lt teigė V. Sinkevičius. Estija ir Latvija pasaulio inovacijų reitinge jau kelerius metus lenkia Lietuvą; ministro nuomone, taip yra todėl, kad inovacijų tema Lietuvoje aktualizuota vėliau nei minėtose šalyse.

Daug vilčių dedama į pernai vasarą priimtą Technologijų ir inovacijų įstatymą – tikimasi, kad bus sukurtos prielaidos maksimaliai išnaudoti šalyje turimas žinias kuriant inovacijomis grįstą ekonomiką, kad jis suteiks didesnį pagreitį pradėtai inovacijų reformai. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, tampanti šalies technologijų ir inovacijos politikos formuotoja, pernai skaičiavo, kad įgyvendinus inovacijų reformą, kurios dalis yra naujas minėtas įstatymas, gyventojų atlyginimai galėtų augti šeštadaliu greičiau, o BVP augimas pagreitėtų penktadaliu. Tuometinė Ūkio ministerija jau matė ir 2020-uosius – skaičiavo, kad eksporto mastas padidės dar 1,4 mlrd. Eur.

Deklaruotas ir inovacijas skatinančio įstatymo poveikis ekonomikai: ilgalaikis ir tvarus valstybės ekonomikos augimas, aukštas produktyvumo lygis gali būti užtikrintas aktyviai plėtojant inovacijas kuriantį verslą ir kt.

Pasirašydama šį įstatymą prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai teigė: kad Lietuva taptų inovacijų valstybe, būtina siekti aukštos mokslinių tyrimų kokybės, efektyvaus mokslo ir verslo bendradarbiavimo, plėtoti startuolių ekosistemą, pritraukti užsienio investicijų, nukreiptų į šią sritį.

Lietuvoje mokslo ir verslo bendruomenės daugybę metų dirbo kiekviena sau – nebūta jokio bendradarbiavimo. Ir tik pastaraisiais metais pradėjo ryškėti šioks toks interesų artėjimas. Tačiau mokslininkų žinios vis dar retai virsta rinkoje paklausiais produktais. Iš tikrųjų dėl to pralaimi abi pusės: mokslininkai, bendradarbiaudami su verslininkais ir siūlydami praktikoje diegiamų sprendimų, galėtų daugiau uždirbti, o verslininkai, siūlydami rinkai išskirtinį produktą, ne tik patys uždirbtų daugiau – jie galėtų steigti aukštesnę pridėtinę vertę kuriančias darbo vietas. Atitinkamai – ir pasiūlyti didesnius atlyginimus.

Grįžtant prie inovacijų švieslentės rezultatų, galima priminti, kad realūs skaičiai galėtų būti kur kas geresni, tačiau koją čia kiša tos pačios jau daug metų egzistuojančios problemos. Įmonės apskaito tik dalį savo vykdomų inovacijų: dalis jų nežino kaip, dalis spjauna į tai apskritai, nes apskaitoje nemato naudos. Be to, visuomenės kompiuterinis raštingumas yra menkas, mokslininkai verčiami rašyti popierius, o ne atlikti tyrimus ir eksperimentus. Ilgą laiką valstybė tik apsimetė, kad turi inovacijų politiką – jei ne niuksai iš Briuselio, Europos Komisijos programos „Horizon“ priemonės, klausimas dar, ar mūsų šalies biurokratai išvis ko nors šioje srityje siektų.

Minėtas įstatymas įsigaliojo šių metų sausio 1 dieną. Galbūt proveržio tikėtis ir ankstoka. Tačiau kai kurie pavyzdžiai ir dabar rodo, kad ne viskas yra inovacijos, kas jomis vadinama. Nieko naujo, juolab – naudingo, verslas neįžvelgė Registrų centro (RC) atvertuose duomenyse: nekilnojamojo turto rinkos dalyviai tikina, kad nemato juose didelės naudos ar potencialo naujiems produktams. VŽ kalbinti rinkos dalyviai, paprašyti įvertinti atvertų duomenų kokybę bei reikšmę, kaip esminius trūkumus nurodė tai, kad RC vis dėlto neatskleidė detalesnių duomenų apie įvykusių sandorių vertę. Be to, paviešinti duomenys nesusieti su konkrečia lokacija, kas priimant verslo sprendimus suteiktų vertės. Tiksliausia, kiek galima suprasti iš duomenų, yra seniūnijos lygmuo.

„Pažiūrėjęs į tokius duomenis, galiu, pavyzdžiui, pasakyti, kad Fabijoniškėse stovi penki 15-aukščiai. Ir kas iš to?“ – atvertos informacijos aktualumą verslui ironiškai apibūdino vienas duomenų analitikas, nenorėjęs viešinti savo pavardės. RC renginyje dalyvavęs V. Sinkevičius džiaugėsi pradedamais atverti valstybės duomenimis, nes šie žinių ekonomikos laikais yra XXI a. nafta. Tačiau Arnoldas Antanavičius, VšĮ „Realdata“ įkūrėjas, NT analitikas, sako manantis, kad ministras galbūt neįsigilino, kokius duomenis visuomenei pasiūlė RC.

„RC atverti duomenys analitiniu požiūriu yra visiškas šlamštas. Tai yra parodija ir šaipymasis iš visuomenės. Ministras, kalbėdamas apie tai, kad čia atsiras terpė kurtis startuoliams, arba visiškai nesusigaudo, apie ką šneka, arba elementariai net nesigilino į tai, kokie duomenys atveriami, – sako A. Antanavičius. – Reziumuojant, galima teigti, kad RC atskleidė tik tokią informaciją, kuri nėra arba jau nebėra aktuali ir kurios niekas ir taip iš jų nepirktų, tad jiems nebegaila atskleisti“, – mano A. Antanavičius.

VŽ nuomone, gali būti, kad norai žengti inovatyvesnės valstybės kūrimo link yra išties geri. Ir kad pirmasis didelis blynas šiek tiek prisvilo. Tačiau jei ryžto pakanka, kelią įveikti įmanoma – tad gal aktyvų ir inovatyvų ministrą dar pasiliekam Lietuvoje?

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Teismas: „Pontem“ gali tiekti pieną Vilniaus darželiams

Konkursą laimėjusi didmeninės prekybos bendrovė „Pontem“ gali tiekti pieną ir jo produktus Vilniaus...

Paslaugos
2019.08.19
Draudimą prekiauti su „Huawei“ JAV atidėjo dar 90 dienų 2

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prekybos sekretorius Wilburas Rossas patvirtino, kad draudimas Kinijos...

Technologijos
2019.08.19
„Novaturas“ buvusiam vadovui Estijoje privalės sumokėti kelerių metų algą 2

Ginče tarp Lietuvos kelionių organizatoriaus „Novaturas“ ir buvusio šios bendrovės padalinio Estijoje vadovo...

Paslaugos
2019.08.19
IKEA: palapinių miestelis padėjo pritraukti naujus vartotojus 2

Švedijos baldų gamintoja IKEA Vilniaus pašonėje šią vasarą pastatytą palapinių miestelį – „glampingą“ vadina...

Rinkodara
2019.08.19
Kelionių organizatorė „Itaka“ išeina iš Latvijos: per didelė konkurencija ir maža paklausa 5

Didžiausia Lenkijos kelionių organizatorė „Itaka“ palieka Latvijos rinką ir sutelks dėmesį į Lietuvą.

Paslaugos
2019.08.19
„Inspired UM“ išlaiko lyderystę, ryškiausią šuolį skaičiuoja „BPN Lietuva“ Premium 8

Metai žiniasklaidos planavimo agentūroms buvo dosnūs konkursų ir darbų, tačiau pokyčių TOP 10 – nedaug, nes...

Rinkodara
2019.08.19
Lauko tualetų problema toliau kelia aistras 11

Savivaldybių asociacija ragina Aplinkos ministeriją neskubėti stambinti vandentvarkos įmonių, o pirmiau...

Verslo aplinka
2019.08.18
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
Nuomininkų trauka: kad būtų jauku, kaip namie 2

Prie apgyvendinimo verslo jungiasi „mėgėjai“ – investuojantieji į butus centrinėje miesto dalyje, kurie tiek...

Gazelė
2019.08.17
Bankai beveik pasiruošė savo klientų duomenų atvėrimui Premium 6

Lietuvoje mažiau nei po mėnesio įsigalios Atvirosios bankininkystės reikalavimai, kurie šalyje veikiančius...

Rinkos
2019.08.17
Tauragės „Bastilijos“ ateitį lems rajono taryba, norinti multifunkcinio komplekso

Tauragės rajono merui Dovydui Kaminskui pareiškus, kad savivaldybės valdomas „Bastilijos“ kompleksas neturi...

Paslaugos
2019.08.16
Lietuvoje kuriasi Austrijos kapitalo IT įmonė

Lietuvoje kuriasi Austrijos kapitalo IT įmonė „Yordando“.

Technologijos
2019.08.16
„Bitė“ atsinaujino dalį biuro: viską kūrę darbuotojai kabinetų nenorėjo 25

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ atnaujino dalį savo 6.200 kv. m ploto biuro Vilniaus Žemaitės...

Statyba ir NT
2019.08.16
Investicijos į naujus verslus stumtelėjo „Icor“ į nuostolius Premium 8

Viena stambiausių verslo grupių Lietuvoje „Icor“ pernai dirbo nuostolingai, rodo Registrų centrui pateikta...

Statyba ir NT
2019.08.16
TV3 ir LNK grupių rodikliai – į priešingas puses Premium 10

Didžiosioms komercinėms TV grupėms 2018 m. buvo skirtingi: TV3 augino ir pardavimus, ir pelną, o LNK šie...

Rinkodara
2019.08.16
Viešbučiai regionuose kyla toliau: Plungėje planuoja apgyvendinti ir įmonių svečius Premium 5

Regionų verslininkai toliau investuoja į rizikingą, bet mažuose miestuose reikalingą, – apgyvendinimo verslą.

Gazelė
2019.08.16
Mobiliojo ryšio operatoriai santūriai vertina pasiūlymus dėl eSIM  17

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai suabejojo Susisiekimo ministerijos iniciatyva ilgainiui eSIM moduliais...

Technologijos
2019.08.15
„Toksika“ sutvarkė daugiau pavojingųjų atliekų

Pavojingųjų atliekų tvarkymo įmonė „Toksika“ per pirmąjį šių metų pusmetį sutvarkė rekordinį atliekų kiekį ir...

Paslaugos
2019.08.15
Vilniuje prie „Siemens“ arenos projektuoja viešbutį ir butus 5

Sostinės Kalvarijų g. ketinama pastatyti pastatus, kuriuose numatyta įrengti 120 numerių viešbutį ir 96...

Statyba ir NT
2019.08.14
„Pigu“ pardavimo scenarijai: vertė priklausys ir nuo banginių, tokių kaip „Amazon“, strategijų  Premium 8

Lenkijos fondo MCI artimiausiame planavimo horizonte, be abejonės, yra tikslas parduoti jam priklausančių e.

Prekyba
2019.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau