Vaistinės ir ministerija nesutaria dėl receptinių vaistų prekybos internetu

Publikuota: 2019-07-18
Atnaujinta 2019-07-18 17:38
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Nuo šių metų lapkričio 1 d. Lietuvoje atsiras galimybė receptinių, kompensuojamųjų vaistų įsigyti internetu. Vaistinės kritikuoja valdžios planus kurti naują valstybinę e. sistemą, prie kurios prisijungę gyventojai be jokios vaistininko konsultacijos rinktųsi receptinį vaistą ir vaistinę patys. Ministerija atremia, kad planuojamas modelis didins sąžiningą vaistinių konkurenciją vaistų kainomis.

Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) išplatintame pranešime nerimauja, kad šalies pacientams gali tekti nusivilti – esą kompensuojamiems vaistams internetu įsigyti reikalingų poįstatyminių teisės aktų ir prekybos internetu sistemos kūrimu Sveikatos apsaugos ministerija susirūpino tik dabar, likus keturiems mėnesiams iki starto. O vaistininkai, kurie turės ją įgyvendinti ir aptarnauti pacientus, į daug kylančių klausimų esą iki šiol iš atsakingų institucijų negauna atsakymo.

Dangutė Mikutienė, Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė, sako, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo kurti visiškai naują bendrą visos rinkos informaciją talpinančią sistemą.

„Tačiau nei kokia jos ekonominė nauda, nei kiek jos sukūrimas galėtų mokesčių mokėtojams kainuoti, kiek patogi, saugi ji bus pacientams, SAM atstovai pasakyti negalėjo“, – tvirtina ji.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak D. Mikutienės, vaistinės laukia, kol šalies gyventojams galės suteikti galimybę ir kompensuojamus vaistus įsigyti vadinamuoju nuotoliniu būdu – internetu.

„Šalies vaistinės tokią paslaugą gali teikti laiku ir kokybiškai, nes daugelis vaistinių jau įsidiegę savas aptarnauti klientą nuotoliniu būdu galinčias sistemas. Tuo tarpu SAM sugalvojo kurti naują papildomą valstybinę sistemą, prie kurios prisijungęs receptą turintis asmuo be jokios vaistininko konsultacijos rinktųsi receptinį vaistą pats, galbūt papildomus reikalingus preparatus, tuomet pasirinktų, kurioje vaistinėje norėtų tą vaistą įsigyti ir būtų nukreipiamas į konkrečios vaistinės puslapį. Tik tada sistema suteiktų galimybę vaistininkui konsultuoti, suteikti farmacinę paslaugą, po kurios pacientas spręstų įsigyti ar anuliuoti pasirinkimą“, – dėsto ji.

Vaistinėms pristatytas galimas vaistų įsigijimo modelis atrodo nelogiškas, apsipirkimą ilginantis, o dar ir vartotojų duomenų saugumą nepakankamai užtikrinantis variantas.

„Apmaudu, kad valdininkai vis dar mano, jog išsirinkti tinkamą vaistą yra taip paprasta. Vaistininko pareiga ir noras yra padėti sergančiajam palengvinti pasirinkimą, deja, siūloma sistema veiks atvirkščiai“, – tikina asociacijos vadovė.

Pasak D. Mikutienės, jau ir dabar vyksta e-prekyba vaistais, tiesiog reikėtų suteikti vaistinėms galimybę parduoti pacientams ir receptinius vaistus.

„Viską padarysime tinkamai, mūsų sistemos paruoštos, todėl papildoma valstybinė sistema yra savitikslė ir perteklinė“, – teigia ji.

Asociacijos vadovės žiniomis, kitos šalys naudoja tiesioginį prisijungimo prie elektroninių vaistinių sistemų metodą, jis galėtų būti sėkmingai taikomas ir Lietuvoje, nes visus internetinius puslapius, kur galima elektroniniu būdu įsigyti vaistų, gyventojai jau dabar gali matyti Valstybinės ligonių kasos puslapyje vlk.lt.

Ministerijos komentaras

Anželika Oraitė, SAM Farmacijos departamento Farmacinės veiklos skyriaus vedėja, VŽ atsiųstame komentare teigia, kad pagrindinis SAM tikslas – sukurti pacientams saugią, patogią ir lengvai prieinamą sistemą, todėl esame atviri visiems pasiūlymams, diskusijoms, sprendimams.

„Modelio kūrimą visų pirma paskatino siekis užtikrinti sveikatos duomenų saugumą ir sukurti patogią bei aiškią receptinių vaistų prekybos nuotoliniu būdu sistemą. Jo įgyvendinimo kaštai daugiausiai yra susiję su e. sveikatos sistemos plėtra, t. y. nebus kuriami nauji autentifikacijos funkcionalumai, atskiros platformos ir pan. Pacientas, norėdamas nuotoliniu būdu įsigyti receptinių vaistų, prisijungs prie savo asmeninės paskyros www.esveikata.lt portale ir joje pasirinks elektroninius receptus, pagal kuriuos įsigys vaistus pasirinktos vaistinės elektroninėje parduotuvėje. Visi darbai bus finansuojami e. sveikatos plėtrai numatytomis lėšomis“, – informuoja ji.

Pasak A. Oraitės, sistema užtikrins saugų paciento tapatybės nustatymą ir jautrių duomenų, tokių kaip sveikatos duomenys, saugumą. Taip pat bus užtikrintas tinkamas ir vieningas standartas – nepaisant to, iš kurios vaistinės įsigyjami vaistai, bus vienodai kokybiškai užtikrinama asmens duomenų apsauga taikant vieningus paciento prisijungimo ir identifikavimo sprendimus.

„Modelis taip pat didins sąžiningą vaistinių konkurenciją vaistų kainomis ar papildomomis paslaugomis bei palankesnėmis pristatymo sąlygomis. Be to, pacientai vienoje vietoje ras informaciją apie jiems paskirtus vaistus, jų prieinamumą vaistinėse bei kainas“, – dėsto SAM atstovė.

Teigiama, kad siūlomas nuotolinės prekybos receptiniais vaistais modelis leis pacientams įsigyti tiek kompensuojamus, tiek nekompensuojamus receptinius vaistus bei kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones.

Pacientui pateikiant informaciją apie skirtingų vaistinių standartines pristatymo bei apmokėjimo sąlygas, bus suteikta galimybė vaistus rinktis ne vien pagal prieinamumą bei kainą, tačiau ir atsižvelgiant į pristatymo laiką, pristatymo kainą ar kitus kriterijus.

Tikisi spėti iki lapkričio

Anot A. Oraitės, nuostatos dėl nuotolinės receptinių vaistų prekybos įsigalios šių metų lapkritį. Iki to laiko bus priimti reikalingi teisės aktai, tad šiuo metu vyksta susitikimai su suinteresuotomis institucijomis, vaistinių, pacientų, didmeninio platinimo ir vaistų gamintojų organizacijų atstovais, kurių metu yra pristatomas numatomos nuotolinės prekybos receptiniais vaistais modelis ir pagrindiniai veiklos principai.

Parengus teisės aktų projektus jie bus derinami su suinteresuotomis institucijomis ir visuomene.

„Tai, ar sistemos startas bus sklandus, didžiąja dalimi priklauso nuo visų nuotolinės prekybos vaistais modelyje dalyvaujančių asmenų, įskaitant ir vaistinių. Tad tikimės, kad konstruktyviai bendradarbiaujant pavyks sėkmingai pasiekti bendrą tikslą“, – sako A. Oraitė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Sitkūnų radijo stotis pradeda transliacijas pasaulio rusakalbiams apie karą Ukrainoje 1

Darbą nuo rugpjūčio pradžios atnaujino Sitkūnų radijo stotis Kauno rajone, ji vidurinėmis bangomis transliuos...

Rinkodara
2022.08.12
„Disney+“ aplenkė „Netflix“ pagal prenumeratorių skaičių

Didžiausia pasaulyje pramogų ir žiniasklaidos bendrovė „Walt Disney“ srautinio transliavimo paslaugos...

Rinkos
2022.08.11
„Paramount“ pelnas traukėsi trečdaliu

JAV žiniasklaidos milžinės „Paramount Global Inc.“ (ankstesnis pavadinimas „ViacomCBS Inc.“) antrojo metų...

Rinkos
2022.08.05
Naujienų portalai sutarė vienodai žymėti reklamas

Didieji naujienų portalai susitarė dėl vienodo rinkodaros turinio žymėjimo visose naujienų portalų...

Rinkodara
2022.07.28
„Respublikos leidiniams“, „Diena Media News“ ir „Lietuvos rytui“ skirtos baudos už klaidinančią reklamą 1

Laikraščių „Respublika“, „Kauno diena“, „Klaipėdos diena“ ir „Lietuvos ryto“ valdytojoms Vartotojų teisių...

Rinkodara
2022.07.18
„Netflix“ žada siūlyti pigesnius prenumeratos planus su reklama

„Netflix“ bendradarbiaus su „Microsoft“, kad savo klientams galėtų pasiūlyti pigesnių prenumeratos planų, į...

Inovacijos
2022.07.14
„Eurobarometro“ apklausa: ES piliečiai labiausiai pasitiki tradicine žiniasklaida 2

Televizija (75%) yra pagrindinis ES piliečių, ypač atstovaujančiųjų vyresniajai kartai, žinių šaltinis, rodo...

Rinkodara
2022.07.12
„Eltos“ direktore paskirta D. Juozaitytė, vyr. redaktoriumi – V. Bruveris 1

Naujienų agentūros „Elta“ direktore paskirta Daiva Juozaitytė, pastaruosius aštuonerius metus dirbusi „Delfi“...

Vadyba
2022.07.01
M. Skuodis: leidinių pristatymo kainas reikia didinti, kartu keisti žiniasklaidos rėmimo modelį

Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos...

Rinkodara
2022.06.23
Pernai Lietuvoje kas aštunta žiniasklaidos priemonė buvo valdoma politikų 2

68 politikai, valstybės tarnautojai bei jų sutuoktiniai pernai Lietuvoje valdė 129 arba kas aštuntą...

Rinkodara
2022.06.23
Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą turėtų pakeisti naujas Medijų rėmimo fondas

Kultūros ministerijos siūlomas steigti Medijų rėmimo fondas galės skirti paramą ne tik leidiniams, bet ir...

Rinkodara
2022.06.20
Lietuvos pašto viražai: kartais augančios pristatymo kainos – šantažas leidėjams Premium

Lietuvos paštas (LP) antrus metus iš eilės kelia leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose. Pernai...

Rinkodara
2022.06.20
„Google“ Rusijos padalinys pateikė teismui bankroto pareiškimą 1

JAV technologijų milžinės „Google“ antrinė įmonė Rusijoje Maskvoje arbitražo teismui pateikė bankroto...

Inovacijos
2022.06.17
Architektai darbų turi metams į priekį, bet ramybės nėra Premium

Architektų biurai užsakymų gauna tiek, kad nors vežimu vežk, o ir į vežimą ne visada telpa. Vis dėlto...

Statyba ir NT
2022.06.16
Tautinių bendrijų žiniasklaidai stiprinti skirta 500.000 Eur

Lietuvos informacinei erdvei ir tautinių bendrijų žiniasklaidai stiprinti skirta 500.000 Eur, trečiadienį...

Rinkodara
2022.06.15
Į LRT tarybą Seimas siūlo D. Jastramskį, R. Gudauską, L. Matjošaitytę ir J. Pabrėžą

Seimo Kultūros komitetas trečiadienį pritarė keturių naujų LRT tarybos narių kandidatūroms.

Rinkodara
2022.06.15
D. Radzevičius: žiniasklaida nemoka daryti verslo Premium 5

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius VŽ podkaste negaili kritikos žiniasklaidos...

Rinkodara
2022.06.15
„Disney+“ įžengė į Lietuvą 10

„Walt Disney Company“ priklausantis transliuotojas „Disney+“ pradeda transliacijas Lietuvoje. Standartinė...

Rinkodara
2022.06.14
Nepriklausoma Rusijos televizija „Dožd“ transliuos iš Rygos

Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba (NEPLP) pirmadienį nutarė suteikti licenciją...

Rinkodara
2022.06.06
„Bitės“ pelnas dvigubėjo, bet „Mezon“ kol kas nuostolingas Premium

UAB „Bitė Lietuva“ vertina, kad, nepaisant tebesitęsiančios pandemijos, pavyko pasiekti gerų rezultatų –...

Inovacijos
2022.06.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku