Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“

Publikuota: 2019-05-24

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes ugdantis darželių ir mokyklų tinklas „Pažinimo medis“ plečiasi, kuria naują 9-ąją klasę bei sulaukia solidaus pastiprinimo vadovybėje.

nuotrauka::1 left

Ekonomistės ir psichologės kvalifikaciją turinti Audronė Kancė-Grdzelišvili kartu su bendražygiu, investicijų bendrovės „Blue Flight“ vykdomuoju partneriu Martynu Kandzeru dar prieš 10 metų numatė į Lietuvos darbo rinką įžengsiančių jaunuolių laukiančius iššūkius. Verslininkai nusprendė nelaukti, kol valstybinė švietimo sistema atsitokės iš sąstingio, ir ėmėsi nuo darželio suolo ugdyti robotais nepakeičiamus specialistus bei lyderius. Į darželių ir mokyklų tinklą išaugusio „Pažinimo medžio“ steigėjai neketina mažinti kokybiško ugdymo tempų.

„Tikrasis daugelio esminių visuomenės problemų sprendimas glūdi proveržio ir pokyčio reikalaujančioje švietimo sistemoje. Kadaise nusprendėme prisiimti atsakomybę, savo indėliu parodyti, ką vaikai iš tiesų gali ir turi išmokti mokyklos suole ir kaip kitoks švietimas moko juos prisiimti atsakomybę už savo gyvenimus. Šiemet renkame pirmąją 9-ąją klasę ir nesustosime, kol nesukursime gimnazijos“, – sako „Pažinimo medžio“ bendrasavininkė ir direktorė A. Kancė-Grdzelišvili.

nuotrauka::3 right

Šiandien į „Pažinimo medžio“ tinklo valdymą kaip valdybos pirmininkas įsitraukė ir kitas verslo profesionalas, „Axis Technologies“ generalinis direktorius Paulius Arštikys. Jis neslepia manantis, jog žinias galima įgyti bet kada, o štai pozityvų ir atsakingą požiūrį į pasaulį būtina ugdyti nuo mažens.

Visi partneriai sutinka, kad mokykla pirmiausiai turi auginti autentišką asmenybę, pasirengusią gyventi ateityje ir dalyvauti besikeičiančioje rinkoje, todėl prioritetas teikiamas vaiko asmenybei, verslumui ir savarankiškumui ugdyti.

Jei konkuruoti – tai tik su savimi

Šiuo metu Kembridže antreprenerystės studijas bebaigiantis M. Kandzeras prisipažįsta, jog jį į projektą įsitraukti paskatino siekis matyti kuo daugiau iniciatyvių ir idėjas realybe mokančių paversti žmonių. Tam būtinas kūrybiškumas, atsakomybės jausmas, gebėjimas strategiškai mąstyti, kuriuos padeda ugdyti tinkama aplinka ir inovatyvūs, patikrinti metodai. Pasak jo, verslumui ir asmenybės augimui reikalingos kompetencijos (darbas komandoje, iniciatyvumas, empatija, įsiklausymas, vidinės motyvacijos palaikymas, nebijojimas klysti) turi būti neatsiejama visų mokykloje mokomų dalykų dalis.

A. Kancė-Grdzelišvili antrina, kad mokykloje ypatingas dėmesys turi būti skiriamas socialinėms–emocinėms kompetencijoms ir vaikų verslumui ugdyti. Šių dalykų niekada nepakeis robotai, kažkada neišvengiamai įsitvirtinsiantys daugelyje ekonomikos sektorių. „Turime skatinti vaikus konkuruoti ne su kitais, o su savimi vakarykščiu, šiandieniniu ir būsimuoju. Tokiu būdu ugdomas proaktyvumas, drąsa, savarankiškumas ir sveika, autentiška asmenybė, atspari ir gebanti prisiimti atsakomybę“, – teigia ji. Vadovės nuomone, jau seniai laikas sugriauti taip vadinamus „normalumo“ mitus.

Paklaustas, koks jam atrodo šiuolaikinis jaunuolis, mokyklos valdybos pirmininkas P. Arštikys sako pastebintis, jog šiuolaikiniam jaunam žmogui neretai pritrūksta gebėjimo mąstyti apie ilgesnę perspektyvą, vengiant trumparegiško požiūrio į aplinką, save ir savo ateitį. Kalbėdamasis su kandidatais į įvairias pareigas, pašnekovas pasigenda visapusiško, kritiško pasaulio vertinimo.

„Kaip verslininkas esu suinteresuotas, kad šalyje augtų kuo daugiau kompetentingų žmonių, kurie gebės kokybiškai įsilieti į ateities rinką. Neabejoju, kad savo patirtimi padėsiu šiai mokyklai pasirinkti tinkamas kryptis“, – teigia P. Arštikys.

Verslumas lygu ateitis

„Ugdant vaikų verslumą, jie išmoksta įžvelgti galimybes, jas adekvačiai įvertinti, pristatyti idėjas, sudaryti veiksmų planą, jį įvykdyti bei reflektuoti į procesą“, – vardija M. Kandzeras. Pašnekovas sako, kad į verslumo sąvoką telpa labai daug. Tai ne tik konkretūs įgūdžiai, bet ir atitinkamo požiūrio ugdymas, atsakomybės už būsimą pasaulį prisiėmimas.

O mokyklos direktorė sako kadaise nustebusi, kai sužinojo įvairių tyrimų išvadas apie tai, kas lemia žmogaus profesinę sėkmę. Skaičiuojama, kad net 85% sėkmės lemia būtent kompetencijos, įgūdžiai – tai, kas susiję su žmogaus emociniu intelektu. Ir tik 15% priklauso nuo to, kaip gerai išmanai savo amatą. „Šiuolaikiniai žmonės eina į organizacijas, kurioms reikia žmogaus kaip smalsaus kūrėjo. Būtina mokėti dirbti komandoje. Rytojus priklauso žmonėms su aukštu emociniu intelektu, todėl man itin svarbu auginti asmenybę, kuri žinotų, ko jai reikia iš gyvenimo. Tik taip atrandama laimė“, – įsitikinusi A. Kancė-Grdzelišvili.

Verslumo pagrindų, pasak pašnekovų, reikėtų mokytis nuo pat vaikystės. Jie neatsiejami nuo kūrybiškumo, atsakomybės bei itin svarbaus strateginio mąstymo, kurio neretai pasigendama šiuolaikiniame ugdyme.

nuotrauka::2 left

„Pats esu investuotojas, antrepreneris, veikiantis edukacijos srityje jau daugiau kaip 10 metų. Tikiu, kad apgalvota, kryptinga ir drąsi vaikų edukacija yra asmens, bendruomenės ir visuomenės harmoningo gyvenimo pagrindas, todėl matau prasmę dalintis žiniomis ir taip tiesiogiai dalyvauti pokytyje“, – priežastį, kodėl be abejonių prisidėjo prie mokyklos „Pažinimo medis“ steigimo, įvardija M. Kandzeras.

Anot mokyklos direktorės, mokykloje pasitelkiami atitinkami ugdymo metodai: skatinamas kritinis mąstymas, patirtinis mokymasis ir tarpdalykiškumas.

„Laikydamiesi bendrųjų mokymo programų kartu taikome ir metodus, kurie vaikams mokymąsi paverčia prasmingu, aktualiu ir įdomiu procesu, integruojame įvairias disciplinas. Jeigu vaikas domisi kosmosu ar krepšiniu – puiku, kalbėkime apie tai per matematikos, kalbų, gamtos pažinimo ar kitokią prizmę“, – sako mokyklos steigėja.

Mokykloje didelis dėmesys skiriamas darbui komandose ir projektinėms veikloms. „Jei vykdomoje projektinėje veikloje lyginame rezultatus su kitomis šalimis, lavinamos ir užsienio kalbos, stiprinami analitiniai gebėjimai Bendradarbiaudami su partneriais planuojame moksleiviams sudaryti galimybes praktiškai susipažinti su įmonių veikla ir naudoti įvairias disciplinas“, – pasakoja A. Kancė-Grdzelišvili.

P. Arštikys priduria suprantantis, kad ne visi užaugę taps prezidentais ar sėkmingų verslų savininkais, tačiau šiuolaikinė, brandi mokykla padeda tinkamus pagrindus vaikams augti laisvais ir įveikti sunkumus ne laukiant pastiprinimo iš išorės, o nukreipiant energiją į savo vietos suradimą ir realizaciją.

Mokytojai – bendražygiai

Svarbus vaidmuo šiuolaikinėje mokykloje tenka mokytojui. Jis nebėra „paslaugos teikėjas“, žiūrintis į moksleivius „iš aukšto“. Jis yra vedlys, draugas, bendražygis. „Todėl tik asmenybės gali išugdyti asmenybes. Per ryšį, partnerystę, lygiavertiškumą galime pasiekti didelių asmeninių rezultatų. Kaip gyvenimo situacijose, taip ir pamokose“, – įsitikinusi A. Kancė-Grdzelišvili.

Mokykloje turi dirbti mokytojai, kurie siūlo idėjas ir nori jas įgyvendinti, tai yra tie, kurie dirba vedini pašaukimo. „Mūsų komandoje dirba buvę žurnalistai, netgi lėktuvo pilotė. Kadaise šie žmonės suprato, kad jiems prasmingiausia dirbti su vaikais ir patiems nuolat mokytis. Mokytojų emocinė ir vidinė branda – itin svarbi ruošiant asmenybes gyvenimui“, – sako A. Kancė-Grdzelišvili.

Mokykloje įdiegta vidinė ugdymosi, kompetencijų tobulinimo programa, bendradarbiaujama su Individualiosios psichologijos institutu. „Naudodami patikrintus mokslinius metodus surandame sprendimus kiekvienam vaikui – kas tinka vienam moksleiviui, netinka kitam, o darbas su klase apskritai yra unikalus procesas. Gilinamės, kodėl individualus vaikas nenori mokytis ir kas jį labiausiai skatina. Todėl į mokyklos koncepcijos vystymąsi raginame įsitraukti pačius moksleivius bei jų tėvus“, – pasakoja mokyklos „Pažinimo medis“ steigėja.

Pašnekovų nuomone, šalies švietimo sistemoje jau seniai laikas sugriauti taip vadinamus „normalumo“ mitus ir auginti vaikus, gebančius įžvelgti galimybes, vertinti rizikas ir rasti kūrybiškus sprendimus. Todėl „Pažinimo medis“ drąsiai atsisako standartinių sprendimų ir inovatyviai plečia veiklą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 19

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Technologijos
2019.05.24
Lietuvos apgyvendinimo įstaigos šiemet sulaukė 10,8% daugiau svečių

Lietuvos apgyvendinimo įstaigose per I ketv. šiemet apsistojo 663.400 svečių – 10,8% daugiau nei 2018 m.

Paslaugos
2019.05.24
Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 5

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
2019.05.24
Lazdijų restorano svečiai nustemba supratę, kad jie mėgsta kalakutieną Premium 1

Lietuviai vis labiau įvertina netoliese pagamintą produktą ir vietinių darbą – Lazdijuose veikiantį restoraną...

Gazelė
2019.05.24
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Verslo aplinka
2019.05.24
„Bitė Lietuvos“ pelnas pernai augo trečdaliu iki 40 mln. Eur  5

„Bitė Lietuva“ 2018  metais uždirbo 40,072 mln. Eur konsoliduoto grynojo pelno – 34,9% daugiau nei 2017...

Paslaugos
2019.05.23
Kompensuojamų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai. 4

Kompensuojamų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai, teigia Sveikatos apsaugos ministerija

Paslaugos
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
Rinkimų lenktynėse I. Šimonytė pirmauja socialiniuose tinkluose 22

Analizuojant antrojo turo kandidatų į prezidentus komunikaciją, matyti, kad tradicinėje žiniasklaidoje abu...

Rinkodara
2019.05.23
Pažiro žinomų įmonių IPO: kada verta investuoti Premium

JAV akcijų rinkoje šiemet debiutavus ar dar tik ruošiantis debiutuoti ne vienai žinomai kompanijai, tarp...

Rinkos
2019.05.23
„All Media Eesti“ įsigijo Estijos „Artist Media“

„All Media Eesti“, priklausanti didžiausiai Baltijos šalyse žiniasklaidos grupei „All Media Baltics“, kuriai...

Rinkodara
2019.05.23
Japonų kompanijos stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 25

Japonijos kompanija „Panasonic“ pranešė stabdanti dalies komponentų tiekimą Kinijos kompanijai „Huawei“,...

Technologijos
2019.05.23
„Honor“ telefonų pristatymą aptemdė JAV ir „Huawei“ konfliktas Premium 8

Kinijos milžinė „Huawei“ Londone pristatė jaunimui skirto prekės ženklo „Honor“ išmaniųjų telefonų naujus...

Technologijos
2019.05.22
Lietuva prisijungė prie dirbtinio intelekto standartų, Kinija, Rusija jį kurs be taisyklių 1

Lietuva ir dar 41 valstybė šiandien sutarė laikytis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos...

Vadyba
2019.05.22
„Euroviziją“ Baltijos šalyse įsijungė per 2 mln. gyventojų 4

Savaitgalį pasibaigęs „Eurovizijos“ dainų konkursas prie TV ekranų bent trumpam buvo pritraukęs per milijoną...

Rinkodara
2019.05.22
„FL Technics“ pelnas pernai augo dukart iki 11 mln. Eur 2

„Avia Solutions Group“ antrinė lėktuvų techninės priežiūros įmonė „FL Technics“ pernai uždirbo 10,8 mln. Eur...

Estų „TransferWise“ tapo brangiausiu „fintech“ Europoje 37

Piniginių perlaidų kompanija „TransferWise“ per vėliausią investuotojų pritraukimo etapą buvo įvertinta 3,5...

Rinkos
2019.05.22
PST verslo centre Vilniuje – „Amber Food“ greitų pietų restoranas 2

Vilniaus Šeškinėje statomame verslo centre „U219“ viena didžiausių maitinimo sektoriaus dalyvių „Amber Food“...

Statyba ir NT
2019.05.22
Kai bankai užtrenkia duris 5

Lietuvoje veikiantys bankai mažina dosnumą nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams, senka paskolų upelis ir...

Finansai
2019.05.22
J. Oliverio restoranų veikla sustabdyta, pasiekta bankroto riba

Žymaus britų virėjo Jamie Oliverio restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, kuriame dirba daugiau nei 1.000...

Vadyba
2019.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau