Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“

Publikuota: 2019-05-24

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes ugdantis darželių ir mokyklų tinklas „Pažinimo medis“ plečiasi, kuria naują 9-ąją klasę bei sulaukia solidaus pastiprinimo vadovybėje.

nuotrauka::1 left

Ekonomistės ir psichologės kvalifikaciją turinti Audronė Kancė-Grdzelišvili kartu su bendražygiu, investicijų bendrovės „Blue Flight“ vykdomuoju partneriu Martynu Kandzeru dar prieš 10 metų numatė į Lietuvos darbo rinką įžengsiančių jaunuolių laukiančius iššūkius. Verslininkai nusprendė nelaukti, kol valstybinė švietimo sistema atsitokės iš sąstingio, ir ėmėsi nuo darželio suolo ugdyti robotais nepakeičiamus specialistus bei lyderius. Į darželių ir mokyklų tinklą išaugusio „Pažinimo medžio“ steigėjai neketina mažinti kokybiško ugdymo tempų.

„Tikrasis daugelio esminių visuomenės problemų sprendimas glūdi proveržio ir pokyčio reikalaujančioje švietimo sistemoje. Kadaise nusprendėme prisiimti atsakomybę, savo indėliu parodyti, ką vaikai iš tiesų gali ir turi išmokti mokyklos suole ir kaip kitoks švietimas moko juos prisiimti atsakomybę už savo gyvenimus. Šiemet renkame pirmąją 9-ąją klasę ir nesustosime, kol nesukursime gimnazijos“, – sako „Pažinimo medžio“ bendrasavininkė ir direktorė A. Kancė-Grdzelišvili.

nuotrauka::3 right

Šiandien į „Pažinimo medžio“ tinklo valdymą kaip valdybos pirmininkas įsitraukė ir kitas verslo profesionalas, „Axis Technologies“ generalinis direktorius Paulius Arštikys. Jis neslepia manantis, jog žinias galima įgyti bet kada, o štai pozityvų ir atsakingą požiūrį į pasaulį būtina ugdyti nuo mažens.

Visi partneriai sutinka, kad mokykla pirmiausiai turi auginti autentišką asmenybę, pasirengusią gyventi ateityje ir dalyvauti besikeičiančioje rinkoje, todėl prioritetas teikiamas vaiko asmenybei, verslumui ir savarankiškumui ugdyti.

Jei konkuruoti – tai tik su savimi

Šiuo metu Kembridže antreprenerystės studijas bebaigiantis M. Kandzeras prisipažįsta, jog jį į projektą įsitraukti paskatino siekis matyti kuo daugiau iniciatyvių ir idėjas realybe mokančių paversti žmonių. Tam būtinas kūrybiškumas, atsakomybės jausmas, gebėjimas strategiškai mąstyti, kuriuos padeda ugdyti tinkama aplinka ir inovatyvūs, patikrinti metodai. Pasak jo, verslumui ir asmenybės augimui reikalingos kompetencijos (darbas komandoje, iniciatyvumas, empatija, įsiklausymas, vidinės motyvacijos palaikymas, nebijojimas klysti) turi būti neatsiejama visų mokykloje mokomų dalykų dalis.

A. Kancė-Grdzelišvili antrina, kad mokykloje ypatingas dėmesys turi būti skiriamas socialinėms–emocinėms kompetencijoms ir vaikų verslumui ugdyti. Šių dalykų niekada nepakeis robotai, kažkada neišvengiamai įsitvirtinsiantys daugelyje ekonomikos sektorių. „Turime skatinti vaikus konkuruoti ne su kitais, o su savimi vakarykščiu, šiandieniniu ir būsimuoju. Tokiu būdu ugdomas proaktyvumas, drąsa, savarankiškumas ir sveika, autentiška asmenybė, atspari ir gebanti prisiimti atsakomybę“, – teigia ji. Vadovės nuomone, jau seniai laikas sugriauti taip vadinamus „normalumo“ mitus.

Paklaustas, koks jam atrodo šiuolaikinis jaunuolis, mokyklos valdybos pirmininkas P. Arštikys sako pastebintis, jog šiuolaikiniam jaunam žmogui neretai pritrūksta gebėjimo mąstyti apie ilgesnę perspektyvą, vengiant trumparegiško požiūrio į aplinką, save ir savo ateitį. Kalbėdamasis su kandidatais į įvairias pareigas, pašnekovas pasigenda visapusiško, kritiško pasaulio vertinimo.

„Kaip verslininkas esu suinteresuotas, kad šalyje augtų kuo daugiau kompetentingų žmonių, kurie gebės kokybiškai įsilieti į ateities rinką. Neabejoju, kad savo patirtimi padėsiu šiai mokyklai pasirinkti tinkamas kryptis“, – teigia P. Arštikys.

Verslumas lygu ateitis

„Ugdant vaikų verslumą, jie išmoksta įžvelgti galimybes, jas adekvačiai įvertinti, pristatyti idėjas, sudaryti veiksmų planą, jį įvykdyti bei reflektuoti į procesą“, – vardija M. Kandzeras. Pašnekovas sako, kad į verslumo sąvoką telpa labai daug. Tai ne tik konkretūs įgūdžiai, bet ir atitinkamo požiūrio ugdymas, atsakomybės už būsimą pasaulį prisiėmimas.

O mokyklos direktorė sako kadaise nustebusi, kai sužinojo įvairių tyrimų išvadas apie tai, kas lemia žmogaus profesinę sėkmę. Skaičiuojama, kad net 85% sėkmės lemia būtent kompetencijos, įgūdžiai – tai, kas susiję su žmogaus emociniu intelektu. Ir tik 15% priklauso nuo to, kaip gerai išmanai savo amatą. „Šiuolaikiniai žmonės eina į organizacijas, kurioms reikia žmogaus kaip smalsaus kūrėjo. Būtina mokėti dirbti komandoje. Rytojus priklauso žmonėms su aukštu emociniu intelektu, todėl man itin svarbu auginti asmenybę, kuri žinotų, ko jai reikia iš gyvenimo. Tik taip atrandama laimė“, – įsitikinusi A. Kancė-Grdzelišvili.

Verslumo pagrindų, pasak pašnekovų, reikėtų mokytis nuo pat vaikystės. Jie neatsiejami nuo kūrybiškumo, atsakomybės bei itin svarbaus strateginio mąstymo, kurio neretai pasigendama šiuolaikiniame ugdyme.

nuotrauka::2 left

„Pats esu investuotojas, antrepreneris, veikiantis edukacijos srityje jau daugiau kaip 10 metų. Tikiu, kad apgalvota, kryptinga ir drąsi vaikų edukacija yra asmens, bendruomenės ir visuomenės harmoningo gyvenimo pagrindas, todėl matau prasmę dalintis žiniomis ir taip tiesiogiai dalyvauti pokytyje“, – priežastį, kodėl be abejonių prisidėjo prie mokyklos „Pažinimo medis“ steigimo, įvardija M. Kandzeras.

Anot mokyklos direktorės, mokykloje pasitelkiami atitinkami ugdymo metodai: skatinamas kritinis mąstymas, patirtinis mokymasis ir tarpdalykiškumas.

„Laikydamiesi bendrųjų mokymo programų kartu taikome ir metodus, kurie vaikams mokymąsi paverčia prasmingu, aktualiu ir įdomiu procesu, integruojame įvairias disciplinas. Jeigu vaikas domisi kosmosu ar krepšiniu – puiku, kalbėkime apie tai per matematikos, kalbų, gamtos pažinimo ar kitokią prizmę“, – sako mokyklos steigėja.

Mokykloje didelis dėmesys skiriamas darbui komandose ir projektinėms veikloms. „Jei vykdomoje projektinėje veikloje lyginame rezultatus su kitomis šalimis, lavinamos ir užsienio kalbos, stiprinami analitiniai gebėjimai Bendradarbiaudami su partneriais planuojame moksleiviams sudaryti galimybes praktiškai susipažinti su įmonių veikla ir naudoti įvairias disciplinas“, – pasakoja A. Kancė-Grdzelišvili.

P. Arštikys priduria suprantantis, kad ne visi užaugę taps prezidentais ar sėkmingų verslų savininkais, tačiau šiuolaikinė, brandi mokykla padeda tinkamus pagrindus vaikams augti laisvais ir įveikti sunkumus ne laukiant pastiprinimo iš išorės, o nukreipiant energiją į savo vietos suradimą ir realizaciją.

Mokytojai – bendražygiai

Svarbus vaidmuo šiuolaikinėje mokykloje tenka mokytojui. Jis nebėra „paslaugos teikėjas“, žiūrintis į moksleivius „iš aukšto“. Jis yra vedlys, draugas, bendražygis. „Todėl tik asmenybės gali išugdyti asmenybes. Per ryšį, partnerystę, lygiavertiškumą galime pasiekti didelių asmeninių rezultatų. Kaip gyvenimo situacijose, taip ir pamokose“, – įsitikinusi A. Kancė-Grdzelišvili.

Mokykloje turi dirbti mokytojai, kurie siūlo idėjas ir nori jas įgyvendinti, tai yra tie, kurie dirba vedini pašaukimo. „Mūsų komandoje dirba buvę žurnalistai, netgi lėktuvo pilotė. Kadaise šie žmonės suprato, kad jiems prasmingiausia dirbti su vaikais ir patiems nuolat mokytis. Mokytojų emocinė ir vidinė branda – itin svarbi ruošiant asmenybes gyvenimui“, – sako A. Kancė-Grdzelišvili.

Mokykloje įdiegta vidinė ugdymosi, kompetencijų tobulinimo programa, bendradarbiaujama su Individualiosios psichologijos institutu. „Naudodami patikrintus mokslinius metodus surandame sprendimus kiekvienam vaikui – kas tinka vienam moksleiviui, netinka kitam, o darbas su klase apskritai yra unikalus procesas. Gilinamės, kodėl individualus vaikas nenori mokytis ir kas jį labiausiai skatina. Todėl į mokyklos koncepcijos vystymąsi raginame įsitraukti pačius moksleivius bei jų tėvus“, – pasakoja mokyklos „Pažinimo medis“ steigėja.

Pašnekovų nuomone, šalies švietimo sistemoje jau seniai laikas sugriauti taip vadinamus „normalumo“ mitus ir auginti vaikus, gebančius įžvelgti galimybes, vertinti rizikas ir rasti kūrybiškus sprendimus. Todėl „Pažinimo medis“ drąsiai atsisako standartinių sprendimų ir inovatyviai plečia veiklą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Italai tramdys turistus griežtomis taisyklėmis ir baudomis Premium

Italijoje turistinis sezonas trunka kiaurus metus. Saugodami kultūros paminklus, unikalius gamtos kampelius,...

Laisvalaikis
2019.12.31
„Spotify“ naujametinis pažadas – 2020-aisiais jokios politinės reklamos

Nuo 2016 m. JAV prezidento rinkimų kampanijos, kurios akcentu tapo melagiena (angl. fake news), politinė...

Paslaugos
2019.12.31
TOP10 rinkodaros ir komunikacijos šūvių per 2019-uosius

Pateikiame dešimties šių metų daugiausiai VŽ skaitytojų dėmesio sulaukusių, labiausiai skaitytų straipsnių...

Rinkodara
2019.12.31
„Samsung“ parodoje „CES 2020“ žada lūžį dirbtinio intelekto srityje

Kitą savaitę Las Vegase (JAV) startuojančioje parodoje „CES 2020“ Pietų Korėjos kompanija „Samsung“ žada...

Technologijos
2019.12.31
Informacinių technologijų 2019-ųjų akcentas: valstybės prieš korporacijas Premium

Svarbiausia 2019 m. žinia yra ta, kad ateitis atėjo – nuo praėjusio mėnesio filmo „Bėgantis skustuvo...

Verslo klasė
2019.12.31
Startuolis „Lympo“ sukirto rankomis su Pietų Korėjos biofarmacijos milžine

Lietuvos startuolis „Lympo“ ir Pietų Korėjos biofarmacijos milžinė „GC Pharma“ (anksčiau „Green Cross...

Paslaugos
2019.12.31
„Huawei“ vadovas įspėja apie sunkius metus

Ericas Xu, vienas iš „Huawei“ valdybos pirmininkų, paskutinę metų dieną darbuotojams siųstame laiške...

Technologijos
2019.12.31
Lietuvos paštui ieškomi nepriklausomi valdybos nariai 1

Susisiekimo ministerija praneša su atsirinktos personalo atrankos agentūros pagalba pradedanti kandidatūrų į...

2019-ieji turizme: pasaulį supurčiusi milžino griūtis ir konkurencijos proveržis Lietuvoje Premium

Netrukus už posūkio pasiliksiantys 2019-ieji turizmo sektoriuje išsiskyrė įvykių gausa. Lietuvoje šie metai...

Paslaugos
2019.12.31
Į Kaliningrado sritį su e. vizomis per pusmetį atvyko 70.000 turistų

Nuo liepos 1 d., kai Kaliningrado srityje startavo nemokamų e. vizų projektas, į šį regioną su tokiomis...

Paslaugos
2019.12.31
„Eddy Travels“ pritraukė beveik 0,5 mln. USD investiciją Premium

„Eddy Travels“, lietuvių startuolis, vystantis dirbtinio intelekto pagrindu veikiantį skaitmeninį kelionių...

Technologijos
2019.12.31
Sėkmės įkaitė: užkariavusi vaizdo jutiklių rinką, „Sony“ nebespėja jų gaminti Premium

Antrus metus iš eilės „Sony“ žiemos švenčių proga savo fabrikų neuždaro. Vis dėlto net 24 valandų per parą...

Pramonė
2019.12.31
Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų gyventojams vanduo brangs 17%

Vilniaus miesto ir aplinkinių rajonų gyventojams vanduo ir nuotekų tvarkymas nuo kitų metų vasario brangs...

Paslaugos
2019.12.30
Su e. vizomis aplankyti Sankt Peterburgą jau panoro 100.000 užsieniečių

Per tris mėnesius užsieniečiai pateikė maždaug 100.000 paraiškų gauti nemokamas elektronines vizas į Sankt...

Paslaugos
2019.12.30
Buvęs „siauruko“ vadovas kaltinamas pasisavinęs daugiau nei 200.000 Eur 

Panevėžyje registruotai viešajai įstaigai „Siaurojo geležinkelio klubas“ anksčiau vadovavęs Vismantas...

Verslo aplinka
2019.12.30
Parkavimo vietų dalijimosi platforma žengia į Kauną Premium

Automobilių parkavimo vietų dalijimosi platforma „Barking“ ruošiasi startui Kaune. Neseniai veikla Lietuvoje...

Statyba ir NT
2019.12.30
Turizmas: už rekordų slepiasi neišnaudotas potencialas Premium

2019-ieji buvo rekordiniai Lietuvos turizmui: užsienio turistų srautai augo keliskart sparčiau nei Europos...

Verslo klasė
2019.12.29
Egipte Sinajaus pusiasalyje planuojama statyti dar vieną oro uostą turistams

Į Šarm el Šeicho kurortą grįžtant britų keliautojams, apie būtinybę atgaivinti turizmą svarstoma kitame...

Paslaugos
2019.12.28
Teismui perduota byla dėl sostinės sporto klube nuskendusio mažamečio

Byla dėl sostinės sporto klube „Impuls“ prieš dvejus metus nuskendusio mažamečio perduota nagrinėti Vilniaus...

Paslaugos
2019.12.28
„Apple“ prognozuojami geri metai

Nepaisant visus metus smukusių „iPhone“ pardavimų ir abejose Atlanto pusėse vis garsiau skambančio nerimo dėl...

Technologijos
2019.12.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau