Skaitmeninė ekonomika Lietuvos BVP iki 2025 m. padidintų 8,8 mlrd. Eur

Publikuota: 2019-03-12
Atnaujinta 2019-03-12 18:40
Organizatorių nuotr.
Organizatorių nuotr.

Lietuvos ekonomikos augimas viršija regiono vidurkį, tačiau norintį jį išlaikyti ar paspartinti reikia ieškoti kitų augimo variklių. Vienas iš jų gali būti skaitmeninė ekonomika. Dėl jos, kaip skaičiuoja verslo valdymo konsultacijų bendrovė „McKinsey & Company“, iki 2025 m. Lietuva BVP gali padidinti papildomais 8,8 mlrd. Eur.

Antradienį startuolių centre „Vilnius Tech Park“ „McKinsey & Company“ pristatė savo tyrimo „Skaitmeninis proveržis įgauna pagreitį: kaip skaitmeninimas gali tapti kitu Vidurio ir Rytų Europos augimo varikliu“, ataskaitą.

Tyrimo duomenimis, panaikindama skaitmeninės ekonomikos atotrūkį nuo Vakarų ir Šiaurės Europos, Lietuva iki 2025-ųjų metų galėtų padidinti savo bendrąjį vidaus produktą (BVP) 8,8 mlrd. Eur arba papildomais 1,5 procentinio punkto per metus.

Skaitmeninimo įtaka didėja

„Vidurio ir Rytų Europos šalys sugebės išnaudoti visą regiono skaitmeninės transformacijos potencialą tik glaudžiai bendradarbiaudamos tarpusavyje. Lietuva turi puikius pagrindus keliose srityse, pavyzdžiui, aukštos kokybės skaitmeninę infrastruktūrą bei daugybę talentų STEM (mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos) bendruomenėje“, – sako Marcinas Purta, „McKinsey & Company“ partneris ir minimos ataskaitos pagrindinis autorius.

Anot jo, Lietuva turi didesnį STEM absolventų talentų banką (santykine prasme) nei skaitmeninėje srityje pažengusios Šiaurės šalys. Lietuvoje STEM sričių absolventų yra 245 iš 100.000 piliečių, o Šiaurės šalyse – 206 ir 100.000. Lietuvoje taip pat fiksuojama viena geriausių pasaulyje greito plačiajuosčio ryšio aprėptis. Lietuvoje maždaug 98% populiacijos turi prieigą prie 4G ryšio – jai tenkanti itin didelės spartos plačiajuosčio ryšio prenumeratų (abonentų) dalis yra didesnė nei tenkanti skaitmeninėms lyderėms – Šiaurės šalims (27% Lietuvoje ir 26% Šiaurės šalyse).

„BVP vienam Lietuvos gyventojui 1996-2017 m. laikotarpiu augo net 136%. Nepaisant to, šalies ekonomikai reikalingi nauji augimo šaltiniai“, – tęsia p. Purta.

Jam iš esmės pritaria ir Jekaterina Rojaka, Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų viceministrė. Anot jos, skaitmeninė ekonomika daro vis didesnę įtaką ir iš esmės keičia iki šiol ne skaitmeninėmis laikytas ekonomikos sritis.

„Jei ją bandytumėm išskirti ir nagrinėti atskirai, matytume, kad skaitmeninė ekonomika auga kelis kartus sparčiau nei kiti ekonomikos sektoriai. Tačiau kol kas nėra vieningos metodikos kaip ją matuoti. Todėl būtina ne tik vystyti atitinkamus tyrimus, kurie leistų įvertinti skaitmeninės ekonomikos dydį ir jos įtaką ūkio rodikliams, bet ir kalbėti apie teisėkūros orientavimą ir prisitaikymą prie naujos skaitmeninės realybės ir jos teikiamų galimybių“, – sako p. Rojaka.

Kaip spartinti skaitmeninimą

Vytautas Kubilius, „Google“ vadovas Baltijos šalims, pastebi, kad nepaisant šalyje turimos skaitmeninės infrastruktūros, jai išnaudoti būtinas aktyvesnis skaitmeninių įgūdžių ugdymas.

„Akivaizdu, kad Lietuvoje jau yra talentingų specialistų ir reikiamų išteklių. Šiek tiek daugiau bendradarbiaujant ir pakeitus požiūrį, skaitmeninė ekonomika galėtų būti naujasis šalies strateginis augimo šaltinis. Mes norime būti šio proceso dalis, remdami Lietuvos pastangas pasiekti skaitmeninį proveržį. Mes pasiryžę investuoti į ateičiai būtinus įgūdžius ir remti Lietuvos įmones savo iniciatyvomis ir mokymais“, – teigia p. Kubilius.

„Google“ šalyje jau pristatė ir įgyvendina skaitmeninio švietimo iniciatyvas bei projektus, tarp kurių –  „Grow with Google“. Be to, šios kompanijos labdaringas fondas „Google.org“ savo partneriams – kūrybinių technologijų akademijai „bit&Byte“ – skyrė reikalingų lėšų programai „Technologijų vedliai“, skirtai Lietuvos pradinių mokyklų mokytojų skaitmeninių įgūdžių lavinimui.

Savo ruožtu, Paulius Vertelka, informacinių ir ryšių technologijų (IRT) įmonių asociacijos „Infobalt“ direktorius, užsimena, kad skaitmeninės ekonomikos apimtys nuolat plečiasi, tad ją darosi vis sunkiau atskirti nuo bendros ekonomikos. Anot jo, norint geriau suprasti ir išnaudoti skaitmeninės ekonomikos suteikiamas galimybes, prasminga turėti ir įgyvendinti tiek nuoseklią nacionalinę politiką, tiek ir ieškoti bendradarbiavimo galimybių tarp regiono valstybių. Jis priduria, kad būtina tobulinti darbuotojų ir vartotojų įgūdžius ir skatinti procesų skaitmenizavimą verslo įmonėse, ypač – smulkiosiose. Tai leistų pasiekti didesnio efektyvumo ir konkurencingumo.

Ponas Purta reziumuoja, kad viešasis sektorius gali atlikti svarbų vaidmenį transformacijos procese, naudodamas skaitmenines technologijas, kad greitesniais ir sklandesniais procesais ir paslaugomis galėtų naudotis tiek įmonės, tiek piliečiai.

„Politikai galėtų skatinti technologijų pritaikymą tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose. Jie gali pagerinti startuoliams skirtą ekosistemą bei skaitmeninių inovacijų galimybes, pavyzdžiui, sukurdami bandomąją inovacijų aplinką. Jie taip pat gali padėti darbuotojams, pradėdami vykdyti programas, kurių tikslas – „perkvalifikuoti“ darbuotojus. Piliečiai taip pat turi būti aktyvūs; investicijos į visą gyvenimą trunkantį mokymąsi leis jiems pasinaudoti naujomis darbo rinkos galimybėmis. Be to, asmenys taip pat turi būti lankstesni savo karjeros atžvilgiu”, — komentuoja „McKinsey & Company“ partneris.

Pagrindinės tyrimo išvados

  • Nuo 1996 iki 2017 m. dešimtyje Vidurio ir Rytų Europos (VRE) valstybių, nagrinėjamų šioje ataskaitoje, užfiksuotas vidutinis 114% dydžio BVP vienam gyventojui. Tačiau dabar augimo varikliai ima silpnėti. Vidurio ir Rytų Europos valstybių ekonomikos, įskaitant ir Lietuvos, yra nepakankamai kapitalizuotos, lyginant su pažangesnėmis Europos valstybėmis (Lietuvoje kapitalas yra 62% mažesnis nei didžiosiose ES valstybėse), dėl nedidelio ir toliau vis mažėjančio nedarbo lygio auga darbo jėgos kaina – 2018 m. Lietuvoje padidėjimas lygus vidutiniškai 6,2%. Be to, darbo našumas vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos.
  • Skaitmeninimas gali būti kitas stiprus Lietuvos augimo variklis. Panaikindama skaitmeninį atotrūkį nuo Vakarų ir Šiaurės Europos, Lietuva iki 2025 metų galėtų padidinti BVP papildomais 8,8 mlrd. EUR. Šiame scenarijuje Lietuvoje iki 2025 m. BVP gali padidėti papildomais 1,5 procentinio punkto. O šalies skaitmeninė ekonomika bendrai išaugtų nuo esamų 5,1% BVP iki 19% BVP.
  • Lietuvai būtina gerinti šalies produktyvumą per skaitmeninį viešojo ir privataus sektorių pertvarkymą, taip pat skatinant elektroninę prekybą ir vartotojų išlaidas skaitmeninei įrangai, ją įsigyjant ne internetu.
  • 10-tyje ataskaitoje nagrinėjamų Vidurio ir Rytų Europos valstybių, įskaitant ir Lietuvą, yra laikomos „skaitmeninio proveržio“ (angl. — „Digital Challengers“) šalimis, nes demonstruoja stiprų skaitmeninio augimo potencialą ir turi galimybę lenktyniauti su Šiaurės Europos skaitmeniniais lyderiais (Belgija, Danija, Estija, Suomija, Airija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Norvegija ir Švedija).
  • Lietuva, kaip ir kitos Vidurio ir Rytų Europos valstybės, gana vėlai prisijungė prie skaitmeninimo iniciatyvų. Todėl mūsų regiono šalys yra mažiau susietos su senesnėmis technologijomis ir gali sparčiau augti, nes reikia mažiau sąnaudų, lyginant su Vakarų Europos šalimis, keičiant senas technologijas naujomis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Į Birštoną – ragauti konkursinių patiekalų 1

Birštonas, nuolatos ieškantis naujų būdų populiarinti kurortą, šiemet modifikavo kelintus metus rengiamą...

Laisvalaikis
2019.05.17
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl žurnalisto Š. Černiausko veiksmų  6

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl žurnalisto Šarūno Černiausko veiksmų, BNS patvirtino policijos...

Rinkodara
2019.05.17
„Practica Capital“ 1 mln. Eur investavo į Latvijos startuolį

Lietuvos rizikos kapitalo fondų valdytoja „Practica Capital“ kartu su partneriais investavo į Latvijos garso...

Rinkos
2019.05.17
„Alna“ sulaukė finansinio investuotojo, nupirko 35% 7

Investicijų valdymo įmonės „Orion Asset Management“ fondas įsigijo 35% „Alnos“ grupės įmones...

Rinkos
2019.05.17
Pirmoji bauda pagal BDAR – kokias pamokas turi išmokti verslas 12

Lietuvoje skirta pirmoji bauda už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pažeidimus. Teisininkai...

Paslaugos
2019.05.16
J. Veklenko užgožia ankstesnės „Eurovizijos“ žvaigždės 6

Per pastaruosius kelerius metus „Eurovizija“ piko metu buvo minima per 2.000 kartų pranešimuose per mėnesį, o...

Rinkodara
2019.05.16
Nauji telefonų modeliai: „Palaikyk mano drakoną“ arba džiuginanti Kinijos gamintojų konkurencija 1

Kinijos kompanija „OnePlus“ pristatė šių metų modelius – „OnePlus 7“ ir „OnePlus 7 Pro“. Nepraėjus nė parai į...

Technologijos
2019.05.16
Kompiuterinė rega: darbų saugą prižiūri mašinos Premium

Technologijų bendrovė „Agmis“ sukūrė kompiuterinės regos (angl. Computer Vision) sprendimą, skirtą darbų...

Paslaugos
2019.05.16
Paskirtas naujas advokatų kontoros „Magnusson“ vadovas 4

Advokatų kontoros „Magnusson“ vadovaujančiu partneriu tapo advokatas Marius Liatukas. Jis šiame poste pakeitė...

Paslaugos
2019.05.16
Signalas įmonėms: Lietuvoje skirta pirmoji stambi bauda už BDAR pažeidimą 12

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija UAB „MisterTango“ už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR)...

Paslaugos
2019.05.16
„Barclays“ parduoda „Rise Vilnius“ bankui „Swedbank“ 5

Praėjusių metų gruodį pranešęs apie veiklos stabdymą, Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ skelbia...

Paslaugos
2019.05.16
„City Service“ nori koncentruotis į gyvenamųjų būstų priežiūrą, kitiems verslams ieško pirkėjo Premium

„Icor“ kontroliuojama bendrovė „City Service SE“ pradeda ieškoti pirkėjų visiems savo verslams, kurie...

Verslo aplinka
2019.05.16
Prezidentė išbraukė žurnalistą Š. Černiauską iš valstybės apdovanotųjų sąrašo 7

Prezidentė Dalia Grybauskaitė išbraukė iš naujienų portalo „15min.lt“ atleistą žurnalistą Šarūną Černiauską...

Rinkodara
2019.05.16
„Lietuvos ryto“ planuose – nuo kitų metų mažesnis periodiškumas Premium 4

Nuo kitų metų pradžios dienraštį „Lietuvos rytą“, VŽ duomenimis, planuojama leisti 3 kartus per savaitę...

Rinkodara
2019.05.16
Š. Černiausko ir D. Gudelio akistatoje verslas – nuosaikus Premium 2

Rinkoje linksniuojant iš „15min“ atleisto žurnalisto Šarūno Černiausko santykius su komunikacijos agentūra...

Rinkodara
2019.05.16
Vilnius perka naują elektroninio bilieto sistemą Premium 10

Savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ paskelbė tarptautinį naujos Vilniaus elektroninio bilieto sistemos...

Paslaugos
2019.05.16
Lietuvių sukurtas galingiausias pasaulyje lazeris jau veikia 17

Trečiadienį Lazerinių tyrimų centre Vengrijoje pradėjo veikti lietuvių pagaminta viena galingiausių pasaulyje...

Paslaugos
2019.05.15
„15min“ informaciją apie Š. Černiausko veiklą perdavė teisėsaugai 41

Naujienų portalas „15min.lt“ trečiadienį pranešė, kad teisėsaugai perdavė informaciją apie atleisto...

Rinkodara
2019.05.15
Dėl Lietuvos pašto universaliosios paslaugos – diskusijos Vyriausybėje

Valstybės įmonė Lietuvos paštas dar 7 metus teiks universaliąją pašto paslaugą visoje šalyje. Tam trečiadienį...

Paslaugos
2019.05.15
„Novaturo“ rodiklius kilstelėjo Velykų atostogos, tačiau ketvirčio tikimasi prastesnio 1

Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus AB „Novaturas“ apyvarta Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje...

Paslaugos
2019.05.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau