Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Publikuota: 2018-10-13

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį mažiausią Vilniaus rajoną – Užupį. Savarankiškai atrasti įdomiausias šios menininkų respublikos vietas, sužinoti apie jos istoriją padės naujas „Go Vilniaus“ sukurtas Užupio maršrutą pristatantis gidas.

Šis gidas pravers ne tik turistams. Atradimai laukia ir daugumos naujuoju maršrutu keliaujančių vilniečių. Manote, jog Užupyje jau viską matėte? Tikrai ne viską. Yra naujienų, ir ne viena.

„Užupis atsinaujina, atsigauna ir į jį grįžta menas“, – penktadienį pristatydamas naująjį maršrutą turizmo firmų ir žiniasklaidos atstovams pasakojo Vilniaus gidas Remigijus.

Lydimi jo netrunkame įsitikinti, kad keliaujant po Užupį už kiekvieno posūkio laukia atradimai.

Vienas jų - neseniai duris atvėręs Lietuvos pažinimo centras „Tartle“, su šalies paveldu ir istorija kviečiantis susipažinti per meno prizmę.

„Tartle“. Tiesiog būtina pamatyti

nuotrauka::1

„Tartle“ galerija – naujas ir tikrai stiprus traukos centras Vilniaus kultūriniame peizaže, kurio durys netrukus atsivers ir plačiajai visuomenei. Internetinė registracija į ekskursijas šioje galerijoje prasideda spalio pabaigoje.

Iš viso „Tartle“ kolekcijoje– 7.000 eksponatų, kuriuos surinko advokatas Rolandas Valiūnas: tapybos, skulptūros, grafikos kūriniai, senosios knygos ir t.t.

Turime galimybę pasižvalgyti po pirmąją „Tartle“ parodą , pavadintą „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“.

Trijose pirmojo aukšto ir penkiose žemutinio aukšto salėse eksponuojami nacionalinės dailės aukso fondui specialistų priskirti XVIII a. pab.–XXI a. pr. dailės kūriniai: 47 paveikslai, 12 skulptūrų ir 2 raižiniai.

Į akis krinta, jog parodoje nemažai kūrinių su Vilniaus vaizdais. Kai kuriuose iš jų įamžintas Vilnius, kurio šiandien nebepamatysi, nes jo nebėra. Pavyzdžiui, toks jis Algirdo Petrulio 1944 m. paveiksle, kuriame nutapyta šiandien jau nebeegzistuojanti senoji Vilniaus Vokiečių gatvė.

Į lituanistinės dailės istorijos paveldo sferą parodos lankytoją įvesdina pro saugyklos durų stiklą matomas vienas iš p. Valiūno kolekcijos perlų - Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslas „Estera prieš Ahasuerą“.

Parodoje eksponuojami ir nacionalinės dailės klasikų Petro Kalpoko, Kazimiero Stabrausko, Antano Žmuidzinavičiaus paveikslai, kitų dailininkų kūriniai.

Traukiame į po atviru dangumi įsikūrusią „Tartle“ galeriją, kurioje eksponuojami skulptorių darbai, tarp jų - austrų menininko Ervino Wurmo „Didelis megztinis“ bei vienas iš „Tartle“ kolekcijos pasididžiavimų – Žako Lipšico „Prometėjas smaugiantis grifą“.

„Tartle“ įsikūrusi aukščiausiame Užupio taške prie skvero, nuo kurio Užupio gatvė išsiskiria į Krivių ir Polocko gatves.

Tad dar vienas šios galerijos deimantas, kurio neįmanoma nepaminėti, - iš jos atsiverianti įspūdinga Vilniaus panorama su priešais stūksančiu Gedimino kalno, apačioje tekančia Vilnele ir Bernardinų sodu. Be jokių abejonių, tai viena gražiausių sostinės vietų.

Jono Meko Skersvėjis

Į avangardo meno kūrinį galima įeiti. Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Skersvėjį puošia menininkų kūriniai iš viso pasaulio. Siaurutė alėja pavadinta lietuvių kilmės filmų kūrėjo, amerikietiško avantgardinio kino pradininko Jono Meko vardu.

Šiuo pavadinimu įamžinti jo nuopelnai Lietuvai.

Skervėjyje net ryte gausu turistų. Gidas Remigijus pasakoja, kad pastaraisiais metai apleistas Skersvėjis pamažu atgyja, netrukus čia įsikurs kūrybinės dirbtuvės, dailininkų studijos, galerijos bei užupietiškos parduotuvėlės.

Piešiniais išmargintas Skervėjis kelia ūpą. Leisdamiesi šiuo taku link Vilnelės upės, nepraleidžiame progos specialioje knygoje palikti Dėkingumo žinutės.

Jono Meko vizualiųjų menų centras

Šis centras – dar viena vieta, kur būtina užsukti būnant Užupyje. Tai tikri meno avangardo namai, vizualiųjų menų centras pavadintas jau minėto legendinio videomenininko Jono Meko, Užupio Respublikos garbės piliečio, vardu.

Šiame centre rasite šiuolaikinio meno judėjimo fluxus pradininkų Jono Meko ir Jurgio Mačiūno darbus, taip pat kitų įvairiomis medijomis kuriančių šiuolaikinių menininkų eksperimentus. Jame rengiami edukaciniai užsiėmimai – ideali vieta sužinoti apie fluxus viską.

Užupio meno inkubatoriaus skulptūros

nuotrauka::2

Dar vienas Užupio perlas. 1996 m. name prie Vilnelės grupelė Vilniaus dailės akademijos studentų įkūrė meno bendruomenę. Iniciatyva sulaukė daug palaikymo, todėl 2002 m. menininkai sutarė su Vilniaus miesto savivaldybe ir įkūrė Užupio meno inkubatorių (UMI). Ši vieta garsėja netikėtomis kartkartėmis vis besikeičiančiomis skulptūromis ir instaliacijomis. Užsukite ir nustebkite, pasisemkite įkvėpimo, juokitės ar, galbūt, pasijuskite nejaukiai.

„Magnetai ir stebuklai“

Jei staiga pajutote Užupio trauką, žinokite – magnetai dirba savo darbą. Užsukite į ypatingą Užupio turizmo ir informacijos centrą, kupiną mažų dalykėlių, nuotraukų, ir istorijų, kurios pakeri kiekvieną. Įsigykite smulkmeną prisiminimui, išsiųskite atviruką su retu Užupio pašto antspaudu ar sužinokite, ką naujo ir neatrasto pamatyti.

Beje, čia vienintelė vieta pasaulyje, kur į savo pasą galite gauti antspaudą su Užupio respublikos viza ar pamatyti šios respublikos pinigą – užą. Užui infliacija nebaisi ir jo vertė nekinta: 1 užas yra dengtas 1 pinta alaus. Tiesa, atsiskaityti juo galima vienintelę dieną metuose – balandžio 1 –ją, kuri yra žinoma, kaip Užupio Respublikos Neprigulimybės šventė. Juk pamename, kad nuo 1997-ųjų, kai lyg juokais, lyg rimtai nusiteikę užupiečiai paskelbė nepriklausomybę, Užupis turi savo prezidentą, konstituciją, valiutą, himną, muitinę, garbės piliečius.

Angelas

Unikalų rajoną saugo skulptoriaus Romo Vilčiausko ir architekto Algirdo Umbraso sukurta Angelo skulptūra, kuri yra tapusi populiaria vietinių susitikimų vieta.

Turistai dažnai sustoja nusifotografuoti prie jų gimtąja kalba parašytos Užupio Respublikos konstitucijos – juk ne kiekvienoje konstitucijoje kalbama apie teisę tingėti ar šuns teisę būti šunimi.

Užburgeris

nuotrauka::3

Visai netoli Angelo – ko gero, vienintelė vieta pasaulyje, kur galima paragauti žalsvai žydro Užupio burgerio – „Užburgerio“. Jį išradingai, su sąžine ir tikrai skaniai gamina restoranėlis „Kitsch“ (lietuviškai – kičas).

Kai menas susitinka istoriją

Vingiuojanti Vilnelė, siauri skersgatviai ir kiemeliai. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvęs gana neramia vieta šiandien, šiandien Užupis traukia ne tik vilniečius, Menininkų respublika tampa įsimintinu atradimu ir miesto svečiams iš viso pasaulio.

Ji įsimena ne tik dėl savo bohemiškos atmosferos ir istorijos, tačiau ir dėl kažkokio ypatingo atvirumo, sugebėjimo į savo žaidimą įtraukti pirmą kartą čia apsilankančius svečius.

Bet kuris čia atėjęs gali spontaniškai pagroti pianinu ant upės kranto, pasisupti supynėmis arba perskaityti Užupio konstituciją savo kalba. Tai – nepakartojama patirtis.

Kartu su p. Remigijumi aplankėme tik dalį vietų, kurias tikrai verta pamatyti Užupyje.

Daugiau šio Vilniaus rajono paslapčių ir lankytinų vietų galima rasti naujajame gide „Užupis: respublika Vilniuje“. Užupio maršrutas pristatomas vokiečių, anglų, italų, lenkų ir rusų kalbomis.

Gidą nemokamai galima atsisiųsti čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Turkijoje šiemet atostogavo 190.000 Lietuvos gyventojų 6

Turkijos kultūros ir turizmo ministerijos paskelbta naujausia turizmo statistika rodo, kad Lietuvos turistų...

Algos didžiausiose odontologijos įmonėse – skirtumai matuojami kartais 11

“Sodros“ duomenys leidžia palyginti, kuriose iš dvidešimties didžiausių pagal 2017 m. pajamas Lietuvos...

„Tele2“ už 0,25 mln. Eur atnaujino saloną „Akropolyje“ 7

Šeštadienį mobiliojo ryšio operatorė „Tele2“ atidarė atnaujintą 120 kv. m ploto prekybos saloną Vilniaus...

„Stiklių“ restorane – revoliucija

Gera žinia tiems, kurie nekantrauja išbandyti, kuo nustebins vilniškio „Relais & Ch?teaux Stikliai Hotel“...

Laisvalaikis
2018.12.07
Birštonas rengia naują strategiją – kvies verslo įmones atvykti „darbostogų“ Premium 3

Itin spartų turistų srautų augimą fiksuojantis Birštonas rengia naują kurorto koncepciją, kurios tikslas –...

Smegenų mankštą pavertė verslu: pasiūlymų plėtrai vos atsigina Premium

Vaikai nori mokytis, bet tik įdomiai – tai patvirtina pagal franšizę dirbanti „Menar“ akademija, kurią...

Buvę „Ellex Valiuno“ partneriai steigia naują advokatų kontorą „Walless“ 36

Buvę vienos didžiausių Lietuvoje advokatų kontorų „Ellex Valiunas“ partneriai kartu su kitais partneriais...

Vyriausybė pritarė žalos be kaltės atlyginimo modeliui 5

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomiems įstatymų pakeitimams, kuriuos...

Finansai
2018.12.05
Odontologų verslas – erdvės branginti paslaugas vis mažiau Premium 11

Odontologijos paslaugų rinkai 2019 m., kaip ir 2018-ieji, žada būti augimo metai. Tačiau konkurencija arši,...

„Barclays“ pasitraukimas užgožė žinią apie įsigijimo sandorį Premium 20

„Barclays“ pasitraukimas nėra suprastėjusios verslo aplinkos Lietuvoje rodiklis, nors gerinant šią sritį dar...

Rinkos
2018.12.04
S. Skvernelis apie „Barclays“ pasitraukimą: tuščia vieta nebūna 24

Premjeras nesureikšmina Jungtinės Karalystės banko „Barclays“ sprendimo trauktis iš Lietuvos. Saulius...

Finansai
2018.12.04
„Novaturas“ pasirašė ilgalaikę sutartį su „GetJet Airlines“ 17

Kelionių organizavimo AB „Novaturas“ pasirašė ilgalaikę sutartį su oro vežėju „GetJet Airlines“.

„Barclays“ darbuotojams Vilniuje pristato verslo planus

Jungtinės Karalystės (JK) banko „Barclays“ antradienį Vilniaus padalinio darbuotojus teigia informuosiantis...

Finansai
2018.12.04
„Foodout.lt“ bankrutuoja, kaltinami buvę vadovai Premium 9

UAB „Foodout.lt“ bankrutuoja. Tai VŽ patvirtino Marius Neviera, dabartinis įmonės direktorius, jos vairą...

Technologijos
2018.12.04
Lietuvos virėjai iš pasaulio čempionato parsivežė bronzą 1

Liuksemburge vykusiame pasaulio kulinarijos čempionate „Culinary World Cup 2018“ Lietuvos nacionalinė šefų...

Laisvalaikis
2018.12.03
Gėlininkių istorijos: kodėl metė gerus darbus ir ėmėsi verslo 1

Gėlės moteris kartais pavilioja taip, kad dėl jų atsisako gerai apmokamo darbo ir karjeros. Nors verslininkių...

Vadyba
2018.12.03
Prieš Naujuosius Vilniuje atidaro naują baseiną 6

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad naujasis Fabijoniškių baseinas bus atidarytas šių metų gruodžio 31...

Buvę „TGS Baltic“ teisininkai steigia naują advokatų kontorą 25

Lietuvos teisės paslaugų rinkoje naujas žaidėjas – advokatų profesinė bendrija WINT. Jos komandos branduolį...

Europos viešbučiams spalis buvo maloningas

Europos viešbučių industrija spalį gerino pagrindinius veiklos rodiklius, rodo „STR Global“ duomenys.

„Courtyard by Marriott“ Europoje suplanavo sparčią plėtrą 1

Didžiausias pasaulyje viešbučių tinklas „Marriott International“ per dvejus metus Europoje planuoja atidaryti...

Statyba ir NT
2018.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau