Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Publikuota: 2018-10-13

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį mažiausią Vilniaus rajoną – Užupį. Savarankiškai atrasti įdomiausias šios menininkų respublikos vietas, sužinoti apie jos istoriją padės naujas „Go Vilniaus“ sukurtas Užupio maršrutą pristatantis gidas.

Šis gidas pravers ne tik turistams. Atradimai laukia ir daugumos naujuoju maršrutu keliaujančių vilniečių. Manote, jog Užupyje jau viską matėte? Tikrai ne viską. Yra naujienų, ir ne viena.

„Užupis atsinaujina, atsigauna ir į jį grįžta menas“, – penktadienį pristatydamas naująjį maršrutą turizmo firmų ir žiniasklaidos atstovams pasakojo Vilniaus gidas Remigijus.

Lydimi jo netrunkame įsitikinti, kad keliaujant po Užupį už kiekvieno posūkio laukia atradimai.

Vienas jų - neseniai duris atvėręs Lietuvos pažinimo centras „Tartle“, su šalies paveldu ir istorija kviečiantis susipažinti per meno prizmę.

„Tartle“. Tiesiog būtina pamatyti

nuotrauka::1

„Tartle“ galerija – naujas ir tikrai stiprus traukos centras Vilniaus kultūriniame peizaže, kurio durys netrukus atsivers ir plačiajai visuomenei. Internetinė registracija į ekskursijas šioje galerijoje prasideda spalio pabaigoje.

Iš viso „Tartle“ kolekcijoje– 7.000 eksponatų, kuriuos surinko advokatas Rolandas Valiūnas: tapybos, skulptūros, grafikos kūriniai, senosios knygos ir t.t.

Turime galimybę pasižvalgyti po pirmąją „Tartle“ parodą , pavadintą „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“.

Trijose pirmojo aukšto ir penkiose žemutinio aukšto salėse eksponuojami nacionalinės dailės aukso fondui specialistų priskirti XVIII a. pab.–XXI a. pr. dailės kūriniai: 47 paveikslai, 12 skulptūrų ir 2 raižiniai.

Į akis krinta, jog parodoje nemažai kūrinių su Vilniaus vaizdais. Kai kuriuose iš jų įamžintas Vilnius, kurio šiandien nebepamatysi, nes jo nebėra. Pavyzdžiui, toks jis Algirdo Petrulio 1944 m. paveiksle, kuriame nutapyta šiandien jau nebeegzistuojanti senoji Vilniaus Vokiečių gatvė.

Į lituanistinės dailės istorijos paveldo sferą parodos lankytoją įvesdina pro saugyklos durų stiklą matomas vienas iš p. Valiūno kolekcijos perlų - Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslas „Estera prieš Ahasuerą“.

Parodoje eksponuojami ir nacionalinės dailės klasikų Petro Kalpoko, Kazimiero Stabrausko, Antano Žmuidzinavičiaus paveikslai, kitų dailininkų kūriniai.

Traukiame į po atviru dangumi įsikūrusią „Tartle“ galeriją, kurioje eksponuojami skulptorių darbai, tarp jų - austrų menininko Ervino Wurmo „Didelis megztinis“ bei vienas iš „Tartle“ kolekcijos pasididžiavimų – Žako Lipšico „Prometėjas smaugiantis grifą“.

„Tartle“ įsikūrusi aukščiausiame Užupio taške prie skvero, nuo kurio Užupio gatvė išsiskiria į Krivių ir Polocko gatves.

Tad dar vienas šios galerijos deimantas, kurio neįmanoma nepaminėti, - iš jos atsiverianti įspūdinga Vilniaus panorama su priešais stūksančiu Gedimino kalno, apačioje tekančia Vilnele ir Bernardinų sodu. Be jokių abejonių, tai viena gražiausių sostinės vietų.

Jono Meko Skersvėjis

Į avangardo meno kūrinį galima įeiti. Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Skersvėjį puošia menininkų kūriniai iš viso pasaulio. Siaurutė alėja pavadinta lietuvių kilmės filmų kūrėjo, amerikietiško avantgardinio kino pradininko Jono Meko vardu.

Šiuo pavadinimu įamžinti jo nuopelnai Lietuvai.

Skervėjyje net ryte gausu turistų. Gidas Remigijus pasakoja, kad pastaraisiais metai apleistas Skersvėjis pamažu atgyja, netrukus čia įsikurs kūrybinės dirbtuvės, dailininkų studijos, galerijos bei užupietiškos parduotuvėlės.

Piešiniais išmargintas Skervėjis kelia ūpą. Leisdamiesi šiuo taku link Vilnelės upės, nepraleidžiame progos specialioje knygoje palikti Dėkingumo žinutės.

Jono Meko vizualiųjų menų centras

Šis centras – dar viena vieta, kur būtina užsukti būnant Užupyje. Tai tikri meno avangardo namai, vizualiųjų menų centras pavadintas jau minėto legendinio videomenininko Jono Meko, Užupio Respublikos garbės piliečio, vardu.

Šiame centre rasite šiuolaikinio meno judėjimo fluxus pradininkų Jono Meko ir Jurgio Mačiūno darbus, taip pat kitų įvairiomis medijomis kuriančių šiuolaikinių menininkų eksperimentus. Jame rengiami edukaciniai užsiėmimai – ideali vieta sužinoti apie fluxus viską.

Užupio meno inkubatoriaus skulptūros

nuotrauka::2

Dar vienas Užupio perlas. 1996 m. name prie Vilnelės grupelė Vilniaus dailės akademijos studentų įkūrė meno bendruomenę. Iniciatyva sulaukė daug palaikymo, todėl 2002 m. menininkai sutarė su Vilniaus miesto savivaldybe ir įkūrė Užupio meno inkubatorių (UMI). Ši vieta garsėja netikėtomis kartkartėmis vis besikeičiančiomis skulptūromis ir instaliacijomis. Užsukite ir nustebkite, pasisemkite įkvėpimo, juokitės ar, galbūt, pasijuskite nejaukiai.

„Magnetai ir stebuklai“

Jei staiga pajutote Užupio trauką, žinokite – magnetai dirba savo darbą. Užsukite į ypatingą Užupio turizmo ir informacijos centrą, kupiną mažų dalykėlių, nuotraukų, ir istorijų, kurios pakeri kiekvieną. Įsigykite smulkmeną prisiminimui, išsiųskite atviruką su retu Užupio pašto antspaudu ar sužinokite, ką naujo ir neatrasto pamatyti.

Beje, čia vienintelė vieta pasaulyje, kur į savo pasą galite gauti antspaudą su Užupio respublikos viza ar pamatyti šios respublikos pinigą – užą. Užui infliacija nebaisi ir jo vertė nekinta: 1 užas yra dengtas 1 pinta alaus. Tiesa, atsiskaityti juo galima vienintelę dieną metuose – balandžio 1 –ją, kuri yra žinoma, kaip Užupio Respublikos Neprigulimybės šventė. Juk pamename, kad nuo 1997-ųjų, kai lyg juokais, lyg rimtai nusiteikę užupiečiai paskelbė nepriklausomybę, Užupis turi savo prezidentą, konstituciją, valiutą, himną, muitinę, garbės piliečius.

Angelas

Unikalų rajoną saugo skulptoriaus Romo Vilčiausko ir architekto Algirdo Umbraso sukurta Angelo skulptūra, kuri yra tapusi populiaria vietinių susitikimų vieta.

Turistai dažnai sustoja nusifotografuoti prie jų gimtąja kalba parašytos Užupio Respublikos konstitucijos – juk ne kiekvienoje konstitucijoje kalbama apie teisę tingėti ar šuns teisę būti šunimi.

Užburgeris

nuotrauka::3

Visai netoli Angelo – ko gero, vienintelė vieta pasaulyje, kur galima paragauti žalsvai žydro Užupio burgerio – „Užburgerio“. Jį išradingai, su sąžine ir tikrai skaniai gamina restoranėlis „Kitsch“ (lietuviškai – kičas).

Kai menas susitinka istoriją

Vingiuojanti Vilnelė, siauri skersgatviai ir kiemeliai. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvęs gana neramia vieta šiandien, šiandien Užupis traukia ne tik vilniečius, Menininkų respublika tampa įsimintinu atradimu ir miesto svečiams iš viso pasaulio.

Ji įsimena ne tik dėl savo bohemiškos atmosferos ir istorijos, tačiau ir dėl kažkokio ypatingo atvirumo, sugebėjimo į savo žaidimą įtraukti pirmą kartą čia apsilankančius svečius.

Bet kuris čia atėjęs gali spontaniškai pagroti pianinu ant upės kranto, pasisupti supynėmis arba perskaityti Užupio konstituciją savo kalba. Tai – nepakartojama patirtis.

Kartu su p. Remigijumi aplankėme tik dalį vietų, kurias tikrai verta pamatyti Užupyje.

Daugiau šio Vilniaus rajono paslapčių ir lankytinų vietų galima rasti naujajame gide „Užupis: respublika Vilniuje“. Užupio maršrutas pristatomas vokiečių, anglų, italų, lenkų ir rusų kalbomis.

Gidą nemokamai galima atsisiųsti čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Tyrimas: Birštone gyventi gerai

Birštone pristatytas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip Birštono savivaldybės gyventojai vertina...

Laisvalaikis
15:39
Ieško vadovo Lietuvos įvaizdį formuosiančiai „Keliauk Lietuvoje“

Ūkio ministerija paskelbė konkursą į vietoje Valstybinio turizmo departamento kuriamos viešosios įstaigos...

Chaoso ratas įsuktas – kur stabdžiai? 2

Pakuočių atliekų tvarkymo sistema įstrigo gilioje krizėje: gamintojai ir importuotojai tapo įstatymo spragų...

„Metrail“ istorijoje – nauja bylų lavina ir krizės nuojautos Premium 6

Milijonus taršos mokesčio dėl „Metrail“ istorijos turintys sumokėti gamintojai ir importuotojai vėl...

Pramonė
06:00
Automobilių plovimo rinka: plečia tiek tunelines, tiek automatines Premium 4

Pagrindiniai automobilių plovimo rinkos dalyviai galvoja apie plėtrą – bendrovė „Švaros broliai“...

Transportas
2018.10.18
Nuodėmėmis kaltintai „Payserai“ išrišimą suteikė ir Lietuvos bankas 5

Autorių teises ginančios organizacijos Lietuvos banko neįtikino, kad mokėjimus už filmus nelegaliai...

Finansai
2018.10.18
„Švaros broliai“ atidarė 2 mln. Eur kainavusią, 6-ąją tunelinę plovyklą 12

Šiandien Vilniuje, Kareivių gatvėje atidaryta nauja tunelinė plovykla pristatoma kaip ilgiausią konvejerį...

Transportas
2018.10.17
Iš „Kauno vandenų“ reikalauja 250.000 Eur už taršą

Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į teismą dėl UAB „Kauno vandenys“ padarytos žalos aplinkai...

Estijoje iškelta byla keliones į Krymą pardavinėjusioms turizmo agentūroms 5

Estijos turizmo agentūros, ignoruodamos Europos teisę ir keldamos riziką savo klientams, metai iš metų...

„K2 LT“ už 10 km nuo Vilniaus centro įsigijo sklypą krematoriumo statybai 12

AB „K2 LT“, valdanti „Lietuvos krematoriumą“ bei ritualinių laidojimo paslaugų teikėją UAB „Rekviem LT“, per...

Į Lietuvos paštą atėjo dar vienas vadovas iš „Telia Lietuvos“ 11

Lietuvos pašto Verslo klientų departamentui vadovaus Robertas Žudys. Tai jau trečias vadovas, kurį Lietuvos...

Vadyba
2018.10.16
„Baltik vairas“ Lietuvos laiškanešiams pagamins 210 elektrinių dviračių Premium 6

Lietuvos pašto skelbtą elektrinių dviračių įsigijimo konkursą laimėjo Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik...

Pramonė
2018.10.16
„Novaturo“ apyvarta per devynis mėnesius padidėjo 30% 2

Didžiausios Baltijos šalyse kelionių organizatorės AB „Novaturas“ apyvarta 2018 m. sausio - rugsėjo mėnesiais...

Trys didieji vaistinių tinklai baiminasi Konkurencijos tarybos tyrimo įtakos verslui 2

Vienus didžiausių vaistinių tinklų Lietuvoje valdančios bendrovės „Limedika“, „Gintarinė vaistinė“ ir ...

Moteris iš Lazdijų ligoninės reikalauja 150.000 Eur už sterilizaciją be jos žinios

Moteris iš Lazdijų ligoninės reikalauja teisme 150.000 Eur už prieš 15 metų jai atliktą sterilizaciją be jos...

Jei partneriai nesileidžia į kalbas, sėsk į lėktuvą ir lėk pas juos Premium 3

Darbas tarptautinėse bendrovėse yra perspektyvus ir gerai mokamas, tačiau Rasa Jaskelevičiūtė, UAB „Žydinčios...

Prašmatniausi Europos viešbučiai: nakvynės kainos viršija 1.000 Eur

Portalas „luxury-hotels.com“ sudarė brangiausių Senojo žemyno viešbučių reitingą.

Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį...

Lankytojams atidarytas Šunskų fazanynas

Marijampolės savivaldybėje, Šunskų miestelyje, ketvirtadienį lankytojams oficialiai atidarytas Šunskų...

Laisvalaikis
2018.10.12
Registrų centras atnaujins duomenų bazę

Registrų centras praneša, kad šį savaitgalį, nuo spalio 12 d. (penktadienio) 20 val. iki spalio 15 d.

Technologijos
2018.10.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau