Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Publikuota: 2018-10-13

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį mažiausią Vilniaus rajoną – Užupį. Savarankiškai atrasti įdomiausias šios menininkų respublikos vietas, sužinoti apie jos istoriją padės naujas „Go Vilniaus“ sukurtas Užupio maršrutą pristatantis gidas.

Šis gidas pravers ne tik turistams. Atradimai laukia ir daugumos naujuoju maršrutu keliaujančių vilniečių. Manote, jog Užupyje jau viską matėte? Tikrai ne viską. Yra naujienų, ir ne viena.

„Užupis atsinaujina, atsigauna ir į jį grįžta menas“, – penktadienį pristatydamas naująjį maršrutą turizmo firmų ir žiniasklaidos atstovams pasakojo Vilniaus gidas Remigijus.

Lydimi jo netrunkame įsitikinti, kad keliaujant po Užupį už kiekvieno posūkio laukia atradimai.

Vienas jų - neseniai duris atvėręs Lietuvos pažinimo centras „Tartle“, su šalies paveldu ir istorija kviečiantis susipažinti per meno prizmę.

„Tartle“. Tiesiog būtina pamatyti

nuotrauka::1

„Tartle“ galerija – naujas ir tikrai stiprus traukos centras Vilniaus kultūriniame peizaže, kurio durys netrukus atsivers ir plačiajai visuomenei. Internetinė registracija į ekskursijas šioje galerijoje prasideda spalio pabaigoje.

Iš viso „Tartle“ kolekcijoje– 7.000 eksponatų, kuriuos surinko advokatas Rolandas Valiūnas: tapybos, skulptūros, grafikos kūriniai, senosios knygos ir t.t.

Turime galimybę pasižvalgyti po pirmąją „Tartle“ parodą , pavadintą „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“.

Trijose pirmojo aukšto ir penkiose žemutinio aukšto salėse eksponuojami nacionalinės dailės aukso fondui specialistų priskirti XVIII a. pab.–XXI a. pr. dailės kūriniai: 47 paveikslai, 12 skulptūrų ir 2 raižiniai.

Į akis krinta, jog parodoje nemažai kūrinių su Vilniaus vaizdais. Kai kuriuose iš jų įamžintas Vilnius, kurio šiandien nebepamatysi, nes jo nebėra. Pavyzdžiui, toks jis Algirdo Petrulio 1944 m. paveiksle, kuriame nutapyta šiandien jau nebeegzistuojanti senoji Vilniaus Vokiečių gatvė.

Į lituanistinės dailės istorijos paveldo sferą parodos lankytoją įvesdina pro saugyklos durų stiklą matomas vienas iš p. Valiūno kolekcijos perlų - Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslas „Estera prieš Ahasuerą“.

Parodoje eksponuojami ir nacionalinės dailės klasikų Petro Kalpoko, Kazimiero Stabrausko, Antano Žmuidzinavičiaus paveikslai, kitų dailininkų kūriniai.

Traukiame į po atviru dangumi įsikūrusią „Tartle“ galeriją, kurioje eksponuojami skulptorių darbai, tarp jų - austrų menininko Ervino Wurmo „Didelis megztinis“ bei vienas iš „Tartle“ kolekcijos pasididžiavimų – Žako Lipšico „Prometėjas smaugiantis grifą“.

„Tartle“ įsikūrusi aukščiausiame Užupio taške prie skvero, nuo kurio Užupio gatvė išsiskiria į Krivių ir Polocko gatves.

Tad dar vienas šios galerijos deimantas, kurio neįmanoma nepaminėti, - iš jos atsiverianti įspūdinga Vilniaus panorama su priešais stūksančiu Gedimino kalno, apačioje tekančia Vilnele ir Bernardinų sodu. Be jokių abejonių, tai viena gražiausių sostinės vietų.

Jono Meko Skersvėjis

Į avangardo meno kūrinį galima įeiti. Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Skersvėjį puošia menininkų kūriniai iš viso pasaulio. Siaurutė alėja pavadinta lietuvių kilmės filmų kūrėjo, amerikietiško avantgardinio kino pradininko Jono Meko vardu.

Šiuo pavadinimu įamžinti jo nuopelnai Lietuvai.

Skervėjyje net ryte gausu turistų. Gidas Remigijus pasakoja, kad pastaraisiais metai apleistas Skersvėjis pamažu atgyja, netrukus čia įsikurs kūrybinės dirbtuvės, dailininkų studijos, galerijos bei užupietiškos parduotuvėlės.

Piešiniais išmargintas Skervėjis kelia ūpą. Leisdamiesi šiuo taku link Vilnelės upės, nepraleidžiame progos specialioje knygoje palikti Dėkingumo žinutės.

Jono Meko vizualiųjų menų centras

Šis centras – dar viena vieta, kur būtina užsukti būnant Užupyje. Tai tikri meno avangardo namai, vizualiųjų menų centras pavadintas jau minėto legendinio videomenininko Jono Meko, Užupio Respublikos garbės piliečio, vardu.

Šiame centre rasite šiuolaikinio meno judėjimo fluxus pradininkų Jono Meko ir Jurgio Mačiūno darbus, taip pat kitų įvairiomis medijomis kuriančių šiuolaikinių menininkų eksperimentus. Jame rengiami edukaciniai užsiėmimai – ideali vieta sužinoti apie fluxus viską.

Užupio meno inkubatoriaus skulptūros

nuotrauka::2

Dar vienas Užupio perlas. 1996 m. name prie Vilnelės grupelė Vilniaus dailės akademijos studentų įkūrė meno bendruomenę. Iniciatyva sulaukė daug palaikymo, todėl 2002 m. menininkai sutarė su Vilniaus miesto savivaldybe ir įkūrė Užupio meno inkubatorių (UMI). Ši vieta garsėja netikėtomis kartkartėmis vis besikeičiančiomis skulptūromis ir instaliacijomis. Užsukite ir nustebkite, pasisemkite įkvėpimo, juokitės ar, galbūt, pasijuskite nejaukiai.

„Magnetai ir stebuklai“

Jei staiga pajutote Užupio trauką, žinokite – magnetai dirba savo darbą. Užsukite į ypatingą Užupio turizmo ir informacijos centrą, kupiną mažų dalykėlių, nuotraukų, ir istorijų, kurios pakeri kiekvieną. Įsigykite smulkmeną prisiminimui, išsiųskite atviruką su retu Užupio pašto antspaudu ar sužinokite, ką naujo ir neatrasto pamatyti.

Beje, čia vienintelė vieta pasaulyje, kur į savo pasą galite gauti antspaudą su Užupio respublikos viza ar pamatyti šios respublikos pinigą – užą. Užui infliacija nebaisi ir jo vertė nekinta: 1 užas yra dengtas 1 pinta alaus. Tiesa, atsiskaityti juo galima vienintelę dieną metuose – balandžio 1 –ją, kuri yra žinoma, kaip Užupio Respublikos Neprigulimybės šventė. Juk pamename, kad nuo 1997-ųjų, kai lyg juokais, lyg rimtai nusiteikę užupiečiai paskelbė nepriklausomybę, Užupis turi savo prezidentą, konstituciją, valiutą, himną, muitinę, garbės piliečius.

Angelas

Unikalų rajoną saugo skulptoriaus Romo Vilčiausko ir architekto Algirdo Umbraso sukurta Angelo skulptūra, kuri yra tapusi populiaria vietinių susitikimų vieta.

Turistai dažnai sustoja nusifotografuoti prie jų gimtąja kalba parašytos Užupio Respublikos konstitucijos – juk ne kiekvienoje konstitucijoje kalbama apie teisę tingėti ar šuns teisę būti šunimi.

Užburgeris

nuotrauka::3

Visai netoli Angelo – ko gero, vienintelė vieta pasaulyje, kur galima paragauti žalsvai žydro Užupio burgerio – „Užburgerio“. Jį išradingai, su sąžine ir tikrai skaniai gamina restoranėlis „Kitsch“ (lietuviškai – kičas).

Kai menas susitinka istoriją

Vingiuojanti Vilnelė, siauri skersgatviai ir kiemeliai. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvęs gana neramia vieta šiandien, šiandien Užupis traukia ne tik vilniečius, Menininkų respublika tampa įsimintinu atradimu ir miesto svečiams iš viso pasaulio.

Ji įsimena ne tik dėl savo bohemiškos atmosferos ir istorijos, tačiau ir dėl kažkokio ypatingo atvirumo, sugebėjimo į savo žaidimą įtraukti pirmą kartą čia apsilankančius svečius.

Bet kuris čia atėjęs gali spontaniškai pagroti pianinu ant upės kranto, pasisupti supynėmis arba perskaityti Užupio konstituciją savo kalba. Tai – nepakartojama patirtis.

Kartu su p. Remigijumi aplankėme tik dalį vietų, kurias tikrai verta pamatyti Užupyje.

Daugiau šio Vilniaus rajono paslapčių ir lankytinų vietų galima rasti naujajame gide „Užupis: respublika Vilniuje“. Užupio maršrutas pristatomas vokiečių, anglų, italų, lenkų ir rusų kalbomis.

Gidą nemokamai galima atsisiųsti čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 17

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Technologijos
2019.05.24
Lietuvos apgyvendinimo įstaigos šiemet sulaukė 10,8% daugiau svečių

Lietuvos apgyvendinimo įstaigose per I ketv. šiemet apsistojo 663.400 svečių – 10,8% daugiau nei 2018 m.

Paslaugos
2019.05.24
Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 5

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
2019.05.24
Lazdijų restorano svečiai nustemba supratę, kad jie mėgsta kalakutieną Premium 1

Lietuviai vis labiau įvertina netoliese pagamintą produktą ir vietinių darbą – Lazdijuose veikiantį restoraną...

Gazelė
2019.05.24
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Verslo aplinka
2019.05.24
„Bitė Lietuvos“ pelnas pernai augo trečdaliu iki 40 mln. Eur  5

„Bitė Lietuva“ 2018  metais uždirbo 40,072 mln. Eur konsoliduoto grynojo pelno – 34,9% daugiau nei 2017...

Paslaugos
2019.05.23
Kompensuojamų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai. 4

Kompensuojamų vaistų priemokos per dvejus metus sumažėjo dvigubai, teigia Sveikatos apsaugos ministerija

Paslaugos
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
Rinkimų lenktynėse I. Šimonytė pirmauja socialiniuose tinkluose 21

Analizuojant antrojo turo kandidatų į prezidentus komunikaciją, matyti, kad tradicinėje žiniasklaidoje abu...

Rinkodara
2019.05.23
Pažiro žinomų įmonių IPO: kada verta investuoti Premium

JAV akcijų rinkoje šiemet debiutavus ar dar tik ruošiantis debiutuoti ne vienai žinomai kompanijai, tarp...

Rinkos
2019.05.23
„All Media Eesti“ įsigijo Estijos „Artist Media“

„All Media Eesti“, priklausanti didžiausiai Baltijos šalyse žiniasklaidos grupei „All Media Baltics“, kuriai...

Rinkodara
2019.05.23
Japonų kompanijos stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 25

Japonijos kompanija „Panasonic“ pranešė stabdanti dalies komponentų tiekimą Kinijos kompanijai „Huawei“,...

Technologijos
2019.05.23
„Honor“ telefonų pristatymą aptemdė JAV ir „Huawei“ konfliktas Premium 8

Kinijos milžinė „Huawei“ Londone pristatė jaunimui skirto prekės ženklo „Honor“ išmaniųjų telefonų naujus...

Technologijos
2019.05.22
Lietuva prisijungė prie dirbtinio intelekto standartų, Kinija, Rusija jį kurs be taisyklių 1

Lietuva ir dar 41 valstybė šiandien sutarė laikytis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos...

Vadyba
2019.05.22
„Euroviziją“ Baltijos šalyse įsijungė per 2 mln. gyventojų 4

Savaitgalį pasibaigęs „Eurovizijos“ dainų konkursas prie TV ekranų bent trumpam buvo pritraukęs per milijoną...

Rinkodara
2019.05.22
„FL Technics“ pelnas pernai augo dukart iki 11 mln. Eur 2

„Avia Solutions Group“ antrinė lėktuvų techninės priežiūros įmonė „FL Technics“ pernai uždirbo 10,8 mln. Eur...

Estų „TransferWise“ tapo brangiausiu „fintech“ Europoje 37

Piniginių perlaidų kompanija „TransferWise“ per vėliausią investuotojų pritraukimo etapą buvo įvertinta 3,5...

Rinkos
2019.05.22
PST verslo centre Vilniuje – „Amber Food“ greitų pietų restoranas 2

Vilniaus Šeškinėje statomame verslo centre „U219“ viena didžiausių maitinimo sektoriaus dalyvių „Amber Food“...

Statyba ir NT
2019.05.22
Kai bankai užtrenkia duris 5

Lietuvoje veikiantys bankai mažina dosnumą nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams, senka paskolų upelis ir...

Finansai
2019.05.22
J. Oliverio restoranų veikla sustabdyta, pasiekta bankroto riba

Žymaus britų virėjo Jamie Oliverio restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, kuriame dirba daugiau nei 1.000...

Vadyba
2019.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau