Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Publikuota: 2018-10-13

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį mažiausią Vilniaus rajoną – Užupį. Savarankiškai atrasti įdomiausias šios menininkų respublikos vietas, sužinoti apie jos istoriją padės naujas „Go Vilniaus“ sukurtas Užupio maršrutą pristatantis gidas.

Šis gidas pravers ne tik turistams. Atradimai laukia ir daugumos naujuoju maršrutu keliaujančių vilniečių. Manote, jog Užupyje jau viską matėte? Tikrai ne viską. Yra naujienų, ir ne viena.

„Užupis atsinaujina, atsigauna ir į jį grįžta menas“, – penktadienį pristatydamas naująjį maršrutą turizmo firmų ir žiniasklaidos atstovams pasakojo Vilniaus gidas Remigijus.

Lydimi jo netrunkame įsitikinti, kad keliaujant po Užupį už kiekvieno posūkio laukia atradimai.

Vienas jų - neseniai duris atvėręs Lietuvos pažinimo centras „Tartle“, su šalies paveldu ir istorija kviečiantis susipažinti per meno prizmę.

„Tartle“. Tiesiog būtina pamatyti

nuotrauka::1

„Tartle“ galerija – naujas ir tikrai stiprus traukos centras Vilniaus kultūriniame peizaže, kurio durys netrukus atsivers ir plačiajai visuomenei. Internetinė registracija į ekskursijas šioje galerijoje prasideda spalio pabaigoje.

Iš viso „Tartle“ kolekcijoje– 7.000 eksponatų, kuriuos surinko advokatas Rolandas Valiūnas: tapybos, skulptūros, grafikos kūriniai, senosios knygos ir t.t.

Turime galimybę pasižvalgyti po pirmąją „Tartle“ parodą , pavadintą „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“.

Trijose pirmojo aukšto ir penkiose žemutinio aukšto salėse eksponuojami nacionalinės dailės aukso fondui specialistų priskirti XVIII a. pab.–XXI a. pr. dailės kūriniai: 47 paveikslai, 12 skulptūrų ir 2 raižiniai.

Į akis krinta, jog parodoje nemažai kūrinių su Vilniaus vaizdais. Kai kuriuose iš jų įamžintas Vilnius, kurio šiandien nebepamatysi, nes jo nebėra. Pavyzdžiui, toks jis Algirdo Petrulio 1944 m. paveiksle, kuriame nutapyta šiandien jau nebeegzistuojanti senoji Vilniaus Vokiečių gatvė.

Į lituanistinės dailės istorijos paveldo sferą parodos lankytoją įvesdina pro saugyklos durų stiklą matomas vienas iš p. Valiūno kolekcijos perlų - Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslas „Estera prieš Ahasuerą“.

Parodoje eksponuojami ir nacionalinės dailės klasikų Petro Kalpoko, Kazimiero Stabrausko, Antano Žmuidzinavičiaus paveikslai, kitų dailininkų kūriniai.

Traukiame į po atviru dangumi įsikūrusią „Tartle“ galeriją, kurioje eksponuojami skulptorių darbai, tarp jų - austrų menininko Ervino Wurmo „Didelis megztinis“ bei vienas iš „Tartle“ kolekcijos pasididžiavimų – Žako Lipšico „Prometėjas smaugiantis grifą“.

„Tartle“ įsikūrusi aukščiausiame Užupio taške prie skvero, nuo kurio Užupio gatvė išsiskiria į Krivių ir Polocko gatves.

Tad dar vienas šios galerijos deimantas, kurio neįmanoma nepaminėti, - iš jos atsiverianti įspūdinga Vilniaus panorama su priešais stūksančiu Gedimino kalno, apačioje tekančia Vilnele ir Bernardinų sodu. Be jokių abejonių, tai viena gražiausių sostinės vietų.

Jono Meko Skersvėjis

Į avangardo meno kūrinį galima įeiti. Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Skersvėjį puošia menininkų kūriniai iš viso pasaulio. Siaurutė alėja pavadinta lietuvių kilmės filmų kūrėjo, amerikietiško avantgardinio kino pradininko Jono Meko vardu.

Šiuo pavadinimu įamžinti jo nuopelnai Lietuvai.

Skervėjyje net ryte gausu turistų. Gidas Remigijus pasakoja, kad pastaraisiais metai apleistas Skersvėjis pamažu atgyja, netrukus čia įsikurs kūrybinės dirbtuvės, dailininkų studijos, galerijos bei užupietiškos parduotuvėlės.

Piešiniais išmargintas Skervėjis kelia ūpą. Leisdamiesi šiuo taku link Vilnelės upės, nepraleidžiame progos specialioje knygoje palikti Dėkingumo žinutės.

Jono Meko vizualiųjų menų centras

Šis centras – dar viena vieta, kur būtina užsukti būnant Užupyje. Tai tikri meno avangardo namai, vizualiųjų menų centras pavadintas jau minėto legendinio videomenininko Jono Meko, Užupio Respublikos garbės piliečio, vardu.

Šiame centre rasite šiuolaikinio meno judėjimo fluxus pradininkų Jono Meko ir Jurgio Mačiūno darbus, taip pat kitų įvairiomis medijomis kuriančių šiuolaikinių menininkų eksperimentus. Jame rengiami edukaciniai užsiėmimai – ideali vieta sužinoti apie fluxus viską.

Užupio meno inkubatoriaus skulptūros

nuotrauka::2

Dar vienas Užupio perlas. 1996 m. name prie Vilnelės grupelė Vilniaus dailės akademijos studentų įkūrė meno bendruomenę. Iniciatyva sulaukė daug palaikymo, todėl 2002 m. menininkai sutarė su Vilniaus miesto savivaldybe ir įkūrė Užupio meno inkubatorių (UMI). Ši vieta garsėja netikėtomis kartkartėmis vis besikeičiančiomis skulptūromis ir instaliacijomis. Užsukite ir nustebkite, pasisemkite įkvėpimo, juokitės ar, galbūt, pasijuskite nejaukiai.

„Magnetai ir stebuklai“

Jei staiga pajutote Užupio trauką, žinokite – magnetai dirba savo darbą. Užsukite į ypatingą Užupio turizmo ir informacijos centrą, kupiną mažų dalykėlių, nuotraukų, ir istorijų, kurios pakeri kiekvieną. Įsigykite smulkmeną prisiminimui, išsiųskite atviruką su retu Užupio pašto antspaudu ar sužinokite, ką naujo ir neatrasto pamatyti.

Beje, čia vienintelė vieta pasaulyje, kur į savo pasą galite gauti antspaudą su Užupio respublikos viza ar pamatyti šios respublikos pinigą – užą. Užui infliacija nebaisi ir jo vertė nekinta: 1 užas yra dengtas 1 pinta alaus. Tiesa, atsiskaityti juo galima vienintelę dieną metuose – balandžio 1 –ją, kuri yra žinoma, kaip Užupio Respublikos Neprigulimybės šventė. Juk pamename, kad nuo 1997-ųjų, kai lyg juokais, lyg rimtai nusiteikę užupiečiai paskelbė nepriklausomybę, Užupis turi savo prezidentą, konstituciją, valiutą, himną, muitinę, garbės piliečius.

Angelas

Unikalų rajoną saugo skulptoriaus Romo Vilčiausko ir architekto Algirdo Umbraso sukurta Angelo skulptūra, kuri yra tapusi populiaria vietinių susitikimų vieta.

Turistai dažnai sustoja nusifotografuoti prie jų gimtąja kalba parašytos Užupio Respublikos konstitucijos – juk ne kiekvienoje konstitucijoje kalbama apie teisę tingėti ar šuns teisę būti šunimi.

Užburgeris

nuotrauka::3

Visai netoli Angelo – ko gero, vienintelė vieta pasaulyje, kur galima paragauti žalsvai žydro Užupio burgerio – „Užburgerio“. Jį išradingai, su sąžine ir tikrai skaniai gamina restoranėlis „Kitsch“ (lietuviškai – kičas).

Kai menas susitinka istoriją

Vingiuojanti Vilnelė, siauri skersgatviai ir kiemeliai. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvęs gana neramia vieta šiandien, šiandien Užupis traukia ne tik vilniečius, Menininkų respublika tampa įsimintinu atradimu ir miesto svečiams iš viso pasaulio.

Ji įsimena ne tik dėl savo bohemiškos atmosferos ir istorijos, tačiau ir dėl kažkokio ypatingo atvirumo, sugebėjimo į savo žaidimą įtraukti pirmą kartą čia apsilankančius svečius.

Bet kuris čia atėjęs gali spontaniškai pagroti pianinu ant upės kranto, pasisupti supynėmis arba perskaityti Užupio konstituciją savo kalba. Tai – nepakartojama patirtis.

Kartu su p. Remigijumi aplankėme tik dalį vietų, kurias tikrai verta pamatyti Užupyje.

Daugiau šio Vilniaus rajono paslapčių ir lankytinų vietų galima rasti naujajame gide „Užupis: respublika Vilniuje“. Užupio maršrutas pristatomas vokiečių, anglų, italų, lenkų ir rusų kalbomis.

Gidą nemokamai galima atsisiųsti čia.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
10:44
Paaiškėjo, kurie Baltijos šalių bankai geriausiai aptarnauja klientus 57

UAB „Slapto pirkėjo tyrimai“, dirbanti su prekės ženklu „Dive Lietuva“, paskelbė geriausiai klientus 2018 m.

Paslaugos
10:42
Kodėl naujausių technologijų be gyvų pardavimų neparduosi

Tik teoretikai gali galvoti, kad technologijoms parduoti labiausiai tinka elektroninė prekyba. Realybėje...

Pardavimai
09:19
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 1

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
06:48
Laukiamiausi 2019 m. išmanieji telefonai   13

2019 m. telefonų gamintojai ruošia kelias skambias premjeras. Panašu, kad šiais metais pamatysime naujus...

Technologijos
2019.02.16
Bankrutavusių turizmo bendrovių klientams valstybė jau sumokėjo per 100 tūkst. eurų 4

Prieš kelerius metus bankrutavusių kelionių agentūrų klientams valstybė jau sumokėjo per 100.000 Eur.

Paslaugos
2019.02.16
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 2

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
D. Grybauskaitė siūlo atverti žiniasklaidai RC istorinius duomenis  2

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlys Seimui pavasarį spręsti dėl platesnio valstybės kaupiamų duomenų...

Verslo aplinka
2019.02.15
Gamintojai nusivylę: tikrieji ministerijos siūlymai dėl „Metrail“ skiriasi nuo skelbtų viešai

Gamintojus ir importuotojus atstovaujančios pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos teigia, kad Aplinkos...

Paslaugos
2019.02.15
„Mirusiojo kišenių kraustymas“: kaip „Foodout“ klientus pasidalino likę rinkos žaidėjai Premium 3

Kai iš augančios rinkos, kurią dalijasi 3 įmonės, viena pasitraukia, likusių vadovams belieka pasiraitoti...

Gazelė
2019.02.15
Sausį 26% apyvartą padidinęs „Novaturas“ prognozuoja, kad augimas mažės 1

Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus AB „Novaturas“ apyvarta Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje...

Paslaugos
2019.02.15
Registrų centras atnaujins sistemas, jos laikinai neveiks 1

Registrų centras (RC) planuoja atnaujinti tvarkomas sistemas ir registrus. Dėl šių darbų vasario 28 d. –...

Technologijos
2019.02.15
Gydymo įstaigų pertvarka: pelningai dirbo tik didžiosios ligoninės Premium 8

Valdantieji neatsisako planų reformuoti gydymo įstaigų tinklą, tik šias pertvarkas nukelia po savivaldybių ir...

Verslo aplinka
2019.02.15
 Seniausias Lietuvos „fintech“ investuoja Estijoje 6

Lietuvos elektroninių mokėjimų sistema „Paysera“ Estijos sostinėje atidarė klientų aptarnavimo centrą, o...

Rinkos
2019.02.15
Įvertino draudikų aptarnavimą: silpniausia grandis ta pati, kaip ir bankuose Premium 1

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovėse apsilankę slaptieji pirkėjai ištyrė, kad 2018 m. klientus geriausiai...

Paslaugos
2019.02.15
„Huawei“ viceprezidentas: vyksta geopolitinis žaidimas   8

Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ sulaukiant JAV ir ES institucijų abejonių dėl jos sistemų...

Technologijos
2019.02.14
„O‘Leary‘s“ valdytoja Lietuvoje kurs kino teatrą, restoranus

Restoranų tinklą „O‘Leary‘s“ valdanti Estijos bendrovė „APL Restaurants“, Lietuvoje įsteigusi dar tris naujas...

Paslaugos
2019.02.14
„Alwark“ išbando dalijimosi ekonomiką pramonėje Premium 1

Krovos ir komunalinės technikos kompanija „Alwark“ Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) teritorijoje bando...

Technologijos
2019.02.14
LB atnaujino kriptovaliutų ir ICO reguliavimą 2

Lietuvos banko valdyba atnaujino savo poziciją dėl virtualiųjų valiutų ir pirminių kriptovaliutų siūlymų...

Rinkos
2019.02.14
Kriptovaliutų biržų milžinė „Binance“ – vis dar pelninga 3

Didžiausia pasaulio kriptovaliutų birža „Binance“, nepaisant į meškų rinką panirusios kriptovaliutų rinkos,...

Rinkos
2019.02.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau