Naujas gidas po atsigaunantį Užupį: ką būtina pamatyti

Publikuota: 2018-10-13
„Verslo žinios“

Su šilumos banga atplūdusi bobų vasara – puikus metas pasivaikščioti palei Vilnelę ir pasižvalgyti po patį mažiausią Vilniaus rajoną – Užupį. Savarankiškai atrasti įdomiausias šios menininkų respublikos vietas, sužinoti apie jos istoriją padės naujas „Go Vilniaus“ sukurtas Užupio maršrutą pristatantis gidas.

Šis gidas pravers ne tik turistams. Atradimai laukia ir daugumos naujuoju maršrutu keliaujančių vilniečių. Manote, jog Užupyje jau viską matėte? Tikrai ne viską. Yra naujienų, ir ne viena.

„Užupis atsinaujina, atsigauna ir į jį grįžta menas“, – penktadienį pristatydamas naująjį maršrutą turizmo firmų ir žiniasklaidos atstovams pasakojo Vilniaus gidas Remigijus.

Lydimi jo netrunkame įsitikinti, kad keliaujant po Užupį už kiekvieno posūkio laukia atradimai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vienas jų - neseniai duris atvėręs Lietuvos pažinimo centras „Tartle“, su šalies paveldu ir istorija kviečiantis susipažinti per meno prizmę.

„Tartle“. Tiesiog būtina pamatyti

nuotrauka::1

„Tartle“ galerija – naujas ir tikrai stiprus traukos centras Vilniaus kultūriniame peizaže, kurio durys netrukus atsivers ir plačiajai visuomenei. Internetinė registracija į ekskursijas šioje galerijoje prasideda spalio pabaigoje.

Iš viso „Tartle“ kolekcijoje– 7.000 eksponatų, kuriuos surinko advokatas Rolandas Valiūnas: tapybos, skulptūros, grafikos kūriniai, senosios knygos ir t.t.

Turime galimybę pasižvalgyti po pirmąją „Tartle“ parodą , pavadintą „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“.

Trijose pirmojo aukšto ir penkiose žemutinio aukšto salėse eksponuojami nacionalinės dailės aukso fondui specialistų priskirti XVIII a. pab.–XXI a. pr. dailės kūriniai: 47 paveikslai, 12 skulptūrų ir 2 raižiniai.

Į akis krinta, jog parodoje nemažai kūrinių su Vilniaus vaizdais. Kai kuriuose iš jų įamžintas Vilnius, kurio šiandien nebepamatysi, nes jo nebėra. Pavyzdžiui, toks jis Algirdo Petrulio 1944 m. paveiksle, kuriame nutapyta šiandien jau nebeegzistuojanti senoji Vilniaus Vokiečių gatvė.

Į lituanistinės dailės istorijos paveldo sferą parodos lankytoją įvesdina pro saugyklos durų stiklą matomas vienas iš p. Valiūno kolekcijos perlų - Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslas „Estera prieš Ahasuerą“.

Parodoje eksponuojami ir nacionalinės dailės klasikų Petro Kalpoko, Kazimiero Stabrausko, Antano Žmuidzinavičiaus paveikslai, kitų dailininkų kūriniai.

Traukiame į po atviru dangumi įsikūrusią „Tartle“ galeriją, kurioje eksponuojami skulptorių darbai, tarp jų - austrų menininko Ervino Wurmo „Didelis megztinis“ bei vienas iš „Tartle“ kolekcijos pasididžiavimų – Žako Lipšico „Prometėjas smaugiantis grifą“.

„Tartle“ įsikūrusi aukščiausiame Užupio taške prie skvero, nuo kurio Užupio gatvė išsiskiria į Krivių ir Polocko gatves.

Tad dar vienas šios galerijos deimantas, kurio neįmanoma nepaminėti, - iš jos atsiverianti įspūdinga Vilniaus panorama su priešais stūksančiu Gedimino kalno, apačioje tekančia Vilnele ir Bernardinų sodu. Be jokių abejonių, tai viena gražiausių sostinės vietų.

Jono Meko Skersvėjis

Į avangardo meno kūrinį galima įeiti. Jono Meko skersvėjis – takas, vedantis nuo Užupio gatvės link Vilniaus dailės akademijos. Skersvėjį puošia menininkų kūriniai iš viso pasaulio. Siaurutė alėja pavadinta lietuvių kilmės filmų kūrėjo, amerikietiško avantgardinio kino pradininko Jono Meko vardu.

Šiuo pavadinimu įamžinti jo nuopelnai Lietuvai.

Skervėjyje net ryte gausu turistų. Gidas Remigijus pasakoja, kad pastaraisiais metai apleistas Skersvėjis pamažu atgyja, netrukus čia įsikurs kūrybinės dirbtuvės, dailininkų studijos, galerijos bei užupietiškos parduotuvėlės.

Piešiniais išmargintas Skervėjis kelia ūpą. Leisdamiesi šiuo taku link Vilnelės upės, nepraleidžiame progos specialioje knygoje palikti Dėkingumo žinutės.

Jono Meko vizualiųjų menų centras

Šis centras – dar viena vieta, kur būtina užsukti būnant Užupyje. Tai tikri meno avangardo namai, vizualiųjų menų centras pavadintas jau minėto legendinio videomenininko Jono Meko, Užupio Respublikos garbės piliečio, vardu.

Šiame centre rasite šiuolaikinio meno judėjimo fluxus pradininkų Jono Meko ir Jurgio Mačiūno darbus, taip pat kitų įvairiomis medijomis kuriančių šiuolaikinių menininkų eksperimentus. Jame rengiami edukaciniai užsiėmimai – ideali vieta sužinoti apie fluxus viską.

Užupio meno inkubatoriaus skulptūros

nuotrauka::2

Dar vienas Užupio perlas. 1996 m. name prie Vilnelės grupelė Vilniaus dailės akademijos studentų įkūrė meno bendruomenę. Iniciatyva sulaukė daug palaikymo, todėl 2002 m. menininkai sutarė su Vilniaus miesto savivaldybe ir įkūrė Užupio meno inkubatorių (UMI). Ši vieta garsėja netikėtomis kartkartėmis vis besikeičiančiomis skulptūromis ir instaliacijomis. Užsukite ir nustebkite, pasisemkite įkvėpimo, juokitės ar, galbūt, pasijuskite nejaukiai.

„Magnetai ir stebuklai“

Jei staiga pajutote Užupio trauką, žinokite – magnetai dirba savo darbą. Užsukite į ypatingą Užupio turizmo ir informacijos centrą, kupiną mažų dalykėlių, nuotraukų, ir istorijų, kurios pakeri kiekvieną. Įsigykite smulkmeną prisiminimui, išsiųskite atviruką su retu Užupio pašto antspaudu ar sužinokite, ką naujo ir neatrasto pamatyti.

Beje, čia vienintelė vieta pasaulyje, kur į savo pasą galite gauti antspaudą su Užupio respublikos viza ar pamatyti šios respublikos pinigą – užą. Užui infliacija nebaisi ir jo vertė nekinta: 1 užas yra dengtas 1 pinta alaus. Tiesa, atsiskaityti juo galima vienintelę dieną metuose – balandžio 1 –ją, kuri yra žinoma, kaip Užupio Respublikos Neprigulimybės šventė. Juk pamename, kad nuo 1997-ųjų, kai lyg juokais, lyg rimtai nusiteikę užupiečiai paskelbė nepriklausomybę, Užupis turi savo prezidentą, konstituciją, valiutą, himną, muitinę, garbės piliečius.

Angelas

Unikalų rajoną saugo skulptoriaus Romo Vilčiausko ir architekto Algirdo Umbraso sukurta Angelo skulptūra, kuri yra tapusi populiaria vietinių susitikimų vieta.

Turistai dažnai sustoja nusifotografuoti prie jų gimtąja kalba parašytos Užupio Respublikos konstitucijos – juk ne kiekvienoje konstitucijoje kalbama apie teisę tingėti ar šuns teisę būti šunimi.

Užburgeris

nuotrauka::3

Visai netoli Angelo – ko gero, vienintelė vieta pasaulyje, kur galima paragauti žalsvai žydro Užupio burgerio – „Užburgerio“. Jį išradingai, su sąžine ir tikrai skaniai gamina restoranėlis „Kitsch“ (lietuviškai – kičas).

Kai menas susitinka istoriją

Vingiuojanti Vilnelė, siauri skersgatviai ir kiemeliai. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvęs gana neramia vieta šiandien, šiandien Užupis traukia ne tik vilniečius, Menininkų respublika tampa įsimintinu atradimu ir miesto svečiams iš viso pasaulio.

Ji įsimena ne tik dėl savo bohemiškos atmosferos ir istorijos, tačiau ir dėl kažkokio ypatingo atvirumo, sugebėjimo į savo žaidimą įtraukti pirmą kartą čia apsilankančius svečius.

Bet kuris čia atėjęs gali spontaniškai pagroti pianinu ant upės kranto, pasisupti supynėmis arba perskaityti Užupio konstituciją savo kalba. Tai – nepakartojama patirtis.

Kartu su p. Remigijumi aplankėme tik dalį vietų, kurias tikrai verta pamatyti Užupyje.

Daugiau šio Vilniaus rajono paslapčių ir lankytinų vietų galima rasti naujajame gide „Užupis: respublika Vilniuje“. Užupio maršrutas pristatomas vokiečių, anglų, italų, lenkų ir rusų kalbomis.

Gidą nemokamai galima atsisiųsti čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Paslaugos“
„Transparency international“: dėl duomenų atvėrimo ir panaudojimo Lietuva užima paskutinę vietą ES 11

Lietuva yra tarp prasčiausiai viešajam interesui svarbius duomenis atveriančių ir panaudojančių Europos...

Rinkodara
2022.05.18
TV3 nuo birželio transliuos naują kanalą rusų kalba 2

TV3 žiniasklaidos grupė antradienį pranešė nuo birželio pradžios pradėsianti transliuoti naują kanalą rusų...

Rinkodara
2022.05.17
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
2022.05.17
„Verslo žinioms“ – Metų nacionalinės žiniasklaidos priemonės apdovanojimas

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse apdovanoti Europos Sąjungos (ES) investicijų efektyvumą...

Verslo aplinka
2022.05.06
„Rekvizitai.lt“ – nauja duomenų analizės paslauga ir dovana VŽ prenumeratoriams 6

Portalą „rekvizitai.lt“ papildo nauja „Premium“ rubrika, kurioje vartotojai galės parsisiųsti „rekvizitai.lt“...

Prekyba
2022.05.05
Internetinė žiniasklaida „google mokesčio“ norėtų nuo 2023-iųjų 4

Internetinė žiniasklaida siūlo Vyriausybei svarstyti galimybę taikyti skaitmeninių paslaugų mokestį...

Rinkodara
2022.05.04
EK atmetus skundą dėl LRT finansavimo, ginčas persikėlė į ES Teisingumo Teismą

Europos Komisija (EK) atmetė Lietuvos komercinės žiniasklaidos skundą dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir...

Rinkodara
2022.05.03
„Ekspress Grupp“ pirmojo ketvirčio nuostolis viršijo 0,5 mln. Eur

„Delfi“ naujienų portalus Baltijos valstybėse valdanti Estijos žiniasklaidos ir pramogų grupė „Ekspress...

Rinkodara
2022.04.29
Institucijoms suteikta daugiau galių riboti karo propagandą

Seimas antradienį patvirtino pataisas, suteiksiančias daugiau galimybių žurnalistų etikos inspektoriui...

Verslo aplinka
2022.04.19
LRT atnaujina savo prekės ženklus

Iki 2022 m. vasaros LRT žiūrovai išvys atnaujintus LRT kanalų prekės ženklus. Įvaizdžio atnaujinimas apima...

Rinkodara
2022.04.12
Rusija apkaltino „YouTube“, kad blokuoja Valstybės Dūmos kanalą

Rusijos pareigūnai šeštadienį apkaltino vaizdo įrašų ir transliavimo platformą „YouTube“ blokuojant...

Verslo aplinka
2022.04.09
Rusija kovoja su „Google“: apkaltino „melagienų“ skleidimu

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ ketvirtadienį pareiškė uždrausianti JAV interneto...

Inovacijos
2022.04.07
Lietuvoje pradėta retransliuoti Ukrainos „UA: PBC“ radijo programa

Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) per vidurinių bangų siųstuvą Lietuvoje pradėjo...

Rinkodara
2022.04.04
LRTK žiniasklaidai prilygino dalį vaizdo tinklaraštininkų 1

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) patvirtino gaires vaizdo tinklaraštininkams (vlogeriams),...

Rinkodara
2022.03.31
Ministerijos viešinimui išleidžia 30% mažiau nei planuoja

Ministerijų numatytos ir išleistos lėšos publikacijoms skiriasi bent 30%, pranešė „Transparency...

Rinkodara
2022.03.31
„Google“ raginama šalinti programėles, per kurias galima žiūrėti uždraustas TV programas 3

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) kreipėsi į „Google“, prašydama pašalinti iš „Google Play...

Rinkodara
2022.03.23
G. Landsbergis: daugiau Rusijoje veikusių žiniasklaidos priemonių svarsto, ar kurtis Lietuvoje

Laisvosios Europos Radijui/Laisvės radijui (RFE/RL) paskelbus apie Vilniuje atidaromą biurą, užsienio reikalų...

Rinkodara
2022.03.18
Rusija blokavo virtinę užsienio tinklalapių, įskaitant estų „Postimees“

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“, paprašius Generalinei prokuratūrai, trečiadienį...

Rinkodara
2022.03.16
Vasarį Lietuvos informacinėje erdvėje 365 dezinformacijos atvejai 2

Vasarį Lietuvos informacinėje erdvėje užfiksuoti 365 dezinformacijos bruožų turėję atvejai. Jų buvo 218...

Rinkodara
2022.03.12
Šiaurės Europos laikraščiai žada skelbti naujienas rusų kalba

Trys didžiausi Šiaurės Europos laikraščiai ketvirtadienį pranešė, kad vers savo naujienas į rusų kalbą,...

Rinkodara
2022.03.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku